Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Akşener'den Yüksekova saldırısına kınama

  Quote Message: Her ölüm acıdır. Bugün bir doktoru, anneyi yolcu ettik. Milletvekili ve ailesine baş sağlığı dileklerimizi ilettik. Daha acı olanı Hakkari'de bir annenin ve çocuğunun şehit edilmesidir. Terörden çok çektik. Büyük acılar yaşıyoruz. Umuyorum ve diliyorum; bu terörü hep birlikte sonlandırırız. Bir insanlık suçu, bir anne ve çocuktan ne istersiniz? Anne ve çocuğunun günahı nedir, bunu yapanlar acaba insanlıktan nasiplerini aldılar mı? Lanet olsun, bir çocuğu ve anneyi acımasızca katledenlere lanet olsun. Hep birlikte teröre, teröre destek verenlere karşı çıkarsak bu belayı başımızdan atarız diye düşünüyorum." from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 2. Erdoğan: İdam cezası için atacağımız adım yakındır

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksekova saldırısında hayatlarını kaybeden astsubay eşi Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Bedirhan Mustafa Karakaya'nın Sivas'taki cenaze töreninde konuştu:

  Quote Message: İdam konusundaki hassasiyemizi biliyorsunuz. Bütün mesele parlamentoya geldiği zaman parlamentodan geçtiği anda benim için onaylamamak diye bir şey yoktur onaylarım. Çünkü biz bu tür katillerin konumunun ne olduğunu biliyoruz ve biz biliyoruz ki bunlar bu yaptıkları katliamla bunun bedelini aynen ödemek durumdadırlar. Bununla ilgili de atacağımız adımlar yakındır. Hans ne der George ne der buna bakmayız. Allah ne der buna bakarız. 15 Temmuz'da FETÖ ile de bir mücadele verdik. Hala veriyoruz ve vereceğiz.''
 3. Son dakikaErdoğan: Bunların peşini bırakmak yok, inlerine indik, inmeye devam edeceğiz

  Erdoğan Karakaya

  Nurcan Karakaya ve bebeğinin Sivas'taki cenaze töreninde konuşan Erdoğan "Şehidimiz, Nurcan kardeşimize öbür taraftan Bedirhan Mustafa yavrumuza bu iki şehidimize, öncelikle Allah'tan rahmet diliyoruz" dedi:

  "Burada bir gerçeği, sizlerin şahsında tüm milletimize tümdünyaya ayrıca duyurmak istiyorum. O da şudur. Bu bölücü terör örgütünün ne kadar alçak ne kadar müptezel olduğunu işte bu çocuk katilleri ve hanım kardeşlerimizin katili olarak bir kez daha görmüş bulunuyoruz.

  "Tabii bunların inine girdik, girmeye devam ediyoruz. Bunların peşini bırakmak yok. Son haftalarda, aylarda yıllarda ne denli onlar kaçıyor biz kovalıyoruz biliyorsunuz.

  "Bunlarla mücadelemiz son terörist kalıncaya dek devam edecek.

  "Bu milletin huzurunu bozmaya bizi parçalamaya kimsenin hakkı yok.

  "Her ne kadar birileri bu bölücü terör örgütünün yanında olmak suretiyle bunlara yol veriyorsa da biz bunun peşini bırakmayacağız.

  "Askerimizle, polisimizle, güvenlik korucularımızla birlikte bu mücadeleyi devam ettireceğiz.

 4. Astsubay Karakaya: Sürpriz bir ziyaretti, 2 saat görüştük, 15 dk sonra patlama oldu

  Video content

  Video caption: Anne Suudiye Demir'in kızı ve torununa vedası

  Eşini ve bebeğini Yüksekova saldırısında kaybeden Astsubay Çavuş Serkan,"İnşallah yapan yakalanmıştır. Eşim beni ziyarete geldi. Sürpriz bir ziyaret olmuştu. 2 saat kadar görüştük. Daha sonra aşağıya indirdim, 15 dakika sonra patlama oldu. Ben aşağıya inene kadar 45-50 dakika oldu. İndiğimiz yer bayağı yüksekti. İndiğimde eşim yerde yatıyordu. Çocuğum orada yoktu" dedi.

 5. Nurcan Karakaya ve bebeği için Sivas'ta cenaze töreni

  Karakaya ve Erdoğan

  Yüksekova saldırısında hayatlarını kaybeden astsubat eşi Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Mustafa Bedirhan Karakaya için memleketleri Sivas'ta cenaze töreni düzenleniyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tören için Sivas'ta.

  Erdoğan, eşi ve bebeğini kaybeden Astsubay Serkan Karakaya ve ailesine başsağlığı diledi.

  Karakaya, "Oğlum dün bayağı öptü, sarıldı. Vedalaşırken normalde ağlamazdı, umarcasına ağladı. Demek ki içine doğmuş yavrumun. Allah ikisinin de mekanını cennet etsin. Vatanımız sağ olsun" dedi.

 6. AYM, 3 ay tutuklu kalan HDP vekili Beştaş'a 20 bin lira tazminat ödenmesini kararlaştırdı

  Meral Danış Beştaş

  Anayasa Mahkemesi, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş'a 2017 yılında verilen 3 aylık hapis cezasında, "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle 20 bin lira tazminat ödenmesini kararlaştırıldı.

  AYM'nin bireysel başvuru hakkını karara bağladığı olay, 2014 yılında yapılan bir protesto çağrısına dayanıyor.

  Beştaş, HDP Merkez Yönetim Kurulu'nca alınan ve Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasakları ile operasyonları da kapsayan bir protestoya katıldığı gerekçesiyle 28 Ocak 2017 tarihinde gözaltına alınmıştı.

  Adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılan HDP'li Beştaş, savcının itirazı üzerine 30 Ocak 2017'de tutuklanmıştı.

  Tutukluluğuna yapılan itirazların reddedilmesi üzerine Beştaş'ın avukatları, AYM'ye bireysel başvuruda bulunmuştu. Beştaş, yaklaşık 3 ay tutuklu kaldıktan sonra 21 Nisan 2017 tarihinde tahliye edilmişti.

  AYM'nin tazminat kararı "ihlal" kararını şu şekilde tanımlıyor:

  Quote Message: Suça konu çağrının yapılmasının kararlaştırıldığı iddia edilen HDP MYK toplantısında çağrının yapılmasına karar verildiği sırada başvurucunun da hazır bulunduğuna ve bu çağrının başvurucu tarafından sahiplenildiğine, dolayısıyla çağrının başvurucunun iradesi doğrultusunda yapıldığına dair soruşturma makamlarının somut olgulara dayalı bir tespiti bulunmamaktadır. Nitekim ilk kez tutuklamaya sevk edildiğinde başvurucunun tutuklanması talebini reddeden Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği de 28/1/2017 tarihli kararında benzer yönde gerekçelere yer vermiştir."
 7. Türkiye Okçuluk Milli Takımı sporcusu Mete Gazoz, Avrupa gençler rekorunu kırdı

  Mete Gazoz

  Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen okçuluk şampiyonasında Mete Gazoz, Avrupa gençler rekorunu kırdı.

  Federasyondan yapılan açıklama şu şekilde:

  Quote Message: Milli Sporcumuz Mete Gazoz Bulgaristan’da devam etmekte olan Avrupa Grand Prix’sinde 2x70m = 686 puan atarak Gençler Avrupa Rekoru kırmış ve sıralama atışlarını 1. sırada tamamlamıştır. Sporcu ve Antrenörlerimizi tebrik ediyoruz."

  19 yaşındaki Gazoz, Almanya’da düzenlenen Okçuluk Dünya Kupası 4. ayak yarışmalarında altın madalya kazanmıştı.

 8. Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi Federasyon tarafından tanıtıldı

  Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi tanıtımı

  2018-2019 Spor Toto Süper Lig, Lefter Küçükandonyadis Sezonu ile birlikte uygulamaya başlanacak olan Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi, TFF'nin Riva'daki merkezinde yapılan bir toplantıyla tanıtıldı.

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, kulüp başkanlarının da katıldığı toplantıda destek talep etti:

  Quote Message: Son Dünya Kupası'nda gördük ki VAR, hakem hatalarını asgariye indiriyor. İnanıyoruz ki sistem futbolumuza da büyük katkı sağlayacak. Uygulama ile en büyük hedefimiz, VAR'ın hakemlerimizi tartışmanın odağından çıkarması. Bu nedenle sizlerden koşulsuz destek bekliyoruz."

  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da VAR sistemi sayesinde kararlarda doğruluk oranlarının yüzde 99,3'e ulaştığının altını çizdi.

  Tanıtım toplantısında konuşan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ise şunları söyledi:

  Quote Message: Süre uzayacak deniyor, hataları düzeltecekse 3-5 dakika uzayacaksa uzasın. Bütün dünya buraya gidiyor. Türk futbolunun ciddi anlamda gelişmesi gerekiyor. Bunun için de paydaşların bir araya gelmesi gerekiyor. Bununla birlikte pazar gelirimizi artırmamız gerekiyor. Hep birlikte marka değerini artırmamız gerekiyor"
 9. Eşini ve bebeğini kaybeden Astsubay: Biz evlat katili değiliz

  Yüksekova saldırısında eşi Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Bedirhan Mustafa Karakaya'yı kaybeden Astsubay Çavuş Serkan Karakaya, "Vatana iki canımızı verdik, feda olsun. Kanını yerde bırakmayacağız. Biz evlat katili değiliz" dedi.

  Serkan Karakaya
  Quote Message: "Diyecek bir şeyimiz yok, vatan sağ olsun. Vatana iki canımızı verdik, feda olsun. Kanını yerde bırakmayacağız. Sürpriz yapmak için yanıma çıktı. İki saat oturduk, iki saat sonra indi. 15 dakika sonra da patlama oldu zaten. Patlama sesini duydum. Ben üst bölgesinden takip ediyordum eşimi, kaybolduğu noktada zaten patlattılar. Ben silahımı alıp indim zaten. Allah onları kahreylesin. from Astsubay Çavuş Serkan Karakaya
  Astsubay Çavuş Serkan Karakaya
  Quote Message: Biz evlat katili değiliz. Kanını yerde bırakmayacağız. Gelip benden sorsalardı ama çocuğumdan eşimden sormuşlar; bakacağız. Vatan sağ olsun. Vatan yoluna iki canımız feda olsun. Vatan sağ olsun inşallah." from Astsubay Çavuş Serkan Karakaya
  Astsubay Çavuş Serkan Karakaya
 10. TİM: Temmuz'da ihracat %11,8 arttı

  Otomotiv

  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre:

  • Temmuz ayında ihracat %11,8 artarak 14.1 milyar dolar oldu
  • Ocak-Temmuz ayında ihracat %7 arttı 96.3 milyar dolara çıktı
  • Son 12 ayda ihracat %8,1 artıp 163.3 milyar dolara yükseldi

  Veriler, TİM Başkanı İsmail Gülle'nin katıldığı Ticaret Bakanlığı'ndaki toplantıda açıklandı.

  Geçen ay kaydedilen ihracattaki artış, bugüne kadar Temmuz ayında görülen en yüksek ihracat oranı oldu.

  Gülle, alt sektörler itibarıyla Temmuz'da en çok ihracat gerçekleştiren sektörün otomotiv olduğunu belirtip "Bu sektörümüz 2,8 milyar dolar ihracat rakamına ulaşarak, ihracatını yüzde 13,8 artırmayı başardı. Otomotiv sektörünü,1,6 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1,5 milyar dolarla kimyevi maddeler takip etti." dedi.

 11. HDP'den Yüksekova saldırısına kınama

  HDP Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki saldırıda yaşamlarını yitiren Nurcan Karakaya ve bebeği Mustafa Karakaya için başsağlığı mesajı yayımladı.

  HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli açıklamalarında "Bu tür saldırıları asla kabullenemiyoruz ve kınıyoruz. Şiddet kısır döngüsü daha fazla insan yaşamını yitirmeden sona ermelidir. Bunun için başta siyasetçiler olmak üzere herkes ve her kuruluş üzerine düşeni yapmalı, sorunlarımızı konuşarak çözme anlayışının üstün gelmesi sağlanmalıdır" dedi.

  View more on twitter
 12. Son dakikaSüleyman Soylu: PKK 40 yıl önce de bebek katiliydi, bugün de bebek katili

  Süleyman Soylu

  Karabük'te polis özel harekat yemin töreninde konuşan Süleyman Soylu, Hakkari Yüksekova'da yola döşenen el bombasının patlaması sonucu Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeğinin hayatlarını kaybetmesiyle ilgili "PKK 40 yıl önce de bebek katiliydi, bugün de bebek katili. Bir anne ile 11 aylık bebeğine pusu kurdular. PKK işte budur. Bunun üzerine Türkiye'ye kimsenin söyleyebilecek sözü yoktur" dedi.

  Soylu'nun konuşmasının bir kısmı şöyle:

  Quote Message: "Amerika 5 bin TIR gönderip de PKK’yı ve PYD’yi orada besleyecekmiş. Avrupa onlara destek verecekmiş. Bilesiniz ki Avrupa da Amerika da bunların arkasında oldu, sizin gibi kahraman arkadaşlarımız bu toprakları onlara mezar etti ve onlara gerekli cevabı en şiddetli şekilde verdi.
  Quote Message: Batıda Avrupa’da teröriste destek verenler, ülkelerinde oturma hakkı verenler, siyasi sığınma taleplerini ikiletmeyenler, 5 bin TIR silah gönderenler, profesyonel katilleriyle bunlara eğitim verenler, akıl verenler, taktik verenler, moral verenler, Amerika’dan 10 bin km öteden adamlarını gönderip Kandil’de PKK’nın katillerine eğitim verenler, dernekleri üzerinden para gönderip, Anadolu’nun birliğini bozmaya çalışanlar, ay yıldızlı bayrağa göz dikenler; bir anne ile 11 aylık bebeğine pusu kurdular.
  Quote Message: Bu cinayetin görmezden gelinip, üstü örtülür bir yanı yoktur. Artık hiçbirisi ne bizim operasyonlarımıza laf söyleyebilir, ne mahkemelerimize yargılamalarımıza laf söyleyebilir. Ne de kiminle alışveriş yapacağımıza laf söyleyebilir. Besleyip büyüttükleri budur. PKK’nın alayı dün de bebek katiliydi, bugün de bebek katiliydi."
  Quote Message: Sandığa gittiğim zaman oy pusulasında PKK’nın sözcülüğünü yapan partileri görmüştüm. O partilere oy isteyen, “Bir oy bize, bir oy şu partiye” diye seçmenine akıl veren partileri görmüştüm. Evet Trabzon’da Eren Bülbülümüzü şehit eden, evet o azılı caninin, o alçağın hainin cenazesine giden o 4 tane milletvekili rahat ettiler mi etmediler mi bunu sormak istiyorum. Yazıklar olsun.
  Quote Message: Güya adalet için Ankara’dan İstanbul’a "sırtımızı PKK’yı yasladık" diyen adamlarla kol kola yürüyenler vardı. Seçim öncesi bunları hapishanede ziyaret edenler vardı. Ben bunlardan bir şey duymak istiyorum. Bu makamlar gelir geçer. Benden önce de içişleri bakanı vardı, benden sonra da olacak. Milletin karşısına çıkıp “Allah bu PKK’nın da ona destek verenlerin de belasını versin” diyecekler mi, diyemeyecekler mi? Bunu merak ediyorum.
 13. Erdoğan'dan ABD'ye: Tehdit diline prim vermeyeceğiz

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li pastör Andrew Brunson'ın tutukluluğu ve ev hapsiyle ilgili Washington'la yaşanan gerilimle ilgili "Tehdit diline prim vermeyiz" dedi.

  ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, pastör Brunson serbest kalana kadar Türkiye'ye yaptırım uygulamaya hazır olduklarını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptırım tehditleriyle ilgili olarak gazetecilerin sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

  Quote Message: "Her şeyi bildiride söyledik. Bize tehdit ifadeleriyle yaklaşma kimseye bir şey kazandırmaz. Biz NATO'da ABD ile en güzel dayanışmayı ortaya koyduk. Kore'de onlarla beraber olduk. Hala NATO'da en üst düzeyde dayanışmayı koyan Türkiye'ye böyle bir tehdit dili kullanmak asla yakışmaz. Ve bu tür tehdit dili kullanmaya biz kusura bakmasınlar prim vermeyiz. Bizlerin karakterini onların çok iyi bilmesi gerekiyor. Biz kendileriyle ikili olarak görüştük. Biz tek söylem, tek dille bu konudaki kanaatlerimizi paylaştık, paylaşıyoruz.
  Quote Message: Temenni ederim ki, şu anda Dışişleri Bakanım ABD Dışişleri Bakanı ile bir araya gelecekler. Türkiye'deki dini azınlıkların dün yaptıkları açıklama çok çok manidar. Türkiye'nin dini azınlıklara yönelik en ufak sorunu yoktur. Ama kalkıp da Amerika'da özellikle evangelist, siyonist anlayışın bu tür tehditkar dil kullanmasını bizim kabul etmemiz mümkün değil. Biz inandığımız yolda bağımsızlığımızdan en ufak bir taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz."
  Erdoğan Trump
  Image caption: Fotoğraf: Arşiv / Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump 11 Temmuz'da Brüksel'de bir araya gelmişti.
 14. Son dakikaErdoğan: Sivas'taki cenaze törenine katılacağım

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari Yüksekova'daki saldırıda hayatlarını kaybeden Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeğinin Sivas'ta düzenlenecek cenaze törenine katılacağını söyledi.

  Karakaya
 15. Cenazeler askerlerin omuzlarında taşındı

  Nurcan Karakaya

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde astsubay eşini ziyarete gittiği üsten evine dönerken yola tuzaklanan el bombasının infilak etmesi sonucu hayatını kaybeden Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Mustafa Bedirhan Karakaya için Yüksekova'daki Dağ Komando Tugay Komutanlığı'nda askeri tören yapıldı.

  Saldırı, Salı günü TSİ 1600 civarında Yüksekova merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Büyükçiftlik beldesinde düzenlendi.

  PKK'lılara operasyon

  DHA, bölgede PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için geniş çaplı operasyon başlatıldığını bildirdi.

  Dağ Komando Tugay Komutanlığı'ndaki törene Hakkari Vali Vekili Bekir Abacı, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epkin, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Balık, askeri yetkililer ve polisler ile Nurcan Karakaya'nın astsubay eşi de katıldı.

  Hakkari Yüksekova
  Yüksekova tören
  Yüksekova