Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Milli Piyango yılbaşı çekilişinde kazanan numaralar belli oldu

  piyango biletleri

  Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenen 2019 yılbaşı çekilişinde kazanan numaralar belli oldu.

  70 milyon liralık büyük ikramiye, 7615536 numaralı tam bilete isabet etti.

  7 milyonluk ikramiye ise 9915188 numaralı çeyrek bilete çıktı.

  1 milyon TL’lik ikramiyeleri kazanan numaralar ise şöyle oldu:

  8977111, 8233872, 3250156, 0486336, 6131177, 2136781, 1926666, 0610463, 2875253 ve 5528334.

  Sonu 4 ve 9 ile biten biletlere de amorti çıktı.

  Siz de yılbaşı bileti aldıysanız, ikramiye çıkıp çıkmadığını Milli Piyango'nun internet sitesinden sorgulayabilirsiniz.

 2. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: ÖTV ve KDV indirimi üç ay daha devam edecek

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, belli sektörlere getirilen KDV ve ÖTV indiriminin 2019’un ilk üç ayında da devam edeceğini duyurdu.

  KDV indirimleri ilk olarak 31 Ekim 2018’de, sene sonuna kadar geçerli olmak üzere açıklanmıştı.

  Albayrak kararı Twitter hesabından "İndirimlerimiz milletimize ve sektörlerimize hayırlı uğurlu olsun" dileğiyle paylaştı.

  View more on twitter
 3. Tunceli'de yeni yıl öncesi 'Gağan' kutlaması

  Alevi geleneklerine göre yeni yılın gelişi olarak kutlanan 'Gağan' etkinlikleri, Tunceli'de başladı.

  Her yıl 28 Aralık- 13 Ocak tarihleri arasında kutlanan Gağan nedeniyle yüzlerce kişi, kent merkezindeki Seyit Rıza Meydanı'nda toplandı. Burada sergilenen ortaoyununu izleyen kalabalık daha sonra davul zurna eşliğinde halay çekti.

  Aleviler arasında 'Hak lokması' olarak adlandırılan lokma dağıtıldı. Hazırlanan yöresel yemekler de Alevi Dedesi Hasan Kılavuz'un dua etmesinin ardından yenildi.

  'Gağan yoksullara sahip çıkmanın anlamıdır'

  Tuncelili sanatçı Metin Kahraman, Gağan'ın Alevi inancına göre 3 aylık ibadet takviminin başlangıç günü olduğunu anlatarak, “Ortaoyununda gelin bu dünyayı temsil ediyor ve bu dünyanın insanlarının, gelip geçiçi olduğunu gösteriyor. Gağan, fakirlere ve yoksullara sahip çıkılmanın anlamıdır aynı zamanda. Gağan etkinliğinde toplanan eşyalar, yiyecekler yörede bulunan fakir ve yoksul ailelere dağıtılır. Fazlası toplanır ve hep birlikte yenilir. Gağan, Aleviler için çok eski kültürel bir gelenektir. Unutulmaya yüz tutmuştu biz bunu yaşatmak için çabalıyoruz" dedi.

  Gağan
  Gağan
 4. HDP yerel seçim adaylarını eğilim yoklaması ile belirlediğini duyurdu

  HDP, 31 Mart yerel seçimleri için adaylarını eğilim yoklaması ile belirlediğini duyurdu.

  HDP’den yapılan açıklamada, 30 merkezde sandık kurulduğu, 30 il ve ilçede aday olabilmek için 534 aday adayının yarıştığı, 8 bin 230’u halk delegesi olmak üzere 10 binden fazla seçilmiş delegenin oy kullandığı belirtildi.

  Açıklamada, “Oylama sonunucu 60 eşbaşkan adayı belirlendi” denildi, ancak belirlenen isimler açıklanmadı.

  BBC Türkçe için Ankara’dan bildiren Ayşe Sayın, HDP’nin “Adayları Kandil belirliyor" suçlamalarını aşabilmek için eğilim yoklaması yapacağını yazmıştı.

  HDP
 5. HSBC Genel Müdürü Kervancı’ya ‘cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması

  Kervancı

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, HSBC Bank Genel Müdürü Süleyman Selim Kervancı hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlattı.

  Kervancı, 2 Haziran 2013’te Ayşe Arman’ın paylaştığı ve Hitler’in son günlerini anlatan Çöküş filminden bir sahnenin Gezi protestolarını bastırmaya yönelik altyazılarla birlikte yer aldığı videoyu retweet ederek ‘cumhurbaşkanına hakaret etmekle’ suçlanıyor.

  O tarihte cumhurbaşkanı Abdullah Gül’dü.

 6. Arsa mağduru olduklarını söyleyen bir grup Noel Baba kostümüyle eylem yaptı

  İzmir'de bir grup, Noel Baba kostümü giyerek 45 yıldır verilmediğini iddia ettikleri imar hakları için eylem yaptı.

  Kendilerini 'Balçova Arsa Mağdurları' şeklinde isimlendiren grup, Konak Meydanı'ndaki Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı.

  200 kişilik gruptan yaklaşık 20'si Noel Baba kostümü giyerek eyleme katıldı.

  Arsalarına çeşitli tesisler yapıldığını ancak paralarının verilmediğini iddia eden grubun avukatlığını üstlenen Mustafa Kemal Turan, eylemde yaptığı konuşmada, "Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir belediye, 5 bin aileden toplanan bedellerle baraj, teleferik ve otel yaptırıp, bunları belediyeye mâl ettikten sonra bu insanlara verdiği imar hakkı sözünü hiçe sayarak 'Size bir şey veremiyoruz. Adımız hıdır, elimizden gelen budur' ifadesi ile saygısızlıkta bulunmamıştır" dedi.

  Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

  Noel baba
 7. Sosyal medyada 2019 mesajları #yeniyıl etiketiyle paylaşılıyor

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 8. Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne yüzde 15,9 zam geldi

  Motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) 2019 yılı için artış oranı yüzde 15,9 olarak belirlendi.

  Yeni oranın belirlenmesine ilişkin 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girecek olan Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

  Trafik
 9. İçişleri Bakanlığı: 2018'de 1746 terörist etkisiz hale getirildi

  İçişleri Bakanlığı, 2018 yılı içerisinde yurt içinde 107 üst düzey olmak üzere toplam 1746 örgüt üyesinin “etkisiz hale getirildiğini” açıkladı.

  Bu kişilerin 693’ünün ölü, 534’ünün sağ ele geçirildiği, 519’unun teslim olduğu kaydedildi.

 10. Müjdat Gezen'in ardından Metin Akpınar da adli kontrol şartının kaldırılması için başvurdu

  Gezen ve Akpınar

  Halk TV'deki konuşması nedeniyle Müjdat Gezen ile birlikte hakkında soruşturma başlatılan sanatçı Metin Akpınar, aleyhine konulan adli kontrol hükümlerinin kaldırılması için başvurdu.

  Akpınar hakkında yurt dışına çıkış yasağı konmuş ve pazar günleri karakola imza verme zorunluluğu getirilmişti.

  Avukatı İrem Hekimoğlu, itiraz dilekçesinde müvekkilinin halka mâl olmuş bir sanatçı olduğunu, pek çok hayranı bulunduğunu, kaçma şüphesi bulunmadığını, adli kontrol hükümlerinin ise kaçma şüphesi bulunan kişiler için tedbir amaçlı konulduğunu belirtti.

  Cuma günü mahkemeye başvuran Müjdat Gezen'in avukatı Celal Ülgen de müvekkili aleyhindeki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasını istemişti.

 11. Müjdat Gezen: 12 Eylül'de bile bu denli çarpık ve hukuksuz bir sürece tanık olmamıştık

  Sanatçı Müjdat Gezen, Birgün gazetesine verdiği röportajda, Halk TV’de Uğur Dündar’ın programında yaptıkları açıklamaların ardından Metin Akpınar ile birlikte haklarında soruşturma açılmasına değindi.

  Quote Message: "Çok basit seçimlere gidilirken seçim malzemesi gerekiyor iktidara. Bakın burası çok önemli. Bunları alt alta yazalım. Fatih Portakal en muhalif olan gazetecilerden bir tanesi, Fox TV AKP’nin havuz sistemine dahil olmayan kanallardan, Halk TV yine AKP’ye teslim olmayan bir kanal ve halkın bilgilenmesi adına kamu yayarına yayınlar yapıyor, Arena en çok izlenen programlardan. Yine Sözcü en çok okunan gazetelerden bir tanesi. Bunların hedefe konması tesadüf değil. Bizim sözlerimiz de bu anlamda seçimler yaklaşırken iktidarı rahatsız etti. Bu kişi ve kurumların hepsine dava ya da soruşturma açılıyor. Bu tesadüf olabilir mi! Mart’a kadar sürecek bence bunlar."
  Quote Message: Böylesi ilk defa başımıza geliyor. 12 Eylül’de de yargılandık ama yargılanmak için çıkartıldığımızda serbest kaldık. Bugün de yargıç bana suçunuz şu diyemiyor. Yani bu davada da suç unsuru yok. Çünkü ortada suç yok. Ben Cumhurbaşkanı’nın söylediği lafların aynısını söyledim. Herkese ‘Haddini bil’ diyorsun o zaman ben de diyorum ki ‘Sen de bil.’ Burada suç yok.”
  Quote Message: (12 Eylül’de yargılandığının hatırlatılması üzerine) Ama o darbe döneminde bile bu denli çarpık ve hukuksuz bir sürece tanık olmamıştık.”
  Müjdat Gezen

  Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'e adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı

 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni yıl mesajı

  Erdoğan
  Quote Message: Bir kez daha ifade ediyorum; Türkiye’nin hiçbir devletin toprağında, egemenliğinde, hakkında, hukukunda gözü yoktur. Bizim tek gayemiz; kendi milletimizi ve bölgemizde yaşayan kardeşlerimizi emniyete, huzura, güvenli bir geleceğe kavuşturmaktır. Ülkemiz, bölgesindeki olayların müsebbibi değildir, kurbanı da olmayacaktır. Attığımız tüm adımları, bu anlayışla planlıyor ve hayata geçiriyoruz. Suriye’deki gelişmeler, bu çabalarımızın neticeleridir. Irak’ın istikrarına katkı yapmaya da devam ediyoruz. Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Ege’deki haklarımızı koruma hususundaki kararlılığımızı hem siyasi alanda, hem de sahada gösteriyoruz."
  Quote Message: Terör örgütlerine göz açtırmadığımız, terörle mücadelede tarihimizin en büyük başarılarını kazandığımız bir yılı geride bıraktık. Güvenlik güçlerimiz, ister dağlarda, şehirlerde, isterse sınırlarımız dışında olsun terör örgütlerinin tüm inlerine girerek, teröristleri imha ediyor. Buradan bir kez daha terörle mücadelede verdiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve afiyet diliyorum. Geride bıraktıkları ailelerine sabırlar diliyorum. Bu duygularla bir kez daha 2019 yılının ülkemiz, milletimiz, bölgemizdeki kardeşlerimiz ve tüm insanlık için barış, huzur, sağlık, güvenlik ve refah içinde geçmesini temenni ediyorum."
 13. Yılbaşında 400 bine yakın güvenlik personeli hizmet verecek

  Polis Taksim

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, yılbaşında 400 bin güvenlik görevlisinin görev yapacağını açıkladı.

  Quote Message: 300 bin polisimiz var, bunun en az 150 bini sokakta olacak, jandarmanın da 240 bin personelinden en az yarısı sokakta olacak. Bu demektir ki Türkiye'de sahil güvenlik, emniyet teşkilatı ve jandarmadan toplamda 400 bine yakın personel ile 24 saatlik zaman diliminde güvenlik hizmeti verecek." from Celal Uzunkaya Emniyet Genel Müdürü
  Celal UzunkayaEmniyet Genel Müdürü
 14. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünya liderlerine yeni yıl mesajı

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Çin Devlet Başkanı Şi jinping ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye yeni yıl mesajı gönderdi.

  Erdoğan Trump'a gönderdiği mesajında "Karşılıklı saygı ve samimi diyaloğa dayanan ikili ilişkilerimizi, stratejik ortaklığımızın gerektirdiği seviyelere çıkaracağımıza ve iş birliğimizin geleceğinin bundan sonra daha parlak olacağına inanıyorum" dedi.

  Erdoğan Putin'e hitaben yazdığı yeni yıl mesajında da Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin gelecek yıl da artarak devam etmesini beklediğini vurguladı.

  Erdoğan Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'i 2019'da Türkiye'ye davet etti.

 15. TÜİK: Kasım ayında dış ticaret açığı yüzde 89,8 azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Kasım ayında, 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 9,4 artarak 15 milyar 529 milyon dolar, ithalat yüzde 21,3 azalarak 16 milyar 180 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Kasım ayında dış ticaret açığı ise yüzde 89,8 azalarak 651 milyon dolara geriledi.İhracatın ithalatı karşılama oranı 2017 Kasım ayında yüzde 69,1 iken, 2018 Kasım ayında yüzde 96'ya yükseldi.

  Avrupa Birliği'ne ihracat yüzde 10,9 arttı

  Avrupa Birliği'ne yapılan ihracat, 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 10,9 artarak 7 milyar 730 milyon dolar olarak gerçekleşti. En fazla ihracat yapılan ülke Almanya oldu.

  İthalatta ilk sırayı Rusya aldı

  Rusya'dan yapılan ithalat, 2018 yılı Kasım ayında 1 milyar 756 milyon dolar oldu. Bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 566 milyon dolar ile Almanya, 1 milyar 391 milyon dolar ile Çin ve 1 milyar 107 milyon dolar ile ABD izledi.

  Grafik
 16. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda 60 gözaltı kararı

  Ankara'da Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki 60 görevli hakkında gözaltı kararı verildi.

  Bu kişiler arasında 4 albay, 2 yarbay, 5 binbaşı, 7 yüzbaşı, 8 üsteğmen, 3 teğmen ve 31 astsubay var.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, bu kişilerden 8'inin pilot olduğu kaydedildi.