Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD'li, Alman ve Fransız mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi yaptı

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve Almanya Dışişleri Bakanı Maas ile telefonda görüştü. Çavuşoğlu, gün içerisinde de Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Görüşmelerin içeriğine ilişkin bilgi verilmedi.

 2. CHP'li Yıldırım'dan karma eğitim tartışmalarına ilişkin açıklama: Kıyameti koparmaya hazırız

  Yıldırım Kaya

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Karma eğitim tartışmalarına ilişkin, "Biz kıyameti koparmaya hazırız. Karma eğitimi kaldırırsanız bu ülkede kıyameti koparacağız. Okula giden her veli ve öğrenci ile kıyameti koparmaya biz hazırız. Sakın ola sakın Mustafa Kemal'in Cumhuriyeti ile ve onun eğitime verdiği önemle laik, demokratik, bilimsel ve çağdaş eğitimle oynamaya kalkmayın." dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, partisinin genel merkezinde "Eğitimde 12 sorun 12 çözüm" konulu basın toplantısı düzenledi. Karma eğitim tartışmalarına ilişkin Kaya, "Biz kıyameti koparmaya hazırız. Karma eğitimi kaldırırsanız bu ülkede kıyameti koparacağız. Okula giden her veli ve öğrenci ile kıyameti koparmaya biz hazırız. Sakın ola sakın Mustafa Kemal'in Cumhuriyeti ile ve onun eğitime verdiği önemle laik, demokratik, bilimsel ve çağdaş eğitimle oynamaya kalkmayın. Bu çocuklar bizim geleceğimiz. İran, Irak, Suriye'de uygulanmayan Avrupa'ya örnek olmuş bir Türkiye'yi Ortaçağ karanlığına götürmeye hiç kimsenin hakkı da haddi de yok" dedi.

 3. Adalet Bakanı Gül: Nazik'in Türkiye'ye getirilmesi başarılı bir operasyon, bağımsız yargı hak ettiği cezayı verecek

  Abdülhamit Gül

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Reyhanlı saldırısının planlayıcısı olduğu iddia edilen Yusuf Nazik’in, MİT tarafından Suriye’de yakalanıp, Türkiye’ye getirilmesiyle konusunda "Başarılı bir operasyon olmuştur. Bağımsız yargı hak edene, hak ettiği cezayı verecektir" dedi.

  Bakan Gül "MİT Başkanlığı’nın başarılı bir operasyonu ile Reyhanlı saldırısının faili olarak aranan firari şahıs, Türkiye’ye getirildi ve yargı organlarına teslim edildi. Reyhanlı saldırısı, bizim canımızı yakan, vatandaşlarımızı kaybettiğimiz acı bir hadiseydi. Bunun üzerine yapılan yargılamada 9 sanık, 53 kez ağırlaştırılmış müebbet ve diğer suçlardan hapis cezasıyla cezalandırılmıştı. İsmi geçen Yusuf Nazik, firariydi. Failler, elbette hak ettiği cezayı alacaktır. Başarılı bir operasyon olmuştur. Devletimiz, suçlu neredeyse hangi terör örgütü ise sonuna kadar elbette takibini yapacak ve bağımsız yargı da hak edene, hak ettiği cezayı verecektir." dedi.

 4. Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 250 bin liralık tazminat davası

  Kemal Kılıçdaroğlu

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, il başkanları toplantısındaki konuşmasında kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle 250 bin liralık tazminat davası açtı.

  Hürriyet gazetesi, dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun 9 Eylül'deki konuşmasından bölümlere yer verildiğini yazdı.

  Habere göre dilekçede, Erdoğan'ın "sivil darbe yaptığına" ilişkin iddiaların, "FETÖ söylemi niteliğinde olduğu ve örgütsel amaca hizmet ettiği" kaydedildi.

  Dilekçede ayrıca, Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik "ısrarlı bir şekilde ve hakaret kastıyla 'tek adam' yakıştırmasında bulunmasının yurt içi ve dışında kabul ettirilmeye çalışılan algı operasyonu ve otoriterlik propagandasının bir yansıması olduğu" vurgulandı.

 5. Meteorolojiden İstanbul için gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

  İstanbul'da yağmur

  Meteoroloji'den yapılan açıklamada, "İstanbul’da bugün akşam saatlerinde ara verecek yağışların perşembe öğle saatlerinde tekrar başlaması ve akşam saatlerinden itibaren kuvvetlenerek cuma günü öğleden sonraki saatlere kadar aralıklı olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde devam etmesi bekleniyor" denildi.

 6. Anadolu Ajansı: Reyhanlı saldırısı zanlısı yakalandı

  Reyhanlı saldırısı

  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından Suriye'nin Lazkiye kentinde yapılan operasyonda, 2013'te Reyhanlı’daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan ve failleri yönlendirdiği iddia edilen Yusuf Nazik yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre 53 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının zanlısı Nazik, MİT'in operasyonuyla ele geçirilmesinin ardından, güvenli yollar üzerinden Türkiye’ye getirilerek sorguya alındı. AA'ya göre Nazik’in ön sorgusunda, Suriye istihbarat birimlerinden aldığı talimatla Türkiye’de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik keşif çalışması yaptığını, patlayıcıların Suriye’den Türkiye’ye intikalini sağladığını, iki transit tipi araç temin ederek patlayıcıların araçlara yerleştirilmesini organize ettiğini itiraf ettiği öğrenildi.

  Ayrıca Nazik'in, Reyhanlı patlamalarında rol aldığı iddia edilen Mukaveme Suriye lideri Mihraç Ural hakkında da detaylı bilgiler paylaştığı, sorgusunda eyleme katılan diğer firari sanıkları da teslim olmaya çağırdığı belirtildi.

  Reyhanlı saldırısı

  Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013'te 52 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı iki ayrı bombalı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda yaralanan bir kişinin daha sonra vefatıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 53’e yükselmişti.

 7. Antalya- Kumluca açıklarında 5,2 büyüklüğünde deprem

  Richter ölçeği

  Akdeniz'de Richter Ölçeği'ne göre 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi'nin verilerine göre Akdeniz'de Richter Ölçeği'ne göre 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Antalya'nın Kumluca ilçesinin 65.45 kilometre açığında saat 09.21'de, 40.19 kilometre derinlikte kaydedilen deprem Antalya'nın bütün ilçelerinde Burdur ve Isparta'da da hissedildi.

 8. Varlık Fonu'nun Başkanı Erdoğan, Başkan Vekili Berat Albayrak

  Türk lirası

  Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi'nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

  Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Varlık Fonu Yönetimi AŞ'nin Yönetim Kurulu ve Genel Müdür atamaları da açıklandı.

  Başkan Vekili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak atanırken, Selim Arda Ermut, Hüseyin Aydın, Rifat Hisarcıklıoğlu, Erişah Arıcan, Fuat Tosyalı ve Zafer Sönmez diğer yönetim kurulu üyeleri oldu.

  Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ'nin Genel Müdürlüğüne ise Zafer Sönmez getirildi.