Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan 28-29 Eylül'de Almanya'da

  Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in sözcüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 28-29 Eylül'de Almanya'ya resmi ziyarette bulunacağını duyurdu.

  Sözcü, Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'le bir araya gelip gelmeyeceğine ilişkin bir açıklama yapmadı.

  Reuters haber ajansı, Başbakanlık'ın ziyaretle ilgili yorum yapmayı reddettiğini bildirdi.

  Erdoğan Steinmeier
  Image caption: Fotoğraf: Arşiv
 2. Son dakikaDolar/TL kuru 5,19'u görüp yeniden yükselişe geçti

  Dolar/TL kuru, Türkiye'den bir heyetin ABD'ye gideceği haberleri sonrası 5,19'a kadar geriledikten sonra yeniden yükselişe geçti ve 5,25'e kadar çıktı

 3. Son dakikaABD heyetinin ilk toplantısı yarın

  Dışişleri Bakanı yardımcısı Sedat Önal'ın başkanlığında ABD'ye giden 9 kişilik heyetin ilk toplantısının yarın yapılacağı, heyetin yolda olduğu bildirildi.

 4. Muharrem İnce: Bize güvenen insanları yarı yolda bırakmayacağız

  Muharrem İnce, CHP'de kurultay için imza atan delegelere seslenip "Bize güvenenleri yarı yolda bırakmayacağız" dedi.

  İnce'nin Twitter mesajı:

  CHP’de Olağanüstü Kurultay için notere giderek imza veren kurultay delegelerimizin iradesine, isteğine sahip çıkıyoruz. Bize güvenen insanları yarı yolda bırakmayacağız. Anlık tepkilerle kimse partiden ve partideki görevinden ayrılmasın. Mücadelemizi hep birlikte sürdüreceğiz"

  View more on twitter
 5. CHP'de kurultay imzalarını çeken vekiller: Partiyi böleceğini düşündük

  Hürriyet'in haberine göre CHP'de kurultay için imza verip geri çeken 31 kişiden üçü Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Kayseri Milletvekili Çetin Arık ve Uşak Milletvekili Özkan Yalım oldu.

  İsmail Saymaz'ın habere göre milletvekilleri Aydın ve Arık, tabandaki ve halktaki değişim talebinden ötürü imza verdiklerini belirtip, yerel seçimden önce yapılacak kurultayın partiyi böleceğini düşünerek imzalarını geri çektiklerini söyledi.

  Quote Message: Tabanda, örgütte ve halkta değişim talebi oluştu. Biz de kayıtsız kalamadık. Daha sonra iki taraf süreci çok kötü yönetti; genel merkez de, Muharrem İnce de. Bu tartışmanın yerel seçim öncesi bizi daha kötü noktaya götüreceğini gördüm. from Erkan Aydın CHP Bursa Milletvekili
  Erkan AydınCHP Bursa Milletvekili
  Quote Message: İşin gerçeği üzerimizde yoğun bir baskı vardı. “Değişim şart, görmüyor musunuz, kendinizi mi düşünüyorsunuz, keşke oy vermeseydik” gibi telefonlar geliyordu ... Kılıçdaroğlu’nun yöneliminin de partiye genel başkan yetiştirmek olduğunu, değişimden çekinmediğini hissettik. Ancak kurultayın yapılmasının partiyi böleceği endişesini hissettik. from Çetin Arık CHP Kayseri Milletvekili
  Çetin ArıkCHP Kayseri Milletvekili
 6. Sedat Önal başkanlığında bir heyet ABD'ye gidecek

  Bayrak

  ABD'li pastör Andrew Brunson'ın serbest bırakılmaması üzerine Türkiye'ye uygulanan yaptırımlardan sonra Washington ile Ankara arasındaki görüşmelerde 'ön mutabakat sağlandığı' ve Türkiye'den bir heyetin Washington'a gideceği bildirildi.

  Türkiye'den ABD'ye gidecek heyete Dışişleri Bakanlığı yardımcılığına atanan Orta Doğu'dan sorumlu müsteşar yardımcısı büyükelçi Sedat Önal başkanlık edecek.

  Heyette Adalet Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan olmak üzere 9 kişinin bulunacağı belirtildi.

 7. İngiliz Büyükelçi'den Fenerbahçe mesajı

  Fenerbahçeli olduğunu açıklayan İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Twitter hesabı üzerinden, Şampiyonlar Ligi ön eleme turunda Portekiz'in Benfica takımı ile bu akşam karşı karşıya gelecek sarı lacivertli takıma başarılar diledi.

  İngiltere'nin bir önceki Büyükelçisi Richard Moore, sıkı bir Beşiktaş taraftarıydı.

  View more on twitter
 8. ABD Büyükelçiliği: Amerikalı yetkilinin 'Dolar 7 TL olacak' dediği iddiası yalan

  ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Bir Amerikalı yetkilinin, Amerikan dolarının 7 TL olacağı tahmininde bulunduğu" yönündeki haberlerin "yalan" olduğunu kaydetti.

  View more on twitter
  View more on twitter

  Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN) Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz, 1 Ağustos'ta ziyaretlerine gelen ABD Büyükelçilik yetkilisinin “Doların 7 TL olacağını öngörüyoruz” dediğini öne sürmüştü.

  View more on twitter
 9. Mahir Ünal dövizdeki yükselişle ilgili konuştu: Vatandaşlarımız rahat olsun

  AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, TRT Haber’de katıldığı bir programda, dövizdeki yükselişe karşı gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

  “Döviz üzerinden Türkiye ekonomisine dönük bir algı oluşturulmak isteniyor” diyen Mahir Ünal, şöyle konuştu:

  Quote Message: “Türkiye ekonomisi son derece sağlamdır. Finans sektörü, bankacılık sektörü son derece sağlam ve güçlüdür. Türkiye bu sorunları aşacak güçte, gerekli tedbirler alınıyor. Vatandaşlarımız rahat olsun. Hükümetimiz sorunları çözüyor."
  View more on twitter
 10. Emeklilere ödenecek bayram ikramiyesinin tarihi belli oldu

  Bayram ikramiyesi, Bağ-Kur ve SSK emeklilerine 16 Ağustos, Emekli Sandığı emeklilerine 17 Ağustos'ta ödenecek.

  Emeklilere 1000 TL bayram ikramiyesi ödenmesine karar verilmişti.

  Kurban Bayramı
 11. Goldman Sachs: Dolar/TL 7,1'e çıkarsa Türk bankalarının sermaye fazlası erir

  ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, Lira'daki değer kaybının sürmesi ve Dolar/TL'nin 7,1 seviyesine çıkması durumunda Türk bankalarının ellerindeki sermaye fazlasının eriyebileceği uyarısında bulunup, sermaye sevileri açısından en kırılgan bankanın Yapı Kredi olduğunu ifade etti.

  Goldman Sachs, yatırımcılara gönderdiği piyasa analizi notunda "TL'de her %10'luk değer kaybının, bankaların sermaye rasyolarında yarım puan düşüşe yol açtığını hesaplıyoruz" dedi.

  dolar TL
 12. Belediye Başkanı'ndan nükleer tepkisi: Sinop'u gözden çıkarmışlar

  Sinop

  BBC Türkçe’ye konuşan Sinop’un CHP’li Belediye Başkanı Baki Ergül, nükleer santral için “Patlama olursa daha az kişi ölsün diye Sinop seçildi” sözleriyle ilgili olarak “Bunun başka türlü izahı yok” dedi.

  Aynı zamanda inşaat mühendisi olan Baki Ergül, şunları söyledi:

  'Sinop'u gözden çıkarmışlar'

  "Sinop dünyanın en güzel yerlerinden bir tanesi, dünya cenneti. Ve en mutlu insanların yaşadığı yer. Demek ki birileri bizim mutluluğumuzu kıskandı. TÜİK verileri, Türkiye’de en mutlu insanların yaşadığı yer olarak 3 seneden beri Sinop’u gösteriyor. Biz de bundan gurur duyuyoruz tabii. Gerçekten mutlu, kanaatkar, natürel yaşayan insanlar. Burada nükleer santral nereden çıktı. Sinop’u gözden çıkarmışlar diyoruz, başka türlü bunun izahı yok.

  DERGİ: Sinop neden Türkiye'nin en mutlu şehri?

  "Sinop enerji tüketim merkezlerine çok uzak, Karadeniz’in en kuzeyi. Geleceğini turizme ve eğitime bağlamış olan bir kent. Burada sanayi yok, buradan kilometrelerce uzağa gidecek enerji. Enerji Türkiye’de üretilenin yüzde 20’si üretim anında kayboluyor. Bunu, izole etmiş olsan, kayıpları önlemiş olsan zaten 2-3 tane nükleer santral yapmış gibi olursun."

  Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Fukuşima felaket yaşandığında ülke yönetiminde olan Japonya eski Başbakanı Naoto Kan’ın 1 Nisan 2016’da yaptığı “Erdoğan’a Japon nükleer teknolojisini tavsiye ettiğime pişman oldum. Türkiye gibi sismik ve terör riski olan bir ülke nükleer santralden vazgeçmeli” sözlerini de hatırlattı.

  Sinop

  'Kanser riski'

  Ergül, ‘Karadenizli bir kişi olarak söylüyorum’ dedi ve kanser riskinin tehlikelerine dikkat çekti:

  “Karadeniz’de Çernobil’den sonra her evde bir kanserli var. Yazık, kimsenin bunu yaşatmaya hakkı yok. Bu nükleerin atıkları var. ABD dahi çözemedi.

  "Ben burada doğdum, Allah’ın verdiği ömrü de burada tamamlayacağım. Nükleer konusunda çok dertliyim. “Bu güzel kente, bu dünya cennetinin içine cehennem gibi bir santralın yerleştirilmesine yüreğim el vermiyor, kabul edemiyorum.

  “Dünyaya baktığınızda bu teknolojiden vazgeçmişler. Her yerde güneş tarlaları, rüzgâr panelleri görüyorsunuz, biraz da öyle yapalım şart değildir bu.

  “Nükleer santral tamamen teknolojik bir şey, bunun istihdamı olmaz. Ağaç kesmeye istihdam sağlanabilir ona bir şey demiyorum…

  Balık yuvaları zarar görür

  “Orman potansiyelimiz Türkiye ortalamamızın iki katı. Sanayii olmadığı için denizlerimizde 150 km uzunluğunda kumsala her noktaya mavi bayrak takabilirsin. Bizim gelişmimiz ancak turizm ve eğitimle olur. Bunu yaptığınızda, nükleer santralı olan bir yere denize gelir misiniz?

  "Türkiye’de üretilen balığın yüzde 10’unu temin eden bir iliz. Hamsinin odak noktasıdır. Deniz suyunda, bugün dünyada 1 derece ısınma olduğunda, küresel ısınma olduğunda felaketler oluyor. Deniyor ki nükleer olduğunda su 2 derece ısınacak. Burası balık yatağı, balıkların yuvalarının olduğu yer, değer mi? İnsanların mutlu değil, bütün enerjiler sizin olsun.”

  'Referandum yapılsın'

  “Biz Japonya’ya gittiğimizde aynı şeyleri orada da söyledim. 3 şirketin birlikte yapacağı santral olarak düşünülüyor. Japonya’da Fukuşima’dan sonra incelemeye gittik. 46 tane nükleer santralı var, hepsini bakıma almışlar. Ben iki soru sordum. “Bu nükleer santralın deniz kenarında kurulması şart mıdır?” ben böyle bir şart olmadığını biliyordum. Deniz kenarında kurulursa, yatırım maliyeti, soğutma suyu dolayısıyla daha az olur, dediler. İkinci soru da bu 46 santral, bütçesinin yüzde 26 girdisini sağlıyor, Japon hükümeti ilk defa 70 milyon dolar civarında dış ticaret açığı vermiş. Bunu verme nedeni, nükleerin yerine geçecek olan enerjiyi dışarıdan dışarıdan temin etmeleri.

  "Ne yapacaksınız bu 46 santralı dedim, bakımdan sonra. Sonra,'bunu yöredeki halkımıza soracağız mini bir referandumla. Halkımız istiyorsa, devam ettireceğiz, istemiyorlarsa kapatacağız veya çalışmayacağız' dediler. Ben de orada ‘Türk insanı da en az Japon insanı kadar değerlidir’ dedim. Gelsinler yapmayı düşünenler, Sinop’ta yaşayan insanlara sorsunlar ‘İstiyorlar mı, istemiyorlar mı?'. Eğer insanların yüzde 51’i böyle isterlerse benim söyleyecek hiçbir şeyim yok. Ama ben bu kentin belediye başkanı olarak da bazı vatandaşlarımı aydınlatmak zorundayım."

 13. AKP'den döviz açıklaması: Dalgalanmalar er geç durulacaktır

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz Twitter hesabından dövizdeki yükselişle ilgili açıklamada bulundu.

  Yılmaz'ın açıklaması şöyle:

  "Türkiye siyasi istikrarı ve geleceğe dönük somut hedefleri olan bir ülkedir. Son dönemlerde finansal piyasalarda yaşanan ve ekonomik temellerle izah edilemeyecek dalgalanmalar er geç durulacaktır.

  "Hükümetimizin ve kurumlarımızın serin kanlı ve akılcı politikaları, bütçe disiplinimiz, reform programlarımız ve moral değerlerimizi koruma yoluyla dönemsel dalgalanmaları aşacağız.

  "İthalatı ikame edici projelerin yanı sıra daha çok mal ve hizmet ihracatı ile cari açığı azaltarak sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek, kaynak çeşitlendirmesine de giderek finansal spekülasyonlara karşı bünyemizi güçlendireceğiz."

  View more on twitter
 14. Dolar/TL kuru 5,30'lara yükseldi

  Dün 5,42 ile tarihi zirvesini gören Dolar/TL kuru, sabah saatlerinde ABD ile Türkiye arasında 'ön mutabakat sağlandı' haberleriyle 5,20'li seviyelere gerilemişti. Kur, öğle saatlerinde yine yükseldi ve Dolar, 5,3027 TL'ye kadar çıktı.

  Dolar
 15. Plastik poşetler 1 Ocak 2019'dan itibaren ücretli olacak

  Plastik poşet

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın düzenlemesi kapsamında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik alışveriş poşetleri tüm satış noktalarından ücretli olarak temin edilecek.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre uygulama, kullanımı her geçen gün artan plastik alışveriş poşetlerinin hızlı bir şekilde çöpe dönüşmesi, hafif ağırlıkları nedeniyle etrafa yayılarak çevre kirliliğini önemli ölçüde artırması ve mevcut geri dönüşüm oranları çok düşük olduğundan kaynak verimliliğini olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle başlatılıyor.

  Bakanlık, uygulamaya geçiş noktasında AB Direktifi'nde öngörülen geçiş süreleri de esas alınarak zorunlu uygulamanın başlatılması için ilgili sektöre bir yıllık geçiş süreci verdi.

  Gereksiz plastik poşet tüketimini azaltma amacını taşıyan uygulama kapsamında tüketiciler, alışveriş yaparken yanlarında getirebilecekleri tekrar kullanımlık poşet, çanta, tekerlekli alışveriş arabaları kullanmaya teşvik edilecek.

  Poşetlerin ücretleri sektör temsilcilerinin görüşleri de dikkate alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenecek. Söz konusu ücretin altında ise ücret tarifesi uygulanamayacak.

 16. İYİ Parti'de bir istifa daha: Mehmet Fatih Eryılmaz istifa etti

  Eryılmaz

  İYİ Parti'de Pazartesi günü istifa eden Yusuf Halaçoğlu, Özcan Yeniçeri ve Nevzat Bor'dan sonra bugün kurucu üyeler arasında bulunan Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi emekli Emniyet Müdürü Mehmet Fatih Eryılmaz da partiden ve partisindeki görevlerinden istifa etti.

  Eryılmaz kararıyla ilgili açıklamasında, "Söylemlerin ve eylemlerin taban tabana zıt bir hale geldiği bu tabloda ahlâklı ve ilkeli siyaset yapmanın imkânsız olduğunu üzülerek gördüm ve İYİ Parti parti üyeliği, kurucular kurulu üyeliği ve genel idare kurulu üyeliklerinden, istifa ettim" dedi. Eryılmaz, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde yaralanmıştı.

 17. Sinop Belediye Başkanı Ergül: Patlama olursa daha az kişi ölsün diye nükleer santral için seçildik

  Sinop'ta nükleer santral inşa edilecek alan
  Image caption: Sinop'ta nükleer santral inşa edilecek alan

  Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, kentin nükleer santral için, "Patlama olursa daha az kişi ölsün" diye seçildiğini iddia etti.

  Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e konuşan Ergül, "Nükleer santralin Sinop'ta yapılmak istenmesinin tek nedeni Türkiye'de kilometre kareye 90 kişi düşerken, Sinop'ta bu oran 30'dur. Eğer nükleer santralde bir patlama yaşanırsa daha az insan ölsün düşüncesiyle Sinop seçildi" dedi.

  Ergül ayrıca nükleer santral ile birlikte bölgede kanser salgını yaşanacağını öne sürdü.

  Sinop Belediye Başkanı Ergül, "Bunlar birden olmuyor. Sinop il merkezine 14 kilometre uzaklıkta yapılacak olan nükleer santrale 'Hayır, Hayır, Hayır' diye haykırıyoruz" ifadelerini kullandı.

 18. BTP Genel Başkanı Baş'ın mallarına tedbir kondu, yurt dışına çıkışı yasaklandı

  BTP Genel Başkanı Haydar Baş
  Image caption: BTP Genel Başkanı Haydar Baş

  Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş'ın "Yağmaya azmettirme" suçundan 10 yıla kadar hapsi istendi.

  İstanbul Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılandığı dava kapsamında Haydar Baş'ın 3 milyon liralık malvarlığı üzerine tedbir koydu.

  Haydar Baş'ın yurt dışına çıkışı da yasaklandı.

  Baş, eski ortağı Dr. Mustafa Eraslan'ın 6 milyon lira değerindeki malvarlığını zorla üzerine geçirtip 14 senede imza attırmakla suçlanıyor.

  14 Aralık 2016 tarihindeki ilk duruşmada suçlamaları reddeden Baş, “Ben 14 yıl boyunca bir siyasi partinin genel başkanlığını yapmış bir ilim adamıyım. Benim böyle işlerle ne gibi bir işim olabilir” demişti.

  Siyasetçi kimliğinin yanı sıra iş adamı, ilahiyatçı, yazar ve eğitimci de olan Baş, 2011'deki genel seçimde Demokrat Parti’den milletvekili adayı olmuştu.

  Baş; Av TV, İcmal dergisi, Kadırga TV, Köy TV, Meltem TV, Mesaj TV, Sıhhat TV ve Yeni Mesaj gazetesi gibi medya kuruluşlarının da sahibi.

 19. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Türkiye Uzay Ajansı bu yıl kurulacak

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank
  Image caption: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı'nın bu yıl içinde kurulacağını açıkladı.

  Teşkilatlanma çalışmalarının da en kısa sürede tamamlanacağını belirten Varank, "Ajans, uzay teknolojileri alanında ulusal boyutta yapılan çalışmaları koordine edecek ve uluslararası ilişkileri yürütecek" dedi.

 20. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem: Kur hedef olamaz

  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem
  Image caption: Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem

  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, döviz kuru için yaptığı değerlendirmede kurun hedef olmayacağını söyledi.

  Ertem bugün Milliyet gazetesinde yayımlanan köşe yazısında, "Sancılı da olsa, tam dışa açık, sermaye giriş çıkışlarının sonsuz serbest olduğu ve bağımsız para politikasının uygulandığı ekonomiyi inşa ediyoruz. Burada tabii ki kur, teknik olarak da siyasi olarak da bir hedef olamaz" dedi.