Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Türkiye'de 29 Ekim kutlamaları

  Adana'da düzenlenen fener alayı
  Image caption: Adana'da düzenlenen fener alayı
  Edirne'deki kutlamalar
  Image caption: Edirne'deki kutlamalar
  Eskişehir'deki Cumhuriyet yürüyüşü
  Image caption: Eskişehir'deki Cumhuriyet yürüyüşü
  Rize Çamlıhemşin'deki Zil Kale'de horon teperek Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayanlar
  Image caption: Rize Çamlıhemşin'deki Zil Kale'de horon teperek Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayanlar
  Samsun'daki kutlamalar
  Image caption: Samsun'daki kutlamalar
  Uşak'taki kutlamalar
  Image caption: Uşak'taki kutlamalar
  Van'daki kutlamalar
  Image caption: Van'daki kutlamalar
 2. Erdoğan: Yeni havalimanının ismi İstanbul

  Tayyip Erdoğan

  İstanbul'da yeni havalimanının açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni havalimanının adının İstanbul olduğunu söyledi.

  Erdoğan ayrıca Atatürk havalimanı ismi değiştirilmeden hizmete devam edeceğini söyledi.

  Cumhurbaşkanı "Atatürk Havalimanı'nın faaliyet dışındaki alanları millet bahçesi olarak İstanbul halkının kullanımına açılacaktır. Şu andaki kapalı alanları da İstanbulumuzun en büyük fuarı haline getireceğiz" dedi.

  Erdoğan "Dünyada eşine az rastlanır bu dev projeyi tamamladık. İlk etapta yılda 90 milyon yolcu kapasiteli olacak" diye konuştu.

  Tüm etapların 2028’e kadar tamamlanmasının öngörüldüğünü söyleyen Erdoğan, havalimanında 120 bin kişinin görev yapacağını ifade etti.

  Erdoğan havalimanının yatırım bedelinin yaklaşık 10 milyar avro olduğunu ve devlete kira bedelinin vergiler hariç 22 milyar avro olacağını açıkladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan projenin finansmanında herhangi bir hazine garantisi verilmediğini toplam bütçe içinde 342 milyon avro dış hat yolcu gelirinin garanti edildiğini söyledi.

  Erdoğan "Gerçekten yüzakı, dünyada da örnek olacak bir projedir" diye konuştu.

  İstanbul Havalimanı: A'dan Z'ye Cumhuriyet tarihinin en büyük altyapı projesi

 3. TBMM Başkanı Yıldırım: Çalışmaktan uslanmadık, eleştirilerden yılmadık

  DHA
  Image caption: DHA

  İstanbul Yeni Havalimanı açılış töreninde konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Kuruluşunun 95. yılında Cumhuriyet'in şanına yakışan bu eser, ülkemiz, milletimiz ve bölgemiz için hayırlı, uğurlu olsun" dedi.

  Yıldırım, "Çalışmaktan uslanmadık, eleştirilerden yılmadık, 'İnat da murattır' diyerek hamdolsun bugünlere ulaştık" diye konuştu.

  TBMM Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bu eser medeniyetimizin gücünü gösteriyor. Bu havalimanı bütün ihtişamıyla karşımızda duruyor. Attığımız her adımla ve her eserle cumhuriyetimizin temellerini sağlamlaştırıyoruz."

 4. Melih Gökçek: Bahçeli’nin sözleri bana şeref vermiştir

  View more on twitter

  Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendisinin olası adaylığı hakkındaki sözlerine yanıt verdi.

  Gökçek Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Sayın Bahçeli sözleriyle beni inanılmaz şekilde onore etmiştir. Sözleri bana şeref vermiştir. Teşekkür ediyorum” dedi.

  Bahçeli açıklamasında Gökçek’e bir öneride bulunmadıklarını ancak aday olmak isterse MHP’ye şeref kazandıracağını söylemişti.

 5. Dolar/TL son 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın resmi tatil olması dolayısıyla bugün yurt içi piyasalar kapalı.

  Uluslararası piyasalarda dolar/TL kuru günlük olarak yüzde 1,5'a kadar değer kaybederek 5,50 ile son 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü.

  TSİ 16:45 saatlerinde kur 5,5562 seviyesinden işlem görüyor.

  Dolar
 6. Son dakikaCumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyan uçak İstanbul Yeni Havalimanı'na indi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan uçak İstanbul Yeni Havalimanı'na indi.

  İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılış töreni sonrasında Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunun da havalimanında verilmesi planlanıyor.

  İYH
 7. Son dakikaMHP lideri Bahçeli: Melih Gökçek'e herhangi bir önerimiz olmadı. Aday olmak istiyorsa MHP'ye şeref kazandırır

  MHP lideri Devlet Bahçeli, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne aday olarak Melih Gökçek'i göstereceklerine dair iddialara yanıt verdi.

  Bahçeli
  Quote Message: Sayın Gökçek'e herhangi bir önerimiz olmamıştır. Melih Bey değerli bir şahsiyettir onu belediye başkanı olarak görmek istiyoruz. MHP'de belediye başkanı olursa canı gönülden destekleriz şeklinde yaklaşımlar vardır. Aday olmak istiyorsa o da ayrı bir konudur, MHP'ye şeref kazandırır.
  Quote Message: Her ilde kendi adaylarımız gireceğiz. İstanbul'da da bir sürprizimiz olabilir. Sürprizi söylersem anlamı kalmaz. İleri ki günleri beklemek lazım.
 8. İstanbul'daki yeni havalimanının adı ne olacak?

  havalımanı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılacağı törenle bugün ilk fazı açılacak olan havalimanıyla ilgili en çok merak edilen konuların başında adının ne olacağı geliyor.

  Bugüne kadar ortaya çok sayıda iddia atıldı, tahmin yapıldı.

  Havalimanını inşa eden İGA firmasının CEO'su Kadri Samsunlu, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “(İsim konusunda) 6 bilim insanından oluşan bir ekip kuruldu, isim konusunda çalışmalar başladı. Söz konusu ekip, dünyadaki örnekleri araştırırken, ABD’den bazı havalimanlarına odaklandı” dedi.

  Son günlerde kulislerde öne çıkan isimler şunlar:

  1. İstanbul Havalimanı: Açılış töreni öncesinde giriş kapısının üzerine İstanbul Havalimanı yazılı bir tabela asılması bu söylentinin daha yüksek sesle dile getirilmesine neden oldu. Bu tercihin yapılmasının özellikle Atatürk Havalimanı'nın kapatılarak, Atatürk adının kalkacak olmasından hoşnut olmayan kesimleri de mutlu edebilecek bir formül olarak görülüyor.
  2. Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı: Eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Haziran ayında yaptığı açıklamada, havalimanının "adı niçin Recep Tayyip Erdoğan olmasın" demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adının şahsen çok desteklediği ve önem verdiği bu projeye verilmesi yüksek olasılıklar arasında gösteriliyor.
  3. Fatih Sultan Mehmet Havalimanı: Havalimanıyla Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'na (ICAO) bildirilen kodun "LTFM", adının da Fatih Sultan Mehmet olacağı söylentisini doğurdu. IATA'dan farklı olarak ICAO kodları resmi makamlar tarafından kullanılıyor. Ancak İstanbul'da bu isimde bir de köprünün olmasının diğer olasılıklar arasında bu ismin şansını biraz düşürdüğü öne sürülüyor.
 9. Fatih Erbakan 23 Kasım’da siyasi parti kuruyor

  View more on twitter

  Milli Görüş akımının kurucu lideri eski başbakan Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan 23 Kasım’da yeni bir siyasi parti kuracaklarını açıkladı.

  Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayan Erbakan “Milletimizin tarihi, inancı ve ruh kökünün doğal bir sonu olan Milli Görüş zihniyetini hakkıyla temsil etmek, Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya hedeflerine ulaşmak için siyasi partimizi 23 Kasım 2018 Cuma günü kuruyoruz. Tüm ezilenlere ve mazlumlara umut olmak için, kaba kuvvetin değil, hakkın üstün tutulduğu bir dünya için başlattığımız kutlu yürüyüşümüz tüm insanlığa hayırlı ve mübarek olsun" dedi.

  Erbakan siyasi partiyle ilgili daha önceki açıklamalarında "AK Parti seçmeni için konseptimiz: Fatih Erbakan bayrağı Tayyip Erdoğan'dan devralıyor. Türkiye'yi Tayyip Erdoğan'dan sonra Fatih Erbakan yönetecek. Milli Görüş bayrağını Tayyip Erdoğan'dan Fatih Erbakan devralacak. Tayyip Erdoğan büyük iş başardı, hedeflerinin yüzde 20'ini gerçekleştirdi. Geri kalanını Fatih Erbakan gerçekleştirecek." Ifadelerini kulanmıştı.

 10. Çavuşoğlu: Cemal Kaşıkçı’nın cesedi bulunamadı, sorumluluk Suudi Arabistan’ın

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

  İstanbul’da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya gelen Çavuşoğlu, görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında “Kimler geldi Türkiye'ye? Ve arkasında kim var? Bunların hepsinin açığa çıkması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Başsavcılığımızın yürüttüğü soruşturmaya emniyetimiz, istihbaratımız gerekli desteği vermektedirler. Henüz Kaşıkçı'nın cesedine ulaşılamadı. Dolayısıyla şu anda bu cinayeti işleyenler Suudi Arabistan'da olduğuna göre, Suudi Arabistan'ın sorumluluğu burada çok büyük” dedi.

  İki ülkenin başsavcılarının birlikte çalışmalarının faydalı olduğunu söyleyen Çavuşooğlu “Bu iş birliğinin devam etmesi gerekiyor ama zamana yayma ya da oyalama gibi olmasın. Bizim derdimiz bu. Bir an önce bu soruşturma neticelensin. Tüm dünya merak ediyor. Tüm gerçekler ortaya çıksın" dedi.

  Cemal Kaşıkçı neden önemli, Suudi gazeteciye ne oldu?

 11. İstanbul'da bugün açılacak yeni havalimanı havadan görüntülendi

  İstanbul yeni havalimanı

  Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak İstanbul'daki yeni havalimanı Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından havadan görüntülendi.

  İsmi henüz açıklanmayan havalimanının ilk fazında 90 milyon, tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesi olması bekleniyor.

  Havalimanı için şu ana kadar 7.5 milyar euro yatırım yapıldı. Havalimanının nihai yüzölçümü 76.5 kilometre kare ve limanda 2 terminal 6 pist yer alacak.

  Yeni havalimanında ilk seferin 31 Ekim'de Türk Hava Yolları tarafından (THY) İstanbul-Ankara arasında gerçekleştirmesi planlanıyor.

  İstanbul Yeni Havalimanı: İhale sürecinde neler yaşandı, proje için hangi garantiler verildi?

  İstanbul Yeni Havalimanı: Taşınma süreci ne zaman tamamlanacak ve nasıl yapılacak?

  havalimanı
  Havalimanı
  havalimanı
  havalimanı
 12. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Twitter'de en çok konuşulan konu oldu

  View more on twitter

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sosyal medya platformu Twitter'da en çok konuşulan etiketlerin başında geliyor.

  Türkiye'deki kullanıcılar #29Ekim1923, #Atam, #Anıtkabir, #GaziMustafaKemal, #KutluOlsun, #NeMutluTürkümDiyene gibi etiketler altında Cumhuriyet Bayramı hakkında onbinlerce paylaşım yaptı.

 13. Suudi Başsavcı el-Muceb ile İstanbul Başsavcısı Fidan'ın görüşmesi başladı

  Cemal Kaşıkçı
  Image caption: Cemal Kaşıkçı

  Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı cinayetini soruşturan Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el-Muceb İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile görüşmek için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na geldi.

  El-Muceb ile beraberindeki heyet Başsavcı Fidan’ın makamında görüşmelerine başladı.

  Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna 2 Ekim'de giren ve bir daha çıkmayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü Riyad da kabul etmişti.

  Cemal Kaşıkçı neden Suudi Arabistan'ın hedefiydi?

 14. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Havalimanının açılışı Türkiye'nin gücünün göstergesidir

  Ankara Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defterini şu sözlerle imzaladı:

  Quote Message: Aziz Atatürk, Cumhuriyetin 95 yılında huzurunuzdayız. Sizi ve silah arkadaşlarınızı yad ediyor, Allah'tan rahmet diliyoruz. Bugünü İstanbul'da dünyanın en prestijli havalimanlarından birini açarak kutluyoruz. Ekonomik saldırıların olduğu bir dönemde bu havalimanının açılışı Türkiye'nin gücünün bir göstergesidir." from Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
 15. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve devlet erkanı Anıtkabir'de

  Ankara Anıtkabir

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve başkanlığındaki devlet erkanı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Anıtkabir'i ziyaret etti. Atatürk'ün mozolesine çelenk koyan Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

  Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesinin ardından kurulan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı da ilk defa 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreninde yer almış oldu.

  Cumhuriyetin kuruluşunun 95'inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen programın ikinci durağı Beştepe olacak.

 16. Fenerbahçe’de 3-1’lik Ankaragücü yenilgisi sonrası Phillip Cocu’nun görevine son verildi

  Phillip Cocu

  Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu görevden alındı.

  Dün akşam Kadıköy’de oynanan Ankaragücü karşılaşmasını 3-1 mağlıp tamamlayan Fenerbahçe’de yönetim Hollandalı Teknik Direktör Cocu’nun sözleşmesinin feshedilmesine karar verdi.

  Cocu’nun görevden alınmasıyla ilgili açıklama, Fenerbahçe’nin Twitter hesabından yapıldı.

  View more on twitter

  Yıllık 2,5 milyon euro kazanan Cocu’nun Fenerbahçe ile 3 yıllık sözleşmesi bulunuyordu.

  Hürriyet gazetesi, Cocu’nun 7,5 milyon euroluk alacak hakkından vazgeçip geçmeyeceğinin henüz belli olmadığını yazıyor.

 17. Suudi Arabistan Başsavcısı İstanbul'da

  Suudi Arabistan

  Suudi Arabistan'ın Başsavcısı Suud el-Muceb, Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında Türkiye'ye gitti.

  El-Muceb'in, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile görüşmesi ve başkonsolosluk binasında incelemelerde bulunması bekleniyor.

 18. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden İstanbul yeni havalimanı açıklaması: Hapisteki işçiler serbest bırakılmalı

  Video content

  Video caption: Havaalanı işçileri: Şantiye açık cezaevi gibi

  İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), bugün açılışı yapılacak olan İstanbul yeni havalimanının inşaat sürecinde yaşanan işçi eylemlerini ve tutuklamaları konu alan bir rapor yayımladı.

  HRW raporunda, çalışma koşullarını protesto eden çok sayıda işçinin işten atıldığı ve haklarında cezai işlem başlatıldığı vurgulanıyor.

  HRW Türkiye Direktörü Emma Sinclair-Webb, tutuklu işçilerin serbest bırakılması yönünde çağrıda bulundu:

  Quote Message: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son mega projesinin cam ve çelik duvarlarının arkasında, kötü çalışma koşullarını protesto eden 30 işçi ve bir sendika başkanı hapiste tutuluyor. Hapisteki işçiler serbest bırakılmalı, tüm işçiler hakkında açılmış ceza soruşturmaları düşürülmeli ve protesto eylemi yaptıkları için haksız olarak işten çıkartılmış diğer tüm işçiler de işlerine geri dönebilmeli.”
 19. İstanbul Yeni Havalimanı bugün açılıyor

  Yeni Havalimanı

  ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı’ olarak nitelenen İstanbul Yeni Havalimanı’nın resmi açılışı bugün yapılıyor.

  Havalimanının inşası için şu ana kadar 7 milyar euronun üzerinde bir yatırım gerçekleştirildi.

  Kademeli olarak yapılacak olan projede ilk faz için önce 90, sonra 150 ve 2020'lerin sonunda tamamlandığında da 200 milyon yolcu geleceği düşünülüyor.

  İhale şartnamesine göre, DHMİ tarafından verilen yolcu gelir garantisi 12 yıl için toplamda 6,3 milyar euroya ulaşıyor.

  İstanbul yeni havalimanı haber dosyası:

 20. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

  Anıtkabir

  Cumhuriyet’in 95. Yıldönümü ülke genelinde düzenlenen törenlerle kutlanıyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sabah saatlerinde Anıtkabir’i ziyaret etmesi bekleniyor.

  Ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda tebrikleri kabul edecek olan Erdoğan, daha sonra İstanbul’a geçecek.

  İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılış töreni sonrasında Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunun da havalimanında verilmesi planlanıyor.