Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Kırklareli'de oyların yeniden sayılması kararı iptal edildi

  Kırklareli'de belediye başkanlığı seçimini kazanan bağımsız aday Mehmet Siyam Kesimoğlu'nun itirazı üzerine İl Seçim Kurulu oyların yeniden sayılması kararını iptal etti.

  Belediye Başkanı Kesimoğlu, oylama sırasında bir itiraz yapılmadığı için oyların hepsine bir itirazın söz konusu olamayacağı gerekçesine dayandırıp, başvuru yaptıklarını belirterek, "İlçe Seçim Kurulu'na arkadaşlarımız başvuruda bulunmuşlar, bütün sandıkların tekrar sayımına ilişkin bizde itirazda bulunduk yeniden yapılmasına gerek yok, çünkü bizim elimizde 170 sandığa ilişkin ıslak imzalı tutanaklar vardır, ayrıca Yüksek Seçim Kurulu hakimi de ifadesiyle birleştirilmiş tutanaklarda ıslak imzalı elimizde oylama sırasında bir itiraz yapılmadığı için hepsine bir itirazın söz konusu olamayacağı gerekçesine dayandırdık. Hangi maddelerde bir itiraz söz konusuysa gerekçeleriyle birlikte itiraz da bulunduk. İl Seçim Kurulu da bizim itirazımızı haklı buldu şu anda sayım yapılmasına gerek kalmadı" dedi.

  View more on twitter

  AKP Merkez İlçe Başkanı Can Cafer, sonuçlara ilişkin ilçe seçim kuruluna itiraz dilekçesi sunmuş ve başka siyasi parti oylarının sehven bağımsız aday Kesimoğlu’na sayılmış olabileceğini iddia etmişti ve kurul kararıyla Kırklareli'de 170 sandığın açılarak merkez oyların yeniden sayılmasına karar vermişti.

  Odatv'de yer alan habere göre, İl Seçim Kurulu, Kesimoğlu’nun başvurusu üzerine yaptığı incelemede, iddiaların soyut ve delile dayanmadığını vurguladı ve ilçe seçim kurulu kararını kaldırarak oy sayımının durdurulmasına karar verdi.

 2. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: ABD kararını vermeli

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Türkiye'ye yaptığı S-400 Rus füze savunma sistemi uyarısına, attığı İngilizce tweette cevap verdi. Oktay "ABD kararını vermeli. Türkiye'nin dostu olarak mı kalmak istiyor yoksa teröristlerle el ele verip NATO müttefikinin düşmanlarına karşı savunmasını zayıflatarak dostluğumuzu riske atmak mı?" yazdı.

  View more on twitter

  ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Washington'da NATO ile ilgili bir toplantıda, Türkiye'yi Rusya'da S-400 füze savunma sistemi satın alma konusunda uyardı.

  Pence "Türkiye kararını vermeli. Tarihin en başarılı askeri ittifakında kritik bir ortak olarak mı kalmak istiyor yoksa ittifakımıza zarar verecek dikkatsiz kararlarıyla bu iş birliğinin güvenliğini riske atmak mı?" demişti.

 3. YSK toplantısı bitti, başkan Güven açıklama yapmadan ayrıldı

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, YSK binasında kurul üyeleriyle yaptığı toplantının ardından, açıklama yapmadan binadan ayrıldı.

  Başkan Güven, saat 10.00'da YSK'ya giderek, kurul üyeleriyle değerlendirme toplantısı yaptı.

  Yaklaşık 10 saat burada kalan Güven, açıklamada yapmadan binadan ayrıldı.

 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yıldırım ve bakanlar ile Dolmabahçe'de seçim toplantısı yapıyor

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, bazı bakanlar ve AKP yöneticileri ile İstanbul'daki Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe çalışma ofisinde seçim değerlendirme toplantısı yapıyor.DHA, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öğlen saatlerinde Üsküdar Kısıklı'da bulunan konutundan Dolmabahçe'deki Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisine gittiğini duyurdu.

  Erdoğan'ın ardından bazı bakanlar ve parti yöneticileri ve Binali Yıldırım da çalışma ofisine gitti. Basına kapalı olarak yapılan toplantı sürüyor.

 5. İmamoğlu: Geçersiz oylardan birbirine çok yakın değerler çıkıyor, sonucu değiştirecek bir değere sahip değil

  imamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yarışını önde tamamlayan CHP adayı Ekrem İmamoğlu basın toplantısı düzenledi.

  İmamoğlu bazı ilçelerde geçersiz oyların sayılması, bazılarında ise tüm oyların yeniden sayılması işlemi sürerken son tabloya dair bilgi verdi:

  "Her ilçedeki sayımla ilgili anlık raporlar alıyoruz. Birbirine çok yakın değerler çıkıyor. günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Sonucu değiştirecek bir tablo yok. Birçoğu zaten anlık YSK’nin sayfasına giriliyor. Oradan da görme şansınız var. O açıdan bir an önce neticelenmesini bekliyoruz."

  "Seçimin iptal edilmesi gibi bir gündemi düşünmüyorum bile. Bu gündemi zerra kadar bile zihnimin köşesinde tutmuyorum."

  Toplantıdan öne çıkan diğer noktalar şöyle:

  "İBB çalışanları görecekler ki aslında partizanlıktan çok yorulmuşlar"

  "Hiçbir çalışanımın kendini bana adamasını istemedim, istemeyeceğim de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) çalışanları kalıcıdır. İBB’de çalışan herkes, alın teri akıtan herkesin yeri başımın üstüdür. Ben onlara hükmetmeye gelmiyorum, ben ortak çalışmaya bu şehre ortak çabayla hizmet etmeye geliyorum, gönüllerini ferah tutsunlar. Görecekler ki aslında adamcılıktan, partizanlıktan çok yorulmuşlar. Özellikle sosyal güvenceleri konusunda en üst seviyede haklarına kavuşacaklar. Biz öyle bir kültürden geliyoruz."

  İmamoğlu İBB çalışanlarına yönelik bazı sözler de verdi:

  • "İBB’de en düşük asgari ücret 2200 lira olacak"
  • "Zoraki mitinge gitmek yok, kimseyi zoraki mitinge yollamayacağım"
  • "Kadın çalışanlarıma 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde izin vereceğim"
  • "Birçok sosyal yaraya temas eden koşulları toplu iş sözleşmelerine koymayı taahhüt ediyorum"

  "Benim sayemde millet gülüyor"

  İmamoğlu, AKP'nin adayı Binali Yıldırım'ın basın toplantısında kendisi hakkında sarf ettiği sözlere değindi:

  "Rakibimizin bugün konuşmasında önemli bir cümle dikkatimi çekti ve beni üzdü; 'Türk halkının sinirlerini sakın bozmayın'. Ya benim sayemde millet gülüyor şu anda. Ben İstanbullu’ya huzur getirdim, gülümsemem insanların yüzünü güldürüyor. Biz kimsenin sinirini bozmayız, sinirini bozan unsurlarla mücadele ederiz. Örnek, keşke gece boyunca bu ülkenin sinirlerini bozan AA’ya tek bir cümle söyleseydin."

  "Kabine üyeleriyle, bakanlarla siz niye toplantı yaparsınız, biz eşit koşullardayız. Geçmişte bu ülkeye başbakanlık yapmış olabilirsiniz ama artık bitti."

  "Başka sinir bozucu bir şey daha söyleyeyim mi, (AKP) Genel Başkan Yardımcısı seçimi bu ülkenin en şaibeli seçimi diye tanımlıyor. İktidarın üyesi, bir partinin genel başkan yardımcısı, bütün kurulları atayan, sistemi yöeten, her hususun başındaki bir partinin genel başkan yardımcısının bunu söylemesi kadar komik bir şey olamaz. Bu kişi seçime birkaç gün kala en güvenli seçimi yaşayacağız diyen kişi. Ben Sayın Yıldırım’ın özellikle bu hususlarla ilgili açıklama yapmasını bekliyorum. Takmışlar kendini belediye başkanı diye tanımladı... Sayın Yıldırım özür diliyorum ama 3000 oyla kazandığınızı topluma ilk açıklayan sizsiziniz yapmayın, biz sabırla bekledik."

  "Büyükşehir belediyesinin tüm mecralarına afiş astınız ve bugün diyorsunuz ki 'biz 25 belediye kazandık, bunu kutlayamaz mıyız', sizi uyarıyorum, kutlama yaptıysanız o 25 belediye ki onlarla ben çalşacağım artık, o ilçelerin başkanlarına haksızlık yaptınız, keşke her ilçeye sizin değil de onların fotoğrafını assaydınız."

  Anıtkabir defterine imza tartışması

  "Bir başka şey, tek konu anladığım kadarıyla, Atam'ın manevi huzurunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yazmam. Herhalde bu biraz sıkıntı yarattı, yaratmasın çünkü benim dayanağım YSK’nın sayfasında gösterdiği sayılar ve kendi tutanaklarımız üzerinden elde ettiğimi düşündüğüm hakkımın beyanıdır."

  "Süreç uzamasın"

  "Tabii ki bu sürecin uzamasını istemiyoruz, hukuğa ve anayasaya uyulmasını istiyoruz. Süreç uzuyor, haktan hukuktan yanayız, anayasal uygulamalardan, YSK uygulama maddelerinden yanayız. Ama lütfen süreci toparlayınız artık, süreç bellidir ortadadır, biz demiyoruz ki bizi de 2014’te itirazlar sürerken hem de 30 bin oy farkla Ankara’daki adayın başkanlığının kesinleştiği gibi açıklayın demiyoruz. Somut olan her itiraz hakkına saygı duyarız ama soyut itirazlar doğru değildir. Biz bu şehrin 16 milyon insanının iradesine saygı duyuyoruz."

  "Sürecin toparlanmak üzere olduğunu görüyorum. Evraklarımızla, çalışma arkadaşlarımızla gönüllülerle beraber hareket ediyoruz. Her şey gözümüz ve kontrolümüz üzerinde. Bir an önce 7/24 İstanbul’un sokaklarına caddelerin açılmak istiyorum, istirham ediyorum, bu süreç bir an önce toparlansın."

  "Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu sürece mutlaka katkı sunmalıdır ve bu sürecin normalleşmesi Türkiye'nin ekonomisinden iç huzuruna kadar önemli bir katkıdır. Biz hizmet yarışına başlayalım, ülke normalleşsin. Sayın Erdoğan lütfen bu sürece katkı sununuz ve bu süreci toparlayınız. tarihi bir vazife olduğunun altını çizmek istiyorum. Uzaması can sıkıyor, bazıları gerekli gereksiz laflar ediyor, bunlara fırsat tanımayalım."

  "Bana tebrik gelmedi"

  "Dünya bizi izliyor derken herhalde başka şeyler algılandı. Benim tek duyduğum tebrik sayın cumhurbaşkanına gelen resmi tebrikler, bana gelen bir tebrik yok ama inşallah seçildikten sonra dünyanın her kentinden tebrik alacağımı da şimdiden duyuyor gibiyim."

 6. Eyüp'te geçersiz oyların sayılması tamamlandı

  BBC Türkçe'den Esra Yalçınalp, geçersiz oyların sayıldığı İstanbul'un Eyüp ilçesindeydi.

  İlçede AKP'nin adayı Binali Yıldırım'a 50 oy, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'na 22 oy eklendi.

  View more on twitter
 7. Van ve Nevşehir'de "Mavi Balina" ölümleri

  mavi balina

  Van'da, arkadaşlarıyla birlikte piknik yapmaya gittiği tepeden atlayarak intihar eden 14 yaşındaki çocuğun "MAvi Balina" oyunu nedeniyle inithar ettiği belirtildi.

  Olay, 2 Nisan günü saat 14.00 sıralarında meydana geldi. Merkez Tuşba ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki kız, 15 yaşlarındaki 5 kız arkadaşıyla birlikte piknik yapmak için Akköprü Tepesi'ne çıktı. Ancak kısa süre sonra arkadaşlarının gözü önünde tepeden atlayarak, intihar etti.

  Van Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdrüğü Abdurrahman Çohaz tarafından yapılan yazılı açıklamada çocuğun intiharının 'Mavi Balina' oyunu nedeniyle meydana geldiği ifade edildi.

  Nevşehir'de silahla intihar

  Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde, banyoda tüfekle kendini vurarak yaşamına son veren ve bilgisayarında 'Mavi Balına' oyunu bulunan 13 yaşındaki çocuğun intiharıyla ilgili soruşturma da sürüyor.Olay, önceki gün öğle saatlerinde, ilçeye bağlı Özlüce köyünde meydana geldi. Yerel seçim için oy kullandıktan sonra evlerine dönen Esra ile Halil M. çifti, 8'inci sınıf öğrencisi oğullarını banyoda, kanlar içinde yerde hareketsiz yatarken buldu.

  Soruşturma başlatan jandarma ekipleri,çocuğun bilgisayarında, 'Mavi Balina' adlı oyunu buldu. Çocuğun intiharıyla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

  Ailelere uyarı

  Van Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdrüğü Abdurrahman Çohaz, ailelere de "Ülkemizde zaman zaman meydana gelen bu üzücü olayların önüne geçmek için ailelerin çocuklarına sahip çıkarak, dünya ve dini eğitimlerini yaptırmaları, medyadaki sakıncalı sitelerden ve bu tür oyunlardan uzak durmalarını sağlamaları gerekmektedir" uyarısında bulundu.

 8. Yıldırım: İstanbul Belediye Başkanı yazarak hava atmanın ne anlamı var?

  Binali Yıldırım

  AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım, "Türkiye'de seçim sürecini yönetme görevinin Yüksek Seçik Kurulu'na ait olduğunu" söyledi.

  Yıldırım, "Seçimin patronu YSK'dır. Seçimin sahibi ne Ekrem İmamoğlu ne de Binali Yıldırımdır. İmamoğlu'nun bu gerçeği görmesi gerekiyor. İlk gün açık şekilde söyledimb "Mazbata kime verilirse başkan odur. İmamoğlu&na soruyorum "Mazbatan var mı?" Yok. İstambul Belediye Başkanı yazarak, sağa sola gitmenin, hava atmanın ne anlamı var?" dedi.

  "İtiraz süreçleri karara bağlanmadan sorumsuz davranmak, ülkeye zarar verir, her şeyden önce adayın kendisine zarar verir" diye konuşan Yıldırım "İstanbul gibi memleket büyüklüğünde bir yeri idare edecek insanların daha olgun. daha sorumlu davranması beklenir. Gördügüm kadarıyla, bir sabırsızlık hali vardı" ifadelerini kullandı.

  Binali Yıldırım "Sanki benim iki katım oy almış, seçimi kazanmış da, biz oyalamak, üç beş gün daha zaman kazanmak için bir pozisyon alıyoruz. Bunu şiddetle kınıyorum" dedi.

  İmamoğlu'nun mazbatasını alması durumunda ilk tebrik edenin kendisi olacağını vurgulayan Binali Yıldırım, "Ama tersi gerçekleşirse aynı tutumu da kendisinden beklemek hakkımdır." dedi.

  Yıldırım geçersiz oyların sayılması ile ilgili olarak "Bazen bizim lehimize bazen de sayın İmamoğlu'nun tarafına yazılıyor. Bu hataları düzeltme, usülsüzlük, yolsuzluk varsa kasıtlı yapılan işler varsa bunlara da bakılıyor. İşin özü budur; gerçeği ortaya çıkarmak, İstanbullu tatil günü evinden kalktı, gitti, zahmete katlandı, oyunu verdi. Şundan emin olması lazım, benim oyum yerini buldu. Bundan hem benim hem Ekrem İmamoğlu'nun emin olması lazım. Böyle iken 'Ben başkan oldum, ben başkan' oldum, bırak kardeşim. Olursan, projelerini yaparsın, biz de memnun oluruz. Yatacağız kalkacağız, yatacak kalkacağız, yatacak kalkacağız sonuç belli olacak" diye konuştu.

  "Teşekkürler İstanbul" pankartları

  Atatürk’ü herkesin ziyaret edebileceğini söyleyen Yıldırım, "Aama Anıtkabir’deki deftere İBB Başkanı diye yazmak akla ziyan bir iştir.Sabret kardeşim. Üç beş gün sonra hakkın ise zaten bu ünvanı alacaksın.İstersen Sultanahmet’e meydana çık ben belediye başkanıyım diye bağır.Ama bu yaptığı işler şu talip olduğu görevin ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır." diye konuştu.

  Yıldırım, oy sayımındaki son durum için de "Binde 2 oy farkından bahsediyoruz. Her an değişiyor. Bilgiler geldikçe. Sadece bizim lehimize olanlar sayılmıyor. Rakibin olanlar da yazılıyor. Tek taraflı bir süreç değil bu." dedi.

  Binali YIldırım İstanbul'da asılan "Teşekkürler İstanbul" pankartlarıyle ilgili soruya karşılık da "Seçimden sonra İstanbullulara teşekkür etmenin anlaşılmayacak nesi var? 181 meclis üyesi kazanmışız karşı taraf 130 tane kazanmış. 25 ilçe kazanmışız. Diğerleri 14 ilçe kazanmış Yani bunun için teşekkür etmeyeceğiz üzgünüz mi yazacağız" yanıtını verdi.

  "Kimsenin dosya kaçırdığı yok"

  Yıldırım, bakanlarla yaptığı görüşmelerin de doğal olduğunu savundu ve "Bakanlarla görüşme yasak mı? Ben AK Parti’nin başkanlığını yapmışım ve İBB başkanlığına aday olmuşum. Seçim sürecini değerlendiririz bundan daha doğal bir şey var mı?"" dedi.

  Binali yıldırım, "Büyükşehir Belediyesi'nden dosya kaçırılıyor" iddialarına da "Artık internet çağındayız. Kimsenin dosya kaçırdığı filan yok. Mevcut başkan yerindedir. Bu konuyla ilgili gerekli cevabı vermiştir. Bu da tam kafa karıştırma halkı galeyana getirme çabasıdır. Gaza gelmesin. Aklı selimle hareket etmesini öneriyorum." yanıtını verdi.

 9. Muharrem Erkek: AA'nın "Ankara'da 11 ilçede sayım yapılıyor" haberi yalan

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anadolu Ajansı'nın "Ankara'nın 11 ilçesinde sayım yapıldığı haberinin yalan olduğunu." söyledi.

  View more on twitter
 10. AA: Ankara'nın 11 ilçesinde oylar yeniden sayılacak

  oylar

  AA, AKP'nin itirazı nedeniyle Ankara'nın 11 ilçesinde de büyükşehir belediye başkanlığı için kullanılan oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

  Yeniden oy sayımına karar verilen ilçeler şunlar

  1. Polatlı
  2. Çubuk
  3. Pursaklar
  4. Altındağ
  5. Gölbaşı
  6. Şereflikoçhisar
  7. Keçiören
  8. Sincan
  9. Bala
  10. Çankaya
  11. Çamlıdere
 11. Ümraniye'de oylar yeniden sayılıyor: "Ne kadar direnirlerse dirensinler kazandık"

  İstanbul'un Ümraniye ilçesinde geçersiz sayılan 12366 oy yeniden sayılıyor.

  BBC Türkçe'den Neyran Elden, İlçe Seçim Kurulu önünde bekleyen CHP ve İYİ Parti üyeleri ile konuştu. Elden, ilçe seçim kurulu önündeki AKP'lilerin BBC Türkçe'ye konuşmak istemediğini belirtti.

  View more on twitter
 12. Yeniden sayım yapılan ilçelerde kaç geçersiz oy var?

  İlçe seçim kurulları kararı uyarınca İstanbul’daki 15 ilçede geçersiz oylar yeniden sayılıyor. Hangi ilçede kaç geçersiz oy var?

  GECERSIZ

  Ayrıca, üç yerde de oyların tamamının sayılmasına karar verildi. Bu ilçelerde 31 Mart seçimlerinde kullanılan oy sayısı kaç?

  oy kullan
 13. Fatih'te 7 bin 618 oy yeniden sayılıyor

  FATIH
  Image caption: Parti görevlileri yeniden sayılacak oyların bulunduğu çuvalların başında nöbet tutuyor

  İstanbul'da geçersiz oyların yeniden sayıldığı yerlerden birisi de Fatih.

  Hem CHP hem de AKP'nin görevlileri, dünden beri nöbetleşe bir şekilde oy çuvallarının tutulduğu spor salonunda bekliyor.

  Fatih'te geçersiz oyların sayısı 7 bin 618.

  Burada yapılan İlçe Belediyesi seçimlerini oyların yüzde 53'ünü alan Mehmet Ergün Turan kazandı. CHP adayı Soner Özimer'in oy oranı ise yüzde 36'da kaldı.

  View more on twitter
 14. Hekimler ''sağlık çalışanlarına şiddeti'' protesto için iş bıraktı

  mersin sağlık çalışanları

  Aile hekimleri sağlık çalışanlarına gösterilen şiddete dikkat çekmek amacıyla Mersin, İzmir, Hatay ve Balıkesir'de 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.

  Grev, geçen hafta İzmir'in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezinde, hastayı görmeden ilaç yazmayacağını söyleyen Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu'nun darp edilmesinin ardından, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerine dikkat çekmek için yapıldı.

 15. AA: İstanbul'da 15 ilçede geçersiz; 3 yerde tüm oylar sayılıyor

  PUSULA

  AA, ilçe seçim kurulları tarafından alınan kararlar uyarınca İstanbul'da 15 ilçede geçersiz oyların, 3 yerde de tüm oyların yeniden sayıldığını bildirdi.

  Geçersiz oyların sayımının yapıldığı ilçeler Küçükçekmece, Beyoğlu, Başakşehir, Maltepe, Büyükçekmece, Çekmeköy, Eyüp, Fatih, Tuzla, Sarıyer, Ataşehir, Beykoz, Şile, Bayrampaşa ve Ümraniye olarak sıralandı.

  Çatalca, Silivri ve Kartal 1. Seçim Bölgesinde ise tüm oylar yeniden sayılıyor.

  AA'nın internet sitesinde yer alan haberin güncellenmeden önceki ilk versiyonunda, biri oyların tamamı, 16'sı da geçersizler olmak üzere toplam 17 ilçede oy sayımı yapıldığı belirtilmişti.

 16. AA: İstanbul’da 16 ilçede geçersiz, Çatalca’da ise tüm oylar yeniden sayılıyor

  View more on twitter

  Anadolu Ajansı, yerel seçimin ardından yapılan itiraz üzerine İstanbul’da 16 ilçede geçersiz oyların, Çatalca’da ise tüm oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

  Geçersiz oyların sayımı yapılan ilçeler şunlar:

  1. Küçükçekmece
  2. Beyoğlu
  3. Başakşehir
  4. Maltepe
  5. Büyükçekmece
  6. Çekmeköy
  7. Eyüp
  8. Fatih
  9. Silivri
  10. Tuzla
  11. Sarıyer
  12. Ataşehir
  13. Beykoz
  14. Şile
  15. Bayrampaşa
  16. Ümraniye
 17. İstanbul Ümraniye'de oy sayımı sürüyor

  YSK kararının ardından oyların yeniden sayılmasına karar verilen İstanbul'un yedi ilçesinden Ümraniye'de oy sayım işlemi sürüyor.

  BBC Türkçe'den Neyran Elden, oy sayımının yapıldığı spor kompeksinin önünde güvenlik önlemleri alındığını, çoğunluğu AKP ve CHP üyeleri olmak üzere 20-30 kişinin spor kompleksi dışında beklediğini ve durumun sakin olduğunu aktarıyor.

  ümraniye güvenlik önlemleri
 18. Mersin Gülnar İlçe Seçim Kurulu'ndan seçimi iptal kararı

  Mersin'in Gülnar ilçesinde CHP'nin yaptığı itiraz üzerine Saadet Partisi Belediye Başkan adayı Ercan Şahin'in yasal süre içerisinde kamu görevinden istifa etmeden aday olduğunun ortaya çıkması nedeniyle İlçe Seçim Kurulu seçimin iptali yönünde karar aldı.

  İlçede seçimi resmi olmayan sonuçlara göre Cumhur İttifakı'nın adayı MHP'li Alpaslan Ünüvar kazanmıştı.

  CHP'nin itirazı üzerine İlçe Seçim Kurulu'nun yaptığı incelemede Yapılan Saadet Partisi adayı Ercan Şahin'in toplum sağlığı merkezindeki görevinden 6 Şubat 2019'da istifa ettiği belirlendi.

  CHP'nin itirazı üzerine İlçe Seçim Kurulu 3'e karşı 4 oyla seçimin iptal edilmesi yönünde karar aldı.

  Seçime dair nihai karar Yüksek Seçim Kurulu’nda alınacak.

  Kesin olmayan sonuçlara göre, Gülnar'daki seçimlerde MHP adayı Alpaslan Ünüvar 8 bin 760, CHP adayı Mehmet Kale 7 bin 840, İYİ Parti adayı Ahmet Sarı bin 83, Saadet Partisi adayı Ercan Şahin ise 67, DSP adayı Mustafa Kemal Tekin 34, BTP adayı Mustafa Olcay da 19 oy aldı.

 19. Kılıçdaroğlu'ndan İmamoğlu'na destek: Mazbatasının bir an önce verilmesi gerekir

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitter'dan attığı mesajda, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve seçimi önde bitiren Ekrem İmamoğlu'na mazbatasının bir an önce verilmesinin gerektiğini yazdı.

  View more on twitter