Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. 'TSK'da FETÖ yapılanması' soruşturmasında 19 ilde 33 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.
 2. 3 yıl önce vurularak öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi anılıyor.
 3. Gebze'deki viyadük inşaatında çöken bloğun altında kalan işçilere ulaşılmaya çalışılıyor: 1 işçi kurtarıldı
 4. İngiliz mahkemesi Türk hükümetinin, Akın İpek'in Türkiye'ye iadesi talebini reddetti.
 5. 'Çingene Kızı' mozaiğinin ABD'ye kaçırılmış parçaları yaklaşık 60 yıl sonra yeniden Gaziantep'te.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Canlı anlatımımızın sonuna geldik

  Türkiye'de gün boyu yaşananları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Yargıtay'dan Cemevi kararı: Aydınlatma giderleri devlet tarafından ödenmelidir

  cemevi

  Alevilerin, Cemevlerinin ibadethane kabul edilmesi için yürüttüğü hukuki çaba kapsamında, Cem Vakfı tarafından açılmış olan "aydınlatma giderlerinin devlet tarafından ödenmesi" davasında Yargıtay yerel mahkemenin Cem Vakfı lehine olan kararını onadı.

  Böylelikle Yargıtay Cemevlerinin ibadethane olduğuna ve elektrik faturalarının devlet tarafından ödenmesi gerektiğine hükmetmiş oldu.

  Davayı takip eden avukatlardan Riyad Yıldız BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, Cemevlerinin ibadethane sayılması için yürütülen hukuki sürecin 15 yıldır devam ettiğini, Yargıtay'ın son kararının ardından artık hükümetten yasal bir düzenleme beklediklerini belirtti.

  Cem Vakfı, Cemevlerinin ibadethane olduğuna ve elektrik giderlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğine ilişkin düzenleme talep ettiği için, elektrik faturalarını ödemiyordu.

  Bunun üzerine BEDAŞ fatura borcu nedeniyle icra takibi başlattı. Kaşılıklı itirazlarla ilerleyen süreçte yerel mahkeme önce BEDAŞ lehine karar verdi.

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de (AİHM) Türkiye'deki hukuki süreç devam ederken 2014 yılında cemevlerinin ibadethane olduğuna ilişkin karar verdi. Yargıtay AİHM kararı üzerine o dönemde dosyayı bozma kararı verdi.

  Yargıtay'ın kararı bozması sonucu BEDAŞ temyize gitti ancak yerel mahkeme bu kez BEDAŞ aleyhine karar verdi.

  Yargıtay son olarak yerel mahkemenin BEDAŞ aleyhine olan kararını onadı ve böylelikle Cemevlerinin aydınlatma giderlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğine hükmetti.

  Avukat Yıldız "Kanunlarda henüz Alevilik inanç sayılmıyor. Hükümetin burada düzenleme yapması ve Aleviliği inanç grubu olarak tanınması lazım" dedi.

 3. 'Çingene Kızı' mozaiğinin ABD'ye kaçırılmış parçaları Gaziantep'e ulaştı

  parçalar gaziantep'e ulaştı

  Gaziantep sınırları içinde kalan Zeugma antik kentinden 1960'lı yıllarda yasa dışı yollarla kaçırılan Çingene Kızı mozaiğinin parçaları Türkiye'ye iade edildi. ABD'nin Chicago kentinden gönderilen parçalar Türkiye'ye ulaştı.

  Çingene Kızı mozaiğinin 12 parçası Bowling Green Eyalet Üniversitesi'nde sergileniyordu.

  Özel kargo paletleriyle hassas bir şekilde uçağın kargo bölümüne yüklenen kayıp parçalar, Chicago- İstanbul seferini yapan THY uçağıyla dün akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı'na ulaştı. Mozaiğin parçaları buradan da Gaziantep'e gönderildi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimiyle mozaiğin kayıp parçalarının Türkiye'ye getirilmesi için bakanlık ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında 6 ay önce protokol imzalanmıştı.

  Zeugma Müzesi'nde eksik olarak sergilenen Çingene kızı mozaiği
  Image caption: Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep
 4. Gebze'de viyadük çöktü: 1 işçi kurtarıldı, 1 işçinin cesedine ulaşıldı

  Çöken blok parçası

  Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Kuzey Marmara otoyolu inşaatında, viyadük yapımı sırasında çöken beton bloğun altında kalan işçilerden 1'i kurtarıldı, 1'inin cesedine ulaşıldı.

  Enkaz altında kalan 2 işçiye daha ulaşılmaya çalışılıyor.

  Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, saat 17.15 sıralarında bir işçinin cesedinin enkaz altında çıkarıldığını belirtti.

  Olay 11 sıralarında meydana geldi.

  İnşaat sırasında yaşanan çökme sonucu 4 işçinin enkaz altında kaldığını belirtmişti.

  Çökme 7 nolu viyadüğün başlık ayağı montajının yapıldığı sırada yaşandı, çökmenin nedeni bilinmiyor.

  Vali Aksoy "Kuzey Marmara Otoyol inşaatında Osmangazi Köprüsü ile bağlantılı viyadükte son tabla betonu dökülürken bir kaza meydana gelmiştir. Beton dökülme işlemi 4 aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Daha önce birinci kademe beton dökülmüştü. Bugün ikinci kademe beton dökülürken bu kaza meydana gelmiştir. Üsteki işçilerimiz beton blokla birlikte aşağı düşmüştür" dedi.

  Viyadük yaklaşık 30 metre yükseklikte bulunuyordu.

  Enkaz altında kalan 2 işçinin durumunun sorulması üzerine Vali Aksoy, "Şu anda hayat noktası belirtisi noktasında bazı endişeler var. Kişilere ulaşmadan net bir şey söylemek şu aşamada doğru değil" diye konuştu.

  Olay yerindeki bazı işçilerin, sinir krizi geçirdiği görüldü. Bu işçilere de sağlık ekipleri müdahalede bulundu.

  Enkaz altında kalan işçilere ulaşabilmek için enkazdaki beton bloklardaki demirler kaynak makineleri ile kesilerek betonlar kaldırılmaya çalışılıyor.

 5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna liderleriyle telefonda görüştü

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile ayrı ayrı telefonda görüştüğü belirtildi.

  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Erdoğan, Putin ve Poroşenko'ya iki ülke arasındaki son gerilimle ilgili endişesini iletti.

  Erdoğan'ın, sorunları diplomatik yollarla çözümlemenin önemini vurguladığı kaydedildi.

  Rusya'nın Ukrayna donanmasına ait üç gemiye Pazar günü Karadeniz'de el koymasının ardından iki ülke arasında gerginlik arttı. Ukrayna Parlamentosu, Çarşamba gününden itibaren 30 günlük sıkıyönetime geçilmesini öngören kararı kabul etti.

 6. İngiliz mahkemesi Akın İpek'in Türkiye'ye iade edilmesi talebini reddetti

  Akın İpek

  İngiliz mahkemesi, Türk hükümetinin, eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek'in Türkiye'ye iadesi talebine ret cevabı verdi.

  Londra'daki Westminster Sulh Mahkemesinde görülen İpek'in Türkiye'ye iadesiyle ilgili davada hakim John Zani, "siyasi motivasyonla" yapıldığı gerekçesiyle Ankara'nın talebini reddetti.

  Hakim Türkiye'ye iadesinin İpek'in işkence ya da küçük düşürücü muameleye maruz bırakılmama hakkını riske sokacağını belirtti.

  Hakim Zani "Türkiye'de hukukun üstünlüğü ile ilgili olarak ciddi çekinceleri" olduğunu da ekledi.

  Karar açıklanırken Akın İpek de duruşma salonundaydı. Guardian gazetesi İpek ile birlikte 3 kişinin daha hakim karşısına çıktığını yazdı.

  Financial Times ise İpek ile birlikte Türkiye'ye iadesi istenen Ali Çelik ve Talip Büyük'ün iade taleplerinin de reddedildiğini yazdı.

  Duruşmada Türkiye'yi temsil eden avukatlar kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

  Kararla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül "FETÖ mensubu firari Akın İpek, Ali Çelik ve Talip Büyük'ün iadesiyle ilgili talebimizin İngiltere tarafından reddedilmesi kabul edilemez bir karardır" dedi.

  Akın İpek duruşma sonrası attığı tweette "Bugün; Tarafsız, bağımsız yargı bir karar verdi; Dava ve suçlamaların tamamı siyasi... Hukuken, ortada bir dava yok. Çatı çöktü..." yazdı.

  Gülen cemaati ile ilişkisi olduğu iddia edilen Akın İpek'in, 2016 yılında gerçekleşen darbe teşebbüsü ile bağlantılı olarak Türkiye tarafından iadesi talep ediliyordu.

  Bazı Türk gazetelerinde çıkan Akın İpek'in İngiltere'de ev hapsine alındığı ve pasaportuna el konulduğuna yönelik haberlerin ardından, İpek'in yönetiminde bulunduğu İngiltere'deki Koza Ltd. şirketi geçen Temmuz ayında yazılı bir açıklama yapmıştı. Açıklamada, "Devlet kontrolündeki Türk medyasında çıkan yanlış haberlerin aksine Akın İpek ev hapsine alınmamıştır" denilmişti.

 7. Türkiye'de Black Friday alışverişleri: Kartlı ödemeler %38 arttı

  alışveriş

  Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye'de Muhteşem Cuma ya da Efsane Cuma olarak da anılan ve bu yıl 23 Kasım'a denk gelen büyük indirim gününde, kredi kartlarıyla yapılan alışverişlere dair verileri yayınladı.

  BKM'nin Twitter hesabından paylaşılan verilere göre;

  • Bu yıl 2017'deki indirim gününe göre kartlı ödemeler yüzde 38 arttı.
  • Tek günde 2 milyon farklı kredi kartı internetten ödemelerde kullanılarak rekor kırdı.
  • İnternetten kartlı ödemeler, 2017'deki indirim gününe göre yüzde 68 arttı.
  • Her 3 kartlı ödemeden biri internetten yapıldı.

  BKM'nin verilerine göre internetten kartlı ödemelerde başı elektronik eşya sektörü çekti.

 8. Viyadük inşaatında blok çöktü: En az 4 işçi bloğun altında kaldı

  çöken blok

  Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Kuzey Marmara otoyolu inşaatında, viyadük yapımı sırasında beton blok çöktü. En az 4 işçi çöken bloğun altında kaldı.

  Şu an bağlanan zincir halatlarla vinç yardımıyla beton blok kaldırılmaya çalışılıyor.

  Olay 11 sıralarında meydana geldi.

  Viyadük yaklaşık 30 metre yükseklikte bulunuyordu. İşçiler üzerinde bulundukları beton ile birlikte düştü.

  Çökme 7 nolu viyadüğün başlık ayağı montajının yapıldığı sırada yaşandı, çökmenin nedeni bilinmiyor.

  CNNTÜRK'e konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, çökmenin beton bloğun yerleştirilmesi aşamasında meydana geldiğini, nedeninin teknik incelemeden sonra ortaya çıkacağını belirtti.

  Vali Aksoy ilk bilgilere göre enkaz alıntda kalan bir kişinin bilincinin açık olduğunu ve kurtarma ekiplerinin temas kurabildiğini söyledi.

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, olayla ile ilgili iki müfettiş görevlendirdiğini ve olayla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu.

 9. 3 yıl önce öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi anılıyor

  Avukatlar ellerinde "Devletin aydınlatamayacağı cinayet yoktur, aydınlatmadığı cinayet vardır" yazan bir pankart taşıdı.

  Diyarbakır'da 28 Kasım 2015'te Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaptığı sırada vurularak öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'yi anma etkinlikleri düzenleniyor.

  Anma kapsamında Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar Dört Ayaklı Minare'ye yürüdü. Avukatlar ellerinde "Devletin aydınlatamayacağı cinayet yoktur, aydınlatmadığı cinayet vardır" yazan bir pankart taşıdı.

  Saat 14.00’de Elçi’nin Yeniköy Mezarlığı’ndaki kabri ziyaret edilecek. Saat 15.30’da ise Baro evinde, ‘Tahir Elçi İnsan Hakları Fotoğraf Sergisi’ ve ‘Tahir Elçi O An’ belgeselinin gösterimi yapılacak. Ayrıca Avukat Tahir Elçi Hatıra Ormanı’nda fidan dikme etkinliği de düzenlenecek.

  Tahir Elçi soruşturmasında şimdiye kadar iki başsavcı, üç savcı değişti.

  Soruşturmada 30 polis tanık olarak dinlendi ancak henüz bir fail veya şüpheli bulunamadı.

  "Bir arpa boyu yol gidilemedi"

  Dört Ayaklı Minare önünde yapılan basın açıklamasında soruşturmada ilerleme kaydedilememesi eleştirildi.

  Quote Message: Dönemin iktidar sahipleri, bu cinayeti aydınlatacağız dediler. Dediler ama üç yıl oldu bir arpa boyu yol gidemediler. 3-5 kovanı bile toplayamadılar. Bazı kamera görüntüleri ortadan kayboldu, bazı kameralar bozuldu, bazı görüntüler de her nedense silindi."
  Quote Message: Teftiş kurulu tarafından hazırlanan rapor, bugüne kadar bizlerden ısrarla gizlendi ve gizlenmeye de devam ediliyor. Sözler bir kez daha tutulmadı ve failler hala aramızda dolaşmaya devam ediyor. Tahir Elçi dosyası da, binlerce faili meçhul dosyasının tozlu rafları arasında unutulmak ve unutturulmak istenmektedir. Ama buna izin vermeyeceğiz. Tahir Elçi’nin inadı ile takip edeceğiz, soruşturacağız ve failleri yargı önüne çıkaracağız."
 10. TSK'da Digiturk'ten ayrılanlara yönelik 'Gülen yapılanması' operasyonu: 33 gözaltı kararı

  polis

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Fethullah Gülen yapılanmasının Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki ayağına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, bazıları muvazzaf 33 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

  Anadolu Ajansı "Terör ve Örgütlü Suçlar" bürosunca yürütülen soruşturmada 19 ilde bulunan şüphelilerden 26'sı gözaltına alındı.

  Anadolu Ajansı, Gülen yapılanmasıyla bağlantılı olduğu belirtilen Samanyolu TV, Samanyolu Haber, Bugün TV, Kanaltürk, Yumurcak TV, Irmak TV ve Mehtap TV'nin Digituk platformundan çıkarılması ardından Digiturk'ten ayrılış nedenlerine ilişkin dilekçe ve ses kayıtlarını incelendiğini, inceleme sonucunda 33 şüphelinin belirlendiğini duyurdu. Şüphelilerin Gülen yapılanmasının talimatıyla Digiturk'ten ayrıldığı iddia edildi.

  AA "aynı şüphelilerin, örgüt içi haberleşme amacıyla ankesör-sabit hatları da kullandığının tespit edildiği" yazdı.

  İnceleme sonucunda savcılık 14'ü muvazzaf, 3'ü ihraç, 16'sı emekli 33 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.