Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. OHAL sonrası güvenlik alanında yeni düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi
 2. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, olağanüstü kurultayda aday olmama kararının kesin olduğunu söyledi
 3. Erdoğan, resmi ziyaretlerde bulunmak için Güney Afrika ve Zambiya'ya gitti
 4. Yayımlanan kararlarla Fecir Alptekin ve Zafer Çubukcu, cumhurbaşkanı başdanışmanlığına atandı
 5. Sanatçı Berna Laçin hakkında bir yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı
 6. TBMM'de OHAL sonrası güvenlik düzenlemelerini içeren kanunla ilgili görüşmelerin tamamlanması bekleniyor

Canlı anlatım

time_stated_uk

Türkiye'de 25 Temmuz 2018 tarihinde yaşanan gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

İyi akşamlar dileriz...

İstanbul’da şiddetli yağış su baskınlarına neden oldu

ISTANBUL
DHA

İstanbul’da etkili olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış su baskınlarına ve metro seferlerinin aksamasına neden oldu.

Aksaray’daki Vatan Caddesi’nde alt geçitleri su bastı, bazı araçlar mahsur kaldı. Mahsur kalanlar itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

ISTANBUL
DHA

Bayrampaşa- Maltepe alt geçidi de su basması nedeniyle ulaşıma kapanırken, Bayrampaşa ve Fatih'te bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

Yoğun yağış nedeniyle Yenikapı-Atatürk Havalimanı metro hattının Bayrampaşa-Yenikapı durakları arasındaki seferlerde aksaklık yaşandı.

ISTANBUL
DHA

İstanbul’un farklı yerlerinde trafikte yoğunluk yaşandığı bildiriliyor.

Anadolu Yakası'nda da yağış, özellikle Üsküdar, Tuzla ve Pendik ilçeleri ile Boğaz çevresinde etkili oldu.

ISTANBUL
DHA
ISTANBUL
DHA
ISTANBUL
DHA
ISTANBUL
DHA

TBMM’de kabul edilen OHAL sonrası güvenlik alanındaki yeni düzenlemeler ne getiriyor?

TBMM
Getty Images

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Meclis’te görüşülmesi için teslim ettiği OHAL sonrası güvenlik yasa tasarısında gözaltı süresinin 5 günden 12 güne kadar uzaması öngörülüyor.

Yeni teklife göre 48 saat, toplu işlenen suçlarda ise 4 gün olacak ve iki defa da uzatılabilecek.

Böylece toplu işlenen suç iddiasıyla gözaltına alınanlar 12 güne kadar gözaltında kalabilecek. Uzatmaya ilişkin karar Cumhuriyet savcısı talebiyle hakim tarafından verilebilecek.

Mevcut yasaya göre OHAL olmadığı şartlarda gözaltı süresi 24 saat.

2015 yılında çıkarılan ve “İç Güvenlik Yasası” olarak bilinen paketteki yasal değişiklikle toplumsal olaylar sırasında kolluk amirleri kararıyla ilk gözaltının 48 saate kadar uzatılma imkanı bulunuyor.

Gözaltı süresi her defasında bir günü geçmemek toplam beş güne kadar uzatılabiliyor.

Bu madde üç yıl geçerli olduktan sonra yürürlükten kalkacak.

Üç yıl geçerli olması planlanan bir diğer madde de kamudan ihraçlarla ilgili.

Bakanlıklar ihraç edebilecek

Bu maddeye göre “terör örgütleriyle iltisak veya irtibat” gerekçesiyle kurumlar çalışanlarını ihraç edebilmeye devam edecek.

AYM üyeleri AYM Genel Kurul’un çoğunluğu tarafından, Yargıtay daire başkanı ve üyeleri Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu tarafından, Danıştay daire başkanı ve üyeleri Danıştay Başkanlık Kurulu tarafından, hakim ve savcılar HSK tarafından ihraç edilebilecek.

TSK mensupları Milli Savunma Bakanı tarafından; jandarma ve polisler İçişleri Bakanlığı tarafından; akademisyenler üniversitenin teklifi üzerine YÖK tarafından; mahalli idareler çalışanları valilik teklifiyle İçişleri Bakanlığı tarafından; devlet memurları ve işçileri ilgili bakanlık tarafından oluşturulacak ve ilgili kurumun en üst yöneticisinin başkanlığında toplanacak kurul tarafından ihraç edilebilecek.

Bir bakanlıkla ilişkili olmayan diğer kurumlarda ise her türlü kadroda istihdam edilen personel, birim amirinin teklifi üzerine atamaya yetkili amir tarafından görevden çıkarılabilecek.

İhraç edilenlerin pasaportları da iptal edilebilecek.

Kanun teklifindeki diğer maddeler ise şöyle:

POLIS
Getty Images
 • Göreve iadesine karar verilen fakat eski rütbe veya unvanına atanması bakanlık tarafından istenmeyen asker ve polisler, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bünyelerinde kurulan araştırma merkezlerinde istihdam edilecek.
 • Er ve erbaşların üzerleri ve eşyaları birlik komutanlarının emri ile aranabilecek.
 • Toplantı Gösteri ve Yürüyüşleri Yasası’nda yapılacak değişiklikle eylemlerde “vatandaşların günlük yaşamını aşırı ve dayanılmaz derecede zorlaştırmama” şartı aranacak.
 • Mülki amirler eskiden gün batımına kadar izin verilen eylemlere saat 24.00’e kadar izin verme yetkisine sahip olacak.
 • Valiler, kamu düzenini veya güveliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere giriş ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilecek.

OHAL sonrası güvenlik alanında yeni düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Susamın fiyatı 12 TL'ye çıktı, susamlı simit üretimi durma noktasına geldi

SUSAM
BBC

Ankara Pideciler, Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Yalçın, susamın fiyatının bir kilogram başına 12 TL’ye çıktığını ve bu artış nedeniyle susamlı simit üretiminin durma noktasına geldiğini açıkladı.

Yalçın, "Biz simide zam yapma taraftarı değiliz. Bu şekilde devam ederse üreticiler Ankara simidi üretmemeyi düşünüyor. Susam kullanılmayan mamuller üretilmeye başlanacak" dedi.

Yalçın, Susam’ın kilogram fiyatının Temmuz 2017’de 6,8 TL olduğunu ve bunun da yaklaşık yüzde 76,4’lük bir artışa işaret ettiğini söyledi.

TÜİK verilerine göre, 2017 yılı genelinde susamın kilogram fiyatı ortalama 6,60 TL olmuştu. Susam fiyatları 2008 yılında 2,95 TL düzeyinde bulunuyordu.

İçişleri Bakanlığı: 155 bin 350 kişinin pasaportuna eşleri nedeniyle konulan iptal şerhi kaldırıldı

PASAPORT
BBC

İçişleri Bakanlığı, OHAL'in sona ermesinin ardından yapılan incelemeler sonucunda yasal yönden sakınca olmadığı tespit edilen 155 bin 350 kişinin pasaportuna konulan iptal şerhinin kaldırıldığını açıkladı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımızın talimatlarının icrası kapsamında olağanüstü hal uygulamasının bitimine müteakip, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan inceleme ve araştırma neticesinde, yasal yönden sakınca bulunmadığı tespit edilen 155 bin 350 kişinin pasaportuna, eşleri nedeniyle konulan iptal şerhleri kaldırılmıştır" denildi.

Pastör Brunson kararı sonra lira değer kazandı

BRUNSON
Getty Images

İki yıla yakın bir zamandır tutuklu bulunan ABD’li Pastör Andrew Brunson’ın tutukluluğunun ev hapsine çevrilmesi kararının ardından lira, dolar karşısında değer kazandı.

Kararın açıklanmasıyla birlikte, Dolar/TL paritesi yüzde 1 civarında gerileyerek, 4.83 düzeyine indi. Karar öncesinde kur, 4.86 düzeylerinde seyrediyordu.

Brunson davası, Türkiye ile ABD ilişkilerinde son dönemdeki sıkıntılı konular arasında yer alıyordu.

ABD Başkanı Donald Trump, Brunson’ın serbest bırakılması çağrısı yaparken, bazı Senatörler de Brunson davası nedeniyle Türkiye’nin F-35 yeni nesil savaş uçağı projesinden çıkarılmasını talep etmişti.

Kılıçdaroğlu: Umuyoruz önümüzdeki süreçte yargıya olan güven yeniden sağlanır

kılıcdaroglu
DHA
Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile bir görüşme gerçekleştirdi

Doğal olarak bir eski milletvekili bir de hala milletvekili olan iki arkadaşımız var. Enis Berberoğlu ve Eren Erdem. Bunlarla ilgili düşüncelerimizi de ifade ettik. Bir haksızlık olduğunu, yargının haksızlığa yol açtığını, gereksiz yere tutuklamaları ve Enis Berberoğlu parlamentoya gelip görev yapması gerekirken Sayın Berberoğlu'nun hala içeride tutulmasının doğru olmadığını, anayasaya aykırı uygulamalar olduğunu, yargının parlamentonun iradesini ve sözlerini bir anlamda dinlemediğini ve devre dışı bıraktığı gerçeğini de bir şekilde sayın başkana aktardık. Umuyoruz önümüzdeki süreç içinde taşlar yerine oturur ve yargıya olan güven yeniden sağlanmış olur."

Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı

İyi Parti Sözcüsü: Başkanlık Divanı, Akşener'i aday gösterme kararını teyit etti

View more on twitter

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 12 Ağustos'taki seçimli olağanüstü kurultayda aday olmama kararının kesin olmasına karşın Başkanlık Divanı bir kez daha Akşener'i aday gösterme kararı aldı.

İyi Parti Sözcüsü Aytun Çıray, Akşener'in açıklamasının ardından attığı Twitter mesajında, Başkanlık Divanı'nın mutat toplantısını yaptığını ve Akşener'i aday gösterme kararını oybirliğiyle teyit ettiğini söyledi.

Çıray, toplantıda 12 Ağustos'taki kurultaya yönelik çalışmaların gözden geçirildiğini de ifade etti.

Erdoğan: Atanmış olanlar her an görevden alınabilir, başarılı olmaya mahkumuz

erdogan
Getty Images

Şimdi Güney Afrika'ya giderken çalışacağız, dönüşte çalışacağız ve bütün kurum kuruluşlar, ofisler, kimleri nereye atayalım, bununla ilgili birçok arkadaşlarımızın ismi üzerinde görüş birliğine vardığımız gibi kendileriyle de görüşmek suretiyle de isimler olacaktır. Fazla uzun sürmez. 10-15 gün içinde bu yapılanmayı tamamlarız. Bu sistemde bu işin nihai noktası yoktur. Atanmış olan da her an görevden alınabilir. Biz burada başarıyı öne alıyoruz. Başarılı olmaya mahkumuz."

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi: 3 ayda 150 tarım işçisi hayatını kaybetti

TARIM MECLISI
DHA

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı olan Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi düzenlediği bir basın toplantısıyla İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) verilerini paylaştı.

Açıklanan İSİG verilerine göre, Türkiye’de Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan üç aylık dönemde toplam 150 tarım işçisi hayatını kaybetti.

Tarım sektöründe yaşanan kazalar sonucu en fazla can kaybı Mayıs ayında yaşandı ve bu ay içerisinde 56 işçi yaşamını yitirdi. Can kaybı Nisan’da 52, Haziran’da ise 42 olarak kayıtlara geçti.

DHA’nın haberine göre, Şube Başkanı Ferdan Çiftçi düzenlediği basın toplantısında, bu verilerin kayıtlara geçen kazaları kapsadığını, bununla birlikte bildirimi yapılmayan iş kazalarının da bulunduğunu söyledi.

Çiftçi, işçilerin hayatlarını kaybettikleri kazanların nedenlerine dair ise, "Bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri ve balıkçılık gibi farklı sektörlerin tarımsal faaliyet içerisinde yer alması; üretim biçimleri, kullanılan alet, ekipman, kimyasallar, açık arazi ve kapalı ortam koşulları, bu riskler çok geniş bir çerçeveyi barındırmaktadır" dedi.

Çiftçi ayrıca, bu iş koluna yönelik riskler arasında bulaşıcı hastalıkların da yer aldığını söyledi ve risk oluşturan etkenleri tarım makine ve aletleri, pestisitler (zirai ilaçlar), alerjik maddeler ile güneş ışınları olarak sıraladı.

Çiftçi, tarım işçilerinin sosyal güvenlik kapsamı dışında kaldıkları için tedavilerini yaptıramadıklarını da söyledi.

Adnan Oktar'ın evindeki aramada 73 tabanca ve 23 tüfek ele geçirildi

Adnan Oktar operasyonundan ele geçirilen silahlar

Kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen Adnan Oktar ve kurduğu gruba yönelik iki hafta önce düzenlenen operasyonda ele geçirilen silahlar basın mensuplarına gösterildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Oktar'ın evinde yapılan aramada 73 tabanca ve 23 tüfeğin ele geçirildiğini söyledi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 11 Temmuz'da Oktar ve grubuna yönelik İstanbul merkezli beş ilde operasyon düzenlendi.

Hakkında operasyon başlatılan kişi sayısı 235 olarak açıklanırken, soruşturma kapsamında 187 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin 168'i tutuklandı.

Tutuklananlar arasında Adnan Oktar da bulunuyor. Yöneltilen suçlamalar arasında çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edilmesi ve yayılması, şantaj ve dolandırıcılık yer alıyor.

Meral Akşener: Kurultayımızda aday olmama kararım kesin

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, olağanüstü kurultayda aday olmama kararının kesin olduğunu söyledi.

Akşener konuyla ilgili attığı bir dizi Twitter mesajında şunları söyledi:

View more on twitter
View more on twitter

Akşener, haftasonunda düzenlenen parti toplantısında seçimli olağanüstü kurultayına gitme ve yeniden aday olmama kararı aldı.

Kurultayın 12 Ağustos'ta düzenleneceği açıklandı.

Bu hafta içinde toplanan İyi Parti Başkanlık Divanı ise ortak imzayla tek aday olarak Akşener'i göstermeye karar verdi.

Sanatçı Berna Laçin’e 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

BERNA LACIN
twitter.com/bernalacin35

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Berna Laçin’in 3 Temmuz tarihinde attığı bir Twitter mesajı nedeniyle “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçundan dava açıldı.

DHA’nın haberine göre, savcılık, Laçin’in 1 yıla kadar hapis cezasıyla çarptırılmasını istedi.

Laçin hakkında 3 Temmuz günü attığı bir Twitter mesajı nedeniyle “halkın dini değerlerini aşağılayıcı mahiyette yazı yayınladığı ve bu yazıya karşılık muhtelif sosyal medya sitelerinde yoğun tepkiler oluştuğu” gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı.

Laçin ise daha sonra yazdıklarıyla tepkilere yanıt vermiş ve inançların kendisinin “hassas konusu” olduğunu belirterek, hayatı boyunca hiçbir din ve inançla ilgili fikir yürütmediğini belirtmişti.

Laçin, attığı mesajın yaşanan bir çocuk istismarı ve cinayeti olayının ardından tepki göstermeyi amaçladığını ifade etmişti.

View more on twitter

Ne olmuştu?

4 yaşındaki Leyla Aydemir, Ramazan Bayramı’nın birinci günü olan 14 Haziran’da Ağrı’da dedesinin evinin önünde oynarken kaybolmuş ve cesedi 2 Temmuz günü dere kıyısında bulunmuştu.

Yapılan otopsi sonucu Aydemir’in 8-10 gün aç bırakılması sonucu yaşamını yitirdiği ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili açılan soruşturma devam ediyor.

Bu olay, o dönem büyük tepki topladı ve Türkiye’de çocukların istismarı ve cinayetine yönelik tartışmaları yeniden başlattı. Birçok kişi ve kesim olaya tepkilerini yaptıkları açıklamalarla dile getirdi.

Berna Laçin de konuya tepki olarak Twitter üzerinden attığı bir dizi mesajdan birinde "idam çözüm olsaydı, Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı" yazdı.

Bu sözlere bazı Twitter kullanıcıları "İslama hakaret" içerdiği iddiasıyla tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iki yeni başdanışman

ZAFER CUBUKCU
BBC

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında dokuz farklı atama kararı yayımladı.

Bu kararlara göre, Fecir Alptekin ve Zafer Çubukcu, cumhurbaşkanı başdanışmanlığına atandı.

32 yaşındaki Çubukcu, bu göreve bugüne kadar atanan en genç isimler arasında yer alıyor.

Çubukcu, daha önce Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürütüyordu. 2014 yılından sonra bu görevi Abdurrahim Boynukalın’a devretti.

Çubukcu, aynı yıl Başbakanlık Müşaviri oldu. ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun.

Çubukcu, 2012 yılında o dönem Başbakan olan Erdoğan'ın ODTÜ ziyareti sırasında düzenlenen protestoları sert dille eleştirmişti.

Protestocuları "üç-beş çapulcu" olarak nitelendirmiş ve "Bir öğrenci elinde sopa, molotof kokteyli demir bilyeleri polise atarak neyi protesto edebilir? Sizler edepsiz bir azınlığın çoğunluğa zulüm ettiğini öyle güzel görüyorsunuz ki, daha bugün öğrenci burslarını artırarak onları ihya ettiniz" demişti.

fecir alptekin
sabah.com.tr

Fecir Alptekin gazeteci kökenli

Cumhurbaşkanı başdanışmanlığına atanan bir diğer isim ise gazetecilik kökenli Fecir Alptekin.

Cumhuriyet ve Yeni Binyıl gazetelerinde çalıştıktan sonra halkla ilişkiler sektörüne geçen Alptekin, aralarında TÜSİAD ve bazı sağlık sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin bulunduğu farklı yerlerde kurumsal iletişim bölümlerinde çalıştı.

Alptekin, 2006 yılından bu yana Turkuvaz Medya Grubu Kurumsal İletişim Grup Başkanlığı görevini yürütüyordu. İtalyan Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun.

naci agbal
Getty Images

Ağbal ve Altun’a yeni görevler

Bir önceki hükümette Maliye Bakanlığı görevini yürüten Naci Ağbal da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine atandı.

Düşünce kuruluşu SETA'nın İstanbul Genel Koordinatörü Fahrettin Altun da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı oldu.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı'na ikişer bakan yardımcısı ataması da yapıldı.

Günaydın,

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün önce BRICS zirvesine katılmak üzere Güney Afrika’ya ve daha sonra Zambiya’ya yapacağı resmi ziyaret turuna başlıyor.

Erdoğan, bugünkü Resmi Gazete’de dokuz karar yayınlayarak, çeşitli kurumlara ve başdanışmanlıklarına atamalar yaptı.

TBMM Genel Kurulu’nda OHAL sonrası güvenlik uygulamalarına dair yeni düzenlemeler içeren kanun teklifine yönelik görüşmelerin tamamlanması bekleniyor.

Bu kanunun ardından ise bedelli askerliğin de içinde olduğu torba yasanın Genel Kurul’daki görüşmelerine başlanacak.

Türkiye'de 25 Temmuz 2018 gününün önemli gelişmelerini canlı anlatım sayfamızda aktarıyoruz.