Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Bahçeli ABD'yi eleştirdi: YPG’yi sivriltip, PKK’yı sobeliyorlar
 2. İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Ahat Andican istifa etti
 3. Furkan Vakfı davası başladı: Alparslan Kuytul hakkında tutuksuz yargılama kararı, başka davadan tutukluluğu devam ediyor
 4. CHP milletvekilleri Gürsel Erol ve Öztürk Yılmaz “kesin çıkarma” önerisiyle Disiplin Kurulu’na sevk edildi
 5. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Kimsenin piyasadaki pozitif havayı bozmasına izin vermeyeceğiz
 6. Tartışmalı sağlık düzenlemesi Meclis komisyonunda kabul edildi

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de günün öne çıkan gelişmelerini aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın sabah tekrar görüşmek umuduyla, hoşça kalın.

 2. MHP lideri Bahçeli ABD'yi eleştirdi: YPG’yi sivriltip PKK’yı sobeliyorlar

  Bahçeli

  MHP lideri Devlet Bahçeli, Twitter hesabından Türkiye – ABD ilişkilerine dair açıklamalar yaptı.

  View more on twitter
  View more on twitter

  Bahçeli, ABD’nin PKK yöneticilerinin başına ödül koyması hakkında “Malum üç teröristin adres ve koordinatlarını en iyi bilen ABD’dir. İsteseler bu canileri elleriyle koydukları gibi bulurlar” dedi ve ekledi:

  “ABD’nin maksadı başkadır, senaryo farklıdır. Yeni bir cambaz oyunu sahnededir. Akıllarınca YPG’yi sivriltip PKK’yı sobeliyorlar. Çok iyi biliyorlar ki; PKK=YPG’dir.”

  View more on twitter
  View more on twitter
 3. HDP Sözcüsü Oluç: Sayıştay raporları kayyumların yolsuzluk ve usulsüzlüklerini gösteriyor

  Saruhan Oluç

  HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, Sayıştay raporlarının HDP’li belediyelere atanan kayyum yönetimlerinin yolsuzluk ve usulsüzlüklerini gösterdiğini söyledi.

  “Bunu Meclis'te de dile getirdik, önümüzdeki süreçlerde de konuşmaya devam edeceğiz” diyen Oluç, 31 Mart 2019’da düzenlenecek yerel seçimin “Merkezi ve ceberut iktidarı yerellerden kuşatma imkanı” verdiğini belirtti.

  Demokrasiye Çağrı Grubu’nun İstanbul’da yaptığı basın toplantısında konuşan Oluç, sözlerine şöyle devam etti:

  “Kürt halkının iradesini gasp eden, kültürüne ve değerlerine saldıran kayyumlar, sadece halkın malı olan arazileri, arsaları kendi yandaşlarına, ailelerine peşkeş çekmekle kalmamışlar, çok büyük usulsüzlük ve yolsuzluklara da imza atmışlar. Bu kayyumlardan demokratik yollarla, seçim yoluyla hesap sorulmasının da tarihidir 31 Mart bizim için.

  “Sadece Kürt illerinde değil, aynı zamanda batı metropollerinde de bu iktidarı geriletecek, uygulamalarını püskürtecek adımların atılması büyük önem taşıyor. HDP olarak bu konuda elimizden gelen her şeyi yapma konusunda kararlıyız. Bu sözleri her fırsatta söylüyoruz. En geniş demokratik ortaklıkların kurulması için yerellerde birlikte hareket edilmesi ve sonuç alınması lazım. Özellikle büyükşehirlerde hele hele İstanbul’da sonuç alınması demek, Türkiye’deki siyasi denklemin de değişmesi demektir.”

 4. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Vatandaşın tercihine bir şey diyemeyiz ama biraz daha tavuk ve balık eti yesek aslında Türkiye et olarak kendi kendine yeter

  Pakdemirli

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de kırmızı et üretiminin yüzde 60 arttığını söyledi.

  “Türkiye'nin bu konuda büyük bir başarısı var. Peki bu başarıya neden ithal ediyoruz. Çok basit bir sebebi var. Türkiye 2002 yılında kişi başı 6 kilogram et tüketiyordu şimdi 15 kilo et yemeye başlamış” diyen Pakdemirli, önümüzdeki 4-5 ay boyunca et ithal edilmesini öngörmediklerini söyledi.

  Pakdemirli "Vatandaşın tercihine bir şey diyemeyiz ama biraz daha tavuk ve balık eti yesek aslında Türkiye et olarak kendi kendine yeter ama tercih bu tarafta. Biz de Bakanlık olarak bunu kendimize ödev edindik. Biz bu işin ithalatını bitireceğiz. Yerli üreticimizi destekleyeceğiz” dedi ve ekledi:

  "2021'den sonra özellikle kasaplık et ithalatı tamamen sıfır olacak. Kasaplık canlı hayvan ithalatımız 2021'den sonra inşallah bir daha olmayacak."

 5. Eski Bursa İl Jandarma Komutanı’na 7,5 yıl hapis

  gözaltı

  Bursa’da 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı iddiasıyla tutuklanan İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’un yerine atanan ve kısa süre sonra görevden alınan Albay Ali Türk'e 7,5 yıl hapis cezası verildi.

  Gülen yapılanması soruşturması kapsamında hakkında 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı davada mahkeme, tutuklu sanık Ali Türk hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

  Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinden Bursa'ya gelen ve kısa bir süre İl Jandarma Komutanlığı yapan Ali Türk de daha sonra görevden uzaklaştırılmış, 22 Ağustos’ta tutuklanmıştı.

  Türk hakkında hazırlanan iddianamede, "Albay rütbesi ile Jandarma Genel Komutanlığı'nın İstihbarat Daire Başkanlığı başta olmak üzere pek çok kademesinde görev yapan şüpheli Ali Türk'ün, 15 Temmuz'da darbeye teşebbüs eylemini gerçekleştiren şüphelilerle fikir ve eylem birlikteliği içinde olduğu konusunda herhangi bir kuşkunun bulunmadığı, ayrıca örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u bir süre kullandığı tespit edilmiştir" denildi.

  Türk’ün tutukluluk hali devam edecek.

 6. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan: Büyük İstanbul Tüneli’nde proje çalışmaları son aşamada

  Tünel

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Boğazı’nı yer altından geçeceği, hem demiryolu hem de karayolu içerecek Büyük İstanbul Tüneli’nde proje çalışmalarının son aşamaya geldiğini söyledi.

  11'incisi düzenlenen İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı açılışında konuşan ve “Bu tünelle, Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün yükü önemli ölçüde azalacak.Günde 6,5 milyon insanın kullanacağı toplam 9 farklı raylı sistem, ekspres metro ile birbirine bağlanacak” diyen Turhan, sözlerine şöyle devam etti:

  “30 km uzunluğundaki İncirli-Gayrettepe-Altunizade-Söğütlüçeşme hattında 15 istasyon olacak. Dahası bu dev Tünel, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı ve Altunizade-Ataşehir-Sabiha Gökçen Hatlarıyla tam entegre olacak. Böylece vatandaşlarımız, 3 katlı Büyük İstanbul Tünelini kullanarak Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanına tren değiştirmeden 1 saatin altında ulaşabilecekler. Çalışmalarımız tamamlandığında İstanbul'un tüm ilçeleri metro ile birbirine bağlanmış olacak."

 7. Galatasaray-Fenerbahçe derbisi: Fatih Terim’e 7, Hasan Şaş’a 8 maç men cezası

  derbi

  2 Kasım 2018'de oynanan Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde çıkan olaylar nedeniyle verilen cezalar belli oldu.

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu Galatasaray’ın teknik direktörü Fatih Terim’e 7, antrenörü Hasan Şaş’a 8 maç men geldi.

  Galatasaray futbolcuları Ryan Donk 6, Badou N'diaye 5, Garry Rodrigues de 3 maç men cezası aldı.

  Fenerbahçe'de ise futbolcular Jailson 8, Soldado 6 maçtan men edildi.

  Galatasaray yöneticisi Abdurrahim Albayrak da ihtar cezası aldı.

  Türk Telekom Stadyumu'nda oynanan 2-2 biten derbide son düdüğün ardından iki takımın oyuncular arasında kavga çıkmıştı.

 8. TürkAkım Hattı: 'Doğalgaz akışı planlandığı gibi gelecek yılın sonunda başlayacak'

  Rus gazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı'nın proje sözcüsü Aslı Esen, "Doğalgaz akışı planlandığı gibi gelecek yılın sonunda başlayacak" dedi.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Aslı Esen, "Öngörülen takvime uygun olarak ilerliyoruz. Rusya kıyısındaki tesislerin inşaatı tamamlandı. Deniz kesiminde de iki boru hattında yüzde 95 eşiğini aşmış bulunuyoruz" diye konuştu.

  Esen, Türkiye'de Kıyıköy'deki alım terminalinin yapımının sürdüğünü vurgulayarak, "O da 2019 içinde tamamlanacak. Doğal gaz akışı planlandığı gibi gelecek yılın sonunda başlayacak" ifadelerini kullandı.

  Türk Akım
 9. Gazeteci Hüsnü Mahalli'ye 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten hapis cezası

  Gazeteci Hüsnü Mahalli’nin bir yazısında ve katıldığı televizyon programında yaptığı konuşmadaki sözleri nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine hakaret" suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı.

  Hüsnü Mahalli'ye "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 2 yıl 5 ay hapis cezası verildi.

  Mahalli'ye "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine hakaret" suçundan ise 1 yıl 8 ay hapis cezası verilerek bu hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

  View more on twitter

  Ne olmuştu?

  Sosyal medya üzerinden devlet büyüklerine hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Hüsnü Mahalli, 15 Aralık 2016'da sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştı.

  6. Asliye Ceza Mahkemesi de Mahalli'nin "kaçma ihtimalinin olmaması, tutuklulukta kaldığı süre, istenilen cezanın miktarı ve mağdur üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunulmasının olanaksız olmasını" dikkate alarak 20 Ocak'ta tahliyesine karar vermişti.

  Mahkeme, sanığın üzerine atılı fiilin basılmış eser yoluyla işlenmesini dikkate alarak dosyayı görevsizlik kararıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.

 10. Meslekten ihraç edilen savcı Ferhat Sarıkaya tutuklandı

  Sarıkaya

  Hakim ve Savcılar Kurulu tarafından meslekten ihraç edilen eski cumhuriyet savcısı Ferhat Sarıkaya bugün tutuklandı.

  Sarıkaya’nın tutuklanma gerekçesi ise Gülen yapılanmasına üyelik suçlaması oldu.

  Sarıkaya, kamuoyunda çokça tartışılan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yolsuzluk iddianamesi ve Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde ordu mensuplarının Umut Kitabevi’ni bombalamasına dair iddianamesini hazırlamıştı.

  HSYK 2006’de Şemdinli iddianamesi nedeniyle Sarıkaya’yı ihraç etmiş, 2011’de ise ihraç kararını kaldırmıştı.

 11. Çay’da 1.200 kişi ishal/bulantı nedeniyle hastanelik oldu, belediye ‘suyumuz temiz’, devlet hastanesi başhekimi ise ‘amip kisti var’ diyor

  devlet hastanesi

  Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde son iki haftada 1.200 kişi bulantı ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurdu.

  Vatandaşlar rahatsızlıklarının nedeni olarak içme suyunu gösterirken, belediyeden yapılan açıklamada "Suyumuz temiz" denildi, devlet hastanesi başhekimi ise “amip kisti var” dedi.

  İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili inceleme başlattı

  Vatandaşlar ishalin şebeke suyundan kaynaklandığını iddia etti. Şebeke borularının zaman zaman patladığını belirten vatandaşlar, kanalizasyon suyunun içme suyuna karıştığını tahmin ettiklerini belirterek, akan suyun pis koktuğunu öne sürdü.

  Çay Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, "Suyumuz temizdir. Afyonkarahisar Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda tahlil yaptırdık. İçme suyu analiz raporları temiz çıktı. Sonuçları yayımladık. Biz de salgının nedenini araştırıyoruz" denildi.

  Çay Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Evren Yeşildağer de hastanelerine son 13 günde bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle bin 100 kişinin başvurduğunu kaydetti.

  Gelenlerin tamamına yakınına ayakta müdahale edildiğini belirten Dr. Yeşildağer, "İlçe ve il sağlık müdürlüklerine durum bildirildi. Derhal analizler yapıldı. İlçenin içme suyu analizleri temiz çıktı. Hastalardan alınan örnekler, Afyonkarahisar ve Ankara mikrobiyoloji laboratuvarlarında incelendi. Hastalarda amip kisti bulundu" dedi.

  Rahatsızlığa 'entamoeba histolytica' adı verilen bir tür parazitin yol açtığını kaydeden Dr. Evren Yeşildağer, "Genelde yiyecek ve içeceklerden bulaşır. Halk bu konuda uyarıldı ve hijyenin önemi anlatıldı. Suların kaynatılarak içilmesi istendi. Uyarılara uyan halkımızın dikkatli olması hastalığın azalmasını sağlamıştır" dedi.

 12. Adıyaman’da tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: Büyük İskender portreli 91 sikke ele geçirildi

  sikkeler

  Adıyaman’da Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin tarihi eser kaçakçılarına düzenlenen operasyonda Helenistik döneme ait 91 gümüş sikke ele geçirildi.

  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından 'Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu' kapsamına kent merkezinde bir eve yapılan operasyonda ele geçirilen sikkelerin Helenistik döneme ait olduğu, ön yüzünde Büyük İskender portresinin bulunduğu açıklandı.

  Ele geçirilen sikkeler muhafaza altına alınırken, gözaltına alınan A.T., emniyetteki sorgulamasının ardından sevk edildiği adliyede, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

 13. Furkan Vakfı davası başladı: Alparslan Kuytul hakkında tutuksuz yargılama kararı, başka davadan tutukluluğu devam ediyor

  kuytul

  Adana’da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul ile vakıf yöneticilerinin yargılanmasına bugün başlandı.

  Dava öncesinde yaklaşık 300 kişi adliye binası dışına gelerek sanıklara destek verdi.

  11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Kuytul hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak' suçlarından 20 yıl hapis, tutuksuz vakıf yöneticileri G.Y. ve M.Ç. hakkında ise 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından 5'er yıl hapis cezası isteniyor.

  Alparslan Kuytul, Bolu'daki cezaevinden duruşmaya görüntülü ve sesli iletişim sistemiyle bağlanarak savunmasını yaptı. Yıllardan beri IŞİD, PKK ve Gülen yapılanması aleyhinde konuşmalar yaptığını belirten Kuytul, "Terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyorum. DEAŞ, beni ölümle tehdit ediyor. FETÖ ve PKK'yı eleştiren videolarım, konuşmalarım var. Beni Afrin operasyonunu eleştirmekle suçluyorlar. Önceki mahkemelerde bu bana sorulmadı. Beni mahkum ettirmek için kasıt var. Darbeyi reddettiğim videolar kırpılmış. ABD'nin Irak işgalinde Fetullah Gülen, 'Irak'ta ölenlere değil İsrail'de ölenlere ağlıyorum' demişti. Ben bunu çok eleştirdim. Dinler arası diyalog projesini ısrarla reddettim. Bunun bir tuzak olduğunu söyledim. Ben 80/90'lı yıllardan beri bunları reddediyorum" dedi. Vakıf yöneticileri G.Y. ve M.Ç. de suçlamaları kabul etmedi.

  Mahkeme heyeti, Alpaslan Kuytul'u bu davadan tahliye ederek duruşmayı erteledi. Kuytul'un, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, yönetme, özel belgede sahtecilik, dini inanç ve duygularını istismarı suretiyle dolandırıcılık iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında tutukluluğu devam ediyor.

  30 Ocak'ta başlatılan soruşturmada, Adana merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonla aralarında vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul'un da bulunduğu 9 kişi tutuklanmıştı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik aralarında Kuytul'un da bulunduğu 9'u tutuklu 45 kişi için yürütülen soruşturma tamamlanmıştı.

 14. Katar Emiri es-Sani yarın Türkiye’ye gidecek

  Es-Sani ve Erdoğan

  Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed es-Sani Cuma günü Türkiye’ye gidecek.

  Es-Sani’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor.

  Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada iki liderin bölgesel konuları görüşeceği duyuruldu.

 15. CHP milletvekilleri Gürsel Erol ve Öztürk Yılmaz “kesin çıkarma” önerisiyle Disiplin Kurulu’na sevk edildi

  CHP

  CHP Grup Yönetim Kurulu bugün yaptığı olağanüstü toplantıda Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın; CHP Tüzüğü ve Grup İç Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca “kesin çıkarma cezası” ile “önlemli olarak” cezalandırılması önerisiyle Grup Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine oybirliğiyle karar verdi.

  Öztürk Yılmaz iki gün önce bir televizyon programında "Ezan Türkçe okusun ben anlayım. Kur'an okunsun. Benim dilim her tarafta konuşulsun" demişti.

  Gürsel Erol 24 Haziran’daki genel seçimin ardından parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu istifaya çağırması ve CHP önünde oturma eylemi yapacağı açıklamasının ardından disipline sevk edilmiş ve kınama cezası almıştı.

 16. 2017’deki Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınanların yargılandığı davada zorla getirme kararı

  onur yürüyüşü

  25. Onur Yürüyüşü'ne katıldıkları suçlamasıyla haklarında "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" iddiasıyla dava açılan 25 kişinin yargılandığı davaya bugün devam edildi.

  Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde Haziran 2017'de düzenlenen Onur Yürüyüşü'ne katıldıkları suçlamasıyla yargılananların davası İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeydi.

  Duruşmada savunma yapan sanık Barış Aras, “Cihangir’de bir kafede otururken kalabalık bir grup içeri girdi. Aniden arbede meydana geldi, polisler müdahale etti. Arkadaşlarım ve ben oturduğumuz yerde hiç bir bilgi verilmeden gözaltına alındık. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

  Haklarında zorla getirme kararı çıkarılmasına rağmen katılmayan sanıklar için yakalama kararı çıkarıldı.

  DHA'nın haberine göre duruşma eksiklerin giderilmesi işin 21 Şubat’a bırakıldı.

  Önceki yıllarda valiliğin izin vermesi üzerine Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen "Trans Onur Yürüyüşü" 2017’de Valilik tarafından güvenlik gerekçesiyle yasaklanmıştı. Bunun üzerine İstiklal Caddesi'nde önlemler alan polis yürüyüşe izin vermedi. İstiklal caddesinde bulunan bazı kişileri de gözaltına almıştı.

 17. Şule Çet'in avukatı: Tırnaktaki DNA tokalaşmadan kaynaklanamaz, uyuduklarını söyleyen zanlılar YouTube'u açmıştı

  şule çet

  Şule Çet’i Ankara’da bir binanın 20. katından atılarak öldürüldüğü iddiasıyla Çet’in patronu Çağatay Aksu ve arkadaşı Berk Akand’ın yargılandığı davaya dair Çet’in avukatı Umur Yıldırım bir açıklama yaptı.

  29 Mayıs’ta yaşamını yitiren Çet’in tırnağında zanlıların DNA’sının çıktığını ve zanlıların “tokalaşma sırasında geçmiş olmalı” dediğini belirten Yıldırım, “Tokalaşmayla DNA hiçbir zaman kimsenin tırnağına geçmez. Ama bu savunmadan da başka yapacakları bir savunma kalmadı. Çünkü hakikat ortaya çıkmaya başladı. Tutunacakları başka bir savunma yok. O yüzden söyleyebilecekleri tek yalan bu kaldı” dedi ve ekledi:

  “Berk Akand şu zamana kadar ifadelerinde olayın olduğu zamanda uyuduğunu, olumlu, olumsuz hiçbir şey görmediğini ve duymadığını söylüyordu. Ancak masanın başındaki bilgisayarda veri girişi var. Yani uyunmuyordu. Hatta biraz daha ileriye giderek şunu söyleyebilirim ki, Youtube'dan bir video açılmış. Bu video otomatik geçişle sürekli farklı müziklere geçilmiş. Yani, burada müziği açmasında da bir amaç var. Ses yaratmak. Çünkü orada Şule'ye bir şeyler yapılırken ses duyulmasını istemiyorlardı. Videoyu açmışlar, ses arkasından sürekli bağıra bağıra çıkıyor. Uyumadığı ortaya çıktı. Hakikat yerini bulacaktır. Savcılık soruşturmayı en titiz şekilde irdeliyor. Yakında iddianame düzenlenecektir."

  Çet’in ölümünün ardından ilk başta bunun intihar olduğu iddia edilmişti.

  Şule Çet’in ortaya çıkan otopsi raporunda cinsel saldırıya maruz bırakıldığına ait bulgular yer almış, ayrıca vücudunda boğuşma izlerinin olduğu ve düştüğü belirtilen cam ile pervazda parmak izine rastlanmadığı da kaydedilmişti.

  Kamuoyunda oluşan tepkiler sonrasında daha önce serbest bırakılan şüpheliler Çağatay Aksu ve Berk Akand 14 Temmuz’da tutuklanmıştı.

  Çağatay Aksu’nun kolundaki tırnak izlerinin ilk muayenede rapora yazılmadığı ve şüpheliler tarafından odadaki içki şişelerinin de ortadan kaldırıldığı daha önce açığa çıkmıştı. Şüpheli Berk Akand olay sırasında odada bulunmadığını ileri sürmüştü.

  Öte yandan Hürriyet’te yer alan bir habere göre zanlıların HTS kayıtları da ortaya çıktı. Kayıtlarda Akand’ın gece saat 02.39’da kız arkadaşı P.T.’ye, “Çok kötü şeyler oldu. Lütfen telefonu aç bana geri dön” diye mesaj attığı yer alıyor.

  Haberde zanlıların Çet’in ölümünün hemen ardından yurtdışına kaçmak için bir havayolu şirketini 10 kez aradıkları yer alıyor.

  P.T.’nin, savcılığa tanık olarak verdiği ifadede Akand’ın, Çet’in öldüğü günün akşamından başlayarak kendisini sürekli aradığını belirterek, “Taciz derecesine varacak şekilde sürekli beni arayarak plazaya gitmemi istedi. Şule’nin de yanlarında olduğunu söyledi” dediği de haberde yer alan bilgiler arasında.

 18. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Binalar yükseldi, yollar büyüdü ama gönüllerimiz çoraklaştı, çölleşti, karardı

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Şehircilik Günü kapsamındaki konuşmasında “Dikey mimari yok, yatay mimari var” dedi.

  Yeni kentler yapılırken önce okul ve mescit gibi sosyal donatı alanları, ardından da yeşil alanların planlanması gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Böyle yapacağız. Oraya vatandaş bakacak, ‘Benim mescidim var, okulum var, sosyal donatı alanlarım var, buraya yerleşilir be!’ diyecek” ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da gerçekleştirdiği konuşmasına şöyle devam etti:

  “Bugüne kadar biz milyonlarca fidanı diktik. Biz ağaç kesen bir iktidar olmadık, diken olduk.

  “Böyle bir aşkla kurulmuş şehirlerde güçlü nesillerin yetişmesinden daha tabii ne olabilir.

  “Çıkmış okul yapmaktan bahsediyor, o senin işin değil. Bay Kemal, sizin bu noktada yüreğiniz yok, zihninizin köşesinde böyle bir şey yok.

  “Geldiğimizde sınıflarda 70-75 öğrenci ortalaması varken şimdi bu 30’a düştü. Nerelerden nereye geldik.

  “Mimarinin ihtişamı ile manevi derinliğin aynı anda buluştuğu şehirlere yeterince sahip çıkamamış olmamız en büyük kaybımızdır.

  “Binalar yükseldi, yollar büyüdü, araçlar modernleşti fakat gönüllerimiz çoraklaştı, çölleşti, karardı.

  “Son 16 yılda insanlarımızın hayat kalitesini yükseltmek için pek çok proje hayata geçirdik ancak bu gönül çoraklaşmasının tam anlamıyla önüne geçemedik.

  “İktidara geldiğimizde milletimiz başını sokacak ev bulamıyordu, TOKİ aracılığıyla 837 bin konut inşa ettik.

  “Mevcut belediyelerimizin bulunduğu yerleri millet bahçeleriyle daha ileriye taşımak… Bütün aileler alsınlar çocuklarını gelsinler millet bahçelerine, yatsınlar yuvarlansınlar orada çocuklarıyla birlikte. Bambaşka bir şey o. Onlar orada yattıkça, çocuklarıyla birlikte kimi hatırlayacak? Bizi hatırlayacak.”

 19. İzmir’de kamulaştırılan tescilli binalar harabeye döndü

  ev

  İzmir'in Konak ilçesi Damlacık semtinde bulunan ve mimari yapısıyla dikkat çeken tescilli binalar, Konak Tünelleri yapılırken kamulaştırıldı.

  Kamulaştırılan binalarda yaşayanlar, tahliye edilince evler boş kaldı.

  Kapı ve pencereleri çalınan tescilli binalardan bazıları yanarken, bazıları da ahır olarak kullanıldı.

  ev

  DHA’ya konuşan mahalle sakinleri, yapıların korumaya alınmasını istedi.

  Evler Yeşildere ile Konak'ın birbirine bağlandığı Konak Tünelleri yapılırken, tünel üzerinde kaldıkları ve inşaat sırasında hasar gördüğü için kamulaştırılmıştı.

  Kamulaştırılan binalar arasında 10 tescilli yapı da bulunuyordu.

  Binaların yaşları yüz yıl civarında.

  binalar
 20. İYİ Parti Meclis Grup Başkanı Ahat Andican istifa etti

  Ayşe Sayın

  Ankara

  AHAT ANDİCAN

  İYİ Meclis Grup Başkanı Ahat Andican, bu görevinden istifa etti.

  Andican'ın, grup başkanlığının yetki ve görevleri konusunda parti yönetimi ile görüş ayrılığına düştüğü için istifa kararı aldığı öğrenildi.

  Böylece İYİ Parti'de genel seçimler sonrasında başlayan istifalara, Meclis grubundan gelen önemli bir ayrılık kararı daha eklenmiş oldu.

  Meral Akşener'in milletvekili olmaması nedeniyle İYİ Parti'nin TBMM'de grup başkanlığı görevini yürüten İstanbul Milletvekili Abdul Ahat Andican, bu görevinden istifa etse de partiden ayrılmadı.

  BBC Türkçe'nin ulaştığı Andican, istifa gerekçelerini parti grubuna ilettiğini belirterek, “Kamuoyuna açıklama yapmayacağıma dair kendime söz verdim” demekle yetindi.

  Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre ise Andican'ın istifa kararında, uzun süredir grup başkanlığı görevinde “pasifize” edilmesi etkili oldu.

  Grup yönetimine ilettiği dilekçede de Andican'ın bu konuya dikkat çektiği ve Genel Başkan ve grup yönetimi ile aralarında “grup başkanlığının yetki ve görevleri konusunda görüş ayrılığı” olması nedeniyle istifa kararı aldığını ilettiği kaydedildi.

  Parti yönetiminin grup başkanlığını daha “sembolik” bir görev olarak tanımladığı, Andican'ın ise grup başkanı sıfatıyla Meclis çalışmalarında daha aktif olmak istediği, ancak buna izin verilmediği gerekçesiyle görevi bırakma kararı aldığı kaydedildi.