Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de 7 Eylül 2018 tarihinde yaşanan önemli gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  İyi bir haftasonu diliyoruz...

 2. Foça’da denizde fuel oil kirliliğine neden olan firmaya 1.644.742 TL ceza kesildi

  fıca

  Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’in Foça ilçesinde fuel oil kaynaklı deniz kirliliğine neden olan geminin tespit edildiğini ve geminin sahibi olan firmaya da 1 milyon 644 bin 742 TL idari para cezası kesildiğini açıkladı.

  Kurum yaptığı yazılı açıklamada, konuyla ilgili açılan incelemede uydu görüntülerinden denizin kirliliğinin takip edildiğini ve bölgede bulunan gemilerden alınan örneklerin TÜBİTAK tarafından incelendiğini söyledi.

  Kurum, yapılan inceleme sonucu, atığın kaynağının Palau bayraklı Harrier adlı kuru yük gemisi olduğunun tespit edildiğini belirtti.

  Ayrıca, geminin personelinin bilinçli olarak yakıtı denize boşalttığı tespit edildi.

  Kurum, “Söz konusu geminin ait olduğu firmaya 1 milyon 644 bin 742 TL idari para cezası kesilmiştir. Ayrıca denizde yapılan temizlik çalışmalarının tüm masrafları da söz konusu firma tarafından karşılanacaktır" dedi.

 3. Tahran zirvesinde kabul edilen 12 maddelik bildiride neler var?

  zırve
  1. Astana formatının Ocak 2017’den bu yana sağladığı başarılardan, özellikle de Suriye Arap Cumhuriyeti genelindeki şiddetin azaltılmasında katedilen ilerlemeden ve ülkede barış, güvenlik ile istikrara yapılan katkıdan duydukları memnuniyeti ifade etmişlerdir.
  2. Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğü ile BM Şartı’nın amaç ve ilkelerine olan kuvvetli ve devam eden taahhütlerini vurgulamış ve bunlara herkes tarafından saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizmişlerdir. Kim tarafından gerçekleştirildiğine bakılmaksızın, hiçbir eylemin bu ilkelere halel getirmemesi gerektiğini yinelemişlerdir. Terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişimi reddetmiş, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü ile komşu ülkelerin ulusal güvenliğini zayıflatmayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılıklarını ifade etmişlerdir.
  3. Sahadaki güncel durumu ele almışlar, 4 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da yapılan son toplantılarının ardından Suriye Arap Cumhuriyeti’yle ilgili meydana gelen gelişmeleri değerlendirmişler ve aralarındaki mutabakat uyarınca üçlü eşgüdümü sürdürmek hususunda hemfikir kalmışlardır. Bu çerçevede, İdlip gerginliği azaltma bölgesindeki durumu görüşmüşler ve bu konuyu yukarıda belirtilen ilkelere ve Astana formatını tanımlayan işbirliği ruhuna uygun olarak ele almayı kararlaştırmışlardır.
  4. BM Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanımlanan DEAŞ, Nusra Cephesi ile El Kaide veya DEAŞ’la bağlantılı tüm diğer bireyler, gruplar, teşebbüsler ve oluşumların tamamen ortadan kaldırılması amacıyla aralarındaki işbirliğini sürdürme kararlılıklarını teyit etmişlerdir. Terörle mücadelede, yukarıda belirtilen terörist grupların ateşkes rejimine katılmış veya katılacak olan silahlı muhalif gruplardan ayrıştırılmasının sivil zayiatın önlenmesi bakımından da dahil olmak üzere büyük önem arzettiğinin altını çizmişlerdir.
  5. Suriye ihtilafına askeri çözüm getirilemeyeceğine ve ihtilafın yalnızca müzakere edilmiş bir siyasi süreç yoluyla sona erdirilebileceğine dair inançlarını yinelemişlerdir. Siyasi sürecin Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin kararları ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararıyla uyumlu olarak ilerletilmesi amacıyla aralarındaki aktif işbirliğini sürdürme kararlılıklarını teyit etmişlerdir.
  6. Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde bir siyasi çözüme ulaşma sürecini ilerletme amaçlı ortak çabaları sürdürme konusundaki kararlılıklarını yinelemişler ve Anayasa Komitesi’nin kurulması ile çalışmalarının başlatılmasına yardımcı olmaya yönelik taahhütlerini vurgulamışlardır. Kıdemli memurları ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Suriye Özel Temsilcisi arasındaki yararlı istişarelerden duydukları memnuniyeti vurgulamışlardır.
  7. Bütün Suriyelilerin normal ve huzurlu bir hayata yeniden kavuşmalarına ve acılarının hafifletilmesine yönelik tüm çabalara destek olma ihtiyacını vurgulamışlardır. Bu bağlamda, ilave insani yardım göndermek, insani mayın temizliği faaliyetlerini kolaylaştırmak, sosyal ve ekonomik tesisler de dahil olmak üzere temel altyapı unsurlarını eski haline getirmek ve tarihi mirası korumak suretiyle Suriye'ye yapılan yardımı artırmaları için başta Birleşmiş Milletler ve insani ajansları olmak üzere uluslararası topluma çağrıda bulunmuşlardır.
  8. İhtiyaç duyan tüm Suriyelilere hızlı, güvenli ve kesintisiz insani erişim sağlanmasını kolaylaştırma yoluyla, sivillerin korunması ve insani durumun iyileştirilmesini hedefleyen ortak çabaları sürdürmedeki kararlılıklarını yinelemişlerdir.
  9. Sığınmacıların ve ülke içinde yerlerinden edilmiş kişilerin Suriye'de ikamet ettikleri asıl yerlere güvenli ve gönüllü olarak geri dönüşleri için gerekli şartların oluşturulması ihtiyacının altını çizmişlerdir. Bu amaçla, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve diğer uluslararası uzmanlık kuruluşları da dahil olmak üzere, ilgili tüm taraflar arasındaki eşgüdüm ihtiyacını vurgulamışlardır. [Suriyeli mülteciler ve ülke içinde yerlerinden edilmiş kişiler hakkında uluslararası bir konferansın toplanması fikrini değerlendirmek hususunda mutabık kalmışlardır.]
  10. BM ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) uzmanlarının katılımıyla yürütülen, alıkonulanlar/kaçırılanların serbest bırakılması, cenazelerin teslimi ve kayıp şahısların tespiti Çalışma Grubu’nun faaliyetlerindeki ilerlemeyi memnuniyetle karşılamışlardır.
  11. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’in daveti üzerine, bir sonraki toplantılarını Rusya Federasyonu’nda yapmayı kararlaştırmışlardır.
  12. Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanları, Tahran’daki Üçlü Zirve’ye evsahipliği yapmalarından ötürü İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Hasan Ruhani’ye içten teşekkürlerini sunmuşlardır.
 4. Demirtaş’a 4 yıl 8 ay; Önder’e de 3 yıl 6 ay hapis cezası

  DEMIRTAS VE ONDER

  HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yargılandıkları davada “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan hüküm giydi.

  Mahkemenin oybirliğiyle aldığı kararla, Demirtaş, 4 yıl 8 ay; Önder de 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Mahkeme heyeti, cezalarda indirim uygulamadı.

  Demirtaş, sağlık nedenleriyle katılamadığı duruşmaya SEGBİS ile bağlandı. Önder ise duruşma salonunda hazır bulundu.

  Demirtaş, “Bu mütalaaya karşı savunma yapmayı usule uygun bulmuyorum. Adil yargılama talep ediyoruz. Biz savunmadan kaçmıyoruz” dedi.

  Önder, iddianamede belirtilen suç unsuru olan konuşmaları yapmadığını söyledi.

  Demirtaş ve Önder hakkında 17 Mart 2013 tarihinde İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde düzenlenen Nevruz kutlamasında yaptıkları konuşmadan dolayı “terör örgütü propagandası” suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

 5. Üçlü Tahran zirvesinde liderler arasında "ateşkes" tartışması

  ERDOGAN

  Tahran'da İdlib'le ilgili yapılan üçlü zirvede "ateşkes" tartışması yaşandı.

  Liderler, zirvede alınan kararlarla ilgili 12 maddelik bir bildiri hazırladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, deklarasyonun İdlib ile ilgili olan üçüncü maddesine ateşkes ifadesinin de eklenmesini talep etti.

  Rusya Devlet Başkanı Putin ise "masada Suriye hükümeti ve terörist gruplar olmadığı için onlar adına karar alınamayacağını" söyledi.

  Putin ayrıca metindeki bazı ifadelerin muğlak olduğunu kabul etti ancak bildiri çok dikkatli bir şekilde yazıldığı için değiştirilmemesi yönünde görüş bildirdi.

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani de bildirinin kabul edildiğini söyleyerek, toplantıyı kapadı.

  Üç liderin kısa bir süre içinde basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

 6. Putin: Suriye'nin yüzde 95'i teröristlerden kurtarıldı

  putın
  Quote Message: Suriye'nin yüzde 95'i teröristlerden kurtarıldı. Suriye hükümetinin topraklarının tamamı üzerinde kontrolü yeniden ele geçirmesi gerekiyor. Suriyelilerin kendilerinin ve ülkelerinin geleceğine karar vermeleri için gereken tüm koşullar oluşmuş durumdadır. Suriye'nin kuzeyindeki teröristler, kimyasal silah kullanımı da dahil provokasyon hazırlığındalar." from Vladimir Putin Rusya Devlet Başkanı
  Vladimir PutinRusya Devlet Başkanı
 7. Erdoğan: Türkiye, Suriye'nin bütünlüğü sağlanana kadar bölgede kalmaya kararlıdır

  erdogan
  Quote Message: İdlib, sadece Suriye'nin geleceği için değil Türkiye'nin milli güvenliği ve bölgenin istikrarı için büyük önem arz ediyor. İdlib'e yapılan ve yapılacak bir saldırı felaketle, katliamla ve çok büyük bir dramla sonuçlanacaktır. Bölgedeki 3,5 milyonu aşkın sivilin tamamı bundan etkilenecektir. 10 binlerce sivil bombardımanlarda can verirken, gidecek başka yerleri kalmadığı için milyonlarcası bizim topraklarımıza sığınacaktır. Türkiye, mülteci ağırlama kapasitesini zaten doldurmuştur. Türkiye, özellikle Suriye'nin siyasi, coğrafi ve sosyal bütünlüğü gerçek anlamda sağlanana kadar bölgedeki varlığını korumakta kararlıdır." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 8. İran Cumhurbaşkanı Ruhani: İdlib'de terörle mücadeleye girmek kaçınılmaz

  RUHANI
  Quote Message: Bu zirvenin başarılı olacağını umuyorum. Suriye krizinin çözümünün barışçıl yollarla sağlanabileceği düşüncesinin etkili oyuncular tarafından benimsenmesinden dolayı mutluyuz. Astana sürecinin garantör ülkeleri, sonuna yaklaşan Suriye savaşını tamamen bitirmeye yardımcı olabilir. İdlib'de terör mücadeleye girmek kaçınılmaz, herhangi bir sivil can kaybının yaşanması bizim için kabul edilemez. Suriye'de barışa ulaşmak için terörle, kökleriyle ve dış müdahaleyle mücadele etmek gerekiyor." from Hasan Ruhani İran Cumhurbaşkanı
  Hasan Ruhaniİran Cumhurbaşkanı
 9. İdlib gündemli üçlü zirve başladı

  TAHRAN

  İran'ın başkenti Tahran'da ana gündem maddesini Suriye ordusunun İdlib'e yönelik başlatması beklenen operasyonun oluşturduğu üçlü zirve başladı.

  Zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katılıyor.

  Zirvenin açılışında gazetecilerin görüntü almasına izin verildi ve üç lider de sırayla kısa birer açıklama yaptı.

 10. Bakan Soylu trafikte 100 günlük eylem planını açıkladı

  soylu
  Quote Message: Araç içinde bulunan her vatandaşımızın emniyet kemeri takmasını kesinlikle ve kesinlikle temin edeceğiz. Direksiyon başında cep telefonu kullanımını kesinlikle ve kesinlikle bitireceğiz. Bu konuda sadece emniyet ve jandarmanın trafik personelinden değil, bütün personel kapasitesinden maksimum ölçüde istifade etmeye kararlıyız. Bu noktadan hareketle, bugün 'Bu yolda hep birlikteyiz' sloganıyla yeni bir süreç başlatıyoruz. Bakanlığımızca 2018 yılı Eylül-Ekim-Kasım aylarını kapsayan 100 günlük eylem planı kapsamında, emniyet kemeri kullanımının yaygınlaştırılması, seyir halinde cep telefonu kullanımı, aşırı hıza ilişkin yapılacak iş ve işlemlerle trafik kazalarını önleme planı hazırlanmasına ilişkin talimatlar il valiliklerine gönderilmiştir. 22 bin 490 trafik personeline ek olarak 230 bin emniyet ve 100 bin jandarma personelinin belirtilen kampanyada denetim faaliyetlerinde görev alması için 81 il valiliğine talimat gönderilmiş, bu kampanyada görev alacak yaklaşık 350 bin kolluk personeline konunun tebliğ edilerek aktif olarak görev almalarının sağlanması istenmiştir." from Süleyman Soylu İçişleri Bakanı
  Süleyman Soyluİçişleri Bakanı
 11. Türkiye'nin Hollanda Büyükelçiliği görevine Şaban Dişli atandı

  SABAN DISLI

  Türkiye ile Hollanda'nın ilişkileri normalleştirme süreci kapsamında Lahey Büyükelçiliği görevine Şaban Dişli atandı.

  Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyesi olan Dişli, dört dönem Sakarya'dan milletvekilliği yaptı.

  Dişli, bankacılık yaptığı dönemlerde bir süre Hollanda'nın Amsterdam kentinde yaşamıştı.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan atamayla ilgili yapılan açıklamada, bugün itibariyle karşılıklı olarak büyükelçi ataması yapıldığı belirtildi.

  Açıklamada, "Hollanda Dışişleri Bakanının Ekim ayının ilk haftasında ülkemize yapması planlanan resmi ziyaret, ilişkilerin normalleştirilmesi yönündeki müteakip adımı oluşturacaktır. Memnuniyet verici bu gelişmelerin, Hollanda’yla 400 yılı aşan köklü ilişkilerimize ve AB üyelik müzakere sürecimize olumlu yansımasını temenni ediyoruz" denildi.

  Nisan 2017'deki anayasa değişikliği referandumu öncesinde dönemin Aile Bakanı Fatma Betül Kaya'nın kampanya çalışmalarına izin verilmemesiyle başlayan kriz sonucunda iki ülkenin ilişkileri normalleştirme konusunda anlaşmaya varamamasının ardından Şubat 2018'de büyükelçiler karşılıklı olarak çekilmişti.

 12. Erdoğan, Ruhani ile görüştü

  RUHANI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçlü zirve için gittiği Tahran'da İran lideri Ruhani ile bir araya geldi.

  Görüşmeye Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Akar, Hazine Bakanı Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.

  Erdoğan, Ruhani ile görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi.

  Bu görüşmenin ardından Putin, Ruhani ve Erdoğan'ın bir araya gelerek, İdlib operasyonunu ve Suriye'deki durumu ele alması bekleniyor.

  Liderler, zirvenin ardından bir basın toplantısı düzenleyecek.

 13. Aladağ’daki yurt yangını davasında tutuklu sanık kalmadı

  aladag

  Adana’nın Aladağ ilçesinde Kasım 2016’da meydana gelen ve 11’i çocuk, 12 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan yangınla ilgili davanın bugün görülen duruşmasında tutuklu iki sanık da tahliye edildi.

  Böylece, 14 kişinin yargılandığı davada tutuklu sanık kalmadı.

  Davanın bugün görülen duruşmasında, yangında hayatını kaybedenler arasında kendi kızı da bulunan Yurt Müdürü Cumali Genç ve Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur’un tahliyesine karar verildi.

  Aldağ’da bulunan ve bir dini cemaat ile bağlantılı olduğu öne sürülen özel kız öğrenci yurdunda elektrik sistemindeki kısa devre nedeniyle yangın çıktı. Yangında 11’i öğrenci, 12 kişi yaşamını yitirdi.

  Yapılan incelemelerde, yangın merdivenlerine açılan kapının kilitli olduğu tespit edildi.

 14. Çalışma Bakanlığı, Toplum Yararına Program kapsamında 80 bin kişiyi işe alacak

  temızlık

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okulların temizlik, bakım ve onarım işlerinde görev yapmak üzere Toplum Yararına Programı kapsamında 80 bin kişiyi işe almaya hazırlanıyor.

  Okulların güvenliğini ve aynı zamanda da istihdamı artırmayı hedefleyen bu proje için Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında bir işbirliği protokolü imzalanması öngörülüyor.

  Çalışma Bakanlığı’nın İŞKUR kanalıyla okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödeneği il müdürlüklerine aktarması planlanıyor.

  Yapılan açıklamada, ayrıca ek olarak 20 bin kişinin de TYP üzerinden “güvenli eğitim koordinasyon görevlisi” olarak görev yapacağı ve okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla okullarla ilgili son durumu takip edeceği belirtildi.

  Programın, okulların açılmasıyla başlaması ve 2018-19 öğretim yılının sonuna kadar devam etmesi öngörülüyor. TYP kapsamında istihdam edilenlere aylık asgari ücret olan 1.603 TL maaş ödemesi yapılacak.

  TYP

  TYP NEDİR?

  Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), istihdamın korunması, geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine destek olmak amacıyla kurulmuş olan bir kamu kurumu.

  İş piyasasına girmekte zorlananların iş bulma çabalarına yardımcı olan kurum, aynı zamanda işsizlik maaşı ve sigortası gibi hizmetleri de yürütüyor.

  İŞKUR, bu yıl içerisinde Türkiye’de işsizliğin yoğun olduğu bölgelerde istihdamı desteklemek amacıyla TYP’yi uygulamaya koydu.

  TYP kapsamında, çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi ve ağaçlandırma gibi alanlarda istihdam yaratılıyor. Her program için işe alınan kişiler azami dokuz ay çalışabiliyor ve üç ay ara verdikten sonra tekrar TYP kapsamında işe alınabiliyor.

  Başvuru için aranan özellikler ise İŞKUR'a bağlı kayıtlı işsiz olmak; 18 yaşından büyük olmak; emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak; öğrenci olmamak ve herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak olarak sıralanıyor.

 15. Türkiye’nin Kilis'ten Suriye'ye asker sevkiyatı devam ediyor

  kilis
  KİLİS
  KİLİS

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Suriye içinde Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonları ile ele geçirdiği bölgelere geçtiğimiz haftalarda başladığı askeri sevkiyat devam ediyor.

  DHA’nın haberine göre, Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı ile ele geçirdiği Suriye’nin Azez kentinin karşısında bulunan Kilis’e zırhlı araç ve personel sevk ediliyor.

  Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen birlikler, güvenlik önlemleri altında Öncüpınar Sınır Kapısı ve Elbeyli bölgesinden Suriye’ye geçiyor.

 16. Erdoğan, üçlü İdlib zirvesi için İran'a hareket etti

  ZIRVE

  İran'ın başkenti Tahran'da Suriye ordusunun İdlib eyaletine yönelik beklenen operasyonunun ele alınacağı zirve bugün yapılıyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirveye katılmak üzere sabah saatlerinde İran'a hareket etti.

  Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

  Erdoğan’ın İran ziyaretine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katılıyor.

  Zirvenin ana gündem maddesini Suriye ordusunun silahlı muhalif grupların ve cihatçı örgütlerin elinde kalan son yerlerden İdlib eyaletini geri almak için başlatacağı operasyon oluşturuyor.

  Türkiye operasyona karşı çıkarken; Rusya ve İran, bunun Suriye’nin “terör örgütleriyle” mücadelesinde kritik önem taşıdığını söylüyor.

 17. Post update

  Türkiye'de 7 Eylül 2018 tarihinin önemli gelişmelerini canlı anlatım sayfamızdan aktarıyoruz.