Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Canlı sayfamızın sonuna geldik

  Türkiye'de gün boyu yaşananları aktardığımız canlı sayfamızın bugünlük sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Şule Çet davasının ilk duruşması sona erdi: Sanıkların tutukluluğunun devamına karar verildi

  İrem Köker

  şule çet

  Ankara'da üniversite öğrencisi Şule Çet'in 24 Mayıs'ta bir plazanın 20'nci katından düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın ilk duruşması bugün yapıldı.

  Yargılamaya bakan Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi ara kararını açıkladı. Sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın tutukluluk hallerininin devamına karar verildi. Dava 15 Mayıs’a 2019 tarihine ertelendi.

  sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Arand’ın ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

  Duruşma sonunda verilen ara karara göre, maktulün vücudundaki kırıklar ve darbelerin düşme öncesi mi, sonrası mı oluştuğuna, maktulde bulunan sanıkların DNA örneklerinin maktule nasıl geçmiş olabileceğine ve sanıkların telefonlarındaki mesajlara dair ayrıntılı bilirkişi raporları talep edildi.

  Ara karar göre;

  • Özel bilirkişilerden alınan raporlarda yer alan tespitlere istinaden maktulün boğazında kemik kırılmasının bulunup bulunmadığı, kalça kısmında ısırık olup olmadığı, maktuldeki bütün kırıkların düşme sonucu oluşup oluşmayacağı, maktulün düşmeden önce herhangi bir darbeye maruz kalıp kalmadığı, böyle bir bağın tespit edilmesi halinde bu darbenin düşmeden önce mi, sonra mı olduğu hususlarıyla ilgili yeniden ayrıntılı bir raporun alınmasına
  • Şule Çet'in 3-4 parmak tırnağında Berk Akand'a ait DNA örnekleri çıktığından, bu DNA örneklerinin Akand'ın maktulle selamlaşma şeklinde basit bir el sıkışma ile maktule gçip geçmeyeceğine ilişkin istanbul Adli Tıp Kurumu'ndan yeniden rapor alınmasına
  • Sanık Akand ile tanık Pınar Turgut'un cep telefonlarını, rızaları halinde bilirkişiye teslim edilerek tanık Turgut ile Akand arasındaki mesajların içeriklerinin ve gönderilen video ve mesajların hangi saatlerde gönderildiğine ilişkin ayrıntılı rapor alınmasına
  • İlişki olmuşsa PSA (Prostat Spesifik Antijen) sıvısının kaç saat süreyle vücutta kalabileceginin tespit edilerek detaylı inceleme yapılmasına karar verildi.
 3. Rusya'dan Türk iş insanları ve TIR şoförlerine vize muafiyeti

  putin

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkeye iş seyahati için gelen Türk iş insanları ve TIR şöforlerine yönelik vize uygulamasının kaldırılması talimatı verdi.

  Rusya, 24 Kasım 2015'te Rus SU-24 uçağının Türk F-16'ları tarafından düşürülmesi ardından, Türkiye'ye yönelik özel ekonomik önlemler almış ve vize şartı getirmişti.

  Rus medyası, Putin'in bugün imzaladığı kararnameyle bu önlemlerden bazılarını iptal ettiğini bildirdi.

  Putin'in imzaladığı kararnameye göre uluslararası taşımacılık alanında çalışan Türk şoförler, Türkiye'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerine gidenler de dahil olmak üzere kısa süreli iş seyahati için Rusya'ya giden hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları vizesiz olarak giriş yapabilecek.

  Dışişleri Baknaı Mevlüt Çavuşoğlu geçen Ağustos'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmenin ardından, Rusya'nın iş insanı ve resmi pasaportlulara yönelik vize uygulamasını kaldıracağını açıklamıştı.

  Kararnamenin, Türkiye'nin de mütekabiliyet gereği Rusya vatandaşlarına yönelik benzer önlemleri alması şartıyla imzalandığı kaydedildi.

 4. Kartal'da 8 katlı bina çöktü - İstanbul Valisi: Binada 43 kişi kayıtlı

  çöken bina

  İstanbul Kartal'da Orhantepe Mahallesi'nde bulunan 8 katlı bina henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü.

  Bankalar Caddesi, Sema sokak üzerinde bulunan binanın zemin katında konfeksiyon atölyesi bulunuyordu.

  Olay yerinden açıklama yapan Vali Ali Yerlikaya, "Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın zemin artı 7 kat 14 daireli olduğu, 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu biliyoruz. Aynı şekilde Kartal Belediye Başkanı ve İmar Şube Müdürüyle görüştüm. Buranın 1992 yılında 5 katlı ruhsat olduğunu, daha sonra 3 kat kaçak yapıldığını ve iskansız olduğunu söylediler. Üzücü olan bu." dedi.

  Arama kurtarma ekipleri binada enkaz altında kalanları arıyor.

  Saat 16.00 sıralarında çöken binada olay sırasında kaç kişinin olduğu bilinmiyor.

  Orhantepe mahallesi muhtarı Zeki Dağ CNNTürk'e yaptığı açıklamada binanın giriş katındaki atölyede bugün çalışan bulunmadığını belirtmişti.

  Muhtar Dağ ise binaya yönelik belirlenmiş bir risk olmadığını da ekledi.

  Enkazın altında en az iki araç da kaldı.

  Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı açıklamayla Kartal'da çöken binaya ilişkin soruşturma başlatıldığını bildirdi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kartal'daki çöken binanın olduğu yere gidiyor.

  çöken bina
 5. Şule Çet davası: Sanık Çağatay Aksu beraatini istedi

  İrem Köker

  Hem sanık hem de müdahil avukatları ile sanıklara bugünkü duruşma için son sözleri soruldu. Sanık Çağatay Aksu, suçsuz olduğunu belirterek, beraatini istedi. Salonda bulunan sanık yakınları ayağa kalkarak alkışladı.

  Bunun üzerine seyirciler arasında bulunan Çet ailesinin üyeleri bu duruma tepki gösterdi. Seyirciler arasından bir kadın “Siz bizim kızımızı öldürdünüz neyi alkışlıyorsunuz” dedi.

  Aksu’nun avukatı Levent Ekmen ise Çet ailesinin avukatlarını “sosyal medyaya yalan bilgi vererek algı yaratmakla” suçladı. Ekmen ayrıca iddianameyi de eleştirdi.

  Sanık avukatları da iddianameyi eleştirerek, sanıkların suçsuz olduğunu iddia etti.

  Sanık Çağatay Aksu’nun avukatı Levent Ekmen, iddianameye lehlerine olan hiçbir noktanın konmadığını ve bunun sosyal medyada yaratılan algıyla yürütülen bir dava olduğunu belirtti.

  Ekmen, “Şule’ye majör depresyon teşhisi konmuştu. Twitter’da paylaştığı camdan atlayan bir videoyu altına modum notuyla paylaşmış. İntihar şeklini göstermiş” dedi.

  Ekmen, Çet’te bulunan anal ekimoz ve yırtıkların kabızlıktan da olabileceğini söyledi.

  Ekmen, Çet’in son bir yıl içinde attığı Twitter mesajlarının incelenmesini talep etti.

 6. Şule Çet davası - Plazanın güvenlik görevlileri tanık olarak ifade verdi: Çağatay bey çok sakindi, çok rahattı

  İrem Köker

  Şule Çet güvenlik kamerası

  Duruşmanın ikinci bölümünde tanıklar dinlenmeye başlandı.

  İlk olarak Şule Çet'in şüpheli bir şekilde hayatını kaybettiği plazanın güvenlik görevlileri ifade verdi.

  Her iki görevli de olayın yaşandığı gece sanık Berk Akand'ın çok telaşlı olduğunu ancak Çağatay Aksu'nun çok sakin olduğunu söyledi.

  Tanık Akif Deniz, "Çağatay bey çok sakindi, çok rahattı. Sadece 'Haydi gidelim, haydi gidelim' deyip duruyordu. Aşağıya indiklerinde yandaki bayanın nerde olduğunu sorduğumuzda ise Berk Akand 'Çıktı gitti görmedin mi lan' dedi. Aksu arabasıyla ayrıldı. Akand dışarı çıktı, geri geldi ve Çağatay Bey'i arayıp 'Lan neredesin şerefsiz, kız nerede?' diye bağırarak konuştu" şeklinde ifade verdi.

  Diğer güvenlik görevlisi Fatih Abalı da Aksu'nun geri döndüğünü ve Akand ile birlikte üçünün dışarı çıktığını söyledi.

  Abalı, "Dışarıdayken Berk Akand 'Kız nerede?' diye sorup duruyordu. Çağatay Aksu sonunda yukarıyı gösterip 'Düştü' dedi. İçeri girdim polisi aradık" şeklinde konuştu.

  Şule Çet güvenlik kamerası

  Mahkemede 'Çok kötü şeyler oldu' mesajının saatiyle ilgili tartışma

  Tanık Pınar Turgut ile sanık Berk Akand'ın avukatları arasında mesaj saati tartışması da yaşandı.

  Turgut savcılık ifadesinde, Akand'ın kendisine gece 02:39 gibi 'Çok kötü şeyler oldu, bana dön' diye mesaj attığını söylemişti.

  Bu mesaj, gerek savcılık gerekse de savunma makamı için o gece yaşananların kronolojisi açısından büyük önem taşıyor.

  HTS kayıtlarına göre, Turgut ve Akand'ın o gece mesajlaştığı ve telefonda görüştüğü görülüyor ancak her ikisi de mesajları sildiği için içeriği bilinmiyor.

  Turgut mesajın içeriği ve saati konusunda mahkemede ifadesini değiştirmedi. Sanık Akand ise bu mesajı sabah saatlerinde karakolda attığını savunuyor.

  Gerekli incelemenin yapılması ve mesaj içeriklerine ulaşılabilmesi için hem Turgut hem de Akand telefonlarını mahkemeye sundu.

  Tanıkların, sanıkları teşhis etmekte zorlandığı da mahkeme kayıtlarına girdi.

  Tanıklar buna gerekçe olarak da, sanıkların olay gecesi güvenlik kameralarındaki hallerine göre, kilo verdikleri, saç şekillerini değiştirdikleri, sakallarını kestikleri ve duruşmaya takım elbiseyle gelmelerini gösterdiler.

 7. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Ruhban Okulu'nu ziyaret etti

  Stelyo Berberakis

  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Ruhban Okulu'nda

  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye ziyaretinin son gününde İstanbul'da Ayasofya müzesini gezdi ve sonrasında Heybeli Ada Ruhban Okulu'nu ziyaret etti.

  Aleksis Çipras'a bu gezisi süresince Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti.

  Ruhban Okulu'nun içinde bulunan kilisede, Fener Rum Patriği Bartolomeos'un yönettiği ayine katılan Çipras, duygulu olduğunu ifade ettiği konuşmasında "..bir "Bir sonraki Ruhban Okulu ziyaretimi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte okulun açılışı için yapmayı diliyorum." dedi.

  1971 yılında kapatılışından sonra Ruhban Okulu'nu ziyaret eden Yunanistan Başbakanı olan Çipras, resmi kabul salonunda yaptığı konuşmada Türk-Yunan dostluğunu pekiştirmek istediğini de söyledi.

  Çipras Ruhban Okulu'ndaki konuşmasını Yunanca yaptı ve konuşması sırasında salonda tercüman bulunmaması da dikkat çekti.

  Yunanistan Başbakanı Çipras, okulun bahçesine İbrahim Kalın ile birlikte fidan dikti.

  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras
 8. Açlık sınırı '1957 TL'ye, yoksulluk sınırı 6745 TL'ye ulaştı'

  Taksim ve insanlar

  Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi'nin yayımladığı araştırmaya göre, açlık sınırı 1957 TL, yoksulluk sınırı 6745 TL'ye ulaştı.

  Veriler, Ocak 2019 dönemi baz alınarak, dört kişilik bir ailenin temel beslenme ihtiyaçları üzerinden hesaplandı.

  Araştırmada, "2003 yılının Ocak ayında 4 kişilik bir aile günlük minimum 14.5 TL'ye sağlıklı beslenebilirken bugün ancak 65.22 TL'ye sağlıklı beslenebilmektedir." kıyaslaması da yer aldı.

  Aynı kıyaslamaya göre, "2003 yılı Ocak ayında 435 TL olan açlık sınırı 16 yılda 4.5 kat arttı" denildi.

 9. Şule Çet'in babası İsmail Çet: Kızımın ekonomik sıkıntıları yoktu

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  Şule Çet davası bir saatlik aranın ardından devam ediyor.

  Şule Çet'in babası İsmail Çet ve abileri Şenol Çet, Ercan Bıçak ve İbrahim Bıçak sanıklardan şikayetçi olduklarını belirtti.

  Mahkeme başkanı yakınlara, Şule Çet'in maddi sıkıntıları olup olmadığını ve neden üniversite okurken çalıştığını sordu.

  Baba İsmail Çet, "Kızıma aylık 500 lira gönderiyordum, 400 lira da burs alıyordu. İlk yılı yurtta kaldı. Sonra 3 arkadaşıyla ev tuttu. Erkek arkadaşı falan olduğundan bahsetmedi. Ekonomik sıkıntıları yoktu" dedi.

  Abileri ise, Şule'nin ekonomik sıkıntıları olduğu hakkında bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

  Duruşma tanıkların ifadeleriyle devam ediyor.

 10. Bakan Albayrak: İş Bankası hisseleri konusunda Meclis adım atacak

  Berat Albayrak

  Ankara'da bir grup gazeteciyle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CHP'nin İş Bankası'ndaki hisseleri konusunda Meclis'in adım atacağını ifade etti.

  Berat Albayrak konu ile ilgili yaptığı açıklamada değişikliğin piyasa açısından da pozitif bir etkisi olacağını savundu ve "İş Bankası, Türkiye'nin en başarılı bankalarından biri sahiplik ve bilanço olarak daha güven verici bir yapısı olur" dedi.

  Hürriyet gazetesinde de açıklamaları yer alan Bakan Albayrak, büyüme başlığında ise "yüzde 2.3'lük hedefinin tutturulacağını" söyledi.

  Albayrak, "Fiyatlara karşı haftaya önemli adımlar atacağız." diyerek şöyle konuştu:

  Quote Message: Gıda terörünün perde arkasına baktık. Gördük ki felaket tellallığı yapanlar bazı siyasi partilerden aday. Şaşırmamak lazım ülkenin canına kasteden terör örgütlerine destek olanlar mutfağına mı kast etmeyecek."
 11. Şule Çet'in ağabeyi Şenol Çet: Kardeşimin yükseklik korkusu vardı, intihar etmiş olamaz

  BBC Türkçe'den İrem Koker, Çet'in ailesi ve avukatı ile konuştu.

  View more on youtube
 12. HDP, Gaziantep ve Adıyaman'da aday göstermiyor

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  HDP

  HDP, Gaziantep ve Adıyaman'da da aday göstermiyor.

  Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü Saruhan Oluç bugün yaptığı açıklamada bazı il ve ilçelerin belediye başkan adaylarını açıklayarak şunları söyledi.

  Quote Message: Kürt illerinde kayyumların gasp ettiği yerlerde kazanmak, kayyumların olmadığı ve HDP'nin olmadığı belediyeleri kazanmak; Batı'da ise iktidara kaybettirmek ve aynı zamanda kazanmak. Bu kadar basittir taktiğimiz. Hem kazanacağız hem de iktidara kaybettireceğiz"

  İzmir, İstanbul, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday çıkartmayan HDP, bu kentlere Gaziantep ve Adıyaman'ı da dahil etti. HDP Gaziantep'te DSP adayı Celal Doğan'ı, Adıyaman'da Saadet Partisi adayı Ahmet Faruk Ünsal'ı destekleyecek. HDP'nin belediye başkan adaylarını açıkladığı şehirler ve ilçelerin listesi ise şöyle:

  Ağrı - Merkez: Yeliz Karaaslan - Abdurrahman Doğar

  Bingöl - Merkez: Hatice Kavran - Hişyar Özsoy

  Diyarbakır- Çınar: Necla Tamriş - Bedri Kaya

  Erzurum - Hınıs: Nurcan Felekoğlu - Mehmet Bayraktar

  Iğdır - Halfeli: Merve Madak - Hasan Safa

  Mersin - Akdeniz: Emine Şilan Yüksekkaya - Aleddin Erdoğan

  Muş - Varto: Ülkü Karaaslan - Mahmut Yalçın

  Siirt - Merkez: Berivan Helen Işık - Resul Kaçar

  HDP Tunceli'de EMEP, ESP ve Partizan'dan oluşan Dersim Devrimci Güç Birliği adıyla seçime giriyor.

  Tunceli Merkez: Nurşat Yeşil - Hıdır Demir

  Hozat: İlknur Doğan - Nesimi Ataş

  Pertek: Mustafa Taşkale

  Mazgirt: Ali Ekber Saratlı

  Akpazar: Songül Doğan - Orhan Çelebi

  Nazımiye: Rahime Kızılkan - Özkan Arslan

  Ovacık: Serpil Argın - Sinan Zenk

  Pülümür: Gürol Yılmaz

  Çemişgezek: Süleyman Karadağ

  Konya

  Büyükşehir: Hangül Işık - Gıyasettin Almaz

  Cihanbeyli: Serap Kaya - Mehmet Yalçın

  Meram: Arif Baş Karatay - Abdurrahman Aslan

  Ereğli: Sıddık Atıcı

  Selçuk: Ramazan Ot

  Şanlıurfa

  Viranşehir: Roza Yazmacı - Hıdır Oktay

  Ceylanpınar: Narin Gezgör - Mehmet Ali Kahraman

  Bozova: Rabia Aslan - Mahmut Çakmak

  Yalova: Semra Gönenç - Yüksel Akın

  Muğla: Dilek Dobrucalı - Mehmet Polat

  Denizli: Şerife Yıldırım - Musa Aydın

  Balıkesir Büyükşehir: Ali Kenanoğlu

 13. Berk Akand'ın ifadesi: Çağatay bana 'Şule pencereden gitti' dedi

  İrem Köker

  Davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Berk Akand da ifade vermeye başladı.

  Çağatay Aksu ifadesinde, Şule Çet’i plazaya Berk Akand’ın davet ettiğini söylemişti.

  Berk Akand ise avukat sorusu üstüne "Önce Çağatay davet etti, sonra ben de söyledim" dedi.

  Akand ifadesinde şunları aktardı:

  Quote Message: Ofise gittik, içmeye devam ettik, muhabbet edip eğleniyorduk. Sonra ben sızdım. Çağatay Aksu beni uyandırdı, uyku sersemiydim etrafımı göremiyordum. Çağatay bana "Şule gitti, biz de gidelim. Şule pencereden gitti" dedi. Ben inanmadım, "Bak çantası, telefonu burada" dedi. Ben durumu anladıkça korktum endişelendim travma yaşadım."
 14. MİT Tır'ları davası: Enis Berberoğlu'nun avukatlarının yargılamanın durdurulması talebi reddedildi

  Enis Berberoğlu

  MİT TIR'ları davasında, Enis Berberoğlu'nun avukatlarının yasama dokunulmazlığı gerekçesiyle yargılamanın durdurulması talebi reddedildi.

  Aynı davada, Can Dündar'ın dosyasının ayrılmasına karar veren mahkeme, Enis Berberoğlu ile Erdem Gül'ün son savunmalarının alınması için duruşmayı 15 Mayıs'a erteledi.

  Görüntülerin yayınlanması nedeniyle, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve eski Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül'ün "Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım" suçundan yargılanıyor.

 15. Şule Çet davasında olay gecesine ait WhatsApp yazışmaları aktarıldı: 'Ben geldim içiyorum, hadi çık gel gel'

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  Sanık Çağatay Aksu savunmasında Şule ile ağabey-kardeş ilişkisi olduğunu ve 'Şule'ye dokunmadığını' söyledi.

  Fakat Şule Çet'in avukatı Umur Yıldırım ve tutuklu sanık Berk Akand'ın avukatı, mahkemeye sunulan Whatsapp konuşmalarında, Aksu'nun Şule'ye emir veren yazışmalarının yer aldığını hatırlattı:

  Berk Akand'ın avukatı Hüseyin Ayan: Elimde 11 sayfadan ibaret Çağatay ve Şule'nin mesajlaşmaları var. Şule'nin emir altında olduğu, Çağatay'ın emreden olduğu anlaşılıyor. Olayın olduğu akşam, Yelken Plaza'ya girmeden önce Rıfkı isimli mekanda otururken, "Ben geldim içiyorum, hadi çık gel gel" diyor, Çet, "Uyukluyordum" diyor.

  Sonra Çağatay yine, "Taksiye bin gel" diyor. Şule de "Peki" diyor. Hemen 10 dakika sonra da bindim diye mesaj atıyor. Yani hemen hazırlanıp çıkıyor.

  Şule Çet'in avukatı Umur Yıldırım: Olay gününden birgün önce Çağatay, Şule'ye yazıyor, "Yarın çözmeye çalışalım senin sorunu" diyor. Şule ise mesajında, 'İş bulmam lazım, gelir sağlamam lazım' diyor. O da ertesi gün, 'Taksiye bin gel' diye emir veriyor, çünkü işçi-işveren durumu var.

  Umur Yıldırım: Rıfkı isimli mekandalarken, Şule ev arkadaşına "15 dakika sonra orada mısın" diyor. Mekandan ayrılırken bunların yanından ayrılmak istiyor aslında. Sonraki mesajlarında, 'Biliyordum böyle olacağını, ne bileyim ben, ne yapayım?' diyor. 02.45'te, 'Of analog' diye mesaj atıyor. Bundan sonra mesajlar kesiliyor.

  'Şule'ye dokunmadım'

  Mahkeme başkanı bu aşamada Aksu'ya, Şule'nin arkadaşına attığı "Of analog" mesajının anlamını ve neden bu mesajı attığını sordu.

  Bu kelimenin argoda anal ilişki anlamını taşıdığını söyledi.

  Aksu ise, "Bunları nereden çıkarıyorlar bilmiyorum, Şule'ye dokunmadım" dedi.

  Mahkeme başkanının Şule'nin anal bölgedeki ekimozları ve cinsel taciz buluntularını tespit eden adli tıp raporunu hatırlatması üzerine, dava dosyasında öyle bir adli tıp raporu olduğunu bilmediğini iddia etti.

 16. Şule Çet davası yoğun güvenlik önlemleri altında başladı

  İrem Köker

  Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan duruşmada, cinayet ve cinsel saldırı ile yargılanan sanıklar, ilk kez hakim karşısına çıkarıldı.

  Sanıklar için salonda yoğun güvenlik önlemleri alındı, etraflarında jandarma tarafından etten duvar oluşturuldu. Müdahil talebinde bulunan bazı avukatlar sanıkların yüzünün görülmediğini, yüz yüze yargılama hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle itiraz etti.

  Dava öncesi bazı kadın dernekleri müdahillik talebinde bulundu. Hakim bu talebi reddetti. Dernekler ve milletvekilleri gerekçe beyanında bulunmak istedi. Müdahillik gerekçelerini dile getirdiler ancak hakim kararını değiştirmedi. Çet ailesi ve Aile Bakanlığı’nın talepleri ise kabul edildi.

  Ardından sanıkların savunmasına geçildi. Sanık Çağatay Aksu tüm suçlamaları reddeti. Aksu Çet’i pencereden sarkar bir halde bulduğunu ve içeri çekmeye çalıştığını söyledi.

  İlk olarak diğer sanık Berk Akand’ın avukatı, Aksu’ya çapraz sorgu yaptı. Avukat, mücadele yaşandığı iddia edilen camın önündeki sehpanın yerinde olduğunu hatırlattı.

  Aksu da cam ile sehpa arasında mesafe bulunduğu için burasının bozulmadığını söyleyerek yanıt verdi.

  ‘Hakkınızı nasıl helal edeceksiniz?'

  Aksu çapraz sorgu sırasında verdiği yanıtlarla salondakilerin tepkisini çekti.

  Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım’ın sorusu üstüne verdiği yanıt polemik uyarısı alınca Aksu, “Hep bizimle polemiğe girildi biraz da biz girelim” dedi.

  Bir başka müdahil avukatının sorularına da ‘dedektif misin, olay yeri inceleme misin’ diye yanıt verdi. İzleyici sıralarında oturanların tepki göstermesi üzerine salona dönüp ‘hakkınızı nasıl helal edeceksiniz’ dedi.

 17. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Sözde Ermeni soykırımı iddiaları siyasi bir yalandır

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 24 Nisan'ı sözde Ermeni Soykırımını Anma Günü olarak ilan eden açıklaması ile ilgili yaptığı açıklamayı kınayarak, "Sözde Ermeni soykırımı iddiaları hiç bir hukuki temeli olmayan, tarihi gerçeklere aykırı, siyasi bir yalandır. Türkiye açısından hiçbir hükmü yoktur." dedi

  İbrahim Kalın
 18. Şule Çet davası sanığı Çağatay Aksu: Hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum

  Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan duruşmada, sanıklardan Çağatay Aksu, ilk kez hakim karşısına çıkarıldı.

  Aksu duruşmada şu ifadeleri sarf etti:

  "Hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum, önce Allah'a sonra mahkemenin vicdanına güveniyorum. Buraya gelenler ya bir şey bilmiyor ya da her şey gösteriş amacı taşıyor. Şule’nin hayatı tozpembe değildi. Parasızlık, ailevi, sınıfta kalma, evini taşıma sorunları vardı. Ağabey-kardeş gibiydik, kafası dağılsın diye çağırdım.

  Bütün gece müzik dinlemekten başka bir şey yapmadık. İntihar etmeden önce psikolojik durumu gayet iyiydi."

  View more on twitter
 19. Şule Çet davasının ilk duruşmasına kadın örgütleri geniş bir katılım gösteriyor

  Şule Çet davası kadın örgütleri

  Üniversite öğrencisi Şule Çet'in 24 Mayıs'ta Ankara'da bir plazanın 20'nci katından düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesiyle ilgili davanın ilk duruşması, Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

  Tarafların yanında, kadın örgütleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de davaya geniş bir şekilde katılım gösteriyor.

  #şuleçetiçinadalet etiketi de Türkiye'deki twitter kullanıcıları arasında "en çok paylaşım yapılan" başlıklar arasında bulunuyor.

  View more on youtube

  BBC Türkçe servisinden İrem Köker ve Fundanur Öztürk davayı takip ediyor.

  View more on twitter
  View more on twitter

  Sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand, ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıla kadar hapis cezası istemiyle ilk kez hakim karşısına çıkacak.

  Aksu ve Akand olayın hemen ardından ifadeleri alınarak serbest bırakılmış ancak oluşan kamuoyu baskısı ile derinleşen soruşturma sonrası cinayet ve cinsel saldırı suçlaması ile tutuklanmıştı.

  Olaydan hemen sonra 'intihar' diye başlatılan ve sonrasında savcısı değişen soruşturmada, Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın 'kasten öldürme' 'cinsel saldırı' ve hürriyetten yoksun bırakma' suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.