Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Bakan Albayrak'ın açıkladığı verilere göre elektrik üretiminin neredeyse yarısı 2018 yılında yerli kaynaklardan yapıldı

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "yerli kaynaklardan enerji üretiminde rekor kırılarak cari açığın düşmesine büyük katkı sağlandığını" söyledi.

  View more on twitter
 2. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Basında yer alan 'Güvenli bölge ile ilgili anlaşmaya varıldı' iddiaları doğru değil

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

  Quote Message: Basında yer alan "Güvenli bölge ile ilgili olarak anlaşmaya varıldı" iddiaları doğru değil, halen müzakereler sürüyor. Bir oldu bitti ile YPG/PYD terör örgütünü koruyan bir tampon bölge kurulması çabalarını reddediyoruz, burası bir güvenli bölge olacaktır. ABD ile müzakerelerimizin temelini bu oluşturuyor. Trump'ın 20 mil olarak ifade ettiği bu bölge, burada yaşayanları ve Türkiye'yi koruyacaktır. Trump'ın ortaya koyduğu iradaden sonra ilgililerin ortalığı bulandırması anlaşılır değil.
  Quote Message: Bir terör örgütüne destek verilerek başka bir terör örgütü yok edilemez. Buraya gelen yetkililiere (ABD), YPG/PYD ile ilgili nihani planınız nedir diye açıkça sorduğumda bir cevap veremediler. Güvenli bölgenin bizim açımızdan net amacı bellidir, bu konuda Amerikalılar ve Ruslarla görüşmelerimiz devam ediyor.
  İbrahim Kalın
 3. Ocak ayında en az 155 işçi hayatını kaybetti: 10'u çocuk işçi

  İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi (İSİG) Ocak ayında en az 155 işçinin hayatını kaybettiğini raporladı: "Yüzde 82’sini ulusal ve yerel basından; yüzde 18’ini ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla Ocak ayında en az 155 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi."

  • 155 emekçinin 135’i ücretli (işçi ve memur), 20’si kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

  • Ölenlerin 11’i kadın işçi, 144’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, ticaret, eğitim işkolları ve organize sanayide gerçekleşti.

  • 3’ü 14 yaş ve altında olmak üzere 10 çocuk işçi (üçü tarım, biri gıda, ikisi tekstil, biri ağaç, biri ticaret, biri metal işçisi ve biri hurdacı) yaşamını yitirdi.

  • Ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, gemi/tersane, belediye/genel işler, metal, tekstil, ağaç, enerji ve güvenlik işkollarında gerçekleşti.

  • En fazla ölüm nedeni zehirlenme/boğulma ezilme/göçük, trafik/servis kazası, kalp krizi ve yüksekten düşme.

  • Ölenlerin 3’ü (yüzde 1,93) sendikalı işçi, 152 işçi ise (yüzde 98,07) sendikasız.

  İSİG meclisi
 4. Bakan Kurum'un Salda Gölü'ne millet bahçesi projesine CHP'li Belediye Başkanı Özbek destek çıktı: Rant alanı olacağını düşünmüyorum

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'ne "Salda Millet Bahçesi yapacağız" açıklamasına ilçenin CHP'li Belediye Başkanı Nuri Özbek, "Çok güzel bir yatırım olacağını düşünüyorum. Avrupai bir şekilde olacağını düşünüyorum ve her şekilde destekliyorum" diyerek destek çıktı.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum geçen haftaki Burdur programı kapsamında, Yeşilova ilçesindeki 'Türkiye'nin Maldivleri' olarak bilinen Salda Gölü'nde inceleme yaptı.

  Bakan Kurum'un "Salda Gölü çevresine 300 bin metrekarelik alana 'Salda Millet Bahçesi' yapacağız ve bu da bir ilk olacak" açıklaması sosyal medyada çokça tartışıldı.

  Salda Gölü etrafındaki kumların çok özel bir şekilde korunması gerektiğine vurgu yapan kimi sosyal medya kullanıcıları millet bahçesi projesine karşı çıktı.

  Quote Message: Yapılacak millet bahçesi Salda Gölü'ne çok şey katacaktır. Projeyi görmeden birçok kişi karşı çıkıyor. Gördüğünüz gibi burada her şey düzensiz. Millet bahçesi ile buralar düzene girecek. Millet bahçesi Yeşilova turizmine çok şey katacaktır. Biz Yeşilova'yı, Salda Gölü'nü tanıttık ama gelen misafirlerimiz için oturma yerleri, yatma yerleri yapamadık, tuvalet yapamadık sit alanı olduğu için. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunu aştı. Çok güzel bir yatırım olacağını düşünüyorum. Göle en çok zarar veren barajlardır."
  Quote Message: Bu projenin yüzde 40'lık alanı bize ait. Bizden proje istediler. Belediyeye ait tapu olan yerleri de projenin içerisine koyduk. Betonlaşma olacağını düşünmüyorum. Millet Bahçesi içerisinde betonlaşma yok. Bazıları 'rant alanı' diyor. Rant alanı olarak düşünmüyorum. Diyelim ki küçük yöresel pazar yeri yaptılar ve bunu vatandaşa kiraya verdiler. Vatandaş da burada ürettiğini satacaktır. Çok yerde bunu gördük.
  Quote Message: İnanıyorum ki Yeşilova halkı da bu şekilde karar verecektir. Ama daha proje gelmeden sanki göl Yeşilova'dan gidiyormuş, göl ortadan kaldırılacakmış gibi imaj yaratılıyor. Yanlış şeyler yapılıyor. Ben yatırım gelmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım. Projeyi görmeden herkes karşı çıkıyor. Çok güzel olacağını düşünüyorum. Güneş enerjisinden faydalanarak göl kenarı ışıl ışıl olacak. Gece gündüz göl kenarında oturulabilecek. Vatandaş zevk alacak. Adam İstanbul'dan kalkıp geliyor. Bir saat göl etrafında geziyor. Sonra ne yapacak? Oturacağı, dinleneceği bir yer olmasın mı? Yeşilova'ya katkı sağlamak istiyorsak gelen insanları Yeşilova'da tutmamız gerekiyor. from Nuri Özbek Yeşilova Belediye Başkanı
  Nuri ÖzbekYeşilova Belediye Başkanı
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 5. Bucak'ta 300 kişi hafta sonu mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye gitti

  Burdur'un Bucak ilçesinde hafta sonu 300'e yakın kişi mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurdu. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin, "Tedbir amaçlı ilçenin sularını kestik, şok klorlama yapıyoruz" dedi.Hastaneye gelenlerin tamamı ayakta yapılan tedaviden sonra taburcu edildi.

  Quote Message: Şu anda rahatsızlanmaların sudan kaynaklandığına ilişkin bilgi yok. Tedbir amaçlı ilçenin sularını kestik, şok klorlama yapıyoruz. Çeşitli mahallelerden numuneler alındı. 48 saat sonra belli olacak. Yaklaşık 45 bin insanın yaşadığı bir şehirde 300 kişinin hastaneye müracaatını hemen suya bağlamamız mümkün değil. Ayrıca son günlerde aşırı yağışlardan dolayı yüzeydeki suların taban suları ile birleşmesinden dolayı bir etki midir, değil midir, laboratuvar sonuçlarına göre açıklama yapabiliriz. from Yalçın Sezgin Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili
  Yalçın SezginBucak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili
  Hastane
 6. Benzin fiyatlarına bu gece yarısı 6 kuruş zam gelmesi bekleniyor

  Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre benzine bu gece yarısından itibaren 6 kuruş zam gelmesi bekleniyor. LPG fiyatlarında da 14 kuruş artış öngörülüyor.

  Doların geçtiğimiz hafta 5,35 TL'ye çıkması, Brent petrol fiyatlarının yükselmesi, uluslararası piyasalarda motorin ve benzinin fiyatlarının artması zammın gerekçeleri arasında gösteriliyor.

  29 Ocak'ta benzinin fiyatında 17 kuruş indirim yapılmış ve benzin birçok ilde motorinden ucuz hale gelmişti.

  Benzin zam
 7. Balıkesir Adliyesi’nde zehirlenenlerin sayısı en az 54 oldu

  Balıkesir Adliyesi

  Balıkesir Adliyesi’ndeki gaz sızıntısı nedeniyle zehirlenenlerin sayısı en az 54 oldu.

  Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı “Adliye boşaltıldı. İtfaiye ile de görüştük. Karbondioksit sızması kontrol altına alındı. Zemin katta, bu gazın dağıldığı alanda, teknik alanda inceleme devam ediyor. Araştırma tamamlandığında kamuoyuna bilgi vereceğiz. Zehirlenmiş vakalara gerekli müdahaleleri yapıyoruz. Önceliğimiz bu" dedi.

  Cumhuriyet Başsavcısı Kaplan ise "Yaralı sayısının fazla olmasının sebebi, o bölgede yaralıları kurtarmaya çalışan personelin de bulunması. Mide bulantısı veya kusma şeklinde kendini gösterdi. İlk etapta zemin katta, arşivde 3 kişilik grupta hayati tehlike var. Adli ve idari soruşturmalar başlatıldı" diye konuştu.

  Bugün öğlen saatlerinde Balıkesir Adliyesi'nde, zemin kattaki yangın tüplerinden henüz belirlenemeyen nedenle sızan karbon monoksit nedeniyle çok sayıda kişi zehirlenmişti.

 8. Burun eti ameliyatının ardından hayatını kaybeden 24 yaşındaki Leyla Sönmez'in ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı

  Adana'da özel hastanede yapılan burun eti ameliyatından sonra şikayetleri dolayısıyla kaldırıldığı yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybeden 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Leyla Sönmez'in ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı.

  Leyla Sönmez, operasyonun ardından alındığı odada karın ağrısı çekmeye başladı. Sönmez'in ailesi bunun üzerine doktora ve hemşirelere haber verdi.

  Doktorların, "Kızınız naz yapıyor. Bir şeyi yok. Yakında taburcu edeceğiz" sözleri üzerine aile, kızlarının iyileşmesini bekledi. Fakat Sönmez'in ağrıları arttı ve kan kusmaya başladı.

  Ameliyattan 3 gün sonra fenalaşıp Adana Şehir Hastanesi'ne kaldırılan Leyla, buradan da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edildi. Leyla Sönmez'in duran kalbi, doktorların müdahalesiyle yeniden çalıştırıldı. Yoğun bakım servisine alınan genç kızın iç organlarının çöktüğü tespit edildi.

  Yoğun bakım ünitesinde iki gün kalan Sönmez yaşamını yitirdi.

  Genç kızın cenazesi, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu'nun morguna kaldırıldı.

  Kızlarının ölümünde ameliyatta görevli doktorun ihmali olduğunu öne süren baba Ali Haydar Sönmez, avukatları aracığılıyla suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

  İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Adana Valiliği’nin talimatlarıyla olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

  Leyla Sönmez
 9. Balıkesir Adliyesi'nde sızan gazdan 34 kişi zehirlendi, dört kişinin durumu ağır

  Balıkesir Adliyesi'nde, zemin kattaki yangın tüplerinden henüz belirlenemeyen nedenle sızan gazdan 34 kişi zehirlendi.

  Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu adliyeye gelerek incelemelerde bulundu.

  Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, adliye binasının zemin katında bulunan yangın tüplerinden sızan karbonmonoksit gazından şu ana kadar 34 kişinin zehirlendiğini, zehirlenenlerden dördünün durumunun ağır olduğunu belirtti.

  Balıkesir Adliyesi
 10. Uludağ'da otelin çatısındaki kar düştü, iki kişi yaralandı, bir kişi kayıp

  Bursa Uludağ'da bir otelin çatısındaki kar kütlesi vatandaşların üzerine düştü.

  Kar kütlesi altından yaralı olarak çıkarılan iki kişi, tedavi edilmek üzere Bursa'daki hastanelere sevk edildi.

  Kayıp olan bir kişiye ise ulaşılmaya çalışılıyor.

  Kar altında kaç kişinin olduğu henüz bilinmiyor.

  Asker
 11. Celal Doğan, DSP'den Gaziantep büyükşehir belediye başkanlığına adayı oldu

  Gaziantep'in eski büyükşehir belediye başkanı olan, HDP'nin eski milletvekili Celal Doğan, Demokratik Sol Parti’den (DSP) Gaziantep büyükşehir belediye başkanlığına adayı oldu.

  Celal Doğan, DSP Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Genel Başkan Önder Aksakal ile görüştü. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Doğan ve Aksakal, ortak açıklama yaptı.

  Quote Message: Tek çıkar yolunun ayak oyunları olduğu siyasi anlayış ortamından, geçmişi tertemiz, mazisi onurla dolu, siyasette hiç kirliliğe bulaşmamış bir partinin adayı olma şansı bana nasip oldu. İnsanların geçmişinin güzelliği, geleceğe de ışık tutar. Gaziantep’te hep şunu söylerler; "Efsane başkanımız vardı." Kendilerinin efsane başkanı, efsane liderin partisinde tekrar kamu hizmeti yapmaya talip." from Celal Doğan
  Celal Doğan
  Celal Doğan
 12. Yeni hesaplama yöntemine göre ilk ihracat rakamları açıklandı: Ocak ayında ihracat yıllık yüzde 6,3 yükseldi

  Ocak ayında özel ticaret sistemine göre ihracat yıllık yüzde 5,93 artışla 13,71 milyar dolar oldu.

  İthalat yüzde 27,01 azalarak 15 milyar 709 milyon dolar olarak meydana geldi.

  Dış ticaret açığı 2018 yılı Ocak ayındaki 9 milyar 98 milyon dolar seviyesinden yüzde 72,08 oranında azalarak 2 milyar 538 milyon dolar seviyesine geriledi.

  Genel ticaret sistemine göre ise ocak ayı ihracatı yüzde 6,3 artışla 13.9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

  İhracatın ithalatı karşılama oranı bu verilere göre yüzde 73'ü aştı.

  En fazla ihracat yapılan ülkeler ise sırasıyla Almanya, İtalya ve İngiltere oldu.

  İhracat rakamları ilk kez ‘Özel Ticaret Sistemi’nin yanı sıra ‘Genel Ticaret Sistemi'yle hesaplandı.

  Bundan sonra ihracat rakamlarının iki sisteme göre de açıklanacağı belirtildi.

  Quote Message: Tüm dünyada dış ticaret istatistikleri iki ana kategoride gruplandırılmaktadır; “Genel Ticaret Sistemi (GTS)” ve “Özel Ticaret Sistemi (ÖTS)”. Genel Ticaret Sistemi (GTS), Gümrük alanlarına ve serbest bölgelere giren ve çıkan mallar da dış ticaret verisinde kaydedilmektedir. Özel Ticaret Sistemi’nde (ÖTS) ise gümrük sınırı esas alınmaktadır. Bu tanıma göre serbest bölgeler ve gümrük antrepoları gümrük sınırı dışında yer almaktadır.
  Quote Message: Ticaret Bakanlığı olarak 2019 yılı Ocak ayı itibariyle, çok daha kapsamlı olan ve dünyadaki büyük ekonomilerin kullandığı Genel Ticaret Sistemine göre de kayıtları analiz etmeye ve açıklamaya başlıyoruz. Biz Bakanlık olarak 2019 yılı verilerini hem ÖTS hem de GTS olarak vermeye başlayacağız. from Ticaret Bakanlığı
  Ticaret Bakanlığı
  Ticaret
 13. Ocak ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı bir önceki yıla göre yüzde 59,02 daraldı

  Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) bugün açıkladığı verilere göre 2019 yılı Ocak ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarında satışlar, bir önceki yıla göre %59,02 oranında azaldı.

  2019 yılı Ocak ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %58,74 azaldı ve 10.979 adet oldu.

  2019 yılı Ocak ayında hafif ticari araç pazarı 2018 yılının Ocak ayına göre %59,91 azaldı ve 3.394 adet olarak gerçekleşti. Geçen sene 8.465 adet satış yaşanmıştı.

  Araba satışı
 14. Deniz Kuvvetleri'nden 36 kişi hakkında Gülen cemaati soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi

  Ankara'da Gülen cemaatine yönelik soruşturma kapsamında 10'u görevde olan 36 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

  AA'nın Başsavcılık kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Gülen cemaati üyeleriyle ankesörlü telefonlar üzerinden iletişim kurdukları öne sürülen biri binbaşı 36 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

  Savcılığın talimatıyla harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 10'u halen görevde bulunan şüphelilerden 23'ünü yakaladı.

  Donanma
 15. Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 20,35 oldu

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre enflasyon Ocak ayında yıllık yüzde 20,35 oldu. Aylık olarak ise yüzde 1,06 geldi.

  Ocak ayında en yüksek fiyat artışı aylık olarak yüzde 6,43 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görüldü.

  Çeşitli mal ve hizmetlerde aylık yüzde 3,62, sağlıkta yüzde 3,56, eğlence ve kültürde yüzde 3,18, lokanta ve otellerde yüzde 1,07 fiyat artışı yaşandı.

  Yıllık olarak en yüksek fiyat artışı da yüzde 30,97 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görüldü.

  Aylık en fazla düşüş gösteren grup ise yüzde 7,95 ile giyim ve ayakkabı, ardından da yüzde 3,10 ile konut oldu.

  En çok biberin fiyatı yükseldi

  TÜİK verilerine göre aylık olarak en yüksek fiyat artışı gözlenen ürünlerin başında yüzde 87,87'lik bir yükselişle çarliston biber geldi.

  Patlıcanın aylık fiyatı yüzde 80,94, ıspanağın yüzde 67,63, sivri biberin yüzde 63,84 yükseldi.

  Gıda enflasyonu ise yıllık yüzde 30,97 oldu.

  Enflasyon