Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İş Bankası çağrısına Bahçeli'den destek
 2. Erdoğan: 2019'da kamu yeni proje almayacak
 3. İçişleri Bakanı Soylu’dan valiliklere ‘fiyat artışı ve fırsatçılıkla mücadele’ talimatı
 4. İzmir Adliyesi, karbonmonoksit gazı kaçağı nedeniyle geçici olarak boşaltıldı, 14 kişi gazdan etkilendi
 5. Futbolcu Arda Turan, şarkıcı Berkay ile kavgası sonrası hastanede silahının ateş almasıyla ilgili olarak emniyette ifade veriyor

Canlı anlatım

time_stated_uk

Canlı anlatımımızın sonuna geldik.

Türkiye'de gün boyu yaşananları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Futbolcu Arda Turan emniyette ifade veriyor

Arda Turan
Getty Images

Futbolcu Arda Turan, dün İstanbul Emirgan'da şarkıcı Berkay Şahin ile kavgası sonrası gittiği hastanede tabancasının ateş alması nedeniyle emniyette ifade veriyor.

Arda Turan, tartıştığı Berkay Şahin'in burnunu kırmış, ardından Berkay'ın tedavi için gittiği hastaneye gitmiş ve tartışmayı sürdürmüştü.

Berkay'ın avukatı, Arda Turan'ın hastanede üzerindeki silahı birkaç el ateşlediğini ve konunun adli makamlara intikal ettiğini ifade etti.

Turan, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün konuyla ilgili soruşturma başlatması üzerine ifade vermek için Asayiş Büro Amirliği'ne gitti.

Turan'ın ifade işlemleri devam ediyor. Polis, ifade sonrasında savcıyla görüşecek.

DHA ifade işlemi ardından Turan hakkında gözaltı işlemi yapılabileceğini de belirtti.

Ancak savcı ifadesinin ardından Turan'ın serbest bırakılmasını da isteyebilir.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, Pastör Brunson'ı ziyaret etti

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier
DHA

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier, İzmir'de ev hapsinde tutulan ve yarın yeniden hakim karşısına çıkacak olan ABD'li Pastör Andrew Craig Brunson'ı ziyaret etti.

Hovenier, Pastör Brunson'ın Alsancak semtindeki evine saat 18.00 sıralarında girdi. Ziyaret öncesinde, sokaktaki güvenlik önlemleri artırıldı.

Hovenier'in ziyareti yaklaşık 45 dakika sürdü. Maslahatgüzar ziyaret sonrası açıklama yapmadı.

Tutukluluğu ABD ile Türkiye arasında krize neden olan Pastör Brunson, yarın 4. kez hakim karşısına çıkacak.

zmir'deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi'nin ABD'li Pastörü Andrew Craig Brunson, Türkiye'de yaklaşık 2 yıldır tutuklu tutulduktan sonra, tutukluluğu 25 Temmuz'da ev hapsine çevrilmişti.

Hakkında hazırlanan iddianamede Brunson'a hem Fethullah Gülen Cemaati hem de PKK adına suç işlediği suçlaması yöneltildi.

Brunson için "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ziyaret öncesinde, sokaktaki güvenlik önlemleri artırıldı.
DHA
Ziyaret öncesinde, sokaktaki güvenlik önlemleri artırıldı.

CHP'nin İş Bankası hisseleri: Erdoğan'ın çağrısına Bahçeli'den destek

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli
AFP

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği "CHP'nin İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devri" konusu ile ilgili konuştu.

Bahçeli CHP'nin İş Bankası'ndaki hisseleriyle ilgili olarak "Hazineye devri için kanun teklifi Meclis'e gelirse destek veririz" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Cumhurbaşkanı Erdoğan için "O takmış hisselere. Vasiyet özel hukuktur, vasiyete karşı kanun çıkartamazsın. Yasalara ahlaka aykırı iştir. Buna tenezzül ederlerse akıllarına gelmedikleri şekilde itiraz ederiz” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyeti çerçevesinde, İş Bankası'ndaki hisselerin mülkiyeti CHP'ye ait, ancak temettü geliri Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu'na bırakılmış durumda.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi'nin İş Bankası'ndaki Atatürk hisselerinin Hazine'ye devredileceğini açıkladı.

"Mesele İş Bankası değil. Mesele, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetidir" diyen Erdoğan şöyle konuştu:

"Kılıçdaroğlu, 'Oradan bizim kasamıza giren para yok ki' diyor. Ben 'Senin kasana para giriyor' demiyorum ki. Mahkeme kararıyla, Türk Dil Kurumu'na ve Türk Tarih Kurumu'na belirli bir temettü geliri aktarılıyor. Ama orada yönetim kuruluna CHP niye dört adam koyuyor? Efendim, yönetim kurulundaymışlar ama hiçbir inisiyatifleri yokmuş. Yönetim kuruluna gireceksin, ama hiçbir inisiyatifin olmayacak. Böyle bir saçmalık olur mu?

"Şayet inisiyatifleri yoksa o dört kişiyi çeksinler o zaman. Biz diyoruz ki: Buradaki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyeti neyse bu vasiyetin Hazine'ye devrini gerçekleştirelim. Çünkü bu şahıslara ait bir hak değildir. CHP'nin hakkı hiç değildir. MHP'li arkadaşlarla birlikte yapılacak bir yasal düzenlemeyle bu işin yoluna koyulabileceği kanaatindeyim."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "İş Bankası yönetiminde bulunan arkadaşlar İş Bankası'nın işlerine, bankacılık işlerine karışmazlar. Sadece Mustafa Kemal Atatürk'ün hisselerini temsil etme onurunu taşırlar" demişti.

Dünya Kız Çocukları Günü sosyal medyada

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, Türkiye’de de sosyal medyanın gündeminde. #DünyaKızÇocuklarıGünü etiketi Türkiye’deki Twitter kullanıcıları arasında en çok paylaşılan etiket oldu.

Twitter’da bugüne özel paylaşılan mesajlardan bazıları şöyle:

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

635 korucu görevden uzaklaştırıldı

Siirt'te arkası dönük bir korucu
Getty Images

İçişleri Bakanlığı, "terör örgütleriyle irtibatı bulunduğu değerlendirilen" 539 ve "kaçakçılık gibi suçlara karıştığı değerlendirilen" 76 korucunun "haklarında nihai karar verilene kadar" görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Açıklama şöyle:

"Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı bulunduğu değerlendirilen 559 güvenlik korucusu ile kaçakçılık, göçmen kaçakçılığı, uyuşturucu madde suçları gibi çeşitli suçlara karıştığı değerlendirilen 76 Güvenlik Korucusunun görevlerinde kalmalarının doğurabileceği telafisi imkânsız sonuçlar dikkate alındığında, yürütmekte oldukları görevin hassasiyeti nedeniyle haklarında nihai karar verilene kadar tedbir niteliğinde, 442 sayılı Köy Kanununun 74 ve devamı maddeleri ile 2008/13105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla kabul edilen Yönetmeliğe istinaden Sayın İçişleri Bakanının onayı ile toplam 635 Güvenlik Korucusu görevlerinden uzaklaştırılmıştır."

İYİ Partili Ataş: McKinsey'e tazminat ödenecek mi?

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ABD'li uluslararası yönetim danışmanlık firması McKinsey'e ön ödeme yapılıp yapılmadığını ve fesih işleminden dolayı tazminat işleminin uygulanıp uygulanmayacağıyla ilgili olarak Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Ataş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yanıtlaması istemiyle şu soruyu yöneltti:

"Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, 27 Eylül Perşembe günü Birleşmiş Milletler 73'üncü Genel Kurul görüşmeleri için bulunduğu New York'ta, Türkiye-ABD İş Konseyi tarafından düzenlenen 9. Türkiye Yatırım Konferansı'nda, uluslararası yatırım şirketi McKinsey ile anlaşıldığını duyurması ülke gündemini epeyce meşgul etmiştir. Bilindiği gibi geçen hafta Cumhurbaşkanı tarafından bu hizmetin alınmayacağı belirtilmiştir. Bu çerçevede McKinsey ile bir sözleşme imzalanmış mıdır? Eğer imzalandı ise ön ödeme yapılmış mıdır? Fesihten dolayı karşı taraf bir cezai işlem yani tazminat uygulayacak mıdır?"

McKinsey binası
Getty Images

Denizli'de 14 yaşında çocuğa cinsel istismardan 7 kişi tutuklandı

Cinsel istismar olayına tepki gösterenler adliye binası önünde toplandı.
DHA
Cinsel istismar olayına tepki gösterenler adliye binası önünde toplandı.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulmasıyla ilgili olarak 1'i Türk, 6'sı Suriyeli 7 kişinin tutuklandığı, 3 kişinin ise arandığı açıklandı.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:"Geçen salı günü, Kale Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan ihbar ve müracaatta, 14 yaşındaki bir kız çocuğuna yönelik 10 kişinin nitelikli cinsel istismar suçunu işledikleri iddia edildi. Bunun üzerine derhal, Kale Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı. Mağdurun cinsel istismara dair raporları aldırıldı. Beyan doğrultusunda şüphelilerden 1'i Türk vatandaşı, 6'sı ise Suriye uyruklu olmak üzere toplam 7 kişi yakalandı. Bu kişiler, Kale Sulh Ceza Hakimliği'nce, sorgularının ardından tutuklandı. Olaya karıştıkları iddia edilen diğer 3 kişinin ise kimliklerinin tespiti ve yakalanmaları için çalışmalar sürüyor."

Olay ilçede gerilime neden oldu. Adliye önünde toplanan kalabalık, adliye önünden geçen iki Suriyeliyi darp etmeye çalıştı.

DHA, ilçedeki Suriyeli 30 ailenin güvenlik amacıyla tahliye edilerek, başka ilçelere götürüldüğünü bildirdi.

İzmir Adliyesi'nde gaz kaçağı nedeniyle zehirlenme

İzmir Adliyesi'nin önü
DHA

İzmir Adliyesi'nde yangın tüplerinin periyodik bakımı sırasında yaşanan karbonmonoksit gazı sızıntısı nedeniyle adliye binası boşaltıldı.

Adliye binasının önüne ambulanslar sevk edildi.

DHA, bakım işlemini gerçekleştiren bir personelin zehirlendiğini belirtti.

Gazdan yoğun bir şekilde etkilenen ve kalbi duran bakım personeline, ambulansa bindirilirken kalp masajı yapıldı, duran kalbi tekrar çalıştırılarak hayata döndürüldü.

Personele müdahale eden sağlık görevlileri ile polis memurları ve bir özel güvenlik görevlisi de gazdan etkilendi. Birinin durumu ağır olan 22 kişi, hastanede tedaviye alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Adliyemizde yangın söndürme tüplerinin periyodik bakımı sırasında karbondioksit gaz kaçağı meydana gelmiş, gereken önlemler alınmış ve tüm müdahaleler yapılmıştır" denildi.

Arda Turan-Berkay kavgasına Başsavcılık'tan soruşturma

Arda Turan
Getty Images

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay arasında bir eğlence mekanında yaşanan kavga ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

Futbolcu Arda Turan, İstanbul Emirgan'da bir eğlence mekanında Berkay ile kavga etmiş ve iddiaya göre Berkay'ın burnunu kırmıştı.

Savcılığın ilerleyen günlerde Arda Turan’ı ifadeye çağırabileceği belirtildi.

Bakanlıklara yeni amblem çalışması

Cumhurbaşkanlığı forsu
Getty Images

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın, 16 bakanlığın amblem ve logolarına dair başlattığı yeni çalışma ile, bakanlık amblemleri değiştirilecek ve Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 Türk devletini temsil eden yıldızlar da bakanlık amblemlerinde yer alacak.

İletişim Başkanlığı'nın çalışmasına göre Adalet, Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma, Milli Eğitim, Sağlık, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ulaştırma ve Altyapı, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Kültür ve Turizm, Gençlik ve Spor, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile, Hazine ve Maliye, Ticaret ve Sanayi bakanlıklarının amblemleri yeniden tasarlanıyor.

Yıldızlarla çevrilecek amblemlerin ortasında ise ilgili bakanlıkların yeni logolarına yer verileceği bildirildi

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesinin ardından bakanlıkların sayısı 16'ya düşürülmüş, bakanlıkların yapılarından da değişikliğe gidilmişti.

Suudi Arabistan'a ait kargo uçağında 965 bin uyuşturucu hap

Adana polisi, ihbar üzerine Adana Havaalanı'nda yaptığı aramada, Suudi Arabistan'a ait bir kargo uçağında 965 bin adet uyuşturucu hap ele geçirildiğini açıkladı.

DHA, dün Adana Havaalanı kargo bölümünde dedektör köpeği de kullanılarak yapılan aramada ele geçirilen, su arıtma aparatları arasına gizlenmiş uyuşturucu hapların değerinin yaklaşık 14 milyon TL olduğunu belirtti.

Uçağı arama iznini çıkaran Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

Uyuşturucu haplar (Arşiv fotoğraf)
Getty Images
Uyuşturucu haplar (Arşiv fotoğraf)

HSK Başkan vekili: Yargıda FETÖ bitti diyemem

Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkan vekili Mehmet Yılmaz, "FETÖ bağlantısı" nedeniyle işlemleri hâlâ devam eden hakimler ve savcılar olduğunu belirterek "Şunu diyemem, 'Bitti'. Bitmesi mümkün değil zaten" dedi.

Yılmaz, "Sürekli etkin pişmanlık nedeniyle, itiraflar yoluyla gelenler oluyor. ByLock içerikleri çözülüyor, bu sebeple gelenler oluyor. Farklı ihbarlar yoluyla gelenler oluyor. Bunlar Teftiş Kuruluna havale edildi, onların yürüttüğü soruşturmalar var" dedi.

Kaç hakim ve savcı ile ilgili işlem yürütüldüğünün sorulması üzerine Yılmaz, şu anda tam sayı vermenin mümkün olamayacağını belirtti.

Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 4 bine yakın hakim ve savcının ihracına karar verdiklerini de hatırlattı.

Göreve yeni başlayacak hakimlerle ilgil ide konuşan Yılmaz adli yargıda bin 957, idari yargıda 126 hakim ve savcı adayının görev yerlerinin 16 Ekim'de çekilecek kurayla belirleneceğini, avukatlıktan geçirilen 400 hakimin daha göreve başlayacağını bildirdi.

Son dakikaCari denge Ağustos'ta 2,59 milyar dolar fazla verdi

Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre cari denge Ağustos ayında 2,59 milyar dolar fazla verdi. Ağustos 2017'de cari dengede 923 milyar dolarlık bir açık vardı.

Böylece Ocak - Ağustos dönemi cari açığı yıllık bazda yüzde 13,5 artarak 30,58 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yörsan’ın konkordato başvurusunda bulunduğu belirtildi

Yörsan
YORSAN.COM.TR

Süt ve süt ürünleri üreticisi Yörsan Gıda’nın borçlarını geri ödeme zorlukları nedeniyle konkordato başvurusunda bulunduğu belirtildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre başvuru Salı günü Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapıldı.

Gazeteye bilgi veren konuya yakın bir kaynak üç temel unsurun Yörsan Gıda’Nın finansal görünümünü olumsuz etkilediğini ifade etti:

 • Zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş
 • Akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle yükselen lojistik giderleri
 • Yükselen kredi maliyetleri

Haberde Yörsan Gıda’nın bazı alacaklılarının ise icra takibine geçtiği ifade edildi.

Konkordato nedir?

Konkordato, şirketlerin borçlarının yeniden yapılandırılması için başvurdukları hukuki bir yöntem.

Mali durumu bozulmuş olan borçlunun, borçlarını belli bir oranda ve vadede ödemesine ilişkin alacaklıları ile yaptığı ve mahkemece onaylanan bir anlaşma niteliği taşıyor.

Konkordato başvurusu kabul edilen şirketlerde alacaklılar haciz işlemi yapamıyor, bankalar kredilerini isteyemiyor, ipotekler satışa çıkarılamıyor ve devlet bir çeşit geçici koruma sağlamış oluyor.

Konkordato, borçlu şirketlerin mali durumunu düzeltip iflastan kurtulmasını ve alacaklıların da belli bir vadeyle alacaklarını temin etmelerini amaçlıyor.

İçişleri Bakanı Soylu'dan valiliklere 'fiyat denetimi ve fırsatçılıkla mücadele' talimatı

Süleyman Soylu
Getty Images

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TL’de yaşanan değer kaybı ile birlikte hızlı yükselen enflasyonla mücadele kapsamında kur artışını mazeret göstererek fiyat artırımına giden ya da ‘stokçuluk’ yapmakla suçlanan işletmelere yönelik olarak valiliklerden harekete geçmelerini istedi.

Valiliklere gönderilen genelgede, ‘fahiş fiyat’ uyguladığı ifade edilen işletmeler için valiliklere ‘genel emir’ çıkarma talimatı iletildi. Bu emirlere uyulmaması durumunda söz konusu işletmeler için Kabahatler Kanunu kapsamında adli süreç başlatılabilecek.

Enflasyonu düşürmek için yapılan fiyat denetimleri ve yüzde 10 indirim ne kadar etkili olabilir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Zorunlu haller dışında yatırım programına yeni proje alınmayacak

Erdoğan
Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı Orta Vadeli Mali Plan ile 2019 – 2021 dönemi yatırım hazırlıkları genelgesini onayladı.

Yayımlanan kararlarda Erdoğan’ın ekonomideki gelişmelere ve iktidarın alacağı tedbirlere dair değerlendirmelerine de yer veriliyor.

Erdoğan’ın açıklamasında ekonomide önceliğin ‘makroekonomik ve finansal istikrarın korunması’ olduğu ifade ediliyor ve bu öncelik çerçevesinde 5 temel adımın gözetileceğini vurguluyor:

 • Kamu harcamalarında tasarruf
 • Enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak
 • Yurt içi tasarrufları artırmak
 • Cari işlemler açığını azaltmak
 • Kamu mali dengelerini ve mali disiplini daha da güçlendirmek

Erdoğan ayrıca 2019’da yeni projelerin alınmayacağını da belirtti:

Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programı'na yeni proje alınmayacaktır. Mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara önem verilecek, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecektir."

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı