Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Can Dündar: Erdoğan ajan olduğumu kanıtlarsa mesleği bırakmaya hazırım
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Can Dündar ajandır, devletin sırlarını ifşa etmiştir
 3. Almanya Başbakanı Merkel: Gülen yapılanmasını terör örgütü ilan etmemiz için daha çok kanıta ihtiyacımız var
 4. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak ABD'de yatırım bankalarının temsilcileriyle görüştü: YEP kararlılıkla uygulanacak
 5. ByLock operasyonunda 14 Ziraat Bankası çalışanı gözaltına alındı

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamızın sonuna geldik.

  Pazartesi yeniden görüşmek dileğiyle...

 2. YKS'de ek yerleştirme sonrası 177 bin boş kontenjan

  ÖSYM, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçlarını açıkladı. 280 bin 109 boş kontenjandan 103 bin 6'sına yerleştirme yapılırken, 177 bin 103 kontenjan boş kaldı.

  Devlet üniversitelerinin 217 bin 295 kontenjanından boş kalanların payı da 131 bin 640.

  Quote Message: 2018'de ek yerleştirmeyle 80 bin 425 aday üniversiteye girmeye hak kazandı. Boş kontenjan sayısında 114 bin 655 ile kesin bir düşüş gerçekleşti" from YÖK
  YÖK

  Boş kontenjan oranının yüksek olması, sosyal medyada bazı eğitimciler ve öğrencilerin tepkisine neden oldu.

  Bazı öğrenciler, ek tercih listelerinde puanlarının çok altını yazmış olmalarına rağmen yerleşemediklerini yazdı.

  ÖSYM’nin verilerine göre, tercih yapma hakkına sahip olan 1 milyon 749 bin 144 adaydan, 550 bini tercih yapma hakkını kullanamamıştı.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 3. Can Dündar: Erdoğan ajan olduğumu kanıtlarsa mesleği bırakmaya hazırım

  Can Dündar

  Gazeteci Can Dündar, Erdoğan'ın Merkel ile ortak basın toplantısında kendisine "ajan" suçlaması yöneltmesine düzenlediği basın toplantısı ile yanıt verdi:

  Quote Message: Ben ajan değilim, gazeteciyim. Bir haber yaptım ve bu haber yüzünden yargılandım. Erdoğan, basın toplantısında dünyanın gözünün içine baka baka yalan söyledi. Erdoğan benim ajan olduğumu kanıtlarsa mesleği bırakmaya hazırım. "
  Quote Message: Yayınladığımız görüntüler devletin jandarmaları tarafından çekilmiş görüntülerdi. Dolayısıyla ortada bir devlet sırrı yoktu. Erdoğan beni bahane ederek sorulardan kaçacaktı buna izin vermek istemedim. Devlet sırrı dediği şey MİT’in komşu bir ülkeye illegal olarak silah ihraç etmesi."

  Merkel ile Erdoğan arasında Can Dündar ve Fethullah Gülen anlaşmazlığı

 4. 31 binden fazla kişi ve kuruluşun vergi borcu 1 milyon TL'nin üzerinde

  enerji

  Gelir İdaresi Başkanlığı, 1 milyon TL'nin üzerinde vergi borcu olan mükelleflerin listesini paylaştı:

  • 31 bin 56 kişi ve kuruluşun vergi borcu 1 milyon TL'nin üzerinde,
  • Listedeki ilk 100'ün borcu toplam 30,7 milyar TL,
  • Affan Havacılık Akaryakıt Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ listenin başını çekti.

  Türk Lirası'ndaki değer kaybı döviz borcu olan şirketleri nasıl etkiliyor?

 5. Oyak Renault Genel Müdürü: Üretime ara verilmesi gündemimizde yok

  oyak renault

  Otomobil üreticisi Oyak Renault, üretimin kesintiye uğradığı yönündeki haberler sonrası , fabrikalarda üretime ara verilmesi gibi bir konunun gündemlerinde olmadığını açıkladı.

  Şirketin Genel Müdürü Antoine Aoun, planlama doğrultusunda üretime üç vardiyalı olarak devam edildiğini söyledi.

  Evrensel gazetesi, pazardaki daralmayı gerekçe gösteren yetkililerin bir ay boyunca Cumartesi günleri 4-12 vardiyasında üretimi durdurma kararı aldığını bildirmişti.

  Daha önce TOFAŞ da Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptıkları açıklamada, Ekim ayında yurtiçi pazardaki daralma nedeniyle Bursa fabrikasında üretime 9 gün ara vereceklerini duyurmuştu.

 6. Üç sendikadan 3. Havalimanı çağrısı: İşçiler serbest bırakılsın, asıl patronlar yargılansın

  IGA: Gözaltı, tutuklama iddiaları asılsızdır

  Dev-Yapı-İş, İnşaat-İş ve İYİSEN, 3. Havalimanı'nda tutuklanan işçilerin bırakılması için imza kampanyası başlattıklarını açıkladı.

  Üç sendika ortak bir basın toplantısı düzenleyerek işçilerin toplanmalarına izin verilmediği için ıslıklar ve alkışlarla protestolarına devam ettiğini kaydetti.

  Açıklamada inşaatta 3 işçinin daha tutuklandığı ve tutuklu işçi sayısının 27^ye çıktığı belirtildi.

  IGA: Gözaltı, tutuklama iddiaları asılsızdır

  İGA Havalimanı İşletmesi ise gözaltı ve tutuklama iddialarının "asılsız olduğunu" açıkladı.

  Açıklamada "Bugün ne İGA çalışanları ne de taşeronlar arasında herhangi bir gözaltı ya da tutuklama işlemi gerçekleşmemiştir" ifadeleri yer aldı.

  Quote Message: 3. Havalimanı'nda inşaat işçilerine dayatılan kölelik şartlarını reddediyor, barınma ulaşım, güvenli ve güvenceli çalışma taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini bir kez daha talep ediyoruz. " from Nihat Demir Dev-Yapı-İş Genel Sekreteri
  Nihat DemirDev-Yapı-İş Genel Sekreteri
  Quote Message: Üç arkadaşımız daha tutuklandı. 27 arkadaşımızın tamamına hem hukuksal anlamda hem maddi ve manevi desteğimizi sürdüreceğiz.” from Kadir Kurt İnşaat-İş Örgütlenme Sekreteri
  Kadir Kurtİnşaat-İş Örgütlenme Sekreteri
  View more on twitter
 7. Nusr-Et'teki yangında yaralanan turist: Alev şovları kanunla yasaklanmalı

  İstanbul Etiler'de bulunan Nusr-Et restoranında dün akşam yapılan alev şov sırasında restorandaki bazı müşteri ve çalışanlar yaralandı.

  Yaralılar arasında bulunan ve partnerinin durumu ağır olan Viktor Hajicek, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, restoranda masa bekledikleri sırada bir anda alevler içinde kaldıklarını belirtti.

  Yüzünde ve elinde yanıklar oluşan Çek uyruklu Hajicek'in partneri yangında ağır yaralandı.

  DHA, Krisryna Tresnakova'nın kıyafetlerinin tutuştuğunu, kadının vücudunda yanıklar oluştuğunu belirtti. Ağır yaralanan kadın, ambulansla Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

  Hajicek, şu an bölgedeki bir özel hastanede olduklarını, Pazartesi günü hastane yönetiminin açıklama yapacağını söyledi.

  "Restoran çalışanları bize çok da yardım etmedi"

  BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Hajicek yaşadıklarının kâbus gibi olduğunu, olay sırasında restoranda çok sayıda insan bulunduğunu belirtti.

  Ambulansla hastaneye götürüldüklerini söyleyen Hajicek, restoran çalışanlarının kendilerine çok da yardımcı olmadığını, restoran sahibi Nusret Gökçe'yi ise görmediklerini söyledi.

  Sosyal medyada, olaya ait olduğu belirtilen bazı görüntüler paylaşıldı:

  View more on twitter

  "Bar kısmında yaşandı"

  DHA'nın edindiği bilgilere göre olay dün saat 21.30 sıralarında yaşandı. Görgü tanıklarının anlatımlarına göre restoranın bar kısmındaki masa üzerinde iki çalışan alev şova başladı. Ancak masanın üzerindeki alevler bir anda etrafa sıçradı. Bu sırada bir çalışan, elindeki bidondan alevlerin üzerine bir sıvı döktü. Alevler daha da büyüdü.

  DHA, olayda hafif şekilde yaralanan 3 turistin polise verdikleri ifadelerinde restoran sahibi ve çalışanlarından şikayetçi olduğunu yazdı.

  Hajicek ise bu konuda şu an bir açıklama yapamayacağını belirtti.

  DHA alev şovunu yapan iki çalışanın da vücutlarında yanıklar oluştuğunu, şüpheli olarak ifadeleri alınan 2 çalışanın hastanede tedaviye alındığı ve sağlık durumlarının iyi olduğunu duyurdu.

  Video content

  Video caption: Barda yapılan "alev şov"
 8. Erdoğan: Can Dündar'ın iadesini istemek en doğal hakkımız

  Erdoğan'ın bir gazetecinin Can Dündar'la ilgili sorusuna yanıtı:

  Quote Message: Can Dündar'ın bir ajan olduğunu, devletin sırlarını ifşa etme durumunda bir kişi olduğunu, 5 yıl 10 aya mahkum edildiğini herhalde biliyorsunuzdur. Aradaki bir boşluğu fırsat bilerek kaçarak Almanya'ya gelmiştir. Türk yargısına göre bir mahkumdur. Bizim böyle bir suçlunun iadesini istemek en doğal hakkımızdır." from Cumhurbaşkanı Erdoğan
  Cumhurbaşkanı Erdoğan
 9. Merkel: Gülen yapılanmasını terör örgütü ilan etmemiz için daha çok kanıta ihtiyacımız var

  Erdoğan ve Merkel
  Quote Message: PKK'nın aktiviteleri Almanya'da yasaktır. Daha önceki görüşmelerimizde bunu ayrıntılı bir şekilde ele almıştık. (Gülen yapılanmasını) PKK ile aynı seviyede ele almamız için daha çok kanıta ihtiyacımız var. " from Angela Merkel
  Angela Merkel
  Quote Message: Binlerce PKK mensubu Almanya'da bulunuyor. FETÖ'nün yüzlerce mensubu buralarda bulunuyor. Gerek Türk gerek Alman istihbaratının müşterek çalışmalarımızla birbirimize özgüvenle yakalananları teslim etmemiz işimizi kolaylaştıracaktır. Aramızda suçluların iadesi anlaşması var." from Curmhurbaşkanı Erdoğan
  Curmhurbaşkanı Erdoğan
 10. Erdoğan: AB müzakerelerinin canlanmasını istiyoruz

  Quote Message: Karşılıklı ziyaretlerle bu ivmenin korunmasından yanayız. Bir süredir çalışmayan işbirliği mekanizmalarını işler kılmak konusunda anlaştık. Yarın sabah bir araya gelerek siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, turizme yönelik her alanda bu konuları değerlendirme fırsatını bulacağız."
  Quote Message: Vize serbestisi için kalan 6 maddeyi en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz. Vize serbestisinin sağlanması, katılım müzakerelerinin canlanması hem Türkiye hem AB'nin faydasına olacaktır. Bu kritik sürecin belli çevrelerinin kaprislerine, siyasi engelemelere rağmen istiyoruz."
 11. Merkel: Türkiye'de halen tutuklu olan Alman vatandaşları var

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenliyor:

  Quote Message: Hukuk devleti anlayışı, basın özgürlüğü gibi fikir ayrılığı yaşadığımız konular olmuştur. Somut çözümler olması bizi mutlu etti ancak Türkiye'de tutuklu olan Alman vatandaşları halen var. Yarın yeniden görüşeceğiz"
  Quote Message: Ekonomik alanda işbirliği konusunu ele aldık. Ortak Ekonomi Komisyonu ilk defa bir araya gelecek. İyi ilişkileri arzu ediyoruz. "
  Quote Message: Suriye konusunda dörtlü liderler zirvesinin Kasım ayında yapılması için çalışıyoruz." from Angela Merkel
  Angela Merkel
 12. TMO: 'Döviz spekülasyonu' fiyatları artırdı, 250 bin ton ekmeklik buğday ithal edeceğiz

  buğday

  Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, 'döviz spekülasyonu' sonucu fiyat artışının sürdüğünü, 250 bin ton ek ekmeklik buğday ithal edeceklerini duyurdu.

  Güldal, "Un fiyatının 95 TL çuvaldan, 175 TL çuvala çıktığı gibi asılsız iddialarla karşı karşıya kaldık. Bu takviye süreci ihtiyaç olduğu sürece devam edecektir. Bize verilen talimat budur." dedi.

  Ziraat Mühendisleri Odası’nın raporuna göre Türkiye’nin buğday üretimi, 2016’da 20,6 milyon ton, 2017’de 21,5 milyon tondu. 2018’de "daralan ekim alanları, girdi maliyetleri, doğal afetler, hastalıklar" nedeniyle 19.5 milyon ton üretim kaydedildi:

  Quote Message: Türkiye’nin ithalat ve ihracat değerlerine baktığımız zaman, her yıl ithalat rakamları artar iken ihracat rakamları düşmektedir." from Ziraat Mühendisleri Odası '2018 yılı Buğday Raporu'
  Ziraat Mühendisleri Odası '2018 yılı Buğday Raporu'
 13. Can Dündar: Erdoğan'ın beni bahane ederek toplantıyı iptal etmesini istemedim

  Can Dündar, Erdoğan'ın "kendisini bahane ederek" Merkel ile ortak basın toplantısını iptal edeceği gerekçesiyle toplantıya katılmaktan vazgeçtiğini duyurdu.

  Özgürüz.org canlı yayınında yaptığı açıklamada Dündar, "Erdoğan, basın toplantısını boykot edeceğini söylemiş. Alman otoriteleriyle geceden beri diplomatik temas sürüyor. Şunu anlıyorum ki ben basın toplantısına gidersem kendim haber olacağım. Erdoğan, beni bahane ederek bu toplantıyı iptal edecekti. Buna alet olmak istemedim" dedi.

  View more on twitter
 14. Meteoroloji'den 'tropik fırtına' uyarısı: 'Pazar günü ülkemizin batı kesimlerini etkilemesi bekleniyor'

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Mora Adası'nda başlayacak 'tropik fırtınanın' Pazar günü Türkiye'nin batı kesimlerini etkileyeceği uyarısında bulundu.

  Yetkililer, rüzgar hızının saatte 120 km.'ye ulaşacağı fırtınadan en çok Muğla ve Aydın çevresinin etkileneceğini kaydetti.

  View more on twitter
 15. Cumartesi Anneleri'nden 'Neue Wache' anıtını ziyaret edecek Erdoğan'a tepki: Unutmayacağız

  Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı'ndaki 700. toplanmaları yasaklanarak polise müdahale yetkisi verilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin'deki 'Neue Wache' savaş ve diktatörlük kurbanları anıtına ziyaret düzenlemesine tepki gösterdi.

  Twitter'dan yapılan açıklamalar şöyle:

  View more on twitter
  View more on twitter

  Video content

  Video caption: Cumartesi Anneleri'nin 700. hafta buluşmasına polis müdahalesi
 16. Son dakikaErdoğan-Merkel görüşmesi başladı

  Almanya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mevkidaşı Steinmeier arasındaki görüşme sona erdi.

  Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi başladı.

  Erdoğan Steinmeier
  Image caption: Steinmeier Erdoğan'ı resmi törenle karşılamıştı.
 17. Konya'da 65 yaşındaki cinsel istismar sanığı tarikat şeyhinin avukatından 'yaş' savunması

  Konya'da 17 ve 22 yaşları arasındaki 5 erkeğe cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan 65 yaşındaki bir tarikat şeyhinin avukatı, mahkemede yaş haddini gerekçe göstererek iddiaların tutarsız olduğunu savundu.

  DHA'nın haberine göre 70 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan şeyhin avukatı, "Müvekkilimin yaşı nazara alındığında, müştekilerin beyanlarının asılsız ve çelişkili olduğu görülecektir" ifadelerini kullandı.

  Mahkeme heyeti, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delilleri de gerekçe göstererek avukatın tahliye talebini reddetti.

  Kendisini 'sözde halife' olarak tanıtan şeyhin mağdurları birden fazla kez istismar ettiği belirtildi.

 18. CHP PM Üyesi Eren Erdem'in tutukluluğuna devam kararı

  EREN ERDEM

  Haziran ayında tutuklanan CHP Parti Meclisi Üyesi ve partinin eski İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in itiraz duruşmasında savcı, Erdem için tutukluluğa devam kararı verdi.

  Erdem; "Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "Gizli tanığı deşifre etmek" ve "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" ile suçlanıyor.

 19. Cizre'de 'Bodrumlardaki yaralılara ambulans gönderdik' diyen 14 sağlık çalışanı yargılanıyor

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  sağlıkçıların protestosu
  Image caption: Duruşma 26 Aralık tarihine ertelendi.

  2016’da Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında üç binanın bodrumunda mahsur kalan yaralılara sağlık koridoru açılması ve yaralıların hastanelere götürülmesi için ilçeye ambulans götüren SES ve TTB’li 14 sağlık çalışanı hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün Mardin'de görüldü.

  Sağlık çalışanlarının, ‘örgütün çağrısı üzerine’ hareket ettiği belirtilerek üç kişi “örgüte üye olmak ve örgüt propagandası yapmak”, 11 kişi de “örgüte üye olmak” iddiasıyla yargılanıyor.

  Mardin'deki duruşma öncesi SES, TTB, DEV-Sağlık İş ve Tüm RAD Der (Tüm Radyoloji Teknisyenleri Dernegi), “Sağlık çalışanlarının mesleki sorumluluklarını yerine getirmesi yargılanmaz” başlığıyla ortak bir basın açıklaması yaptı, insan yaşamına en üst düzeyde saygının sağlık mesleğinin uygulamasındaki en temel ilke olduğuna dikkat çekti:

  Quote Message: 30 Ocak 2016’da Cizre’de sokağa çıkma yasağı ve çatışma nedeniyle yaralanan ve sığındıkları bodrumlarda yaralı, aç, sussuz kalmış insanların yardım çığlıklarına duyarsız kalmadığı için yola çıkan 14 sağlık çalışanı bir ambulansla yola çıktı. Ancak yardım etmeleri engellendi. Sonuç olarak yüzlerce kişinin ölmesine tanık olduğumuz günler yaşandı. Sağlık çalışanlarının ihtiyacı olana yardım etme çabası yargılanmamalıdır."
 20. DW: Erdoğan’ın ziyaretinde Can Dündar krizi

  Can Dündar

  Deutsche Welle (DW) Türkçe, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin ziyareti kapsamında gazeteci Can Dündar’a Merkel ile Erdoğan'ın basın toplantısı için akreditasyon verilmesinin diplomatik gerginliğe neden olduğunu bildirdi.

  Habere göre, Türk heyetin Federal Basın Dairesi’nin Dündar’ın akreditasyon talebini kabul etmesine tepki gösterdiği, Dündar’ın salona alınması halinde de Erdoğan’ın basın toplantısını iptal edebileceği uyarısında bulunduğu öğrenildi.