Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Yatağan Termik Santrali'nde çöken kömür bandı altında kalan 2. işçinin de cesedine ulaşıldı.
 2. Suruç Katliamı'nın 3. yılı: Suruç Aileleri anma etkinlikleri için Suruç'a girişlerine izin verilmediğini duyurdu.
 3. Milli Eğitim Bakanı: Oyunun ortasında kural değiştirmeyeceğiz.
 4. Dışişleri Bakanlığı, Mart 2017'de kriz yaşanan Hollanda ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararı alındığını duyurdu.
 5. Bedelli askerlik: 'Ağustos celbi için başvuru yapanlar da faydalanabilecek'

Canlı anlatım

Yazan Aylin Yazan

time_stated_uk

 1. Canlı anlatımımızın sonuna geldik

  Türkiye'de gün boyunca yaşananları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

  İyi haftasonları dileriz.

 2. İstanbul'daki kıtalar arası yüzme yarışı Pazar günü

  Yarış

  Dünyanın çeşitli ülkelerinden 2 binin üzerinde yüzücü, Pazar günü İstanbul'da yapılacak olan Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nda Asya'dan Avrupa kıtasına yüzecek.

  Yaklaşık 6.5 kilometrelik yarış Anadolu yakasında Kanlıca'dan başlayacak, Avrupa yakasında Kuruçeşme'de sona erecek.

  Yarışa Türkiye'den 1200 ve 52 diğer ülkeden de 1200 olmak üzere, toplamda 2 bin 400 yüzücü katılıyor.

  Katılımcılar yarışta yer alabilmek için İstanbul, Adana, İzmir, Ankara ve Trabzon'da düzenlenen elemelerde kulaç attı.

  Bu yıl 30. yapılacak olan yarış 14 yıldır Samsung'un sponsorluğunda sürüyor.

  İlk yarş 1989 yılında 4 kadın, 64 erkek sporcunun katılımı ile yapılmıştı.

  WOWSA (Dünya Açık Su Yüzme Birliği), Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nı dünyanın en iyi açık su yarışı olarak seçmişti.

  Yarıştan bir kare
 3. Erdoğan: Kıbrıs halkının çözümsüzlüğün mağduru olmasına izin vermeyiz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Temmuz'da Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret etmişti.
  Image caption: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Temmuz'da Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret etmişti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Harekatı'nın 44. yıl dönümü dolayısıyla Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı'ya mesaj gönderdi.

  Erdoğan mesajında Kıbrıs'ta çözüm hedefine ulaşılmasının, Doğu Akdeniz'in güvenlik, istikrar ve iş birliği sahasına dönüşmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

  Erdoğan mesajına "Ancak tabiatıyla anavatan ve garantör Türkiye, çözüm ve uzlaşı yönündeki güçlü iradesini defaatle ispat etmiş bulunan Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru olmasına da izin vermeyecektir." diye devam etti.

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 1974 yılında Kıbrıs'ta harekata başladığı 20 Temmuz, Kuzey Kıbrıs'ta "Barış ve Özgürlük Bayramı" olarak kutlanıyor.

 4. Bedelli askerlik: 'Ağustos celbi için başvuru yapanlar da faydalanabilecek'

  asker

  AK Parti'nin hazırladığı ve 23 Temmuz'da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek olan bedelli askerlik düzenlemesinden yaralanacaklara dair, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş'tan açıklama geldi.

  Muş, Ağustos celbinde askere gitmek için başvuranların da bedelli askerlikten yararlanabileceğini açıkladı.

  Muş "Evraklarını alıp, kışladan içeri girmeyenler bundan faydalanabilecekler. Gidip birliğine kaydolup, fiziki olarak başlamayanlar bu işten faydalanabilecekler. Kışladan ayağını içeri atmayanlar bu bedelli düzenlemesinden istifade edebilecekler" dedi.

  Yapılan açıklamalara göre, bedelli askerlik için yaş sınırı 25 ve ücret de 15 bin TL olarak belirlenirken, askerlik süresi de 28 gün olarak tanımlanmıştı.

  Düzenleme Plan ve Bütçe komisyonu'nun ardından TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Bu sürecin bir haftada tamamlanması bekleniyor.

  Muş, kanun teklifi yürürlüğe girdikten sonra 3 ay müracaatların alınacağını belirtti.

 5. İstanbul Dolmabahçe'de yol çöktü

  İstanbul'da Vodafone Park Stad ile DOlmabahçe Sarayı arasında kalan yolda çökme meydana geldi.

  Yaklaşık 2 metre çapındaki çukur nedeniyle, yol Karaköy yönüne doğru trafiğe kapatıldı.

  İnceleme sürüyor.

  Video content

  Video caption: Dolmabahçe'de yol çöktü
 6. Yunan polisi: Sınır ihlali yapan 4 Türk gözaltında

  Arşiv

  Yunanistan aralarında kendilerini gazeteci olarak tanıtan iki kişinin de bulunduğu 4 Türk vatandaşını gözaltına aldı.

  AFP haber ajansının Yunanistan polisine dayandırdığı habere göre, Türk vatandaşları Meriç Nehri'ne yakın girilmez olan kuzey doğu sınır bölgesinde gözaltına alındı.

  Polis yetkilileri, sınır ihlali ile ilgili olarak iki gazetecinin, Perşembe günü yaşanan bir tekne kazasını izlemeyi amaçladıkları açıklamasını yaptıklarını duyuruyor.

  Söz konusu kazada Türkiye'den Yunanistan'a geçmekte olan 9 kişi teknede yer alıyordu. Bir kadın ile 3 çocuğunun hala kayıp olduğu belirtiliyor.

  Polis, gözaltında olan diğer iki kişinin ise "kayıp yakını" olduklarını açıkladıkladı.

  Yunanistan medyasında yer alan haberlere göre, arama çalışmalarının devam ettiği kazada teknede bulunan kişiler, "darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma dalgasından" kaçıyordu.

  Yunan Ekathemerini gazetesi, 4 Türk vatandaşı için 3 aylık gözaltı kararı alındığını duyurdu.

  2 Mart 2018 günü Türkiye'nin tarafındaki yasak askeri bölgeye girdiklerini söylediği iki Yunan sınır muhafızı da tutuklu olarak yargılanıyor.

 7. Son dakikaCHP'nin 'yeni bir OHAL dönemi' getirdiğini söylediği kanun teklifi komisyondan geçti

  Ana muhalefet partisi CHP tarafından "yeni bir OHAL dönemi" getirdiği şeklinde yorumlanan kanun teklifi Adalet Komisyonunda kabul edildi.

  Meclishaber internet sitesindeki haberde komisyonda kabul edilen yasa için, "Terör örgütleriyle mücadele kapsamında, bazı kanunlarda değişiklik içeren kanun teklifi Adalet Komisyonunda kabul edildi." ifadesi kullanıldı.

  Komisyondan geçen teklif haftaya TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

  CHP'nin yasalaşması halinde kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğinin sinyalini veren CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu,kanun teklifine ilişkin, "Yasa yoluyla yeni bir OHAL dönemi açılacaktır." dedi.

  CHP İstanbul milletvekilleri Zeynel Emre de teklifin, "OHAL'in üç yıl süreyle uzatılmasına yönelik olduğunu" söyledi.

 8. Dokunulmazlık kazanan Enis Berberoğlu'nun "yargılamanın durdurulması talebi" reddedildi

  Enis Berberoğlu

  CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun avukatları, milletvekili seçilen müvekkillerinin yeniden anayasal dokunulmazlık kazandığını belirterek, yargılandığı davada durdurma kararı verilmesini istediler.

  Demirören Haber Ajanası, mahkemenin, Berberoğlu hakkındaki yargılamanın durdurulması talebinin bir dahaki celsede karara bağlanmasına hükmederek duruşmayı ertelediğini aktarıyor.

  DHA'ya konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Yargıtay’ın tahliye başvurusunu reddetmesini eleştirerek "Türkiye’de artık anayasa yoktur. Türkiye’de artık Saray yargısı eliyle orman kanunları geçerlidir" dedi.

  Berberoğlu, MİT TIR'ları davasında görüntüleri yaymak suçlamasıyla, 5 yıl 10 ay hapis cezası almış, kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 16. Ceza Dairesine gelmişti.

  Enis Berberoğlu 24 Haziran'da yapılan genel seçimde yeniden milletvekili seçildi ve yeniden dokunulmazlık kazandı.

  View more on twitter
 9. Adnan Oktar operasyonu: 'Dijital arşiv bulundu'

  Adnan Oktar cezaevine gönderilmeden önce polis aracı içinde son kez böyle görüntülendi.
  Image caption: Adnan Oktar cezaevine gönderilmeden önce polis aracı içinde son kez böyle görüntülendi.

  Hürriyet ve Habertürk gazeteleri, Mali Şube Müdürlüğü ekiplerinin Adnan Oktar ve çevresindekilere yönelik sürdürdüğü operasyonda İstanbul Ümraniye’de bir deponun basıldığını ve gruba ait dijital arşivin ele geçirildiğini duyurdu.

  Hürriyet gazetesi 2 bin 500 adet telefon, laptop ve harddisklerden oluşan arşivin incelenmesi için Siber Şube Müdürlüğü'nde özel bir ekip oluşturulduğunu yazdı.

  Habertürk muhabiri Nihat Uludağ da İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin bulduğu depodaki görüntü ve dijital kayıtların, şantaj amaçlı çekilmiş olduğunu belirtti.

  Kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak bilinen Adnan Oktar, geçen hafta içerisinde düzenlenen operasyonla gözaltına alınmış ve dün sabaha çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

 10. Dışişleri Bakanlığı: Türkiye - Hollanda ilişkilerini normalleştirme kararı alındı

  Türkiye-Hollanda ilişkilerinin gerilmesi ardından İstanbul'daki Hollanda Başkonsolosluğu önündeki güvenlik önlemleri artırılmıştı.
  Image caption: Türkiye-Hollanda ilişkilerinin gerilmesi ardından İstanbul'daki Hollanda Başkonsolosluğu önündeki güvenlik önlemleri artırılmıştı.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Hollandalı mevkidaşı Stef Blok ile yaptığı telefon görüşmesinde 'ilişkileri normalleştirme' kararı aldıkları duyuruldu.

  Bakanların Ankara ve Lahey Büyükelçilerinin kısa sürede görevlerine başlamaları konusunda uzlaştığı da belirtildi.

  CNNTürk yayınına telefonla bağlanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, büyükelçilerin eş zamanlı atanacağını söyledi.

  Görüşme sonrası Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazıl açıklamada, iki bakanın 11 Temmuz'da Brüksel'deki NATO Zirvesi kapsamında bir araya geldiği ve ilişkilerin bozulmasına neden olan olayları görüştüğü belirtildi.

  Açıklamada "Göç, terörle mücadele ve ekonomik işbirliğini ilerletme gibi birçok konuda iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin öneminin altını çizmişlerdir. NATO Zirvesindeki bu olumlu görüşmeyi takiben iki Bakan birbirleriyle tekrar temasa geçmek için inisiyatif almışlardır." denildi.

  Bunun sonucunda Hollanda Dışişleri Bakanı'nın Türkiye Dışişleri Bakanı'na bir mektup gönderdiği ve Türk Dışişleri Bakanı'nın da Hollanda Dışişleri Bakanı'nı telefonla aradığı belirtildi.

  Bakanların ayrıca Hollanda Dışişleri Bakanı'nın 2018’in ikinci yarısında Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunması konusunda anlaştıkları da açıklandı.

  İki ülke arasındaki kriz Mart 2017'de Hollanda hükümetinin, Türk siyasilerin ülkedeki referandum mitinglerine izin vermeyeceğini açıklaması ve dönemin Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın sınır dışı edilmesiyle tırmanmıştı.

 11. Türk Tabipler Birliği: Şiddet uygulayanlara hapis cezası getirilsin

  TTB üyeleri açıklama yaparken

  Türk Tabipler Birliği (TTB), sağlık görevlilerine uygulanan şiddetle ilgili olarak, 'şiddet uygulayanlara hapis cezası getiren sağlık yasasının çıkarılması' talebini yineledi.

  Son olara 17 Temmuz'da Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi'nde görev yapan Doktor Bahattin Ahmet Yalçın bir hasta yakını tarafından şiddete uğramıştı.

  Olayla ilgili basın açıklaması yapan TTB, Yönetim Kurulu Üyesi Rukiye Eker Ömeroğlu "Türk Tabipler Birliği'nin defalarca dile getirdiği sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha talep ediyoruz" dedi.

  Basın açıklaması Türkiye genelindeki hastanelerde saat 12:30'da eş zamanlı olarak yapıldı.

  Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakasının yaşandığının belirtildiği açıklamada "Özellikle acil servisler şiddetin kol gezdiği, sağlık çalışanlarının kendilerini emniyette hissedemedikleri, sağlık hizmetini güvenli ortamlarda veremedikleri yerler haline gelmiştir" ifadesi yer aldı.

  "2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası"

  Açıklama şöyle devam etti:

  "Türk Tabipler Birliği'nin defalarca dile getirdiği sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha talep ediyoruz. Bu öneri Türk Ceza Kanunu'na bir ek maddeyi kapsamaktadır. Bu ek madde ile, 'Kamunun sağlığına karşı suçlar; sağlık hizmetini engelleme, sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline karşı sağlık hizmeti sunumu esnasında verilen sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle, cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişi, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.' Sağlık kuruluşlarında meslektaşlarımızın güvenliğinin sağlanması için caydırıcı ve önleyici gerçekçi önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz"

 12. İbadethanelerin azınlık vakıflarına 'bedelsiz tahsisi' başladı

  İstanbul Kumkapı Meryem Ana Ermeni Kilisesi

  Anadolu Ajansı, Vakıflar Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik sonrası, ibadethanelerin azınlık vakıflarına bedelsiz tahsisinin başladığını duyurdu.

  AA'nın bildirdiğine göre karar kapsamında ilk olarak İstanbul Taksim Gümüşsuyu'ndaki Sacre Coeur (Kutsal Kalp) Kilisesi, 49 yıllığına Süryani Katolik Kilisesi Vakfı'na ve Hatay'daki Mar Yuhanna Kilisesi de Arsuz Rum Ortodoks Kilisesi Vakfına bedelsiz olarak tahsis edildi.

  Vakıflar Yönetmeliği'nde 25.05.2018'de yapılan 30431 numaraları değişiklik ile yönetmeliğe "Kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edilen ve vakfiyesinde yer alan amaca uygun kullanılan hayrat taşınmazlar ile ibadethane olarak kullanılan taşınmazlardan kullanım bedeli alınmayabilir" maddesi eklenmişti.

  Bu değişiklikle birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün idaresinde olan sinagog, kilise, manastır gibi taşınmazların ilgili vakfına bedelsiz olarak tahsis edilebilmesinin önü açıldı. Bedelsiz tahsis, bugüne kadar vakıf camileri için uygulanıyordu.

  İstanbul Süryani Katolik Kilisesi Vakfı'nın söz konusu kiliseyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) açtığı bir dava sürüyordu. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, bu uygulamanın söz konusu davayı da sonuçlandıracağını söyledi.

  1997'de 99 yıllığına bedelsiz olarak İstanbul Süryani Katolik Kilisesi Vakfı'na tahsis edilen kilise, daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Hazine arasındaki mahkeme süreciyle karşı karşıya kalmış ve bedelsiz tahsisiyle ilgili problemler ortaya çıkmıştı. Süreç, AİHM'e kadar uzanmıştı.

 13. Suruç Katliamı'nın 3. yılı: Aileler saldırının düzenlendiği alana girebildi

  20 Temmuz 2015'te Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki canlı bomba saldırısında hayatını kaybeden 33 kişinin aileleri ve yakınları, saldırının yapıldığı Amara Kültür Merkezi'nin bahçesinde anma etkinliği düzenliyor.

  Aileler sabah saatlerinde Suruç'a ve ardından Kültür Merkezi'ne girişlerinin engellendiğini duyurmuştu.

  Suruç'ta ne olmuştu?

  View more on twitter
 14. Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 2 ay içinde 3 yıllık bir eğitim planı açıklayacağız

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

  Yeni kabinenin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ankara'da gazetecilerle bir araya geldi.

  En geç 2 ay içinde 3 yıllık bir eğitim planı açıklayacaklarını söyleyen Selçuk "Diyeceğiz ki 'Bizim 3 yıl içindeki yol haritamız budur.' Toplumla bir makro paylaşımda bulunacağız" dedi.

  Selçuk, eğitim ve sınav sistemlerine son yıllarda yapılan değişikliklerle ilgili olarak da "Hiçbir öğrencimiz hiçbir velimiz sürprizle karşılaşmayacak. Oyunun ortasında kural değiştirmeyeceğiz. Elbette hatamız olarak ama ilke olarak böyle bir yaklaşımımız olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

  Selçuk sözlerini "Eğitimin dilinde öyle bir karmaşa var ki bir uygulamada yapılan değişikliği toplum ister istemez sistem değişikliği olarak algılıyor. Bu sistem şu anda yürüyor. Herkes bu işin içinde dolaysıyla biz bu gemi yürürken bir tamirat içerisinde olacağız. Yenilenerek dönüşeceğiz." diye sürdürdü.

 15. Suruç katliamının 3. yılında hayatını kaybedenler anılıyor

  Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde, Suriye'deki Kobani'ye yardım götürmek üzere toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin basın açıklaması yaptığı sırada düzenlenen intihar saldırısının 3. yılında, saldırıda hayatını kaybeden 33 kişi anılıyor.

  Hayatını kaybedenleri anmak için İstanbul, İzmir, Ankara ve Urfa'da etkinlikler düzenlenecek.

  Ancak Suruç Aileleri İnisiyatifi anma etkinlikleri için Suruç'a girişlerine izin verilmediğini duyurdu.

  View more on twitter

  24 Haziran seçimlerinde HDP'den milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Veli Saçılık ise Suruç'a girmelerine izin verilmediğini belirtti.

  View more on twitter

  Suruç'ta ne olmuştu?

  20 Temmuz 2015'te SGDF'nin çağrısıyla bir araya gelen 300 genç, Suriye'nin Kobani kasabasına oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde toplanmışlardı.

  Amara Kültür Merkezi'nde yapılan basın açıklaması sırasında IŞİD üyesi Abdurrahman Alagöz'ün düzenlediği intihar saldırısında 33 kişi yaşamını yitirmiş, 100'den fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırganın IŞİD bağlantılı olduğu açıklanmıştı.

  Suruç'ta patlama anı

  15 kişiyle başlayan soruşturma IŞİD üyesi 3 kişi ile devam etmişti.

  Saldırıya ilişkin dava Şanlıurfa 5'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Davanın tek tutuklu sanığı, Ankara Garı Saldırısı davasından da tutuklu bulunan Yakup Şahin.

  Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca saldırıdan 18 ay sonra hazırlanan iddianamede 3 şüpheli hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma, tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme" suçlarından 34'er kez, "tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürmeye teşebbüs etme" suçlarından da 70'er defa olmak üzere TCK'nin ilgili maddeleri gereğince 104'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edilmişti.

 16. Yatağan Termik Santrali'nde kömür bandı altında kalan 2. işçinin de cesedine ulaşıldı

  Çöken kömür bandı

  Muğla'nın Yatağan ilçesindeki termik satralde dün kömür sevk kanalının çökmesi sonucu demirlerin altında kalan 2 işçiden Sezgin Kılıç'ın da cesedine ulaşıldı.

  2 çocuk babası Seray Şimşek'in cesedi de dün gece enkaz altındaki demir yığınları arasından çıkarılmıştı.

  Olayda yaralanan 10 işçinin tedavisi ise sürüyor.

  Dün saat 10.10'da, raylı sistem olan kömür sevk kanalı çökmüş, olayı gören işçilerin ihbarıyla santrale sağlık, itfaiye, AFAD, polis ve jandarma ekipleri sevk edilmişti.

  Demir yığını altından çıkartılan işçinin önce, evli ve 1 çocuk babası Sezgin Kılıç olduğu düşünülmüş, ancak otopside ölen kişinin diğer işçi, evli ve 2 çocuk babası Seray Şimşek olduğu anlaşılmıştı.

  Kılıç'ın cesedine ise bu sabah ulaşıldı.

  Olayla ilgili soruşturma sürüyor.