Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın yeniden görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

 2. Çavuşoğlu, Akar, Fidan ve Kalın'dan oluşacak heyet Moskova'ya gidiyor

  AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD'nin Suriye'den askerlerini çekmesi sonrası Türkiye'den üst düzey bir heyetin Cumartesi günü Moskova'da olacağını açıkladı.

  Çelik'in açıklamasına göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan oluşacak heyetin Rusya'daki temaslarının gündeminde Astana ve Cenevre süreçleri olacak.

  Bu görüşmeler ışığında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelecek.

  Çelik, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un da yıl başından sonra Türkiye'ye geleceğini duyurdu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat'ın doğusuna herakât sinyali vermişti.

 3. Beşiktaş'tan teknik direktör Şenol Güneş’e sözleşme yenileme teklifi

  Senol Gunes

  Beşiktaş JK Yönetim Kurulu, takımın teknik direktörü Şenol Güneş’e sözleşme yenileme teklifi yapılmasına karar verdi.

  Güneş'in görev süresi 2019'un Mayıs ayında sona eriyordu.

  Quote Message: Şampiyonluk yolunda; Teknik Direktörümüz Şenol Güneş’e taraftarlarımıza ve Camiamıza olan inancımız tamdır. Tüm Beşiktaşlıları takımımıza destek olmaya davet ediyoruz." from Beşiktaş JK Yönetim Kurulu
  Beşiktaş JK Yönetim Kurulu
 4. RTÜK'ten Fox TV ve Halk TV'ye ceza: Olaylar nasıl bu noktaya geldi?

  İki kanal da, sunucu ya da konukların bazı ifadeleri nedeniyle hükümet çevrelerinin tepkisini çekti.

  Fox Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, geçtiğimiz günlerde bir programında "Türkiye'de barışçıl protestolar olamaz. Hadi bakalım, barışçıl bir eylem için zamları protesto edelim. Doğalgaz zamlarını. Kaç kişi çıkacak sokağa?" demişti.

  Erdoğan ise "Birileri çıkmış halkı sokağa çağırıyor, portakal mıdır, mandalina mıdır nedir...? Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni" sözleriyle ona yanıt vermişti.

  Öte yandan Halk Arenası programında yaptığı yorumlar nedeniyle Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında da soruşturma açıldı.

  Akpınar, "Polarizasyondan kurtulmamızın tek çaresi demokrasi. Ulaşamazsak, her faşizmin karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür" ifadelerini kullanmış, Müjdat Gezen ise Erdoğan'a şu sözlerle tepki göstermişti:

  “Herkesi azarlıyor, millete 'haddini bil' diyor. Sen vatanseverliğimizi sınayamazsın. Haddini bil."

  Erdoğan'ın ikiliye yanıtı "Beni ipe götüreceklermiş. Bunlar sanatçı müsveddesi, şimdi git yargıda bedelini öde" olmuştu.

  Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'e adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı

 5. RTÜK, Halk Arenası'na yasadaki en yüksek yaptırımı uyguladı, Fatih Portakal'ın sunduğu ana haber bültenine de ceza verildi

  RTÜK

  Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in konuk olduğu Halk Arenası programına en üst sınırdan beş kez, Fatih Portakal'ın sunduğu Fox TV Ana Haber programına ise üç kez program durdurma cezası verdi.

  Kurul yapılan toplantıda oy çokluğuyla Halk TV'ye mevcut en yüksek para cezası olan "bir aylık reklam gelirlerinin yüzde 5"i oranında para cezası verilmesine de karar verdi.

  Fox TV Ana Haber Bülteni sunucusu Fatih Portakal'ın 10 Aralık tarihli haber bültenindeki "Hadi bakalım barışçıl bir eylemle zamları, doğalgaz zamlarını protesto edelim" çıkışı nedeniyle kanala cezai yaptırım uygulanıyor.

  Kanala ayrıca %3 idari oranında para cezası uygulanacak.

  Haberle ilgili ayrıntılar sayfamızda:

 6. Türkiye'den kar manzaraları

  Türkiye, en batısından doğusuna soğuk ve kar yağışlı havanın etkisi altına girdi.

  Ajanstan gelen fotoğraflarla kar manzaralarını derledik.

  İyi seyirler:

  Video content

  Video caption: Türkiye'den kar manzaraları
 7. İYİ Parti Genel Sekreteri Paçacı: Yüksek Seçim Kurulu iktidarın emrinde bir kurum değildir

  Paçacı

  İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, 2019 yerel seçimleri öncesi Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim yasaklarına uyması gereken makamlar arasına Cumhurbaşkanını da koymamasını eleştirdi.

  AKP'nin YSK üyelerinin görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin teklifine tepki gösteren Paçacı, hükümete "elini seçim yargısının üzerinden çekmesi" çağrısında bulundu.

  Quote Message: Yeni sistemde yürütmenin başı Cumhurbaşkanıdır ve asıl olan, idarenin kararlarının yargı denetimine tabi olmasıdır. YSK'nın ne hukukun genel ilkelerine, ne de etik değerlere uymayan bu kararına karşılık, diyet borcu olsa gerek, bugün de hükümet YSK üyelerinin görev süresinin 1 yıl uzatılması teklifi ile geliyor. "
  Quote Message: 6 YSK üyesinin görev süresi 23 Ocak 2019’da sona eriyor. Yargıtay ve Danıştay’da seçimlerin düzen içinde yapılmasını sağlayacak başka yargıçlar yok mudur?' Yüksek Seçim Kurulu iktidarın emrinde bir kurum değildir." from Cihan Paçacı İYİ Parti Genel Sekreteri
  Cihan PaçacıİYİ Parti Genel Sekreteri

  AKP YSK Temsilcisi Recep Özel ise, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada Erdoğan'ın "Cumhurbaşkanı" sıfatıyla devletin başı olduğunu, bu nedenle seçim yasaklarından muaf tutulduğunu söylemişti.

  Ayşe Sayın'ın haberi yerel seçim dosyamızda:

  Yerel Seçim 2019 - YSK'dan İYİ Parti'nin 'Erdoğan seçim yasakları kapsamına alınsın' başvurusuna ret

 8. Açlık grevindeki Leyla Güven'in tutukluluğuna devam kararı

  Duruşma 25 Ocak'a ertelendi

  Leyla Güven

  49 gündür açlık grevindeki DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven'in tutukluluğunun devamına karar verildi.

  Diyarbakır'da görülen 4. duruşmada mahkeme heyeti Güven'in duruşmasını da 25 Ocak'a erteledi.

  Duruşmayı izleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Leyla Güven'in "hem kadın, hem HDP'li bir milletvekili, hem de tecride karşı bedenini açlık grevine yatırmış olduğu için" tahliye edilmediğini öne sürdü.

  Leyla Güven, 24 Haziran seçimlerinde cezaevinde milletvekili seçilmiş, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için geçen ay açlık grevine başlamıştı. Buldan dahil 10 HDP milletvekili TBMM'de açlık grevi yapacaklarını duyurmuştu.

 9. Merkez Bankası: Reel kesim güven endeksi Aralık'ta 1,3 puan azaldı

  sanayi

  Reel kesim güven endeksi, Aralık'ta bir önceki aya göre 1,3 puan azalarak 92,8'den 91,5'e geriledi.

  Merkez Bankası verilerine göre imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) ise, Aralık ayında bir önceki aya göre bir değişim göstermeyerek yüzde 74,1 düzeyinde sabit kaldı.

  Kapasite Kullanım Oranı Kasım’da 8,5 yılın en düşük seviyesinde kalmıştı.

  Quote Message: 2018 yılı Aralık ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, ara mallarda artış görülürken, gıda ve içecekler, dayanıksız tüketim malları, yatırım malları ve dayanıklı tüketim mallarında azalış gözlenmektedir." from Merkez Bankası
  Merkez Bankası
 10. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapısına ikna odalarının kurulduğu üniversitelerden ne ilim, ne alim çıkar

  Erdoğan

  Erdoğan TÜBİTAK ve TÜBA ödülleri töreninde konuşuyor:

  Quote Message: Bugün üniversitelerde şiddete bulaşmadığı, terörü kutsamadığı sürece her türlü eleştirinin yapılabildiği, her türlü desteğin verildiği bir özgürlük ortamı tahsis ettik."
  Quote Message: Artık ithal eden, kapıya kul olan değil kendi ayakları üzerinde duran bir savunma sanayi var. Bunları demokrasi ve özgürlükler alanında gerçekleştirdiğimiz sessiz devrimlerle başardık. Uzun yıllar çatışmalar, ideolojik kavgalarla anılan üniversiteler, bilim üniversiteleri haline geldi. Kapısına ikna odalarının kurulduğu üniversitelerden ne alim ne ilim çıkar."
  Quote Message: Öğrencilerin yetişmesiyle değil de başörtüsüyle, sakalla, kıyafetle uğraşan bir üniversitenin ne ülkeye ne de millete bir faydası olur." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 11. Binali Yıldırım: İstifa iddiaları benim dışımda, konu kapanmıştır diye düşünüyorum

  Binali Yıldırım

  AKP'nin İstanbul Belediye Başkanı adayı olması beklenen Binali Yıldırım, gazetecilerin TBMM Başkanlığı'ndan istifa edeceği iddialarına ilişkin sorusuna "İstifa tartışmaları benim dışımda. Konu kapanmıştır diye düşünüyorum" diye yanıt verdi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan da Binali Yıldırım'ın aday olması için Meclis Başkanlığı'ndan istifa etmesine gerek olmadığını açıklamıştı.

  AKP'nin İstanbul adayının 29 Aralık'ta açıklanması bekleniyor.

 12. Nazlı Ilıcak'a 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçundan 1 yıl 2 ay hapis cezası

  Nazlı Ilıcak

  Gazeteci Nazlı Ilıcak, 2016'da attığı bir twette Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  "Sanığın suça eğilimli olumsuz kişiliğini" gerekçe gösteren mahkeme, Ilıcak'ın cezasında İyi hal indirimine gitmedi ve cezasını ertelemedi.

  Ayrı bir suçtan tutuklu bulunan Ilıcak duruşmada beraatini istedi, savunmasında "Cumhurbaşkanı'na hakaret etmedim" dedi:

  Quote Message: Barış sürecinde Selahattin Demirtaş'a katil denmesi nedeniyle söz konusu tweeti attım. Asıl katil olanın Öcalan olduğunu belirttim. Ayrıca barış sürecini başlatan kişinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylemek istedim. Devrik cümle düzeltildiğinde Öcalan'a katil dediğim anlaşılacaktır." from Nazlı Ilıcak
  Nazlı Ilıcak

  Şubat ayında Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında yargılanan Nazlı Ilıcak, gazeteci Ahmet Altan ve akademisyen Mehmet Altan ile birlikte "anayasayı ihlâl" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı.

 13. Meclis'e HDP, CHP ve AKP'den toplam 8 isim hakkında yeni dokunulmazlık dosyaları sevk edildi

  Arşiv fotoğrafı

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve partisinden 5 milletvekili ile CHP ve AKP'den birer milletvekili dahil 8 isim hakkında, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin toplam 9 tezkere daha TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na sevk edildi.

  Taşçı hakkında iki ayrı dosya bulunuyor. Meclis'e şu ana dek ulaşan dosya sayısı ise 149 oldu.

  Liste şöyle:

  • HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan
  • HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk
  • HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık
  • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer
  • HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan
  • HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü
  • CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç
  • AKP Aydın Milletvekili Rıza Posacı
 14. Lice'de 7 köy ve mezrada sokağa çıkma yasağı

  Arşiv fotoğrafı
  Image caption: Arşiv fotoğrafı

  Diyarbakır'ın Lice ilçe kırsalında Çarşamba TSİ 06:00 itibariyle 7 köy ve mezrada sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

  PKK'ya yönelik operasyonlar karara gerekçe gösterildi.

 15. Milli Savunma Bakanı Akar'dan CHP'li Özgür Özel'e tazminat davası

  Hulusi Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel hakkında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu ve tazminat davası açtı.

  Özel geçtiğimiz hafta TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında Akar'ın Ergenekon ve Balyoz davalarından hapiste olan arkadaşlarını ziyaret etmediğini öne sürmüş, ikili arasında gerginlik yaşanmıştı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ,"Bunlara gerekli dersi tabii ki yargıda vermek durumundayız, vereceğiz de. Önce tazminat, sonra ceza" sözleriyle Özel'e tepki göstermişti.

  Özel ise düzenlediği basın toplantısında Erdoğan'a şöyle yanıt vermişti:

  Quote Message: Suç varsa ceza olur. Söylediklerimizin hangisi suç? Biz dedik ki Hulusi Akar, silah arkadaşlarının yanına gitmedi. O da 'gittim' dedi. Gösterdiği şahitlerin hepsi 'Görev yerin bizim hapishaneydi. Bir tek oraya geldin, diğer 5'ine gitmedin.' dedi. Hulusi Akar, ziyaretlerini savunabildi mi? Ama Recep Tayyip Erdoğan savunmaya çalışıyor."
 16. MHP lideri Bahçeli: Fırat'ın doğusuna operasyona desteğimiz tam

  Bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da gazetecilerle bir araya geldi.

  Bahçeli burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fırat'ın doğusuna yapılacağını duyurduğu operasyona partisinin tam destek vereceğini söyledi.

  ABD'nin Suriye'den askerlerini çekme kararına da değinen Bahçeli, Erdoğan'ın çağrısıyla İstanbul ve Ankara'da Orta Doğu gündemiyle "küresel güçler zirvesi" düzenlenmesi önerisinde bulundu. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la diyalog kurulmasından yana olmadıklarını da sözlerine ekledi:

  Quote Message: Terörle mücadeleyi kesintiye uğratmamak, yarıda bırakmamak için Fırat'ın doğusunda beklenen müdahaleyi Türk milleti arzulamaktadır. Biz de gerçekleşeceği inancındayız."
  Quote Message: ABD'nin ani kararının arkasında ve önünde ne var bilmiyorum ama tahmin edebilecek bir birikime de sahibiz. MHP olarak Fırat'ın doğusuna yapılacak olan operasyona desteğimiz tamdır. Esad rejimi ile herhangi bir şart altında Türkiye'nin bir diyalog kurmasından yana değilim."

  Fırat'ın doğusunda Türkiye'yi ne bekliyor?

  Cumhur İttifakı: "30 büyük şehir için prensip anlaşması var"

  2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın "sağlam zeminde yürüdüğünü" söyleyen Bahçeli, partisinin 51 ilde kendi adaylığıyla katılacağını, 30 büyük şehrin ilçelerinde ise ittifakın prensip anlaşması olduğunu belirtti.

  Bahçeli, partisinin Adana, Mersin ve Manisa için geçmişte olduğu gibi aday göstereceğini söyledi, AKP'nin İstanbul adayı olarak ismi geçen Binali Yıldırım'ın TBMM Başkanlığı'ndan istifasına ilişkin tartışmaları ise "Bu konuyu çıkmaz sokağa sokmanın manası yoktur" sözleriyle değerlendirdi.

  Bahçeli, Halk TV'de yayımlanan bir programdaki sözleri nedeniyle Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında açılan soruşturma sonrası Akpınar'ın "özür dilemesi gerektiğini" de söyledi.

  Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'e adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı

 17. TÜSİAD Başkanı Bilecik: Yeni asgari ücret olumlu bir gelişme

  erol bilecik

  TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, AA Editör Masası'nda 2 bin 20 TL olarak belirlenen yeni net asgari ücreti ekonomi çevreleri için 'çok olumlu bir gelişme' olarak nitelendirdi.

  Bilecik'in öne çıkan ifadeleri şöyle:

  Quote Message: Gelecek yıl yüzde 1'ler civarında bir büyüme, yüzde 17'ler civarında bir enflasyon öngörüyoruz."
  Quote Message: Reel sektörün finansmana erişim probleminin mutlaka çözülmesi, banka bilançolarında gerekli temizliğin yapılması gerek." from Erol Bilecik TÜSİAD Başkanı
  Erol BilecikTÜSİAD Başkanı

  Asgari ücret 2019: Ne kadar oldu, Avrupa'ya kıyasla ne seviyeye geldi?

 18. İzmir merkezli operasyonda TSK'dan 30 kişi hakkında gözaltı kararı

  arşiv fotoğrafı
  Image caption: arşiv fotoğrafı

  Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

  AA'nın haberine göre İzmir merkezli Ankara, Mersin, Aydın, Muğla, Manisa, Siirt, Konya ve Sivas'ta düzenlenen eş zamanlı operasyonda 21 kişi de gözaltına alındı.

 19. Ankara ve 23 ilde okullar tatil

  kar

  Bugün beyaza bürünen Ankara ve 23 ilde okullar tatil.

  Başkent genelinde sabah saatlerine kadar aralıklarla devam eden kar yağışı sonrası, kar kalınlığı yer yer 30 cm'yi buldu.

  Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) dahil kentteki pek çok üniversite de eğitime bir gün ara verildiğini sosyal medya hesaplarından duyurdu.

  İşte fotoğraflarla başkentten kar manzaraları:

  ankara'da kar
  Ankara'da kar
  Image caption: Bazı cadde ve sokaklarda ağaçların devrilmesi sonucu ulaşım aksadı.
  karda kuş
 20. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamıza yeniden hoşgeldiniz.

  Ankara başta olmak üzere 23 ilde yoğun kar nedeniyle okullar tatil oldu.

  Öte yandan Gülen yapılanmasına yönelik operasyonda İzmir'de 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.

  OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun görev süresi ise 1 yıl uzatıldı.