Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Açık Toplum Vakfı: Türkiye'deki faaliyetlerimizi sonlandırıyoruz
 2. Osman Kavala: Gezi olaylarının yöneticisi ve finansörü olduğum iddiası asılsız ve dayanaktan yoksun
 3. Cemal Kaşıkçı cinayeti: Yalova'da 'Suudi şüphelinin telefonla aradığı' Suudi vatandaşının villası arandı
 4. 2019 yerel seçimleri: AKP 27 Kasım Salı günü , CHP 6 Aralık Perşembe günü adaylarının bir bölümünü daha açıklayacak
 5. İstanbul-Sancaktepe'de helikopter düştü: 4 asker yaşamını yitirdi

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

 2. Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Ali Dürüst istifadan vazgeçti

  ALI DURUST

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Ali Dürüst, federasyondaki tüm görevlerinden istifa ettiğini duyurduktan iki gün sonra istifadan vazgeçtiğini açıkladı.

  Dürüst'ün DHA'ya yaptığı açıklama şöyle:

  Quote Message: Galatasaray-Atiker Konyaspor maçının ardından oluşan gerilim dolu atmosferin ve adımın üzerinde yoğunlaşan baskının neticesinde TFF'deki görevlerimden istifa ettiğimi açıklamıştım. Ancak olayları serin kanlı biçimde değerlendirip duygusal bir karar verdiğimin farkına vardım. TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve TFF'ye güvenim tamdır. Bu nedenle istifa kararımdan vazgeçerek TFF'deki bütün görevlerimi sürdürme kararı aldım." from Ali Dürüst TFF Başkan Vekili
  Ali DürüstTFF Başkan Vekili

  Dürüst, Spor Toto Süper Lig'de 1-1 sonuçlanan Galatasaray-Atiker Konyaspor maçındaki tartışmalı penaltı kararı sonrası sarı-kırmızılı taraftarlarca istifaya çağrılmıştı.

 3. Konkordatoya başvuran 80 yıllık ayakkabı markası Hotiç'e bir yıllık süre

  Hotiç

  Mahkeme, Ağustos ayında konkordatoya başvuran 80 yıllık ünlü ayakkabı markası Hotiç hakkındaki kararını verdi: Hotiç'e atanan geçici komiser heyetinin 3 aylık süre için olumlu raporu üzerine, şirkete bir yıllık kesin süre verildi.

  Duruşmada alacaklılar Hotiç'in iflasını isterken, mahkeme ise komiser heyetinin her ay rapor göndermesini, durumun kötüye gitmesi halinde de hemen iflas kararı verileceğini belirtti.

 4. CHP, 300'e yakın belediye başkan adayının ismini 6 Aralık'ta açıklıyor

  chp

  CHP Parti Meclisi, 6 Aralık Perşembe günü belediye başkan adaylarının bir bölümünü daha belirlemek için toplanıyor.

  300'e yakın belediye başkan adayının ismini de aynı gün kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu parti genel merkezinde açıklamayı yapacak.

  Parti, 24 Ekim'de 105, 14 Kasım'da ise 147 belediye başkan adayını açıklamıştı.

 5. Osman Kavala: Gezi olaylarının yöneticisi ve finansörü olduğum iddiası asılsız ve dayanaktan yoksun

  Osman Kavala

  Tutuklu iş adamı Kavala, akademisyenlerin de aralarında olduğu onlarca kişinin gözaltına alındığı Anadolu Kültür Derneği'ne yönelik operasyon sonrası, avukatı aracılığıyla "Gezi olaylarının yöneticisi ve finansörü" olduğu iddiasını yalanlayan bir açıklama yayımladı.

  "Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasına göre benimle ilişkili olarak, aralarında akademisyenlerin de olduğu 14 kişinin gözaltına alınmasına ve bu bağlamda hakkımda bazı asılsız iddiaların gündeme gelmesine çok üzüldüm" diye başlayan açıklama şöyle:

  Quote Message: Bir yılı aşkın süredir tutuklu olmamın sebebi olarak ortaya atılan anayasal düzeni değiştirmek ve hükümeti devirmek suçlamalarının Gezi Olaylarının yöneticisi ve finansörü olduğum iddiasının asılsız ve dayanaktan yoksun olduklarını gösterebilmek için, iddianamemin bir an önce hazırlanmasını bekliyorum. Bu davanın, insan özgürlüğüne değer vermeyen tutuklama anlayışının değişmesine katkı sağlayacağını ümit ediyorum." from Osman Kavala
  Osman Kavala

  Osman Kavala, cezaevinde geçirdiği bir yılı ve hakkındaki davaya bakışını BBC Türkçe'ye anlattı

 6. Kılıçdaroğlu ile görüşen Karamollaoğlu: Çeşitli yerlerde dirsek temasları olabilir

  Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu

  Saadet Partisi (SP) lideri Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrası yerel seçimlerde genel bir ittifakın söz konusu olmadığını yineledi ancak "Çeşitli yerlerde dirsek temasları olabilir" dedi.

  Kılıçdaroğlu ise SP genel merkezine ziyareti sonrası gazetecilere "Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Ben ve arkadaşlarım Sayın genel başkan ve arkadaşlarına teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

  Quote Message: Bu seçimlerde genelde bir ittifakın söz konusu olmadığını, mümkün olduğu kadar her seçim bölgesinde seçime girme gayreti içinde bulunacağımızı ama Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yeri geldiği zaman bir dirsek teması yapılabileceğini daha önce de ifade etmiştim. Bu düşüncemizde yine kararlıyız" from Temel Karamollaoğlu SP lideri
  Temel KaramollaoğluSP lideri

  Muhalefetin ittifak arayışları sürerken, Kılıçdaroğlu dün de İYİ Parti lideri Meral Akşener ile bir araya gelmişti.

  2019 yerel seçimleri - KONDA Genel Müdürü Ağırdır: İki taraf da yerel seçimde ittifaka mecbur

 7. Başsavcılık: Kaşıkçı olayının şüphelilerinden Abahussain, Yalova'da yaşayan bir Suudi ile cinayetten bir gün önce iletişim kurdu

  İstanbul Başsavcılığı, Yalova'da polislerin arama yaptığı villanın Kaşıkçı cinayeti şüphelilerinden" Mansour Othman M Abahussain'in olaydan bir gün önce iletişim kurduğu Suudi Arabistan vatandaşı Mohammed Ahmet A. Alfaozan'a (Ghozan Kod)" ait olduğunu açıkladı.

  Başsavcılığın yazılı açıklamasına göre Yalova'daki aramalar, Alfaozan ile yapılan bu telefon görüşmesinde "Kaşıkçı'nın cesedinin parçalara ayrıldıktan sonra yok edilmesi/ saklanmasının" konuşulduğu değerlendirmesine dayanıyor.

  Quote Message: 1 Ekim- 2 Ekim 2018 tarihlerinde bir plan dahilinde ülkemize gelerek Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayını gerçekleştiren şüphelilerden Mansour Othman M. Abahussaın'in olaydan bir gün önce 1 Ekim 2018 tarihinde, Samanlı Köyü, Merkez /Yalova adresinde ikamet etmekte olan Suudi Arabistan vatandaşı (Ghozan Kod) Mohammed Ahmet A. Alfaozan isimli şahısla iletişim kurduğu tespit edilmiştir. Bu görüşmenin, Kaşıkçı'nın cesedinin ayrıldıktan sonra yok edilmesine/saklanmasına yönelik olduğu değerlendirilmektedir." from İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı
  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı

  Cemal Kaşıkçı olayı: Suudi 'suikast timi' iddiasında adı geçenler kim?

 8. Açık Toplum Vakfı: Türkiye'deki faaliyetlerimizi sonlandırıyoruz

  Açık Toplum Vakfı

  Tutuklu insan hakları savunucusu ve iş adamı Osman Kavala'nın da kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı, Kavala'nın başkanı olduğu Anadolu Kültür’e yönelik operasyon sonrası Türkiye'deki faaliyetlerini sonlandıracaklarını açıkladı.

  Açık Toplum Vakfı, 2001 yılında Açık Toplum Enstitüsü olarak Türkiye'de faaliyetlerine başlamış ve 2008'de de vakıf olarak kurulmuştu.

  Vakfın yönetim kurulu, kurumun yurt dışı bağışlarıyla Gezi eylemlerine destek sağladığı iddiasını da "gerçek dışı" diye niteledi:

  Quote Message: Kurulduğu günden bu yana, Vakıf faaliyetleri İçişleri Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından düzenli olarak denetlenmiştir. Ancak, yeni açılan soruşturmalarla Açık Toplum Vakfı ile 2013 yılındaki Gezi olayları arasında bağlantı kurma çabaları olduğu görülmektedir. Bu çabalar yeni değildir ve tümü gerçek dışıdır. Haberlerde bahsedilen yurtdışı bağışlar, usulüne uygun şekilde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bildirilmiş, ve Genel Müdürlük tarafından bu bildirimler onaylanmıştır. " from Açık Toplum Vakfı Yönetimi
  Açık Toplum Vakfı Yönetimi

  Erdoğan: Arkasında Soros var

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Kavala'yı kast ederek "Gezi olaylarında teröristlerin finans kaynağı olan kişi içerde. Onun arkasında kim var? Meşhur Macar Yahudisi [George] Soros" demişti.

  Anadolu Kültür Operasyonu hakkında neler biliniyor?

 9. AA: Yalova'da aranan ev, 15 Suudi şüpheliden bazılarının telefonda konuştuğu Suudi vatandaşına ait

  kuyuda arama

  Yalova'nın Termal ilçesine bağlı Samanlı köyündeki iki villada Kaşıkçı'nın cesedini arama çalışmaları sürüyor.

  AA'nın haberine göre soruşturmacılar 2 Ekim'de Türkiye'ye gelen 15 Suudi şüpheliden bazılarının başka bir Suudi vatandaşıyla telefonla görüştüklerini tespit etti, ardından bu Suudi vatandaşının Yalova'daki villasında ve bitişiğindeki villada arama çalışması başlattı.

  Suudi iş adamının telefon görüşmesinin yapıldığı tarihte yurt dışında olduğu,ve yaklaşık iki aydır da Türkiye'ye ayak basmadığı belirtildi.

  aranan kuyu
  paket
 10. Soylu'dan kadın yürüyüşüne engel açıklaması: İlla polise hücum edecekler, 'Biz buradan yürüyeceğiz' diyecekler

  kadın protestoları

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü için dün İstanbul'da düzenlenen protestoların izinsiz olduğu gerekçesiyle engellenmesi sonrası bir açıklama yaptı.

  Soylu, tepkilere "Kadına şiddete karşı eylem gününde kanuna aykırı eylem yapıp, güya kadına şiddet olduğunu hem Türkiye'ye hem bütün dünyaya göstermek isteyen her zaman bir istismarcılar grubu hep mevcut" sözleriyle yanıt verdi.

  İstanbul- Taksim'de yüzlerce kadının katıldığı gösteriye, polis biber gazıyla müdahale etmişti. Diyarbakır gibi bazı illerde de gösterilere izin verilmedi.

  Quote Message: Her zaman aynı tipleri görüyoruz. Telefon açıp 'Yürüyüş yapmak istiyoruz, engelleniyor' derler. AK Parti teşkilatı 81 vilayette yürüyüşler düzenledi. Ankara'da, İstanbul'da başka siyasi partilerden binlerce kadın Türkiye'nin her tarafında bu yürüyüşleri yaptılar. Yasak olduğunu söylememize, başka bir yer göstermemize rağmen Taksim Tünel'de HDP'den PKK sempatizanlarına kadar birtakım bileşenler kendilerini oraya getirdiler. Biz de 'Buyurun açıklamanızı yapın' dedik; ancak illa polise hücum edecekler, 'Biz buradan yürüyeceğiz' diyecekler, kamuoyuna da 'Kadına şiddet gününde kadına şiddet gösterdiler' diyecekler." from Süleyman Soylu
  Süleyman Soylu

  Bazı siyasetçiler ise gösterilerin engellenmesine tepki gösterdi.

  CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısı sonrasında yaptığı konuşmada "Kadınlar protesto hakkını kullanmak istiyor. 'İzin aldınız, almadınız' son derece yanlış yaklaşımlardır. Aynı gün Türk Dışişleri yetkilisi Paris'te polis şiddetini kınıyordu" dedi.

  HDP Grup Başkan Vekili Fatma Kurtulan'ın açıklaması ise şöyle:

  View more on twitter
 11. Cemal Kaşıkçı soruşturması: Yalova'da villanın bahçesindeki kuyu ve havuz inceleniyor

  yalova'da incelemeler

  Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin Yalova'da bir iş insanının villası ve bitişiğindeki villada bugün başlatılan aramalar devam ediyor.

  Ajanslar çalışmaların bahçedeki su kuyusu ve havuz çevresinde yoğunlaştığını aktarıyor.

  Villanın Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın arkadaşı olan Suudi bir işadamına ait olduğu, bir aydır eve kimsenin uğramadığı da belirtiliyor.

  Yalova Valisi Muammer Erol ise yaptığı yazılı açıklamada, "Aramanın mahiyeti ve sonuçları hakkında gereken açıklama İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılacaktır" dedi.

  polis
 12. Gülen'in 'askeri yargı' yapılanması olduğu iddia edilen 116 sanığa hapis cezaları

  Gülen yapılanmasının "askeri yargı" kanadını oluşturduğu iddia edilen 116 sanığa 1 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar değişen sürelerde hapis cezası verildi.

 13. Erdoğan: Gezi olaylarında Taksim'i gösteren uluslararası medya Paris'i görmüyor

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu'nda konuştu.

  Erdoğan konuşmasına İstanbul Samandıra'daki helikopter kazasında yaşamını yitirenler için baş sağlığı dileyerek başladı. Konuşmadan öne çıkan ifadeler şöyle:

  Quote Message: [Paris'te akaryakıt zammı protestoları] İslam’la terörü kimse bir araya getiremez. Hristiyan terörü ya da Musevi terörü diyor musunuz? Gezi olaylarında uluslararası medya Taksim’i gösterdi. Şu anda Paris’te olaylar var ama görmüyorlar."
  Quote Message: [Bağımlılıkla mücadele] Artık sadece alkol veyahut tütün bağımlılığı değil, elektronik bağımlılık çok daha büyük tehditleri oluşturuyor. Bir de çıkarmışlar bir tilkilik: Elektronik sigara... Maksat o dudak alışkanlığını oluşturmak. Çok geldiler bize, 'Size 500 milyon dolar, 1 milyar yatırım yapacağız' falan. Gençlerimizi zehirlemenize izin veremeyiz." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 14. Hulusi Akar: Askerler helikopteri acil inişe geçirmeye çalıştı

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sancaktepe'de düşen helikopterle saat 11:02'de irtibatın kesildiğini ve "yaşanan kazada iki subay iki astsubayın" yaşamını yitirdiğini açıkladı.

  Akar, olay yerindeki incelemesi sonrası yaptığı basın açıklamasında henüz belirlenemeyen bir nedenle askerlerin acil inişe geçmeye çalıştığını söyledi, "Adli ve idari soruşturma başlatıldı" dedi.

 15. Sivas'ta yük treni ile yolcu treni çarpıştı: En az 14 yaralı

  sivas'ta tren kazası

  Sivas'ın Ulaş ilçesinde bir yük treni ile yolcu treninin çarpışması sonucu en az 14 kişi yaralandı.

  DHA, bölgede etkili olan sis nedeniyle çarpışma yaşandığı ihtimalinin öne çıkarıldığını aktardı.

 16. İstanbul Valisi: 4 şehidimiz, 1 yaralımız var

  düşen helikopter

  Sancaktepe'de düşen askeri helikopterin, Topçular Caddesi'nde 4 katlı binanın çatısına çarptığı bildirildi.

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "4 şehidimiz, 1 yaralımız var. Yaralılara yönelik tedavi ve olayın sebebiyle ilgili inceleme başlamıştır. Olay yerindeki çalışma devam etmektedir" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, kazaya ilişkin yaptığı açıklamada "Askerlerimize rahmet diliyorum" dedi.

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın da olay yerinde inceleme yaptığı aktarıldı.

  İstanbul Başsavcılığı soruşturma başlattı.

  Düşen UH-1 tipi askeri helikopterin Samandıra'dan saat 10:32'de eğitim uçuşu için havalandığı ve yine buraya iniş yapacağı öğrenildi.

  Video content

  Video caption: İstanbul-Sancaktepe'de askeri helikopter düştü

  20 yılda düşen 5'inci helikopter

  DHA'nın haberine göre söz konusu askeri helikopter, son 20 yılda İstanbul'da düşen 5’inci helikopter. Kentte yaşanan bundan önceki 4 kazada ise 19 kişi yaşamını yitirmişti.

 17. KESK: Gözaltılarla sendikal mücadelemiz engellenmek isteniyor

  KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, SES ve TÜM BEL SEN gibi sendikaların temsilcilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı operasyonları "sendikal mücadeleyi engelleme çabalarının bir parçası" olarak niteledi.

  View more on twitter
 18. HDP: İzmir'de MYK ve PM üyelerimiz gözaltına alındı

  HDP, İzmir’de yapılan operasyonlarda partinin MYK üyesi Mahfuz Güleryüz ile Parti Meclisi (PM) üyesi Gülay Gün Bilici’nin de gözaltına alındığını açıkladı.

  View more on twitter
 19. İstanbul-Sancaktepe'de askeri helikopter düştü: 4 asker hayatını kaybetti

  sancaktepe'de helikopter enkazı

  İstanbul'un Sancaktepe ilçesinde bir askeri helikopter henüz belirlenemeyen bir nedenle düştü.

  AA, 4 askerin yaşamını yitirdiğini, bir kişinin yaralandığını aktardı. DHA'nın haberine göre düşen helikopter eğitim uçuşu için kalkmıştı.

  Güvenlik ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi.

 20. Cemal Kaşıkçı cinayeti: Yalova'da 'Suudi bir iş insanına ait' villada polis araması

  yalova'da arama

  Yalova'da polis ve jandarma ekipleri Termal ilçesine bağlı Samanlı köyündeki bir villada Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin arama başlattı.

  DHA, daha sonra bir Arap iş insanına ait olduğu belirtilen villanın bitişiğindeki villada da , Kaşıkçı cinayetiyle ilgili arama yapılmaya başlandığını aktardı.

  Reuters geçen ay yayımladığı haberde soruşturmanın Kaşıkçı'nın cesedinin bulunması için Yalova ile İstanbul'un dış mahallelerine kadar genişlediğini bildirmişti.

  Geniş bahçesi bulunan iki katlı villaya gelen görevliler, geniş güvenlik önlemi aldı.

  cemal kaşıkçı