Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Çavuşoğlu: Türkiye ile ABD'nin güvenli bölge kavramlarının örtüşüp örtüşmediği görüşmelerde belli olacak
 2. Bahçeli: Güvenli bölge diye tampon bölgeye kanarsak şehitlerimizin kanı yerde kalır
 3. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu: Adaylık için müracaat ettim
 4. Ekonomik düzenlemelere ilişkin torba yasa kabul edildi
 5. Hollandalı gazeteci Ans Boersma “güvenlik gerekçesiyle” Türkiye'den sınır dışı edildi
 6. 31 Mart yerel seçimleri için adres bildirimi bugün 17.00’de sona erdi

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de gün içerisinde meydana gelen gelişmeleri aktardık. Yeniden görüşmek dileğiyle...

 2. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu: Adaylık için müracaat ettim

  Aziz Kocaoğlu

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ankara’da iki gün süren temaslarının ardından, bugün akşam saatlerinde kente döndü.

  Kocaoğlu, katıldığı bir toplantıda 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.

  Quote Message: Aday adaylık başvurusu yaptım. Kim aday olursa olsun, bana bu ulvi görevi veren partime ve İzmirliye karşı çalışmak istiyorum. Ne İzmirliyi ne partimi bırakmak gibi bir düşüncem olmadığını, namusum ve şerefimle çalışacağımı buradan taahhüt ediyorum."

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu BBC Türkçe'ye verdiği röportajda, "(İzmir adayımızı) Daha erken açıklamak isterdik. Ama takdir edersiniz ki İYİ Parti ile görüşme var" dedi.

 3. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nin yıllık raporu: Türkiye'deki pek çok terör davası ikna edici kanıttan yoksun

  İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 2019 yılı insan hakları raporunu bir basın toplantısıyla kamuoyuna sundu.

  Raporun Türkiye kısmında şu ifadeler yer aldı:

  Terör dava
  Quote Message: "Türkiye’nin Haziran 2018’de yapılan meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimleri, Temmuz 2016’da askeri darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hâl altında ve medyanın sansürlendiği, yıl boyunca hükümetin düşman ve muhalif olarak gördüğü kişilere baskıların sürdüğü, pek çok gazeteci, milletvekili ve cumhurbaşkanlığı adayının hapiste olduğu bir ortamda meydana geldi."
  Quote Message: Seçimle birlikte 2017 yılında yapılan referandumda onaylanan Türkiye’nin başkanlık sistemi tam olarak yürürlüğe girmiş oldu. Sistem, gücün kötüye kullanımını engellemeye yönelik kuvvetler ayrılığı noktasında eksiklikler taşıyor, meclisin yetkilerini büyük oranda azaltıyor ve pek çok yargı atamasını cumhurbaşkanlığının kontrolüne veriyor."
  Quote Message: Türkiye’deki pek çok terör davası, suç faaliyetine ya da haklı bir şekilde terörizm olarak addedilebilecek eylemlere yönelik ikna edici kanıttan yoksun ve terörizmle suçlanan kişilerin yargılama öncesi uzun süreli tutukluluk halleri, bunun bir cezaya dönüştüğüne ilişkin endişeleri beraberinde getiriyor.”

  Raporun detaylarına buradan (İngilizce) ulaşabilirsiniz.

 4. Ulaştırma Bakanı: İstanbul Havalimanı’nda 25’i doğal yollardan 55 işçi öldü

  Cahit Turhan

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine cevap veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı inşaatında toplam 55 işçinin öldüğünü açıkladı.

  Tanrıkulu, soru önergesinde havalimanında kaç işçinin öldüğünü, işçilerin ölüm nedenlerini ve ihmal ile kusur olup olmadığını sordu.

  Cahit Turhan imzalı cevapta 30 kişinin "iş kazaları" sebebiyle, 25 kişinin de "doğal yollarla" öldüğü belirtildi.

  Doğal ölümlerin işyeri ve işverenden kaynaklanmadığı vurgulanan yanıtta, 30 işçinin ölüm sebepleri de ek olarak sunuldu.

  Bakan tarafından verilen cevapta şantiyede toplam 200 bin 460 kişinin çalıştığı ve 244 milyon saatten fazla çalışıldığı belirtildi.

  Şantiyede 382 iş güvenliği uzmanı ve 47 hekim ile 26 sağlık personelinin bulunduğu kaydedildi.

  CİMER'e göre 52 işçi hayatını kaybetti

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER), CHP Milletvekili Ali Şeker’in İstanbul Havalimanı'ndaki iş kazalarıyla ilgili sorusuna verdiği yanıtta, en az 52 işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini kaydetmişti.

  Soru önergesine verilen yanıta buradan ulaşabilirsiniz.

  İstanbul Yeni Havalimanı eylemleri: İşçiler ne talep ediyor, ana firma İGA taleplere ne diyor?

  İstanbul Yeni Havalimanı işçileri: 'Şantiye açık cezaevi gibi'

  İstanbul Havalimanı: İhale sürecinde neler yaşandı, proje için hangi garantiler verildi?

 5. Hollanda Savcılığı: Gazeteci Ans Boersma Hollanda'nın isteği ile sınır dışı edilmedi

  Ans Boersma

  Hollanda Savcılığı, "terör örgütüyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle" sınır dışı edildiği belirtilen gazeteci Ans Boersma'nın iadesinin istenmediğini açıkladı.

  Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettun Altun, Hollanda istihbaratının gazetecinin "Nusra Cephesi bağlantıları olduğu" bilgisini verdiğini ve bunun üzerine tedbir amaçlı sınır dışı işleminin gerçekleştirildiğini ifade etti.

  Haberin devamı için buraya tıklayabilirsiniz.

 6. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Hollanda'ya göre Boersma’nın Nusra Cephesi ile bağı var

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hollanda vatandaşı gazeteci Ans Boersma’nın Türkiye’den bu sabah sınır dışı edilmesiyle ilgili yazılı açıklamasının ardından, Twitter üzerinden İngilizce bir açıklama daha yaptı.

  Fahrettin Altun, Hollanda'nın Türkiye'ye Boersma’nın Nusra Cephesi ile bağlarının olduğunu ilettiğini ve bunun üzerinde Boersma’nın tedbir amaçlı sınır dışı edildiğini bildirdi.

  Altun, "Eğer güvenilir bir dış istihbarat kurumu size vatandaşlarından birinin terörizmle bağlantısının olduğunu söylerse risk almazsınız. Yalnızca Hollandalı yetkililer bu sonuca nasıl vardıklarını açıklayabilecek konumdalar. İstihbaratlarının güvenilirliği konusunda spekülasyonda bulunmayacağız" dedi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 7. Çavuşoğlu: Türkiye ile ABD'nin güvenli bölge kavramlarının örtüşüp örtüşmediği görüşmelerde belli olacak

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de güvenli bölge oluşturulmasının, "Suriye'nin kuzeyinde istikrar, Suriyelilerin ülkelerine dönmesi ve terörle mücadelede" açılarından önemli olduğunu söyledi.

  Quote Message: Güvenli bölge konusunda Türkiye’nin düşündükleriyle ABD’nin düşündükleri örtüyor mu örtüşmüyor mu, bu görüşmelerde belli olacak. Bunun ilk görüşmesi de dün Genelkurmay Başkanımız Yaşar Paşa’yla (ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph) Dunford arasında Brüksel’de yapılmıştır. Başından beri Cumhurbaşkanımızın savunduğu bu güvenli bölge, Suriye’nin kuzey bölgesindeki istikrar için de önemli, bugüne kadar Suriye’ye dönemeyen, başta Kürt kardeşlerimiz olmak üzere Suriyelilerin dönmesi bakımından da önemli. Terörle mücadele dahil birçok bakımdan önemlidir."
 8. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: Hollanda polisinden gelen terör istihbaratı üzerine gazeteci Boersma’yı sınır dışı ettik

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hollanda vatandaşı gazeteci Ans Boersma’nın Türkiye’den bu sabah sınır dışı edilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Fahrettin Altun açıklamasında, gazetecinin Hollanda polisinden gelen bir istihbarat üzerine, "bir terör örgütüyle bağlantılı olduğu" gerekçesiyle sınır dışı edildiğini kaydetti.

  Hollanda gazeteci
  Quote Message: Hollanda gazetesi Het Financieele Dagblad için çalışan serbest gazeteci Johanna Cornelia Boersma’nın bu sabah sınır dışı edilmesini üzüntüyle bildiriyorum. İletişim Başkanlığı bu ay başında Boersma için 31 Ocak 2019 tarihine kadar geçerli bir basın kartı düzenlemişti."
  Quote Message: Boersma’nın sınır dışı edilmesi Türkiye’deki gazetecilik faaliyetlerinden ötürü değil. Türk yetkililer yakın bir zamanda Hollanda polisinden, Boersma’nın belirli bir terör örgütüyle bağlantılarının olduğuna ilişkin istibarat ve Boersma’nın Türkiye içi ve dışındaki hareketlerine ilişkin bilgi vermesi için talep aldı."
  Quote Message: Bildiğiniz gibi, PKK ve IŞİD’in de dahil olduğu bir dizi terör örgütü, son yıllarda Türkiye vatandaşlarına yönelik bir dizi saldırı gerçekleştirdi, 2 binden fazla masum insanı öldürdü. Tehdidin ciddiliği gereğince, Hollanda’nın da aralarında bulunduğu dost ve müttefiklerimizle yakın çalışma içerisindeyiz ve onların Türk ve Avrupalı güvenliğine dair tehditleri belirlemek ve ortadan kaldırmak için görüşlerine değer veriyor."
 9. Bahçeli: Güvenli bölge diye tampon bölgeye kanarsak şehitlerimizin kanı yerde kalır

  MHP lideri Devlet Bahçeli, MHP İl Başkanları Toplantısı’nda ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde kuracağını açıkladığı güvenli bölge ile ilgili konuştu.

  Quote Message: ABD Fırat'ın doğusunu baz alarak özerk bir yapı kurmak hevesindedir. Suriye'nin kuzey ve kuzeydoğusunda her yerleşim biriminde etnik kökene göre bir yönetim belirlemek istemektedir. Bu Kürdistan'a tarihi bir adımdır. Trump, Türkiye'yi PKK/PYD/YPG'den uzak tutmak niyetindedir. İsrail işin içindedir. Bedeli ağır olacak paylaşım süreci önümüzdedir."
  Quote Message: Trump, 20 millik (32 kilometre) bir güvenli bölgeden bahsetmiştir. Hükümet ise buna müspet yaklaşmıştır. Güvenli bölge tamamen Türkiye’nin denetiminde olacaksa diyeceğim bir şey yoktur. Stratejiyi biz kurmuşsak şartları biz belirlemişsek mesele yoktur. Ancak ABD’nin yazdığı senaryoya kanıp, güvenli bölge diye tampon bölgeye kanacaksak, yeni bir uçuşa yasak bölgeye onay vereceksek, terör örgütlerine göz yumacaksak, herkesi uyarıyorum ki bugüne kadar yaptıklarımızın üzeri bir kalemde silinecektir. Şehitlerimizin kanı yerde kalacaktır."
  View more on twitter
 10. Moldova ile vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı

  Moldova ile vizelerin karşılıklı olarak kaldırılması anlaşmasına ilişkin getirilen değişiklikler, Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Türkiye ve Moldova vatandaşları, 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde kısa süreli ikametlerde vizeden muaf tutulacak.

  İki ülkenin vatandaşları, kimlik kartları dahil tüm seyahat belgeleriyle seyahat edebilecek.

  Vize
 11. Balyoz davasının eski hakimine Fethullah Gülen yapılanmasına üyelikten 12 yıl hapis

  Balyoz davası eski hakimi Ali Efendi Peksak’ın Fethullah Gülen yapılanmasına üyelikten yargılandığı davada karar çıktı.

  İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, eski hakim Peksak'ı "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.

  Balyoz
 12. Ankara'da mobilya atölyesinde çıkan yangında 5 Suriyeli hayatını kaybetti, olayla ilgili müfettiş görevlendirildi

  Ankara Siteler'deki bir mobilya atölyesinde dün çıkan yangında Suriye uyruklu 5 çalışanın yaşamını yitirdiği bildirildi.

  İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy olay yerinde yaptığı açıklamada, Suriye uyruklu çalışanların yangından kaçmak için yukarı çıktıklarını, yangının buraya ulaşması sonucu hayatlarını kaybettiklerini açıkladı.

  CNNTÜRK, 4 katlı mobilya atölyesinin ve bölgedeki pek çok diğer işyerlerinin yangın merdiveninin olmadığını bildirdi.

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yangınla ilgili müfettiş görevlendirdiklerini açıkladı.

  Yangın
 13. Türkiye "güvenlik gerekçesiyle" Hollandalı gazeteciyi sınır dışı etti

  Türkiye, Hollanda’da yayımlanan ekonomi gazetesi Het Financieele Dagblad’ın (FD) Türkiye muhabiri Ans Boersma’yı “güvenlik gerekçesiyle” sınır dışı etti.

  Türk hükümeti tarafından akredite edilen ve uzun zamandır İstanbul’da yaşayan Boersma, dün sabah oturma iznini uzatmak için gittiği yabancılar dairesinde gözaltına alındı.

  Geceyi havaalanına yakın bir karakolda geçiren Hollandalı gazetecinin evine gitmesine ve eşyalarını almasına izin verilmediği belirtildi.

  Lahey’den gazeteci Yusuf Özkan, kadın muhabirin bu sabah uçakla Hollanda’ya gönderildiğini aktardı.

  Het Financieele Dagblad Genel Yayın Yönetmeni Jan Bonjer, sınır dışı edilme kararı karşısında derin bir şaşkınlık yaşadığını, karara karşı yasal mücadele vereceklerini söyledi.

  Bonjer, Hollanda Televizyonu’na yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki gazetecilerin işlerini rahatsız edilmeden yapamaması son derece üzücü” dedi.

  Ans Boersma
 14. İşsizlik ödeneği, kira artışı, sütten alınan vergi: Ekonomik düzenlemelere ilişkin torba yasa kabul edildi

  TBMM Genel Kurulu’nda, ekonomi alanında değişiklikler içeren torba yasa kabul edildi.

  Yasanın bazı maddeleri şu şekilde:

  • İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için "son 120 günlük prim ödeyerek sürekli çalışma" şartı kaldırılacak, hizmet akdine tabi olarak çalışmak yeterli olacak.
  • Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ile her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil 1000 liradan az olamayacak.
  • Hayvancılığın desteklenmesi kapsamında yurt içinde yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışından ve üreticilerden satın alınan sütün satın alma bedeli üzerinden alınan binde 1'lik pay kaldırılacak.
  • Yenilenen kira dönemlerinde artışlar, bir önceki kira yılında TÜFE'deki 12 aylık ortalamayı geçemeyecek.
  • Şalgam suyu, Türk Gıda Kodeksine göre, çeşnili ve aromalı/aromalandırılmış içme sütleri ile bebek ve devam sütü sayılan içeceklerden ÖTV alınmayacak.
  • Er ve erbaşların genel sağlık sigortalı sayılmayan eş ve çocukları ile anne ve babaları, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında sayılacak.
  • Cumhurbaşkanınca belirlenen, Türkiye tarafından düzenlenecek uluslararası organizasyonlar ve toplantıların yürütülmesine yönelik sorumlu idarece yapılacak mal ve hizmet alımları Kamu İhale Kanunu hükümlerinden istisna tutulacak.
  • İhtiyaç halinde Cumhurbaşkanı kararıyla insani yardım kampanyası başlatılabilecek. Yurt dışında meydana gelen afet ve acil durum hallerinde ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması amacıyla sınırlı olmak üzere bu hesaptan ve insani yardım kampanya hesaplarından yapılacak harcamalar, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmayacak.
  • Kamu kurum, kuruluşları hariç Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış kabin memurlarına ödenen aylık ücretin gerçek safi değerinin yüzde 70'i gelir vergisinden istisna olacak. Cumhurbaşkanı, bu oranı yüzde 100'e kadar artırabilecek ya da sıfıra kadar indirebilecek.
  • Türk Akreditasyon Kurumu, Türkiye'de uygunluk değerlendirme faaliyetlerini akredite etmek üzere, yetkili tek kurum olacak.
  Torba yasa
 15. Adres bildirimi için bugün son gün

  31 Mart yerel seçimleri için askıya çıkarılan seçmen listeleri bugün 17.00’de kaldırılacak.

  Hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin seyyar sandıklarda oy kullanmalarına yönelik yapılacak başvurular da bugün tamamlanacak.

  YSK, beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtlarının dondurulacağını duyurmuştu.

  YSK, bu durumdaki seçmenlerin askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklarını bildirmişti.

  İçişleri Bakanlığı, adres kaydı olmayan 363 bin 555 kişinin tespit edildiğini açıklamıştı.

  Vatandaşlar seçimlerde nerede oy kullanacaklarını Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesinden de sorgulayabilir.

  Seçmen