Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Gün boyu gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın sabah tekrardan görüşme umuduyla, hoşça kalın.

 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Trump’la konuştu, Pittsburgh saldırısının ardından taziyelerini iletti

  Trump ve Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bugün akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi. İkili konular ve Suriye’deki gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Menbiç ve İdlib’le ilgili düzenlemelere de değinilirken Erdoğan, ABD’nin Pittsburgh kentindeki sinagoga yapılan saldırıyı kınadı ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve Amerikan halkına taziyelerini iletti.

  Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Trump, ABD-Türkiye arasındaki ikili ilişkileri daha da güçlendirmeye yönelik yapıcı adımlar atma konusundaki kararlılıklarını vurgulamışlardır.

  “İki lider, gerek ikili gerek bölgesel konularda önümüzdeki süreçte de yakın temasta olma hususunda mutabık kalmışlardır.”

 3. Sıla: Susarsam bu ülkenin kadınlarına, şiddete karşı insanlarına haksızlık etmiş olacağım, bu yüzden susmama kararı aldım

  sıla

  Şarkıcı Sıla Gençoğlu, oyuncu Ahmet Kural hakkında savcılıkta ifade verdikten sonra yaşadıklarına dair Instagram hesabından bir açıklama yaptı.

  Sıla, Hayatımdaki insanın fiziki şiddetine maruz kaldım. Bu, fiziki hasarı bir yana insanın kadın tarafını darmadağın eden bir olaymış” dedi ve “Ben de susarsam önce kendime, sonra da bu ülkenin kadınlarına, şiddete karşı insanlarına haksızlık etmiş olacağım. Bu nedenle başıma gelen olay üzerine susmama kararı aldım” ifadelerini kullandı.

  View more on instagram
 4. Bakan Akar’dan yeni askerlik sistemi açıklaması

  Hulusi Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü, gelecek günlerde tamamlanacağını açıkladı.

  Akar konuyla ilgili olarak, "Bedelli askerlik,dövizli askerlik, klasik askerlik ne olacak, bunun sonu diyorsunuz. 2-3 aydan beri çalışma yürütülüyor henüz sonuçlanmadı tartışmalı pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2-3 ay içinde bedelilidir, dövizlidir bunu gündemden çıkartıp, bir zemine kavuşturma gayretimiz sürüyor" dedi.

 5. Son dakikaMilli Savunma Bakanı Akar: Menbiç'te ABD ile ortak devriye bugün başladı

  Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Menbiç’te Türkiye ve ABD ordusunun ortak devriye faaliyetine başladığını açıkladı.

  Akar “Devriye bugün 15.53 itibarıyla başladı” dedi.

  Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye sınırına yakın olan Menbiç, omurgasını Türkiye'nin terör örgütü olarak tanımladığı Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri tarafından kontrol ediliyor.

  Hulusi Akar iki gün önce "Ortak devriye bugün yarın başlar" demişti.

  Bir süredir bölgede ABD ve Türkiye askerlerinin ortak devriye faaliyeti yapması için iki ülke arasında görüşmeler sürüyordu.

 6. Milli Savunma Bakanı Akar: Bedelliye başvuru sayısı 724 bin oldu

  askerler

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı 2019 bakanlık bütçe sunumunda bedelli askerliğe başvuranların sayısının 724 bin 144'e yükseldiğini açıkladı:

  “Bunlardan 578 bin 887'sinin işlemleri tamamlanmıştır. Bu vatandaşlarımızın 54 bin 36'sı temel askerlik eğitimlerini tamamlamış, 13 bin 555'i eğitimlerine devam etmektedir.”

  Böylece 15 bin TL olarak belirlenen bedelli askerlik ücretiyle 10,8 milyar TL gelir elde edilmiş oldu.

  Akar, savunma sanayisine daha fazla kaynak aktarılması gerektiğini de ekledi:

  "Ülkemiz etrafında yaşanan olaylar ve Milli çıkarlarımızın korunması adına sarf edilen çaba, savunma sanayiine daha fazla kaynak ayırma gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Türkiye Cumhuriyeti olarak, içinde bulunduğumuz coğrafyada barış ve huzur içinde yaşanması konusundaki hassasiyetimiz, savunma harcamalarımızın artırılması ihtiyacını doğurmuştur. Bu itibarla, 2017 ve 2018’de gerçekleştirdiğimiz harekatlardan edindiğimiz deneyimler, önümüzdeki dönemlerde gerçekleştireceğimiz faaliyetler için yeni nesil silah sistemlerinin teminini ve idame işletmesini zorunlu hale getirmiştir.”

  Akar, Milli Savunma Bakanlığı 2019 Yılı Bütçe Teklifinin, 46 milyar 462 milyon 303 bin Türk Lirası olduğunu söyledi.

 7. Sıla kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle Ahmet Kural’dan şikayetçi oldu, koruma kararı verildi

  sıla ve avukatı

  Şarkıcı Sıla Gençoğlu, birlikte olduğu Ahmet Kural’dan darp, cebir ve psikolojik şiddet gördüğü gerekçesiyle şikayetçi oldu.

  Bugün İstanbul Adalet Sarayı’na giden Sıla ve avukatı Rezan Epözdemir, savcılıkta ifade verdi.

  İfade sonrası adliye önünde bir açıklama yapan Epözdemir, "6284 sayılı kanun (Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun) 5. Maddesi uyarınca şiddet, fiziki şiddet nedeniyle hak arama özgürlüğümüzü kullandık. Akabinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayetçi olduk” dedi ve ekledi:

  “Başsavcılık makamı da bugün Sıla Hanımın ifadesine başvurdu müşteki sıfatıyla. Evde yaşanan bir darp, cebir, psikolojik şiddet, hakaret ve tehdit eksenli bir soruşturmamız oldu. Hak arama özgürlüğümüzü kullandık, hukuk devletinin gereği olarak. Artık bundan sonra top yargıda, yargı bir karar verecek.”

  "Üç ay koruma verdi. Evden uzaklaştırmadan tutun da işyerine uzaklaştırmaya kadar, kitle iletişim araçlarından rahatsız etmemeye kadar geniş skalada bir çok konuda verdi. Koruma kararı dün itibariyle çıktı henüz bir aşma yok. Aşma olursa hukuki müeyyidesi var biliyorsunuz. Disiplin hapsi var aşılmayacağını umut ediyoruz.”

 8. Colliers International: İnşaat şirketleri bu şartlar altında İstanbul’da yeni proje geliştirmeye hevesli değil

  grafik
  Image caption: Rapora göre en pahalı ofis alanları Haliç-Bebek-Levent üçgeni arasında yer alırken en ucuz ofis alanları Haliç'ten Küçükçekmece'ye uzanan alanda bulunuyor

  Gayrimenkul hizmetleri firması Colliers’in İstanbul Ofis Piyasası Üçüncü Çeyrek Raporu’nu açıkladı.

  Raporda bir önceki çeyreğe göre, Avrupa yakası A sınıfı ofislerin doluluk oranı yüzde yüzde 59.2’den yüzde 59.36’ya çıkarken, ortalama aylık kirası metrekare başına 24.24 dolardan, 23.56 dolara gerilediği yer aldı.

  Anadolu yakasında da A sınıfı ofislerin bir önceki çeyrekte yüzde 67.34 olan doluluk oranı 69.92’ye yükselirken, metrekare başına aylık kirası 18.77 dolardan, 17.40 dolara geriledi.

  Colliers kiraların gerilemesinin sebepleri arasında talep daralmasına bağlı rekabet ortamı ve döviz cinsinden kira sözleşmelerinin yasaklanırken, güncel kurdan daha düşük bir kur belirlenmesi olduğunu belirtti.

  Raporda “Döviz cinsinden kiralama yapılamayacak olmasının, mal sahibi veya geliştiricilerin döviz cinsinden finansman kullanarak bu yatırımları yapmakta oldukları göz önüne alındığında, yeni bir proje geliştirmeye bu şartlar altında çok da hevesli değiller” ifadeleri yer aldı.

 9. Kuzey Kıbrıs Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay: Rum tarafının tek yanlı hamleleri Türkiye’nin iki sondaj gemisi sahibi olmasına yol açtı

  Kuzey Kıbrıs Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay
  Image caption: Kuzey Kıbrıs Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay

  Kuzey Kıbrıs Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye’ye ait Fatih sondaj gemisinin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarına başlamasının bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

  "Kötü komşu insanı ev sahibi yapar misali doğu Akdeniz’de Rum tarafının tek yanlı oldu bittiler yaratmaya çalışması Türkiye’nin iki sondaj gemisi sahibi olmasına neden oldu" diyen Özersay, "Ancak biz yine de kötü komşu istemiyoruz, gelin iyi komşu olalım, her iki topluma da ait olan bu kaynakları birlikte işletelim, yönetelim ve paylaşalım" ifadelerini kullandı.

  Özersay, "Kıbrıs Rum siyasi liderliği, gerek siyasi erki gerekse de doğal zenginlikleri paylaşmaya hazır olduğunu, bunu içine sindirebileceğini bize göstermek zorundadır" dedi ve ekledi:

  “Kıbrıs Rum liderliğinin federal bir ortaklıkta bir yandan yönetimi, diğer yandansa zenginliği paylaşmaya hazır olmadığı gün gibi ortadadır.

  "Bu anlayış, bu zihniyet değişmedikçe paylaşıma dayalı federal bir ortaklık da hem başarılması bağlamında, hem de başarılması ertesinde yaşatılması bağlamında şahsen bana bu konjonktürde çok gerçekçi gelmiyor. Doğal gaz Rum tarafının bu türden bir çözümü gerçekten isteyip istemediğini anlamak bağlamında tam anlamıyla bir sınav niteliği taşır.”

 10. Mobilyacılar KDV indiriminin 2 ay yerine 14 ay sürmesini istiyor

  mobilya fabrikası

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıkladığı vergi indirimi uygulanacak sektörler arasında yer alan mobilya üreticileri, vergi indiriminin 2 ay yerine 14 ay sürmesini talep etti.

  DHA’ya konuşan Mobilya Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç, Albayrak’a teşekkür ederken “Her dönemde imdada yetiştiler. Türkiye’nin dinamiklerini biliyorlar. 2018 yılının son iki ayında önemli bir katkı sağlayacak. İşten çıkarmanın olduğu bir döneme geldi, böylelikle inşallah kimse işten çıkmayacak. İki ay çok az bir süre. Bu indirim, 2019 yılının tamamına yayılırsa 2023 hedeflerimizin önü açılmış olur" dedi ve ekledi:

  “Bu sene inşallah Türkiye olarak, mobilya ihracatımız 3 milyar doları aşacak. 16 yıllık istikrarla, dünyada mobilya ihracatında 12'nci sıraya yükselmiştik. Bu indirim 2019 yılında da devam ederse, sıralamada ilk 10’a gireriz."

 11. JP Morgan: Türkiye’deki vergi indirimi piyasalarda endişelere yol açtı

  albayrak

  JP Morgan, dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan vergi indirimlerinin piyasalarda endişelere yol açtığını duyurdu.

  Yatırımcılarla paylaşılan analizde, indirimin yalnızca iki ay geçerli olması nedeniyle enflasyon ve mali dengeye etkisinin sınırlı olacağını, 2009 ve 2017’deki vergi indirimlerinde de enflasyonun fazla etkilenmediği yer aldı.

  JP Morgan, bu indirimlerin Mart ayındaki yerel seçimler nedeniyle üç ay daha uzatılma ve diğer sektörlere de yayılma ihtimali olduğunu da ekledi.

  Yerel seçimlere kadar piyasaları hareketlendirecek başka adımların da gelebileceğini belirten JP Morgan, bunun uzun vadede yeniden dengelenme sürecine zarar vereceğini savundu:

  “Bu vergi indirimi, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya sıkı politikalar izleneceğine yönelik şahin açıklamalar yaptıktan birkaç saat sonra geldi. Bu çelişkili mesajlar genel anlamda politikaların güvenilirliğine zarar vebilir.”

 12. Çorum’da U-15 futbol takımını 6 kişilik araçla maça götüren antrenör: Ne olur iş güvenliği demeyin, yanlış olduğunu biliyorum ama ligden ihraç edilecektik

  takım

  Çorum’da İskilipgücü'nün U-15 futbol takımı antrenörü Nihat Armutçu, takımını maça götürmek için araç bulamayınca 16 kişiden oluşan takımı 6 kişilik ticari araca bindirdi.

  DHA’nın haberine göre Armutçu, kendi sosyal medya hesabından sitem dolu sözlerle, genç futbolcuların tıka basa binmek zorunda kaldığı araçtaki fotoğrafını şu notla paylaştı:

  “Ne olur iş güvenliği filan demeyin. Yanlış olduğunu biliyorum. Tehlikeli olduğunu biliyorum. Ama ya maça gitmeyip ligden ihraç edilecektik ya da riski göze alacaktık. 2018 Türkiye’si ve İskilip’inde maç için minibüs bulamamak çok acı.

  “Bugün hayatımın en zor ve üzüntülü günlerinden birini yaşadım. 1998 yılında öğretmenliğe ve antrenörlüğe başladım. 2002 yılında kendi kulübümüzü kurduk. Dün Çorum'da U-15 ligi maçımız vardı. Maça gitmek için hiçbir resmi makamdan minibüs bulamadık. Zaten ilçeden maddi destek yok. Hiç olmazsa minibüs ihtiyacımız karşılanırdı. Artık o da verilmiyor. Hafta içi olduğundan bir kaç kişiden rica ettik ama araçları öğrenci servisi çektiği için araç veremediler. Özellikle bizim gibi ilçelerde resmi kurumlar araç desteği sağlar. Bunu yıllardır ilçemizde belediye başkanları karşılıyordu, belediye bütçesinden. Ancak bu sezon belediye karşılamayacağını bildirdi. Şu ana kadar veresiye gittik maçlara. Bugün ise son çare bir ağabeyimiz özel aracını tahsis etti. 5+1 kişilik araca 16 futbolcumu sığdırdım.”

 13. Eğitim Bakanı Selçuk’tan öğretmen ve öğrencilere: Sizin ödeviniz Pisa’da yükselmek

  Selçuk

  Milli Eğitim Bakanı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitimcilere ve öğrencilere seslenerek, "Sizin ödeviniz dünyadaki nitelikle yarışmak. Sizin ödeviniz Pisa’daki (Uluslararası Eğitim Değerlendirme Testi) sıralamadaki yarışma ilgili ne yaptığınızı göstermek, yükselmek, yücelmek ve ilerlemektir” dedi.

  Balıkesir’de bir okul açılışında konuşan Selçuk, “Balıkesir, Türkiye’deki illerle yarışmayacak. Yarış Ortaokulu gibi ortaokullar sayesinde dünya ile yarışacak” ifadelerini kullandı.

 14. Kayıp telefonu sahibine vermek yerine çalan polise 10 ay hapis

  telefon

  Kayseri’de parkta bulunup sahibine verilmesi için karakola getirilen cep telefonunu evine götürdüğü suçlamasıyla tutuksuz yargılanan polis memuru Fatih B., hırsızlık suçundan 10 ay hapis cezası aldı.

  Nisan ayında Kocasinan ilçesinde kaybolan bir telefona el koyan polisin telefonu çaldığı, telefonu kaybeden Rıza D.’nin şikayeti sonucu savcılığın IMEI numarasından yaptığı incelemeyle belirlendi.

  Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, cumhuriyet savcılığınca telefonu zimmetine geçirdiği iddiasıyla Fatih B.'nin 'zimmet' suçundan yargılanması istendi. 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, cep telefonu kaybolan Rıza D. şikayetçi olmadığını belirterek, "Savcılığa dilekçe verdikten sonra 1- 2 ay geçti ve ifadeye çağırıldım. Telefonumun değeri 600 liraydı. Fatih bey, 600 lira olarak para verdi. Zararım karşılandı. Şikayetçi değilim" dedi.

  Mahkeme heyeti, yapılan yargılama sonucu tutuksuz sanık Fatih B.'yi 'hırsızlık' suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanığın soruşturma aşamasında Rıza D.'nin zararını giderdiği gerekçesiyle 'etkin pişmanlık' hükümlerinin uygulanmasına karar vererek, cezada indirim yaptı ve 10 ay hapis cezası vererek, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

 15. Gaziantep’te sular çekildi, 1974’te baraj altında kalan tarihi Hicaz Demir Yolu ortaya çıktı

  baraj

  Gaziantep’in İslahiye ilçesinde, tarımsal sulama amaçlı kullanılan ve 22 farklı türde 6 bin 447 kuşa ev sahipliği yapan Tahtaköprü Barajı'nda, su seviyesi gözle görülür derecede düştü. Suyun çekilmesiyle tarihi Hicaz Demir Yolu hattı ve menfezler ortaya çıktı.

  Yükselti çalışmaları ve Amik Ovası'na su verilmesi nedeniyle su seviyesinin düşmesiyle, 1900-1908 yıllarında inşa edilen ve 1974’te baraj suları altında kalan demir yolunun menfezleri ilk defa göründü oldu.

  demiryolu

  DHA’ya göre barajdaki su seviyesinin 45 yıldan sonra ilk defa bu kadar azalması gölde balıkçılık yapanları zor durumda bıraktı, sudaki oksijen yetersizliği nedeniyle de binlerce ölü sazan balığı da kıyıya vurdu.

  baraj

  Tahtaköprü Barajı'nda ilk kez yürüyerek gittiklerini belirten Yesemek Mahallesi Muhtarı Mustafa Güneş, "1974 yılında baraj yapılmadan önce dedelerimizin yıllardır kullandığı Tarihi Hicaz Demir Yolu'nun ilk geçtiği 20 kilometrelik hattın döşendiği alanın ve menfezlerin suların çekilmesiyle ortaya çıktı. Tahtaköprü Barajı'nın ilk kez 45 yıl sonra bu haline tanıklık ediyoruz" dedi.

 16. Adalet Bakanı Gül: Suudi yetkililer Kaşıkçı soruşturmasına destek vermeli, kimse bu sorumluluktan kaçamaz

  Abdülhamit Gül

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili “Zanlıların Suudi Arabistan’da bulunması bazı soruların cevapsız kalmasına yol açıyor. Suudi yetkililer soruşturmaya destek vermeli” dedi.

  Ankara'da Macaristan Adalet Bakanı László Trócsányi ile ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Gül, “Savcılığın iade talebi oldu, bunun yerine getirilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

  Gül, cinayetin Türkiye’de gerçekleşmesi nedeniyle yargılama yetkisinin de Türkiye’de olduğunu söyledi ve ekledi:

  “Türk yargısı bu konudaki soruları Suudi yetkililere iletmesine rağmen bir yanıt alamamıştır.

  “Bu soruların bir an evvel cevaplanmasını bekliyoruz. Türk yargısı soruşturmayı yerine getirmeye devam edecektir. Kimse bu sorumluluktan kaçamaz, bütün dünyaya mal olmuş bir mesele, üstü kapatılıp örtülebilecek bir mesele değildir. Bütün insanlık sonuna kadar takip edecektir.

  “Suudi yetkililerin yakın bir işbirliğine girmesini bekliyoruz. Tüm olayın aydınlatılması için Suudi yetkililerin destek vermesi lazım.”

 17. Kılıçdaroğlu: Dışarıdan müdahalelere boyun eğen bir Türkiye var, bu benim ağırıma gidiyor

  Kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin dış müdahalelere boyun eğdiğini söyledi ve “Bu demokrasi adına benim ağırıma gidiyor” dedi.

  14. Türkiye Eczacılık Kongresi’nde konuşan Kılıçdaroğlu, “Merkel telefon ediyor bir gazeteciyi çıkarıyor. Üstelik o gazeteciyi bıraktığınızda bir başka mahkemenin tutuklama emri kararını da eline tutuşturuyorsunuz. Gelen özel uçakla Almanya'ya gidiyor” dedi ve ekledi:

  “Trump telefon ediyor papazı rahatlıkla serbest bırakıyorsunuz. Çıkacağını bir gün önceden Amerikan yetkilileri açıklıyor. Makron telefon ediyor gazeteciyi serbest bırakıyorlar. Suudi Kralı telefon ediyor Türkiye'de cinayet işleyenler rahatlıkla ellerini kollarını sallayarak dışarıya gidiyor. Ağrıma giden bu. Demokrasi sağlıklı işleyip korku egemen olmasaydı Türkiye'nin ayağa kalkması lazımdı. Türkiye bir çadır devleti değildir. 1940, 1990'larda bırakın cinayet işlemeyi konsolosluklarda yapılan eylemeler dolayısıyla konsoloslukların etrafı çevrilmiş cinayet işleyen birisi Türkiye'de yargılanmış cinayeti özendirenler yine konsolosluğun etrafı çevrilerek teslim alınmış ondan sonra Türkiye'de yargılanıp mahkum edilmişlerdir.”

  “Bu ülkenin aydınlarına sesleniyorum; bu işin sağı solu yoktur. Demokrasinin sağı solu yoktur. Kendi sorunlarımızı kendi irademizle çözmeliyiz. Bunu yapmazsak baştan kaybediyoruz. Bir sözümüz varsa o da demokrasi olmalıdır. Türkiye ve dünyadaki bütün demokratların birleşmezi lazım. Demokrasiyi ülkemize getirmeliyiz.

  "Huzur içinde birlikte yaşamak istiyoruz. Düşüncelerimizi özgürce ifade etmek istiyoruz. Kriz var kimse korkudan konuşamıyor. Bize gelip 'ne olur derdimizi dillendirin' diyorlar. Sen niye dile getirmiyorsun? 'Nasıl konuşayım' diyor. Demokrasiye karşı olanlar ve demokrasinin yanında olanlar geldiğimiz süreç budur.”

 18. Mülkiye’nin geleneksel ‘İnek Duası’nı okuyan öğrenci ‘dini değerlere hakaretten’ yargılanıyor

  inek bayramı

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin geleneksel 'İnek Bayramı’nda her yıl okunan 'İnek Duası’nı 2016'da okuyan öğrencinin, 'dini değerlere hakaret' ettiği gerekçesiyle yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

  Ankara 17'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık M.C.T., şikayetçiler Emel Cengiz, Resul Kürşat Kaşıkçı ve tarafların avukatları katıldı.

  M.C.T., suçlamaları kabul etmediğini belirterek, tekrar savunma yapmak için süre istedi.

  Şikayetçiler Emel Cengiz ve Resul Kürşat Kaşıkçı ise şikayetlerinin devam ettiğini, 'İnek Duası'nı okuyan öğrencinin dışında Mülkiyeliler Birliği ve başkanından da şikayetçi olduklarını söylediler.

  Şikayetçiler: Milletin kırmızı çizgisi olan konularla alay etti

  DHA'nın haberine göre şikayetçi avukatları, sanığın, duanın mizahi olduğunu söylemesine rağmen, düşünce özgürlüğü çizgisini aştığını, dini ve milletin kırmızı çizgisi olan konularla alay ettiğini, bu nedenle cezalandırılmasını istediklerini söylediler. Mahkeme, sanık avukatının savunma yapmak için süre istemesi üzerine duruşmayı erteledi.

  İnek Bayramı 2017'de de yasaklanmıştı.

  Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Dr. Dinçer Demirkent, dün konuyla ilgili şunları söylemişti:

  “İnek Bayramı üniversiteyi, itaat etmemeyi, sorgulamayı, eleştirmeyi mümkün kılan zemini her yıl yeniden hatırlatmak için kurgulanmıştı. İnek Duası tam olarak bu amacı güderdi. Rektörden dekana, hocalardan öğrencilere, medyadan futbola, iktidardan muhalefete her şey eleştirinin ve mizahın konusu yapılırdı bu duada. 2016’dan beri bu dua okunmuyor.

  “Görevi belli bir isim, Fatih Tezcan hedef gösterdi ve 80 yıllık üniversite geleneği bir anda yıkıldı. Bizler Mülkiye camiası olarak, Mülkiyeliler Birliği yönetimi olarak İnek Duası’nı okuyan mezunumuzun yanındayız, eleştirinin, itaat etmemenin yanındayız.”

 19. Gülen yapılanması operasyonu: 109 kişi hakkında gözaltı kararı

  gözaltı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen yapılanmasının Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki örgütlenmesine yönelik soruşturma kapsamında 88 eski polis hakkında gözaltı kararı verdi.

  Ankara merkezli 12 ilde düzenlenen operasyonda 59 zanlı gözaltına alındı.

  Aynı savcılık tarafından Gülen yapılanmasına yönelik devam eden Bylock soruşturması kapsamında da 21 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

 20. Mardin’de bomba yüklü araç bulundu: Beş gözaltı

  araç

  Mardin Emniyet Müdürlüğü, 250 kilo patlayıcı yüklü bir araç yakaladı.

  Araçtan patlayıcı maddelerin yanı sıra bunları patlatmaya yarayan bomba düzenekleri de çıktı.

  düzenek

  Dün gece gerçekleşen operasyonda beş kişi gözaltına alındı.