Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'deki gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sona erdi. Yarın görüşmek dileğiyle.

 2. Ankara Merasim Sokak saldırısıyla ilgili davada sanıklara müebbet hapis cezası

  Ankara saldırıları

  Ankara Merasim Sokak’ta Şubat 2016’da 29 kişinin hayatını kaybettiğini bombalı saldırıya ilişkin davada PKK üyesi 6 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

  Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada 29 kişiyi "kasten öldürme" suçundan da 29'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi cezası ve75 kişiye yönelik de "nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs" ve "patlayıcı maddeleri bulundurmak, nakletmek" suçlarından bin 185'er yıl hapis cezası verildi.

  17 Şubat 2016'da Merasim Sokak’ta askeri ve sivil servis araçları kırmızı ışıkta beklediği sırada bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmişti.

  PKK yöneticileri ve PYD lideri Salih Müslim için yakalama kararı

 3. Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu gözaltına alındı

  Barış Terkoğlu

  Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu gözaltına alındı.

  Odatv’nin haberine göre Terkoğlu hakkında çıkarılan yakalama kararı gerekçe gösterilerek gözaltında tutuluyor.

  Terkoğlu’nun Odatv’de yayımlanan Beşiktaş Belediyesi hakkında bir haberden ötürü açılan dava nedeniyle gözaltına alındığı da belirtildi.

  Terkoğlu adliyeye götürüldü.

  Gazeteci Barış Pehlivan Terkoğlu'nun bu gece karakolda tutulmak istendiğini paylaştı.

  View more on twitter
 4. Reuters: 25 bin ton Türk unu Habur sınır kapısında bekliyor

  Habur sınır kapısı
  Image caption: Habur sınır kapısı

  Reuters haber ajansı Türkiye'den Irak’a ihraç edilecek 25 bin ton unun Habur sınır kapısında bekletildiğini yazdı.

  Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan Reuters’a açıklamasında “Şu anda yaklaşık 20-25 bin ton un taşıyan bin kadar kamyon Irak’a geçmeyi bekliyor. Sanayimiz buna hazır değildi. Bir gecede aniden oldu” dedi.

  Ticaret Bakanlığı fiyatlarda istikrarın sağlanması için un ihracatına 5 Eylül’de geçici sınırlama getirmişti.

 5. Yargıtay CHP'li Enis Berberoğlu’nun itirazını reddetti

  Enis Berberoğlu

  Yargıtay, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun “yasama dokunulmazlığı nedeniyle davanın durması” talebinin reddine yapılan itirazı reddetti.

  Berberoğlu, durdurulan MİT TIR'larına ilişkin görüntüleri eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ilettiği iddiasıyla yargılandığı davada 5 yıl 10 ay hapisle cezalandırılmıştı.

  Yargıtay 16. Ceza Dairesi Berberoğlu’nun “yeniden milletvekili seçilmesi nedeniyle davanın durması” talebini reddetmişti.

  Dairenin kararına, Berberoğlu'nun avukatları itiraz etmiş, itiraz, bir üst daireye gönderilmişti.

  İtirazı görüşen Yargıtay 17. Ceza Dairesi de Berberoğlu'nun, itirazını reddetti.

  Yargıtay 16. Ceza Dairesi Berberoğlu hakkındaki dosyanın esas incelemesini daha sonra yapacak.

 6. İstanbul’da bir okulda nişanlısını rehin alan kişi teslim oldu

  Silah

  İstanbul’un Pendik ilçesindeki lisede çalışan nişanlısını rehin alan kişi polise teslim oldu. Olay yerine gelen özel harekat polisleri ve rehine kurtatma birimi 1.5 saat sonra silahlı kişiyi ikna etti.

  Yenişehir Mahallesinde bulunan Melek Aknil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde çalışan nişanlısını silahla rehin alan kişinin uzman çavuş olduğu ileri sürüldü.

  Silahlı erkek, okulda idari işlerde görevli nişanlısını tuvalette rehin tutmuştu.

  İstanbul Valiliği olayla ilgili "Pendik ilçemiz Melek Akbil Meslek lisesinde meydana gelen rehin alma olayı ile ilgili olarak öncelikle müzakere ekiplerimiz olay yerine intikal etmiş ve müzakerelere başlamışlardır. Ayrıca yeterli sayıda polis gücü sevkedilerek gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır" açıklamasını yaptı.

 7. Bloomberg anketi: Merkez Bankası’nın faizi 300 baz puan artıracağı tahmin ediliyor

  Türk lirası

  Bloomberg haber ajansının anketine katılan ekonomistler, Merkez Bankası’nın 13 Eylül Perşembe günü düzenlenecek olan Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini 300 puan artırarak yüzde 17,75’ten yüzde 20,75’e yükselteceğini öngördü.

  Türk Lirası haftaya ABD Doları karşısında yüzde 1,5’e varan değer kaybıyla başladı. TL daha sonra kayıplarının bir kısmını geri aldı. Dolar/TL’de işlemler şu an 6,45 seviyesinden geçiyor.

  Bloomberg’e konuşan Commerzbank analisti Tatha Ghose “Tüm belirtiler büyüme ivmesinin Temmuz-Ağustos döneminde Lira krizinden bu yana inişe geçtiğini gösteriyor. Bu görünüş ancak büyük bir politika değişikliği ortaya çıkar ve Liraya istikrar getirirse değişebilir” dedi.

  Enflasyon Ağustos'ta yüzde 17,90 ile son 14 yılın yeni zirvesine yükseldi

 8. Albayrak: Kırılganlıklarımızla daha kararlı mücadele edeceğiz

  Berat Albayrak

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ikinci çeyrekte yüzde 5.2 oranında büyüme hakkında “ekonominin dengelenme süreci başladı” yorumunu yaptı.

  Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Albayrak “Finansal koşullarda ortaya çıkan sıkılaşma ve piyasalarımızda yaşanan dalgalanma temelde enflasyon ve cari açık alanlarındaki kırılganlıklarımızla daha kararlı mücadele etmeyi ve makroekonomik dengelenme politika setini oluşturmayı gerektirmektedir” dedi.

  Haziran Bakanı “Enflasyonla topyekun mücadele ve cari açığın sürdürülebilir düzeylere düşürülmesi bu dönemdeki öncelikli hedeflerimizdir” dedi.

  Ekonomi yönetiminin önündeki seçenekler güçlü büyümeyi sürdürmek için yeterli mi?

 9. Hasankeyf'teki İmam Abdullah Zaviyesi yeni yerine taşındı

  Hasankeyf tarihi eseri taşınırken

  Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki İmam Abdullah Zaviyesi Ilısu Barajı sularının altında kalmaması için yeni yerleşim alanına taşındı.

  Daha önce de Zeynel Bey Kümbeti ve Artuklu Hamamı yeni yerlerine taşınmıştı.

  800 ton ağırlığındaki İmam Abdullah Zaviyesi 12’inci yüzyılda Artuklular tarafından inşa edilmiş, yıkılmasının ardından Eyyubiler döneminde onarılmıştı.

  Tarihi eser 2.5 kilometre uzaklıktaki arkeoparka yerleştirildi.

 10. Çiftlikbank soruşturmasında yeni tutuklama

  Çiftlikbank

  Çiftlikbank soruşturması kapsamında saadet zinciri olarak bilinen sistemin finans müdürü olduğu ileri sürülen Koray Hasgül tutuklandı.

  DHA'nın haberine göre İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Koray Hasgül hakkında yakalama kararı bulunuyordu.

  Hasgül, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Suç örgütüne üye olmak", "Bilişim sistemlerini araç kullanarak dolandırıcılıkla" suçlanıyor.

  Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği Hasgül'ün tutuklanmasına karar verdi.

  Çiftlikbank onbinlerce kişiyi nasıl dolandırdı?

  Çiftlik Bank soruşturması: 3 milyon liraya el kondu

 11. TSK: Yunanistan sınırını geçen askerler iade edildi

  Mehmetçik

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Pazar günü sınırda görevli oldukları sırada Yunanistan’a geçen iki Türk askerinin iade edildiğini açıkladı.

  Yunanistan dün Meriç’te Türkiye-Yunanistan sınırında iki Türk askerini gözaltına almıştı.

  Bunun üzerine TSK şu açıklamayı yaptı:

  "Türkiye-Yunanistan hudut birliğimizde görevli iki askerimiz kaçak göçmenleri takip ve engelleme görevi icra ederken yanlışlıkla hududun karşı tarafına geçmeleri üzerine Yunan devriyeleri tarafından saat 11.00 sularında alıkonulmuştur. Meydana gelen bu olayda alıkonulan personelimiz Yunan Makamları ile yapılan görüşme sonucunda saat 18.30 sularında iade edilmiştir".

 12. Türkiye ikinci çeyrekte yüzde 5.2 büyüdü

  grafik

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 5,2'lik büyüme kaydetti. Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyüme kaydetmişti.

  2. çeyrekte iç talep yüzde 6,3 büyürken, dış ticaret büyümeye pozitif katkı sağladı. İhracat yüzde 4,5 büyürken, ithalattaki büyüme yüzde 0,5 ile sınırlı kaldı.

 13. Fethullah Gülen yapılanmasına üyelik gerekçesiyle 102 kişi hakkında gözaltı kararı

  Polis bariyeri

  İstanbul ve Ankara başsavcılıkları tarafından ayrı ayrı yürütülen soruşturmalarda toplamda 84'ü asker 102 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Fethullah Gülen yapılanmasına üye oldukları gerekçesiyle 71’i ordu mensubu 89 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

  Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde Gülen üyelerini belirlemek için yürüttüğü soruşturma kapsamında 3’ü muvazzaf 13 binbaşı hakkında gözaltı kararı verdi.

  DHA’nın haberine göre görevinden ihraç edilen Albay E.G. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaparken gözaltına alındı.

  İstanbul’da 11 Cumhuriyet savcısının katıldığı operasyonda 48’i asker toplam 56 kişi gözaltına alındı.