Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  27 Aralık 2018 tarihine ait önemli gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik, iyi akşamlar dileriz

 2. Yeniden görülen Ergenekon davasında kararın 16 Mayıs'ta çıkması bekleniyor

  SİLİVRİ

  Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan 235 kişinin yargılandığı Ergenekon davasının bugün görülen duruşmasında sanıklar son savunmalarını yaptı.

  Savunmaların tamamlanmasının ardından sanık avukatlarına söz verildi. Avukatlar, müvekkillerinin beraatını talep etti.

  Mahkeme heyeti, duruşmayı 16 Mayıs 2019 tarihine bıraktı. Bu duruşmada karar çıkması bekleniyor.

  Yargıtay, Nisan 2016'da aldığı kararda eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un Yüce Divan’da yargılanması gerektiği yönündeki itirazını haklı bulmuş ve bunu bozma nedeni olarak saymıştı.

  Ayrıca Yargıtay, Danıştay saldırısı davası ile Ergenekon davası arasındaki hukuki ve fiili irtibatın somut delillerle gösterilememesini de bozma nedeni yapmıştı.

 3. AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu'ndan ‘Emirerlerim’ paylaşımıyla ilgili açıklama: Espri katmak istedim

  SOFUOGLU

  AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, özellikle sosyal medyada büyük tepki çeken Instagram paylaşımıyla ilgili bir açıklama yayımladı.

  Sofuoğlu, ayaklarını üzerine uzattığı masasının yanında duran danışmanlarını fotoğraflayıp “Emirerlerim “ notuyla Instagram hesabında Story olarak paylaşmıştı. Bu paylaşıma birçok sosyal medya kullanıcısı tepki göstermiş ve Kenan Sofuoğlu bir ara Twitter’da en çok konuşulan konular arasına girmişti.

  Sofuoğlu, kısa bir süre paylaşımını silmişti.

  Sofuoğlu, paylaşımıyla ilgili yine Instagram üzerinden bir açıklama yaparak, “Siyasete biraz espri katmak amacıyla yapmış olduğum paylaşım, kastının ötesinde anlamlara taşınmıştır. Tabi ki bunu kesinlikle doğru görmüyorum ancak lüzumsuz tartışmalara sebebiyet vermemek için bu paylaşımı 4 dakika içinde kaldırdım” dedi.

  View more on instagram
 4. İmamoğlu: İstanbul için beş büyük, somut hedefim var; kent anayasası yapacağız

  IMAMOGLU
  Quote Message: İstanbul’un kaynakları hoyratça kullanıldı, insanları kapalı mekanlara hapsedildi, ayrıştırıldı, kutuplaştırıldı. İstanbul böyle yönetilemez, mutlu olamaz, bu yolla dünya kenti olamaz. İstanbul durursa, Türkiye durur. İstanbul Ankara’dan yönetilemez. İstanbul, ne yazık ki, iradesi bağlı yöneticiler tarafından da yönetilemez ve yönetilemiyor. Eski model yöneticiler tarafından da yönetilemez ve yönetilemiyor."
  Quote Message: Bu şehir ancak genç, dinamik ve yeni nesil bir yönetici tarafından yönetilebilir. Ben İstanbul’u yeniden küresel iddia sahibi bir kent haline getirmek için adayım… Bu halka hizmet etmek benim için hakka hizmet etmektir, hatta ibadet etmektir. "
  Quote Message: Beş büyük, somut hedefim var: 1) Ulaşım ve trafik sorununu çözmek, 2) İstanbul’daki kent yoksulluğuyla mücadele etmek ve pahalı yaşamı ucuzlatmak, 3) İstanbul’da doğru kentsel planlama ile çevre, imar ve deprem sorunlarını çözmek, 4) İstanbul’un işsizlik sorunun çözmek, yeni ekonomik ve yaratıcı endüstriler için çekim merkezine dönüştürmek, 5) Yaşam kalitesini yükseltmek, kültür, sanat ve spor faaliyetlerini tüm İstanbul’a yaymak"
  Quote Message: Bunları bazı temel anlayışlarla yapacağım. Kent anayasası yapacağız, toplumsal uzlaşma ve uzun vadeli çalışacağımız bir mutabakat belgesi hazırlayacağız. Sürdürebilirlik ve inovasyon ile yaşam kalitesine öncelik vererek yapacağım. İstanbul’u İstanbullularla birlikte önetme sözü veriyorum size."
 5. Kılıçdaroğlu: İmamoğlu’nun beş yılda İstanbul’da tarih yazacağına inanıyorum

  kılıçdaroğlu
  Quote Message: Belediyelerde üretim ve istihdam. Bizim anlayışımız burada. Örnek mi istiyorsunuz. Örnek ver diyenler: Beylikdüzü’ne gidebilir. Belediyecilik üretmek ve istihdam yaratmak demektir."
  Quote Message: Belediye başkanı arkadaşlarımdan iki şey istiyorum: Bir, seçildiğiniz andan itibaren tüm beldeye hizmet vereceksiniz, ayrım yapmayacaksınız. Kentin tüm nimetlerinden herkes faydalanmalı. İkincisi harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz. Bunu zaten Ekrem İmamoğlu veriyor. "
  Quote Message: Yerel yönetimlerde çoğu ilk projeleri başlatan bir gelenekten geliyoruz. Metro, halk ekmek, elektrik kooperatiflerin yapılması gibi… Sayın İmamoğlu sana güveniyoruz. Beş yılda İstanbul’da tarih yazacağına inanıyorum. İstanbulluların işte benim başkanım diyeceğine inanıyorum."
 6. Ticaret Bakanı Pekcan: Yeni düzenlemeyle artık bağımsız denetim kuruluşları raporlarıyla da konkordato ilan edilebilecek

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, NTV canlı yayının da soruları yanıtladı:

  RUHSAR PEKCAN
  Quote Message: Ek vergiler konuldu. Çelikte alüminyumda ek vergi konuldu. 13 Ağustos itibariyle de bu ek vergiler Türkiye'ye iki katına çıkarıldı. Dünya Ticaret Örgütü'nde profesyonel bir ekibimiz var. Demir-çelik konusunda iki tane dava kazandık. Son zamanlarda yaptığımız görüşmelerde olumlu sinyaller alıyoruz. İş dünyası için her şey çok daha güzel olacak. Türkiye için konulan ek vergilerin kalkmasını bekliyoruz. İhracatçılarımızın hakkını her zeminde koruyacağız."
  Quote Message: Ben serbest piyasa ekonomisine inanan bir insanım. Ancak rekabetin sağlanamadığı konularda bunu sağlamak bizim görevimiz. Ticaret il müdürlüklerimiz bu işi çok sağlam götürdüler. Tespitlerimizi kendilerine bildirdik. Yazılı savunmalarını istedik. Sonra belediye ekiplerine de bakanlığımızın ekipleri eğitim veriyorlar. 7 bin firmayla yazıştık. 81 ürün denetlendi. Bin 800 üründe fahiş artış saptandı."
  Quote Message: Konkordato soruları bize geliyor ama Adalet Bakanlığı'nın konusu. Rakamlar da değişiyor devam eden bir süreç. Her pazartesi yayınlanıyor. Bu hafta pazartesi 979 firma olmuş. Yeni bir düzenleme var bundan böyle bağımsız bir denetim kuruluşlarının raporları doğrultusunda konkordato ilan edilebilecek."
 7. Van, Bilecik ve Ardahan valiliklerine atama yapıldı

  VAN VALISI
  Image caption: Van Valiliği'ne atanan Mehmet Emin Bilmez

  Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararıyla üç ile vali ataması yapıldı.

  Karar göre, Van Valiliği’ne Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Bilecik Valiliği’ne İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürü Bilal Şentürk, Ardahan Valiliği’ne de Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı atandı.

  İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne ise aynı yer Genel Müdür Yardımcısı Gökmen Çiçek getirildi.

 8. Bakan Selçuk: GSS prim borçlarını 31 Aralık'a kadar ödeyenlerin gecikme cezası silinecek

  AILE BAKANI

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarını 31 Aralık 2018 Pazartesi gününe kadar ödeyenlerin gecikme cezasının silineceğini açıkladı.

  Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, "Birikmiş GSS sigortası prim borçları olan vatandaşlarımız için de faizsiz ödeme imkanı getirilmiştir. Bu kapsamda birikmiş GSS prim borçlarını 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeyen vatandaşlarımızın 2018 yılı Nisan ayı ve öncesine ait ödenmemiş prim borçlarının gecikme cezası ve gecikme zammı silinecektir" dedi.

  Selçuk, söz konusu tarihe kadar prim borçlarının ödenmemesi halinde geçmişe dönük gecikme cezası ve gecikme zammının ekleneceğini de ifade etti.

 9. BES'ten çıkanlara "üç yıl içinde bir kerelik" geri dönme hakkı tanındı

  bes

  Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yönetmelik değişikliğiyle Bireysel Emeklilik Sistemi’e (BES) otomatik katılımda bundan caymış ya da ayrılmış olanlara üç yıl içerisinde otomatik olarak bir kereliğine yeniden sisteme girme hakkı tanındı.

  Değişiklikle ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bu süreyi bir yıla kadar kısaltma ya da beş yıla kadar uzatma yetkisi de tanındı.

  Yönetmeliğin 8. maddesine eklenen maddelere göre, çalışanların 45 yaşını doldurup doldurmadığının belirlenmesinde, emeklilik planına dahil edilmeleri gereken takvim yılının ilk günü esas alınacak.

  Yönetmelik değişikliğinde, "Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasının ve ikinci fıkrasının son cümleleri yürürlükten kaldırılmış, ikinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir" denildi:

  "İşveren grup emeklilik sözleşmesinde, hak kazanma süresi tanımlanmışsa, fon dağılımı değişikliği ve emeklilik planı değişikliği hakları, 18 inci maddeye göre belirlenen hak kazanma süresi sonuna kadar kural olarak işveren tarafından kullanılır."

  Bu maddenin yayım tarihi olan bugün itibarıyla emeklilik planına dahil edilmesi gereken çalışanların 45 yaşını doldurup doldurmadığının tespitinde ise 1 Ocak 2017 tarihi esas alınacak.

  İlgili yasalar kapsamında çalışan sıfatını haiz olmak kaydıyla 18 yaşını doldurmamış çalışanlar da yönetmelik kapsamında emeklilik planına dahil edilecek.