Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki seçimler CHP'nin devre dışı kalmasının miladı olacaktır
 2. Hulusi Akar: TSK hazırlıklarını tamamladı, yeri ve zamanı geldiğinde Fırat'ın doğusunda gerekli faaliyetler yerine getirilecek.
 3. Kış aylarında sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle süpermarket zincirleri bazı ürünleri bir süreliğine raflara yerleştirmeme kararı aldı.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Erdoğan sinema sektöründen isimleri kabul ettiği toplantıda tartışılan sinema yasasını imzaladı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sinema sektörünün temsilcilerini kabul ettiği toplantıda çok tartışılan sinema yasasını imzaladı.Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen kabulde, Erdoğan'a Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşlik etti.

  Sektörden oyuncu, yapımcı ve yönetmenlerin geldiği toplantıya, Birol Güven, Şükrü Avşar, Timur Savcı, Cemal Okan, Muzaffer Yıldırım, Şahan Gökbakar, Çağrı Özeren, Yılmaz Erdoğan, Necati Akpınar, Fatih Aksoy, Mahsun Kırmızıgül, Kerem Çatay, Mehmet Bozdağ, Serdar Öğretici, Bülent İnal, Burak Özçivit, Oktay Kaynarca, Ata Demirer, Tamer Karadağlı, Şoray Uzun, Demet Akbağ, Raci Şaşmaz, Onur Tan, Bahadır Özdener, Elif Dağdeviren ve Şükrü Erol Avcı katıldı.

  Sinema filmlerinin değerlendirilmesi, sınıflandırılması ve desteklenmesini düzenleyen kanundaki değişiklikler TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmişti. Böylece 2004'te kabul edilen 5224 sayılı kanunda 11 değişiklik yapıldı.

  Bu değişiklikler kamuoyunda çokça tartışılmıştı: Sinema yasası: Neden tartışılıyor, yeni yasa çözüm olacak mı?

  Yılmaz Erdoğan
  Ata Demirer
  Oktay Kaynarca
  Burak Özçivit
 2. Osmangazi Köprüsü ve Gebze-İzmir otoban işletmesinin satışı değerlendiriliyor

  Gebze-Orhangazi-İzmir (Osmangazi Köprüsü ve Bağlantı Yolları Dahil) Projesi'nin işletmesini üstlenen Otoyol Yatırım A.Ş, projenin değer tespiti, potansiyel alıcıların belirlenmesi ve sonrasında olası bir hisse satışı için uluslararası banka/finans kuruluşları nezdinde danışman seçimi için girişimlere başladığını duyurdu.

  Reuters'ın haberine göre Otoyol Yatırım A.Ş'de Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay hissedar konumunda bulunuyor.

  Otoyol Yatırım A.Ş'nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Gebze-Orhangazi-İzmir Projesi'nin toplam yatırım bedeli 7,3 milyar dolar olarak belirtilirken; bunun 4.96 milyar doları kredi, 1.5 milyar doları özkaynak ve 800 milyon doları net erken işletme geliri ile fonlanıyor.

  Otoyol Yatırım A.Ş'den yapılan açıklamada, Gebze-Orhangazi-İzmir Projesi'nin 2019 yılı içinde tamamlanacağı belirtilerek, yap-işlet-devret projelerinde, şirketlerin projelerin tamamlanarak tümüyle işletmeye açılmasından sonra hisselerinin belli bir bölümünü yatırımcı kuruluşlara satarak ortaklık yapısını güçlendirmelerinin çok uygulanan bir sistem olduğu ifade edildi.

  Quote Message: Bu büyüklükteki bir projede hisse satışı uzun zaman gerektiren bir süreçtir. İlk aşama projemizin uluslararası finans piyasalarında değerini tespit etmek ve potansiyel alıcıları belirlemektir. Bunun akabinde, ortaklarımız uygun bulduğu takdirde bir miktar hisse satışı hedefleyebileceklerdir. Bu amaçla görevli şirketimiz, şirketimize danışmanlık yapacak deneyimli uluslararası banka/finans kuruluşu seçimi için girişimlere başlamıştır.
  Otoban
  Image caption: Osmangazi Köprüsü'nün yapım aşamasından bir kare
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki seçimler CHP'nin devre dışı kalmasının miladı olacaktır

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi'nde "Genişletilmiş İl Seçim İşleri Başkanları Toplantısı"nda konuştu.

  Quote Message: Demokrasi ve özgürlük havariliğine soyunan bir CHP olması kimseyi aldatmasın. Yandaşları, yoldaşlarıyla birlikte karşımızda bir ittifak oluşturdular. Başarılı olamayacaklar. Yine onlara 31 Mart'ta benim vatandaşlarım gereken cevabı vereceklerdir. İş başında bulundukları belediyelerden, partilerinden biliyoruz ki yontulmamış bir faşist zihniyet var.
  Quote Message: Biz sandığın namusunu korudukça, CHP'nin o sandıktan çıkma şansı yoktur. CHP'ye oy verenlerin ya alışkanlıkla, ya ideolojik bağnazlıkla ya da biz kendimizi iyi anlatamadığımız için oraya meyledenlerden oluştuğunu biliyoruz. Önümüzdeki seçimler CHP'nin devre dışı kalışının miladı olacaktır.
  Quote Message: Enerji Bakanlığımızın gayretleriyle ülkemizin kömür rezervi 20 milyar tona ulaştı. Toplam değeri de 300-350 milyar dolar civarındadır. Hedefimiz tamamını ülkemize kazandırmaktır. 7 sahayı daha üretime açarak 18 milyon ton üretimimizi artırdık. Soma-Işıklar Bölgesinde yılda 6 milyon ton kömür çıkarılan bölgelerdeki sözleşmeler sona ermek üzeredir. Bu bölgeler TKİ'ya (Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu) ait bir şirket tarafından işletilecektir. Hala bu madenlerde çalışan 2 bin 400 işçimizin tamamı da Türkiye Kömür İşletmelerinin şirketlerinde kadrolu olarak ve maden ocaklarında çalışmaya devam edecektir.
  Erdoğan
 4. 'Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma' davası kapsamında 18 ay hapis cezası onanan Ayşe Düzkan bugün cezaevine gidiyor

  2016 yılında kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla 'Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği' yapan gazetecilere açılan dava kapsamında gazetenin künyesine Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni olarak ismini koyan Ayşe Düzkan bugün cezaevine giriyor.

  İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde savcılığa giden Düzkan'ın Bakırköy Kapalı Cezaevi'ne gönderilmesine karar verildi.

  Düzkan'ın onanan hapis cezasının süresi 18 ay.

  Ayşe Düzkan
 5. Mustafa Sarıgül: Yarın Genel Başkanı Önder Aksakal'ın daveti üzerine DSP Genel Merkezi'nde olacağım

  Şişli'nin eski belediye başkanı Mustafa Sarıgül, "Yarın Genel Başkanı Önder Aksakal'ın daveti üzerine DSP Genel Merkezi'nde olacağım" açıklamasında bulundu.

  Sarıgül, 2014'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için "afla" döndüğü CHP'den istifa etmiş ve Şişli'de belediye başkan adayı olacağını açıklamıştı.

  Sarıgül
 6. Akşener'den Tunç Soyer açıklaması: Babadan oğula, oğuldan babaya suç geçmez

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterdiği Tunç Soyer ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

  Akşener, "Babadan oğula suç geçmez, oğuldan babaya da suç geçmez. İşbirliği yapılmış her yerde destek vereceğiz" dedi.

  Tunç Soyer'in babasının 12 Eylül döneminde ülkücüleri yargılayan askeri savcı Nurettin Soyer olması İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı'nın tepki göstermesine neden olmuştu.

  Diğer yandan konuyla ilgili bir açıklama yapan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "Baba oğlun, oğul babanın suçunu üstlenmez ama 'tarihin yükü' diye de bir şey vardır" dedi.

  MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ise "Adaylığı açıklanan zatın babası, hukuku katletmiş bir kişidir" yorumunda bulundu.

  Akşener
 7. 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında 51 polis için gözaltı kararı alındı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimi kapsamında yürütülen soruşturma kapsamında polis memurları ile emniyet personelinden oluşan 51 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı kararı verildi.

  Bunun üzerine harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri, İstanbul merkezli 26 ilde eş zamanlı operasyon başlattı.

  Diğer yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Gülen cemaatine yönelik soruşturma kapsamında ByLock kullanıcısı olduğu iddia edilen 12 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkardı.

  Polis
 8. Birleşmiş Milletler özel raportörü Callamard, Kaşıkçı cinayetini araştırmak için Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi

  Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini soruşturmak üzere İstanbul Levent'teki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi.

  Callamard ve beraberindekiler başkonsolosluk önünde bir süre inceleme yaptı.

  Agnes Callamard'in gün içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile görüşmesi bekleniyor.

  Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmüştü.

  Birleşmiş Milletler özel raportörü Callamard
 9. Hulusi Akar: TSK hazırlıklarını tamamladı, yeri ve zamanı geldiğinde Fırat'ın doğusunda gerekli faaliyetler yerine getirilecek

  Hulusi Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye'de olası bir kara harekâtı konusunda konuştu ve 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hazırlıkları tamamdır' dedi:

  Quote Message: Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine düşen görevler çerçevesinde her türlü hazırlığı yaptı, her türlü hazırlığı tamamdır. Yeri ve zamanı geldiğinde Münbiç'te de Fırat'ın doğusunda da gerekli faaliyetler, görevler yerine getirilecektir... Bazı hainler olayları saptırıyor, 'Kürtler, Araplar' diyor, yanlış adresler gösteriyor. TSK'nın tek hedefi teröristlerdir."
 10. Süpermarketler patlıcan ve biber satmama kararı aldı

  Patlıcan

  Kış aylarında sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle süpermarket zincirleri bazı ürünleri bir süreliğine raflara yerleştirmeme kararı aldı.

  Seralarda yetiştirilmiş olan biber ve patlıcanların kilo fiyatının 20 TL’ye kadar yükselmesi üzerine market zincirlerinin ürünlerin satışını bir süreliğine durdurma yoluna gittiği belirtildi.

  Hürriyet gazetesi, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek’in de kararı doğruladığını ifade ediyor.

  Altunbilek, alım gücü yüksek bölgelerde patlıcan – biber satışlarının sürebileceğini ifade ediyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı bir konuşmada marketlerdeki gıda fiyatlarının enflasyondaki düşüşü yansıtmadığını söyleyerek tepki göstermişti:

  Quote Message: Faiz oranları, enflasyon belli oranda düşmüş. Buna rağmen markette hala sebze meyvede fiyat düşmüyor. Bunun ahlaki bir temeli olabilir mi? Bu marketlerde benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi de bizimdir ve hesabını sorarız.”