Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Post update

  Gün boyu gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın sabah tekrardan görüşmek umuduyla, hoşça kalın.

 2. Türk lirası ve borsa günü değerlenerek kapattı

  Borsa

  Türk lirası bugün sabah saatlerinde dolar ve euroya karşı yaşadığı değer kaybını telafi ederek günü dolara karşı yüzde 0,06, euroya karşı ise 0,36 yükselişle kapattı.

  BIST 100 endeksi de yüzde 1,27 değer kazandı.

  Piyasaların kapanış verileri şöyle:

  BIST 100: 96.087

  Dolar / TL: 6,12

  Euro / TL: 7,03

  Sterlin / TL: 8,01

 3. HDP Grup Başkanvekili Bilgen: Bu krizi fırıncı, bakkal gerilimiyle mi atlatacaksınız?

  bilgen

  HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ekonominin durumuna dikkat çekti ve artan fiyatların mahallelerde esnafla tüketiciler arasında ciddi bir gerilim yarattığını söyledi.

  Bunun ciddi bir toplumsal tehlike olduğunu belirten Bilgen “Ama ürün maliyetleriyle ilgili girdileri düşüremeyen bir iktidarın raf fiyatlarıyla ilgili polemik yapması ekonomi gerçekliğiyle de, siyaset ahlakı ile de bağdaşamaz” dedi.

  Bilen, Türkiye’nin önümüzdeki günlerde 2001 krizinden daha sert hamleler yapması gerekeceğini söyledi ve ekledi:

  “Şu anda batık kredilerin tek bankada toplanması ve bizim vergilerimizle kurtarılması konuşuluyor. Bu sinyaller büyük bir tehlikenin işareti. Özellikle insanların artık kendi fabrikalarını yakıyor olmasından şüphe edilen bir ortamda ekonomi ile ilgili daha ciddi değerlendirmeler yapılması gerektiriyor.

  “Kamuda tasarrufla ilgili ne gibi önlemler alındı, bilmiyoruz. Bürokrasi hangi harcamaları yapmaktan vazgeçti, bilmiyoruz. Kamu eğer ciddi bir tasarruf yapmayacaksa vatandaş tasarrufu ile mi bu krizi atlatmaya çalışacağız. Dar gelirlinin tasarrufu ile mi krizi atlatmaya çalışacağız? Fırıncı, bakkal gerilimi ile mi bu krizi atlatmaya çalışacağız?”

 4. Erdoğan'dan Kaşıkçı açıklaması: Suudi tarafı, konsolosluktan çıktığını ispat etmeli

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Viktor Orban’la düzenlediği ortak basın toplantısında, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın durumuyla ilgili sorulan soru üzerine, Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’nın konsolosluktan çıktığını ispat etmesi gerektiğini söyledi.

  Erdoğan açıklamasında, Kaşıkçı’nın konsolosluğa nişanlısıyla gittiğini ve kendisinden bir daha haber alınamadığını hatırlattı ve özetle şunları söyledi:

  “Kimin ispat etmesi gerekiyor? Başkonsolosluk görevlilerinin. Peki bunu niçin ispat etmiyorsunuz? İspat etmeniz lazım.

  “Ayın ikisinden bu yana elde herhangi bir belge, bulgu yok. Bize müracaat edildiği anda itibaren harekete geçildi, gerek emniyet gerek istihbarat teşkilatlarımız bunula ilgili seferber olmuş durumdalar.

  "Adalet Bakanlığımızın verdiğimiz talimatla İstanbul Başsavscılığı, teyakkuza geçti. Hedefimiz neticeye ulaşmak.

  “Yazılı ve görsel medyada konuyla ilgili farklı haberler çıkıyor bunlar isterse istemez bizi düşündüren konular. Bir an önce neticeyi almak zorundayız. Başkonsolosluk yetkilileri ‘buradan çıktı’ demekle kendini kurtaramaz. Eğer çıktıysa bunu ispat etmelisin."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, süreci takip etmenin hem siyasi hem insani görevleri olduğunu da söyledi.

 5. Adalet Bakanı Gül'den hakim, savcı ve avukatların bedelliyi adli tatilde yapması için girişim

  Gül

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hakim, savcı ve avukatların bedelli askerlik uygulamasından adli tatil döneminde faydalanabilmeleri için çalışma yürüttüklerini açıkladı.

  Gül, "Hakim, savcıların bedelli askerlikle ilgili 'Adli tatilde bu hakkımızı kullanalım' diye bir talepleri oldu. Biz de Milli Savunma Bakanlığı'na bu yöndeki talebimizi ilettik. Hakim, savcılarımızın, avukatlarımızın, adli tatilde bedelli askerliklerini yapması hususunda talebimizi hem yazılı hem şifahi olarak ilettik" dedi ve ekledi:

  “Milli Savunma Bakanımız da bu konuda her türlü desteği vereceklerini ifade etiller. Buna göre inşallah hakim, savcı ve avukat arkadaşlarımız adli tatilde bedelli askerlik yapma imkanına kavuşacaklar."

 6. Konkordato başvuruları artıyor: Şirketler neden borçlarını yapılandırmak istiyor?

  Levent gökdelenleri

  Mart ayından bu yana konkordato ilan eden şirketlerin sayısında artış yaşanıyor. Borçlarının mahkeme kararıyla yapılandırılması yoluna başvuran şirketler arasında, her sektörden büyük ya da küçük ölçekli şirket var. Peki, birbiri ardına gelen konkordato ilanlarının sebebi ne?

  Fundanur Öztürk araştırdı.

 7. TFF’den Fenerbahçe maçındaki VAR arızası hakkında açıklama: Güç kaynağındaki arıza nedeniyle 5 dakika devre dışı kaldı

  TFF

  Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçe - Başakşehir maçında yaşanan video yardımcı hakem (VAR) arızasına dair bir açıklama yaptı.

  Arızanın “stadyum dışında bulunan naklen yayın araç alanındaki VAR teçhizatına enerji veren kesintisiz güç kaynağında” yaşandığını belirten federasyon, bu arıza nedeniyle kamera görüntülerini aktaran medya taşıma cihazının kapandığını açıkladı:

  “Cihazın yeniden aktif hale gelmesi için gereken süre nedeniyle 5 dakika 40 saniye boyunca VAR sistemi devre dışı kalmıştır. Konuyla ilgili çalışmalar ivedilikle başlatılmıştır. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.”

  VAR sisteminde yaşanan arıza sırasında Başakşehir bir gol atmış, gol yan hakem tarafından ofsayt gerekçesiyle iptal edilmişti. Pozisyon ofsayt olmasa da maçın hakemi golü VAR’dan izleyemediği için yan hakemin ofsayt kararına uymuştu.

 8. Ticaret Bakanlığı: Zamlarla ilgili 3 bin 974 firma incelendi, 114 firmadan savunma talep edildi

  ürün fiyatları

  Ticaret Bakanlığı, Türk lirasının değer kaybının ardından ürünlere yapılan zamların denetlenmesiyle ilgili bir açıklama yayınladı.

  Bakanlık, bugüne kadar 69 bin 200 ürün ve 3 bin 974 firmanın incelendiğini, incelenen firmalardan 114’ünden savunma yazısı talep edildiğini söyledi.

  Bakanlık açıklamasında “Bu düzenlemenin hedefi, hiçbir şekilde serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek değildir. Bilakis düzenlemenin asıl amacı, hem haksız fiyat artışları ile mağdur edilen tüketicilerin, hem de haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerine bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunmasıdır” ifadelerini kullandı.

 9. 4 soruda Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı vakası: Ankara olayı nasıl araştırıyor?

  konsolosluk önü

  Hürriyet Daily News gazetesi Ankara temsilcisiSerkan Demirtaş, Kaşıkçı'nın kaybolmasına yönelik olarak Türkiye'de yürütülen soruşturmaya dairBBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı:

  4 soruda Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı vakası: Ankara olayı nasıl araştırıyor?

 10. CHP Sözcüsü Öztrak: Türkiye 3. dünya ülkelerinin topraklarında operasyon düzenlediği bir ülke oldu

  Öztrak

  CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın McKinsey şirketinden danışmanlık alma konusunda “180 derece döndüğünü” ve bunun üstünü örtmek için Pazar günkü konuşmasında CHP’ye yüklendiğini söyledi.

  “Sayın İsmet İnönü büyük bir devlet adamıdır, ülkemizi 2. Dünya Savaşı yangınından uzak tutan büyük bir siyaset insanıdır” diyen Öztrak, Erdoğan’ın Pazar günü İnönü’nün elinde ABD bayrağıyla fotoğrafını paylaşmasına yanıt olarak “ABD Başkanının sesini özlediğini söyleyeceksin, ABD askerleri için dua edeceksin, ABD uçaklarına Türk hava sahasını açtım diyeceksin, bu özelliklerle tarihe geçeceksiniz” ifadelerini kullandı.

  Kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya da değinen Öztrak, “Türkiye'de çok vahim bir hadise yaşanıyor. Öldürüldüğü iddia ediliyor, bunu basın özgürlüğü bakımından kabul etmemiz mümkün değil. Türkiye, 3. Dünya ülkelerinin rahatlıkla topraklarında operasyon yapabileceği bir ülke haline geldi. Bunun bir an önce önlenmesi gerekiyor” dedi.

  Öztrak açıklamasına şöyle devam etti:

  Quote Message: Partimizle ilgili söylemiş olduğu sözler kabul edilemez, bu iddialarını ispat edemezse alçaktır, şeref yoksunudur. Kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve bu iddiaların bir an önce ispat edilmesini isteyeceğiz. AKP Genel Başkanı'nın gizlemeye çalıştığı 2 gerçek var. Biri ekonominin krizde olduğu, diğeri McKinsey ile ilgili 180 derece dönüşü. Berat Albayrak acaba bu anlaşmayı iptal eden kayınpederini cahil mi yoksa hain mi kategorisinde değerlendiriyor? Millet işsizliğin altında inim inim inliyor. Demek ki bu sesler saraydan duyulmuyor. Bu ülkenin aylık enflasyonu dünyada 153 ülkenin yıllık enflasyonundan fazla. Enflasyonda dünya 8.si olmuşuz. Önce 100 günlük icra programı açıkladılar, fiyasko... YEP'i açıkladılar, fiyasko... Enflasyonla mücadele programı açıklayacaklarmış. Ne zamandır bunu tekrarlıyoruz. Türkiye'de tek adam parti devleti var. Bu sistemde çok daha hızlı karar alabileceklerini iddia ettiler. Bu programı enflasyon bu kadar yükselmeden önce açıklasaydınız ya ne beklediniz? Buradan da bir şey çıkmayacak.
 11. 'Bilimin olduğu yerde mutluluk vardır' diyerek köylerdeki öğrencilere bilim anlatıyorlar

  Video content

  Video caption: Bilimi sevdirmek için köy köy dolaşıyorlar

  Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde, 25 yıllık sınıf öğretmenleri Zeynep ile Ali Hasırcı çifti, geçen yıl başlattıkları 'Bilimi seviyor, bilimi keşfediyorum' projesi kapsamında, gönüllü olarak her gün bir köy okuluna gidip, bilimsel projeler yapıyor.

  Şimdiye kadar 33 okulda 525 öğrenciye ulaşan çiftten Ali Hasırcı, "Projeye kendi okulumuzda başladık sonra 'Niye köy okullarındaki öğrencilere gitmeyelim?' dedik. Hafta içi okul çıkışı eşim ile aracımızla köy okullarını dolaşıyoruz. Çocuklarla projeler yapıp, gelişimlerine yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.Şehit Hasan Yağlı İlkokulu'nda sınıf öğretmeni olan 46 yaşındaki Ali Hasırcı, Öğretmen Akademisi Vakfı aracılığıyla çocukların gelişimine ve bilimsel çalışmalar yapmasına yardımcı bilim setleri edindi.

  Kendi sınıfındaki öğrencileriyle bilimsel çalışmalar yapan Hasırcı, aynı uygulamayı aynı okulda görevli eşi Zeynep Hasırcı'nın sınıfındaki öğrencilere de uyguladı. Çocuklarla arabalar, çamaşır makinesi, lamba, sese duyarlı ışıklar, asansör, araba park sensörleri gibi çalışmalar yapan Hasırcı çifti, Çaycuma Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurarak çalışmalarını 'Bilimi seviyor, bilimi keşfediyorum' projesi altında köy okullarına taşımak istediklerini ve bunu gönüllü olarak maddi destek beklemeden yapmak istediklerini iletti.

  Hasırcı çifti, kaymakamlığın verdiği izinle geçen yıl 33 okulda, 3'üncü ve 4'üncü sınıfta eğitim gören 525 öğrenciye ulaşarak bilimsel projeler yürüttü. Projenin beğenilmesiyle ilçe merkezindeki okullardan da öğretmenlere davet geldi. Öğrencilerin istekleri üzerine gittikleri okullara tekrar gitmeye başlayan öğretmen çift, talep üzerine projeyi bu yıl da sürdürmeye karar verdi.

  45 yaşındaki Zeynep Hasırcı, 2 çocuğunun bulunduğunu ve kendi çocuklarından daha çok bu projeyle ilgilendikleri günler olduğunu belirterek, "Proje sayesinde bir sürü insanlarla tanıştık. Her köyde bir öğrencim oldu. Pazarda sokakta karşılaştığım çocuklar bana 'Öğretmenim' diye sesleniyor. 25 yıllık öğretmeniz. Bu duygular bizi zaten yeterince memnun ediyor. Bilginin bilimin olduğu yerlerde mutluluk, huzur var. Bilgisizliğin olduğu yerlerde acı var. Bunu yıllar önce keşfettik ve bunun farkındayız. Bunun için bu proje bizim için çok önemli, çok değerli. Devam ettirebileceğimiz yere kadar devam ettirmek istiyoruz" dedi.

 12. Ataşehir’de ‘ihaleye fesat’ soruşturmasında gözaltına alınan beş kişi serbest

  ataşehir

  İstanbul Ataşehir Belediyesi İhale Komisyonu üyesi beş kişi, ihaleye fesat karıştırma soruşturmasında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan kişilerin yanı sıra bir de iş adamı aranıyordu.

  Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Başsavcılık “şüphelilerin ifadeleri alındıktan sonra mevcut delil durumu nazara alınarak serbest bırakıldıkları, bu tarih itibariyle soruşturmanın yasal mevzuat çerçevesinde gerekli muhakeme işlemleri yapılmak suretiyle devam ettiği hususları kamuoyuna duyurulur" ifadelerini kullandı.

 13. AKP-MHP ittifak görüşmesi bitti: Sonuçlar genel başkanlara iletilecek

  AKP ve MHP heyetleri

  AKP ve MHP heyetlerinin yerel seçim ittifakı konusundaki toplantısının ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, görüşmenin çok faydalı olduğunu söyledi ve "Bundan sonra da görüşmelerimize devam edeceğiz. Buradan çıkacak sonuçları sayın genel başkanlara ileteceğiz" dedi.

  Yalçın "Cumhur ittifakı dediğimiz hususun yerel seçimlerde de bölgelerde canlı olarak yaşanmasını istiyoruz" diye konuştu.

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise yapılan ittifakların Türkiye siyasetine olumlu yansımaları olduğunu söylerken, MHP'nin af teklifi konusundaki bir soruya "Af tartışması başka bir konudur, bunlar üzerine odaklanmamak lazım" diye yanıt verdi.

  Kurtulmuş, görüşmeler olgunlaştıktan sonra sonuçların kamuoyuna açıklanacağını belirti.

 14. AKP ve MHP’nin yerel seçim için ittifak görüşmeleri başladı

  tbmm

  AKP ve MHP, yerel seçime yönelik ittifak görüşmelerine başladı.

  Bugün TBMM’deki AKP Grup Başkanlığı’nda yapılan ilk görüşmeye AKP’den Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, MHP’den ise Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve Sadir Durmaz katıldı.

 15. Suudi Başkonsolosluğu’nda arama talebi: Büyükelçisi Pazar ikinci kere bakanlığa çağrıldı

  Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu kapısı
  Image caption: Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu kapısı

  Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kaybolmasının ardından Suudi Arabistan Büyükelçisi Velit bin Abdül Kerim el Hireyci dün ikinci defa Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

  Büyükelçi ile görüşen Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, başkonsoloslukta arama yapma talebini iletti.

  Talebe resmi bir yanıt gelip gelmediği bilinmiyor.

  Ancak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman geçen hafta konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’nin konsolosluk binasında arama yapması için izin verilebileceğini söylemişti.

 16. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Enflasyonla mücadele programı yarın açıklanacak

  Albayrak

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, hafta sonu duyurduğu enflasyonla mücadele programının yarın açıklanacağını söyledi.

  Albayrak “İçinden geçtiğimiz sürecin zorluklarına rağmen, tüm paydaşlarımızla sağladığımız güçlü koordinasyon ve işbirliği ile zor süreçlerin üstesinden geldik” dedi.

 17. TL'nin değer kaybıyla asgari ücret Avrupa'nın en düşüklerinden oldu, ne kadar zam yapılmalı?

  asgari ücret grafiği

  Türk Lirası'nın değer kaybıyla birlikte bu yıl asgari ücretin alım gücünde de önemli bir azalma oldu. Euro bazında asgari ücret 2016'ya göre yüzde 45 geriledi.

  Peki yeni yıla girerken asgari ücrete ne kadar zam yapılmalı? Enflasyon üzerinde, yani yüzde 25'ten fazla bir zam şirketleri nasıl etkiler?

  Uzmanlara sorduk.

 18. Türkiye Bankalar Birliği’nden şirket borçlarına 24 ay vade tavsiyesi

  ATM'ler

  Türkiye Bankalar Birliği, bankalar ve diğer finansal kuruluşların 15 milyon TL altında borcu bulunan ve belli şartları yerine getiren şirketlerin borçlarını 24 aya kadar vadelendirmesi tavsiyesinde bulundu.

  Tavsiye kararı 30 Nisan 2019’a kadar vadesi dolacak spot krediler ve kredi taksitlerini içeriyor.

  Tavsiye kararına göre bu borçlar 6 aya kadar anapara ödemesiz taksitlendirilecek.

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter’dan yaptığı açıklamayla Bankalar Birliği’ne teşekkür etti. Albayrak, bu kararı çok önemli gördüğünü söyledi.

  View more on twitter
 19. Ticaret Bakanlığı anketi: Dördüncü çeyrekte ihracat ve ithalat beklentisi azaldı

  ticaret gemileri

  Ticaret Bakanlığı, dış ticaret beklenti anketini yayınladı.

  İhracat beklenti endeksi, üçüncü çeyrekten dördüncü çeyreğe 6,4 puan azalarak 111,6 seviyesine geriledi.

  Üçüncü çeyrekte ihracat beklenti endeksi 118 puandaydı.

  Endeks geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 12,1 azaldı.

  Son çeyrek için ithalat beklenti endeksi de bir önceki çeyreğe göre yüzde 13, geçen yılın aynı çeyreğine göre 12,7 azaldı.

 20. MÜSİAD: Enflasyonla mücadele paketini destekleyeceğiz

  müsiad

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, enflasyonla mücadele paketine destek vereceklerini söyledi.

  Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak enflasyonla mücadele için güçlü bir paket açıklanacağını duyurmuştu.

  MÜSİAD Başkanı Kaan, bugünkü yazılı açıklamasında “Enflasyonla birlikte değer kaybeden yalnızca para birimi değil, aynı zamanda işverenin üretim azmi, işçinin alın teri, yani milletin servetidir. Bu bağlamda üreticisinden tüketicisine, kamu sektöründen özel sektörüne kadar ekonomi içerisinde yer alan bütün aktörler olarak, enflasyonla mücadelede topyekun bir duruş sergilemek zorundayız” ifadelerini kullandı.