Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de gün içinde meydana gelen gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik. Yeniden görüşmek dileğiyle...

 2. Şule Çet iddianamesi kabul edildi: Sanıklar 'kasten öldürme', 'cinsel saldırı' ve 'hürriyetten yoksun bırakma' ile suçlanıyorlar

  Ankara'da bir plazanın 20'nci katından düşerek hayatını kaybeden Şule Çet'in (23) ölümüyle ilgili hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

  İddianamede Şule Çet'in cinsel saldırıya maruz kaldığı ve plazadan atılarak öldürüldüğü belirtildi.

  Çağatay A. ve Berk A.'nın 'kasten öldürme', 'cinsel saldırı' ve 'hürriyetten yoksun bırakma' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

  İddianame, Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Sanıklar tutuklu yargılanacak ve 6 Şubat 2019'da hakim karşısına çıkacak.

  Ankara'da Gazi Üniversitesi Tekstil Tasarımı öğrencisi Şule Çet, 29 Mayıs’ta saat 04.00 sıralarında lüks bir plazanın 20’nci katından düşerek öldü.

  Çağatay A. ve Berk A., ifadelerinin ardından ilk önce serbest bırakılmış, ardından olayın cinayet olabileceği ihtimali üzerinde yoğunlaşılınca tutuklanmıştı.

  Şule Çet
 3. CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu

  Yerel seçimlerde CHP'nin İstanbul adayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu.

  Açıklama, CHP'nin MYK ve Parti Meclisi toplantıları sonrasında geldi. Tebrikleri kabul eden İmamoğlu açıklamasında, "İstanbul'un geleceği ve mutluluğu için yola çıkıyoruz" dedi.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve ailesini 13 Aralık'ta evinde ziyaret etmişti. O tarihten beri İmamoğlu'nun adaylığına kesin gözüyle bakılıyordu.

  Ekrem İmamoğlu, 1970 Trabzon doğumlu.

  İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olan İmamoğlu, muhafazakar/sağ kökenli bir aileden geliyor.

  Babası, Turgut Özal'ın kurucusu olduğu Anavatan Partisi'nin (ANAP) Trabzon il kurucularından olan İmamoğlu'nun siyasetle tanışması da ANAP'ta oldu.

  Muhafazakar bir aileden gelmesine karşın, kendi anlatımıyla "üniversite yıllarında sosyal demokrat değerleri" benimseyen İmamoğlu, 2008'de aktif siyaset yapma kararı aldığında da, adres olarak CHP'yi seçti.

  Ekrem İmamoğlu ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

  Ekrem İmamoğlu
 4. Murat Özdemir'in işkence ettiği papağan hakkında neler biliniyor?

  Papağan

  Murat Özdemir'in işkencesine maruz kalan papağan, dünyanın en zeki kuş türlerinden birisi olarak bilinen Afrika Gri Papağanı.

  Avusturya'da yapılan bir araştırma, ileri zekası nedeniyle "Kuşların Einstein'ı" olarak da adlandırılan gri papağanlarının üç yaşındaki bir çocuğun muhakeme yeteneğine sahip olduğunu ortaya koymuştu.

  Detaylar için buraya tıklayınız.

 5. CHP'nin Ankara adayı olan Mansur Yavaş kimdir?

  Mansur Yavaş

  Mansur Yavaş, 1955 yılında Ankara’nın Beypazarı ilçesinde dünyaya geldi.

  İlk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı’nda gördü. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanarak öğrenimine devam etti.

  1983 yılında fakülteden mezun olan Mansur Yavaş, askeri savcı olarak tamamladığı askerlik sonrası Beypazarı’nda 13 yıl süresince serbest avukatlık yaptı.

  Siyasete olan ilgisi gençlik yıllarında başlayan Yavaş, 1989-1994 yıllarında Belediye Meclis üyesi, 1994 yılında MHP’den Beypazarı Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi.

  18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP’den aday olup %51 oy oranıyla 8,500 oy alarak Beypazarı Belediye Başkanı oldu. Tarihî Beypazarı konaklarının restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla “2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi”, Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle verilen onur ödülü, doğa savaşçılarının “Çevre Ödülü” gibi ödülleri aldı.

  24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından “Yılın Belediye Başkanı” seçildi. 18 Nisan 2004 seçimlerinde %55 oy oranı ve 11 bin oy alarak yeniden Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu.

  Oyların %27'sini alarak, Melih Gökçek ve Murat Karayalçın’ın ardından üçüncü sırada kaldı.

  Mansur Yavaş, partisi MHP tarafından tekrar aday gösterilmemesi nedeniyle CHP’ye katıldı.

  21 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği kabul edildi.

  2014 yerel seçimleri’nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve parti meclisi toplantısında da aday oldu. 2014 yerel seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu ancak seçimi Melih Gökçek'e karşı az bir farklı kaybetti.

  Mansur Yavaş'ın oy oranı %43,80, Melih Gökçek'in %44,90 oldu.

  Mansur Yavaş 31 Mart 20198 yerel seçimlerinde CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak yeniden yarışacak.

 6. Son dakikaCHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş oldu

  Yerel seçimlerde CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş oldu.

  CHP'nin MYK ve Parti Meclisi toplantıları sonrası, Mansur Yavaş'ın yanı sıra 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde 69 belediye başkan adayı daha belirlendi.

  Mansur Yavaş, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde de CHP'den başkent adayı olmuş oyların %43,80'ini almıştı. Seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Melik Gökçek %44,90 oy oranıyla kazanmıştı.

  • Adana Belediye Başkan adayı Zeydan Karalar
  • Bolu Belediye Başkan adayı Özcan Bolu
  • Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Muhittin Böcek
  Mansur Yavaş
 7. Ankara'dan sis manzaraları

  Ankara
  Ankara
  Ankara
 8. Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Ersun Yanal imzayı attı

  Ersun Yanal

  Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Ersun Yanal, imza töreninde konuştu:

  Quote Message: Fenerbahçe, Türk sporunun lokomotifidir. Bugün bulunduğu yer, sadece futbolla yorumlanacak kadar sığ olmamalıdır. 4. yıldızı takacağız, 4. yıldızı takmak için var gücümüzle çalışıp, taraftarımızın desteğiyle bu şampiyonluğu göğüsleyeceğiz."
 9. Meteoroloji'den İstanbul ve Marmara'nın batısı için kar uyarısı

  Kar

  Meteoroloji'den yapılan açıklamada, İstanbul'da hafif olarak görülen sağanak yağışın, akşam saatlerinden itibaren kuvvetlenerek, yarın akşam saatlerine kadar kuvvetli rüzgar ve fırtınayla birlikte devam edeceği belirtildi. Yer yer kar görülebileceği uyarısında bulunuldu.

  Quote Message: Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, yarın Avrupa yakasının yüksek kesimleri ile batısında yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağış ile fırtınanın meydana getirebileceği olumsuzluklara (sel, su baskını, ulaşıma aksamalar, çatı uçması vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

  Meteoroloji, İstanbul'un ardından Marmara'nın batısı için de kar uyarısında bulundu.

  Quote Message: Yapılan son değerlendirmelere göre; halen yağmur şeklinde devam eden yağışların, bugün akşam saatlerinden sonra Edirne, Kırklareli, Çanakkale ve zamanla Tekirdağ çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışına dönmesi bekleniyor. Yarın akşam saatlerine kadar yer yer 3-8 cm, Tekirdağ'ın batısıyla, Çanakkale’nin doğu kesimlerinde 10-20 cm civarında örtü bırakması beklenen kar yağışlarının oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."
 10. Gültan Kışanak da Leyla Güven'e destek amacıyla açlık grevine girdi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  Gültan Kışanak

  Görevden alınan ve Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin sona ermesi için, 10 günlük dönüşümlü açlık grevine girdiğini açıkladı.

  Kışanak, böylece DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in 41. güne giren açlık grevine destek olmak amacı taşıdığını duyurdu:

  Quote Message: Milletvekilimiz Leyla Güven’in aynı amaçla başlattığı açlık grevi eylemini destekliyor, sonuç alması için ve tecridin kırılması için her birimizin büyük bir sorumluluk taşıdığını ifade ediyorum. İmralı’da uygulanan katı tecrit temel insan haklarına aykırı olduğu gibi demokratik hukuk devleti olma iddiasındaki hiçbir devletin uygulamayacağı ağır bir hukuk ihlalidir. Ayrıca Sayın Öcalan’ın toplumsal barış konusunda ne kadar önemli bir rolü olduğu geçmiş süreçlerde yaşanarak görülmüştür. Bu nedenle tecridin sona ermesi toplumsal barışın önünü açabilecek yeni bir sürecin de başlangıcı olacaktır."

  Öte yandan bir süre önce gerçekleşen KCK operasyonlarında gözaltına alınan ve Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde kalan gazeteci Kibriye Evren de, 17 Aralık'ta süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine giren bir diğer isim.

 11. Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Ben zaten sokaktayım, sen 3 bin kişilik ordun olmadan sokağa çıkamıyorsun

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki “sokak” polemiği bugün de devam etti.

  CHP lideri, CHP Parti Meclis Grup Toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  View more on twitter
  View more on twitter

  Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili en son, "Sen eğer Gezi olaylarındaki gibi bir şeyler yapmaya tevessül edersen, o televizyon ekranında kendini bilmez, haddini bilmez birilerinin sokağa davet etmesi ile iş yapacağını zannediyorsan, bilesin ki bu millet 15 Temmuz'da FETÖ'cülere ve uşaklarına nasıl bu meydanları dar ettiyse, yine dar ederiz bunu böyle bilesin" demişti.

 12. Murat Özdemir'in ifadesi ortaya çıktı: Katıldığım yarışmada haksız yere diskalifiye edildim, psikolojim bozuldu

  Sosyal medya hesabından papağana yaptığı işkence videosunu paylaştıktan sonra büyük tepki gören Murat Özdemir'in ifadesi ortaya çıktı.

  Murat Özdemir dün akşam İstanbul'daki evinden gözaltına alınmış, geceyi Beşiktaş Asayiş Büro Amirliği'nde geçirmişti. Özdemir, sabah saatlerinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevkedilmişti.

  Adliyede basın mensuplarının sorularına, “Elimi ısırdı. Ben bir şey yapmadım” diyen Özdemir'in, emniyetteki ifadesinde de "Katıldığım yarışmada haksız yere diskalifiye edildim. Daha sonra kendimi toparlayamadım. Psikolojim bozuldu. Dün de alkol aldım. Onun da etkisiyle ne yaptığımı bilmiyorum" dediği öğrenildi.

  Murat Özdemir
 13. Kılıçdaroğlu: CHP'li belediyelerde ve belediyelere bağlı şirketlerde asgari ücret 2200 TL olacak

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HAK-İŞ Konfederasyonu’nu ziyareti sırasında, asgari ücretle ilgili açıklamalarını yineledi, “2200 TL’den aşağı olan asgari ücreti kabul etmiyoruz dedi.

  Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin ve o belediyelere bağlı şirketlerin tamamında, 1 Ocak 2019’dan itibaren asgari ücret net 2200 TL olacak” dedi.

  Kılıçdaroğlu, Mart 2019’daki yerel seçimlerde CHP’nin yeni bir belediye kazanması halinde ise, Ocak ile Mart arasındaki farkın da işçilere ödeneceğini söyledi.

  Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

  Komisyon'un görüşmeleri sürüyor. Toplamda dört kez yapılacak asgari ücret toplantısının ilk ikisi tamamlandı.

  View more on twitter
 14. AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş: Jeffrey’nin YPG açıklaması kabul edilemez

  Numan Kurtulmuş

  AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, CNN TÜRK televizyonunda katıldığı bir programda soruları yanıtladı, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin YPG'nin Suriye siyasal oluşumunun bir parçası olması gerektiğine ilişkin açıklamasına ve yerel seçimlere değindi.

  Quote Message: Jeffrey'nin YPG açıklaması kabul edilemez. ABD, YPG ile değil Türkiye ile işbirliği yapsın."
  Quote Message: Erdoğan ve Bahçeli yerel seçimde önemli bazı illerde ortak miting düzenleyebilir. Ankara'da görkemli bir lansman olacak."
 15. Paylaşımı tepkiye yol açan Albay Sean Ryan özür diledi

  ABD

  ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Sean Ryan, Türk ordusuna “terörist” denilen bir paylaşımı retweet etti. Hatasını fark eden Albay Sean Ryan, dakikalar sonra tweet’i sildi. Ardından bir özür mesajı yayımladı.

  Albay Sean Ryan’ın retweet ettiği paylaşımda, “Haftanın en sevdiğim fotoğrafı. Terörist Türk ordusunun keskin nişancıları Rojovalı sivilleri hedef aldıktan, evinden okuluna yürüyen küçük bir kızı vurduktan sonra ABD Özel Kuvetleri (Yeşil Bereliler), Rojova-Türkiye sınırında devriye geziyor. Bu çocuklar güvende, Yeşil Bereliler tarafından korunuyorlar” deniyordu.

  Albay Ryan'ın bu paylaşımı sosyal medyada tepki topladı.

  Alman gazeteci Julian Blöcke tarafından retweet’i nedeniyle eleştirilen Albay Ryan, gazeteciyi önce bloke etti, ardından blokeyi kaldırdı.

  Sözcülük daha sonra bir özür mesajı yayımladı.

  Mesajda şu ifadeler yer aldı:

  “Resmi hesabımdan, yanlışlıkla IŞİD’i yenme misyonumuzda kilit ortaklarımızdan biri olan, koalisyon ortağımız Türkiye’yi küçük düşürücü olan bir içerik paylaştım. Saygısızlık etmek istemedim. Karşılıklı güvenliğe dair görev paylaşımı yapıyoruz ve IŞİD’i yenme konusunda kararlıyız. Lütfen özrümü kabul edin.”

  View more on twitter
 16. İstanbul'da sis etkili oluyor

  İstanbul Boğazı ile kentin bazı çevrelerinde sis etkili oluyor.

  Avrupa Yakası'nın bazı kesimlerinde ve İstanbul Boğazı'nda bölgesel olarak gece saatlerinden bu yana etkisini sürdüren sis nedeniyle zaman zaman ulaşım aksıyor.

  İstanbul Boğazı
 17. Fethullah Gülen yapılanmasına operasyon: 118 muvazzaf asker tutuklandı

  Türk Silahlı Kuvetleri (TSK) içerisindeki Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda, 118 muvazzaf asker tutuklandı.

  "Gazi Turgut Aslan" isimli operasyon kapsamında 14 Aralık'ta 85'i subay, 115 astsubay ve 19'u uzman çavuş olmak üzere 216 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildi.

  İstanbul merkezli 45 farklı ilde yapılan operasyonda 191 asker gözaltına alındı.

  Toplamda 31 şüpheli serbest bırakıldı.

  Şüphelilerden 23'ününün serbest bırakılma gerekçesi, etkin pişmanlıktan yararlanarak “örgüt ve mensupları hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunmaları" oldu. Dün tutuklama istemiyle sulh ceza hakimliklerine sevk edilen 160 şüpheliden 118'i ise tutuklandı.

  4 şüpheli ise “mazeret durumları, etkin pişmanlıktan yaralanma ihtimalleri, örgütsel konumlarından” bahisle ve haklarında bulundukları yere yakın emniyet birimine her daim çağrıldıklarında başvurmak şeklindeki adli kontrol hükümleri uygulanmak şartıyla serbest bırakıldı.

  Firari 25 kişi ise aranıyor.