Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de gün boyu gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfasının sonuna geldik.

  Yarın sabah tekrar görüşmek umuduyla, hoşça kalın.

 2. Brunson’ın avukatı Halavurt: Savcının görevden alınması olumlu olabilir

  Halavurt

  İzmir’de ev hapsinde bulunan pastör Andrew Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, iddianameyi hazırlayan savcının görevden alınmasının olumlu bir gelişme olabileceğini söyledi.

  Bu gelişmenin ardından Brunson’ın ev hapsinin kaldırılmasını beklemediklerini belirten Halavurt, Reuters’a “Savcı davanın ilerleyişine olumsuz bir etkide bulunmuştu” dedi ve ekledi:

  “Sürekli müvekkilimle ilgisi olmayan gizli tanık ifadelerini dosyaya ekledi.

  “Şimdi bu görevden alma, dava hakkındaki iradenin değiştiğine dair bir işaret olabilir.

  “Fakat bu gelişmeden yola çıkarak serbest bırakılacağını söylemek de doğru olmaz. Bekleyip göreceğiz.”

 3. 15 üniversiteye yeni rektör atandı

  aNADOLU üNİ

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atama kararları bugün Resmi Gazete de yayımlandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı'na Prof. Dr. Halis Aygün atanırken, 15 üniversiteye de yeni rektör atandı.

  Üniversiteler ve atanan rektörlerin listesi şöyle:

  • Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi: Prof. Dr. Nurullah Okumuş
  • Anadolu Üniversitesi: Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı
  • Erciyes Üniversitesi: Prof. Dr. Mustafa Çalış
  • Eskişehir Teknik Üniversitesi: Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu
  • Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi: Prof. Dr. İbrahim Diler
  • Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi: Prof. Dr. Niyazi Can
  • Kayseri Üniversitesi: Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa
  • Kırıkkale Üniversitesi: Prof. Dr. Ersan Aslan
  • Konya Teknik Üniversitesi: Prof. Dr. Babür Özçelik
  • Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi: Prof. Dr. Vural Kavuncu
  • Malatya Turgut Özal Üniversitesi: Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut
  • Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi: Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık
  • Samsun Üniversitesi: Prof. Dr. Mahmut Aydın
  • Tarsus Üniversitesi: Prof. Dr. Orhan Aydın
  • Trabzon Üniversitesi: Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu
 4. Basketbol duayenlerinden İsmet Badem yaşamını yitirdi

  İsmet Badem
  Image caption: İsmet Badem

  Basketbol duayenlerinden, eski basketbolcu ve basketbol yorumcusu İsmet Badem, motosiklet kazası sonucu yaşamını yitirdi.

  Bugün saat 15.00 sıralarında Çanakkale'de motosiklet ile yaptığı geziden fotoğraf ve video paylaşan İsmet Badem, "Dostlarla Çan-Biga Turu" ifadelerini kullanmıştı.

  Paylaşımdan birkaç saat sonra Badem'in oğlu Burçin Badem, sosyal medya hesabından, "Maalesef Babam İsmet Badem'i Kaybettik!" paylaşımı yaptı.

  Türkiye Basketbol Federasyonu ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de başsağlığı mesajları yayınladı.

  1972-1973 yılarında Samsunspor Basketbol takımında yıldızı parlayan İsmat Badem Beşiktaş ve Fenerbahçe formaları giydi. Basketbolu bıraktıktan sonra çeşitli dergilerde ve TV programlarında yorumculuk yapan İsmet Badem üç de kitap yazmıştı.

 5. MHP’de yeni genel başkan yardımcıları belli oldu

  Bahçeli

  MHP bugün Merkez Yönetim Kurulu toplantısında yeni genel başkan yardımcıları ve genel sekreter yardımcısını belirledi.

  Daha önce görevden alınan Sefer Aycan'ın yürüttüğü Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na, Genel Sekreter Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu getirildi.

  Yeni Genel Sekreter Yardımcısı ise Kadir Şekerci oldu.

  Celal Adan'ın Meclis Başkanvekili olmasıyla boşalan Parlamento ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na ise İsmail Faruk Aksu atandı.

 6. LeMan Genel Yayın Yönetmeni Akgün: Parayı bulsanız bile kağıtçılar depolarından ürün vermek istemiyor

  LeMan Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Akgün, yaşadıkları kağıt sıkıntısı hakkında Reuters'a konuştu.

  Geçen hafta orjinalinin dörtte biri boyutunda çıkarttıkları LeMan'ı bu hafta orjinalinin yarısına çıkardıklarını belirten Akgün, "Parayı bulsanız bile kağıtçılar depolarından vermiyor. Çünkü iki saat sonra kağıt fiyatının ne olacağı belli değil" dedi.

  View more on twitter
 7. 6-7 Eylül olaylarının yıldönümünde HDP Milletvekili Garo Paylan’dan araştırma önergesi

  6-7 Eylül 1955'te çekilen fotoğraflarla 2005 yılında İstanbul'da açılan bir sergi Türk milliyetçilerinin saldırısına uğramış, resimler duvardan indirilmiş ve yumurta fırlatılmıştı
  Image caption: 6-7 Eylül 1955'te çekilen fotoğraflarla 2005 yılında İstanbul'da açılan bir sergi Türk milliyetçilerinin saldırısına uğramış, resimler duvardan indirilmiş ve yumurta fırlatılmıştı

  Bugün 6-7 Eylül 1955’te İstanbul ve İzmir başta olmak üzere çeşitli illerde çok sayıda Hristiyan ve Yahudi ailenin, kilise, ev ve işyerlerine düzenlenen saldırının yıl dönümü.

  Çok sayıda kişinin öldüğü saldırının yıl dönümünde HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “6-7 Eylül 1955 Pogromu’nda yaşananların faillerinin ortaya çıkarılması, can ve mal kayıplarının tespit edilmesi ve bu sayede geçmişle yüzleşme adına bir adım atılması amacıyla” TBMM’ye bir araştırma önergesi verdi.

  “6-7 Eylül 1955 Pogromu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan ve hâlâ yüzleşilmemiş vahim olaylardan biridir. Resmi verilere göre, yalnızca İstanbul’da 73 kilise, 8 ayazma, 2 manastır, 3.584’ü Rumlara ait olmak üzere 5.538 ev ve işyeri yakılıp yıkılmış, yağmalanmıştır. Yine resmi kayıtlara göre 60 kadın tecavüze uğramıştır, birçok kişi öldürülmüştür” diyen Paylan, faillerin bugüne kadar korunduğunu ve terfi ettirildiğini söyleyerek verdiği araştırma önergesinde şu ifadeleri kullandı:

  “6-7 Eylül de bir Özel Harp işidir. Muhteşem bir örgütlenmeydi. Amacına da ulaştı” diyen Sabri Yirmibeşoğlu, 6-7 Eylül Pogromu sırasında Seferberlik Tetkik Kurulu’nda görevlidir. Yıllar içerisinde kademe kademe yükseldiği bürokrasi basamakları, 1988-1990 yılları arasında MGK genel sekreterliğine ulaşmıştır. Pogromun fitilini ateşleyen Atatürk’ün Selanik’teki evine atılan bombanın faili Oktay Engin, Selanik Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenciliğiyle başlayan kariyerinde 1992-93 yıllarında Nevşehir Valiliği koltuğunu dahi görmüştür.

  “Üzerinden 63 yıl geçmesine rağmen Türkiye ne resmi olarak yaşananları kınamış ne de tazminat veya özür için bir adım atmıştır. 2015 yılında, Atina’da bulunan İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu’nun TBMM’ye bu yöndeki çağrısına da sessiz kalınmıştır.

  “6-7 Eylül 1955’te yaşanan Pogrom’un faillerinin ortaya çıkarılması, yaşanan can ve mal kayıplarının tespit edilmesi, mağdur olan kişilerin ve/veya ailelerinin maddi ve manevi kayıplarının tazmin edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişle yüzleşme adına atacağı önemli bir adım olacaktır. Bu sebeple bir Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz.”

  CHP Genel Başkan Yardımcıları Onursal Adıgüzel ve Gamze Akkuş İlgezdi de Twitter üzerinden yayınladıkları mesajlarla saldırıları kınadı.

  View more on twitter
  View more on twitter
 8. Bostancı'da helikopter düştü: Bir kişi öldü, bir kişi de yaralandı

  kaza

  İstanbul'un Bostancı ilçesi açıklarında ani irtifa kaybı nedeniyle bir helikopter denize düştü.

  Yoğun yağış sırasında düşen helikopterde bulunanlar kurtarılırken, olayda helikopterde bulunan İsmet Öztürk ve Halil İbrahim Ünver yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

  Ağır yaralı olan Ünver yaşamını yitirdi.

  DHA, helikopter'in Ünver'e ait Ünver Havacılık adına kayıtlı olduğunu duyurdu.

 9. Gençlik Bakanı Kasapoğlu: KYK yurtlarına zam gelmeyecek

  KYK

  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, bu yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtların ücretlerine herhangi bir zam yapılmayacağını açıkladı.

  Daha önce sosyal medyada bazı kullanıcılar kaldıkları yurtlara zam geldiğini söyleyerek şikayetçi olmuştu.

 10. AA: Altı Türk savunma şirketlerinin satışları yüzde 34 artışla 10,5 milyar liraya ulaştı

  Aselsan

  Anadolu Ajansı, Türkiye’deki savunma şirketlerinden ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN'ın satışlarının geçen yıla göre yüzde 34 artarak 10,5 liraya yükseldiğini duyurdu.

  Ajansa göre bu şirketlerden ASELSAN, TUSAŞ ve ROKETSAN dünyanın en büyük 100 savunma sanayii şirketi arasında yer alıyor.

 11. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Diyanet Akademisi için çalışmaları tamamladık

  Erbaş

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet Akademisi’nin kurulması için çalışmaları tamamladıklarını söyledi.

  Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksekokulunda İlahiyat Akreditasyon Ajansı tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Erbaş "Hizmet öncesi eğitiminin sonunda sınav yapacağız bu sınavda belli puanı alanlar göreve başlayacak, alamayanlar belki bir şans daha tanınır yine başarısız olurlarsa 'Siz başka alanlarda iş arayın.' diyeceğiz” dedi ve ekledi:

  “Böyle bir uygulamaya doğru gitmiş olacağız akademi kurulduktan sonra. Amacımız, toplumun ve dünyanın geleceğine sahi dini bilgi ile yetiştirilmiş insan potansiyelimizle hizmet etmek."

  2017 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet Akademisi’nin amacını şöyle duyurmuştu:

  "2018 yılı içerisinde Diyanet Akademisi diye yeni bir akademi kuracağız. Bu akademi müftü, vaiz, imam hatip, müezzin, kayyım ve kuran kursu öğretmenlerinin meslek öncesi eğitimi ve meslek içi eğitimleriyle ilgilenecektir.

  “Bu yasa yürürlüğe girdikten sonra bir kişi doğrudan İlahiyat Fakültesini bitirse dahi imam hatip veya dini hizmetlerden herhangi bir göreve atanamayacaktır. Önce bu meslek öncesi eğitimi alacak, ondan sonra mesleğe kabulünü Din İşleri Yüksek Kurulu karar verecek, oradaki sınavları da geçecek ondan sonra o mesleğe başlayacak. Ne öğretilecek, eğitim süresi ne kadar sürecek hepsi yasada belirtilecek."

 12. Van’daki tarihi Şeytan Köprüsü’ne dökülen asfalt söküldü, restorasyon yapılacak

  söküm

  Van’ın Muradiye ilçesinde bulunan tarihi Şeytan Köprüsü’ne dökülen asfalt söküldü.

  söküm

  Muradiye Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Harun Yücel, dikkatsizlik sonucu 15 metrelik kemer köprüye asfalt döküldüğünü belirterek şu açıklamada bulundu:

  söküm

  "Muradiye Belediyesi olarak bir yılda 100 km.den fazla sıcak asfalt dökümü gerçekleştirdik. Asfalt çalışmalarımızı merkezin yanı sıra Muradiye'nin en ücra mahallelerinde de yaptık. Bu kapsamda Şeytan Köprüsü'nün bulunduğu bölgede de ekiplerimiz asfatlama çalışması yapmıştır.

  "Arkadaşlarımızın dikkatsizliği sonucu 15 metrelik kemer köprüye de asfalt dökülmüştür. Bunun üzerine kaymakamlık olarak olaya müdahale ettik ve hemen köprü kısmında kalan asfalt kaldırılmıştır."

  köprü
  Image caption: Köprünün bu hali kamuoyunda tepki çekmişti

  Yücel, köprüye daha önce de asfalt döküldüğü belirterek, "Malesef daha önceki yıllarda da köprü defalarca asfaltlandığı kat kat asfalt ve dahi asfalt yamaları yapılmıştır. Bu nedenle son yapılan asfalt çalışması hemen akabinde sökülmesine rağmen yıllarca üst üste yapılan ve sertleşen asfalt katmanlarının temizlenmesi için Karayolları Bölge Müdürlüğü ile ortak bir restorasyon çalışması yapılacaktır. 19'uncu yüzyılda inşa edilen tarihi Şeytan Köprüsü'nün ve diğer değerlerimizin nice yüzyıllara kalabilmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Şanlı tarihimizden gelen değerlerimize önem vereceğiz ve gözümüz gibi bakacağız. Van'ın tarihi miraslarını koruyacağız. Ayrıca tarihi kültür varlığımız olan şeytan köprüsü ağır tonajlı araçların geçişine kapalıdır" dedi.

 13. Milli Savunma Bakanlığı: Bedelli için 474 bin kişi başvurdu, 125 bin yükümlü başvuruyu tamamladı

  asker

  Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerlik için 474 bin 955 kişi başvurduğunu, başvurusunu tamamlayan yükümlü sayısının da 125 bin 344 olduğunu açıkladı.

  Bakanlık ayrıca 41 bin 631 kişinin silah altına alınacağı ikinci celp döneminin sevk tarihleri ve birlik bilgilerini belirledi.

  Bilgiler e-devlet üzerinden yayınlandı.

 14. Ticaret Bakanlığı: Un ihracatına yurtiçinde fiyat istikrarı için kısıtlama getirildi

  Un

  Ticaret Bakanlığı, un ihracatına kısıtlama getirdiğini duyurdu.

  Kısıtlamanın gerekçesi “yurtiçi un fiyatlarında istikrar sağlamak, tüketicileri korumak ve spekülasyonun önüne geçmek” olarak açıklandı.

  Anadolu Ajansı fiyat istikrarının sağlanmasının ardından uygulamanın sona erdirileceğini yazdı.

  Bakanlık Dahilde İşleme Rejimi kapsamında işlenen unların bu kısıtlamaya dahil olmadığını da belirtti.

  Dahilde işleme rejimi, serbest dolaşımda olmayan eşyanın, Türkiye Gümrük Bölgesi içerisinde işleme faaliyetine tabi tutulmak üzere geçici ithal edilmesi ve işleme faaliyeti sonrasında elde edilen işlem görmüş ürünün yeniden ihraç edilmesi esasına dayanıyor.

 15. 29 ürün hakkında toplatma kararı

  yangın tüpü

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı piyasadaki 29 ürün hakkında toplatma kararı verdi.

  Ürünlerin arasında elektrikli motorlar, saç kurutma makinaları, yangın söndürme tüpleri ve epilasyon cihazları da yer alıyor.

  Bakanlık bu ürünlerden satın alanlar için “Toplatmaya konu ürünlerden ellerinde bulunanların, ürünün üreticisine başvurması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

  Listeye bakanlığın internet sitesinden erişilebiliyor.

 16. TFF Başkanı Demirören: Özlenen Milli Takım’ın yolda olduğunu gördük

  demirören

  Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, “Son maçlarımızda özlenen Millî Takım'ın yolda olduğunu gördük” dedi.

  A Milli Futbol Takımı’nın UEFA Uluslar B Ligi 2'nci Grup mücadelesinde Rusya’yla oynayacağı maç öncesinde konuşan Demirören, “Eminim ki tribünlerimizde emsalsiz bir birlik ve beraberlik örneği sergileyeceğiz, millî ruhumuzun gücünü bir kez daha bütün dünyaya göstereceğiz” dedi ve ekledi:

  Quote Message: UEFA'nın yeni organizasyonu Uluslar Ligi maçlarımıza, UEFA EURO 2024 ev sahipliği aday şehirlerimizden Trabzon'da ve dost ülke Rusya karşısında başlamak ayrı bir anlam taşıyor. Teknik direktörümüz Mircea Lucescu yönetiminde belirlediğimiz yeni hedeflere ulaşmak için bu maçta Trabzonlu futbolseverlerin eşsiz desteğine çok ihtiyacımız olacak. from Yıldırım Demirören
  Yıldırım Demirören
 17. Kırklareli Valiliği: Kentte şarbon tespitine rastlanmadı

  İnek

  Kırklareli Valiliği, kentte şarbon görüldüğü iddialarının doğru olmadığını belirterek, yapılan tetkiklerde herhangi bir şarbon tespitine rastlanılmadığını açıkladı:

  Quote Message: Bahse geçen iddia ve yanlış anlaşılmaya yönelik haber ve sosyal medya paylaşımlarının aksine; Kurban Bayramı'ndan sonra et kesen veya etle temasta bulunan vatandaşlarımız hastaneye başvurmuşlar ve yapılan tetkiklerde herhangi gibi bir şarbon tespitine rastlanılmamıştır. Sadece kurban eti ile uğraşan ve ellerinde lezyon çıkan 57 vatandaşımız, İl Sağlık Müdürlüğümüzce takip edilmekte olup, elinde lezyonu olan kişilerden viral örnek alınarak, Ankara Etlik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne gönderilmiştir. Ayrıca, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'müzce de çalışmalar devam etmekte olup, şarbon testi için gönderilen et numunesinin sonucu şarbon negatif çıkmıştır. from Kırklareli Valiliği
  Kırklareli Valiliği
 18. "Van Gölü bizim, başka denizimiz yok"

  Video content

  Video caption: "Van Gölü bizim, başka denizimiz yok"

  Van'ın Erciş ilçesinde İzzet Şefkatoğlu atıyla birlikte, haftasonu göle ve gölün kıyısına atılan çöpleri topladı.

  Şefkatoğlu, göl içindeki plastik parçası ve pet şişelere de ulaşmak için atıyla suya da girdi.

  Kendilerine miras kalan doğanın gelecek nesillere aktarmanın bilinciyle hareket edilmesini isterken, yaptığı bu çalışmanın da herkesin görevi olduğunu söyledi.

  Av yasağına rağmen ördeklerin avlanmasına da tepki gösteren Sefkatoğlu, "Van Gölü bizim, başka denizimiz yok" mesajını verdi.

 19. Diyarbakır’da 14 yaşındaki çocuk düğün salonundan kurtarıldı

  gelin
  Image caption: Arşiv fotoğrafı

  Diyarbakır’da 14 yaşında evlendirilmek istenen bir çocuk polis operasyonuyla düğün salonundan kurtarıldı.

  Anadolu Ajansı, Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi tarafından gelin kıyafetleri içinde gözaltına alınan çocuğun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından korumaya alınacağını duyurdu.

  Çocuğun annesi, babası ve damat da gözaltına alındı.

 20. İstanbul'daki şimşekler böyle görüntülendi

  şimşek

  İstanbul bugünkü yoğun yağış öncesinde dün gece de şimşek fırtınası yaşadı.

  şimşek

  Gökyüzünü peş peşe aydınlatan şimşekler, DHA'dan Hüseyin Coşkun'un objektifine böyle yansıdı.

  şimşek