Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Post update

  Herkese iyi akşamlar!

  Türkiye'de gün boyu gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın bugün de sonuna geldik.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre yarın Ege bölgesinin kıyıları, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun bir kısmı yağmurlu; İç Ege, Doğu Anadolu ve İç Anadolu'nun kuzeyi kar yağışlı, geri kalan bölgeler ise bulutlu veya parçalı bulutlu olacak.

  HARİTA

  Yarın sabah tekrar görüşmek umuduyla, hoşça kalın.

 2. Gülen operasyonu: 22 jandarma tutuklandı

  gözaltı

  Jandarmadaki gülen yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 41 şüpheliden, aralarında subayların da bulunduğu 22 muvazzaf asker tutuklandı.

  Soruşturmayı yürüten savcılık, etkin pişmanlıktan yararlanan 14 şüphelinin de aralarında bulunduğu 17 kişiyi adli kontrol talebiyle, diğer 24 şüpheliyi ise tutuklama talebiyle hakimliğe sevk etti.

  İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, şüphelilerden 22'sinin ''silahlı terör örgütüne üye olma'' suçundan tutuklanmasına, diğer 2 şüphelinin ise adli kontrol ile serbest bırakılmasına karar verdi.

 3. Eski MHP Diyarbakır İl Başkanı HDP'den belediye başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı: Türk ve Kürt kardeşliğini pekiştireceğim

  mhp

  MHP Diyarbakır eski İl Başkanı Abdullah Arzakçı, HDP'ye Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusu yaptı.

  Diyarbakır'da 2002-2009 yılları arasında MHP İl Başkanlığı yapan Abdullah Arzakçı, HDP Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı için başvuruda bulundu.

  HDP'nin başvuru için belirlediği son günde partinin İl Başkanlığına gelen Arzakçı, dosyasını teslim etti.

  Türk ve Kürt kardeşliğini pekiştirmek adına her türlü göreve hazır olduğunu belirten Abdullah Arzakçı, "Hizmete talibim, birçok projem var. Parti de uygun görürse, Diyarbakır halkına projelerimle hizmet edeceğim" dedi.

 4. Diyarbakır'da Leyla Güven'e destek için açlık grevine başlayan 52 HDP'li gözaltına alındı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  gözaltı

  HDP Diyarbakır il binasında bugün Leyla Güven’e destek amacıyla üç gün açlık grevine giren dördüncü gruptan 52 kişi yapılan bir operasyonla gözaltına alınarak terörle mücadele şubesine götürüldü.

  Pazartesi günü açlık grevi başlatanlara düzenlenen operasyonda da 26 kişi gözaltına alınmıştı. O operasyonda gözaltına alınanların tümü bu akşam adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı

 5. Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu: Asgari ücret en az 2.400 TL olmalı

  karamollaoğlu

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, asgari ücretin en az 2 bin 400 TL olması gerektiğini söyledi.

  “Asgari ücretten vergi de alınmamalı” diyen Karamollaoğlu, asgari ücrette hedefin yoksulluk sınırı olması gerektiğini belirtti.

  Türk-İş sendikasına göre dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6 bin 328 TL, tek bir çalışan için hesaplanan yaşama maliyeti 2 bin 385 TL.

  Karamollaoğlu, bu hedefe ulaşmak için uygulanması gereken yöntemi ise şöyle anlattı:

  “Bir yılda bu düzelmez. Enflasyonun üzerinde konulacak her artış, bu hedefe kolay yaklaşılmasını sağlar. Yüzde 10 derseniz asgari ücret 7 senede 2 misline çıkar. Bazıları 2 bin rakamını veriyor. Onu doğru bulmuyorum. Asgari ücretin 2 bin 400’ün altında olmaması gerekir."

 6. Yerel seçim ittifakı: Erdoğan-Bahçeli görüşmesi sona erdi

  bahçeli ve erdoğan

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen görüşme sona erdi.

  Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

  Basına kapalı gerçekleşen kabul, saat 16.00'da başlamıştı.

  Erdoğan ile Bahçeli, son görüşmelerini 21 Kasım'da gerçekleştirmişti.

  MHP Genel Başkanı Bahçeli, 24 Kasım'da yaptığı açıklamada 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir'den aday göstermeyeceklerini duyurmuş ve "Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye'nin yanındadır, Cumhur İttifakı'nın tarafındadır." demişti.

 7. Diyarbakır'daki kurumlardan cezaevlerindeki hak ihlallerine yönelik ortak açıklama

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  basın açıklamasından bir kare

  Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Tabip Odası ve Hak İnsiyatifi, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin ortak bir basın açıklaması yaptı.

  Açıklamada Türkiye'de cezaevlerinde sağlık hakkından, erişim ve savunma hakkına, çocuk ve hasta mahpusların durumlarıyla ilgili hak ihlalleri yaşandığına, işkence ve kötü muamale vakallarının arttığına dikkat çekildi.

  Cezaevlerinin mevcut kapasitelerinin aşılması ile tutukluların günlük yaşamlarını idame ettirebilecekleri uygun koşulların ortadan kalktığı, yoğun sevk ve sürgünlerin yaşandığı, görüş hakkının imkansızlaştığı, çıplak arama ve fiziki şiddet vakalarının arttığı belirtildi.

  Patnos, Bolu, Düzce, Elazığ, Tarsus ve Trabzon Beşikdüzü hapishanelerinde tutuklulara yönelik kötü muamele ve işkence iddialarının gündeme geldiği hatırlatıldı.

  Basın açıklamasında özellikle çocuk mahpusların ciddi hak ihlallerine maruz kaldığı, korku ve baskı yüzünden bunu ifade etmekten çekindikleri, cezaevi koşullarının çocukları suçtan arındırmaktan ziyade suça teşvik ettiği öne sürüldü.

 8. Gazeteci ve yazar Nuray Mert'e hapis cezası

  Nuray Mert

  Barış İçin Akademisyenler grubunun "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attığı gerekçesiyle "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yargılanan köşe yazarı ve akademisyen Nuray Mert, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Mahkeme, Nuray Mert'in sabıkasız oluşunu, duruşmadaki tutum ve davranışlarını dikkate alarak yeniden suç işlemekten çekineceği yönünde kanaat oluştuğundan hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

  Duruşmaya Nuray Mert katılmazken, avukatı Serdar Laçin, "Müvekkilimizin kendi beyanına göre bildiriyi imzalama amacı AK Parti döneminde başlatılan çözüm sürecine dönme amacıdır. Müvekkilimizin beraatine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.

  Mahkeme heyeti, Nuray Mert'e yöneltilen "Terör örgütü propagandası yapmak" suçunun sabit olduğunu belirterek önce 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Suçun basın yayın yoluyla işlenmesini dikkate alınarak cezayı 1 yıl 6 ay hapse çıkaran heyet, iyi hal indirimi yaparak sanık Nuray Mert'i sonuç olarak 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

  Mert hakkında 5 yıl denetim süresi uygulanacak. Bu süre içinde başka bir suç işlemezse hakkındaki hüküm düşecek.

 9. Kızılay: Kayyum kararına itiraz edeceğiz

  KIZILAY

  Bugün Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kayyum atanmasına karar verilen Kızılay, yazılı bir açıklama yaparak karara itiraz edeceklerini duyurdu.

  Mahkemeye, "Kızılay olağanüstü kongreye götürülsün" başvurusu yapanların, Kızılay'ın temel ilkesi olan başlıkları ihlal ettiğini, "birbirinden farklı grupların kişisel husumetle bir araya gelmesinden oluştuğuna" işaret edilen açıklamada, Kızılay yönetiminin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan çalışmalarla Gülencilerle ile ilişkisi tespit edilen bir kısım şube başkanlarını görevden aldığı, bazı şubeleri kapattığı ve yeni heyetlerle yeniden milletinin hizmetine sunduğu belirtildi.

  Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da Twitter’dan bir açıklama yaptı:

  View more on twitter
 10. Bloomberg: Varlık fonu 1 milyar dolar borçlanacak

  VARLIK FONU

  Bloomberg, Türkiye Varlık Fonu’nun uluslararası fonlardan 1 milyar dolar borç alacağını duyurdu.

  Konu hakkında bilgi sahibi üç kişiye dayandırılan haberde borcun önümüzdeki yıl, bir sene uzatma opsiyonlu iki yıllık vade ile alınacağını yazdı.

  Türkiye Varlık Fonu’nun bünyesinde THY, Halkbank, Türk Telekom ve PTT gibi kamu şirketlerinin tamamı veya bazı hisseleri bulunuyor.

 11. Selahattin Demirtaş: Sizden tahliye talep etmeyeceğim çünkü ben tutuklu değil siyasi rehineyim

  Duruşmanın görüldüğü salonun önünde geniş güvenlik önlemleri alındı
  Image caption: Duruşmanın görüldüğü salonun önünde geniş güvenlik önlemleri alındı

  Eski HDP Eş Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, bugün yargılandığı davada “Sizden tahliye talep etmedim. 90 yaşıma da gelsem, ağzımda diş kalmasa da yine sizden tahliye talep etmeyeceğim. Çünkü ben tutuklu değil, siyasi rehineyim” dedi.

  TBMM’ye gönderilen 31 fezlekeden yargılandığı ve Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada savunma yapan Demirtaş, anadilin önemine dikkat çekmek için sözlerine Kürtçe başladı.

  Mahkeme heyetine “Mahkeme heyetinden iki talebim olacak, mahkeme heyeti olarak tarafsız ve bağımsız yürütemeyeceğiniz gerekçesiyle öncelikle heyet olarak çekilmelisiniz, aksi halde reddi hakim talebinde bulunacağız” sözleriyle seslenen Demirtaş, savunmasına şöyle devam etti:

  “Beni sahte bir Twitter hesabından atılan tweetlere dayanarak tutukladınız. Üstelik bu deliller bugün cemaat üyesi olmakla suçlanan kişiler tarafından hazırlandı ve siz bunlara dayanarak beni tutukladınız.

  ”AKP seçimi kazansın diye beni içeride tuttunuz. Bir hücrede seçim çalışması yürüttüm ve buna siz sebep oldunuz. Ben içeride olduğum için AKP seçimleri kazandı. Heyet olarak tutukluluğun devamı kararlarınızla AKP’ye açık destek sundunuz.

  ”Adalet Bakanlığı’na ‘biz bu AİHM kararını ne yapalım’ diye sormuşsunuz. Adalet Bakanlığı kim? Benim AİHM’de karşı tarafım. ‘AİHM kararı ne zaman kesinleşmiş?’ Bu kadar hukuk bilgiliniz vardır herhalde sayın hakim.

  ”Mahkeme heyetine, tahliye talebimi incelerken, AİHM kararı kesinleşti mi diye Adalet Bakanlığı’ndan görüş istediniz. Adalet Bakanlığı hükümeti AİHM’nde temsil eden kurumdur, yani taraftır. Siz davamda taraf olan bir kurumdan görüş isteyerek alenen taraf tuttunuz.

  ”AKP hep iktidarda kalmayacak. Bu dünya Sultan Süleyman’a kalmadı, Erdoğan’a mı kalacak? Krala yaslanan düşer.”

 12. BBP lideri Destici: Kimse aklından Gezi benzeri bir eylemi geçirmesin, Sarı Yelekliler’in arasında PKK, DHKP/C ve FETÖ var

  Mustafa Destici

  Büyük Birlik Partisi lideri ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi.

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Destici, Fransa’da haftalardır sokağa çıkan Sarı Yelekliler’in arasında PKK, DHKP/C ve Gülencilerin olduğunu söyledi ve ekledi:

  "Biz, Gezi olaylarını yaşadık. Hiç kimse aklından Gezi ve benzeri bir eylemi geçirmemeli. Sarı yeleklilere özenmemeli. Milletimiz, devletimiz, Gezi ve 15 Temmuz'da hangi cevabı vermişse, Gezi veya 15 Temmuz özentisi içine girenlere de onun misliyle cevap verecek güçtedir. Bizim de tavsiyemiz hiç kimsenin onlara özenmemesidir ama haklı taleplerin dile getirilmesi de çok doğaldır. Haklı talepleri dile getirdi diye geçmişi ve mazisi milli iradenin yanında olanlar da hedef haline konulmamalıdır. Bu ikisinin birbirine karıştırılmaması gerekir."

 13. Açlık grevindeki tutuklu milletvekili Leyla Güven’le dayanışma için Diyarbakır’da 50 kişi açlık grevine girdi

  leyla güven

  Diyarbakır’da 50 HDP üyesi, tutuklu milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in açlık grevinin 35 gününde Güven ile dayanışmak için açlık grevi başlattı.

  Güven, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmemesini protesto etmek için açlık grevine girmişti.

  Güven’le dayanışmak için Pazartesi de açlık grevine girenler olmuş, bu kişiler polis tarafından gözaltına alınmıştı.

 14. 12 Eylül’ün son mahkumlarından Hasan Gülbahar serbest bırakıldı

  fotoğraf

  12 Eylül döneminde cezaevine giren son tutuklulardan Hasan Gülbahar için Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi “cezaların mahsup edilmesi” kararı verdi. Gülbahar bugünün ilk saatlerinde tahliye edildi.

  1962 doğumlu Gülbahar 19 yaşında Mersin Ticaret Meslek Lisesi’nde okurken Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist – Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TKP/ML TİKKO) üyesi olduğu suçlamasıyla tutuklanmış ve idam cezası almış, ceza müebbet hapse çevrilmişti.

  1991’de Malatya Ağır Ceza Mahkemesi, koşullu olarak salıverilmesi yasasıyla Gülbahar’ı tahliye etti. Bu süre içerisinde Gülbahar, 1995 yılında başka bir suç nedeniyle Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

  Gülbahar 11 Mayıs 2013’te tahliye olmuş, Adalet Bakanlığı, kanun yararına bozma yoluna gitmiş ve 1,5 yıl sonra Yargıtay kararıyla tekrar tutuklanmıştı.

  Gülbahar, 2014 yılında Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. AYM’de 4 yıl dosyayı beklettikten sonra Gülbahar’ın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

  İnfaz savcılığının yaptığı hesap sonrası Gülbahar, bu gece saat 1’de bulunduğu Tekirdağ Cezaevi’nden tahliye edildi.

  View more on facebook
 15. Festus Okey davası yeniden görülüyor

  dava sonrası açıklama

  Nijeryalı Festus Okey'in 11 yıl önce Beyoğlu Polis Merkezi'nde bir polis tarafından vurularak öldürülmesine ilişkin dava, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun kararı bozmasının ardından yeniden görülmeye başlandı. Mahkeme, Festus Okey'in kardeşi olduğunu söyleyen Tochukwu Gameliah Ogu'nun Türkiye'ye gelerek yargılamayı izleme olanağının sağlanması için yargılamaya davet edilmesine karar verildi.

  Yargıtay Genel Kurulu, yerel mahkemenin 2014 yılında verdiği direnme kararını incelemiş ve kararı bozmuştu. Kurul, Nijerya uyruklu maktulün açık kimlik bilgilerini tespiti ile nüfus kayıt örneklerinin getirtilmesi ve katılma talep eden ile maktul arasında akrabalık bağının bulunup bulunmadığının araştırılması ve buna göre katılma isteminde karar verilmesi gerektiğini belirterek kararı bozmuştu.

  İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya, sanık Cengiz Yıldız katıldı. Duruşmada, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun bozma ilamı okundu. Katılma isteminde bulunan Tochukwu Gameliah Ogu'nun avukatları Alp Tekin Ocak ve Murat Deha Boduroğlu ve Muhsin Kemal Şimşek de duruşmada hazır bulundu.

  Sanuk avukatları Ogu’nun Okey’in kardeşi olduğunu reddederken Okey’in avukatları ise "DNA analizi ile ilgili çalışma Güney Afrika'dauluslararası sertifikası bulunan bir laboratuar tarafından yapılmıştır. Bu nedenle evrakın Güney Afrika Cumhuriyetine gönderilmesi gerekmektedir” dedi.

  Mahkeme heyeti, Tochukwu Gameliah Ogu'nun Türkiye'ye gelerek mahkemenizdeki yargılamayı izleme olanağının sağlanması yönünden yargılamaya davet edildiği hususunun karar altına alınmasına hükmetti. Heyet, sanık avukatının maktülün cenazesinin kime teslim edildiği hususunun araştırılması yönündeki talebi ise reddetti. Mahkeme heyeti, hazırlanan istinabe evrakının Nijerya ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ne gönderilmek üzere Adalet Bakanlığı'na yazı yazılmasına da hükmetti. Duruşma ertelendi.

  Duruşma sonrasında, Festus Okey'in avukatları ve Festus Okey için Adalet Girişimi üyeleri, adliye önündeki meydanda toplanarak açıklama yaptı. Avukat Alp Tekin Ocak, Festus Okey'in ailesini temsilen burada bulunduklarını belirterek "Göç sorunu hiç olmadığı kadar bütün dünyada kendini hissettiriyor. Her ne olursa olsun bu ekonomik olabilir siyasi olabilir, bir insanın başka bir yere gitme, göç etme ve başka bir yaşam arama hakkı vardır. Bu açıdan Festus Okey davası çok önemli. Türkiye'de bütün toplumsal kamuoyunun adalet duygusunu zedeleyen bir cinayettir bu. Ve Beyoğlu gibi bir yerde gerçekleştirilmiştir, üstelik Festus Okey'i öldüren kurşun bir polis tarafından ateşlenmiştir. Dolayısıyla zedelenen ailesinin adalet duygusunun giderilmesi, aynı zamanda Türkiye'de bütün toplumsal taraflar için de çok önemli" dedi.

 16. Kızılay’a kayyum atandı

  kızılay

  Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, Türk Kızılayı'nı olağanüstü genel kurula götürmek üzere kayyum atadı.

  Mahkeme, 1868’de kurulan Türk Kızılayı'nı olağanüstü genel kurula götürmek üzere Adalet Bakanlığı Müşaviri Mekan Sarıkaya, Kızılay Ankara İl Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ve Kızılay İstanbul İl Başkanı İlhami Yıldırım'ı kayyum atadı. Mahkeme, olağanüstü genel kurulun yapılıp sonlandırılması için de tedbir kararı verilmesine hükmetti.

  DHA’ya göre Türk Kızılayı'nda bir süre önce 700'ün üzerindeki şube sayısı kapatma kararıyla 200'e düştü. Şube kapatmaların usulsüz olduğu iddiasıyla şube başkanları tarafından olağanüstü genel kurul talep süreci başlatıldı. Genel merkezin yeterli sayıya ulaşan ihtarnameleri dikkate almadığı gerekçesiyle, konu yargıya taşındı. Bilirkişi raporuyla da olağanüstü genel kurul toplantısı için gerekli çoğunluğun tespit edilmesi üzerine Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından olağanüstü genel kurul yapılması göreviyle Türk Kızılayı'na kayyum atandı.

 17. Son dakikaCumhurbaşkanı Erdoğan: Birkaç gün içinde Fırat'ın doğusuna yönelik harekata başlıyoruz

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birkaç gün içinde Fırat'ın doğusuna yönelik askeri harekat başlatılacağını açıkladı:

  Quote Message: Fırat’ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağız. Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır. Suriye’nin güvenli hale getirdiğimiz gibi Fırat’ın doğusunu da huzurlu ve yaşanabilir yerlere dönüştürme konusunda kararlıyız. Bunu İdlib’de Rusya ile başardık. Aynı durumu Fırat’ın doğusunda Amerika’yla da yapalım, Menbiç’te yapalım. Orası yüzde 80 Araplara ait olduğu halde orada terör örgütleri bulunuyor. O zaman biz çıkaracağız, iş başa düştü.

  Erdoğan Türk Savunma Sanayii Zirvesi'ndeki konuşmasında şunları söyledi:

  "Batı verirse bir şey yaparım diye beklerseniz batıdan bir şey gelmiyor. Hep batıdan döndük, döndürüldük. Kongre izin vermiyor diyorlar, başkalarına veriyor. Bunu Kıbrıs’ta yaşadık, ASELSAN'ı kazandık. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı.

  "Gençlerimiz maşallah hepsi dinamik bir zihne ve zekaya sahip. yapıyorlar ve yapacaklar.

  "Baskıya uğradığını düşünenler varsa durumu bizzat bizlere bildirmelerini istiyorum.

  "DEAŞ'ın bölgeden uzaklaştırılmasının ardından terör örgütü unsurlarının çekileceği şahsıma defalarca ifade edilmesine rağmen böyle bir gelişme olmadı.

  "Terör örgütünün ismi sürekli değişmesi Menbiç’teki hakikati ortadan kaldırmaya yetmiyor. O terör örgütü değilmiş, Suriye Demokratik Güçleri'ymiş. Onlar işte Kürtler değil, onlar Araplarmış.

  "Biz Arabı da iyi biliriz, terörist Kürtleri de iyi biliriz. Yani benim şu anda Kürt kardeşlerimle aramıza herhangi bir nifak sokmanıza gerek yok. Ama Kürt kardeşlerimizin arasında teröristler varsa kusura bakmasınlar, onlara da gereğini yaparız.

  "Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanma ihtimaline karşı Amerikan askerleri de teröristlerin arasına serpiştirilmiştir. Amaçları ülkemizi teröristlerden korumak değil, teröristleri ülkemizden korumaktır.

  "Fırat’ın doğusuyla ilgili ikazlarımızı yaparken hazırlıklarımızı tamamladık. Deyrizor petrol yataklarını bu terör odakları kullanıyor. Yılda 650 milyon dolar oradan gelir elde ediyor."

 18. AKP Sözcüsü Çelik: Erdoğan ile Bahçeli 16.00'da görüşecek

  çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, ittifak görüşmeleri için saat 16.00’da bir araya geleceklerini söyledi. Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Bahçeli arasında son derece açık diyalog kanalları var. Bir mutabakat arayışı söz konusudur. Bu mutabakat arayışının esası Cumhur İttifakı'nın yerel seçimlerde en güçlü şekilde çıkmasıdır. Siyasi kararlar Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Bahçeli arasında verilecektir" dedi.

 19. MHP lideri Bahçeli, Sarı Yelekliler eylemlerine 'terör' dedi: Sarı yelek giyen çıplak yatmayı göze almalı

  sarı yelekliler

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündemdeki konulara dair yazılı bir açıklama yaptı.

  "Fransa'yı baştan ayağa saran ve diğer Avrupa ülkelerine sıçrayan sarı yelek terörüne özenen varsa, bunun bedelini çok ağır ödeyeceklerini de şimdiden ifade etmek isterim. Sarı yelek giyen çıplak yatmayı göze almalıdır. Bu işin şakası yoktur” diyen bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:

  “Mesele beka meselesidir. Mesele Türkiye meselesidir. Adalet Bakanlığı'nın önüne sandalye atıp oturmak için rest çekenler, YSK'yı kuşatmadan bahsedenler, zoru görünce kaçacak yer arayanlar vakit geç olmadan ayaklarını denk almalıdırlar. 1 Nisan 2019 sabahı Türkiye'nin başına çorap örmek için hazırlık yapan, el ovuşturan, sarı rüyalar gören kim ya da kimler varsa karşılarında bizi bulacaklardır.”

  View more on twitter

  "31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimleri öncesi yeşeren ve yükselen tehdit dalgası" başlıklı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Daha önce söyledim, bir kez daha söylüyorum, CHP-HDP-İP ve diğer mayası lekeli ortakları demokrasi dışı arayışlarla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni berhava etmeyi amaçlıyorlarsa, 12 Eylül öncesi şartları bu mankurtlara ikazla hatırlatmayı tarihi bir görev addederim.

  “Milliyetçi Hareket Partisi 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri'ne üç belediye fazla alırım, beş belediye eksik alırım anlayışıyla yaklaşmıyor, yaklaşmayacaktır. 1 Nisan 2019 sabahı Türkiye'nin başına çorap örmek için hazırlık yapan, el ovuşturan, sarı rüyalar gören kim ya da kimler varsa karşılarında bizi bulacaklardır. 31 Mart 2019'da huzur, kardeşlik, refah, beka ve milli birlik öne çıksın diyoruz. Samimiyetle hareket edeceğiz, çerden çöpten, eften püften meselelere takılmayacağız. Milli mutabakatla, Cumhur İttifakı'nın ruhuyla Türkiye'nin prangalarını söküp atacağız. Denizi geçmişken derede boğulmayacağız. Yeni bir Türk zaferine cumhurun ittifak duruşuyla imza atacağız. Ve mutlaka başaracağız, 2023 hedeflerine elele, omuz omuza, dayanışma halinde ulaşacağız."

 20. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Hedeflerimizi teker teker deliver edeceğiz (gerçekleştireceğiz)

  Albayrak

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yatırımcı İlişkileri Zirvesi’nde gerçekleştirdiği konuşmada 2019’da gevşemeden ve rehavete kapılmadan hareket edeceklerini söyledi.

  Birilerinin kendisine “Şöyle oldu, onu başardık, bunu başardık. Sayın bakanım şöyle iyi, böyle iyi” dediğini fakat bunları dikkate almayacağını belirten Albayrak, sürece daha yeni başladıklarını vurguladı:

  "1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ürün sayısı 2002'de 9'ken bugün 32 oldu. Ülke sayısı ise 8'den 38'e ulaştı. Bu dönüşümdeki politikalarımızın yanı sıra girişimcilerimizin çabalarının çok büyük önemi var.

  "2018 gelişmekte olan ülke ekonomileri açısından zor bir yıl oldu. Bir önceki döneme göre baskı artırıldı. Ticaret savaşları Emtia fiyatlarındaki oynaklığa sebep oldu. Tüm bu dalgalanmaların ekonomimize olan etkisini sınırlandırmak için gereken tüm tedbirleri güçlü bir koordinasyonla almaktan çekinmedik.

  "Kararlılıkla attığımız bu adımlarla piyasalardaki dalgalanma yerini normalleşmeye bıraktı. Ağustostan bugüne TL dolar karşısında yüzde 20 değer kazandı, diğer para birimlerine kıyasla en çok değer kazanan para birimi oldu.

  “2019’da daha güçlü, tam saha markaj, tam saha pres... Özellikle Mart’ta gerçekleşecek olan seçimlere rağmen tüm seçim dönemlerinde olduğu gibi altını çizerek söylüyorum; disiplinden, sıkı maliye ve para politikasından taviz vermeden güçlü bütçe performansıyla 2019’u yöneteceğiz.

  “Hedeflerimizi teker teker deliver edeceğiz.”