Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Olağanüstü itiraz ne anlama geliyor?

  Ayşe Sayın

  Ankara

  YSK kararının ardından AKP'nin YSK Temsilcisi Recep Özel, “olağanüstü itiraz” yoluna başvuracaklarını açıkladı.

  Olağanüstü itiraz, seçim sonuçlarını etkileyecek olguların varlığı gerekçesine dayandırılmak durumunda.

  AKP'nin de 51 sandıktaki oy sayımını tamamlamasının ardından olağanüstü itiraz yoluna başvurması bekleniyor.

  Bu adım, “seçim iptali”ne dönük bir hamle olarak değerlendiriliyor ve bir sonraki adımın “tam kanunsuzluk” gerekçesiyle seçim iptali başvurusu olacağı belirtiliyor.

 2. CHP'nin YSK Temsilcisi Yakupoğlu: 51 sandığın sayılması ile oy sayım süreci sona erecektir

  CHP'nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu gazetecilere gönderdiği yazılı bilgilendirme notunda AKP'nin bundan sonraki adımının olağanüstü itiraz ve seçimin iptali talebi olabileceğini belirtti.

  Quote Message: 51 sandığın sayılması ile oy sayım süreci sona erecektir. Bundan sonra seçim sonucunu etkileyen olgulara dayanan olağanüstü itiraz söz konusu olabilir. Tıpkı 2014 seçimlerinde kısıtlı seçmenin oy kullanması ve aradaki farkın bu seçmenlerden az olması sebebiyle iptal edilen seçimler gibi. Yani seçimin iptali talepleri artık ileri sürülebilir. İtirazlar böylece sona ermiş oldu."
 3. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: Doğru bir karardır, YSK’nın son noktayı koyması gerekiyordu

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek YSK’nın İstanbul kararıyla ilgili, “Doğru bir karardır, YSK’nın son noktayı koyması gerekiyordu” dedi.

  Erkek, 21 ilçedeki 51 sandığın yeniden sayılması işleminin sonucu değiştirmeyeceğini belirtti:

  Quote Message: YSK, 31 ilçede tüm oyların yeniden sayılması talebini reddetti. 21 ilçede toplam 51 sandık yeniden sayılacak çünkü bunların sayım döküm cetvelinde eksik imza olduğu için YSK haklı olarak yeniden sayılsın dedi. Ama bu sonucu etkileyecek bir durum değil. Bu sandıklar zaten yeniden sayılmıştı, sadece tekrar kontrol edilecek.”
  Quote Message: YSK kendi içtihadına uygun bir karar verdi. Keşke en baştan kendi içtihatlarının arkasında dursaydı ve fiilen yaratılan yeniden saymaya müsaade etmeseydi. Çünkü geçersiz oylara sandık başında itiraz etmemişseniz eğer sonradan yaptığınız itirazlar incelenemez ama maalesef fiilen bir durum yaratıldı. Ama maalesef fiilen seçim kurulları üzerinde bir baskı yaratıldı ama son noktayı koymak zorundaydı YSK. Türkiye’nin normalleşmesi lazım, doğru bir karardır.”
  Quote Message: Olağanüstü itiraz diye bir yol var, AKP daha sonra seçimin iptalini de isteyebilir ama hukuken böyle bir iptal kararının çıkması mümkün değil çünkü YSK kendini reddetmiş olur. Bir kere hukuken kesinleşen konular üzerinde tartışma yapılamaz. Kesinleşen konuları tartışmaya açmak istiyor AKP, bu çok tehlikeli bir şey, bu demokrasiyi ve seçim güvenliğini yok eder.”
 4. CHP İstanbul İl teşkilatı, YSK'nın kararını bu şekilde karşıladı: "İstanbul TAMAM"

  Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, CHP İstanbul İl teşkilatına sonuçların ulaştığı anın videosunu paylaştı.

  "İstanbul TAMAM" başlığı ile paylaşılan videoda, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun sevinci ve açıklamaları yer alıyor.

  View more on twitter

  Görüntülerde Canan Kaftancıoğlu, Büyükçekmece'de seçim iptali talebinin AKP tarafından geri çekildiğini açıklasa da sonrasında CHP milletvekili Özgür Özel, Büyükçekmece kararının sonraya bırakıldığını açıklayan bir paylaşım yaptı.

  View more on twitter
 5. "YSK 31 ilçede yeniden sayım talebini reddetti, 21 ilçede 51 sandık yeniden sayılacak"

  Recep Özel

  AKP'nin YSK Temsilcisi Recep Özel, Yüksek Seçim Kurulu'nun AKP'nin İstanbul'da 31 ilçede oyların yeniden sayılması talebini reddettiğini, 21 ilçede 51 sanıdığın yeniden sayılmasına karar verdiğini, Büyükçekmece'de seçimin iptali ile ilgili ile kararın ise ertelendiğini belirtti.

  Özel bu 51 sandığın AKP'nin sondajlama usulü numaralarını verdikleri sandıklar olduğunu söyledi.

  Her sandıkta 350 oy bulunuyor, bu 51 sandıkta toplamda yaklaşık 17850 oyun yeniden sayılacağı anlamına geliyor.

  Recep Özel YSK'nın kararının sürecin bittiği anlamına gelmediğini, "sondajlama yolu" ile sandık sandık itirazlarının süreceğini, bu sandıklar için "olağanüstü itiraz" yoluna gideceklerini söyledi.

  Özel şu anki durumda AKP'nin adayı Binali Yıldırım'ın oy oranının, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'ndan 14604 az olduğunu bildirdi.

  Konuyla ilgili olarak YSK Başkanı Sadi Güven'den henüz bir açıklama gelmedi.

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Twitter'dan "İstanbul’da 39 ilçe var. 6’sında tüm oylar sayılıyor, sonuç değişmiyor. Kalan 32 sine itiraz etti AKP YSK 31’ini reddetti Büyükçekmece kararını sonra verecek ama 31.186’dan sadece 51 sandık sayılacak" bilgisini paylaştı.

  View more on twitter
 6. AKP Sözcüsü Çelik: İstanbul adayı medya gruplarının ailelerini tehdit etti

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ekrem İmamoğlu'nun medya grubu sahiplerine yönelik sözlerini "tehdit" olarak değerlendirdi ve "CHP’nin İstanbul adayı İnsanların ailelerini hedef gösterecek şekilde vahşi bir yaklaşıma mı sahiptir?" dedi.

  Ömer Çelik konu ile ilgili şunları söyledi:

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik
  Quote Message: CHP’nin İstanbul adayı medya gruplarının sahibi olan aileleri, soyadlarını zikrederek tehdit etmiştir. Bu kadar vahim bir işe nasıl imza atıyor? Tabii böyle bir basiretsizliğin hiçbir zaman unutulması mümkün değil. Bu insanların büyükleri, çoluk çocukları, akrabaları var. Basiretsizce ve şuursuzca, aile kavramını hedef alan bir hareket. Son derece basiretsiz, son derece şuursuz bir yaklaşım. CHP’nin İstanbul adayı İnsanların ailelerini hedef gösterecek şekilde vahşi bir yaklaşıma mı sahiptir? Aileleri hedef alarak böyle bir açıklamada bulunmak ahlaken büyük bir sorundur."

  Ömer Çelik, İmamoğlu'nun ailelerden özür dilemesi gerektiğini de kaydetti.

  CHP adayı İmamoğlu Kartal'da düzenlediği mitingde, Anadolu Ajansı'nı kınadığını söyleyerek, haber kanalları ve sahipleri hakkında da şöyle konuşmuştu:

  “NTV’yi, Şahenk ailesini, Habertürk’ü, Ciner ailesini, CNNTürk’ü, Demirören ailesini takip ediyorum. Ailelerini, geçmişten bugüne iş dünyasına yaptıkları katkılardan dolayı kendime hak gördüğüm için uyarıyorum. Yoksa gün gelir isimlerini anmaktan bile vazgeçerim. Saygı duyduğum için bunu söylemek zorundayım.”

 7. İstanbul Barosu: Bütün yurttaşlar seçimin sonucunu bilmektedir - AKP: Baro kendisini YSK yerine koyuyor

  İstanbul Barosu, 31 Mart yerel seçimlerinin itiraz süreci ile ilgili bir değerlendirme yayımladı ve sürecin, "demokrasilerin ideal kabul ettiği gerçekliklerden ayrıldığınu" savundu.

  Açıklamada, YSK'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile baskı altına alındığı ifade edilerek, "yargı kurumları, sadece hukuksal kimliklerini öne çıkararak, hukukun gereğini yerine getirmelidirler." denildi.

  İstanbul Barosu Başkanlığı imzalı açıklama "Bütün yurttaşlar, bu seçimin sonucunu bilmektedir. 'Hayatın doğal akışı' ilan edilmelidir. Hukuk bunun için vardır." ifadesi ile sonlandı.

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise akşam saatlerinde yaptığı basın toplantısında bu açıklamayı eleştirdi ve "İstanbul Barosu'nun açıklaması vahim bir açıklamadır." değerlendirmesini yaptı.

  Çelik, Başkanlık imzalı açıklamanın "Baro'nun kıymetli üyelerine haksızlık" olduğunu da söyledi ve şöyle devam etti:

  "Bir hukuk kurumunun kendisini YSK yerine koyması, adeta marjinal parti gibi davranması, kendi üyelerinin iradelerine ipotek koymuş bir tutum sergilemesi son derece vahimdir."

  View more on twitter
 8. Demirören Grubu'nun "Üzüntüyle takip ediyoruz" başlığı, sosyal medyada tartışılıyor

  CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu'nun Kartal'da yaptığı mitingde, haber kanallarına ilişkin dile getirdiği eleştirilere, Demirören Grubu'nun medya organlarından ortak bir yanıt geldi.

  Hürriyet, Milliyet, Vatan ve CNN Türk'ün internet sitesi, "İmamoğlu'nun medyayı tehdidini üzüntüyle takip ediyoruz" başlığı ile Ekrem İmamoğlu'nun ilgili cümlelerini haberleştirdi.

  Haberde başlıkta verilenin dışında herhangi bir değerlendirme ya da İmamoğlu'nun eleştirilerine yanıt yer almadı.

  Demirören Grubu medyasının ortak başlıkla İmamoğlu'na verdiği yanıt ise, Twitter kullanıcıları tarafından paylaşımlarla tartışmaya açıldı.

  View more on twitter

  İmamoğlu, Anadolu Ajansı'nı kınadığını söylediği açıklamasında haber kanalları ve sahipleri hakkında da şöyle konuşmuştu:

  “NTV’yi, Şahenk ailesini, Habertürk’ü, Ciner ailesini, CNNTürk’ü, Demirören ailesini takip ediyorum. Ailelerini, geçmişten bugüne iş dünyasına yaptıkları katkılardan dolayı kendime hak gördüğüm için uyarıyorum. Yoksa gün gelir isimlerini anmaktan bile vazgeçerim. Saygı duyduğum için bunu söylemek zorundayım.”

  View more on twitter
  View more on twitter
 9. Erdoğan: Rusya ile müşterek anlayış temelinde milli güvenliğimize kasteden terör odaklarını Suriye’den söküp atmakta kararlıyız

  Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da düzenlenen Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı sonrası basın toplantısı yaptı.

  Erdoğan, "Rusya ile müşterek anlayış temelinde milli güvenliğimize kasteden terör odaklarını Suriye’den söküp atmaktaki kararlılığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum." dedi.

  Quote Message: Bugünkü görüşmemizde İdlib’deki istikrar ve sükûnetin muhafazasına verdiğimiz önemin altını çizdik. Suriye’nin kuzeyinde ülkemizin güvenliğine ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne tehdit oluşturacak bir yapıya göz yummayacağımız da ifade ettik."
  Quote Message: DEAŞ nasıl bir tehditse YPG/PKK da aynı mahiyette bir tehdittir. Hepsinin bertaraf edilmesi şarttır. Rusya’yla Suriye ihtilafına ancak siyasi çözümle son verileceği konusunda hemfikiriz. Bu sebeple, Birleşmiş Milletler ile eşgüdüm halinde muteber ve dengeli bir anayasa komitesinin en kısa sürede faaliyete geçmesi konusunda kararlılığımızı tekrarladık." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

  Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'daki ikili görüşmeleri öncesi ortak bir basın toplantısı düzenlemiş, Erdoğan burada da "Rusya ile özellikle Suriye'de atılan ve atılacak olan ortak adımların önem arz ettiğini" söylemişti.

  Putin: İdlib'de istediğimiz parametrelere ulaşmadık

  Gazetecilerin İdlib'le ilgili sorularını yanıtlayan Putin ise, "Tam olarak henüz gerekli parametrelere ulaşmadık. Ama savunma bakanlarımız arasında diyalog devam ediyor." dedi:

  Quote Message: Koordineli devriye konusunda anlaştık. Henüz denetleme merkezi kurulmadı. Belki de istediğimiz hızda ilerlemiyoruz ama bir ilerleme kesinlikle söz konusudur. İdlib’de bütün terörist merkezleri imha edilmelidir. Bunun için çalışacağız birlikte. Siyasi çözüm koşulları için İdlib sorununu çözmemiz lazım ama bunu sadece ortak olarak yapabiliriz." from Vladimir Putin Rusya Devlet Başkanı
  Vladimir PutinRusya Devlet Başkanı

  Erdoğan da, hem İdlib'de hem Suriye'nin genelinde işbirliğinin sürmesi gerektiğini, 'asıl amacın Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak olduğunu' söyledi:

  Quote Message: Suriye’nin toprak bütünlüğü önem arz etmektedir. Bunu tesis etmek için bu dayanışmanın sürdürülmesi gerekmektedir. Hâlâ Fırat’ın doğusu ne yazık ki bu tehdidi taşımaktadır. Burada henüz her şey bitmiş değildir. Burada en önemli adım Astana sürecidir. Astana sürecine yönelik olarak da baş aktörler olarak Rusya ve Türkiye olarak, İran aynı şekilde, dayanışmamız devam ediyor. Bu sürecin içerisinde baştan itibaren Ürdün vardır. Başka ülkelerin de katılabileceği istikamette bugün görüşmelerimiz yaptık." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 10. CHP: İtiraz hissiyatla yapılmaz, somut dellilere dayanarak yapılır

  CHP Sözcüsü Faik Öztrak, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un, sandık yetkilileri ile ilgili dile getirdiği Gülen yapılanması iddiasını değerlendirdi ve "Bu son derece tehlikeli bir sorudur. Hepimizin aklına, bu işin iktidarın bilgisi dahilinde, seçimi çalmanın maymuncuğu olarak oraya monte edildiği düşüncesini getirir" dedi.

  Faik Öztrak, şunları söyledi:

  "Sandık kurularını yaparken, sandık kuruklu başkanları memur olacak. Sizin yaptığınız düzenlemelerle, yöresinde tanınan kişiler arasından seçilecek denmiş. Hiçbir itiraz olmamış.

  "Sandıktan çıkınca milli irade, sandıktan çımayınca şaibe. Anlaşılan o ki iktidar nezdinde İstanbul'un büyük bir önemi var. Hatta Türkiye'den de önemli.

  "Geçmişte Bülent Arınç'ın söylediği eğer birileri oturdukları koltuklardan kalkmıyorsa bilin ki altına yapmıştır.

  "İtiraz hissiyatla yapılmaz, somut delilere dayanarak yapılır. Bunun adı oyun bozanlıktır, kaybetmeyi bilmemektir, mızıkçılıktır."

  AKP: Sandık başkanlarından FETÖ kapsamında ihraç edilenler var mı?

  Ali İhsan Yavuz, "Bizde çok bilgi var. Bizce bu meselenin arkasında çok da farklı şeyler çıkacak. Sandık başkanlarından FETÖ kapsamında ihraç edilenler var mı diye merak ediyorum mesela. Bu karşı da emarelerimiz var ama araştırmaya devam ediyoruz" dedi.

  Faik Öztrak
 11. Borsa yüzde 1,83 düştü, dolar 5,70’e yükseldi

  borsa

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,83 değer kaybıyla 96.978 puandan tamamladı.

  Türk lirası da euro ve dolar karşısında değer kaybetti.

  Dolar/TL endeksi yüzde 1,34 yükselişle 5,70, euro/TL endeksi ise yüzde 1,76 yükselişle 6,42 oldu.

 12. CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’ndan AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz’a yanıt: Fark 15 binin üzerinde

  Kaftancıoğlu ve İmamoğlu

  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul’da geçersiz oyların tekrar sayımıyla iki aday arasındaki oy farkının 14 binlere indiğini söyleyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’a Twitter’dan yanıt verdi.

  YSK’nın sitesinden ekran görüntüsü yayınlayan Kaftancıoğlu’nun paylaşımına göre fark 15 bin 209 olarak gözüküyor.

  View more on twitter

  Kaftancıoğlu bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na mazbata verilmesi için İstanbul İl Seçim Kurulu'na dilekçe vermiş, önceki iki seçimde de itirazlar bulunması ve kesin sonuçların Mayıs ayında açıklanmasına rağmen eski belediye başkanı Kadir Topbaş’a mazbatanın verildiğini hatırlatmıştı.

 13. AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz: Ortada bir oy yolsuzluğu var, suistimal var, usulsüzlük var

  Ali İhsan Yavuz
  Image caption: Ali İhsan Yavuz, bugüne kadar üç ayrı talepte bulunduklarını söyledi: Maddi hataların düzeltimi, geçersiz oyların sayımı ve tüm oyların yeniden sayımı.

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’da geçersiz oyların tekrardan sayılması sonucunda aradaki farkın 29 binden 14 binli rakamlara indiğini söyledi.

  Bir basın toplantısı düzenleyen Yavuz, “Demek ki ortada bir oy yolsuzluğu var, suistimal var, usulsüzlük var. Bu kesin var da, bunun bir tarafına da organizeli diyoruz. Burada binlerce problemli iş ve işlem var. Bunların hepsinin üst üste gelmesi mümkün mü?” diye sordu.

  Geçersiz sayılan oylarda yüzde 80 AKP adayı, yüzde 20 CHP adayına oy tespit edildiğini belirten Yavuz, CHP’nin “Geçersiz oyların yüzde 93’ü sayıldı” açıklamasının doğru olmadığını, geçersiz oyların yüzde 88’inin sayıldığını söyledi.

  Yavuz, Büyükçekmece’de birden fazla usulsüzlük tespit ettiklerini, 7 bin 282 kişinin Büyükçekmece dışından oraya kaydedildiğini, usulsüz adreslere yapılan kayıtlarla ilgili bir kişinin 18 Ocak 2019’da tutuklandığını açıkladı ve ekledi:

  “Bir kişinin başkalarından yardım almadan bütün bunları yapması mümkün müdür? Bu işte bir şey var demeyelim de ne diyelim?

  “13 ilçeye ait veri var elimde. Bu 13 ilçeyi araştırmamızdan ortaya çıkan sonuç beni gerçekten şaşkına çevirdi.”

  Kamu görevlilerinden oluşması gereken sandık görevlilerinin ilçe seçim kurulları tarafından bu kuralın dışına çıkarak atandığını, yasak olmasına rağmen TSK görevlilerinin de atandığını aktaran Yavuz sözlerine şöyle devam etti:

  “Bu mesele burada bitmeyecek, daha kullanabileceğimiz hukuki yollar ve yöntemler var. Onları sonuna kadar kullanacağız. Ama onunla da yetinmeyeceğiz. Bir siyasal ve sayısal meşruiyet yok.

  “Tümü sayılsın, ardından bu belgeleri, bilgileri olağanüstü itiraz yolu da var, o yolları da kullanmak suretiyle başka ne gibi girişimlerimiz olabilir ona bakacağız. İstanbul’da olanlar Yalova’da olanın yüz katıdır, bin katıdır.

  “Bizce bu meselenin arkasında çok daha farklı şeyler çıkacak.

  “Bu sandık başkanlarından FETÖ kapsamında ihraç edilenler var mı diye merak ediyorum ben. Buna ilişkin de emarelerimiz var ama araştırmaya devam ediyoruz.

  “Bir stratejik akıl belli güçleri birleştirdi ve böyle bir şeyin ortaya çıkmasına neden oldu.”

 14. İzmir Belediye Başkanı Soyer: Türkiye'de 1 Nisan'da bir değişim başladı

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, "Türkiye'de 1 Nisan'da bir değişim başladı" şeklinde konuştu.

  Destekçilerine seslenen Soyer, "Türkiye, 'asla gitmeyecek' denilen iktidarın gitmesinin mümkün olduğunu gördü." dedi.

  Video content

  Video caption: Tunç Soyer mazbata töreninde konuştu: Türkiye 1 Nisan'da bir değişimi başlattı
 15. Serviste unutulan Alperen Sakin’in ölümü: Anaokulu öğretmeni hakkında taksirle ölüme sebebiyetten 2 yıl 1 ay hapis

  alperen sakin ve okul

  İzmir'in Çiğli ilçesinde, 3 yaşındaki Alperen Sakin'in unutulduğu anaokulu servisinde yaşamını yitirmesine ilişkin davada, ihmali bulunduğu gerekçesiyle yargılanan tutuksuz sanık öğretmen Nurcan A., 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Karşıyaka 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz sanık Nurcan A., anne Buket baba Serkan Sakin ile tarafların avukatları katıldı. Alperen Sakin’in annesi Buket Sakin, Nurcan A.’nın öğretmenlik mesleğinin elinden alınması gerektiğini söyledi. Sakin ailesinin avukatı Şenol Diş ise sanığa herhangi bir indirim yapılmadan ceza verilmesini talep ederek, "Ağustos sıcağında bir çocuğun saatlerce kapalı bir aracın içerisinde bırakılması sonucunda o çocuğun ölümü kaçınılmazdır. Sanığın olası kast hükümleri gereğince cezalandırılması gerekiyor" dedi.

  Üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Nurcan A. beraat talebinde bulundu. Hakim, sanığa 'taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verirken, aynı süre içinde öğretmenlik mesleğini yapamayacağına hükmetti.

  Olay, 15 Ağustos 2017 tarihinde Çiğli ilçesi Köyiçi Mahallesi'nde meydana gelmişti. Buket- Serkan Sakin çiftinin oğulları Alperen Sakin, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Çiğli Özel Sevgi Yumağı Anaokulu'na götürülmek üzere servis minibüsü şoförü Taner İşgören (47) ile rehber personel Dilara K.'ye (17) teslim edilmişti. Öğrenciler indirildiği sırada Dilara K., ağlayan bir öğrenciyi alarak, okula girmişti. Serviste uyuyan Alperen'i fark etmeyen sürücü, aracı okulun yanında bulunan ve otopark olarak kullanılan boş arsaya çekmişti. Sıcak havada serviste unutulan küçük çocuk, yaşamını yitirmişti.

  Olayla ilgili açılan diğer davalarda da sekiz kişiye hapis cezası verilmişti.

 16. Erdoğan ve Putin’den işbirliği mesajı

  putin ve erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, bugün heyetleriyle birlikte Moskova’da yaptıkları görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

  İki lider de ülkeler arasındaki işbirliği ve ticaretin artırılmasına yönelik mesajlar verdi.

  Putin, “Rusya doğalgaz açısından Türkiye’nin en büyük tedarikçisi, neredeyse tüketimin yarısını kapsıyor” derken doğalgaz tedarikini artırmak için Türk Akım projesinin etkili olacağını, hattın bu yılsonuna kadar faaliyete geçmesini hedeflediklerini söyledi.

  Putin Akkuyu nükleer santralinin birinci ünitesini 2023’te tamamlamayı planladıklarını belirtti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan da görüşmede ikili ilişkilerin geliştirilmesinin konuşulduğunu söyledi.

  Heyetlerinde yer alan bakanların da mevkidaşlarıyla ikili görüşmelerde bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin artarak 26 milyar dolara ulaştığını, hedeflerinin ise 100 milyar dolar olduğunu belirtti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan askeri ve ticari alanda ilişkileri geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

 17. Pütürge'de seçim günü 2 kişinin öldüğü mahallede muhtarlık seçimi tekrarlanacak

  Pütürge

  31 Mart günü yerel seçimler için oy verme sırasında Malatya’nın Pütürge ilçesindeki Bölünmez Mahallesi’nde silahlı kavga çıkmış; Saadet Partisi üyesi İlyas Aktaş ile kuzeni Hasan Aktaş hayatını kaybetmişti.

  Silahlı kavga sebebiyle seçmenler oy kullanamamıştı. Bu sebeple İl Seçim Kurulu, seçimin 2 Haziran’da tekrarlanmasına karar verdi.

  Görgü tanıklarının iddiasına göre Bölünmez Mahallesi'nde, oy kabinine başkalarıyla girmek isteyen kişiler ile sandık görevlisi İlyas Aktaş arasında tartışma çıktı. Silahlı kavgaya dönüşen tartışma sonrası iki kişi hayatını kaybederken, gözaltına alınan 5 kişi ise jandarmadaki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

  Yeşilyurt ilçesine bağlı Öncü Mahallesi’nde oyların yakıldığı, Darende ilçesine bağlı Aşağı Ulupınar Mahallesi’nde de oy torbasının çalındığı iddiaları sebebiyle seçimlerin 2 Haziran’da yeniden yapılmasına karar verildi.

 18. Keşan’da CHP ve İYİ Parti’nin itirazına YSK’dan ret

  CHP, 2 Nisan'da Keşan İlçe Seçim Kurulu'na giderek seçim sonuçlarına itiraz etmişti.
  Image caption: CHP, 2 Nisan'da Keşan İlçe Seçim Kurulu'na giderek seçim sonuçlarına itiraz etmişti.

  Keşan’da 31 Mart yerel seçiminin resmi olmayan sonuçlarına göre belediye başkanlığını 11 oy farkla kaçıran CHP, Millet İttifakı’ndaki diğer parti olan İYİ Parti ile birlikte ilçe seçim kuruluna başvurmuş, seçim kurulunun itirazı kabul etmesiyla oylar yeniden sayılmıştı.

  Yeniden sayım sonrası CHP’li ittifak adayı Şenol Yalı ile AKP’li Cumhur İttifakı adayı Mustafa Helvacıoğlu arasındaki fark 23’e çıktı.

  Bunun üzerine il seçim kuruluna başvuru yapıldı. İl seçim kurulunun başvuruyu reddetmesi üzerinde CHP ve İYİ Parti bu kez Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurarak geçersiz tüm oyların yeniden sayılmasını talep etti.

  YSK, bu talebi reddetti.

 19. Mansur Yavaş Anıtkabir’i ziyaret etti

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  Mansur Yavaş'ın destekçileri de Anıtkabir'deydi
  Image caption: Mansur Yavaş'ın destekçileri de Anıtkabir'deydi

  Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş, büyükşehir belediye binasındaki devir teslim töreninden sonra Anıtkabir’i ziyaret etti.

  Yavaş’ın bugünkü programını izleyen destekçileri de öğle saatlerinden başlayan sağanak yağışa rağmen Anıtkabir’e geldi.

  Parti amblemi taşıyan bayraklar ve flamalar Anıtkabir’e alınmadı. Sadece Türkiye bayraklarıyla alana giriş yapıldı.

  Sonrasında destekçileriyle birlikte yürürüyerek Anıtkabir'den Ankara Büyükşehir Belediye binasına geçen Yavaş, burada otobüsün üzerine çıkarak, kalabalığa hitap etti.

  Yavaş, "Her türlü ayak oyununa rağmen yılmayan, emaneti namus gören ve inancını yitirmeyen irade, bugün burada yazılan tarihin sahibidir. Başkentimiz için çıkılan bu büyük yürüyüşün, kutsal hamlenin alnımızın akıyla tamamlanmış olması büyük bir gururdur, yine hiç şüphe yok ki bu duruş sizlere aittir. Sizler, enerjinizle yorgun Ankara’ya nefes verdiniz. Siz, 'Biz yeniden el ele verirsek ayağa kalkarız' dediniz ve başardınız. Sandıklardan Ankara için ümit çıkardınız, bahar çıkardınız. Bu topraklarda bin yıldır tutunma kavgamızın başkenti Ankara’mızın kararan ufkunu aydınlattınız, parlattınız" diye konuştu.

 20. Erdoğan-Putin görüşmesi başladı

  Erdoğan- Putin

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'daki ikili görüşmeleri öncesi ortak bir basın toplantısı düzenledi.

  Erdoğan, "Rusya ile özellikle Suriye'de atılan ve atılacak olan ortak adımların" önem arz ettiğini söylerken, Putin ise iki ülke arasındaki ticaret hacminin 35 milyar dolara ulaştığını belirtti ve "Uluslararası ilişkilerde ve küresel sorunlarla ilgili Türkiye ile yoğun bir iş birliğimiz söz konusudur" dedi.