Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. AKP ve MHP 51 ilde, CHP ve İYİ Parti 50 ilde ittifak yapıyor

  Siyasi partiler, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliğine aday göstereceği isimlerin listesini seçim kurullarına verdi.

  Listelerin teslimi için öngörülen süre, saat 17:00 itibarıyla doldu.

  AKP ve MHP 51 ilde, CHP ve İYİ Parti ise 50 ilde ittifak yapacak.

  HDP; Ankara, Mersin, Aydın, Bursa ve Antalya'da büyükşehir belediye başkanlıkları için aday göstermedi.

  İdris Naim Şahin Saadet Partisi'nin, Mehmet Fatih Bucak ise CHP'nin adayı oldu.

  Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberinin tamamı için tıklayın.

  Yerel seçimler
 2. İstanbul merkezli dünyaca ünlü oyun şirketi Peak Games, reklamlarının çalıntı olduğuna dair iddialara yanıt verdi

  2010 yılında İstanbul'da kurulan ve dünya çapında üne kavuşan Peak Games'in dün akşam Türkiye televizyonlarında yayımlanan reklamı büyük ses getirmişti.

  Ancak reklamın araba şirketi Audi'nin 2017 yılında yayımladığı reklam ile çok benzer olması sosyal medyada tepki topladı.

  Peak Games, sosyal medyadan yaptığı açıklamada özgün içeriğe büyük önem verdiklerini, bu yüzden reklamı durduklarını açıkladı. Reklam şirketi hakkında da hukuki süreç başlatıldığı aktarıldı.

  Reklamı, Medina Turgul DDB reklamcılık şirketi yapmıştı.

  Crunchbase internet sitesinde yer alan rakamlara göre Peak Games bugüne kadar toplamda 18 milyon dolar yatırım aldı.

  Şirketin geçen yılın sonunda Toon Blast oyunu sayesinde 200 milyon dolar gelir elde ettiği aktarıldı.

  Peak Games bazı dünyadaki en iyi oyun geliştiriciler listesinde ilk 10 içinde yer alıyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
 3. Milas'taki maden kazasında son işçinin de cesedi çıkarıldı, olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı

  Muğla'nın Milas ilçesinde feldspat madeninde devrilen kayanın altında kalan 3 işçiden 24 yaşındaki Servet Çapacıoğlu'nun da cesedi çıkarıldı.

  DHA'nın haberine göre, olayla ilgili 3 kişi hakkında gözaltı kararı çıktı. Jandarma ekipleri, zanlılardan şirket sahibi M.A.K. ile şirket yetkisi S.A.'yı gözaltına aldı. Hakkında gözaltı kararı bulunan ancak ulaşılamayan Ö.K.'nin arandığı belirtildi.

  Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, işletmenin ruhsatsız olduğu iddialarını yalanladı.

  TMMOB Maden Mühendisleri Odası, maden kazasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

  Açıklamada, "Son Maden Kanunu değişikliğinde olduğu gibi madencilik mevzuatı; sektörün, üniversitelerin, meslek odalarının ve sendikaların görüşleri alınmadan "Ben yaptım oldu" anlayışı ile düzenlenmeye devam edildiği sürece bu kazalar ne yazık ki sürecek ve ölümler devam edecektir" denildi.

  View more on twitter
 4. "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan yargılanan Berna Laçin beraat etti

  Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşım nedeni ile hakkında, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istenen Berna Laçin Eşiz hakkında beraat kararı verildi.

  İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına Berna Laçin Eşiz katılmadı. Laçin'i avukatı temsil etti.

  Laçin'in Avukatı Bekir Sinan Akboğa, yazılı savunma sunarak müvekkilinin beraatine karar verilmesini talep etti.

  Mahkeme, sanığın üzerine atılı suçun unsurları bulunmadığı gerekçesi ile beraatine karar verdi.

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Berna Laçin Eşiz'in çocuklara yönelik cinsel istismar ve öldürme eylemlerinin tartışıldığı dönemde sosyal medya hesabında 3 Temmuz 2018'de idam cezasına ilişkin paylaşımda bulunduğu, bu paylaşımın muhtelif sosyal medya hesaplarında yoğun tepkilere neden olduğu, bunun üzerine şüpheli hakkında soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

  İddianamede Laçin'in "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmişti.

  Laçin attığı tweetinde, "'İdam çözüm olsaydı Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı! Konuşturmayın şimdi beni! Bırakın artık bilim insanları, nörologlar, psikiyatrlar, psikologlar, toplum bilimciler, hukukçular el birliği verip çare üretsin. Devlet, tribün sesleriyle toplum inşa etmez!" demişti.

  View more on twitter
 5. Nöbetçi noter uygulaması başlıyor

  Quote Message: Çok yakın zamanda nöbetçi noter uygulamasını ülkemizde görmeye başlayacağız. İlk olarak nöbetçi noter uygulamasına cumartesi ve pazarla başlayacağız. Sonra da hafta içi belli saatlere kadar kapsamı genişletilebilir. from Abdülhamit Gül Adalet Bakanı
  Abdülhamit GülAdalet Bakanı
  Adalet Bakanı
 6. DSP, İstanbul büyükşehir belediyesine Muammer Aydın'ı aday gösterdi

  DSP, İstanbul büyükşehir belediyesine Muammer Aydın'ı aday gösterdi

  Muammer Aydın, DSP Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor; aynı zamanda eski İstanbul Barosu başkanı.

  Aydın, İstanbul büyükşehir belediyesine 2014 yılında da aday olmuştu.

  2014 yılı kampanyasından
  Image caption: 2014 yılı kampanyasından
 7. İnsan Hakları Derneği: Çocuk hakları ihlalleri sonucu 2018'de Doğu ve Güneydoğu'da en az 41 çocuk yaşamını yitirdi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  İnsan Hakları Derneği, 2018 Yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller Raporunu açıkladı.

  Çatışmalı ortamdan etkilenme sonucu, resmi hata ve ihmal sonucu, faili meçhul saldırı, mayın ve sahipsiz bırakılan patlayıcılar sonucu, sınır hatlarında vurulanlar, çocuk işçiliği, kuşkulu çocuk ölümleri ve intiharları gibi konularda İHD'nin yapmış olduğu araştırma verilerine göre 2018 yılında Doğu ve Güneydoğu'da en az 41 çocuk yaşamını yitirdi, 64 çocuk yaralandı.

  Bu verilere göre 2018 yılında aile içinde ve toplumsal yaşam alanlarında karşılaştıkları şiddet sonucu 7 çocuk yaşamını yitirdi, 14 çocuk yaralandı, 92 çocuk istismara maruz kaldı, 4 çocuk ise kaçırılarak alıkonuldu.

  İHD, raporunda 2018 yılında İş sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin verilerine de yer verdi. Buna göre 2018 yılı içinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, çalışmaya zorlanan en az 22 çocuk hayatını kaybetti.

  Raporda yer alan bazı veriler şöyle:

  • 2018 yılında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde; 1 çocuk güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucunda yaşamını yitirdi, 1 çocuk yaralandı. Silahlı çatışma sonucunda 1 çocuk yaralandı, bombalı saldırılar sonucunda 1 çocuk yaşamını yitirdi.
  • Resmi hata ve ihmal sonucunda 3 çocuk yaşamını yitirdi, 46 çocuk yaralandı.
  • Mayın ve sahipsiz bırakılan patlayıcıların infilak etmesi nedeniyle 2 çocuk yaşamını yitirdi, 2 çocuk yaralandı.
  • 2 çocuk kuşkulu bir şekilde, 3 çocuk da intihar sonucunda yaşamını yitirdi, 4 çocuk intihara teşebbüs etti.
  • 2018 yılında, toplumsal gösterilerde veya ev baskınları sonucu, en az 54 çocuk gözaltına alındı, 5 çocuk tutuklandı. 2 çocuk gözaltında işkenceye maruz kalırken, 3 çocuk ise gözaltı yerleri dışında ve 2 çocuk tutuldukları hapishanede işkenceye ve kötü muameleye maruz kaldı.
  İHD
 8. Kılıçdaroğlu: Aydınları gazetecileri hapse atıp ne yapacaksınız?

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

  Quote Message: İstinat mahkemesi Cumhuriyet gazetesinin cezasını onadı. Bunun neticesinde yine hapse girecekler. Musa Kart bunların başında. Dünyaca ünlü bir karikatürist. Aydınları gazetecileri hapse atıp ne yapacaksınız? Türkiye’nin itibarını zedeliyorsunuz. Türkiye’de yargının bağımsız olduğunu kimse söyleyemiyor. Bu kararın hakka ve hukuka uygun bir karar olduğunu kabul edebilir miyiz? Hayır. Gazetecilerin hele hele aylardır hapiste olup iddianamesinin yazılmadığı birçok kişi Türkiye’de demokrasinin kan kaybettiğini anlatıyor aslında. Parti meclisi üyemizin de aylardır haksız yere içeride tutulması ayrı sorundur. Eren Erdem’i serbest bırakan mahkeme tutukluluğuna devam dedi. Bunlar hakim mi? Merak ediyorum. Adalete en büyük zararı adalet mensupları veriyor.
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
  Image caption: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
 9. Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında soruşturma başlattı

  Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında, HDP İl Başkanlığınca 19 Aralık 2018'de düzenlenen "Halk Buluşması"nda yaptığı konuşmayla ilgili olarak iki ayrı suçtan soruşturma başlattı.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre Temelli'ye yöneltilen suçlamalar "terör örgütü propagandası yapmak" ve "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama".

  Temelli aynı zamanda milletvekili olduğu için 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 146. maddesinde belirtilen hüküm kapsamında "görevsizlik kararı" verildi.

  Dosya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

  HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısı çıkışında, Sezai Temelli hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Buldan, "Her zaman olan bir şey. Ne yazık ki AKP hükümeti böyle ayakta kalmanın yollarını arıyor. Bu da onlardan biri. Çok umursadığımız bir şey değil" dedi.

  Sezai Temelli
  Image caption: Sezai Temelli
 10. Tıbbi cihaz sektörü devlete zam çağrısı yaptı: Bazı ameliyatlar için çok önemli malzemeler alınamıyor

  Tıbbi cihaz sektörü temsilcileri, Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) en az yüzde 25'lik zam çağrısı yaptı.

  Reuters'ın haberine göre sekiz yıldır güncellenmeyen fiyatlar nedeniyle firmaların hayatını sürdüremez duruma geldiği, bazı ameliyatlar için önemli malzemelerin alınamadığı, bazı markaların da Türkiye piyasasından çekilmeye başladığı duyuruldu.

  SGK'nın çeşitli hizmetler için tespit ettiği fiyatlar SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) fiyatları olarak adlandırılıyor.

  Konuyla ilgili ortak bir açıklama yapan Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) ile Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Tıbbi Malzeme İmalatçıları İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (ORDER) her yıl kurala bağlı olarak fiyat artışına gidilmesi talebinde bulundu.

  Reuters'ta Ekim ayında yayınlanan haberde, kur nedeniyle uğranılan zararın yanı sıra, aksayan kamu ödemeleri ve güncellenmeyen SUT fiyatlarının tıbbi cihaz firmaları arasında kapanma ve iflaslara neden olduğu belirtilmişti.

  Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Tıbbi Malzeme İmalatçıları İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (ORDER) Başkanı Erkin Delikanlı da 2018 Ağustos ayından bu yana ortopedi alanında bazı ameliyatlar için çok önemli malzemelerin alınamadığını, kalp pillerine ve kapaklarına ulaşılamadığını, değerli bazı yabancı markaların Türkiye piyasasından çekildiğini söyledi.

  Quote Message: SUT oranında en az yüzde 25'lik artış olması gerek. Dolayısıyla bu civarlarda bir artış olması halinde hem tıbbi cihaz açısından hem de sağlık hizmeti sunucuları, özel hastaneler, üniversite hastaneleri ve Sağlık Bakanlığı hastaneleri açısından bütün tarafların nefes alacağını düşünüyoruz. from Metin Demir SEİS Başkanı
  Metin DemirSEİS Başkanı
  Quote Message: Ameliyat eldiveni dahi yok durumuna girdi. Maalesef ülkemizde 2018 Ağustos ayından bu yana skolyoz ameliyatı için çok önemli malzemeler alınamıyor, kalp pillerine ve kapaklarına ulaşılamıyor. from Erkin Delikanlı Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Tıbbi Malzeme İmalatçıları İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (ORDER) Başkanı
  Erkin DelikanlıOrtopedi ve Omurga Cerrahisi Tıbbi Malzeme İmalatçıları İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (ORDER) Başkanı
  Tıp
 11. Honda, Civic Sedan modelinin Türkiye'de üretimini 2021'de sona erdirecek

  Japonya merkezli Honda, Civic Sedan modelinin Türkiye'de üretimini 2021'de sona erdireceğini açıkladı.

  Ancak Türkiye'de operasyonlarına devam edeceğini aktardı.

  Şirket aynı zamanda Türkiyeli yatırımcılarıyla yapıcı bir diyalog içinde kalmaya devam edeceklerini belirtti.

  Honda
 12. İstinaf Mahkemesi, Cumhuriyet davası kararını onadı

  İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (İstinaf), Cumhuriyet davası kararını onadı.

  Karar uyarınca 5 yıla kadar hapis cezası almış olan Kadri Gürsel, Güray Öz, Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Emre İper, Önder Çelik, Bülent Utku ve Hakan Kara’nın cezası kesinleşmiş oldu.

  Davada 5 yılın üzerinde hapis cezası alan Hikmet Çetinkaya, Orhan Erinç, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Aydın Engin, Ahmet Kemal Aydoğdu ve Ahmet Şık’ın cezaları Yargıtay’da incelenebilecek.

  Karar uyarınca temyiz incelemesini istinaf mahkemesinin yaptığı Cumhuriyet davasında yargılananlar, kalan cezaları için tekrar cezaevine girecekler.

  Avukatların ilk tahminlerine göre yeniden cezaevine girecekler ve hapis yatacakları süre şöyle:

  Bülent Utku: 1 yıl 7 ay 20 gün

  Güray Tekin Öz: 1 yıl 23 gün

  Önder Çelik: 1 yıl 23 gün

  Musa Kart: 1 yıl 23 gün

  Hakan Karasinir: 1 yıl 23 gün

  Mustafa Kemal Güngör: 1 yıl 23 gün

  Yusuf Emre İper: 7 ay 14 gün

  Süreler konusunda son kararı İnfaz Hakimliği verecek.

  Cezaları 5 yıldan az olanların Yargıtay'a başvuru yapma hakkı bulunmuyor.

  Cumhuriyet
  Quote Message: Mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu, mahkumiyet hükümleri yönünden cezaların kanuni bağlamda uygulandığı anlaşıldığından, istinaf başvurusunda bulunan Cumhuriyet savcısı ve sanıklar müdafilerinin ileri sürdüğü nedenler yerinde görülmemiştir. from İstinaf Mahkemesinin kararında yer alan ifadeler
  İstinaf Mahkemesinin kararında yer alan ifadeler
 13. Gülen yapılanmasına yönelik farklı illerde çok sayıda operasyon yürütülüyor

  Jandarma'da 52 astsubay hakkında gözaltı kararı verildi

  Sabah saatleri itibariyle Türkiye'nin farklı illerinde Gülen teşkilatına yönelik operasyonlar gerçekleştiriliyor.

  Ankara'da Jandarma Genel Komutanlığında görevli 52 muvazzaf astsubay hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

  Diğer yandan Muğla, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Gaziantep, Samsun, Zonguldak, Balıkesir, Kocaeli ve Bingöl'de eş zamanlı operasyon başlatıldı.

  Operasyonlarda 67'si muvazzaf 71 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

  Bütün bu operasyonların kapsamında toplamda 300 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği tahmin ediliyor.

  Polis
  Image caption: Arşiv fotoğrafı
 14. Eski bakan Fikret Ünlü hayatını kaybetti

  Eski bakanlardan Fikret Ünlü hayatını kaybetti.

  Ünlü, hayatını 2006 yılında kaybeden eski başbakan Bülent Ecevit tarafından kurulan 56 ve 57'nci hükümetlerde Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştı.

  Fikret Ünlü, bir süredir kanser tedavisi görüyordu.Fikret Ünlü için 21 Şubat Perşembe günü TBMM önünde tören düzenlenmesi planlanıyor.

  Ünlü'nün Cuma günü memleketi Karaman'ın Ermenek ilçesi Balkusan köyünde toprağa verilmesi bekleniyor.

  Fikret Ünlü
 15. Binali Yıldırım meclis başkanlığını Celal Adan'a devretti

  MHP İstanbul milletvekili Celal Adan, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini bitirdi.

  Bundan önce üç dönem daha milletvekilliği yaptı. Plan ve Bütçe ve Adalet Komisyonu Üyeliği yaptı.

  TBMM başkanvekili olarak görev yapıyordu.

  Quote Message: TBMM Başkanlığından dün itibari ile çekildim. Görevi bugün Celal Adan'a devrediyorum. Gönlüm rahat. from Binali Yıldırım
  Binali Yıldırım
  Binali Yıldırım