Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Canlı anlatımımız sona erdi.

  Türkiye'de gün boyu yaşananları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın bugünlük sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Mansur Yavaş'tan Mehmet Özhaseki'ye suç duyurusu

  mansur yavaş

  Ankara'da 'Millet İttifakı'nın desteklediği CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, rakibi AKP'li Mehmet Özhaseki'ye, katıldığı bir televizyon programında kendisi hakkında isim kullanmadan sarf ettiği sözler nedeniyle 'iftira', 'suç uydurma' ve 'hakaret' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

  Mansur Yavaş'ın hazırladığı suç duyurusu dilekçesi , avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verildi.

  Mehmet Özhaseki'nin Mansur Yavaş için 'terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım ettiği' iddiasında bulunarak, TCK'nın 267'nci maddesince 'iftira' suçunu işlediği ayrıca Yavaş'a karşı 'hakaret' ve 'suç uydurma' fillerini işlediği ileri sürülen dilekçede, şöyle denildi:

  Quote Message: 'Bahsedilen yorumlar ile müvekkilin kişilik hakları ayrıca zedelenmektedir. Yavaş'ın milliyetçiliği, vatan sevgisi ve başta PKK, FETÖ olmak üzere terör örgütlerine olan tutumu tüm Türkiye'nin yakından bildiği bir gerçekliktir. İçinde bulunduğumuz seçim döneminde bahsi geçen iftiralarla dolu konuşma ulusal bir kanalda yapılarak halkı yanıltma amacı taşımakta, Yavaş'ın itibarını zedeleme amacı güdülmektedir. Seçim dönemi içinde dahi bu konuşmalar ifade özgürlüğünün sınırlarını aşmakta olup kabul edilemez niteliktedir. Hiçbir seçim çalışması hiç kimseye, ülkesini seven bir politikacıya terör örgütü mensuplarını desteklediği şekilde bir iftira atma hakkını vermez, yasanın böyle bir davranışı korumadığı ortadadır"
 3. Suriyeliye ait işyerini silahla devralmaya çalışan 6 kişi yakalandı

  güvenlik kamerası görüntüsü

  İstanbul Esenyurt'ta bir Suriyeliye ait oto yıkama işyerini silah zoruyla devralmak istediği iddia edilen 6 şüpheli polis operasyonuyla yakalandı.

  Demirören Haber ajansı, Orhangazi Mahallesi’nde börekçi dükkanını işleten M.U'nun, beraberindeki bir grupla bitişiğinde bulunan oto yıkama dükkanına geldiğini ve burada çalışanların kafasına silah dayayıp, işletmenin kendilerine devredilmesini istediğini bildirdi.

  Tehditler savuran M.U. ve beraberindeki şahıslar bir hafta sonra geldiklerinde işletmeyi devir alacaklarını söyleyerek dükkandan ayrıldı.

  Şahısların dükkandan ayrılmasının ardından, çalışanlar durumu işletme sahibi olan Suriyeli Manar Canaan’a aktardı. İşyeri sahibi, durumu polise bildirdi. Şikayet üzerine polis, şüphelilerin oto yıkamaya geleceği günü beklemeye başladı.

  Geçen Salı günü M.U. ve beraberindeki 5 kişi, oto yıkamaya geldiği esnada orada bulunan Gasp Büro Amirliği ekipleri harekete geçti.

  M.U.’nun silahına uzandığı esnada ekipler, şüpheliyi ve beraberindeki 5 kişiyi etkisiz hale getirerek gözaltına aldı. M.U.’ya ait olduğu öğrenilen börekçide yapılan aramada ise ‘Uzi’ görünümlü bir adet pompalı tüfek ele geçirildi.

  Emniyette ifadeleri alınan şüphelilerin çok sayıda suç kaydının olduğu ortaya çıktı.

 4. '2018 yılı mazot ve gübre destek ödemeleri başlıyor'

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilerin beklediği 2018 yılına ait mazot ve gübre destek ödemelerinin yarından itibaren ödenmeye başlayacağını açıkladı.

  Yazılı açıklamada Pakdemirli çiftçilerin T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre yarından itibaren ödemeleri almaya başlayacaklarını belirtti.

  Açıklamada "Kimlik numarasının son hanesi 8 olan çiftçilerimize yarın saat 18.00'den sonra ödeme yapmaya başlayacağız. Kimlik numarasının son hanesi 4 ve 6 olan çiftçilerimize ödemeleri 01 Mart 2019'da, kimlik numarasının son hanesi 0 ve 2 olan çiftçilerimize ise 8 Mart 2019'da ödeme yapılacak. 2018 yılına ait Mazot ve Gübre Desteklemeleri çerçevesinde, 2 milyon 126 bin 968 çiftçimize mazot desteği olarak 2.331.292.114 TL, gübre desteği olarak ise 540.946.712 TL ödeyeceğiz. Toplamda çiftçilerimize 2.872.197.508 TL ödemiş olacağız." dendi.

  View more on twitter
 5. Turkcell hisseleri, geçen yıl bilançosunun TL'deki değer kaybıyla baskılanması ve bu yıl hedeflerinin 2018 gerisinde açıklanmasıyla yüzde 5 düştü

  Turkcell'in net kârı TL'nin sert değer kaybettiği 2018'de finansman giderlerinin etkisiyle sınırlı değişim göstererek bir önceki yıla göre yüzde 2,1 artışla 2 milyar lirada kaldı.

  Şirketin hisseleri ise bir önceki yıla kıyasla zayıf kalan 2019 hedeflerinin ardından yüzde 5 üzeri geriledi.

  Turkcell'in dün akşam açıkladığı 2019 hedefleri, şirketin 2018 gerçekleşmelerinin altında kalacağına işaret etti.

  Turkcell 2019 gelir büyüme hedefini yüzde 16-18 aralığında, FAVÖK marjı hedefini yüzde 37-40 aralığında ve yatırım harcamaları hedefini yüzde 16-18 aralığında belirledi.

  Turkcell dördüncü çeyrek net kârını ise TL'nin söz konusu dönemde toparlanmasına bağlı olarak finansman giderinin azalmasının yanı sıra vergi giderindeki düşüşün etkisiyle yüzde 300 artırarak 864 milyon liraya yükseltti.

  Operasyonel kârlılığının bir göstergesi olan FAVÖK geçen yılın tamamında yüzde 41,1 artarak 8.8 milyar liraya, marjı ise 6 puan artışla yüzde 41.3'e yükseldi. FAVÖK marjı yüzde 39-41 olan hedefi aştı.

  Şirketin yatırım harcamalarının gelirlerine oranı ise yüzde 18.5 ile hedefler dahilinde kaldı.

  Quote Message: 2018 küresel ve yerel piyasalarda zorlu makroekonomik şartların egemen olduğu, küresel ticaretin yavaşladığı, gelişen pazarlardan sermaye çıkışının yaşandığı ve Türk Lirası'nın yabancı para birimlerine karşı değer kaybettiği bir yıl oldu. Buna rağmen, başlangıçtaki hedeflerimizi aşan güçlü bir performans sergiledik. from Kaan Terzioğlu Turkcell CEO'su
  Kaan TerzioğluTurkcell CEO'su
  Kaan Terzioğlu
 6. TCMB'nin brüt döviz rezervi 15 Şubat itibarıyla 78 milyar dolara geriledi

  Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, TCMB'nin brüt döviz rezervi 15 Şubat itibarıyla bir önceki haftaya göre yaklaşık 250 milyon dolar azalışla 78,13 milyar dolara geriledi.

  Altın rezervleri 15 Şubat itibarıyla 20.43 milyar dolarla yatay kalırken; toplam rezerv ise 98.55 milyar dolara geriledi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta başında yaptığı açıklamada Merkez Bankası rezervlerinin yeniden 100 milyar dolara geldiğini belirterek, "Burada kalamayız, daha iyi yere gideceğiz" demişti.

  TCMB
 7. CHP'nin TBMM başkanı adayı Grup Başkanvekili Engin Altay oldu

  CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis Başkanlığı için partisinin adayı oldu.

  AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın istifasının ardından Meclis Başkanlığı seçimi için adaylık başvuruları başladı.

  Pazar günü yapılacak seçim öncesi CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç ile Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Engin Altay'ın başvuru dilekçesini geçici Meclis Başkanı Celal Adan'a teslim etti.

  Quote Message: CHP grubu olarak uzun yıllar siyasetin içerisinde olan, grup başkan vekilliği yapan, iletişim konusunda herkese hoşgörüyle yaklaşan, siyasi partilerle doğru bir diplomasi yürüten değerli arkadaşımız Engin Altay'ı aday olarak gösterdik. from Engin Özkoç CHP Grup Başkan Vekili
  Engin ÖzkoçCHP Grup Başkan Vekili
  Grup Başkanvekili Engin Altay
  Image caption: Grup Başkanvekili Engin Altay
 8. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şimdiki kuyruk yokluk değil bereket kuyruğu

  tayyip erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli'de yaptığı mitingde tanzim satış noktalarıyla ilgili de konuştu ve satış noktalarında oluşan kuyrukların "bereket kuyruğu" olduğunu söyledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan "Diyorlar ki Ak Parti kuyruk getirdi. İki kuyruk var biri yokluk kuyruğudur. Bu CHP'nin dönemine rastlar. Yaşça benden büyük olanlar yağ kuyruklarını, benzin kuyruklarını bilirler. Ekmek kuyruklarını bilirler. İktidarda CHP vardı, SHP vardı. Birbirlerinden farkları var mı bunların? Şimdiki kuyruk bereket kuyruğu, varlık kuyruğu, fırsatçılara ders verme kuyruğu. Şimdi benim vatandaşım geliyor oralardan yüzde 50 daha ucuz alıyor." diye konuştu.

 9. Çavuşoğlu: Kuzey Kıbrıs çevresinde 2 gemiyle sondaja başlayacağız

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ilerleyen günlerde Kuzey Kıbrıs çevresinde sondaja başlanacağını açıkladı.

  Çavuşoğlu, Aydın'da iş dünyası temsilcileriyle yaptığı toplantıda "Gelecek günlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) çevresinde 2 gemiyle sondaja başlanacak, Karadeniz'deki gemi de oraya kaydırılacak" dedi.

  Çavuşoğlu, "Akdeniz'de Türkiyesiz hiçbir şey yapılamaz. Buna asla müsaade etmeyiz" dedi.

 10. AİHM'den Hasankeyf başvurusuna ret

  hasankeyf

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki Ilısu Barajı inşasının kültürel mirasa zarar verdiği gerekçesiyle yapılan başvuruyu reddetti.

  Prof. Dr. Oluş Arık, Prof. Dr. Metin Ahunbay, Dr. Zeynep Ahunbay, Özcan Yüksek ve Murat Cano tarafından 22 Şubat 2006'da Hasankeyf'te Ilısu Barajı'nın inşasının kültüler mirasa zarar vereceği" şikayetiyle AİHM'ye başvurmuştu.

  Nihai kararda, başvurunun "kabul edilemez" olduğu belirtilerek söz konusu başvurunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) hükümleriyle bağdaşmadığı ifade edildi.

  Karar metnine göre, AİHM kültürel mirasa ulaşma hakkını koruma konusunda başvuruyu Avrupa ve uluslararası alanda ortak bir kavrayış çerçevesinde ele almaya hazırdı. Ancak bu tür koruma genellikle azınlıkların kendi kültürlerini özgürce yaşama ve yerel halkın haklarının ve kültürel miraslarının korunmasına odaklanıyor.

  Mahkeme, Avrupa Konseyi devletleri arasında ya da Avrupa’da başvuruda talep edildiği gibi bir kültürel mirasın ya da bir parçasının korunmasına yönelik evrensel bir hak olduğu yönünde oy birliği ya da eğilim olduğunu gözlemlemedi.

  Mahkeme bu nedenle başvuruyu Sözleşme’nin 35. Maddesi uyarınca uygulanması açısından uygun bulmayarak reddetti.

 11. Deniz Baykal TBMM'de yemin etti

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Video content

  Video caption: Deniz Baykal yemin etti

  Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle uzun süredir tedavi gören CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekili yemini etti.

  Baykal 24 Haziran genel seçimleri ardından, sağlık sorunları nedeniyle yemin edememişti.

  Yemin törenini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de izledi.

  Baykal bir minibüs içinde tekerlekli sandalye ile Meclis'e geldi. Baykal'i taşıyan minibüs giriş kolay ve hızlı olması için iktidar kulisine yakın bahçeden yapıldı. CHP milletvekilleri tarafından karşılanan Baykal'in ricası üzerine Meclis’e gelişinde fotoğraf çekilmesine izin verilmedi. Çekimi engellemek için de milletvekilleri ve güvenlik görevlileri çevresinde adeta etten duvar ördü.

  Genel Kurul'da Kılıçdaroğlu ile yanyana oturan ve sobet eden Baykal, daha sonra kürsüye çıkarak yemin etti.

  TBMM Başkanvekili Levent Gök, “Türk siyasetinin duayeni devlet büyüğümüz Baykal'a hoşgeldiniz diyorum” sözleriyle Baykal'ı kürsüye davet etti.

  baykal

  Baykal kürsüye tüm siyasi parti gruplarının ayakta alkışlarıyla çıktı. Baykal yemin ettikten sonra tüm siyasi partilerin grup başkanvekilleri söz alarak Baykal’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

  16 Ekim 2017’de beyin kanaması geçiren Baykal, o tarihten bu yana tedavi görüyor.

  24 Haziran seçimlerinde hastanedeyken yeniden Antalya milletvekili seçilen Baykal, sağlık durumu elvermediği için, TBMM’nin yeni yasama döneminin başladığı 1 Ekim 2018’deki yemin törenine katılamamıştı. Anayasa gereği, milletvekillerinin ya yeni yasama yolunın başında ya da TBMM Genel Kurulu’nda katıldıkları ilk birleşimde yemin etmeleri gerekiyor. Yemin etmeyen milletvekilleri yasama faaliyetlerine katılamıyor.

 12. Rapçi Ezhel ikinci davadan da beraat etti

  Ezhel
  Image caption: Ezhel 19 Haziran 2018'de cezaevinden tahliye edilmişti

  Şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği gerekçesi ile tutuklu yargılandığı davadan beraat eden Ezhel lakaplı rapçi Sercan İpekçioğlu, aynı suçlamadan dolayı yargılandığı ikinci davadan da beraat etti.

  İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuksuz yargılanan sanık Sercan İpekçioğlu katılmadı.

  Ezhel'in avukatı Fuat Ekin, "Yargılama konusu şarkılar sanat eseri bir bütün olarak değerlendirildiğinde uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek gibi özel bir kastın olmadığı açıktır. Bu sonuçta bir sanat eseri. Nasıl ki zamanında Karacaoğlan müstehcenlik suçundan yargılanmadıysa, günümüzde hukukun bu kadar geliştiği bir dönemde bu modern ozanların eserlerinin bu şekilde ceza hukukuna konu edilmesi kabul edilebilir değildir. Mahkemenizin müvekkilimin beraatına karar vereceği inancındayız" dedi.

  Mahkeme, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesi ile Sercan İpekçioğlu'nun beraatına karar verdi.

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Ezhel olarak tanınan Sercan İpekçioğlu'nun, "Şehrimin tadı", "Küvet" ve "Alo" isimli şarkı sözlerinde uyuşturucu maddeyi özendirdiği savunuluyordu. İddianamede İpekçioğlu'nun, "Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirme" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması talep ediliyordu.

  Ezhel söz konusu suçlamalar nedeniyle geçen yıl yaklaşık 1 ay cezaevinde tutulmuştu.

 13. Reina saldırısı: Üst araması yapmamakla suçlanan polisler hakim karşısına çıktı

  saldırıda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları

  İstanbul'da 1 Ocak 2017'de Reina gece kulübüne düzenlenen, 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin davada, saldırının ardından saldırının faili Abdulkadir Masharipov'u durdurduktan sonra kimlik kontrolü ve üst araması yapmadıkları öne sürülen iki polis memuru hakim karşısına çıktı.

  İstanbul 42. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan ve o dönem Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde polis memuru olan sanık polisler Akif A. Ve Süleyman G. katıldılar.

  Her iki sanık da suçlamaları reddetti.

  Sanık polis Akif A. "Benim eylemi yapan şahsı durdurduğum, kimlik kontrolü ve üst araması yapmadan serbest bıraktığım iddia ediliyor. Bununla ilgili görüntüler olduğu söyleniyor. Ben görüntüleri izledim, görüntülerdeki kişinin ben olup olmadığımı bilmiyorum, görüntüler net değil. Olay günü faili durdurup durdurmadığımı üst araması ve kimlik kontrolü yapıp yapmadığımı da hiç hatırlamıyorum. Atılı suçu kabul etmiyorum" dedi.

  Diğer sanık Süleyman G. ise "(Failin) Üzerinde açık renk bir gömlek, beyaz tenli ve 25 yaşlarında olduğu belirtiliyordu. Ambulanslar, zırhlı araçlar geliyordu. Sesi duyan herkes kaçışmıştı. Ben kimseyi durdurduğumu hatırlamıyorum. Telsizden yapılan tarife göre o çevrede görüp şüphelendiğimiz hiç kimse olmadı. Telsizden denize atladığı söylenince bizim tarafımızdan geçme olasılığı kalmadığını düşündük. Ben hiç Reina önüne gitmedim. Hep bulunduğum yerde kaldım. Oradan izledim. Olayları takip ettim. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum" diye konuştu.

  Savunmaların tamamlanmasının ardından sanıkların fotoğrafları çekilerek dosyaya konuldu. Mahkeme, dosyanın bilirkişiye gönderilerek görüntülerdeki kişilerin sanıklar olup olmadığı hususunda rapor düzenlenmesine karar verdi. Sanıkların duruşmalardan vareste tutulmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

  Olayla ilgili olarak 39'u tutuklu 58 sanık yargılanıyor.

  İddianamede zanlı Abdulkadir Masharipov hakkında, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçu ve olayda ölen 39 kişi için ayrı ayrı olmak üzere 40 kezağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

  Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

 14. 30 metre yükseklikte güvenlik önlemi olmadan çalışan işçiler durduruldu

  inşaat ve işçi

  Marmaris'te yapımı süren caminin minaresinde işçilerin hiçbir güvenlik önlemi olmadan çalışmasının görüntülenip yetkililere haber verilmesi üzerine, inşaat çalışması durduruldu.

  İŞçiler, Armutalan Mahallesi'ndeki Hacı Salih Camii'nin 30 metre yüksekliğindeki minaresinde hiçbir güvenlik önlemi olmadan çalışıyordu.

  Görüntülerde işçilerin iskeleye yerleştirdikleri 20 santimetre genişliğindeki kalasların üzerinde, bir elleriyle işlerini yaparken diğer elleriyle iskeleye tutunduğu, baret ya da halat kullanmadıkları görülüyordu.

  Yetkililere haber verilmesi üzerine inşaat çalışması durduruldu.

  DHA, cemaatten toplanacak bağışlarla baret, eldiven ve çeşitli güvenlik ekipmanları alındıktan sonra işçilerin tekrar onarıma başlayacağını duyurdu.

 15. Jandarma Genel Komutanlığı'na 27 bin 180 personel alınacak

  süleyman soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanlığı'na bu yıl 27 bin 180 personel alımının planlandığını açıkladı.

  Jandarma Genel Komutanlığı 2018 Yılı Emniyet ve Asayiș Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Soylu, Jandarma'nın 2017'de 102 bin 763 olan personel sayısının 2018'de yüzde 22 artırıldığını, 2017'de yüzde 58 olan profesyonelleşme oranının 2018'de yüzde 64'e çıkarılmış olduğunu belirtti.

  Soylu, bu alımlar sayesinde 2017'de 53 yeni jandarma komando taburu, 2018'de 17 yeni komando taburu, 9 jandarma komando bölüğü, 4 cezaevi koruma taburu, bir ilçe jandarma ve 18 karakol komutanlığı kurulduğunu söyledi.

 16. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz DP'den aday oldu

  Burhanettin Kocamaz

  Evrakı İl Seçim Kurulu’na geç teslim edildiği gerekçesiyle İYİ Parti’den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olamayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın Demokrat Parti’den (DP) aday olduğu açıklandı.

  DP Mersin İl Başkanı Tural Kadızade, “An itibariyle Burhanettin Kocamaz Demokrat Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayımızdır” dedi.

  Kocamaz, 31 Mart yerel seçimlerinde MHP’den aday gösterilmeyince istifa ederek İYİ Parti’ye geçmiş ve İYİ Parti’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştu.

  Ancak Kocamaz'ın adaylığı 19 Şubat’ta evrakının İl Seçim Kurulu’na teslimi saat olan 17.00’den yarım saat sonra gerçekleştiği için kabul edilmemişti.

  Kocamaz "ihanet var" demişti

  Kocamaz evraklarının Seçim Kurulu'na teslim edilmediğini öğrenmesinin ardından yaptığı açıklamada "Tarsus'ta cenazedeydim. 17.00'ye 5 kala bana bir haber geldi, 'dosyalar verilmemiş' diye. Hemen Mersin'e geldik; ama yarım saat sürüyor Tarsus'tan. O arada 17.26'da teslim edilmiş. Burada kesin bir ihanet var. Parti Genel Merkezimiz evrakların teslimiyle ilgili bir arkadaşı görevlendirmiş. Onların artık nedeninin tam bilemiyoruz; ama daha önce Cumhur İttifakı adayının 1,5 ay önce söylediği bir söz vardı. 'Göreceksiniz Burhanettin Kocamaz İYİ Parti'den de aday olamayacak' gibi. Herhalde onun içini doldurmaya çalıştılar. İtirazda bulunduk; ama oradan nasıl neticelenecek bilmiyoruz. Burada çok büyük bir ihanet var, hainlik var. Bunlar da mutlaka cezasını çekmeli" demişti.

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de olayla ilgili olarak "Bu, İYİ Parti'ye yönelik 'dahili' operasyondur" diye konuşmuştu.

 17. İstanbul Boğazı sis altında, yüzlerce gemi geçiş için bekliyor

  bekleyen gemi haritası

  İstanbul Boğazı'nda 3 gündür etkili olan sis nedeniyle yüzlerce gemi, Karadeniz ve Marmara'da bekliyor.

  Sis transit gemi geçişlerinde ciddi aksamalara neden oldu. Boğaz'ın kapatılmasıyla Kuzey ve Güney girişinde yüzlerce gemi geçiş için beklemek zorunda kaldı.

  Demirören Haber Ajansı (DHA) uzun süreli beklemelerin küçük ölçekli gemilerde yakıt, kumanya ve su sorunu oluşturduğunu belirtti.

  Gemi şirketleri de taahhüt ettikleri sürede mevcut yüklerini götüremedikleri için de yüzbinlerce dolar zarar ediyor.

  Geçtiğimiz yıl Nisan ayında da İstanbul Boğaz'ında 5 gün süren sis nedeniyle Boğaz, 70 saatten fazla transit gemi geçişlerine kapatılmış, 351 gemi uzun süre beklemek zorunda kalmıştı.

  İstanbul Boğazı ve köprü
  Boğaz'da sis
 18. Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa Parlamentosu raporuna tepki: Taraflı ve önyargılı

  Türkiye ve AB bayrakları

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilerek Genel Kurul'a sevk edilen 2018 Türkiye Raporu Taslağı'na tepki göstererek "kabul edilemez" olduğunu belirtti.

  Türkiye raportörü Kati Piri'nin kaleme aldığı ve 'Avrupa Birliği'nin Türkiye ile katılım müzakerelerini resmen askıya alması' önerisinin bulunduğu rapor dün AP Dış İlişkiler Komitesi'nce onaylanmıştı.

  Aksoy'un yaptığı yazılı açıklamada "Hukuki bağlayıcılığı olmayan, tavsiye kararı niteliğindeki taslak raporda, ülkemizin AB’ye katılım müzakerelerinin resmen askıya alınması çağrısında bulunulması kesinlikle kabul edilemez. Raporda yer alan asılsız iddialar ise, AP’nin ülkemize karşı taraflı ve önyargılı tutumunun yeni bir göstergesidir" ifadesi kullanıldı.

  "Sözkonusu taslak rapora ve tutarsız yaklaşımlarla verildiği anlaşılan değişiklik önergelerine ilişkin olarak gerekli girişimlerde bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz" denilen açıklamada, AP üyelerine "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte yaşanan gelişmeleri ve mevcut reform sürecinin" anlatıldığı belirtildi.

  Açıklamada Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde ve bu yolda reform çalışmalarını sürdürme konusunda kararlı olduğuna da vurgu yapıldı.

  Piri: Başkanlık sistemi otoktratik bir yönetim

  Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması önerisi, AP Dış İlişkiler Komitesi'nde 7'ye karşı 47 oyla kabul edildi. 10 üye de çekimser kaldı.

  AP Türkiye Raportörü Hollandalı parlamenter Piri, raporunda, Türkiye'deki başkanlık sistemini 'açıkça otokratik' bir yönetim olarak tanımladı.

  Piri, gazeteciler, politikacılar ve insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere 50 binden fazla Türk vatandaşının tutuklandığına dikkati çekti.

 19. Ayvacık'ta 5.0 büyüklüğünde deprem: 90 binada hasar oluştu

  ateşin etrafında toplanmış depremzedeler

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde dün akşam 21.23'te meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin ardından ilçede bugün ilk ve orta dereceli okullar 1 gün tatil edildi.

  Türkiye'nin batısındaki birçok yerde hissedilen deprem nedeniyle 57 konut, 25 boş bina, 5 ahır, 2 cami ve 1 okul olmak üzere toplam 90 binada hasar oluştu.

  5,95 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, çok derin olmaması nedeniyle büyük sarsıntı yarattı.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü de büyüklüğünü 5.0 olarak belirlediği depremin merkez üssünü, ilçeye bağlı Tartışık köyü olarak açıkladı.

  Depremde ölen ya da yaralanan olmazken, 21 kişinin korku ve panik nedeniyle hastanelere başvurduğu açıklandı. Bu depremin ardından bölgede en büyüğü 3.6 olan 50'den fazla deprem meydana geldi.

  Depremin ardından yetkililerin uyarısı doğrultusunda Tartışık, Kayalar, Ahmetçe ve Sazlık köylerinde vatandaşlar, geceyi sokakta geçirdi.

  Deprem, Çanakkale, İzmir, Manisa, Kütahya, Eskişehir, Balıkesir, Bursa, Yalova, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ ve Edirne'de hissedildi.