Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Berza Şimşek

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de gün içindeki gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamızın bugünlük sonuna geldik. Tekrar görüşmek üzere...

 2. İYİ Parti Başkanlık Divanı, Akşener'in tek aday gösterilmesini teyit etti

  İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray, Başkanlık Divanı toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Genel Başkanımızın, yeniden ve tek genel başkan adayı olarak gösterilmesi kararı teyit edilmiştir" dedi.

  Toplantıda, 12 Ağustos'ta yapılacak ikinci Olağanüstü Kongre hazırlıkları için teknik ekipler oluşturulduğunu söyleyen Çıray, şöyle konuştu:

  "Başkanlık Divanı'nın daha önce almış olduğu karar ve delegelerimizin iradesi gereği; Genel Başkanımızın, kongrede delegelerin önerisiyle yeniden ve tek Genel Başkan adayı olarak gösterilmesi kararı teyit edilmiştir. Daha önce medya aracılığıyla milletimize tebliğ edilen karar, toplantıda Sayın Genel Başkanımıza da arz edilmiştir. İYİ Parti'nin gündeminde, 12 Ağustos'taki kongremiz ve yerel seçim çalışmaları vardır."

  Meral Akşener
 3. CHP'de imza süresi doldu

  Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) seçimli olağanüstü kurultaya gidilebilmesi için imza toplanması süreci bugün 17.30 itibarıyla bitti.

  CHP Parti Meclisi üyesi Gaye Usluer, yeterli sayıda imzanın Perşembe günü genel merkeze teslim edileceğini açıkladı. CHP Bilecik milletvekili Yaşar Tüzün de aynı açıklamayı yaptı.

  View more on twitter
  View more on twitter
 4. Yeni sistemin ilk MGK toplantısı başladı

  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesinden sonra ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında başladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığındaki toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kurulun daimi üyesi olarak katıldı.

  Önceden Genelkurmay Başkanı olarak MGK'ya katılan Hulusi Akar da sivil hayata geçişinden sonra Milli Savunma Bakanı olarak toplantıya katıldı.

  Geçmiş dönemde Kara Kuvvetleri Komutanı olarak MGK'ya katılan Orgeneral Yaşar Güler, bu kez Genelkurmay Başkanı olarak yer aldı. Genelkurmay Başkanı, MGK toplantısında ilk kez bakanlardan sonraki sıralama içinde yer aldı.

  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ise ilk kez MGK toplantısına katıldı.

  Toplantıya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da girdi.MGK'da şu konuların konuşulması bekleniyor:

  • Yurt içi ve yurt dışında yürütülen operasyonlar
  • ABD ile yapılan Menbiç anlaşmasındaki son durum
  • Beyaz Saray'ın Pastör Andrew Craig Brunson davası nedeniyle Türkiye'ye yaptırımda bulunacağına dair sözleri
  MGK
 5. ABD'li Pastör Brunson'ın avukatı ev hapsi ve yurt dışı yasağına itiraz etti

  Andrew Craig Brunson

  Geçen hafta tutukluluğu adli kontrolle ev hapsine çevrilen ABD'li Pastör Andrew Craig Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, kararlara itiraz etti.

  Avukat Halavurt, 'Brunson'ın sağlığı, kaçma şüphesinin bulunmaması, kişi hak ve özgürlüklerinin ihlâli ile tüm delillerin toplanmış olması' gerekçeleriyle mahkemeye başvurarak, öncelikle ev hapsinin ardından da yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.

  İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi 25 Temmuz'da Pastör Brunson'ın tutukluluğunu sağlık sorunları nedeniyle ev hapsine çevirmişti.

  ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Pastör Brunson serbest bırakılmazsa Türkiye'ye yaptırım uygulanacağını açıklamış, ABD Başkanı Donald Trump da bu açıklamaya destek vermişti.

 6. Fitch: Türk bankaları üzerindeki önemli riskler devam ediyor

  Fitch

  Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankaları üzerinde önemli risklerin varlığını sürdürdüğünü açıkladı.

  Fitch son dönemde Türk bankalarının kredi notlarını düşürmüştü.

  Bugün bir rapor yayınlayan Fitch, "TL'nin değer kaybı, yükselen faiz oranları ve yavaşlayan ekonomik büyüme bankaların performansı, varlık kalitesi ve sermayelendirilmesi, fonlaması ve likiditesi üzerinde önemli riskler yaratmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

  Fitch Türkiye’deki bazı bankaların not görünümünü negatif olarak tutuyor. Bu, önümüzdeki süreçte notların daha da düşebileceği anlamına geliyor.

 7. Duygu Asena'nın 1999 yılındaki BBC röportajı

  Ölümünün 12. yıl dönümünde anılan gazeteci ve yazar Duygu Asena, 1999 yılında BBC Türkçe radyosuna konuk olmuş ve 'Türkiye'de kadın olmak' konusunda bir söyleşi vermişti.

  View more on twitter
 8. Meral Akşener adaylık sorularını yanıtsız bıraktı

  Meral Akşener

  Partisini olağanüstü kurultaya götüren ve yeniden aday olmayacağını açıklayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün Başkanlık Divanı'nı topladı.

  Parti genel merkezinde toplantı öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Akşener, 12 Ağustos'ta olağanüstü kurultay kararını aldık. Nerede eksik yaptık nerede fazla yaptık. Hangi problemleri çözemedik bunları tartışıp bir sonuca ulaşacağız” dedi.

  Quote Message: Hedeflerimize ulaşılamamış olması kendi açımdan bir hayal kırıklığı olmuştur. Bu açıdan bakıldığında bir başarısızlık söz konusu ise o sorumluluk genel başkan olarak şahsıma aittir. O nedenle olağanüstü kurultay kararını aldım."

  Akşener, gazetecilerin kurultayda aday olup olmayacağına yönelik sorularını ise yanıtsız bıraktı.

  Toplantıda, Akşener’in ikna edilmeye çalışılması bekleniyor.

  Akşener sözlerini, “12 Ağustos’tan sonra da yerel seçim için hazırlanıp adaylarımızı çıkarmak için hızlı bir çalışma yapacağız” şeklinde sürdürdü.

 9. Dolar/TL kuru 4,90'ı aştı

  Dolar/TL kuru yeni haftaya artışla başlamasının ardından 4,90’ın üzerine çıktı. Böylece kurun gün içinde yükselişi yüzde 1'i aştı.

  ABD Başkanı Donald Trump’ın, Amerikalı rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye yaptırımlar uygulanacağı açıklamasının ardından dolar geçen hafta yükselişe geçmişti.

  Euro/TL ise 5,72 seviyesinde hareket ediyor.

  Dolar
 10. Barış Atay ve Erkan Baş'ın danışmanları: Ayrılma kararlarını saklı tutarak HDP'ye katıldılar ama şu an için böyle bir karar yok

  Erkan Baş

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Barış Atay ve Erkan Baş’ın danışmanları, BBC Türkçe’ye yaptıkları açıklamada, milletvekillerinin ayrılma haklarını saklı tutarak HDP’ye katıldıklarını, şu an için böyle bir kararları olmasa da önümüzdeki aylarda bunun gündeme gelebileceğini söylediler.

  Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz, Barış Atay ve Erkan Baş’ın TBMM’nin açılmasından önce HDP’den ayrılıp Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katılacaklarını, böylece TİP’in 47 yıl sonra ilk kez Meclis’te temsil edileceğini yazmıştı.

  Barış Atay’ın danışmanı Barış Kineşci BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Barış Atay, TİP’in kurucu üyesi. Seçimden önce bu konu HDP ile görüşüldü, ayrılma hakkını saklı tutarak HDP’ye katıldı. Ama şu an itibarıyla böyle bir gündemimiz yok. Bu bugün, yarın olacak bir şey değil” dedi.

  Erkan Baş’ın ismini vermek istemeyen bir danışmanı da BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Şu an gündemimizde öyle bir şey yok. HDP ile seçim ittifakı anlaşması ayrılma kararlarının saklı tutulması şeklindeydi. Belki 1-2 ay içinde olabilir. Ama şu aşmada öyle bir kararları yok. Bu kararı siyasi süreç belirler” dedi.

 11. HDP, PM ve MYK toplantılarının ardından basın toplantısı düzenliyor

  HDP Sözcüsü Saruhan Oluç'un, Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarının ardından parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında değindiği konular arasında, yarın karar duruşmalarının başlayacağı 10 Ekim Ankara saldırısı davası da vardı.

  Saruhan Oluç saldırıda ihmâli bulunan kamu görevlilerinin araştırılmadığını ve birçok delilin dosyaya eklenmediğini savundu.

  Oluç, “Neden alelacele karar açıklanıyor, çünkü süreç uzarsa dava kamu görevlilerine uzanacak” dedi.

  View more on twitter
 12. İstanbul'daki binalarda meydana gelen çökmelere sosyal medyadan tepki

  İstanbul’da geçen hafta yoğun yağış sonrası yaşanan toprak kaymalarının ardından, bugün de bir inşaatın istinat duvarının çökmesi üzerine siyasiler ve gazeteciler sosyal medya üzerinden yapıların sağlamlığını sorguladı.

  Geçen hafta yoğun yağış sonrası toprak kayması nedeniyle Beyoğlu Sütlüce’de bir bina yıkılmış, temeli sağlam olmayan binanın ruhsatsız olduğu öğrenilmişti. Sancaktepe’deki bir okulun da duvarı çökmüştü.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 13. Gazi Üniversitesi'nin eski personeli olan 19 kişi hakkında gözaltı kararı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Fethullah Gülen yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı verilen eski Gazi Üniversitesi personeli 19 kişiden 10’u gözaltına alındı.

  AA ve DHA’nın haberlerine göre, gözaltı kararı verilenlerin arasında KHK'larla ihraç edilenler de bulunuyor.

  Şüphelilerden birinin yurt dışında olduğu öğrenilirken, diğer şüphelilerin yakalanması için dört ilde operasyonlar sürüyor.

  Gazi Üniversitesi
 14. Ümraniye'de istinat duvarı çöktü

  İstanbul'un Ümraniye ilçesinde yapımı devam eden bir inşaatın istinat duvarı çöktü. Bazı araçlar inşaat çukuruna düştü. Olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

  İstinat
  İstinat
 15. Liseye yerleştirme sonuçları açıklandı

  Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin liseyi nerede okuyacaklarını öğrendikleri yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara buradan ulaşılabilir.

  Lise
 16. Post update

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) için kritik bir haftaya giriliyor. Seçimli olağanüstü kurultaya gidilebilmesi için bugün 17.30'a kadar yeterli sayıda delege imzasının toplanması gerekiyor. CHP Merkez Yönetim Kurulu da bugün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplanacak.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Ak Saray’da Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına başkanlık edecek.

  Türkiye'de gün içinde meydana gelen gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamıza hoşgeldiniz.