Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Cemal Kaşıkçı cinayeti - AKP sözcüsü Çelik: 'Bu, yüksek düzeyden talimat verilmeden gerçekleştirilecek bir eylem değil'

  Ömer Çelik

  Adalet ve Kalkınma Partisi sözcüsü Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri yorumladı.

  Çelik, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak, bunun yüksek düzeyden talimat verilmeden gerçekleştirilecek bir eylem olamayacağını söyledi.:

  “Cumhurbaşkanı beklentilerimizi sıraladı. Bir, Kaşıkçı’nın cesedi nerede? Bu işi yapanlar Suudi Arabistan makamlarının elindedir. Bunu öğrenememeleri gibi bir şeyin söz konusu olmadığını düşünüyoruz. İkincisi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı tarafından söylenen yerli işbirlikçi kimdir? Üçüncüsü, bu talimatı kim vermiştir? Bu, yüksek düzeyden talimat verilmeden gerçekleştirilecek bir eylem değildir.

  “Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde gerçekleşmiştir bu eylem. Dolayısıyla bu şahısların adil şekilde yargılanması için bu yargılamanın İstanbul’da yapılması gerekir. Burada çok vahim olay var. şöyle bir şey olması gerekir. İstanbul’da yargılanmalıdır. Adil şeffaf bir yargılama olmalıdır. BM’den de sık sık çağrı yapılıyor. Adil ve şeffaf yargılama için. Bütün deliller ortaya dökülür ve dünya soru işaretlerinin ortadan kaldırılmasını izlemiş olur. Bunlar yapılmadığı sürece bu gündemden düşmeyecek hiçbir şekilde.

  Tunceli'deki askerlerin ölümü: 'Donanım ve teçhizat eksiliği yoktu'

  Çelik, Tunceli’de donarak ölen iki askerle ilgili olaraksa adli ve idari soruşturmanın sürdüğünü, donanım ve teçhizat konusunda askerlerin bir eksiğinin olmadığını belirtti:

  “İstedikleri kurumdan öğrenebilirler, elimde listeler de var. Askerimiz hangi donanıma, teçhizatlara sahiptir? Hatta kendilerine başka ek teçhizatlar verilmektedir? Söz konusu bölgede 12 kişilik bir tim. Donanım ve teçhizat konusunda askerimizin herhangi bir eksikliği yoktur.

  “12 kişilik tim bırakıldıktan sonra, içişleri bakanımız da açıkladı. Bozkır bir bölge, birden bire hava şartları değişiyor. Helikopter ulaşamıyor. Nakledildiklerinde şahadet mertebesine erişiyorlar. Diğer Mehmetçiklerimiz taburcu ediliyor. Yine savcılık adli soruşturmayı, jandarma da idari soruşturmayı içişleri bakanlığı bünyesinde yürütülüyor.”

 2. TL swap piyasasında işlemler 1 Kasım'da başlayacak

  Döviz

  Merkez Bankası, döviz karşılığı Türk lirası swap piyasasında, taraflı işlemlere 1 Kasım'da başlanacağını duyurdu.

  Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  "31 Ağustos Tarihli Basın Duyurusu ile Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı Türk lirası swap piyasasının açılmasına karar verildiği, işlemlerin Döviz ve Efektif Piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla limitleri dahilinde kotasyon yöntemiyle gerçekleştirileceği kamuoyu ile paylaşılmıştı. "Söz konusu piyasada Merkez Bankası taraflı işlemlere 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren başlanacak olup, bankaların limitleri Döviz ve Efektif Piyasaları işlem limitlerinin yüzde 10’u ile sınırlı olacaktır. İşlemlere ilişkin ayrıntılar veri dağıtım sistemleri aracılığı ile günlük olarak ilan edilecektir."

  Swap nedir?

  İngilizce bir kelime olan Swap, "değiş, tokuş, takas" anlamına geliyor.

  Finans piyasalarında ise; iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde farklı faiz ödemelerini ve / veya farklı para birimlerini karşılıklı olarak değiştirdikleri takas sözleşmesine swap sözleşmesi deniyor. Swap piyasasında ağırlıklı döviz swapları ile faize dayalı swap sözleşmeleri işlem görüyor.

  Faiz swapında biri sabit faizle, diğeri değişken faizle borçlanan iki taraf faiz ödemelerini birbirleriyle değiştiriyor ancak anapara hiçbir şekilde el değiştirmiyor.

  İki farklı para birimindeki kur riski belli bir süre bertaraf edilerek, faizi yüksek olan para biriminin faiz getirisinden yararlanma adına yapılan işleme ise çapraz döviz swapı deniyor.

 3. Suudi Arabistan heyetinin numaralı valizleri ve kuruyemiş kutuları havalimanında

  numaralı valizler

  Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturması kapsamında Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el-Macib'in bu akşam Türkiye’den ayrılması bekleniyor.

  Numaralı valizler

  Macib’in gidişi öncesinde İstanbul'daki Atatürk Havalimanı'na giden konsolosluk heyeti, numaralandırılmış çok sayıda siyah valiz ve büyük boy kuruyemiş kutuları götürdü.

  Macib Pazar akşamı İstanbul’a gelmiş, Pazartesi günü İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan ile 1 saat 15 dakika Salı günü de 50 dakika görüşmüştü.

  Kutular
 4. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı: Kaşıkçı’nın cesedi parçalandı, şüphelileri sorgulamak için Suudi Arabistan’a davet edildik

  kaşıkçı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el-Macib’le Pazartesi ve Salı günleri gerçekleştirilen görüşmelerle ilgili bir yazılı açıklama yaptı.

  Suudi Arabistan’a yöneltilen soruların yanıtsız kaldığını açıklayan savcılık, Kaşıkçı’nın konsolosluğa girer girmez boğularak öldürüldüğünü, cesedinin "parçalanarak yok edildiğini" açıkladı.

  Açıklamada Suudi Arabistan’dan gelen “ceset halıya sarılıp yerli işbirlikçiye verildi” ifadelerinin üzerine Macib’e bu yerel işbirlikçinin kim olduğunun sorulduğu, Macib’in “’Suudi Arabistan’dan ‘ceset yerli işbirlikçiye verildi’ diye bir açıklama yapılmadı” diye yanıt verdiği ifadeleri yer aldı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi savcılığın kendilerini ellerindeki delillerle birlikte Suudi Arabistan’a davet ettiğini, burada ortak sorgulama yapılabileceğini duyurdu:

  Quote Message: Suudi Arabistan Krallıgı Başsavcılığınca 31/10/2018 tarihi itibari ile Cumhuriyet Başsavcılıgımıza gönderilen cevabi yazıda özetle; İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve beraberindeki heyet soruşturma kapsamında elde edilen delillerle birlikte Suudi Arabistan'a davet edilmiş, cesedin akıbetinin Suudi Arabistan'da birlikte yapılacak sorgulamalar sonucunda tespit edilebileceği, Cemal KAŞIKÇI'nın öldürülmesi eyleminin planlı olup olmadığının bu sorgulamalar sonucu anlaşılabileceği, olayla ilgili olarak ‘yerli işbirlikçi’ bulunduğuna dair Suudi Arabistan Krallığı makamlarının herhangi bir beyanının olmadığı bildirilmiştir. Gelinen aşama itibari ile gerçeğin ortaya çıkarılmasına yönelik tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen görüşmelerden somut sonuç elde edilememiştir. from İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı
  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı
 5. Berat Albayrak otomobil, emlak, beyaz eşya ve mobilyada KDV ve ÖTV indirimleri açıkladı

  albayrak

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, altı sektörde KDV ve ÖTV indirimi açıkladı.

  Bu sektörler ve indirim oranları şöyle:

  • Konut satışlarında KDV yüzde 18’den 8’e,
  • Tapu harçlarında KDV yüzde 4’ten 3’e,
  • Mobilyada KDV yüzde 18’den 8’e,
  • Beyaz eşyada ÖTV oranı yüzde 0'a,
  • 1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV’de 15 puan,
  • Ticari araçlarda yüzde 18’den yüzde 1’e indirim yapılacak.

  Beyaz eşya, son enflasyon verilerinde en fazla artışın yaşandığı kalemlerden biriydi.

  Albayrak, fiyatlarda "köpük" olarak nitelendirdiği seviyelerin kırıldığının görüleceğini, enflasyonla topyekün mücadele programına 2 bin 500'den fazla şirketin katıldığını, bunun "müthiş bir rakam" olduğunu söyledi.

  Bankaların kredi faizlerini yüzde 30'ların altına, mevduat faizlerini de yüzde 20'nin altına indirdiğini ve bunun "çok güzel bir gelişme" olduğunu belirten Albayrak, "Bankalarla sorun yaşayanlar için açtığımız 0850 222 2335 numaralı çağrı merkezini çok önemli geliyoruz. Buraya gelen şikayetleri bizzat ben takip ediyorum" dedi.

 6. TSK’dan Kobani bölgesindeki hedeflere obüs atışı

  TSK'ya ait obüsler

  Türk Silahlı Kuvvetleri, Şanlıurfa sınırından, Suriye'nin kuzeyinde PYD denetiminde bulunan Kobani (Ayn El-Arab) bölgesine yönelik obüs atışı yaptı.

  Anadolu Ajansı’nın olayla ilgili, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, “Top atışlarıyla vurulan mevzilerdeki PYD/PKK'lı 4 terörist etkisiz hale getirildi, 6 terörist yaralandı” ifadesi yer aldı.

  Doğan Haber Ajansı ise gelişmeyi, “Sınır hattında konuşlu askeri araca yönelik taciz ateşi açılması üzerine TSK birliklerince saldırının yapıldığı Kobani'nin batısındaki Siftek ve Körali köylerinde PKK/PYD mensubu 4 teröristin öldüğü, 6 teröristin ise yaralandığının tespit edildiği öğrenildi” ifadeleriyle duyurdu.

  PYD’ye yakın Anha Haber Ajansı atışların iki sivilin yaralanmasına neden olduğunu belirtti.

  Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından yapılan açıklamada, "obüs atışlarına karşılık verildiği ve Suriye'nin kuzeyinde TSK'ya ait askeri bir aracın imha edildiği” ifadeleri yer aldı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni operasyonlar düzenleyebileceğinin sinyalini vermişti.

  Erdoğan, "Fırat'ın doğusu konusunda hazırlıkları tamamladık. Yakında etkili operasyonlarla terör örgütünün tepesine tepesine bineceğiz. Bir gece ansızın gelebiliriz" diye konuşmuştu.

  Kobani, 2012 yılında Suriye güvenlik güçlerinin ülkenin kuzeyinden büyük oranda çekilmesi sonrasında PYD’nin denetimine girmişti.

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü Eylül 2014’te kenti ele geçirmek için büyük bir kuşatma başlatmış, örgüt Ocak 2015’te yoğun çatışmalar ve hava saldırıları ardından kentten çekilmek zorunda kalmıştı.

 7. Kangal köpeği 'Kezban' kuzulara da annelik yapıyor

  Kangal

  Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde, 3 yaşındaki dişi kangal köpeği 'Kezban', annelerinin kabul etmediği kuzu yavrularını kendi yavrularıyla birlikte emzirmeye başladı.

  Çaycuma Yukarı İhsaniye köyünde Suat Karakaş'a ait çiftlikte koyunlara bekçilik yapan dişi kangal köpeği 'Kezban' ın geçen ay 5 yavrusu dünyaya geldi. Aynı zamanda dünyaya gelen iki kuzuyu anneleri emzirmedi. Kezban, kuzuları da sahiplendi.

  Çiftlikte çobanlık yapan Şaban Erol, kangal köpeğinin kendi yavrularıyla birlikte kuzuları da emzirdiğini görünce çok şaşırdığını söyledi.

  Kangal köpeklerinin iç güdüsel olarak diğer köpeklerden farklı olduğunu anlatan Erol, "Kuzular köpeğin peşinden ayrılmıyor. Kendi yavrularından çok kuzularla ilgilendiği oluyor. Kangallar çok vefalı hayvanlar. Sürekli koyunların ve kuzuların yanında olduğu için bu davranışı sergilemiş olabilir. Kuzulara takviye olarak mama da veriyoruz. Bu şekilde büyüyecekler. Biz ayırsak onlar ayrılmıyorlar" dedi.

 8. Vatan gazetesi kapanacak, Milliyet’in hafta sonu ekine dönüşecek

  Vatan gazetesi

  2002 yılında kurulan, Demirören grubuna ait Vatan gazetesi kapanıyor. Gazetenin yarın son baskısını yapacağı açıklandı.

  Doğan Medya Holding bünyesinde kurulan gazete, 2011’de Milliyet ile birlikte Demirören grubuna satılmıştı.

  Demirören Medya Grubu İcra Kurulu Başkanlığı imzasıyla gazete çalışanlarına gönderilen mesajda, internet sitesi gazetevatan.com’un yayınına devam edeceği belirtildi:

  “Grubumuzun yeniden yapılandırma çalışmalarına istinaden 16 yıldır yayın hayatına devam eden Vatan Gazetesi 1 Kasım 2018 tarihi itibarıyla artık Milliyet Gazetesi’nin hafta sonu eki olarak okuyucusuyla buluşacaktır.

  “Vatan’ın e–gazete uygulaması da devam edecek olup isteyen okuyucular bu mecradan da gazetelerine ulaşabileceklerdir. GazeteVatan.com ise dijital ortamda yayınını sürdürecektir.”

 9. Bedrettin Dalan: Siyasete girmeyi düşünmüyorum

  Bedrettin Dalan

  Bazı medya organlarında, MHP kaynaklarına dayanılarak yapılan ‘MHP’nin Bedrettin Dalan’ı İstanbul belediye başkanlığı için aday göstereceğine’ dair haberler ardından bir açıklama yapan Dalan, ‘siyasete girmeyi düşünmediğini’ söyledi.

  Dalan, "Şu an siyasete girmeyi düşünmüyorum. Siyaset benim için bitmiştir. Tekrar aday olmayacağım" dedi. Eski belediye başkanı ve eski milletvekili Dalan, “Bana bir teklif gelmedi, gelse de kabul etmem” dedi.

  Anavatan Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer alan Bedrettin Dalan, 1984-1989 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmıştı. Dalan, 1991 yılında ise Doğru Yol Partisi’nden milletvekili seçilerek meclise girmişti.

  Yerel seçimler Mart 2019’da yapılacak.

 10. İstanbul Havalimanı'ndan ilk sefer gerçekleştiriliyor

  İstanbul Havalimanı

  Türk Hava Yolları'nın (THY) 'TK 2124' kodlu uçağı, İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli seferi gerçekleştirmek üzere Ankara'ya hareket etti.

  29 Ekim'de açılan İstanbul Havalimanı'ndan ilk tarifeli uçak, saat 11.32'de Ankara Esenboğa Havalimanı'na gitmek üzere havalandı.

  THY'nin daha önce açıkladığı uçuş takvimine göre bilet alan yolcular, sabah saatlerinden itibaren İstanbul Havalimanı'na geldi.

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhanda check-in kontuarına gelerek temsili biletini aldı.

  Daha sonra hava kontrol kulesine geçen Bakan Turhan, uçağın kalkış talimatını vererek, uçuşu buradan takip etti.

 11. 'İmar Barışı'nda başvuru süresi uzatıldı

  İstanbul

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan 'İmar Barışı' düzenlemesinde başvuru süresinin 31 Aralık'a kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Karar ile 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi 31 Aralık 2018'e kadar uzatıldı.

  İmar Barışı'nda 8 Haziran'da başlayan başvurular bugün sona erecekti.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 'İmar Barışı'yla "devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılmasını; imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılmasını hedeflediğini" belirtiyor.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 27 Ekim tarihi itibarıyla yaklaşık 8 milyon 150 bin kişinin 'İmar Barışı' için başvuruda bulunduğunu bildirmişti.

 12. TCMB, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 23,5'e çıkardı

  TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, yılın son enflasyon raporunu sunuyor.

  Buna göre kurum yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 23,5 olarak açıkladı.

  Kurumun 2018 yıl sonu için daha önceki enflasyon tahmini yüzde 13,4'dü.

  2019 yılı için enflasyon tahmininin yüzde 15,2'e, 2020 için ise yüzde 9,3'e çıktığı belirtildi.

  Orta vadede enflasyonun yüzde 5 oranında istikrar kazanacağının öngörüldüğü ifade edildi.

  Murat Çetinkaya
 13. Reuters: BOTAŞ, elektrik üreticilerine sağladığı doğalgazın fiyatını yüzde 9 düşürecek

  Reuters haber ajansı sektör temsilcilerine dayandırdığı haberinde, BOTAŞ'ın (Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi) 1 Kasım itibariyle elektrik üreticilerine sattığı doğalgazın fiyatını yüzde 9 oranında düşüreceğini kaydetti.

  Ancak hanehalkları ve endüstriyel tüketicilere sağlanan doğalgazın fiyatında bir oynama olmayacağı aktarıldı.

  Elektrik
 14. Ekonomik güven endeksi Ekim ayında yüzde 4,8 azalarak son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi

  Ekonomik güven endeksi Eylül ayında 71 iken, Ekim ayında %4,8 oranında azalarak 67,5 oldu.

  Bu Ocak 2009'dan beri en düşük seviyeye işaret ediyor.

  Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

  Ekim ayında tüketici güven endeksi 57,3 değerine, hizmet sektörü güven endeksi 75,7 değerine ve perakende ticaret sektörü güven endeksi 87 değerine geriledi.

  Ekim ayında reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 91,1 değerine, inşaat sektörü güven endeksi ise 58,7 değerine yükseldi.

  Ekonomik güven endeksi
 15. Eylül ayında dış ticaret açığı yüzde 77 azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Eylül ayında, 2017 yılının aynı ayına göre %22,4 artarak 14 milyar 456 milyon dolar, ithalat %18,3 azalarak 16 milyar 326 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Eylül ayında dış ticaret açığı ise %77,1 azalarak 1 milyar 869 milyon dolara geriledi.İhracatın ithalatı karşılama oranı 2017 Eylül ayında %59,1 iken, 2018 Eylül ayında %88,5'e yükseldi.

  Avrupa Birliği’ne yapılan ihracat, 2017 yılının aynı ayına göre %24,4 artarak 7 milyar 322 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Ticaret