Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinde artış yok
 2. Sağlık Bakanı Koca: İlaç stoklayanlar tespit edildi, denetimler artırılacak
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'nin 11 maddelik yerel seçim manifestosunu açıkladı
 4. Adana’da ‘intihar oyunu’ Mavi Balina ile mücadele için özel ekip kuruldu
 5. 2018 yılında ihracat yüzde 7 artarak, 168,23 milyar dolara yükseldi

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de 31 Ocak 2019 tarihinde yaşanan önemli gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık.

 2. 17 Aralık kumpas davasında 25 sanık için ağırlaştırılmış müebbet istendi

  Kazım Aksoy
  Image caption: Kazım Aksoy

  17 Aralık 2013 tarihinde dönemin bazı bakanları ve iş adamları hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturmada kumpas kurup usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla 67 sanık hakkında açılan davada savcı mütalaasını verdi.

  Savcının açıkladığı 104 sayfalık mütalaada, aralarında eski emniyet müdürleri Nazmi Ardıç, Kazım Aksoy ve Yakub Saygılı'nın da bulunduğu 25 sanık hakkında "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

  Mütalaada, dokuz sanık hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan, 23 sanık için de "silahlı terör örgütüne yardım" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

  Mütalaada, haklarında yakalama kararı bulunan sanıklar Fethullah Gülen, eski emniyet müdürü Hamza Tosun, ABD'deki Hakan Atilla davasında da tanıklık yapan eski komiser Hüseyin Korkmaz ile eski polisler Alparslan Çalışkan, Sinan Sağyalavaç ve Hayri Akın'ın dosyalarının ayrılmasına karar verilmesi de istendi.

  17 Aralık 2013’te ne oldu?

  17 Aralık 2013 sabahı, Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in talimatıyla, birçok kişinin gözaltına alındığı büyük bir operasyon başlatıldı.

  Gözaltına alınan kişilere, 'rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kaçakçılık' gibi suçlamalarının yöneltildiği operasyonu İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Zekeriya Öz koordine ediyordu.

  O dönemdeki İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, işadamları Ali Ağaoğlu, Reza Zarrab ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de aralarında yer aldığı 89 kişi gözaltına alındı.

  Operasyonu düzenleyenler görevden alınırken, tutuklananlar farklı dönemlerde serbest bırakıldı. Hükümet, yolsuzluk operasyonlarını "siyasi bir operasyon" ve darbe girişimi olarak nitelendirdi.

  • 10 soruda: 17-25 Aralık operasyonları
 3. Ara transferin son gününde 3 büyüklerden haberler

  Mbaye Diagne
  Image caption: Mbaye Diagne

  Ara transferin son gününde takımlar arka arkaya kadrolarına kattıkları isimleri açıklıyor.

  Galatasaray, Kasımpaşa'nın golcüsü Senegalli Mbaye Diagne'yi 10 milyon Euro bonservis bedeli karşılığı renklerine bağladı.

  Beşiktaş, Borussia Dortmund'un Japon orta saha oyuncusu Shinji Kagawa'yı sezon sonuna kadar 1,1 milyon Euro'ya kiraladı.

  Fenerbahçe ise Galatasaray'dan alacaklarından vazgeçip sözleşmesini feshederek ayrılan Serdar Aziz ile Beşiktaş'ta kadro dışı bırakılan Tolgay Arslan'ı kadrosuna kattı.

  Sarı Lacivertlilerin, İtalya'nın Empoli takımından transfer etmek istediği Sloven orta saha oyuncusu Miha Zajc da İstanbul'a gitti.

  Fenerbahçe'nin 24 yaşındaki Zajc ile bugün sözleşme imzalaması bekleniyor.

  Miha Zajc
  Image caption: Miha Zajc
 4. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinde artış yok

  Avrasya Tüneli
  Image caption: Avrasya Tüneli

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinde herhangi bir artış yapılmadığını açıkladı.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, Avrasya Tüneli’nin internet sitesinde kısa süreliğine yer alan "yeni ücret tablosunun" siteye sehven konulduğu ve kısa sürede kaldırıldığı belirtildi.

  Avrasya Tüneli'nin internet sitesinde geçişlerin yarından itibaren zamlandığı yönünde açıklama yer almıştı.

  Zam haberleri üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ise şöyle:

  "İstanbul'un iki yakasını deniz altından tüp geçitle bağlayarak şehir trafiğine nefes aldıran Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinde herhangi bir artış yapılmamıştır.

  "2018 yılında otomobiller için 23,30 TL ve minibüsler için 34,90 TL olarak alınan geçiş ücretleri, aynen devam etmektedir.

  "Avrasya Tüneli'nin internet sitesinde kısa süreliğine yer alan 'yeni ücret tablosu' siteye sehven konulmuş olup kısa sürede kaldırılmıştır. Avrasya Tüneli'nden yapılan geçiş ödemeleri hâlihazırda kullanılan OGS veya HGS hesabından yapılmaktadır.

  "Geçiş ücretleri, son teknoloji ürünü tasarıma sahip serbest akış sistemi yardımıyla ödenmekte ve kullanıcılara kesintisiz yolculuk sağlayabilmek için gişelerde nakit veya kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmamaktadır."

 5. Sağlık Bakanı Koca: İlaç stoklayanlar tespit edildi, denetimler artırılacak

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
  Image caption: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son 10 günde 42 üretici, 20 depocu ve 32 eczacının ilaç stokladığının tespit edildiğini söyledi.

  Fahrettin Koca, "Denetimler artırılacak" dedi.

 6. BDDK Başkanı: 3500 TL üstü cep telefonlarında 12 taksit imkanı Nisan sonuna kadar sürecek

  cep telefonu

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, alım bedeli 3 bin 500 TL’nin üzerinde olan cep telefonu cihazlarında sunulan 12 taksit imkanının Nisan ayı sonuna kadar süreceğini açıkladı.

  AA’ya açıklama yapan Akben, "3 bin 500 TL'nin üzeri cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 12 aylık taksit imkanı 31 Ocak'ta bitecekti. Bu taksit imkanı nisan sonuna kadar sürecek" dedi.

 7. Erdoğan'ın açıkladığı 11 maddelik AKP seçim manifestosunda neler var?

  ERDOGAN

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da düzenlenen etkinlikte AKP’nin 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili manifestosunu açıkladı. Etkinlikte ayrıca AKP’nin “Memleket İşi Gönül İşi” sloganıyla hazırlandığı seçimlerde her il ve ilçe adayları da tanıtıldı.

  Erdoğan’ın açıkladığı 11 maddelik seçim manifestosunda şunlar yer alıyor:

  1. Şehir Planları: Uzun vadeli ihtiyaçları gözeten ve hakkaniyete uygun yöntemler takip edeceğiz. İstismara açık parsel bazlı plan değişikliklerine kesinlikle geçit vermeyeceğiz.
  2. Altyapı ve Ulaşım: Önümüzdeki dönemde, içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon, doğalgaz, enerji ve iletişim hatları gibi temel altyapı sorunları tamamen çözülmemiş hiçbir şehrimizi bırakmayacağız. AK Partili olmayan belediyelerde de altyapı eksiklerinin tamamlanması çalışmalarını yakından takip edeceğiz.
  3. Kentsel Dönüşüm: Projeleri, şehirlerimizi hem deprem riskinden, hem de çarpık yapılaşmadan kurtarmaya dönük olarak geliştireceğiz. Tek tip kentsel dönüşüm uygulamaları yerine, bölgenin ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeten çözümler üreteceğiz.
  4. Benzersiz Şehirler: Her şehrin kendi coğrafyasına, iklimine, tabiatına, tarih ve insan dokusuna, büyüme alanlarına uygun gelişme modelleri hazırlayacağız. Her birinin kendi hikayesi olan şehirlerimizin siluetini bozan, estetik değeri olmayan, kültür varlığımıza katkıda bulunmayan projelere kesinlikle izin vermeyeceğiz.
  5. Akıllı Şehirler: Belediye hizmetlerine erişimden, ulaşımın, enerjinin, binaların ve cihazların yönetimine kadar insanlarımızın günlük hayatını kolaylaştıracak tüm akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz.
  6. Çevreye Saygılı Şehirler: Tabiat içinde, canlı veya cansız tüm varlıklarla birlikte uyum içinde bir hayat sürdürebilmemizi sağlayacağız. Sıfır Atık Projesini her kurumumuzda, her evimizde hayata geçireceğiz.
  7. Sosyal Belediyecilik: Erişilemeyen, yardım eli uzatılmayan, hizmet götürülmeyen hiçbir kesim bırakmayacak, kimsesizlerin kimsesi olacağız. İnsana hizmet üreten belediyecilik yapacak, şehirleri imar ederken nesilleri ihmal etmeyeceğiz.
  8. Yatay Şehirleşme: Her şehrimizde pilot uygulamayla başlayıp, zaman içinde genişleterek, yatay şehirleşme modelimizi ülkemizin her yerine yaygınlaştıracağız. Kentsel dönüşüm alanları ile yeni imara açılan bölgelerde, bu modele öncelik vereceğiz.
  9. Halkla Birlikte Yönetim: Belediye faaliyetleriyle ilgili kararlara, şehir sakinlerinin, özellikle de muhtarların ve sivil toplum kuruluşlarının en üst seviyede katılımını temin edeceğiz. Belediyemizden hizmet alan vatandaşlarımız için bir “Şehirli Hakları” bildirgesi hazırlayacağız. Belediye sınırları içinde yaşayan herkesin katılımıyla toplanacak Şehir Meclislerinde, önemli kararları ortak akıl ile alacağız.
  10. Tasarruf ve Şeffaflık: Hangi kaynaktan gelirse gelsin belediye bütçesine giren her kuruşta yetiminden gazisine, işçisinden yaşlısına herkesin hakkı olduğunu aklımızdan asla çıkarmayacağız. Belediyelerimizde hakka, adalete, maşeri vicdana, hukuka aykırı davranan hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız.
  11. Değer Üreten Şehirler: Bunun için şehirlerimizi gayrimenkul odaklı zenginleşme aracı olmaktan çıkartıp, insanın kültürel ve ekonomik üretkenliğinden kaynaklanan katma değerle güçlenen mekânlar haline getireceğiz.
 8. Adana’da ‘intihar oyunu’ Mavi Balina ile mücadele için özel ekip kuruldu

  mavı balına

  Adana’da 13 yaşındaki bir çocuğun “Mavi Balina” oyunu nedeniyle olduğu iddia edilen intiharının ardından polis özel bir ekip kurdu.

  Adana İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş tarafından Toplum Destekli Polis ve Siber Suçlarla Mücadele ekiplerine konuyla ilgili talimat verildi.

  Kurulan özel ekip, sokaklarda dolaşarak kent sakinlerini ve çocukları bu oyuna karşı uyardı ve oyunun tehlikelerini anlatan broşürler dağıttı.

  Emine Karadağ'ın, 'mavi balina' adlı oyunu oynarken, 21 Ocak'ta babasının av tüfeğiyle intihar etmesinin ardından Toplum Destekli Polis ve Siber Suçlarla Mücadele ekiplerine talimat verdi.

  Ekipler, çocuklara ve ailelerine, bu oyun yüzünden birçok kişinin yaşamına son verdiğini belirterek, bu oyundan uzak durulmasını istedi.

  Türkiye’de şu ana kadar en az dört çocuğun Mavi Balina oyunu nedeniyle intihar ettiği düşünülüyor. Son olarak Adana’da 13 yaşında bir kız çocuğu intihar etmiş ve bu çocuğun Mavi Balina oyununu oynadığı öne sürülmüştü.

 9. 2018'de ihracat %7 artışla 168,23 milyar dolar oldu

  TICARET

  Türkiye'nin ihracatı 2018 yılında 2017'ye kıyasla yüzde 7 artış göstererek 168,23 milyon dolara yükselirken, ithalat ise yüzde 4,6 azaldı ve 223,39 milyar dolar oldu.

  Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan 2018 yılına ilişkin geçici dış ticaret verilerine göre, dış ticaret açığı da yüzde 28,4 düşerek 55,16 milyar dolara geriledi.

  2017'de yüzde 67,1 ihracatın ithalatı karşılama oranı da 2018 sonu itibarıyla yüzde 75,3'e çıktı.