Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Post update

  Gün boyu gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın sabah tekrardan görüşmek umuduyla, hoşça kalın.

 2. Muharrem İnce: Seçimden sonra döviz, enflasyon ve faiz düşecek demişlerdi, yükselmeye devam ediyor

  ince

  CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçimin ardından üç hafta geçmesine rağmen Erdoğan’ın “düşecek” dediği faiz, döviz ve enflasyonun yükselmeye devam ettiğini söyledi.

  Seçim öncesinde Erdoğan’ın tekrar seçilmesi durumunda bunun yaşanacağı uyarısında bulunduğunu belirten İnce, “Olumsuz gidişin artarak devam etmesinin en temel nedeninin kötü yönetim olduğunu ve bu yönetim değişmeden iyileşme beklenemeyeceğini defalarca ifade etmiştik. Durumu daha da kötü yapan gelişme, damadın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasıdır” dedi ve ekledi:

  “Ben şimdi herkese ve özellikle şirket sahiplerine sesleniyorum. Damadını şirketinin CFO’su yapan bir patrona bankalar kredi verirler mi? Damadını ülkenin Hazinesinin ve Maliyesinin başına getiren bir Cumhurbaşkanı’na, piyasalar kredi verir mi? Doğal olarak vermez, vermeyecek."

  View more on twitter
 3. AKP’den OHAL sonrası için kanun teklifi: Gözaltı süresi uzatmalarla birlikte 5 günden 12 güne çıkacak, kamuda çalışanlar bakanların onayıyla ihraç edilebilecek

  Gözaltı

  AKP’nin Meclis’te görüşülmesi için teslim ettiği OHAL sonrası güvenlik yasa tasarısında gözaltı süresinin 5 günden 12 güne kadar uzaması öngörülüyor.

  Yeni teklife göre 48 saat, toplu işlenen suçlarda ise 4 gün olacak ve iki defa da uzatılabilecek. Böylece toplu işlenen suç iddiasıyla gözaltına alınanlar 12 güne kadar gözaltında kalabilecek. Uzatmaya ilişkin karar Cumhuriyet savcısı talebiyle hakim tarafından verilebilecek.

  Mevcut yasaya göre OHAL olmadığı şartlarda gözaltı süresi 24 saat.

  2015 yılında çıkarılan ve “İç Güvenlik Yasası” olarak bilinen paketteki yasal değişiklikle toplumsal olaylar sırasında kolluk amirleri kararıyla ilk gözaltının 48 saate kadar uzatılma imkanı bulunuyor.

  Gözaltı süresi her defasında bir günü geçmemek toplam beş güne kadar uzatılabiliyor.

  AKP’nin yasaya eklemek istediği madde üç yıl geçerli olduktan sonra yürürlükten kalkacak.

  Üç yıl geçerli olması planlanan bir diğer madde de kamudan ihraçlarla ilgili.

  Bakanlıklar ihraç edebilecek

  Bu maddeye göre “terör örgütleriyle iltisak veya irtibat” gerekçesiyle kurumlar çalışanlarını ihraç edebilmeye devam edecek.

  AYM üyeleri AYM Genel Kurul’un çoğunluğu tarafından, Yargıtay daire başkanı ve üyeleri Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu tarafından, Danıştay daire başkanı ve üyeleri Danıştay Başkanlık Kurulu tarafından, hakim ve savcılar HSK tarafından ihraç edilebilecek.

  TSK mensupları Milli Savunma Bakanı tarafından; jandarma ve polisler İçişleri Bakanlığı tarafından; akademisyenler üniversitenin teklifi üzerine YÖK tarafından; mahalli idareler çalışanları valilik teklifiyle İçişleri Bakanlığı tarafından; devlet memurları ve işçileri ilgili bakanlık tarafından oluşturulacak ve ilgili kurumun en üst yöneticisinin başkanlığında toplanacak kurul tarafından ihraç edilebilecek.

  Bir bakanlıkla ilişkili olmayan diğer kurumlarda ise her türlü kadroda istihdam edilen personel, birim amirinin teklifi üzerine atamaya yetkili amir tarafından görevden çıkarılabilecek.

  İhraç edilenlerin pasaportları da iptal edilebilecek.

  Kanun teklifindeki diğer maddeler ise şöyle:

  • Göreve iadesine karar verilen fakat eski türbe veya unvanına atanması bakanlık tarafından istenmeyen asker ve polisler, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bünyelerinde kurulan araştırma merkezlerinde istihdam edilecek.
  • Er ve erbaşların üzerleri ve eşyaları birlik komutanlarının emri ile aranabilecek.
  • Toplantı Gösteri ve Yürüyüşleri Yasası’nda yapılacak değişiklikle eylemlerde “vatandaşların günlük yaşamını aşırı ve dayanılmaz derecede zorlaştırmama” şartı aranacak.
  • Mülki amirler eskiden gün batımına kadar izin verilen eylemlere saat 24.00’e kadar izin verme yetkisine sahip olacak.
 4. AKP Grup Başkanvekili Turan: Yeni düzenlemede sözüm ona insan haklarını daraltan değil genişleten maddeler olacak, protesto hakkı hava karardıktan sonra da kullanılabilecek

  Bülent Turan

  AKP Grup Başkanvekili Turan: Yeni düzenlemede sözüm ona insan haklarını daraltan değil genişleten maddeler olacak, protesto hakkı hava karardıktan sonra da kullanılabilecek

  AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, AKP’nin Meclis’e getirmeyi planladığı ve OHAL sonrası güvenlikle ilgili konuların yer alacağı yasa paketiyle ilgili bir açıklama yaptı.

  Meclis komisyonunun hızlı çalışması durumunda bu hafta, aksi halde de 15 gün içinde bunu yasalaştırmayı planladıklarını belirten Turan, “Çok zayıflayan terör örgütlerinin yok edilmesini istiyoruz” dedi ve ekledi:

  “Kanun teklifimiz 28 madde olacak. Az sonra Meclis’e takdim edeceğiz ve yasal süreç başlamış olacak.

  “OHAL tecrübeleri geride kaldı, artık yeni bir sayfa açılacak.

  “Yapılacak düzenlemeler zorunluluklardan kaynaklanıyor ve kısıtlamaları olacak.

  “Çok az bir istisna getirmek ve bunların evrensel hukuka uygun yapmak istiyoruz.

  “Üç yılı geçmeyen maddeler olacak.

  “Şimdiki mevzuatımızda gösteriler akşam hava kararana kadar izin veriliyordu, şimdi bunun uzatılması mümkün olacak.

  “Tüm maddeler sözümona insan haklarını daraltan değil, genişleten maddelerdir.

  “Diğer maddeler arasında AİHM tarafından verilen kararlarda uzlaşma olacaksa Avrupa’da değil Türkiye’de olması, gözaltı sürelerinin değiştirilmesi, bazı yasalarda kalmış sıkıyönetim maddelerinin kaldırılması gibi düzenlemeler var.”

  Bedelli askerliğin Ekim’de gündeme geleceğini düşünüyorum

  Turan, gazetecilerin bedelli askerlik hakkındaki sorusuna ise “Bedelli askerliğe şöyle bakmak lazım: AK Parti’nin vaat edip de yapmadığı hiçbir şey olmadı. Şahsi kanaatim odur ki Ekim’de gündeme geleceğini düşünüyorum” diye yanıt verdi.

  Turan, muhalefetin yasal düzenlemelerle OHAL’in kalıcılaştırılmak istendiğine yönelik eleştirileri hakkında da “Kanun teklifini kimse görmedi, görmediği kanun teklifine hayır diyen muhalefet makul bir muhalefet değildir. Görsünler öyle karar versinler” dedi.

 5. İstanbul’da TEM Metris Kavşağı bölgesi Pazartesi ve Salı geceleri kapatılacak

  otoyol

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından TEM otoyolu Metris kavşağındaki yol çalışmaları nedeniyle bu gece 00.00-06.00 saatleri arasında Ankara istikameti, yarın gece 00.00-06.00 saatleri arasında Edirne istikametinde yol trafiğe kapatılacak. Her iki günde de trafik akışı açık olan istikamette bölünmüş yoldan sağlanacak.

  Köprü inşaatı tamamlandığında Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçelerine bağlantının otoyolda trafik sıkışıklığına neden olmadan sağlaması hedefleniyor.

  Belediye tarafından trafik kontrollü olarak verileceğinden dolayı sürücülerin, trafik işaret ve işaretçilerine uyulması istendi.

 6. CHP Sözcüsü Tezcan: İzlenim imzanın toplanamayacağı yönünde

  Tezcan

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan bugün partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında parti üyeleri ve tabanının şu anda olağanüstü kurultaya sıcak bakmadığını, bu yüzden parti içindeki muhalefetin yeterli imzayı toplayamayacağını düşündüklerini açıkladı.

  “Tüzükteki hüküm bellidir. Yüzde 51 imza toplanırsa kurultayın toplanması tüzük emridir. Bizim edindiğimiz izlenim bu imzanın toplanmayacağı, toplanamayacağı yönünde” diyen Tezcan, sözlerine şöyle devam etti:

  “Parti tabanının önemli bir bölümü şu anda Olağanüstü Kurultayın doğru olmadığınıuygun bir zamanlama olmadığını ifade ediyor. Kurultay delegelerinin imza verme konusunda güçlü bir iradesi yok. Olağanüstü Kurultay isteyen arkadaşlar da var bunları 15 gün içinde görürüz yeterince sayıya ulaşıp ulaşmadığını.”

  Tezcan 15 Temmuz’ın ikinci yıldönümü hakkında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz üzerinden toplumu bölmeyi hedeflediğini söyledi ve ekledi:

  "Darbenin siyasi ayağı hala ortaya çıkmadı. OHAL'i darbenin siyasi ayağını gizlemek için kullanmıştır. Çünkü siyasi ayak kendilerine uzanıyor. Darbenin siyasi ayağının neden ortaya çıkamadığını merak ediyorsanız; adres oluşturulan yeni kabinedir. 12 Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı. Bu tablo tamamen tek adam rejiminin özetidir. Devlet tek bir kişinin iki dudağı arasında şekillendirilmektedir.”

 7. Antalya’da kobra tarafından ısırılan illüzyonist Aref Ghafuri tedavi için Mısır’a gönderildi

  Ghafuri

  Antalya’da kobra tarafından ısırılan illüzyonist Aref Ghafuri tedavi için Mısır’a gönderildi.

  Televizyonlarda yaptığı gösterilerle ünlenen İran asıllı Türkiye vatandaşı Ghafuri, bir süredir Antalya’daki 5 yıldızlı otellerde gösteriler yapıyordu.

  Dün öğle saatlerinde gösterisi için hazırlık yapan Aref Ghafouri'yi 'kobra' cinsi yılanı, sağ elinin bilek üstünden ısırıldıktan sonra geceyi Antalya'da hastanede geçiren Aref, özel uçakla tedavisi için Mısır’a gönderildi.

  Dün yılan ısırma ünitesinde ilk müdahalesi gerçekleştirilen Aref Ghafouri’nin tedavisi için ihtiyacı olan panzehir Türkiye’de bulunmuyordu.

  DHA’ya konuşan Ghafouri’nin asistanı Yana Vinter “Yılanın ısırdığı an yanında değildim ancak gösteri sırasında olmadığını zannediyorum, fakat onu net bilmiyorum. Kendisi ile görüşebiliyorum, durumu şu anda stabil” demişti:

  "Yılanla küçük bir gösterisi oluyor. Fazla bir şey yaptırmıyordu. Kutudan çıkartıyordu, geri koyuyordu. O kadar, kobranın başka bir işlevi yoktu. Zorlayacak ya da hayvanı uğraştıracak bir durum yoktu. Hayvanın gayet güzel yaşadığını biliyorum. Sadece görünmesi açısından kollanıyordu. 30 saniye ile 1 dakika arasında bir gösteri yapıyordu.”

  Ghafouri’nin Mısır’da tedavi görmek için gerekli vizeleri almasının ardından bugün öğlen saatlerinde özel uçakla Mısır’a gittiği açıklandı.

  Sağlık Bakanlığı, kobra yılanı tarafından ısırılan Aref Ghafouri'nin, nakille ilgili engellerin ortadan kalkmasından sonra kendi isteği ve imkanları ile tedavisi devam etmek üzere Mısır'a gönderildiği duyurdu.

 8. Şile’de Pazar günü iki kişi boğuldu, cankurtaranlar 100 kişiye müdahale etti

  Şile

  İstanbul’un Şile ilçesinde dün denize giren iki kişi boğuldu.

  Sultanbeyli'den gelerek Akçakese plajında dün saat07.00 sıralarındadenizde giren 20 yaşındaki Fırat Akpınar'ın cansız bedeni çıktı.

  Sofular Mahallesi'nde dün akşam saatlerinde plajda denize giren bir grup Suriyeli'nin arasındaki 13 yaşındaki kız çocuğu da boğuldu.

  Ayazma Plajı'nda da Eyyüp Yıldız son anda cankurtaran ekipleri tarafından sudan çıkartıldı. Hastaneye kaldırılan Yıldız'ın hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi.

  Kabakoz Mahallesi sahilindeki kontrolsüz alanda boğulma tehlikesi yaşayan bir kişi de vatandaşlar tarafından denizden çıkartıldı ve Şile Devlet Hastanesindeki ilk müdahalesinin ardından Ümraniye Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

  DHA’nın cankurtaran ekiplerinden aldığı bilgiye göre yalnızca Pazar günü boğulmak üzere olan 100 kişiye müdahale edildi.

 9. Peker'in beraat gerekçesi: Terör örgütlerine karşı devlet ve milletin yanında olma görevini ifa etti

  Peker

  Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Sedat Peker’in “Halkı suç işlemeye tahrik” suçlamasıyla yargılandığı ve beraat ettiği davanın gerekçeli kararı açıklandı.

  İstanbul Anadolu 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 21 Haziran’da verdiği beraatin gerekçesinde Peker’in bu sözleri Gülen yapılanması üyeleri ve sempatizanları hakkında söylediği, bu sözlerden “genel olarak devlet ve hükümete karşı yeni bir darbe girişiminde ya da eylemde bulunulması halinde milletin aynı şekilde ve daha şiddetli olarak karşılık vereceği anlamının çıktığı” yer aldı.

  Hakim Volkan Çetinkaya karar metninde “Bu sözlerin de herhangi bir suç oluşturmadığı, zira ismi ne olursa olsun terör örgütlerine karşı devlet ve milletin yanında olmak her Türk vatandaşının borcu ve görevi olduğu, sanığın bu görevini kendi dünya görüşü çerçevesinde, yargılamaya konu sözleri ile kendince ifa ettiği, anılan bu sözleri sarf ettikten sonra herhangi bir şiddet içerikli olay ya da eylemin de baş göstermediği anlaşılmakla, sanığın beraatına..." ifadelerini kullandı.

  'Onları en yakın bayrak direğine asacağız' demişti

  Sedat Peker, yargılamaya söz konusu olan konuşmasında “Diktatör dedikleri sayın cumhurbaşkanımıza dua etsinler, yüce Allah korusun, eceliyle bile olsa bu dünyada misafirliği biterse sayın cumhurbaşkanımızın, onlar diktatör neymiş görecekler” demiş ve eklemişti:

  “Onlara yakınlık duymuş, onlarla yol almış, onlarla yolunu ayırmamış bütün herkesi en yakın bayrak direklerine, ağaçlara açacağız.

  “Cezaevleri bir gün basılacak, dışarda yakaladıklarımızın hepsini astıktan sonra onları cezaevlerinde de asacağız.

  “Azrail’in yardımcısı olabilmek için memuriyet dileyin yüce Allah’tan.”

 10. Erdoğan ve Trump’tan Rusya ve Suriye hakkında telefon görüşmesi

  Trump ve Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Finlandiya’da bulunan Trump ile Erdoğan Suriye ve Rusya politikaları üzerine konuştu.

  İki lider Suriye’nin Menbiç bölgesindeki ortak yol haritasını da görüştü, iki ülke arasındaki işbirliğini artırma konusunda kararlılıklarının sürdürdüğünü söyledi.

 11. MHP’den Meral Akşener hakkında suç duyurusu

  Akşener

  Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti lideri Meral Akşener hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Hakaret suçlamasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruya Meral Akşener’in "Ben siyasi nezaketi iyi bilirim. Ancak bu yapılan siyasi nezaket değildir. Partimize FETÖ'cü, ipsiz sapsız diyen ve hatta genel başkanın namusuna kadar laf edenlere böyle hürmet göstermek siyasi nezaket değildir” sözleri konu oldu.

  MHP’nin başvuru dilekçesinde Akşener’in MHP lideri Devlet Bahçeli’yi ‘namusuna kadar laf etmekle’ suçladığı, fakat Bahçeli’nin böyle bir ifadesi olmadığı, bu nedenle bunun bir hakaret olduğu savunuldu.

  MHP Akşener hakkında hakaret nedeniyle kamu davası açılmasını, Akşener hakkında 2015 yılında gazeteci Latif Erdoğan tarafından ortaya atılan “kaseti var” iddiasının araştırılmasını ve Latif Erdoğan’ın soruşturulmasını talep etti.

 12. HSK Yargıtay'a 100, Danıştay'a 12 üye seçti

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  YARGITAY

  Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Yargıtay’a 100, Danıştay’a ise 12 üye seçimi gerçekleştirdi.

  24 Aralık 2017’de yayımlanan 696 sayılı KHK kapsamında Yargıtay ve Danıştay’ın üye sayılarının artırılmasında gerekçe, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yargıda artan iş yükünün hafifletilmesi olarak açıklanmıştı.

  KHK ile Danıştay’a 4'ü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 üye ise idari yargı hakimleri arasından HSK tarafından seçilmek üzere 16 yeni üye kadrosu açılmıştı. Bugün, 16 kişilik kadronun 12’sinin ataması yapıldı.

  100 yeni Yargıtay üyesi ise birinci sınıfa ayrılmış adli yargı hakim ve savcıları arasından HASK tarafından üye tamsayısının salt çoğunluğu ve gizli oyla seçildi.

  Ayrıca söz konusu KHK ile Yargıtay ve Danıştay'a üye seçilme kriterleri de değiştirilmişti.

  KHK öncesinde Yargıtay üyesi seçilebilmek için 17, Danıştay üyesi seçilebilmek için ise 20 yıl hakimlik ve savcılık mesleğinde çalışmış olmak şartı aranıyordu.

  Yeni düzenlemeyle, Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilebilmek için birinci sınıfa ayrıldıktan sonra en az 3 yıl (toplamda 12-13 yıl) hakimlik ve savcılık mesleğinde çalışmış olmak yeterli oldu.

  Atama kararnamesi gün içinde HSK'nin internet sitesinden yayımlanacak.

 13. Bugün Müzeyyen Senar’ın doğum günü

  Senar

  Bugün Müzeyyen Senar’ın doğum günü…

  2015’te hayatını kaybeden ünlü Türk Sanat Müziği sanatçısı, 1930’lu yıllardan günümüze pek çok kuşağa ilham vermiş, Atatürk’e de şarkılar söylemiş ve Türkiye’de müziğe damga vurmuştu.

  Müzeyyen Senar, Eylül 1952'de on günlük bir seyahat için geldiği İngiltere'de, BBC Türkçe için şarkılarını kaydetmişti.

 14. CHP’li Yaşar Tüzün'den olağanüstü kurultay açıklaması: Notere imza vermeye giden delege sayısı 100’ü buldu

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  Tüzün

  CHP Bilecek Milletvekili Yaşar Tüzün bugün Meclis’te basın açıklaması yaptı ve CHP’de olağan üstü kurultay için delegelerden imza toplama sürecinin resmen başladığını duyurdu.

  BBC Türkçe’ye konuşan Tüzün, bu karar alınmadan önce saha çalışması yapıldığını söyledi:

  “11’de yaptığımız çağrımızdan önce, saat 8:30’dan itibaren notere imza vermeye giden delege sayısı 100’ü buldu. 24 Haziran sonrası partililerimizin ve delegelerimizin görüşlerini açıklamalarını talep ettik. 68-70’e yakın ilde delegelerimiz tarafından değişim talebi açıklamaları yapıldı.

  “Bazı il başkanları mevcut yönetimlerin değişmesine karşı açıklama yaparken, altındaki kurultay delegeleri ‘Hayır, biz değişimden yanayız’ dedi. Dolayısıyla illerden toplanan bu çalışma sonrası biz de ‘Yeterli sayıda çoğunluğumuz vardır, imza sürecini başlatıyoruz’ dedik.”

  24 Haziran seçimlerinde Muharrem İnce’nin CHP’nin aldığı oyun yarısından fazlasını aldığını belirten Tüzün, ‘halk değişim talebini sandıkta gösterdi’ diyor:

  “24 Haziran hareketinin liderinin Muharrem İnce olduğunu tüm Türkiye kabul etti. Ancak bu artık Sayın İnce’nin sorunu olmaktan çıktı, kurultay delegelerinin sorunu oldu. Yani delegeler Sayın İnce’yi Genel Başkan olarak mı yoksa sade bir vatandaş olarak mı görmek istiyor? Bu kararı delegeler verecek.”

  'Delegeler tutum değiştirdi'

  Tüzün, kısa bir süre önce CHP’nin olağan kurultayında Kılıçdaroğlu’ndan yana olan delegelerin bugünkü tutumunun değiştiğini savunuyor:

  "O gün konjonktürel süreci başkadır, bugününki başkadır. Kısa bir süre önce kurultay yapmış olsak bile o gün konjonktürel olarak Kemal beyi ve ekibini destekleyen delege bugün artık yeter, dokuz defa seçime girdiniz ve başarısız oldunuz diyor. Bu değişim ve dönüşümün liderinin de Muharrem İnce olması gerektiğini söylüyorlar.

  Tüzün CHP genel merkezinden yapılan ‘yerel seçim öncesi olağanüstü kurultay yapılmamalıdır’ eleştirilerine ilişkin ise, bu tutumun CHP’de bir ‘gelenek’ olduğunu söylüyor:

  “Her dönemde partimizin olağanüstü kurultay süreci konuşulduğunda nedense genel merkez yöneticilerimiz hep seçimleri bahane ederler ve bu görüşe ket vurmaya çalışırlar. Biz Cumhuriyet Halk Partisi’nin hafızasının geri gelmesini ve fabrika ayarlarına dönmesini talep ediyoruz.

  “Yerel seçim bahanesi partiye ve Türkiye’ye yapılacak en büyük kötülüktür. Eğer değişim olacaksa, şimdi, yerel seçimden önce olmalı. ‘Yerel seçimi yapalım, hastayı (CHP) öldürelim, tabutu da siz kaldırın’ diyen anlayışı reddediyoruz.”

  Tüzün, iki buçuk sene önce ön seçimden başarıyla çıkan ancak bugün milletvekili listesinde yer verilmeyen isimlerin durumunun da partide rahatsızlık yarattığını söylüyor.

 15. MİT tırları davasında Erdem Gül’e beraat

  Erdem Gül

  Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT tırları davasında beraat etti.

  Gül "Devletin güvenliği gereği gizli kalması gereken belgeleri temin etmek ve siyasi ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak” ile suçlanıyordu.

  MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin görüntülerin yayımlanmasına yönelik davada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen Cumhuriyet’in eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar 'a 5 yıl 10 ay, Ankara Temsilcimiz Erdem Gül 'e 5 yıl hapis cezası kararı Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi tarafından Mart 2018’de bozulmuştu.

  Cumhuriyet Gazetesi'nin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın 'casusluktan' cezalandırılmasını isteyen Yargıtay, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkındaki mahkumiyeti ise düşürmüştü.

  Yargıtay Gül için ''Devlet sırrı niteliğindeki gizli bilgileri hususi gayretle temin ettiğine veya sanık Can Dündar'ın eylemine iştirak ettiğine dair cezalandırılmasına yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden, ispat edilemeyen suçtan beraatine karar verilmesi gerekir'' ifadelerini kullanmıştı.

  Bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme Erdem Gül'ün beraatine karar verdi.

  Erdem Gül, Can Dündar ve cezaevindeki CHP’li milletvekili Enis Berberoğlu hakkında “terör örgütüne yardım” suçlamasıyla açılan dava ise sürüyor. Davaya Çarşamba günü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

 16. İzmit’te otobüsü karakola çeken şoför: Burası özgür bir ülke, otobüse şortla da biner mini etekle de biner

  Video content

  Video caption: Otobüs şoförü Özgür Sert: Kıyafetinden dolayı otobüse binemeyecek mi şimdi o kadın? Böyle bir şey yok.

  İzmit’te bir adamın, otobüste etekli bir kadın olmasına tepki göstermesi üzerine otobüsü karakola götüren şoför Özgür Sert, "Burası Türkiye Cumhuriyeti, özgür bir ülke. Bir bayan otobüse şortla da biner, mini etekle de biner, askılıyla da biner” dedi.

  Cuma günü halk otobüsünde meydana gelen olayda, Mehmet T. isimli kişi, aracın ön koltuğunda oturan Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenim gören Kazakistan uyruklu bir kadının kıyafeti nedeniyle şoföre "Sen böyle kaza yaparsın. Bu arabayı doğru polis karakolunun önüne çekeceksin" demişti.

  Şoför ise Mehmet T. ile tartışmış, otobüsü karakola götürdükten sonra Mehmet T. ile karşılıklı olarak birbirlerinden şikayetçi olmuştu.

  Dün akşam DHA’ya konuşan şoför Özgür Sert “Yolcuya benim, 'Sen bu otobüse binemezsin' deme lüksüm yok. Devlet kanunlarına göre çantasında kedi, köpekle de binebilir. Biz sonuçta devletin belirlediği kanuna göre yolcu taşıyoruz. Şimdi o kadının, o çantadaki kedi, köpek kadar değeri yok mu? Kıyafetinden dolayı otobüse binemeyecek mi şimdi o kadın? Böyle bir şey yok" dedi.

  Sert, karakolda yaşananları ise şöyle anlattı:

  “Gelen polis arkadaş da 'Burası özgür bir ülke, bizim kimseye karışma lüksümüz yok' dedi. O sırada ben şikayetçi olduğumu belirttim. O şahıs da, otobüse böyle kadınları bindirdiğim için benden şikayetçi olduğunu söyledi. Birbirimizden karşılıklı şikayetçi olduk. Arabadaki kardeşimiz de koşarak indi zaten. Otobüsten indikten sonra da az ileride ağladı. 2-3 tane kadın polis giderek sakinleştirdi kardeşimizi. Olayı tam anlayamadı da o. Mini etek de giymemiş zaten. Kamera kayıtlarında da gözüküyor. Sonra şikayetçi olduk" diye konuştu.

 17. Adalet Bakanı Gül: Darbe girişimi davalarında 2 bin 382 sanığa ceza verildi

  Gül

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül "OHAL uygulaması birkaç gün içinde sona ermiş olacak. Ancak, OHAL'in kalkıyor olması terörle mücadelenin sona ereceği anlamın asla gelmemelidir" dedi.

  İstanbul Üniversitesi’ndeki bir etkinlikte konuşan Gül, “15 Temmuz, aynı zamanda Türk Yargısının alnının akıyla çıktığı büyük sınavlarından biridir. Darbeler Türk yargısını, vesayet merkezlerinin kondisyon alanına dönüştürmüştür" dedi ve ekledi:

  "Tarihimizde ilk kez Türk yargısı bu rolü reddetmiştir. 15 Temmuz kalkışmasının sıcak dakikalarında hızla harekete geçmiş, cesaretle darbecilerin üstüne gitmiştir. Kalkışmanın asli failleri, yani o gece kalkışmaya eylemli olarak katılan FETÖ'nün silahlı ve sivil unsurları hakkındaki yargılamalar kesin hüküm yolunda hızla ilerlemektedir. Doğrudan darbe teşebbüsüyle ilgili olan soruşturmalar bir dosya dışında tamamlanmış durumdadır. Mahkemeler önündeki 94 ayrı dosyada 2 bin 161 tutuklu sanığın yargılaması devam etmektedir. 195 dosyada ilk derece mahkemelerindeki yargılamalar tamamlanmış, bunlardan ikisi Yargıtay denetiminden de geçerek kesinleşmiştir. Bu dosyalarda 2 bin 382 sanığa ağırlaştırılmış müebbetten süreli hapis cezalarına kadar değişen tür ve ağırlıkta cezalar verilmiştir."

  ‘Mahkemeler mahkumiyet otomatı değil’

  Gül sözlerine şöyle devam etti:

  "Elbette, mahkemeler bir mahkumiyet otomatı gibi çalışmamakta, suçluyla suçsuzu ayırarak adil bir yargılama yapılmaktadır. Bu çerçevede yargılanıp hak ettiği cezaları alanlar yanında, yargılama sonunda beraat edenler de bulunmaktadır.”

 18. Buca'daki yangında 25 hektarlık orman kül oldu

  Video content

  Video caption: İzmir Buca'da orman yangını

  İzmir'in Buca ilçesinde, prefabrik ev inşaatı sırasında demir keserken sıçrayan kıvılcımlarla tarlada başlayan ve ormanlık alana sıçrayan yangında 25 hektarlık orman yandı. Demirören Haber Ajansı'nın havadan çektiği görüntülerde görüntülerinde zümrüt yeşili ormanın siyaha büründüğü görüldü.

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nün raporuna göre, Türkiye'de 2017 yılında 119 bin 92 hektar ormanlık alan yangınlarda zarar gördü.

  Geçen yıl meydana gelen 2.411 orman yangınından 1.280'inin çıkış nedeni aydınlatılamadı.

  2015 verilerine göre, 22,3 milyon hektarlık ormanlık alanlar Türkiye yüzölçümünün yüzde 30'unu oluşturuyor.

 19. Nisan ayında işsizlik 0,9 puan azaldı

  İşsizlik oranları
  Image caption: Son bir yılda işsizlik

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Nisan ayında 15 ve üstü yaştakilerde işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,9 puan azalarak yüzde 9,6 oldu.

  Beklenti ise işsizlik oranının yüzde 9,2 seviyesine inmesiydi.

  İstihdam edilenlerin sayısı 2018 yılı Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 852 bin kişi artarak 29 milyon 9 bin kişi, istihdam oranı ise 0,7 puanlık artış ile yüzde 47,9 oldu.

  Genç nüfusta işsizlik oranı ise yüzde 17,7'den yüzde 16,9'a düştü. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 15 bin kişi azaldı. Tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 868 bin kişi arttı.

  İstihdam edilenlerin;

  • %18,3’ü tarım,
  • %19,5’i sanayi,
  • %7,4’ü inşaat,
  • %54,8’i ise hizmetler sektöründe yer aldı.

  Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,6 puan, inşaat sektörünün payı 0,4 puan azalırken, sanayi sektörünün payı 0,4 puan, hizmet sektörünün payı 0,5 puan arttı.

 20. Moody’s’den Türk bankalarına uyarı: Geri ödenemeyen kredilerin oranı artıyor

  Moody's

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk bankalarının kullandırdığı kredilerde geri ödenmeme sorununun artacağı öngörüldü.

  Kuruluş takipteki alacakların toplam kredilere oranının gelecek 12 ila 18 ay içerisinde yüzde 4’ü aşacağını öngördü. Mayıs ayında bu oran yüzde 2,9 seviyesindeydi.

  Moody’s, takipteki alacaklarda yaşanan artışın bankaların varlık kalitesinde bozulmaya yol açabileceği uyarısında bulundu ve bunun Türk bankalarının kredi notu açısından negatif olacağını vurguladı.

  Moody’s’e göre takipteki alacakların artmasıyla bankaların daha fazla karşılık ayırması gerekecek ve bu da kârlılığa düşüş olarak yansıyacak.

  Moody’s Mart ayında Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki basamak altı olan Ba2 seviyesine indirmişti. Geçen hafta Cuma günü ise bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin notunu bir basamak kırarak BB seviyesine çekmiş ve notun görünümünü de ‘negatif’ olarak belirlemişti.