Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de meydana gelen gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamızın sonuna geldik. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Ankara Gar saldırısının gerekçeli kararı açıklandı: Asıl hedef HDP Genel Merkezi'ydi

  Ankara Garı'nda, 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD saldırısı sonucu 100 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili verilen cezaların gerekçeleri açıklandı.

  DHA'nın haberine göre gerekçeli kararda, örgütün asıl hedefinin Ankara'daki HDP Genel Merkezi olduğu; ancak bombayı taşıyacak araç temin edilemediği için mitingin hedef alındığı belirtildi. Ayrıca kararda, örgütün saldırıyı yapma amacının Türkiye'de kaos ve kargaşa ortamı yaratmak olduğu vurgusu yapıldı.

  Türkiye tarihinin en kanlı intihar saldırısıyla ilgili yargı süreci 2 yıl sürmüş, mahkeme heyeti 9 sanığa 101'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti.

  'Saldırıları Yunus Durmaz ve Edremit Türe planladı'

  850 sayfalık gerekçeli kararda, saldırının planlanma aşaması ve saldırı anı detaylı bir şekilde anlatıldı. Kararda, firari sanık İlhami Balı'nın IŞİD'in yöneticisi ve Türkiye sorumlusu olduğu, 'Ebubekir' kod adını kullandığı ve faaliyetlerine Suriye’de devam ettiği belirtildi.

  Kararda, firari sanık Deniz Büyükçelebi’nin de aynı örgütün Türkiye-Suriye sınır sorumlusu olduğu, firari sanık Edremit Türe’nin ölen sanık Yunus Durmaz ile birlikte örgütün Gaziantep yapılanmasını kurup birlikte yönettikleri, örgüt adına Türkiye’de eylem yapacak üyeleri eğittikleri anlatıldı.

  'Genç Ensar ve Genç Muhavitler derneklerinden üye topladılar'

  Kararda, saldırganların Gaziantep’in değişik bölgelerinde depolar kiralayarak eylemlerde kullanılacak silah ve patlayıcı yapımında kullanılacak malzemeleri sakladıkları belirtildi.

  Ayrıca kararda saldırganlar için, "'Genç Ensar', 'Genç Muhavitler' adı altında kurulan derneklerin toplantıları, dini eğitimleri, sosyal faaliyetlerinden de istifade ederek inanç ve ideolojilerine yakın gördükleri insanlardan örgüte sempatizan, yardım eden ve üye kazandırdıkları belirlenmiştir" denildi.

  Ayrıca örgütün saldırının muhtemel sonuçlarını da değerlendirdikleri belirtildi. Örgüte göre muhtemel sonuçlar gerekçeli kararda şöyle yer aldı:"Bu amel sonunda muhtemel siyasi sonuçlar; Türkiye'de istikrarı sağlamaya çalışan ve bunun vaadinde bulunan AK Parti'nin bu sözündeki güvenilirliği yok olur. AK Parti'nin oy sayısı düşebilir bununla yine ikinci seçimde koalisyon kurulabilir. Sol marjinal kesim sokaklarda protesto ve eylemleri çoğaltır, bu da ülkeyi istikrarsızlığa sürükler, halkta da korku ve paniğe sebep olur. Bu eylemin sebebini hükümet olarak göstererek PKK'nın eylemleri meşrulaştırılır. Halkın muhafazakar ve milliyetçi kesimi sevinir. Eylem sonunda halk mitingleri çoğaltırsa seçim ertelenebilir."

  10 Ekim Ankara Gar saldırısı davası sürecinde neler yaşandı?

  Ankara Garı anması
 3. Meteoroloji'den Marmara Bölgesi için kar yağışı uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Cumartesi günü için Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale ve Balıkesir için kar uyarısında bulundu.

  İstanbul'daki yağışların akşam saatlerine doğru karla karışık yağmur, yüksek yerlerde ise yer yer kar görüleceği belirtildi. Açıklamada, "Kıyılarda ciddi bir örtü beklenmezken, Avrupa Yakası'nın batı kesimleri başta olmak üzere İstanbul’un iç ve yüksek kesimlerinde yer yer 3-8 cm kar örtüsü beklenmektedir" denildi.

  Açıklamada, kar yağışlarıyla birlikte rüzgarın da kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esmesinin beklendiği belirtildi.

  Kar yağışı ve fırtınanın Pazar günü etkisini kaybetmesinin beklendiği açıklandı.

  Kar
 4. Ahmet Kural hakkında yürütülen 'iftira' soruşturmasında takipsizlik

  Ahmet Kural

  Oyuncu Ahmet Kural hakkında yürütülen 'iftira' soruşturmasına takipsizlik kararı verildi.

  Ahmet Kural ile sanatçı Sıla arasındaki tartışmada yandaki villada o geceye tanık olduğunu ifade eden komşusu "Ben yalancı tanıklık yapmadım" diyerek Ahmet Kural hakkında 'iftira' suçlamasıyla şikayetçi olmuştu.

  Başlatılan soruşturma hakkında savcılık takipsizlik kararı verdi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın takipsizlik kararında, müşteki H.Z.T'nin Ahmet Kural ve Sıla arasında yaşanan darp olayında tanık olarak yer alması üzerine Kural tarafından “yalancı tanıklık" yapmakla suçlandığı belirtildi.

  Kararda, “dosyanın henüz yargılama aşamasında olması sebebiyle değerlendirme yapılmasının mümkün olmadığı" ifade edildi.

 5. Güven Hokna DSP'nin Üsküdar adayı oldu

  Güven Hokna Öndek Aksakal

  Tiyatro sanatçısı Güven Hokna, DSP'nin İstanbul Üsküdar ilçesi belediye başkan adayı oldu.

  DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, genel merkez binası önünde Güven Hokna ile düzenlediği basın toplantısında Üsküdar'da 'Cumhuriyet Kent' projesini hayata geçireceklerini söyledi.

  Hokna da "Üsküdar seçimlerde müthiş bir patlama yapacak. İnşallah biz de buna vesile oluruz" dedi.

  DSP Genel Merkezi Twitter hesabından "Türk Tiyatrosu'nun duayen ismi Sayın Güven Hokna, İstanbul'umuzun gözde ilçelerinden biri olan Üsküdar'dan adayımız oldu. Üsküdar'a barış, kardeşlik ve sevgi getirecek. Gözün aydın Üsküdar." mesajı paylaştı.

  Quote Message: 31 Mart seçimlerinde de yine toplumun sevdiği, saydığı, değer verdiği adaylarımızla ve dürüst, yurtsever kalmayı başarabilmiş DSP olarak seçimlere katılacağız. Belki bu konuda çevreye rahatsızlık vermiş olabiliriz, onun için de özür dileriz." from Önder Aksakal DSP Genel Başkanı
  Önder AksakalDSP Genel Başkanı

  Güven Hokna kimdir?

  Tiyatro sanatçısı Güven Hokna, 1967 yılında Ankara Devlet Konservatuvarından mezun oldu. 35 yıl Devlet Tiyatroları'nda görev yaptı. Televizyonda 1993 yılından 1998 yılına kadar yayınlanan 'Ferhunde Hanımlar' dizisinde oynadı. 2002 yılında 'Zerda' dizisinde rol aldı.

 6. Kavgada ağır yaralanan Suriyeli hayatını kaybetti: 'Kardeşim ölmemek için savaştan kaçtı ama burada öldü'

  Adana'da 9 Şubat'ta trafikte çıkan tartışmada başına parke taşıyla vurularak yaralanan 34 yaşındaki Suriyeli Hüsamettin Hacı tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

  Hüsamettin Hacı'nın ablası Sabah Hacı, "Kardeşim ölmemek için savaştan kaçtı ama burada öldü" dedi.

  DHA haber ajansı, olayın Seyhan ilçesi Mestanzade Mahallesi'nde yaşandığını aktardı.

  İddiaya göre 20 yaşındaki Murat G. ve 34 yaşındaki Naim İnal T. elektrikli motosikleti hızlı kullandığı için Hüsamettin Hacı, babacı Velit Hacı ve beraberindeki Mohammad Shalhami ile Muhammed Sahric ile tartış. Kavgaya dönüşen olayda, Murat G. Hüsamettin Hacı'nın başına yerden aldığı parke taşıyla vurdu.

  Ağır yaralanan Hüsamettin Hacı, kaldırıldığı hastanede 13 gün sonra hayatını kaybetti. Cinayet Büro Amirliği ekipleri, kavgaya karışan şüphelileri yakalayıp gözaltına aldı.

  Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden Murat G. tutuklanırken, Naim İnal T. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Hüsamettin Hacı'nın ablası Sabah Hacı ve babası Velit Hacı
  Image caption: Hüsamettin Hacı'nın ablası Sabah Hacı ve babası Velit Hacı
 7. Deniz Çakır hakkındaki takipsizlik kararı kaldırıldı

  Oyuncu Deniz Çakır'ın bir alışveriş merkezinde başörtülü kadınları 'taciz ettiği' iddiasıyla hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' suçundan verilen takipsizlik kararı, karşı tarafın itirazı sonucu kaldırıldı.

  Daha önce soruşturmada, yeterli delil elde edilemediği gerekçesiyle aynı suçtan oyuncu hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmişti. Oyuncu hakkında 'dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden dolayı hakaret' suçundan başlatılan soruşturma devam ediyordu.

  Olayla ilgili müştekilerin takipsizlik kararıyla ilgili Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne yaptıkları itiraz sonucu İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği takipsizlik kararının kaldırılmasına hükmetti.

  Karar sonucu savcılık, Deniz Çakır hakkında TCK’nın 125/3-b maddesi uyarınca yürütülen ‘dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı hakaret’ suçu yanı sıra, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ suçundan da soruşturmaya devam edecek.

  Deniz Çakır
 8. Polis otosunda cinsel istismar davasında iyi hal indirimiyle 10 yıl hapis cezası

  Polis

  Geçen yıl İstanbul Beylikdüzü'ndeyken ekip otosunda P.T. isimli kadına nitelikli cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen polis memuru S.E.ile diğer polis memuru R.Y.'nin yargılandığı davada, tutuklu sanık S.E. 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan iyi hal indirimi uygulanarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Duruşmada son savunmasını yapan sanık S.E., müşteki ile cinsel ilişkiye girmediğini ancak aralarında yakınlaşma olduğunu belirterek, olay günü müştekinin kendisinin elini tuttuğunu söyledi.

  'Benim penceremden bakınca suçu işlemedim'

  "Benim penceremden bakılınca ben bu suçu işlemedim" ifadesini kullanan sanık S.E. "6 yıllık polis memuruyum. 6 yıldır kadınlar, çocuklar olsun herkese yardımcı oldum. Sadece bir kişinin beyanıyla karşınıza bu şekilde gelmek beni utandırıyor. Böyle bir olayı ben de tasvip etmiyorum. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum" dedi.

  Sanık R.Y ise "S.E ile müşteki arasında cinsel ilişki gerçekleşmedi, sadece öpüşme boyutunda kaldı. 15 aylık polis memuruyum. Ben meslek hayatımda ilk kez böyle bir olayla karşılaşıyorum. Olay günü S.E'nin yanında ikinci günümdü. Kendisi benim bir nevi amirim pozisyonundaydı. Bu olayda benim adeta nutkum tutuldu. Olumlu ya da olumsuz bir davranışta bulunmadım. İkimizde iftira kurbanıyız. Bu olayı tasvip etmiyorum. Suçsuzum, beraatimi istiyorum" diye konuştu.

  Mahkeme heyeti, kasıt unsurları oluşmadığını belirterek tutuksuz sanık R.Y'nin "Nitelikli cinsel saldırı suçuna yardım" suçundan beraatine karar verdi.

  'İyi hal'den 10 yıla düştü

  Sanık R.Y "Suçu bildirmeme" suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelendi.

  Mahkeme heyeti, 'Nitelikli cinsel saldırı' suçundan suçun işleniş şekli, özellikleri ile sanığın kastının yoğunluğunun dikkate alarak sanık S.E.'yi 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkisini de dikkate alarak iyi hal indiriminden cezayı 10 yıl hapis cezasına düşürdü.

  Ayrıca S.E.'nin tutukluluk halinin devamına karar verildi. İddianamede olayın Beylikdüzü'nde 6 Ocak 2018'de meydana geldiği anlatılıyordu. iddianamede S.E.'nin "Nitelikli cinsel saldırı" suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapsi isterken, diğer şüpheli R.Y.'nin de "Nitelikli cinsel saldırı suçuna yardım etme" ve "Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçlarından 6 yıl 6 aydan 11 yıla kadar hapsi talep ediliyordu.

  Uğradıkları cinsel istismarları ve tacizcilerini sosyal medyada paylaşan kadınlar yaşadıklarını BBC Türkçe'ye anlatmıştı:

  View more on youtube
 9. Bülent Arınç: Affetmeyeceğim tek şey AK Parti'nin karşısında parti kurulması

  Bülent Arınç

  ESKİ Başbakan Yardımcısı ve TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, AKP'den ayrılan siyasetçilerin yeni parti kuracağı iddialarıyla ilgili, "Affetmeyeceğim bir tek şey var; AK Parti'nin karşısında bir başka parti kurup da, onunla AK Parti ile mücadele etmeye yeltenmeleri affedilecek bir şey değildir. Benim, bu yaşımdan sonra artık bana bu şerefleri bahşeden partiye ve Genel Başkana bağlı olmaktan başka bir seçeneğim yok ve bunu da şerefle taşıyacağım" dedi.

  Aktif siyaseti bırakan Arınç, arabuluculuk ve hukuk danışmanlığı yaptığını söyledi.

  Arınç, gazeteci Ömer Şahin'in, kendisi hakkında kaleme aldığı 'Küçük Erbakan' adlı kitabıyla ilgili DHA'ya yaptığı açıklamada "Doğrusu elime kalem alıp da bunları yazacak bir zaman bulamadım. Bazı dostlarımın tavsiyesi ile 'nehir söyleşileri' yaparak bütün bunların kağıda kitaba aktarılmasını arzu ettim" diye konuştu.

  Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni parti kurma hazırlığında olduğu iddialarına ilişkin de şu yorumu yaptı:

  Quote Message: Bugün bunlar çok yazılıp konuşuluyor. Ben AK Partiliyim ve AK Partili olmaya devam edeceğim. Ben onların içerisinde bulunduğu şartları çok iyi bilen ve onların hukukunu gözetmeye çok gayret eden bir insanım. Onların yaşadıklarını Türkiye'de başkaları yaşasaydı daha farklı tepkiler verirlerdi. Ben herkesin hem özel hayatına hem kişiliğine saygı duyulmasını istiyorum. from Bülent Arınç
  Bülent Arınç
  Quote Message: Bu partide en küçük hizmeti yapmış olandan en büyük hizmetleri yapmış olanlara kadar, reddedilmeden, üstü kapatılmadan, trollerin ağzında parçalanmaya götürülmeden herkese kucak açılması ve onlara değer verilmesini arzu ediyorum. Bu yapılmazsa bu dedikoduların arkası kesilmez. Herkes her şeyi söyler. Ben arkadaşlarımı seviyorum. Ben AK Parti'den kim ayrıldıysa arkasından 'Oh oldu, ne iyi oldu da gittiler' dememiş bir insanım. from Bülent Arınç
  Bülent Arınç
  Quote Message: Affetmeyeceğim bir tek şey var; AK Parti'nin karşısında bir başka parti kurup da, onunla AK Parti ile mücadele etmeye yeltenmeleri affedilecek bir şey değildir. Ama ayrılmıştır, AK Parti'ye olan küskünlüğü oluşmuştur. Ama kendi değerini muhafaza etmiştir, buna saygı duymalı. Ve onların AK Parti ile bütünleşmesini temin edecek tedbirler alınmalıdır. Benim, bu yaşımdan sonra artık bana bu şerefleri bahşeden partiye ve Genel Başkana bağlı olmaktan başka bir seçeneğim yok ve bunu da şerefle taşıyacağım." from Bülent Arınç
  Bülent Arınç
  Quote Message: Aktif siyaseti bıraktım. Aslında siyaset de beni bıraktı. Her şey aktif milletvekilliği, Meclis Başkanlığı ile ilgili değil, siyaset çok daha geniş bir kavram. Türkiye'de herkes siyaset konuşur aslında. Hayat pahalılığından şikayet eden bir insandan, 'bu sistem iyi mi kötü mü, siyasetteki üslup iyi mi kötü mü, ayrıştırıcı mı birleştirici mi?' bunları konuşan insan siyaset yapıyor aslında. Ben aktif olan kısmını bitirdim."
 10. Reyhanlı saldırısının sanığı Aykan Hamurcu yakalandı

  Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013'te düzenlenen iki bombalı saldırının firari sanıklarından 'Hakan' kod adlı Aykan Hamurcu yakalandı.

  DHA'nın haberine göre Hamurcu, Hatay Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ekiplerinin Antakya-Samandağ karayolunda bir otomobile düzenledikleri operasyonda gözaltına alındı.

  Hamurcu, sorgu için emniyet müdürlüğüne götürüldü.

  Reyhanlı'daki saldırıda 53 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyla ilgili aralarında Nasır Eskiocak'ın da bulunduğu 9 kişi 53'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Saldırının planlayıcı olmakla suçlanan Yusuf Nazik'in ise yargılanması Ankara 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. Nazik, MİT operasyonuyla Suriye'nin Lazkiye kentinde yakalanmıştı.

  Reyhanlı
 11. Süleyman Soylu: 2018'de 129 bin 787 terör operasyonu düzenlendi

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2018 yılındaki operasyonlarla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

  Quote Message: 2018'de tüm terör örgütlerine dönük toplam 129 bin 787 terör operasyonu, 147 bin 552 uyuşturucu operasyonu yaptık. Çok kaba bir hesapla Türkiye'de 2018'de ele geçirilen uyuşturucunun maddi değeri 3.5 milyar Türk lirasıdır. Geçen yıl sonu itibariyle yakaladığımız düzensiz göçmen sayısı 268 bin kişidir. Bu rakamlar dünyanın gelişmiş ülkelerinin, parası bol ama vicdanı kıt ülkelerinin duymaktan bile korkacağı rakamlardır." from Süleyman Soylu İçişleri Bakanı
  Süleyman Soyluİçişleri Bakanı
  Süleyman Soylu
 12. 295 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 'FETÖ/PDY soruşturması' kapsamında 295 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildi.

  Haklarında gözaltı kararı verilen askerlerden 147'si Kara Kuvvetleri, 27'si Hava Kuvvetleri, 91'i Deniz Kuvvetleri, 22'si Jandarma Genel Komutanlığı, 8'i Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevliydi.

  2'si albay, 1'i yarbay, 8'i binbaşı, 10'u yüzbaşı, 73'ü üsteğmen, 8'i teğmen, 185'i astsubay, 8'i çavuş rütbesinde bulunan şüphelilerin yakalanması ve gözaltına alınması işlemlerini İstanbul Emniyet Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Mali Suçlarla Mücadele, Organize Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Suçları'yla Mücadele Şube Müdürlükleri yürütüyor.

  Polis
 13. Mustafa Şentop AKP'nin TBMM Başkan adayı oldu

  Binali Yıldırım'ın istifasından sonra AKP'nin TBMM Başkan adayı Tekirdağ milletvekili olan Mustafa Şentop oldu. Şentop, TBMM Başkanvekili olarak görev alıyordu.

  Mustafa Şentop, 2012-2015 yılları arasında AKP Genel Başkanlık Yardımcılığı yaptı.

  Mustafa Şentop kimdir?

  1968'de Tekirdağ doğumlu olan Şentop İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.

  1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002'de doktor, 2005'te doçent, 2011'de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu.

  Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı.

  Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 4. ve 5. Olağan Kongrelerde AK PARTİ MKYK Üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK PARTİ'yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. TBMM Başkanvekilidir.

  Mustafa Şentop