Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. İmamoğlu: Kazandığımızı biliyorum ama tutanakların son halini almasını bekliyorum
 2. Yıldırım: İstanbul'da seçimi kazandık
 3. Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu önünde bekleyiş sürüyor
 4. YSK Başkanı Güven: Siyasi partilere sonuçların aktarımı sırasında bir kesinti olup giderilmiştir, veri kaybı olmamıştır
 5. Yavaş'tan zafer konuşması: Ankara'ya değer katmak isteyen herkesin yol arkadaşı, dert ortağı olacağız

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. İmamoğlu Twitter'daki profil bilgilerini 'İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı' olarak güncelledi

  YSK'nın son açıklamasına göre 27.889 oyla Binali Yıldırım'ın önünde olan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, resmi Twitter hesabındaki profil bilgisini güncelleyerek "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı" yazdı.

  imamoglu twitter
 2. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan: Millet ne derse o. Kim kazanıyorsa eyvallah

  AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, klesin olmayan seçim sonuçlarına ilişkin Twitter üzerinden bir değerlendirme yaptı ve Millet ne derse o. Kim kazanıyorsa eyvallah" mesajını paylaştı.

  View more on twitter
 3. İstanbul'da AKP de CHP de zafer ilan etti

  31 Mart Pazar günü sandıkların açılmasından sonra yaşanan gelişmeleri, sonuçlara ilişkin analiz ve yorumları aktardığımız Canlı Anlatım'ın sonuna geldik. 1 Nisan Pazartesi günü yerel seçimlere ilişkin gelişmeler BBC Türkçe sayfası ve sosyal medya hesaplarında olacak.

 4. Son dakikaAKP İstanbul İl Başkanı Şenocak: Yaklaşık 3870 oy farkıyla seçimi kazandık

  Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, partisinin il başkanlığında, İstanbul’daki seçim sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Şenocak, “Yaklaşık 3870 oy farkıyla seçimi kazandık” dedi.

  İstanbul’da 290 binin üzerinde geçersiz oy olduğunu belirten Şenocak, “Bununla ilgili, ilgili arkadaşlarımız itirazlarını yapacaklardır” diye konuştu.

  AKP İl Başkanlığı
 5. Son dakikaEkrem İmamoğlu: 27 bin 919 oyla öndeyim

  CHP İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu: Şu anda sistemimize girişi yapılmayan sadece 7 sandık var. 27 bin 919 oyla öndeyim. Kalan sandığın toplam potansiyeli 2 bin 100.

  İmamoğlu
 6. Anadolu Ajansı: İstanbul, Ankara ve Iğdır'da geçersiz oyların yeniden incelenmesi bekleniyor

  Anadolu Ajansı: Yerel seçimlerinresmi olmayan sonuçlarına göre,İstanbul, Ankara ve Iğdır'da geçersizolarak kayıtlara giren oyların, il ve ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz üzerine yeniden incelenmesi bekleniyor.

  Oy pusulası
 7. Piyasaların yerel seçimlere ilk tepkisi: TL başta değer kaybetse de yatay seyrediyor

  Yerel seçimlerin sonuçlarının gelmesinin ardından Cuma günü kapanışı 5,55'ten yapan Dolar/TL kurunun 5,61'e kadar yükseldiği görüldü. ABD'de ise kur geç saatlerde Cuma gününü 5,65'ten kapamıştı.

  Bloomberg haber ajansı da "her iki tarafın da seçimlerde zafer ilan etmesi yüzünden" Türk Lirası'nın Asya'da piyasaların açılmasıyla değer kaybettiğini duyurdu.

  Bloomberg haber ajansından Fercan Yalınkılıç ise TL'nin seçim sonuçlarından çok fazla etkilenmediğini aktardı.

  Hacmin düşük olduğu TSİ gece 03:00'da Dolar/TL kuru sadece yüzde 0,2 yükselişle 5,59 seviyesinde işlem görüyor.

  View more on twitter
 8. Ekrem İmamoğlu: Aramızdaki fark 29.408, yani biz öndeyiz. Aradaki farkın şu saat itibariyle kapanma ihtimali kalmamıştır, Türkiye'ye duyurmak isterim ki İstanbul'u kazandığımız ortada. Bu gece uyku yok

  Quote Message: Sahadaki bütün arkadaşlarıma süreç tamamlanana kadar ilçe seçim kurullarında kalmaları konusunda çağrıda bulunuyorum. Şu an iyi biliyorum ki dünya bizi izlemektedir, keşke dünyaya resmi kurumlar tarafından İstanbul sonuçlarını duyurabiliyor olsaydık. Cumhurbaşkanı’nı da diğer herkesi de dinledik, bizi ikna edici açıklamalar bulamadık.
  Quote Message: 31.086 sandık bilgi işlem sistemimize girildi. Girilmeyen 100 sandık vardır. Ortalama hesaba göre yüzde 85 geçerli oy vardır. Aramızdaki fark 29.408’dir, yani biz öndeyiz. Oyları söylüyorum 4 milyon 155 bin 966 bizim sistemimizde benim aldığım oy, rakibimizin aldığı oy 4 milyon 126 bin 558’dir. Yakın zamanda daha kesin hatlarıyla bir açıklamamız olacaktır. Aradaki farkın şu saat itibariyle kapanma ihtimali kalmamıştır.
  Quote Message: Türkiye'ye duyurmak isterim ki İstanbul'u kazandığımız ortada. Uyku yoktur, bütün sandık görevlileri, ilçe seçim kurullarındaki görevli arkadaşlarımız görevlerini terk etmemelidir.
  İmamoğlu
 9. CHP parti üyesi Ersel Koruk: Beşiktaş'ta şu anda sayılmayan sandık yok

  İstanbul'da Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu önünde bekleyiş sürüyor.

  CHP parti üyesi Ersel Koruk, Beşiktaş'ta şu anda sayılmayan sandık olmadığını, bütün sandıkların tutanaklarının bulunduğunu, Anadolu Ajansı'nın ise açılan sandıkların yüzde 75'ini girdiğini belirtti.

  BBC Türkçe'den Osman Kaytazoğlu takip ediyor.

  View more on twitter
 10. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan İstanbul açıklaması

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'daki balkon konuşması sonrası attığı tweette, Erdoğan'ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım'ın "kazandık" açıklamasıyla çelişen bir ifadesi olmadığını yazdı.

  View more on twitter
 11. BBC Türkçe muhabiri Mahmut Hamsici: "AKP İstanbul İl Başkanlığı önünde kutlama yapan kalabalık, otobüsten konuşma yapılmaması üzerine dağılmaya başladı"

  View more on twitter
 12. Anadolu Ajansı: Sahadan veri akışı gerçekleşmemektedir

  Veri akışının 23.20 civarında durduğu Anadolu Ajansı, sahadan veri akışının durması nedeniyle sonuçları veremediklerini açıkladı.

  View more on twitter
 13. Sezgin Tanrıkulu: Saat 01.00 itibariyla Ekrem İmamoğlu önde

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, itirazlar konusunda değerlendirmelerini yaptıklarını, saat 01.00 itibariyla adayları Ekrem İmamoğlu'nun önde olduğunu söyledi.

  Video content

  Video caption: Sezgin Tanrıkulu: İtirazlarla ilgili değerlendirmemizi yapıyoruz
 14. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ankara’da ve İstanbul'da ilçelerin çoğu AK Parti'de ya da Cumhur İttifakı'nda; halkımız büyükşehir belediyesini verse bile ilçeleri AK Parti’ye vermiştir

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da konuşuyor.

  Quote Message: Milletimiz 15’inci defa bizi sandıkta birinci yaptı. AK Parti olarak tek başımıza ya da Cumhur İttifakı olarak seçime girdiğimiz yerlerde 16 büyükşehir olmak üzere 778 belediye başkanlığı kazandık. Bu durum Türkiye'de belediyelerin yüzde 56’sının Ak Parti tarafından yönetileceğini gösteriyor. Bazıları kendilerini darı ambarında sanıyor. 4,5 yıl bu kardeşiniz cumhurbaşkanı mı? AK Parti iktidarda mı? Buraya nasıl geldiyse bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye ve bu partiye gönül vermiş bütün kardeşlerime ittifaka sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum. Beka meselesi konusundaki hassasiyete sahip çıkan özellikle de Kürt kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.
  Quote Message: Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki sonuçlar Kürt kardeşlerimizin verdiği çok önemli bir derstir. Seçmenlerinin teveccühü ile göreve gelen bütün belediye başkanlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum.
  Quote Message: Bazı yerlerde istediğimiz sonucu alamamamızın sebebini kendimizi anlatamamış gönüllere girememiş olmamıza bağlıyorum. Eksiklerimiz varsa bunları düzeltmek boynumuzun borcudur. Bunu halkımızda değil kendimizde arayacağız. Yarın sabahtan itibaren eksiklerimizi tespit etmenin yoluna bakıyoruz.
  Quote Message: YSK seçim sonuçlarını açıklayana kadar itirazlarımız varsa nerede olursa olsun itirazlarımızı da yapacağız. Netice alsak da alamasak da. Demokrasi mücadelesi budur. Ankara’da bakıyorsunuz ilçelerin çoğu AK Parti'de ya da Cumhur İttifakı'nda. İstanbul’da mevcut ilçe sayısından daha fazlası Cumhur İttifakı’nda, AK Parti'de ya da başa baş. Halkımız büyükşehir belediyesini verse bile ilçeleri AK Parti’ye vermiştir.
  Quote Message: Yalan yanlış vaatlerde bulunanlar buyursunlar bakalım nasıl yönetecekler, göreceğiz. Biz böyle bir sonuç beklemiyorduk diye bir şey yok. Yüzde 52 oy almış bir partimiz var. Bu seçimin birinci partisi AK Parti.
  erdoğan
 15. Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu önünde bekleyiş sürüyor: AKP ve MHP'li grup Yıldırım'ın kazandığını savunuyor

  BBC Türkçe'den Osman Kaytazoğlu, seçim yarışının başa baş devam ettiği İstanbul'da, Beşiktaş'ta bulunan İlçe Seçim Kurulu önündeki bekleyişi takip ediyor.

  View more on twitter
 16. Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek: "AKP iktidarının sonu geldi"

  Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, Ulusal Kanal yayınında yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

  Quote Message: Ekonomideki iflas, seçim sonuçlarına da yansıdı. Türkiye'nin önünde artık bir hükümet ve iktidar sorunu var. Artık Türkiye'yi AKP tek başına yönetemez. Önümüzdeki ekonomik sarsıntılara bakıyoruz. Türkiye, ağır bir durumla karşı karşıya. Çok ciddi bir uyarı bu. Öte yandan bir tane olumlu nokta var. HDP oylarının Güneydoğu illerimizde düşmesi. Bölücülük kaybediyor. AKP iktidarının sonu geldi. Türkiye, önümüzdeki dönem için iktidar arayışına girmiştir.
  Quote Message: AKP'nin oy kaybetmesi, AKP'nin bu ekonomik gidişat karşısındaki çaresizliği CHP'ye yaramış oluyor. CHP, tarihi bir fırsatı da tam anlamıyla değerlendirememiştir. CHP'nin HDP ve İyi Parti ile ittifak siyaseti, ona kazandığı oyların önemli bir kısmını da kaybetmiş gösteriyor.
  Quote Message: Göreceksiniz, buradan söylüyorum AKP iktidarının devam etme şansı yok. Cumhurbaşkanlığı sistemi içerisinde bir çözüm yok. Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesi veya Cumhurbaşkanı'nın istifası dışın görülen bir çözüm yok. Türkiye, büyük bir karar verecek. Türkiye, çalkantılı bir döneme giriyor.
  Doğu Perinçek
 17. Bursa'da açılan sandık sayısı yüzde 89.9'da durdu

  Anadolu Ajansı'nın veri akışını 23.20 civarında durdurmasının ardından Bursa'da açılan sandık sayısı oranı yüzde 89.99'da kaldı.

  Son gelen verilere göre AKP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş yüzde 49.9'u, CHP'den Millet İttifakı'nın adayı, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey yüğzde 46.99'unu aldı.

  Balıkesir'de de açılan sandık sayısı da yüzde 92.81'de kaldı. AKP'in adayı yüzde 47.81, İYİ Parti'nin adayı yüzde 46.42 oy aldı.

  Son güncellenen verilere göre Türkiye genelinde açılan sandık sayısı yüzde 91.15.

  bursa