Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Erdoğan: Mescid-i Aksa Müslümanların ve Hristiyanların ortak mabedidir; Ayasofya’da da bu adımı atacağız.
 2. Türk Lirası yüzde 1,5'e yakın değer kaybetti, dolar/TL kuru 5,64'ü aştı.
 3. Ankara'da sanayi sitesinde çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı.
 4. Şubat ayında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turist sayısı yıllık yüzde 9 arttı.
 5. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 7 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Borsa İstanbul, yerel seçimlerden önceki son işlem gününü yükselişle kapadı

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,81 değer kazancıyla 93.784,18 puandan tamamladı.Toplam işlem hacmi 7,2 milyar lira olarak gerçekleşti.

  Bankacılık endeksi yüzde 4,43; holding endeksi yüzde 1,71 değer kazandı.

  Çarşamba günü Borsa İstanbul'un BIST 100 endeksi günlük yüzde 5,67 düşerek Temmuz 2016'dan beri görülen en büyük değer kaybını yaşamıştı.

  Borsa İstanbul
 2. Bankacılık sektöründeki sorunlu kredilerin oranı yüzde 4,11'e yükseldi

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Şubat dönemi bankacılık verilerini açıkladı.

  Bu verilere göre sorunlu kredilerin oranı yüzde 4,11 oldu.

  Bu veri Ocak ayında yüzde 4.03, Aralık'ta yüzde 3.87 idi.

  Bir önceki yılın Şubat ayında yüzde 2,92 seviyesinde gerçekleşmişti.

  BDDK verilerine göre sektörün toplam kârı Ocak - Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 düşüşle 6,49 milyar TL'ye geriledi.

  Bankacılık sektörü kredileri Şubat sonu itibarıyla 2.42 trilyon TL; sektörün toplam varlıkları Şubat'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 artışla 3.94 trilyon TL oldu.

  Bankalar
 3. Erdoğan: Mescid-i Aksa Müslümanların ve Hristiyanların ortak mabedidir. Ayasofya’da da bizler bu adımı atacağız

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sultanbeyli’de düzenlediği seçim mitinginde, son günlerde tartışmalara yol açan Ayasofya Müzesi’nin yeniden cami yapılmasıyla ilgili konuştu.

  Ayasofya’nın “isim olarak” camiye çevrileceğini söyleyen Erdoğan, Mescid-i Aksa’nın hem Müslüman hem de Hristiyanların kutsal mekanı olduğunu belirterek “Ayasofya’da da bizler bu adımı atacağız” dedi:

  Quote Message: Ayasofya'yı seçimden sonra tekrar müzeden, isim olarak camiye çevireceğiz. Bazı planlarımız var, bu planları da uygulamaya koyacağız. Onlar Mescid-i Aksa’yla uğraşadursunlar. Bilsinler ki Mescid-i Aksa Müslümanların ve Hristiyanların ortak bir mabedidir. Ayasofya’da da bizler bu adımı atacağız. Erdoğan’ın ağzından lâf bir kere çıkar.” from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı

  Ardından mitinge katılanlardan oy isteyen Erdoğan, “Affedersiniz Pazar günü bunlara cevabı veriyor muyuz?” diye sordu.

 4. İstanbul Valiliği seçim önlemlerini açıkladı: Enerji ihtiyacının kesintisiz bir şekilde sağlanması için jeneratör takviyesi tedbiri alındı

  İstanbul Valiliği, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan Seçim Güvenliği Tedbirleri Planı'nı yürürlüğe koyduğunu duyurdu.

  Quote Message: İlimizde enerji ihtiyacının kesintisiz bir şekilde sağlanması, muhtemel arızalara müdahale ekiplerinin oluşturulması ve jeneratör takviyesiyle ilgili gerekli tedbirler alınmıştır.
  Quote Message: İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Türk Telekom İl Müdürlüğü ve diğer kurumlar, sorumluluk alanlarındaki görevleri eksiksiz olarak yerine getirmek üzere gereken tüm tedbirleri almışlardır.
  Quote Message: İl ve ilçe nüfus müdürlüklerimiz 30-31 Mart 2019 tarihlerinde vatandaşlarımıza hizmet verecektir.
  Quote Message: 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ve YSK kararları gereğince oy verme günü, oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacaktır.
  Quote Message: İçkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasaktır.
  Quote Message: Emniyeti ve asayişi sağlamakla görevli kolluk güçleri dışında ruhsatlı da olsa hiç kimse silah taşımayacaktır.
  Seçimler

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, seçimlerde alınacak güvenlik tedbirleriyle ilgili, “Türkiye genelinde 57 milyon 058 bin 636 seçmen, 194 bin 664 sandıkta oy kullanacak. Seçim günü 553 bin personelimiz görevinin başında olacaktır” dedi.

 5. Sosyal medya paylaşımları nedeniyle hapsi istenen sanatçı Ferhat Tunç hakkında savunmasını yapmadığı gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldı

  Sosyal medya hesabındaki paylaşımları nedeniyle "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Ferhat Tunç hakkında savunmasını yapmadığı gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldı.

  Büyükçekmece 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Ferhat Tunç katılmadı.

  Tunç'u avukatı Damla Koç temsil etti. Tunç'un avukatı Koç, "Müvekkil konser için yurt dışındadır. Yeniden savunma için süre verilmesini talep ediyoruz" dedi.

  Mahkeme ise 4'üncü celse olmasına rağmen sanık Ferhat Tunç'un savunmasını yapmadığını belirterek hakkında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Duruşma ertelendi.

  Ferhat Tunç
 6. Türkiye'nin kredi risk primi olan CDS'lerinde işlem hacmi Ağustos ayından sonra en yüksek seviyesine çıktı

  Kredi risk primi olarak adlandırılan Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri Çarşamba günkü işlemlerde 458 baz puana çıkararak Eylül ayından beri en yüksek seviyesini görmüştü.

  Bloomberg HT'nin haberine göre Türkiye CDS'lerinde (Credit default swap), liranın değerindeki düşüşle birlikte dış borcun ödenmesinde zorluk yaşanabileceği endişesiyle Ağustos'tan bu yana en fazla işlem gerçekleşti.

  Habere göre traderlar geçen hafta Türkiye CDS'lerinde 8 milyar doların üzerinde alım satım yaptı.

  Depository Trust & Clearing Corp. (DTCC) verilerine göre bu yılın haftalık ortalaması 2.5 milyar dolar civarındaydı.

  TL
 7. Çavuşoğlu: S-400 için Rusya ile bir anlaşma imzalandı ve bu anlaşma geçerlidir

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Antalya Belek'te bir araya geldi.

  Çavuşoğlu, Rusya'dan alınması planlanan hava savunma sistemi S-400'e ilişkin açıklamalarda bulundu.

  ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti üyeleri, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatını, S-400 füzelerinin teslimatının gerçekleşmemesi şartına bağlayan bir tasarıyı Senato'ya sunmuştu.

  Quote Message: Biz Rusya ile bir anlaşmaya vardık. Türkiye'nin hava savunma sistemine ihtiyacı vardı, birçok ülkeyle müzakere etti. Bazı ülkeler vermek istemedi, veremedi. Rusya ile bir anlaşma imzaladık. Şimdi teslimat ne zaman olacak ve beklentiler ne bunları konuşuyoruz. Prensip olarak iki ülke arasındaki anlaşmaya üçüncü bir ülkenin karşı çıkması uluslararası hukuka aykırıdır.
  Quote Message: Biz bu anlaşmayı Rusya ile yaptık ve buna bağlıyız. Üçüncü ülkeye satma gibi bir şey yok. Kendi ihtiyacımız için aldık. F-35 ortaklarından biri Türkiye'dir, yükümlülüklerini yerine getirmiştir. Burada da hukuk vardır. ABD'den de çelişkili ifadeler geliyor. Trump'ın Cumhurbaşkanımıza söylediklerinin kayıtları var. Bir gerçek var ki, Türkiye S-400 için Rusya ile bir anlaşma imzalamıştır ve bu anlaşma geçerlidir. from Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı
  Mevlüt ÇavuşoğluDışişleri Bakanı
  Çavuşoğlu ve Lavrov
 8. Şubat ayında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turist sayısı yıllık yüzde 9 arttı; en çok Bulgaristan, Almanya ve Gürcistan'dan turist geldi

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bugün açıkladığı verilere göre 2019 yılı Şubat ayında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısında geçen yılın aynı ayına göre %9,38 artış kaydedildi.

  Şubat ayında Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Bulgaristan %8,42 (140 669) ile birinci, Almanya %8,00 (133 612) ile ikinci, Gürcistan %7,21 (120 364) ile üçüncü sıradadır. Gürcistan'ı İran ve Irak izliyor.

  Türkiye'yi 2018'de 39,5 milyon yabancı turist ziyaret etmişti.

  Yabancı turist
 9. Okullar 1 Nisan'da tatil edildi

  MEB'e bağlı tüm eğitim kurumları, 31 Mart Pazar günü düzenlenecek yerel seçimlerin ardından hazır hale getirilmeleri amacıyla tatil edildi.

  Okullar tatil
 10. Ankara'da sanayi sitesinde çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı

  Ankara'da 2 katlı bir binada çıkan yangında ilk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı.DHA'ya göre sabah saatlerinde Altındağ ilçesindeki Ata Sanayi Sitesi'nde bulunan 2 katlı bir binada henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

  Binanın terk edilen ve kullanılmayan bir yer olduğu belirtildi.

  Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk edildi.

  Müdahelenin ardından yangın söndürülürken, 5 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

  11 kişi ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

  Yangın söndürüldü, soğutma çalışmaları devam ediyor.

  Yangın
 11. Dolar/TL güne yükselişle başladı

  Dolar/TL kuru bu sabaha 5,58 civarında başlayıp günlük yüzde 1,15'in üzerinde bir yükselişle 5,63'e kadar çıktı.

  Euro/TL kuru 6,28'den 6,33'e, sepet kur 5,93'ten 5.97'ye yükseldi.

  Geçen hafta cuma günü 5.84'e kadar yükselen kur Merkez Bankası'nın aldığı önlemler ve yurt dışında swap faizlerinde yükselişin etkisiyle frenlenmişti.

  Bu hafta 5.30 seviyesine kadar gerileyen kur bu seviyelerde tutunamayıp yeniden yönünü yukarı çevirdi.

  Dolar ise diğer para birimlerine karşı da bugünkü işlemlerde beş ayın en güçlü kazancına hazırlanıyor.

  Dolar yatırımcılarının ABD hazine tahvili faizlerindeki yükselişe pozitif tepki vermesi ve bazı önemli önemli para birimlerinin kendi merkez bankalarından gelen güvercin sinyallerden olumsuz etkilenmesi bunda rol oynayan etmenler.

  Diğer yandan Türkiye varlıkları dünyadan negatif ayrışmaya devam ediyor.

  Londra swap faizlerinin normalleşmeye başlamasına rağmen MSCI Türkiye Perşembe günü %1,4, aybaşından beri %16 kayıpla en kötü performans gösteren gelişmekte olan hisse senedi endeksi oldu.

  Dolar/TL
 12. Şubat ayında dış ticaret açığı yüzde 63 azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Şubat ayında, 2018 yılının aynı ayına göre %3,4 artarak 13 milyar 593 milyon dolar, ithalat %16,9 azalarak 15 milyar 727 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Şubat ayında dış ticaret açığı %63,1 azalarak 2 milyar 134 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 Şubat ayında %69,4 iken, 2019 Şubat ayında %86,4'e yükseldi.

  Almanya'ya yapılan ihracat 2019 Şubat ayında 1 milyar 225 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 857 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 815 milyon dolar ile İtalya ve 741 milyon dolar ile İspanya takip etti.

  Rusya'dan yapılan ithalat, 2019 yılı Şubat ayında 1 milyar 577 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 371 milyon dolar ile Çin, 1 milyar 347 milyon dolar ile Almanya ve 842 milyon dolar ile ABD izledi.

  Gemi ticaret
 13. Gülen soruşturması kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 7 görevdeki askere gözaltı kararı çıktı

  AA'nın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Gülen cemaatine yönelik soruşturma kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 7 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

  Polis