Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Çavuşoğlu'ndan İdlib açıklaması: Teklifimiz açık; saldırılar dursun, terörü bitirmek için beraber çalışalım
 2. Dışişleri Bakanlığı: Filistin Kurtuluş Örgütü Washington ofisini kapatma kararı, ABD’nin Orta Doğru barış sürecinde tarafsızlığını yitirdiğinin göstergesi
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: İdlib köprüden önceki son çıkıştır
 4. Fitch 4 bankanın uzun vadeli kredi notunu indirdi
 5. MEB: Karma eğitimin sonlandırılması söz konusu değildir

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın yeniden görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

 2. Kalın: Karma eğitimin kaldırılması değil seçeneklerin artırılması söz konusu

  Quote Message: Karma eğitim olduğu haliyle devam ediyor. Ancak bazı okullarda kız - erkek eğitimin ortadan kaldırılması yönünde bir karar var ortada. Bu tamamen gönüllük esasına bağlı (...) Burada tercihlerin çoğaltılması söz konusu."
  Quote Message: Hiç kimse hiçbir veliye karma ya da karma olmayan okula çocuğunu yollamasını söylemiyor. Seçenekleri çoğaltmak suretiyle bir demokratik görev yerine getirilmiş oluyor." from İbrahim Kalın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü
  İbrahim KalınCumhurbaşkanlığı Sözcüsü
 3. Kalın: Filistinlilerin cezalandırılması yönündeki kararları kabul etmiyoruz, elimiz kolumuz bağlı oturmayacağız

  fkö

  Kalın, ABD'nin Filistin Kurtuluş Örgütü ofisini kapatma kararını "tarafsız bir arabulucu olma vasfını yitirdiğinin" göstergesi olarak niteledi.

  Quote Message: Çaresiz değiliz. Elimiz kolumuz bağlı oturmayız. Kudüs'ün statüsünün korunması, Filistinli mültecilerin dönme hakkının kendisine verilmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Filistin halkının özyurdunda adeta bir parya haline getirilmesi, vicdanları sızlatmalıdır." from İbrahim Kalın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü
  İbrahim KalınCumhurbaşkanlığı Sözcüsü
 4. Son dakikaKalın: İdlib'e yönelik saldırının ciddi diplomatik ve siyasi sonuçları olur

  Kalın

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan başkanlığında düzenlenen kabine toplantısı sonrası konuşuyor:

  Quote Message: (Tahran'daki İdlib zirvesi) Tahran'daki zirvenin canlı yayınlanmasını biz de beklemiyorduk. Bu da hayra vesile oldu. Cumhurbaşkanımızın gayretini tüm dünya görmüş oldu. Sadece insani değil çok ciddi diplomatik siyasi sonuçları olacağını ifade ettik, etmeye devam ediyoruz. Dünya kamuoyu da elini taşın altına koymalı."
  Quote Message: Yüz binleri kapsayacak bir göç dalgası başka komplikasyonlara yol açar. Etkileri Türkiye'yle sınırlı olmaz, Avrupa'yı da etkiler."
  Quote Message: (ABD'ye çağrı) Kimyasal ya da konvansiyonel bütün silahlarla ölümlerin tamamen durdurulmasına yönelik çağrılar yapılması gerekir."
  Quote Message: Türk ekonomisiyle ilgili panik havasının olmadığını ifade etmek istiyorum. Türbülans gibi görülen dönemin de kısa sürede aşılacağından eminiz."
 5. Son dakikaFitch, Anadolubank, Fibabanka, Şekerbank ve Odeabank'ın kredi notlarını düşürdü

  FİTCH

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch; Anadolubank, Fibabanka, Şekerbank ve Odeabank'ın uzun vadeli kredi notlarını indirdi.

  • Anadolubank ve Fibabanka'nın notları BB-'den B+'ya,
  • Şekerbank'ın notu B+'dan B'ye,
  • Odeabank'ın notu BB-'den B'ye düştü.
 6. HDP'den Figen Yüksekdağ açıklaması

  Halkların Demokratik Partisi (HDP), partinin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın bugün Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında mazeret bildirmesine rağmen zorla SEGBİS'e çıkarıldığını duyurdu.

  HDP, sorumlularla ilgili suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

  View more on twitter
 7. Kabine, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantı TSİ. 15:40'ta başladı.

  Başlıca gündem maddesinin Suriye'nin İdlib vilayetine olası askeri operasyon olduğu belirtiliyor.

 8. Son dakikaÇavuşoğlu'ndan İdlib açıklaması:Teklifimiz açık, saldırılar dursun ve terör gruplarının mevcudiyetini bitirmek için birlikte çalışalım

  Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu:

  Quote Message: "Teklifimiz açık. (İdlib'deki) Saldırılar dursun. Terör gruplarının mevcudiyetini bitirmek için birlikte çalışalım."
  Quote Message: Suriye'de en iyi çözüm olan 'siyasi çözüme' ulaşmada ciddi bir ilerleme kaydedemesek de rejim ve onun destekçileri askeri çözüme inanıyor. Her ne kadar Astana ve Soçi'de ciddi çaba harcadıysak da, Tahran'da katliamı önlemek için bir araya geldiysek de rejimin saldırıları devam ediyor."
 9. Moody's: Not verdiğimiz Türk şirketlerinin çoğu, refinansman riskleriyle başa çıkabilir

  Moody's

  Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, not vermiş olduğu Türk şirketlerinin çoğunun, "refinansman riskleriyle başa çıkabileceğini" açıkladı.

  Moody's'in raporunda, "sağlıklı likidite profillerinin ve iyi dengelenen borç vadelerinin derecelendirmeye tabi olduğu ve mali olmayan Türk şirketlerinin çoğunun" kredi kalitesini önümüzdeki 12-18 ay boyunca bu risklerden koruyabileceği belirtildi.

  Reuters'ın aktardığı açıklamada, kredi kalitesi için en büyük riskin ise bankacılık sisteminin ve ekonominin dış fonlamaya erişiminin sıkılaşması olduğu belirtildi.

  Quote Message: Türkiye'nin bankacılık sistemi ve ekonomisinin geneli açısından dış fon bulmanın sıkılaşması halinde, Türk şirketlerinin kredi kalitesi için en büyük risk, şirketlerin borçlanmaya erişiminde olası bir azalma olacaktır, ancak bu şu anda Moody's'in baz aldığı senaryo değil."

  Moody's, TL'nin değer kaybı karşısında en savunmasız yatırım şirketinin Doğuş Holding çeşitlendirilmiş tüketici ürünleri grubunun ise Yaşar Holding olduğuna dikkat çekti.

 10. Son dakikaDışişleri Bakanlığı: Filistin Kurtuluş Örgütü Washington ofisinin kapatılması ABD’nin barış sürecinde tarafsızlığını yitirdiğinin göstergesi

  FKÖ

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD'nin Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Washington'daki ofisini kapatma kararına ilişkin soruya yazılı yanıt verdi:

  Quote Message: Karar endişe vericidir ve ABD'nin Ortadoğu barış sürecinde tarafsız konumunu yitirdiğinin bir başka göstergesidir. "
  Quote Message: Bu karar iki devletli çözüm vizyonunun tahrip edilmesi yönündeki teşebbüsleri cesaretlendirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir." from Dışişleri Bakanlığı
  Dışişleri Bakanlığı

  ABD, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Washington'daki ofisini kapatıyor

 11. MEB: Karma eğitimin sonlandırılması söz konusu değildir

  öğrenciler

  Milli Eğitim Bakanlığı, yeni bir düzenlemeyle karma eğitimin sonlandırılması için zemin hazırlandığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

  Cumhuriyet gazetesinin haberinde, Resmi Gazete’de yayımlanan “Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği”nde yapılan değişiklik ile “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” maddesinin kaldırdığı bildirilmişti.

  Eğitim Sen değişikliği "karma eğitimin tasfiyesinde yeni bir adım" olarak niteledi.

  MEB ise "gelişen şartlar ile ortaya çıkan ihtiyaçlar ve yargı kararları doğrultusunda" güncelleme yapıldığı ancak “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne imkan ve zorluklara göre bazı okullar, yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir” hükmünün açıkça yer aldığını kaydetti.

  Quote Message: Mahkeme kararında karma eğitimle ilgili düzenlemenin 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 15. maddesinde açıkça yer aldığına vurgu yapılarak, söz konusu yönetmelikte okul türlerine göre böyle bir ifadenin ayrıca belirtilmesine gerek olmadığı ifade edilmiştir. Karma eğitimin sonlandırılması kesinlikle söz konusu değildir." from MEB
  MEB
 12. 'Görevi kötüye kullanma' suçundan eski ÖSYM Başkanı hakkında kovuşturma izni talebi

  ali demir

  Kayseri'de savcılık, Gülen yapılanmasına yönelik dava kapsamında 'örgüte yardım etmek' ve 'ÖSYM Kanunu'na muhalefet' suçlarından tutuksuz yargılanan ÖSYM eski Başkanı Ali Demir'in dosyasının bu davadan ayrılmasına karar verdi.

  Savcı, mütaalasında Demir ve aynı davada yargılanan eski Başkan Yardımcısı Ömer Pekşen hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan kovuşturma izni verilmesi için ilgili kurumlara yazı yazılmasına karar verdi.

  Mahkeme heyeti, davanın bugün görülen duruşmasında biri firari 3 tutuksuz sanığa 1'er yıl 10'ar ay 15'er gün ile 10'ar yıl 6'şar ay arasında hapis cezaları verdi.

 13. Pendik’teki bir okulda nişanlısını rehin alan kişi tutuklandı

  Pendik rehine operasyonu

  Pendik'te bir okulda nişanlısını dün rehin alan kişi bugün tutuklandı.

  Yenişehir Mahallesinde bulunan Melek Aknil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde çalışan nişanlısını rehin alan silahlı kişinin uzman çavuş olduğu ileri sürülmüştü.

  19 yaşındaki nişanlısını bıçak zoruyla rehin alan kişi "Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

  Şahıs nişanlısını rehin aldıktan sonra teslim olmuş ve polis tarafından gözaltına alınmıştı.

 14. İstanbul’da IŞİD’e operasyon: 7 gözaltı

  IŞİD operasyonu

  İstanbul’da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üyelerine yönelik düzenlenen operasyonda 7 kişi gözaltına alındı.

  DHA’nın haberine göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) ekiplerinin düzenlediği operasyonda IŞİD soruşturmalarında tutuklanan kişilerin ailelerine yardım eden, cezaevinden çıkan şüpheliler için sahte kimlik temin etmeye çalışan ve Sultanbeyli’de bazı mescitlerde maddi yardım topladıkları iddia edilen kişiler hedeflendi.

  Yetkililer şüphelilerin yakalanmamak için sık sık cep telefonu değiştirdiği ve takip etmenin mümkün olmadığı internet tabanlı uygulamalar üzerinden irtibat halinde oldukları bildirildi.

 15. İran sınırında patlama: 5 asker yaralı

  İran sınırında patlama

  Iğdır’ın Aralık ilçesinde Ağrı Dağı eteklerinde yapımı devam eden sınır duvar hattında meydana gelen patlamada 5 asker yaralandı.

  DHA’nın haberine göre duvar hattında devriye gezen askeri aracın geçişi sırasında önceden PKK tarafından yola döşenen el yapımı patlayıcı infilak etti.

  Araç içindeki 5 asker Aralık Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

  Askerlerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı açıklandı.

 16. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünya Esad’ı durdurmalı

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’deki Wall Street Journal gazetesi için yazdığı makalede dünyayı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı hareket etmeye çağırdı.

  Erdoğan makalesinde "İdlib'e yönelik saldırı ufukta gözükürken uluslararası toplum sorumluluğunun farkında olmalı. Pasif kalmanın bedeli büyük olur. Suriye halkını Beşar Esad'ın merhametine terk edemeyiz" dedi.

  IŞİD'in ortaya çıkışının "Suriye'de olanların sebebi değil sonucu olduğunu" söyleyen Erdoğan, operasyonun "aşırılıkçılık ve terörizme yeni imkanlar doğuracağını" vurguladı.

  Quote Message: İdlib, köprüden önceki son çıkıştır. Eğer Avrupa ve ABD şimdi harekete geçmede başarısız olursa sadece masum Suriyeliler değil, tüm dünya bedel ödemeye katlanacaktır. Türkiye yanı başındaki katliamı durdurabilmek için tüm gücüyle elinden geleni yapmıştır. Başarılı olduğumuzdan emin olmak için dünyanın kalanı da dar kişisel çıkarları bir kenara koymalı ve bunları siyasi çözüme yöneltmelidir…
  Quote Message: Kimyasal saldırılara odaklanan ABD'nin, ölümler arasında keyfi hiyerarşi gözetmeyi reddetmesi gerekir. Konvansiyonel silahlar çok daha fazla ölümden sorumludur fakat yanı başımızdaki katliamı durdurma sorumluluğu sadece Batı'ya düşmemektedir. Astana sürecindeki ortaklarımız Rusya ve İran da bu insani felaketi durdurmada aynı şekilde sorumludur" from Cumhurbaşkanı Erdoğan
  Cumhurbaşkanı Erdoğan