Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Bedelli askerlik düzenlemesinin ayrıntıları açıklandı: Yaş 25, 15 bin TL ücret ve 25 gün askerlik
 2. Edirne’de tutuklanan iki Yunan askerinin ’tutukluluk değerlendirme’ duruşmasında tahliye kararı çıkmadı.
 3. HDP'li milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Remziye Tosun hakkında PKK'lı cenazesine katıldıkları gerekçesiyle "terör örgütü propagandası" soruşturması.
 4. 15 Temmuz darbe girişimi: Jandarma Okullar Komutanlığı davasında 31 kişiye ağırlaştırılmış müebbet cezası
 5. Sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 yükseldi.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni araç trafiğine kapattı

  Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin giriş kapısı

  Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni araç trafiğine kapatma kararı aldı.

  Açıklamada UNESCO sürecine hazırlık amacıyla deltanın doğal yaşam döngüsünün yeniden sağlanabilmesine yönelik çalışmalar yapıldığı belirtilirken, "Kızılırmak Deltası Yörükler Jandarma Kontrol Noktası ile Doğanca Ziyaretçi Merkezi arasındaki alan taşıt trafiğine kapatılmıştır." denildi.

  Belediye tarafından tahsis edilen otobüslerin, Kızılırmak Deltası Yörükler Jandarma Kontrol Noktası ve Doğanca Ziyaretçi Merkezi'ne hafta içi her gün saat 10.00 ve 15.00, hafta sonu ise saat 09.00, 11.00, 14.00 ve 16.00 saatlerinde hareket edeceği bildirildi.

 2. Albayrak: Vergi borçlarında 31 Temmuz son fırsat, yeni bir yeniden yapılandırma olmayacak

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yayımladığı yazılı basın açıklamasında vergi borçlarıyla ilgili yeni bir yeniden yapılandırmaya gidilmeyeceğini söyledi.

  Açıklamada "Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, yeni bir yapılandırma yada bu kapsamda borç ötelemesi gibi bir değerlendirme orta vadeli projeksiyonlarımızda yer almamaktadır." denildi.

  Bakan Albayrak açıklamasında, yeniden yapılandırma başvurularının 31 Temmuz'da sona ereceği haçırlatıldı ve bunun son fırsat olduğu vurgulandı.

 3. Meteoroloji’den İstanbul için yağış uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Çarşamba günü İstanbul'da yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, küçük çaplı dolu ve su hortumu oluşma riskine karşı uyardı.

  Yağmur
 4. Bedelli askerlik: Yaş 25, ücret 15 bin TL, 25 gün askerlik

  Bülent Turan

  AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerliğin torba yasaya eklendiğini açıkladı. Turan, "Yaş 25, ücret 15 bin tl, 25 gün de askerlik olacak" dedi.

  Torba yasa, bugün TBMM'ye sunulacak.

 5. Kılıçdaroğlu'ndan CHP milletvekillerine ODTÜ'lülerin tutuklanmasına neden olan karikakürü yayımlama çağrısı

  Kemal Kılıçdaroğlu

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekillerinden ODTÜ'lü öğrencilerin tutuklanmasına neden olan karikatürü sosyal medya hesaplarından yayımlama çağrısı yaptı.

  'Adalet yok'

  Grup toplantısında yaptığı konuşmada, yargıyı eleştiren Kılıçdaroğlu "Anayasa Mahkemesi kararını uygulamayan hakimi Yargıtay'a atadılar. Yargıtay için yüz karasıdır. Yarın birisi ben Yargıtay kararını uygulamıyorum derse ne olacak. Hukuksuzluğu hukuk kültürü diye yutturmaya çalışıyorlar. Adaletin olmadığı bir ülkedir Türkiye. Adalet yok." diye konuştu.

  'Sosyal medya hesaplarınızdan yayımlayın'

  ODTÜ'lülerin tukuklanmasına değinen Kılıçdaroğlu "13 yıl önce Penguen dergisinde yayınlanan karikatürü taşıyor öğrenciler. Aman efendim nasıl taşıdınız, hakaret ettiniz. 13 yıl önce beraat etmiş o karikatür." dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, söz konusu karikatürü sosyal medya hesabında yayımlayacını söyledi ve milletvekillerine de aynı şeyi yapma çağrısında bulundu.

 6. Edirne'de tutuklanan iki Yunan askerine tahliye yok

  Türkiye'de tutuklanan iki Yunan askerinden biri

  Edirne’de tutuklu bulunan iki Yunan askerinin ’tutukluluk değerlendirme’ duruşmasında tahliye kararı çıkmadı.Pazarkule Sınır Kapısı'nın karşısındaki Yunanistan'ın Kastanies Sınır Kapısı karakolunda görev yapan teğmen Angelos Mitretodis ile astsubay çavuş Dimitris Kouklazis, 1 Mart'ta 253 metre Türk tarafına geçmişti. Gözaltına alınan iki Yunan askeri, jandarmadaki işlemlerinin ardından sevk edildikleri mahkemece tutuklanmıştı.

 7. Tüp bebek tedavisi ücretini geri almak isteyenlere sigara içmeme şartı

  Hamile kadın

  Türkiye'nin tütün ve tütün ürünleriyle mücadele stratejisinin belirlendiği "Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2019-2023'te, tüp bebek tedavisi ücretinin karşılanabilmesi için anne ve baba adayına sigara içmeme şartı getirilmesi planlanıyor.

  Eylem planında, sigarayı bırakanlara mesainin 30 dakika erken bitirilmesi ile 1 yıl için 7 gün fazladan izin hakkı tanınması uygulaması gibi özendirici tedbirler de öngörülüyor.

  Bu tedbirler arasında, sigorta primlerinin düşürülmesi, hiçbir çalışanın sigara içmediği işletmeler için vergi indirimi uygulaması, çocuk ve aile yardımı tutarlarının arttırılması gibi bulunabilecek.

 8. Meteoroloji'den İstanbul için yağış uyarısı

  İstanbul'da yağmur

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden "İstanbul'da yarın gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden dikkatli olunması gerekmektedir" açıklaması yapıldı.

 9. FİSKOBİRLİK Başkanı: Bize gelecek bütün fındığa talibiz

  Fındık fabrikası

  FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, "Bize gelecek tüm fındığa talibiz" dedi

  Anadolu Ajansı'na konuşan Bayraktar *Bize gelecek tüm fındığa talibiz. 50 bin ton, 100 bin ton, 150 bin ton hepsine talibiz, ne gelirse alacağız, bir kısıtlamamız yok. FİSKOBİRLİK'in bugün itibarıyla aldığı fındık, kendi fabrikasında işleyeceği fındığı yetmiyor. Daha çok fındık almamız lazım, kapasitemiz buna müsait." diye konuştu.

 10. 15 Temmuz darbe girişimi: Jandarma Okullar Komutanlığı Davası'nda 31 ağırlaştırılmış müebbet

  polis

  15 Temmuz darbe girişimi sırasında Jandarma Okullar Komutanlığı'ndaki eylemlerle ilgili davada 31 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

 11. PKK'lının cenazesine katılan iki HDP milletvekiline soruşturma

  Remziye Tosun

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı,PKK'nın Karadeniz bölge sorumlusu Mehmet Yakışır'ın cenazesine katılan HDP Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Remziye Tosun hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan soruşturma başlattı.

  Yakışır'ın geçen yıl Ağustos ayında Trabzon'un Maçka ilçesinde 15 yaşındaki Eren Bülbül'ün öldürülmesinden sorumlu olan PKK'lılardan biri olduğu belirtiliyordu.

  Önceki gün Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş köyünün Sarıtaş Yaylası sırtlarında PKK militanları ve jandarma özel harekat birlikleri arasında çıkan çatışmada, 2 PKK'lı öldürülmüştü.

 12. Sanayi üretiminde yıllık bazda yüzde 6,4 artış

  Çelik fabrikası

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

  Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttı.

  Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 1,6 azaldı.