Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Rekabet Kurumu, 23 zincir market hakkında soruşturma başlattı

  Marketlere sebze ve meyve fiyatlarından dolayı soruşturma açıldı

  Rekabet Kurumu’nun yaptığı açıklamada, bu marketlerin isimlerine de yer verildi:

  Rekabet Kurulu 07.02.2019 tarihli toplantısında, perakende gıda ticareti ile iştigal eden zincir marketlerin su ile yaş meyve ve sebzelerin perakende satış fiyatlarını belirlerken rekabet karşıtı davranışlar içerisinde bulunup bulunmadıklarının tespiti amacıyla;

  • Yeni Mağazacılık A.Ş.
  • BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.
  • Şok Marketler Ticaret A.Ş.
  • Migros Ticaret A.Ş.
  • Hakmar Gıda Tur. Hayv. İnş. San. Tic. Ltd. Şti.
  • UCZ Mağazacılık Ticaret A.Ş.
  • Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş
  • Makro Market A.Ş.
  • Adese Alisveris Merkezleri Ticaret A.Ş.
  • Özen Alışveriş Hizmetleri A.Ş.
  • Yunus Market İşletmeleri Ticaret A.Ş.
  • Yeni Çağdaş İhtiyaç ve Gıda Maddeleri İnş. Tic. Ltd. Şti.
  • Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • Ersan Alışveriş Hizmetleri ve Gıda San. Tic. A.Ş.
  • Altunbilekler Ticaret ve Sanayi A.Ş.
  • Soykan Tük. Mal. Paz. San. Tic. A.Ş.
  • Başgimpa Başdurak Gıda İht. Mad. Tic. ve San. Ltd. Şti.
  • Gimsa İnşaat Sanayi Ticaret Turizm İthalat İhracat Ltd. Şti.
  • Çağrı Gıda Temizlik Maddeleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • Bildirici Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
  • Turgut Seyhan ve Kardeşleri Gıda San. Tic. Ltd. Şti.
  • Şafak Gıda ve Dayanıklı Tüketim Maddeleri Ticaret Sanayi A.Ş.
  • Metro Grosmarket Bakırköy Alışveriş Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.

  hakkında 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmasına, 19-06/75-M sayı ile karar verdi.

 2. Sakaryaspor’dan açıklama: “Bilinçli şekilde savaş ortamı yaratıldı”

  Amedspor-Sakaryaspor maçı

  Sakaryaspor, Amedspor’la yaptığı maç sonrası ortaya atılan iddialarla ilgili açıklama yaptı.

  Sakarya’da oynanan ilk maçta yaşanan olayların “birilerinin sistematik abartmasıyla ve ortamı germe amacıyla bu kadar büyütüldüğünü” savunan Sakaryaspor, ikinci maçta da “bilinçli şekilde savaş ortamı yaratıldığını” iddia etti:

  Quote Message: Takımımız stada ulaştığında, soyunma odalarına geçmeden zemine bakmak amacıyla tünelden sahanın içine girmek için hareketlendiklerinde eski Amedsporlu Abdullah Çetin'in (Yaka kartı bulunmamaktadır) içinde bulunduğu 7-8 kişilik grup (yönetici kartları mevcuttur) kafilemize saldırmıştır ve kaptanımız Ferhat Yazgan yumruk yemiştir. 5 dakikalık arbede sonrasında sahaya adım atamadan soyunma odasına dönmek zorunda bırakıldık. Ardından ısınmak için sahaya çıktığımızda, kendi ısındıkları taraftan tribünleri selamlamak bahanesiyle bizim tarafımıza gelerek oyuncularımıza saldırdılar. Çıkan olaylarda uçan tekme atan rakip takım oyuncusu ve kendini koruyan Serkan Odabaşoğlu, onların ise yedek oyuncusu kırmızı kart görmüştür! Maç başlamadan oyunlarının bir parçası olan ortamı germeyi ve ilk 11’de bulunan oyuncumuzu oyun dışı bırakmayı başarmışlardır. Seremoni başlangıcında kaptanımız Ferhat Yazgan'a fiziki saldırıda bulunan 72 numaralı Mansur Çalar daha sonra bu saldırılarına devam etmiş olup penaltı pozisyonunda Dilaver Güçlü'nün karnına çizik atmıştır. İkili mücadelelerde Tevfik Köse’nin de aynı şekilde yaralandığı tespit edilmiştir. Devre arasında da Hacı Ömer Doğru'nun yüzüne fiziki müdahalede bulunduğu ve yaralandığı an kameralara yansımıştır.” from Sakaryaspor
  Sakaryaspor

  Karşılaşma sonrasında ismi geçen futbolcuların hastaneye gittiği ve “kesiklerin, kesici aletle olduğu kanıtlanarak darp raporu aldığı” belirtilen açıklamaya göre, Sakaryaspor, rakip takım oyuncusu Mansur Çalar'dan, 6 numaralı oyuncudan ve hakemden (olaylara göz yumduğu gerekçesiyle) şikayetçi oldu.

  Sakaryaspor, açıklamanın sonunda da Federasyon’a bu oyuncular ve hakemle ilgili işlem yapma çağrısı yaptı.

  Amedspor’dan iddialara yalanlama

  Amedspor ise, suçlanan futbolcunun elinde herhangi bir kesici ya da delici alet bulunmadığını, algı operasyonu yapıldığını savundu.

  İddiaların ve olay anına ilişkin olduğu öne sürülen görüntülerin medyada yayılması üzerine gece geç saatlerde bir açıklama yapan Amedspor, kesici alet kullanıldığı iddialarının asılsız olduğunu, Sakarya'da yayın yapan yerel kuruluş Tv264'ün yayınladığı görüntülerde oynama yapılarak, kulüp hakkında "algı operasyonu" yapıldığını savundu.

  Ligin ilk yarısında Sakarya'da oynanan Sakaryaspor-Amedspor maçının başında 'Ölürüm Türkiyem" şarkısı çalınmıştı.

  Amedspor'un 2-0 mağlup ayrıldığı maçın ardından Amedspor yetkilileri, maç öncesi ve sonrası teknik direktör ile futbolcuların sözlü ve fiziksel saldırıya uğradıklarını söylemişti. Sakaryaspor ise rakip takıma herhangi bir saldırıda bulunulmadığını, kargaşanın Amedspor futbolcuları ve güvenlik arasında olduğunu ifade etmişti.

 3. Osman Kavala dahil 16 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

  Osman Kavala

  Osman Kavala'nın da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında Gezi Parkı eylemlerine ilişkin hazırlanan iddianame, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

  Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında yaklaşık 500 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala'nın da bulunduğu 16 şüpheliyle ilgili yürütülen soruşturma 20 Şubat’ta tamamlanmıştı.

  Hazırlanan iddianamedeki şüpheliler arasında Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay ve Tayfun Kahraman da yer alıyor.

  Cumhuriyet savcısı, 16 şüphelinin 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs' ve 'Gezi olaylarını finanse etmek' suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapsini istemişti.

  Şüphelilere 10 ayrı suçlama yöneltiliyor.

  657 sayfalık iddianamede, tüm şüpheliler için, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

  DHA'da yer alan habere göre iddianamede, "mala zarar verme", "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması", "ibadethane ve mezarlıklara zarar verme", "ateşli silahlar kanuna muhalefet", "nitelikli yağma" ve "nitelikli yaralama" gibi suçlamalar da yer alıyor.

  Savcılık, suçlanan isimlerin, 2013 yılında yaşanan Gezi olaylarını, "2011 yılından başlayarak yönlendirmeye çalıştığını" da iddia ediyor.

  İddianamede, Bakanlar kurulu ve 746 kişi daha müşteki olarak yer aldı.

  Memet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

 4. Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye'de neredeyse her dört kişiden üçü fazla kilolu

  WHO: Hızlı yiyecek tüketimi ve hareketsizlik, obeziteye sebep oluyor.
  Image caption: WHO: Hızlı yiyecek tüketimi ve hareketsizlik, obeziteye sebep oluyor.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) TBMM’ye gönderdiği rapora göre, Türkiye nüfusunun neredeyse 4’te 3’ü hareketsiz ve fazla kilolu.

  Türk halkının haftalık spor faaliyeti ortalaması 150 dakikayı geçmiyor. Bu da obez insanların sayısını artırıyor.

  WHO, haftalık 150 dakikayı, sağlıklı bir yaşam için alt limit olarak belirlemişti.

  Meclis’te raporu sunan doktor Tufan Nayır, “Türkiye’de 7,5 milyon obez varken 2,4 milyon kişi de morbid obez. Türkiye’de de dünyada olduğu gibi bir obezite salgını var. Çocukluk çağı obezitesi de artıyor.” dedi.

  Rapora göre obezite, Türkiye’deki en yaygın hastalıklardan biri ve obeziteyle alakalı hastalıkların tedavisi için 70 milyon TL’den fazla harcama yapılıyor. Obezitenin yayılmasındaki en büyük etken, Nayır’a göre, hızlı yiyecek tüketiminin artması.

  “Gerekli olan sağlıklı yaşam ortamını sağlamazsak, obeziteylşe mücadeleden bahsedemeyiz. Kanada’da asitli içeceklerle 10 gramdan fazla şeker bulunması yasakken, Türkiye’de 23’ten 40 grama kadar şeker bulmak mümkün.”

  Nayır’a göre, sağlıklı ürün süreçlerinin uygulanmaması sebebiyle Türkiye’deki 10 kişiden 9’unun kanser, yüksek tansiyon ve diyabet olma riski var:

  “WHO’ya göre, insanlar günde 5 gramdan fazla tuz tüketmemeli. Ancak Türkiye’de bu oran günlük 9 gram. Her 10 kişiden 6’sı yağ oranı yüksek yiyeceklerle besleniyor. Özetle, sağlıklı beslenmiyoruz.”

  WHO, obezite sebebiyle her yıl 2,8 milyon kişinin öldüğünü söylüyor.

 5. Otomobil pazarı yüzde 47,1 daraldı

  Otomobil satışları Şubat ayında düştü

  Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Şubat'ta yüzde 47.1 daralarak 24 bin 875 adete geriledi.

  Yılın ilk iki ayındaki daralma yüzde 52.2'yi buldu ve satışlar toplamda 39 bin 248 adete geriledi.

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Şubat ayında otomobil satışları geçen yıla göre yüzde 46.51 düşüşle 19 bin 205 adede indi. Hafif ticari araç satışları ise yüzde 48.96 düşüşle 5 bin 670 adete geriledi.

  Otomobil satışları, ilk iki aylık dönemde geçen yıla göre yüzde 51.71 azalarak 30 bin 184 adete, hafif ticari araç pazarı da, aynı dönemde yüzde 53.69 azalarak 9 bin 64 adete geriledi.

 6. Çanakkale’de 32 kaçak göçmen yakalandı

  Çanakkale'de kaçak göçmenler yakalandı.

  Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi sahilinden lastik botla Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmeye çalışan 32 Afganistan uyruklu göçmen yakalandı.14’ü çocuk, 8’i kadın, 10’u da erkek olan göçmenler, Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü.

 7. Şubat ayında ihracat yüzde 3,7 arttı

  Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Şubat ayında ihracatın %3,7 artışla 14 milyar 312 milyon dolar; ithalatın da %18,7 azalışla 16 milyar 161 milyon dolar olduğunu açıkladı.

  Pekcan, “Eskiden kullandığımız Özel Ticaret Sistemine göre de Şubat ayında ihracatımız %3,5 artışla 13 milyar 603 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. ÖTS’ye göre ithalatımız Şubat ayında %16,6 düşüşle 15 milyar 793 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir." dedi.

 8. İçişleri Bakanlığı: Son 1 ayda yaklaşık 12,5 ton uyuşturucu ele geçirildi

  uyuşturucu

  İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı son 1 ayda uyuşturucu ile mücadele kapsamında toplamda yaklaşık 12,5 ton esrar, eroin ve kokain ele geçirildiğini açıkladı.

  Ele geçirilen uyuşturucunun tam miktarı şöyle:

  • 1 ton 422 kilogram eroin
  • 10 ton 202 kliogram esrar
  • 846 kilogram kokain

  İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de geçen hafta düzenledikleri uyuşturucu operasyonunda 185 kilo kokain ele geçirdiklerini açıkladı.

  Polis ekipleri uyuşturucuyu durdurdukları bir TIR'ın dorsesinde 3 paket içerisinde ambalajlanmış olarak buldu.

 9. Berat Albayrak: Enflasyon beklentilerin altında kaldı

  Berat Albayrak
  Quote Message: Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat ayında yüzde 0,16 oranında gerçekleşerek beklentilerin altında arttı. Yıllık tüketici enflasyonu ise uzun bir süre sonrasında yüzde 19,67 gerçekleşerek yüzde 20 seviyesinin altında gerçekleşti." from Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanı
  Berat AlbayrakHazine ve Maliye Bakanı
 10. Post update

  ÜFE

  Üretici enflasyonu da Şubat'ta geriledi ve altı ay sonra ilk kez yüzde 30 seviyesinin altına inerek yüzde 29,59 oldu.

  Üretici Fiyat Endeksi'nde (ÜFE) aylık bazdaki artış yüzde 0,09 ile sınırlı kaldı.

  Özellikle enerji fiyatlarıda aylık bazda yaşanan yüzde 7,43'lük gerileme, ÜFE'deki artışın sınırlı kalmasında önemli rol oynadı.

 11. Gıda enflasyonu %29,25 oldu

  Ana harcama

  Şubat enflasyon verisine harcama grupları bazında bakıldığında yıllık bazda en hızlı artış %29,25 ile gıdada gerçekleşti.

  Gıdada aylık bazdaki artış ise yüzde 0,90 ile sınırlı kaldı.

  Ev eşyası ile eğlence ve kültür fiyatları da yıllık bazda yüzde 20'inin üzerinde artış gösterdi.

 12. Son dakikaEnflasyon Şubat'ta %19,67 oldu

  Enflasyon

  TÜİK'in açıkladığı verilere göre enflasyon Şubat ayında yıllık bazda yüzde 19,67 olarak gerçekleşti.

  Reuters haber ajansının anketinde beklenti enflasyonun %19,90 olarak gerçekleşmesi yönündeydi.

 13. Bursa merkezli Gülen yapılanması operasyonu: 50 kişi hakkında yakalama kararı var

  Polis

  Bursa'da yürütülen Gülen yapılanması operasyonları kapsamında 50 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı açıklandı.

  Öte yandan, Cumhuriyet gazetesi Türkiye genelinde Gülen yapılanması üyeliği iddiasıyla hakkında işlem yapılanların sayısının 500 bini aştığını yazdı. Gazete hâlâ 260 bin kişinin soruşturmasının sürdüğünü aktarıyor. Cezaevlerinde ise Gülen yapılanması üyeliği suçlamasıyla 31 bin kişinin bulunduğu belirtiliyor.