Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Zaman gazetesi davasında 6 sanığa toplam 56 yıl 3 ay hapis cezası verildi
  2. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Partili olmayan bakanlarımızla bir kabine oluşturuyoruz
  3. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD, Türkiye gibi bir müttefikini kaybetmemeli
  4. CHP Sözcüsü Tezcan: İmza toplanırsa kurultay olur, toplanmazsa mesele biter
  5. Aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 346 kişiye Gülen yapılanması nedeniyle yakalama kararı

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

Binali Yıldırım: Bu gece son KHK yayınlanacak, pek çok kurumdan ihraçlar olacak

Yıldırım
Getty Images

Başbakan Binali Yıldırım, bugün yayınlanması beklenen kanun hükmünde kararname (KHK) hakkında konuştu.

“Pek çok kurumdan ihraçlar olacak” diyen Yıldırım, bunların çoğunun Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden olacağını belirtti.

Yıldırım ayrıca bedelli askerlik konusunun bu yıl ele alınacağını, Meclis’in tatil dönüşü görüşeceği öncelikli maddelerden biri olacağını söyledi.

Yıldırım kendi bedelli askerlik görüşü için "Benim düşüncem çok daha radikal, ben bunun geçici bir düzenleme olmaması gerektiğini düşünüyorum" ifadeleri kullandı.

Başbakan Yıldırım daha önce de OHAL'i kaldırmadan son bir KHK yayınlayacaklarını duyurmuştu.

Türk basınında bugün çıkan haberlerde "10 binden fazla ihraç olabileceği ve OHAL kalktıktan sonra kolluk kuvvetlerine daha fazla yetki verecek bir madde yer alabileceğine" dair kulis bilgileri yer almıştı.

HDP Sözcüsü Bilgen’den yerel seçim açıklaması: HDP ile birlikte gözükülmez sendromu bırakılmalı

Bilgen
Getty Images

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, muhalefet partilerinin yerel seçimlerde genel seçimde yaptıkları hataları yapmaması gerektiğini söyledi.

YOL TV'ye konuşan Bilgen “HDP ile birlikte gözükülmez sendromunun bırakılması gerektiği düşüncesindeyiz” dedi ve ekledi:

“Siyasi partiler bu konuda iyi bir sınav vermezlerse toplum 24 Haziran’da sandıkta iktidara ders verdiği gibi muhalefete de ders verir.”

Zaman gazetesi davasında altı çalışana toplam 56 yıl üç ay hapis cezası

zaman
Getty Images

Kapatılan Zaman gazetesi yazarlarına açılan davada bugün karar verildi.

"Silahlı terör örgütü üyeliği" gerekçesiyle Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal, 10,5 yıl hapis; Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Ahmet Turan Alkan ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İbrahim Karayeğen'e de 9 yıl hapis cezası verildi.

Gazeteciler, 'anayasal düzeni devirmeye teşebbüs’ suçlamasından beraat etti.

Mahkeme İbrahim Karayeğen ve Ahmet Turan Alkan’ın tahliyesine, Mümtazeer Türköne ve Mustafa Ünal’ın ise tutukluluklarının devamına karar verdi.

Lale Sarıibrahimoğlu, Orhan Kemal Cengiz, İhsan Dağı ve Mehmet Özdemir beraat etti.

4’ü tutuklu 11 sanığın yargılandığı davanın Çağlayan Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmayı AB Delegasyonu, Almanya Konsolosluğu, RSF, Article 19, HRW temsilcileri takip ediyordu.

HDP lideri Temelli'den erken yerel seçim açıklaması: Her türlü seçime her zaman hazırız

Temelli
Getty Images

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, erken yerel seçim tartışmalarına ilişkin “Biz her türlü seçime her zaman hazırız” dedi.

HDP Genel Merkezi’nde düzenlenen İl Eş Başkanları Toplantısı’nda konuşan Temelli, Türkiye’yi IMF’li veya IMF’siz bir kemer sıkma politikasının beklediğini belirtti.

Çocuklara yönelik şiddet ve istismar olayları hakkında da konuşan Temelli, şunları söyledi:

"Bu şiddetin, saldırıların, çocuk cinayetlerinin arttığı, çocukların kaybolduğu bir yerde iktidarın topluma önerdiği şey idamdır. O suçu üreten iklimi, ortamı ortadan kaldırmadığınız sürece sadece suçluya yönelik bir ceza sistemiyle bir toplumsal krizi, çocuklara ve kadına yönelik şiddeti önlemeniz mümkün değil.

"Muhakkak bir çocuk bakanlığı kurulsun istiyoruz. İstismar meselesi çok uzun yıllardır devam ediyor ama bu konuda hiçbir çalışma yapılmıyor. Suçlular ortaya çıkıyor, yakalanıyor. Bir asalım, idam meselesi gündeme geliyor. İdam olan ülkelerde suç oranlarında bir düşme söz konusu olmuyor. Sadece bu suçlarla sınırlı kalmayıp, siyaset üzerinde de farklı bir vesayeti oluşturacağını hemen belirtmek isterim. İdam cezasına karşıyız. Suçlular yakalanmalı, cezalandırılmalı ve toplumun vicdanı rahatlatılmalı."

View more on twitter

Osmaniye Ticaret Odası saldırısında gözaltı sayısı 16’ya çıktı

Saldırıda yaralanan Devrim Murat Aksoy
OTSO
Saldırıda yaralanan Devrim Murat Aksoy

Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Hasan Ersoy’un öldürüldüğü, Başkan Devrim Murat Aksoy’un da yaralandığı saldırının ardından bugün bir kişi daha gözaltına alındı.

Böylece Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan kişi sayısı 16’ya çıktı.

3 Temmuz’da gerçekleşen saldırıda yaşamını yitiren Ersoy, MHP 26. Dönem Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy'un ağabeyiydi.

Aziz Nesin ölüm yıl dönümünde anılıyor

6 Temmuz 1995'te yaşamını yitiren Aziz Nesin, ölüm yıl dönümünde anılıyor.

#AzizNesin etiketi Twitter Türkiye Gündemi'nde ilk sırada yer alıyor.

Nesin, 1993 yılında BBC Türkçe'den Murat Nişancıoğlu'na konuşmuştu.

O söyleşiyi Aziz Nesin'in ölüm yıl dönümünde tekrardan yayınlıyoruz.

View more on youtube

İnce’den Erdoğan’a: Belge varsa açıkla, yoksa tarihin en büyük yalancısı olursun

ince
Getty Images

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’yi PKK’ya destekle suçladığı konuşmasına Twitter’dan yanıt verdi.

“Sayın Erdoğan; CHP ve terör örgütleri arasında utanmadan bağlantı kuruyorsun” diyen İnce, sözlerine şöyle devam etti:

“Devleti sen yönetiyorsun, istihbarat, güvenlik, devletin tüm kurumları senin elinde. Elinde bilgi/belge varsa çık açıkla. Yoksa tarihin en büyük yalancısı ve iftiracısı olursun.”

View more on twitter

AKP’li Elitaş: Dışardan bakanlar ağırlıklı olacak, bir veya iki cumhurbaşkanı yardımcısı olabilir

Elitaş
dha

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yeni kabinede dışardan bakanların ağırlıklı olacağını söyledi.

Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve kabinenin Pazartesi 21.30’da açıklanacağını belirten Elitaş, kabine hakkında şunları söyledi:

"Sayın cumhurbaşkanımız tamamını dışarıdan yapabilir. Milletvekili adayı olmayan eski bakanlardan yapabilir. Sivil toplum örgütlerinden yapılabilir. Kanaatime göre bir veya iki cumhurbaşkanı yardımcısı olabilir.

“Bu Cumhurbaşkanının takdirinde. Anayasada sayısı belli değil. Kabinede dışarıdan bakanlar muhtemelen ağırlıklı olacak. Eski bakanlardan milletvekili olmayanlar var onlardan tercih edebilir.”

Erdoğan: AKP’li olmayan bakanlarla kabine oluşturuyoruz, bakanlar köşeye sıkıştırılmayacak

erdoğan
Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni dönemde AKP’li olmayan bakanların olacağını söyledi.

AKP il başkanları toplantısında “Bakanlarımız artık eskisi gibi olmayacak. Şimdi artık partili olmayan bakanlarımızla bir kabine oluşturuyoruz” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu arkadaşlarımız bundan önce olduğu gibi de köşeye sıkıştırılmak suretiyle şuraya şu olsun buraya bu olsun mantığıyla bu da hareket etmeyecek.

“Kimse kalkıp da şöyle yaptınız böyle yaptınız kadrolaşmaydı diyemeyecek.

“Bakan olaylara bakarken daha objektif bakma imkanını yakalayacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca “Millete yanlış yapan kimsenin AK Parti’de yeri olamaz” dedi.

Erdoğan, "Milletvekili dağılımı ve ülkemizin içinden geçtiği durum sebebiyle Cumhur İttifakı'nı Mecliste devam ettireceğiz" diye konuştu.

Millet İttifakı’nın seçimin hemen ardından dağıldığını fakat kendi ittifaklarının farklı olduğunu belirten Erdoğan, “Pazartesi günü bakanlıkları kuruyor, kabinemizi açıklıyoruz” dedi.

"CHP, bölücü terör örgütünün güdümündeki partiyi barajın üzerine taşımak için kendisine oy verenlerin bir kısmını oraya yönlendirdi." diyen Erdoğan, "Ülkesini, milletini, Cumhuriyetini, devletini seven her CHP'liyi, bu utanç için partisinin yönetiminden hesap sormaya davet ediyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin en eski partisini Batı'daki bir avuç marjinalin ve yurt dışındaki bir avuç terör örgütü yöneticisinin oyuncağı haline getirenlerden hem bu millet hem tarih, açık ve net hesabı soracaktır." dedi.

CHP Sözcüsü Tezcan: İmza toplanırsa kurultay olur, toplanmazsa mesele biter

tezcan
Getty Images

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “İmza toplanırsa kurultay olur toplanmazsa bu mesele biter” dedi.

NTV’nin sorularını yanıtlayan “Genel başkanın gündeminde kurultay çağrısı yok Parti Meclisi'nde de böyle ağırlıklı irade yok. Sayın Muharrem İnce parti ile yarışmadı Sayın Erdoğan ile yarıştı” dedi ve ekledi:

“Başarı da başarısızlık da ortaktır. 15 milletvekilinin gönderilmesi Millet İttifakı'nın oluşturulması Muharrem İnce'nin aday gösterilmesi bunlar doğru adımlardı. Bir dahaki kurultayda bir başka aday çıkabilir.

“Bu kurultay talebi döneminde süren talep sonuçlanmayınca ya da sonuçlanınca biter. İmza toplanırsa kurultay olur toplanmazsa bu mesele biter.”

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon dolandırıldı

dolandırıcılar
dha

Ankara'da eski 1'inci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, telefonda kendisini hakim ve savcı olarak tanıtan kişiler tarafından dolandırıldı. Emekli Orgeneral Tolon'un dolandırıcılara 12 bin 620 dolar verdiği belirtildi.

Ankara'da telefonla aradıkları kişilere kendilerini hakim savcı olarak tanıtan kişiler, isimlerinin “FETÖ operasyonunda” geçtiğini belirterek aralarında emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un da bulunduğu 8 kişiyi 400 bin lira dolayında dolandırdı. İhbar üzerine çalışma başlatan Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, olayla ilgili 3 kişiyi gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Suriye uyruklu Hishan Al J. Ve Tuncay Ç. çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

Tolon'a da telefonla ulaşan dolandırıcılar, Gülencilerin Tolon'un ev telefonuna bağlı internet hattı üzerinden görüşme yaptığını, bankadaki parasının da ABD'deki bir bankaya gönderilmeye çalışıldığını söyledi.

Olayla ilgili operasyon yapılacağını ifade eden dolandırıcılar, Tolon'a ait paralardan parmak izi alınması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine dolandırıcılar ile buluşan Emekli Orgeneral Tolon, polis sandığı kişilere 12 bin 620 dolar para verdi. Telefonda görüştüğü kişilerden bir süre haber bekleyen Tolon, daha sonra dolandırıldığını fark ederek polise şikayette bulundu.

Aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 346 kişiye Gülen yapılanması nedeniyle yakalama kararı

Polis
BBC
Arşiv fotoğrafı

İzmir ve İstanbul’da yürütülen iki ayrı soruşturmada Gülenci yapılanmanın ‘mahrem imamlarıyla’ ankesörlü telefonlar üzerinden irtibat kurdukları öne sürülen 346 askere yönelik gözaltı kararı alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında çoğu muvazzaf, biri emekli tuğgeneral 271 asker hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube ekipleri sabah saatlerinde 48 ilde eş zamanlı operasyon başlattı. Hakkında gözaltı kararı verilen askerin bir kısmının açığa alındığı, bir kısmının ise görevde olduğu belirlendi. TEM ekiplerinin yaptığı operasyonun çeşitli illerde devam ettiği öğrenildi.

İzmir CumhuriyetBaşsavcılığı ise ayrı bir soruşturmada aralarında bir binbaşı ve muvazzaf askerlerin de bulunduğu 75 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

30 ilde eşzamanlı yürütülen operasyonlarda aranan kişilerin 59’u halen görevde olduğu, 8’inin ise ihraç edildiği bildirildi.

Çavuşoğlu: ABD Türkiye gibi bir müttefikini kaybetmemeli

Çavuşoğlu
Getty Images

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD, Türkiye gibi bir müttefikini kaybetmemeli” dedi.

Anadolu Ajansı yayınında konuşan Çavuşoğlu, “ABD yönetimi S-400 meselesi nedeniyle Türkiye ile ilişkileri bozmak istemiyor. FETÖ ile ilgili her şey masaya konduktan sonra ne kadar ciddiye aldıklarını göreceğiz” dedi.

Avusturya’nın dönem başkanlığında AB ile müzakerelerde siyasi bir ivme beklemediklerini belirten Çavuşoğlu, öte yandan teknik konulardaki çalışmalara AB Komisyonu’na sürdüğünü söyledi:

“Vize serbestisi hakkında çalışmalar sürüyor. 7 kriter kalmıştı, 6’ya düştü. Gümrük Birliği güncellemesi de sürüyor.”

Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelere de değinen Davutoğlu, "Münbiç tamamlandıktan sonra diğer bölgelere geçilecek diye ABD ile yol haritamızda net bir mutabakat var" dedi.