Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. HDP, 68 belediye başkan adayını daha belirledi
 2. Nazlı Ilıcak'a 'gizli kalması gereken bilgileri açıklama' suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası
 3. RTÜK Başkanı ve eski AKP Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, 'ailesinin sağlık durumunu' gerekçe göstererek istifa etti
 4. Sedat Peker, Fatih Altaylı'yı tehdit ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti
 5. THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: 3 Mart'tan sonra İstanbul Havalimanı'na en az 1 saat daha erken gelinmesini tavsiye ediyorum

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Akşener: İzmir'de ilçe paylaşımı konusunda CHP'yle sorun yok

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener
  Image caption: İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP ile yerel seçimde yapılacak işbirliğine ilişkin görüşmelerde, pek çok ilde anlaşma sağlandığını söyledi.

  Meral Akşener, İzmir'de de ilçe paylaşımı konusunda herhangi bir sorun olmadığını belirtti.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre Ankara'da Başkent Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret eden Akşener, "Ben Ankara'nın alınacağını düşünüyorum. Sizlerden Mansur Bey'e öneriler, katkılar olursa yazılı, bunları da iletme imkanım olur" dedi.

  Mansur Yavaş: CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı kimdir?

  Meral Akşener, bir gazetecinin CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile dünkü görüşmesine ilişkin sorusuna ise "Biz sadece bize bırakılan birkaç konuyu görüştük, o kadar" yanıtını verdi.

  Akşener'in "hayalet seçmen" iddialarıyla ilgili sorusuna yanıtı ise "Onları takip edeceğiz" oldu.

 2. HDP, Diyarbakır dahil 68 belediye başkan adayını daha belirledi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli
  Image caption: HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) bugün 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde yarışacak adaylarından 68'ini daha kamuoyuna açıkladı.

  HDP'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı adayları, Diyarbakır Milletvekili Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen oldu.

  Hülya Alökmen, Sağlık Emekçileri Sendikası Yöneticisi iken KHK ile ihraç edilmişti.

  HDP'nin Diyarbakır'da Çınar, Ergani, Dicle ve Hani ilçe adaylarından bazıları ittifak yaptığı Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi, Demokrat Kürt Platformu, İnsan ve Özgürük Partisi ve Azadi Hareketi'nden.

  Açıklanmayan bazı illerin adaylarının Perşembe günü Diyarbakır’da yapılacak tanıtım programında kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

  View more on twitter
 3. RTÜK Başkanı Yerlikaya neden istifa etti, yerine kim gelecek?

  RTÜK logosu
  Image caption: RTÜK logosu

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı, eski AKP Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, "ailesinin sağlık durumunu" gerekçe göstererek görevinden istifa etti.

  Kulislerde ise bu istifanın başka gerekçeleri olabileceği konuşuluyor.

  Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  RTÜK Başkanı Yerlikaya neden istifa etti, yerine kim gelecek?

 4. Nazlı Ilıcak'a "gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası

  NAZLI ILICAK

  Darbe girişimiyle ilgili açılan bir soruşturma kapsamında "anayasayı ihlal" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan ve Temmuz 2016 yılından bu yana cezaevinde bulunan Nazlı Ilıcak'a yargılandığı bir başka davada da 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

  Ilıcak, Ocak 2015'te yazdığı bir yazıda, Nurculuk kökenli bir dini tarikat olan Tahşiyeciler Grubu'na yönelik düzenlenen operasyonda görev alan polislerin Fethullah Gülen Yapılanması ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle gözaltına alınmalarını eleştirmişti.

  Bu yazıda, Tahşiyecilerin El Kaide örgütü ile bağlantılı olduğunu öne süren Ilıcak, bu iddialarına dayanak olarak da Genelkurmay İstihbarat Dairesi tarafından hazırlanmış bir raporu göstermişti.

  Ancak yazıyla ilgili yayımlandığı yıl açılan soruşturmada, bu belgenin Genelkurmay kayıtlarından çıkartılıp imha edildiği ortaya çıkmıştı.

  Ilıcak hakkında açılan soruşturma daha sonra takipsizlikle sonuçlanmış ancak darbe girişiminin ardından bu soruşturma tekrar açılmıştı.

  Ilıcak, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

  Ilıcak, son savunmasında "hayali suçlamalarla karşı karşıya" olduğunu söyledi.

  Savcılık ise Ilıcak'ın "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

  Ancak mahkeme, Ilıcak'ı "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" suçundan hapis cezasına çarptırmaya karar verdi.

 5. Sedat Peker, Fatih Altaylı'yı tehdit ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti

  sedat peker

  Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Sedat Peker, gazeteci Fatih Altaylı'yı sosyal medya üzerinden tehdit ettiği iddiasıyla açılan davada beraat etti.

  Peker, İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmada son savunmasını verdi.

  Kimlik sorgusu sırasında kendisinin serbest meslek sahibi, aylık gelirinin 30 bin TL, evli ve 5 çocuk babası olduğunu söyleyen Peker, suçlamaları kabul etmedi.

  Peker, "(Altaylı) Başına gelebilecek her türlü olaydan benim sorumlu olacağımı yazmış. Ben orada kendisini öldürmemiş olmamın bile suç örgütü lideri olmadığımı ispatladığını belirttim. Bununla hiçbir tehdit kastım yoktur. Aslında hakkımda dava açılmasını bile garip karşılıyorum" dedi.

  Ne olmuştu?

  Peker, "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisine imza atan ve Barış Akademisyenleri olarak bilinen öğretim üyeleriyle ilgili olarak,“Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız, kanlarınızla duş alacağız” demişti.

  Gazeteci Fatih Altaylı da 1 Ekim 2017'de Habertürk'teki köşesinde "Yeni Türkiye'ye eski mafya" başlıklı yazısında bu konuşmayı eleştirmişti.

  Altaylı, "Şimdi ise “Yeni Türkiye” denilse bile eski tas eski hamama doğru bir gidiş olduğu gözlemleniyor. Sedat Peker adını son zamanlarda çokça duyar olduk. Öyle midir, değil midir bilemem ama her taşın altından çıkan 'Sedat Peker' diyor" yazmıştı.

  Peker de bu yazıya sosyal medya hesabından verdiği yanıtta, "Gençliğimin hücrelerde geçmesine sebep olanların başında gelmiş olmana rağmen halen daha hayattasın. Seni bugüne kadar öldürmemiş olmam bile benim suç örgütü lideri olmadığımın en büyük kanıtıdır" demişti.

  Altaylı da bu sözler tehdit içerdiği gerekçesiyle dava açmıştı.

 6. THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: 3 Mart'tan sonra İstanbul Havalimanı'na en az 1 saat daha erken gelinmesini tavsiye ediyorum

  THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, NTV canlı yayınında 1-3 Mart tarihleri arasında İstanbul Havalimanı'na yapılacak taşınmayla ilgili soruları yanıtladı.

  ılker aycı
  Quote Message: 45 saate ayrılmış taşınma süreci olacak. Buradaki taşınma süresi boyunca özellikle yoğunluğun oluşacağı yer Basın Ekspres yolu üzeri olacak. Çünkü en önemli yol orası şu anda. Gece yarısı 03.00’te başlayacak. Bu 45 saat içerisinde de bazı uçaklarımız boş olarak intikal uçuşu yapacaklar. 170 civarı uçak. Bir kısım uçak da kalktıkları yerden yolcuları alacak gelecekler."
  Quote Message: Uçuş yapmadığımız 12 saatlik bir süre var. 45 saatin içerisindeki 12 saatlik bir süre. Onu ilan eder etmez de tüm yolcularımız bilgilenmiş olacaklar. Taşınma devam edecek. Ancak 45 saat içerisinde ara ara uçuşa devam edeceğiz."
  Quote Message: Yolculardan 3 Mart itibarıyla en az bir saat daha erken gelmelerini tavsiye ediyorum. Burada bir miktar daha fazla yürüyüş var. Yolcuları yönlendirmek için havalimanında yüzlerce personel bekliyor olacak ama ne olursa olsun en az bir saat erken gelmelerini tavsiye ediyoruz." from İlker Aycı THY Yönetim Kurulu Başkanı
  İlker AycıTHY Yönetim Kurulu Başkanı
 7. AA: RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya'nın istifa ettiği bildirildi

  ılhan yerlikaya

  Anadolu Ajansı, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya'nın ailesinin sağlık sorunları nedeniyle görevinden istifa ettiğinin bildirildiğini yazdı.

  Yerlikaya, 2009-11 yılları arasında RTÜK Başkan Vekilliği görevini yürütürken, 2015 yılında TBMM Genel Kurulu'nda yapılan seçimle altı yıllığına üst kurul üyeliğine seçildi.

  Yerlikaya, 2011 seçimlerinde AKP'den Konya milletvekili seçildi.

 8. YSK Başkanı Güven: Mükerrer seçmen de sahte seçmen de hayali seçmen de yok

  SADI GUVEN
  Quote Message: Bugün itibarıyla Türkiye'de mevcut seçmen sayısı 57 milyon 93 bin 985. 24 Haziran seçimlerinde 736 iken bu seçim döneminde beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı için kaydı dondurulan seçmen sayısı 56 bin 495."
  Quote Message: Mükerrer seçmen de sahte seçmen de hayali seçmen de yok. YSK olarak bu işte ciddi manada hassasiyet gösteriyoruz ve seçmenlerimizin gerçek yerlerinde oylarını kullanmasını için elimizden geleni yapıyoruz, yasa da onu emrediyor. Hakimlerimize bu konuda resen inceleme yetkisi de verdik."
  Quote Message: Seçmen kütüklerinde 100 yaş üzerinde 6 bin kişi görünce, şüphelendiğimiz kayıtları incelettik. Bu 6 bin kişi, ölü olanlar kayıttan düşüldü. Seçmen listeleri askıya çıktıktan sonra 165 kişiyle ilgili ihbar geldi. 7 kişinin sağ olduğu, diğerlerinin öldüğü belirlendi. 7 kişi dışındaki vatandaşlar seçmen kütüğü listesinden düşüldü." from Sadi Güven Yüksek Seçim Kurulu Başkanı
  Sadi GüvenYüksek Seçim Kurulu Başkanı
 9. İZBAN'da yüzde 26'lık zam üzerinden toplu iş sözleşmesi imzalandı

  IZBAN

  Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 9 Ocak'ta ertelenen grevin ardından İZBAN'da toplu iş sözleşmesi imzalandı.

  İZBAN'dan yapılan açıklamada, "İZBAN yönetimi ile sendika arasında bir süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlanarak imzalandı. İmzalar, İZBAN'ın son verdiği teklif olan yüzde 26 zam oranı üzerinden atıldı” denildi.

  İZBAN'da işçiler, 10 Aralık'ta greve başlamış ancak bu grev 9 Ocak'ta yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile iki ay süreyle ertelenmişti.

  Grevin ertelenmesinin ardından İZBAN yönetimi daha önce yüzde 30 olarak yaptığı zam teklifini yüzde 26'ya düşürmüştü.