Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. ABD Büyükelçiliği: Ortak çalışma grubu adli ve hukuki meseleleri görüştü

  View more on twitter

  ABD'den Ankara'ya gelen heyetin Dışişleri Bakanlığı'ndaki toplantısının ardından ABD'nin Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yayınladı.

  Twitter'da paylaşılan açıklamada ortak çalışma grubunun "adli ve hukuki meselelerde önemli görüşmelerde" bulunduğu ifade edildi.

  Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ABD-Türkiye ortak çalışma grubunun Fethullah Gülen'in iadesi konusunu da ele aldıklarını açıklamıştı.

 2. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Olağanüstü bir tehditle karşılaşırsak OHAL tekrar hayata geçirilebilir

  İbrahim Kalın

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 18 Temmuz'da sona eren OHAL'in uzatılmaması konusunda beyanda bulunduğunu ve terörle mücadelenin mevcut yasalarla sürdürüleceğini söyledi.

  Yeni hükümetin ilk toplantısının ardından açıklama yapan Kalın buna karşın "Çok olağanüstü bir tehditle karşılaşmamız durumunda OHAL mekanizması tekrar hayata geçirilebilir"ifadelerini kullandı.

  Kalın kabine toplantısının önemli konu başlığının ekonomi olduğunu da kaydetti. Kalın "bütçe disiplininin sağlanması, reformların hayata geçirilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bununla ilgili daha detaylı çalışmalar yapılıyor. Özellikle ihracat odaklı büyüme noktasında yeni hazırlıklar yapılıyor. Orta vadeli program önümüzdeki hafta hazırlanıp, cumhurbaşkanımıza arz edilecek ve kamuoyuyla paylaşılacak" dedi.

  Kalın Türkiye-ABD ortak çalışma gurubu toplantısında Fethullah Gülen'in iadesinin gündeme geldiğini söyledi.

  Kalın "Biz ucu açık bir süreçten yana değiliz. Somut sonuç odaklı bir süreci temenni ediyoruz" dedi.

 3. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Enflasyonla mücadele öncelikli hedefimiz

  View more on twitter

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısı öncesinde ekonomik ve mali politikaları Twitter hesabından paylaştı.

  Albayrak yeni dönemde ekonomi politiklarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformlara öncelik vermeyi ve Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

  Albayrak atılacak adımları şöyle sıraladı:

  • Ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele öncelikli hedefimiz olacak.
  • Maliye politikası, enflasyonla mücadeleye katkı vererek dengeli büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanacak.
  • Ekonomideki tüm paydaşlarla istişare halinde enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Program’da ilan edeceğiz. Bu plan, enflasyonu kısa zamanda tek hanelere indirip, orta vadede kademeli olarak fiyat istikrarını sağlayacak şekilde oluşturulacak. Bir kez plan üzerinde uzlaştıktan sonra, maliye politikası ve bütçe parametreleri bu ara hedefleri esas alarak oluşturulacak.
  • Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum amaçlanacak. Sadece bütçe dengesi değil, aynı zamanda harcama kontrolü üzerinden kurallı ve öngörülebilir bir çerçeve oluşturacağız. Böylelikle enflasyon üzerinde dolaylı vergi ayarlamalarından gelen öngörülmeyen şokları asgariye indireceğiz.
  • OVP çerçevesinde, bütçe gelirleri tarafında ise vergi yükünü aşamalı olarak daha dengeli, sade ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturacağız.
  • Maliye politikasındaki bu dönüşüm, bir yandan fiyat istikrarı ve dış dengedeki iyileşmeye katkıda bulunurken, aynı zamanda basiretli borç yönetimini destekleyen makroihtiyati politikalar ile sağlıklı büyümenin de önü açılacaktır.
 4. CHP’li Engin Altay: O gece çıkıp ne diyecektik?

  Engin Altay

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay 24 Haziran seçim gecesi CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin açıklama yapmamasıyla ilgili O gece çıkıp ne diyecektik? Seçimi kaybettik desek kaybetmedik, kazandık desek kazanmadık” ifadelerini kullandı.

  İnce seçim gecesiyle ilgili açıklamalarında Engin Altay'ı dinleyerek seçim gecesi konuşmadığını söylemişti.

  Altay "O geceyle ilgili Sayın İnce, belki biraz eksik söyledi. O gece açıklama yapılıp yapılmamasıyla ilgili bir değerlendirmeyi kendi aramıza yaptık. YSK ve Anadolu Ajansı verilerinin netleşmesi noktasında bence beklemekte fayda vardı. Halen aynı düşüncedeyim. O gece çıkıp ne diyecektik? Seçimi kaybettik desek kaybetmedik, kazandık desek kazanmadık. Verileri, veri akışlarını takip ediyoruz. Tabloya bakıyoruz. Anadolu'nun dört bir yanından özel olarak da veri alıyoruz. Olumsuz bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu saat 9 itibarıyla gördük. Ama siyasette umut bitmez. Gece'nin 4'ünde kalkıp, Erdoğan'a hayırlı olsun demesinin de bir anlamı yoktu. Karar benim değildir, onundur” dedi.

 5. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı

  Kırkpınar güreşleri

  Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 657’incisi bugün Edirne’de başladı.

  Geleneksel yağlı güreş turnuvasına bu sene 2 bin 228 pehlivan katılıyor.

  Turnuva üç gün sürecek.

  2017 yılındaki turnuvanın şampiyonu İsmail Balaban olmuştu.

  Yıl 1965: BBC yağlı güreşleri Kırkpınar'da araştırdı

 6. Fazıl Say: Yıllardır yasaklı durumdayım, sanatımı ülkemde icra etmek istiyorum

  Fazıl Say

  Ünlü piyano sanatçısı ve besteci Fazıl Say Türkiye'de yıllardır yasaklı gibi yaşadığını ancak sanatını ülkesinde icra etmek istediğini açıkladı.

  Facebook sayfasında bir yazı paylaşan Say, "Önümde zor bir süreç var, ve bakın, neredeyse tüm kapılar kapalı. Devletin kurumlarını zaten geçtim, yıllardır yasaklı gibi bir durumdayım, hem yorumcu hem de besteci olarak... Dünyanın en önde gelen kurumlarıyla yılda 100 kere çalışıyorum, ülkemde bu olamıyor, acı bu..." dedi.

  Say "Fazıl Say defolsun gitsin” algısına karşı mücadele vereceğim. Çünkü “Fazıl Say defolsun” zihniyetinin kimseye bir faydası yoktur, 81 milyon insanın bir tanesine bile faydası yoktur" ifadelerini kullandı.

  Say'ın 14 Ağustos'ta Harbiye Açıkhava Cemil Topuzlu Sahnesi'ndeki konseri iptal edilmişti.

  View more on facebook
 7. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Büyük Türkiye'yi beraber inşa etmek için atacak daha çok adımımız var

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
  Image caption: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazartesi açıkladığı kabinenin üyeleriyle bugün Ankara Hacıbayram Camii’nde cuma namazı kıldı.

  Ardından Erdoğan ve kabine üyeleri 1’inci Meclis binasına gitti.

  Burada Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan ilk kabine toplantısına davetliler de katıldı.

  Erdoğan törende yaptığı konuşmanda, “1924 yılından itibaren bu binada süren büyük mücadeleyi yad etmek için buradayız. 1. Meclis başlangıçtı. Burası devamdı. Bizler de devamın devamını yapıyoruz” dedi.

  "Büyük Türkiye'yi beraber inşa etmek için atacak daha çok adımımız var" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "24 Haziran seçimlerinin tarihi dönüşümünü, milli iradenin tecellisi olan bu çatının altında atıyoruz.Milli iradenin üzerinde hiçbir fani güç tanımıyoruz".

  Erdoğan İstiklal Marşı'ndan dizeler okuduktan sonra "İnşallah bundan sonra sadece zafer marşları yazacağız" dedi.

 8. İçişleri Bakanlığı: Boğaz Adası'nda mahsur kalan 34 göçmen tahliye edildi

  Sahil güvenlik teknesi
  Image caption: Sahil güvenlik teknesi

  İçişleri Bakanlığı, Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin, İzmir'in Çeşme ilçesi açıklarındaki Boğaz Adası'nda mahsur kalan 34 göçmenin tamamının tahliye edildiğini açıkladı.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kurtarılan göçmenlerden alınan ilk ifadelere istinaden kayıp olduğu değerlendirilen bir düzensiz göçmenin kurtarılması maksadıyla arama kurtarma faaliyetlerine devam edilmektedir" denildi.

  Aynı bölge yakınlarında sabah saatlerinde de bir botla Yunanistan'a geçmeye çalışan 57 göçmen yakalandı.

  Çeşme'ye götürülen göçmenler, sağlık kontrollerinin ardından İl Göç İdaresi yetkililerine teslim edildi.

 9. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in başdanışmanı istifa etti

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener
  Image caption: İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in başdanışmanı emekli Tuğgeneral Ali Aydın, partisinden istifa etti.

  Aynı zamanda İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi olan Aydın istifasına gerekçe olarak, Akşener'in seçim sonrası HDP ile ilgili yaptığı açıklamayı gösterdi.

  Aydın, "Seçim sonrası 26 Haziran 2018'de genel idare toplantısı akabinde Sayın Meral Akşener'in yaptığı basın açıklamasında, 'Ellerinde şehit kanı bulunan HDP'yi 'Kürt siyasi hareketinin temsilcisi' olarak nitelendirmesi hem yüce Türk milletini hem de yüce Türk devletine gönülden bağlı Kürt kardeşlerimizi derinden yaralamıştır" dedi.

 10. Çeşme açıklarında mahsur kalan göçmenleri kurtarma operasyonu

  Sahil güvenlik botu
  Image caption: Sahil güvenlik botu

  Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, İzmir'in Çeşme ilçesi açıklarındaki Boğaz Adası'nda mahsur kalan 25-30 civarındaki göçmen için kurtarma operasyonu başlattı.

  İhlas Haber Ajansı, göçmenlerin kaçak yollarla Yunanistan'a geçmek isterken havanın bozuk olması sebebiyle mahsur kaldıklarını bildirdi.

  Göçmenlerin, Boğaz Adasına sığındıkları ve herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı belirtiliyor.

 11. Gazeteci Levent Gültekin: Muharrem İnce'den özür diledim, helalleştik

  Gazeteci Levent Gültekin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'den özür dilediğini ve kendisiyle helalleştiklerini söyledi.

  Gültekin Medyascope TV'de katıldığı bir yayında, Muharrem İnce'nin seçim gecesi televizyon karşısına geçemeyecek kadar çok alkol aldığını iddia etmişti.

  View more on twitter
 12. MİT TIR'ları davası sanığı emekli albay Burhanettin Cihangiroğlu gözaltında

  MİT TIR'ları
  Image caption: MİT TIR'ları

  MİT TIR'larının durdurulması ve ıslak imza davaları sanığı dönemin Jandarma Kriminal Daire Başkanı emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu, Ankara'da gözaltına alındı.

  Burhanettin Cihangiroğlu'nun, MİT TIR'larının durdurulduğu 1 ve 19 Ocak 2014 tarihleri arasında 12 Ocak 2014 günü "FETÖ imamı ile ankesörlü telefon üzerinden görüştüğü" iddia ediliyor.

  MİT TIR'ları davasında hazırlanan iddianamede, Burhanettin Cihangiroğlu'nun, devlet sırrı kapsamındaki tırlarında bulunan malzemelerle ilgili olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sunulmak amacıyla hazırlanan 23 Ocak 2014 tarihli uzmanlık raporunu düzenleyen birimin en üst derecede sorumlu amiri olduğu belirtiliyor.

  Cihangiroğlu hakkında "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan ise müebbet hapis cezası isteniyor.

  MİT TIR'ları davası: Neler yaşandı?

 13. Sedat Peker akademisyenleri tehdit davasında beraat etti

  Sedat Peker
  Image caption: Sedat Peker

  Sedat Peker, "Barış için Akademisyenler İnisiyatifi" üyelerini, kendine ait internet sitesinden "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız" diyerek yayımladığı yazısı nedeniyle yargılandığı davada beraat etti.

  Mahkeme, Peker'in bu ifadelerinin tehdit olmadığına hükmetti.

  İddianamede savcı, "bazı kişi ve kuruluşların yazının suç teşkil ettiği gerekçesiyle ihbarda bulunduğu, bazı akademisyenlerin de Peker'den şikayetçi olduğunu" anlatarak, Peker'in "tehdit" ve "suç işlemeye tahrik" suçlarından 1 yıl 4,5 aydan 11 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

  Sedat Peker ise daha önce de 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde düzenlenen bir programdaki konuşmasında "Onları cezaevinde asacağız" şeklindeki sözleri nedeniyle yargılandığı davada da beraat etmişti.

  O davada da Peker'in ifadelerini mahkeme tehdit kabul etmemişti.

 14. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Binali Yıldırım bizi yolda bırakmadı, bazıları gibi yolunu şaşırmadı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım
  Image caption: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da düzenlenen bir törenle TBMM Başkanı Binali Yıldırım'a Devlet Şeref Madalyası verdi.

  Erdoğan, törende yaptığı konuşmada Yıldırım için, "Kendisi 40 yıllık yoldaşlığımızda bizi yolda bırakmadığı gibi bazıları gibi yolunu da şaşırmadı. Her görevi en güzel şekilde yerine getirdi" dedi ve ekledi:

  "Türkiye Cumhuriyeti'nin son Başbakanı Sayın Binali Yıldırım, 2002'den beri AK Parti hükümetlerinde aldığı görevlerle ülkemizin kalkınması, milletimizin refahı için ortaya koyduğu çabalarla gerçekten hepimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir."

  View more on twitter

  Tören öncesie Binali Yıldırım'ın hayatını anlatan kısa bir film gösterildi.

  Binali Yıldırım'ın bu sırada gözlerinin dolduğu görüldü.

  Binali Yıldırım: Türkiye'nin son başbakanı, yeni sistemin ilk Meclis Başkanı

 15. Eski CHP milletvekili Yarkadaş'tan gazeteci Levent Gültekin'e çağrı: 'İnce iddiasının' kaynağını açıkla

  Eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, partisinin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile ilgili iddialarını ispatlayamadığı için özür dileyen gazeteci Levent Gültekin'den kaynağını açıklamasını istedi.

  Levent Gültekin Medyascope TV'de katıldığı bir yayında, Muharrem İnce'nin seçim gecesi televizyon karşısına geçemeyecek kadar çok alkol aldığını iddia etmişti.

  Gültekin daha sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, "Sanırım parti içi kişisel mücadelede kullanılan bilgiyi ispat etme durumum olmadığı için paylaşmamam gerekiyordu" demiş ve özür dilemiş, "Tekrar edeyim kaynağım sağlam olsa da esas olan muhatabın yaptığı açıklamadır" ifadelerini kullanmıştı.

  View more on twitter
 16. Eski AKP milletvekili Özdağ: Adnan Oktar grubu AKP ile Gülen arasında arabulucu olmak istedi

  Adnan Oktar
  Image caption: Adnan Oktar

  Eski AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Adnan Oktar grubunun geçmişte AKP ile Fethullah Gülen arasında arabuluculuk teklifinde bulunduğunu söyledi.

  Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e konuşan Özdağ, Oktar'ın destekçilerinin geçmişte sürekli Meclis'e geldiklerini belirtti.

  Özdağ, Öztürk'e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

  “Adnan Hoca grubunun devamlı TBMM'ye gelen elemanları vardı. Bunlar milletvekillerini ziyaret eder, Adnan Oktar'ın ne kadar vatansever olduğunu anlatıp propagandasını yapar, kitaplarını verirlerdi”

  “17-25 Aralık operasyonundan sonra, yanıma gelen bu grubun önemli elemanları, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'la, Fetullah Gülen grubunun arasının düzeltilmesi gerektiğini, yıllarca birlikte olan iki kardeş yapının birlikte ülke için faydalı olacağını belirttiler, ‘Biz, bu konuda arabuluculuk yapmak istiyoruz' dediler.

  "Ben, 17/25 Aralık operasyonuyla neler yapılmak istendiğini kendilerine anlattım ve ‘Bu işe karışmayın. Erdoğan bu konuda haklı' dedim. Fetullahçıların, devlete sahip olmak istediklerini, bunun da yanlışlığını dile getirdim.”

 17. Adnan Oktar grubunun eski üyesi Ceylan Özgül: Acun Ilıcalı eski bir mürid

  Acun Ilıcalı
  Image caption: Acun Ilıcalı

  Türkiye'de bu sabah sosyal medyada en çok konuşulan isimlerden biri de TV8'in patronu Acun Ilıcalı.

  Çarşamba günü İstanbul'da gözaltına alınan Adnan Oktar'ın grubunun eski üyelerinden Ceylan Özgül, Acun Ilıcalı'nın da eski bir "mürid" olduğunu iddia etti.

  Ceylan Özgül, Twitter hesabından yayımladığı bir mesajda "TV8 de yayın kesilmiş bir hata olmuş sanırım sayın Acun Ilıcalı da eski bir mürid olarak anlattıklarımı teyit edecektir" dedi.

  Özgül, daha sonra bu tweetini sildi.

  Acun Ilıcalı'dan ise iddiayla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

  Adnan Oktar kimdir: 1970'lerde kurduğu 'Adnan Hoca Grubu'ndan, 32 ayrı suçlamayla gelen gözaltıya

 18. Nagehan Alçı hakkında verilen beraat kararı bozuldu

  Nagehan Alçı
  Image caption: Nagehan Alçı

  Gazeteci Nagehan Alçı hakkında kapatılan Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararı bozuldu.

  Yargıtay aldığı kararla davanın yeniden görülmesine hükmetti.

  Karara ilişkin belge ise internet sitesi Oda TV'de yayımlandı.

  Dava, Nagehan Alçı’nın 2013 yılında ulusal bir televizyon kanalında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon için “darbeci general” ifadesini kullanmasının ardından açılmıştı.

  Nagehan Alçı’nın bu sözlerinin kişinin, onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikte olduğunu ve hakaret suçu işlendiği gözetilmeden beraat kararı verildiğini belirten Yargıtay, hükmün bozulmasına oy birliğiyle karar verdi.

  Hurşit Tolon’un müdahil olduğu davada, Tolon’un avukatının başvurusu üzerine beraat kararı temyiz edilmişti.

  Yargıtay’daki dava 25 Nisan’da karara bağlanırken, Nagehan Alçı’nın 2013 yılındaki sözlerinden ötürü yeniden yargılanması bekleniyor.

 19. Türkiye, Pakistan'a 30 ATAK helikopteri sattı

  ATAK helikopteri
  Image caption: ATAK helikopteri

  Türkiye'de günün öne çıkan gelişmelerini aktardığımız canlı anlatım sayfamıza hoşgeldiniz.

  Biraz önce duyurulan bir gelişmeyle başluyoruz.

  Türkiye ile Pakistan arasında 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik resmi sözleşme imzalandı.

  Böylece Türkiye tek seferde en büyük savunma sanayii ihracatını gerçekleştirmiş oldu.

  Savunma Sanayii Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında devam eden T129 ATAK helikopteri sözleşme görüşmeleri nihai sonuca ulaştı.

  30 adet T129 ATAK helikopteri satışının yanı sıra, lojistik, yedek parça, eğitim ve mühimmat anlamında geniş bir sözleşme paketi üzerinde uzlaşma sağladı.

  T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı envanterinde kullanılıyor.

  TUSAŞ'a göre helikopterler, zorlayıcı iklim ve coğrafya koşullarına uygun olarak geliştirilmiş tasarımıyla, yeni nesil görev ve silah sistemleri ile sınıfındaki en üstün performans ve manevra özellikleriyle biliniyor.