Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Erdoğan: İkinci bir başkan yardımcısı atama durumu olabilir, Genelkurmay Savunma Bakanlığı'na bağlanabilir

  Erdoğan ve gazeteciler

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada ikinci bir başkan yardımcısı atanabileceğini söyledi.

  Erdoğan, "Şu anda bir başkan yardımcısı olarak atadık, ama ileride bir ikinci başkan yardımcısı atama durumum da olabilir. Bir mesafe alalım, nerede bir aksama oluyor olmuyor bakarız. İlerde durumu değerlendirir, gerekli görürsek gerekli adımı atarız" dedi.

  "Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanabilir"

  Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanıp bağlanmayacağı sorusuna da Bağlanabilir, hiçbir manisi yok. Dikkat ederseniz, Hulusi Akar Paşa’yı bakan olarak açıkladık. Aynı anda da Genelkurmay Başkanı’nı, Kara Kuvvetleri Komutanı’nı ve Genelkurmay İkinci Başkanı’nı atadık. Çünkü Silahlı Kuvvetler boşluk kabul etmez. Aslında devlet yönetiminde hiçbir yer boşluk kabul etmez. " yanıtını verdi.

  'Oktay sunumlarıyla dikkat çekti'

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay için "Özellikle Başbakanlık’taki Müsteşarlığı, Afad’daki çalışma döneminde başarılı bir isimdir. Amerika’da önemli yerlerde çalıştı. Ben endüstri mühendislerine çok dikkat ederim, devlet yönetimlerinde de başarılı olurlar. Fuat Oktay üretimi ve katkısı ile, MGK’larda yaptığı sunumlar ile hep dikkatimi çekmiştir." dedi.

  'Albayrak'ın hem teorik hem pratik finans geçmişi var'

  Hazine ile Maliye Bakanlığı’na getirilen Berat Albayrak için "Berat Albayrak Bey’in finans sektörü ile hem pratikte hem de teorikte geçmişi var. Özel sektörde başarıyla çalışmış, son dönemlerde Marmara Üniversitesi’nde bu konunun dersine girmiş, böyle bir geçmişi olmuş bir arkadaşımız olması sebebiyle bu işi çok daha seri derleyip toparlayacağına ve başarıyla yürüteceğine inanıyorum." diye konuştu.

  'Yabancı basına göre hareket etmek doğru değil'

  Erdoğan "Mehmet Şimşek’in kabinede yer almaması yabancı basında olumsuz yorumlara sebep oldu" denilmesi üzerine de "Yabancı basının yaklaşımlarına göre hareket etmek doğru bir anlayış değildir. Dolayısıyla, onların yaklaşımlarını pek umursamıyorum. Kaldı ki yabancı basın, bizim için hiçbir zaman hayırlı rüyalar görmemiştir. Biz pik yaptığımız zamanda bile hayırlı rüyalar görmemiştir. Kredi derecelendirme kuruluşları biz tırmanışta iken bile bize hep eksi verdiler. Buna karşılık komşuda dibe vurma var; ama bir bakıyorsunuz komşuyu dört derece birden yükseltiyor. Bu nasıl bir kredi derecelendirme kuruluşudur, bunları anlamak mümkün değil. Onun için biz onların açıklamalarına değil, daima kendi işimize bakalım." yanıtını verdi.

  'Dolar'ın düştüğünü göreceksiniz, emin konuşuyorum'

  Erdoğan Dolar'daki yükseliş için de "Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da bunun düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum. Hazine ve Maliye Bakanımız elbette ne gerekiyorsa yapacaktır. Burada birçok enstrümanlarımız var. Önümüzdeki süreçte inanıyorum ki faizin de düştüğünü göreceğiz. Ben eminim, sadece devlet bankalarımız değil, özel bankalarımız da gerektiğinde taşın altına eline koyacaktır. " diye konuştu.

  '26 milyon kişiye saygısızlık'

  Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalefetin yemin törenindeki tutumu için de " Tayyip Erdoğan cumhurun başkanı olarak oraya inmiştir ve 26 milyon 334 bin kişinin oyunu almış bir Cumhurbaşkanı var. Kabul edersin etmezsin, bu 26 milyon 334 bin kişiye saygısızlıktır." dedi.

 2. HDP'nin meclis başkanlığı adayı Meral Danış Beştaş

  Halkların Demokratik Partisi (HDP), meclis başkanlığına Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş'ı aday gösterdi.

  AKP aday olarak İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ı, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak’ı, İyi Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu’nu meclis başkanlığına aday göstermişti.

  Aday göstermeyen MHP ise AKP adayını destekleyeceğini açıklamıştı.

  Meral Danış Beştaş
 3. Ezhel'e uyuşturucu kullanımına özendirmek suçlamasıyla bir dava daha

  Ezhel

  Uyuşturucu kullanmaya özendirmek suçlamasıyla yargılandığı davada beraat eden "Ezhel" lakaplı rap şarkıcısı Sercan İpekçioğlu'na aynı suçtan bir kez daha dava açıldı. İpekçioğlu'nun 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

  İpekçioğlu hakkında 'uyuşturucu madde kullanılmasını özendirme' suçundan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle geçtiğimiz dava açılmıştı. Mahkeme, İpekçioğlu'nun suç işleme kastıyla hareket etmediğin anlaşıldığını belirterek beraatına karar vermişti.

  Habertürk'e göre Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, ülke genelinde uyuşturucu madde kullanımını özendirme ile ilgili sosyal paylaşım sitelerinde yapılan paylaşımlardan hareketle Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nca rapor düzenlendi.

  Ezhel'in internet üzerinden yayınlanan şarkılarında uyuşturucuyu özendirdiği iddia edildi.

  İpekçioğlu'nun evinde aramalar yapıldığı ve kan örneğinin alındığı belirtildi.

 4. CHP'nin TBMM Başkanı adayı Erdoğan Toprak

  Erdoğan Toprak

  Cumhuriyet Halk Partisi'nin TBMM Başkanlığı için aday gösterdiği isim Erdoğan Toprak oldu.

  CHP Grup Başkanvekilleri Engin Özkoç ile Engin Altay, Toprak'ın adaylığı için TBMM Genel Sekreterliği'ne başvuruda bulundu.

  Kendisini bu göreve layık gören CHP yönetimine teşekkür eden Erdoğan Toprak Türkiye'nin ağır bir süreçten geçtiğini söyledi.

  Türkiye'nin sorunlarını çözeceği yerin parlamento olduğunu vurgulayan Erdoğan Toprak şöyle konuştu: "Türkiye çok ağır bir süreçten geçiyor. Çok ağır meseleleri var. Türkiye meselelerini çözeceği mabet burasıdır. Önünün açılacağı yer burasıdır." dedi.

 5. Oktar'ın mal varlıklarına el konuldu, şirketlerine kayyum atandı

  Adnan Oktar

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Adnan Oktar ve kendisini Oktar'ın müridi olarak tanımlayanlara yönelik yaptığı operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 166'ya çııktı. Bu arada Oktar’ın mal varlıklarına el konulduğu ve şirketlerine kayyum atandığı belirtildi.

 6. Booking.com davası: Tedbir kararının kaldırılması talebi reddedildi

  booking.com logosu

  Türkiye'deki faaliyetleri açılan haksız rekabet davasından sonra ihtiyati tedbir kararıyla durdurulan booking.com'un tazminat ödenmesi karşılığında tedbir kararının kaldırılması talebi mahkeme tarafından reddedildi.

  Kararda, teminat karşılığı tedbir kararının kaldırılmasının bu aşamada mümkün olmayacağı bilirkişi raporunun beklenmesi gerektiği, varsa zararın rapor ile belirleneceği vurgulandı.

  Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB'ın avukatları, seyahat acentelerine karşı haksız rekabet oluşturduğu iddiasıyla b.oking.com aleyhine faaliyetlerinin durdurulması talebiyle dava açmıştı.

  Davayı kabul eden mahkeme, booking.com'un faaliyetinin durdurulmasına karar vermişti.

 7. ODTÜ'deki pankart soruşturmasında dört öğrenci tutuklandı

  Taşınan pankart

  Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) mezuniyet töreninde taşıdıkları pankartla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan alınan öğrenciler, çıkarıldıkları nöbetçi mahkamede tutuklandı.

  Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından adliyeye götürülen şüpheliler, soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdikten sonra mahkemeye sevk edildi.

  Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince sorgulanan şüphelilerden pankartı taşıyan üç öğrenci ve pankartı hazırladığı öğrenilen bir öğrenci tutuklandı.

  Pankartı bastığı belirlenen şüpheli ise serbest kaldı.

  ODTÜ'de 6 Temmuz'da yapılan diploma töreni sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren pankart taşınmasıyla ilgili 5 şüpheli gözaltına alınmıştı.

 8. Adnan Oktar operasyonu: 79 gözaltı, ev ve iş yerlerinde arama yapılıyor

  Oktar'ın evinde arama

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Adnan Hoca diye bilinen Adnan Oktar grubuna yönelik İstanbul merkezli 4 ilde başlatılan operasyon devam ediyor.

  Adnan Oktar'ın İstanbul'daki ev ve işyerlerinde arama yapılıyor.

  Adnan Oktar'ın canlı yayınlarını yapan A9 TV'ye de bu sabaha karşı operasyon düzenlendiği öğrenildi.

  235 kişi hakkında gözaltı kararı bulunan ve şu ana kadar Oktar dahil 79 şüphelinin gözaltına alındığı operasyon kapsamında, çok sayıda adreste arama yapıldığı, aramalara polis helikopterinin ve deniz polisinin de destek verdiği öğrenildi.

 9. Soma davasında cezalar açıklandı: Toplam 75 yıl hapis cezası

  Soma eylem

  Soma'daki maden faciası davasında şirketin Yönetim kurulu başkanı Can Gürkan 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik 18 yıl 9 ay, Teknik müdür İsmail Adalı 22 yıl 6 ay, Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy 18 yıl 9 ay hapisle cezalandırıldı.

  Soma Kömürleri A.Ş. Holding Başkanı Alp Gürkan ve diğer birçok sanık hakkında ise beraat kararı verildi.