Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Dolar/TL kuru bugün bir ara 5,60'ı aştı, TL'nin dolar karşısındaki günlük değer kaybı yüzde 5'e yaklaştı
 2. Erdoğan: Tüm bunlar Batı'nın, başta Amerika'nın, Türkiye'yi sıkıştırma operasyonlarıdır
 3. Erdoğan: Türkiye ekonomisinin sorumlusu benim, yerel yöneticilerin yapacağı hiçbir şey yok
 4. Merkez Bankası swap piyasasında satış sınırını yüzde 20'den yüzde 30'a çıkardı.
 5. Merkez Bankası'nın net döviz rezervleri ise 24,7 milyar dolara geriledi
 6. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'na hapis cezası istemiyle dava açıldı

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Canlı anlatımımızın sonuna geldik

  Türkiye'de gün boyu yaşananları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'na hapis cezası istemiyle dava açıldı

  arzu çerkezoğlu

  DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu hakkında, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçlamasıyla bir yıl ila üç yıl arasında hapisle cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

  Dava, Çerkezoğlu'nun Cumhuriyet Halk Partisi Sapanca İlçe Örgütünün 05 Haziran 2016 tarihinde, Sapanca’da düzenlediği, “Türkiye Nereye Gidiyor” konulu panelde yaptığı konuşma nedeniyle açıldı.

  Davanın ilk duruşması 02 Nisan 2019 Salı günü, saat 09.45’de Sapanca Adliyesinde yapılacak.

  Davaya; çok sayıda kurum temsilcisinin yanı sıra, ITUC (Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu) ve EPSU (Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu) başta olmak üzere uluslararası sendikal hareketten temsilcilerin de katılacağı belirtildi.

 3. Amedsporlu Mansur Çalar’ın ömür boyu men cezası 20 maça indirildi

  TFF Tahkim Kurulu yapılan itiraz sonrası Amedsporlu Mansur Çalar’ın ömür boyu men cezasını 20 maça indirdi.

  Oyçokluğu ile alındığı açıklanan karar şu şekilde:

  Amed Sportif Faaliyetler Kulübü'nün futbolcusu Mansur Çalar'ın rakip takım futbolcusuna yönelik saldırıları nedeniyle FDT'nin 4/2, 44/1-a. ve 35/4. maddeleri uyarınca 4 yıl müsabakadan men ve 25.000,00 TL para cezası ile cezalandırılmasına, 3 yılı aşan ceza bakımından FDT'nin 95/1. maddesi uyarıncasürekli hak mahrumiyeti cezasının; 20 resmi müsabakadan men ve 25.000,00 TL para cezası şekilde PFDK kararının düzeltilerek onanmasına, oyçokluğu ile karar verildi.

  Mansur Çalar
 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'nin ekonomisini belediye başkanları düzeltebilir mi?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Anakra'nın Haymana ilçesinde partisinin mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin ekonomisinin yerel başkanlar tarafından düzeltilemeyeceğini" söyledi.

  Pazar günü yerel seçim yapıldığının altını çizen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

  "Türkiye'nin ekonomisini belediye başkanlarının düzeltme şansı var mı? Sanki yerel seçimler bitecek, bunlar Türkiye'nin ekonomisini düzeltecek. Yahu yalan söylemeyin bu millete. Türkiye'nin ekonomisinin sorumlusu benim, ben. Yerel yöneticilerin yapacağı hiçbir şey yok"

  Erdoğan bu miting öncesi gençlerle sosyal medya üzerinden yayınlanan bir buluşmada bir araya gelmiş ve "TL biriktirmelerinin daha isabetli olacağını" söylemişti.

 5. Casusluk suçuyla yargılanan Metin Topuz'un tutukluluğuna devam kararı verildi

  ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis
  Image caption: ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis (sağda)

  ABD İstanbul Başkonsolosluk irtibat görevlisi Metin Topuz'un casusluk suçlaması ile yargılandığı davada, tutukluluğa devam kararı verildi.

  Duruşma sonunda masum olduğunu söyleyen ve tahliyesini talep eden sanık Metin Topuz, "Yaptığım görüşmeler Türkiye Cumhuriyeti tarafından belli makamlara getirilmiş kişilerle yaptığım görüşmelerdir. Hepsi işim gereği yasal sınırlar içinde yaptığım görüşmelerdir. Suç işlemedim" dedi.

  Davayı 3 gündür takip eden ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis de duruşma çıkışında yaptığı açıklamada "Bugün duruşmada herhangi bir suç işlendiğine dair, inandırıcı somut bir delil görmedik." dedi.

  Davis, "Bu davanın adil ve hızlı bir şekilde bir an önce sonuçlandırılmasına ilişkin hükümetimizin çağırısını yineliyoruz" şeklinde konuştu.

  Davanın bir sonraki duruşması 15 Mayıs'ta gerçekleşecek.

 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan: TL biriktirin, çok daha isabetli olur

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan "gençlerle buluşma" toplantısında, ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

  Erdoğan, döviz kurundaki artışla ilgili olarak, "Tüm bunlar Batı'nın, başta Amerika'nın, Türkiye'yi sıkıştırma operasyonlarıdır" dedi.

  "Şimdi son olarak döviz, faiz kur sıkıştırma operasyonları ne oldu? Ters tepti. Şimdi Türk Lirası bulamıyorlar" diye konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Ödeme yapma noktasında sıkıntıya düştüler. İş ters döndü. Bunu yapamayınca da şu anda Türk Lirası prim yaparken, dolar düşmeye yöneldi. Biz ekonomideki iyi bir konumdayız. Yerel seçimde ekonomiyle Türkiye'ye yaptırım uygulayamazsınız."

  Bir gencin sorusu üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere TL biriktirmelerinin daha isabetli olacağını da belirtti.

  Türk lirası bugün dolar karşısında yaklaşık yüzde 5 değer kaybetti. Dolar/TL kuru 5,59 seviyesinde seyrediyor.

  'Enflasyon sıkıntımız var'

  "Ekonomide iyi konumdayız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon konusunda ise sıkıntı yaşandığını belirtti:

  "Burada bizim bir sıkıntımız var onu söyleyeyim. O da nedir? Enflasyon meselesi. Enflasyonda düşüş hafif de olsa başladı. Fakat burada tabi asıl sıkıntı faiz konusudur. Faizi aşağı düşürdükçe enflasyon aşağı düşecektir. Olay enflasyonda; aslında patates domates değil. Asıl mesele faizdir. Ben de bir ekonomistim."

 7. Durmuş Yılmaz: IMF’den başka seçeneğin kalmadığını görüyorum

  durmuş yılmaz

  Merkez Bankası eski Başkanı ve İYİ Parti'nin ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı Durmuş Yılmaz, T24'ten Şirin Payzın'a yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kapısını çalması gerekebileceğini söyledi.

  Yılmaz "Türkiye’de ekonomik kriz var ve böyle giderse bu kriz sürecek, vatandaş buna hazırlıklı olmalı. IMF’den başka seçeneğin kalmadığını görüyorum. IMF konusunda hükümet ‘u’ dönüşü yapar çünkü daha önce pek çok konuda ‘u’ dönüşü yaptılar" diye konuştu.

  Yılmaz, "Merkez Bankası rezervleri eridi çünkü ortada şeffaf olmayan ve açıklanmayan harcamalar var. Hükümet yabancı yatırımcıya karşı bu hamleyi yapıyor zira doğru yönetilmeyen, şeffaf olmayan bir ekonomi var ve yabancı yatırımcı da Türkiye’de kalmak istemiyor" dedi.

  Yılmaz seçimlerden sonra Amerikan dolarının 6 TL'ye kadar çıkabileceği tahmininde de bulundu.

 8. Marmara ve Ege'de fırtına ve kuvvetli rüzgar uyarısı

  istanbul kapalı hava

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuzeybatı kesimlerde bugün öğle saatlerinden itibaren 31 Mart Pazar sabahına dek sürmesi beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı yaptı.

  Rüzgarın Kuzey Ege'de saatte 90 km hıza ulaşabileceği belirtildi.

  Uyarı şöyle:

  "28.03.2019 öğle saatlerinden itibaren kuvvetlenecek rüzgarın kuzey yönlerden Marmara ve Ege’de kuvvetli zaman zaman fırtına (50-70 km/saat), Marmara'nın güneybatısı (Çanakkale, Balıkesir, Bursa'nın batısı) ve Kuzey Ege’de (İzmir'in ve Manisa'nın kuzeyi) fırtına zaman zaman kuvvetli fırtına (70-90 Km/saat) şeklinde esmesi beklenmektedir. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın 31.03.2019 sabah saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Fırtınanın oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

 9. Londra swap piyasasında gecelik TL faizi yüzde 130'lara geriledi

  türk lirası

  Londra swap piyasasında dün yüzde 1300'lere çıkan gecelik TL swap faizleri, bugün yüzde 130 seviyelerine kadar geriledi.

  Reuters haber ajansına konuşan bankacılar, Türk bankalarının uluslararası swap piyasalarına yeniden TL likiditesi sağlamaya başlamasıyla faizlerin gerilediğini söylüyor.

  Haftalık TL swap faizi ise yüzde 295'ten yüzde 80'e inmiş durumda.

 10. Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri artarken net rezervler 24,7 milyar dolara düştü

  Merkez Bankası’nın (TCMB) brüt rezervleri Şubat ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 3,4 arttı ve 100,1 milyar dolara ulaştı.

  Ancak 22 Mart’ta sonlanan haftalık bilanço verilerine göre Merkez Bankası’nın net rezervleri 24,7 milyar dolara geriledi. Böylece net rezervlerde Mart başından bu yana yaşanan düşüş 10 milyar dolara ulaşmış oldu.

  TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, rezervlerde dönemsel etkenlerle dalgalanmalar gözlense de orta vadede istikrarlı bir artış trendinin söz konusu olduğunu belirterek, "Son bir hafta içinde toplam rezervimiz tüm kalemlerde gözlenen 4,3 milyar dolar artışla 27 Mart itibarıyla 96,7 milyar dolar seviyesine ulaştı." dedi.

  Merkez Bankası’nın brüt rezervleri içerisinde bankaların Merkez Bankası’nda tutmakla yükümlü oldukları ve ‘zorunlu karşılık’ olarak adlandırılan döviz varlıkları da bulunuyor.

  Net rezervler ise brüt rezerv içerisinde Merkez Bankası’na ait olan ve kısa vadede politika aracı olarak kullanıma hazır olan rezervi oluşturuyor.

 11. Merkez Bankası’nın adımı sonrası TL’de değer kaybı yüzde 3’ü aştı, borsa ise yüzde 1'in üzerinde yükseldi

  TCMB

  Merkez Bankası’nın döviz karşılığı TL swap işlemleriyle ilgili kararı sonrası TL’nin ABD Doları karşısındaki değer kaybı hızlanarak yüzde 3’ü aştı, Dolar/TL kuru 5,50 seviyesinin üzerine çıktı.

  Borsa İstanbul 100 endeksinde ise yükseliş yüzde 1’i aştı.

  Merkez Bankası ne yaptı?

  Merkez Bankası, bankalara gönderdiği bilgi notunda swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını yüzde 20'den yüzde 30'a çıkardığını duyurdu.

  Böylece bankaların Merkez Bankası’nda tuttukları dövize karşılık Merkez Bankası’ndan aldıkları TL’nin miktarı artırılmış oldu.

  Piyasayı nasıl etkiledi?

  Merkez Bankası’nın adımı piyasadaki TL likiditesini artırdığı için TL’nin ABD Doları karşısında değer kaybı hız kazandı. Buna karşılık bankaların elindeki TL likiditesinin artması hisse piyasasına olumlu yansıdı ve borsada yükseliş yüzde 1’i aştı. Borsadaki yükselişe banka hisseleri öncülük ediyor. BIST bankacılık endeksi yüzde 2’nin üzerinde primli.

 12. Eski savcı Ferhat Sarıkaya'ya 10 yıl hapis cezası

  ferhat sarıkaya

  "FETÖ üyeliğinden" yargılanan eski savcı Ferhat Sarıkaya'ya, "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan 10 yıl hapis cezası verildi.

  Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) tarafından "FETÖ/PDY soruşturması" kapsamında meslekten ihraç edilen eski savcı Sarıkaya, Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılandığı davada hakim karşısına çıktı.

  Savcı, mütalaasında, Sarıkaya’nın 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

  Sanık Sarıkaya, dosya içindeki tüm bilgilerin kendi verdiği ifadesi olduğunu, bu davada sanık değil, tanık olması gerektiğini söyledi. Sarıkaya, daha önceki celselerde itiraflarda bulunduğunu belirterek, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini bildirdi.

  Mahkeme heyeti, sanık Sarıkaya'ya, 'FETÖ/PDY terör örgütü üyeliği' suçundan 10 yıl hapis cezası verilirken, etkin pişmanlık hükümleri uygulanmadı. Sarıkaya'nın tutukluluğunun devamına karar verildi.

  "Şemdinli savcısı" diye biliniyordu

  Kamuoyunda Şemdinli savcısı diye bilinen savcı Ferhat Sarıkaya Ağustos 2016'da açığa alınmıştı.

  Sarıkaya 2018 Kasım'da HSK tarafından meslekten ihraç edildikten sonra gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkemece 3 Kasım 2018'de tutuklanmıştı.

  Sarıkaya 2005 yılında Şemdinli'deki Umut kitabevine bomba koyduktan sonra yakalanan devlet güvenlik görevlileriyle ilgili iddianameye zamanın Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı da sanık olarak dahil etmesiyle ünlenmişti.

  Açığa alınmadan önce olarak Ankara Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Ferhat Sarıkaya 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen cemaati soruşturmasını yürüten savcı Serdar Coşkun'a giderek itiraflarda bulunmuştu.

  Tanık olarak ifadesi alınan Sarıkaya, Şemdinli iddianamesinin içerisine Yaşar Büyükanıt'ın adının cemaatçi hâkim ve polis şefinin yardımıyla eklediğini anlatmış, cemaatçi olduğunu söylediği diğer yargı mensupları hakkında ifadeler vermişti.

 13. Dolar/TL kuru güne 5,47 seviyesinde başladı

  tl

  Dolar/TL kuru dün 5,30-5,46 arasında dalgalı bir seyir izledikten sonra bugün güne 5,44 TL seviyesinde başladı ve 5,47'lere ulaştı.

  Borsa İstanbul da dün yaşadığı yüzde 5,67'lik değer kaybıyla günü son 3 yılın en büyük düşüşüyle tamamlamıştı.

  BIST 100 endeksi yüzde 0.5'lik bir artışla güne 92300 puan seviyelerinde başladı.

  Öte yandan Merkez Bankası bankacılık sisteminin TL likiditesini artırmaya yönelik bir adım atarak, swap piyasasında satış sınırını yüzde 20'den yüzde 30'a çıkardı.

  TCMB bankalara gönderdiği yazı ile "Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satış (TCMB tarafından spotta döviz alınması, vadede döviz satılması) işlem miktarı döviz ve efektif piyasaları işlem limitlerinin yüzde 30'si ile sınırlandırılmıştır" denildi.

  Piyasalar bugün açıklanacak ABD büyüme verilerini bekliyor.