Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. İmamoğlu: 24 Haziran 2018 ile 31 Mart 2019 seçimlerinde Büyükçekmece'deki seçmen sayısı farkı 2300 civarında
 2. Van Valiliği kentte 7 gün süreyle tüm gösteri ve mitingleri yasakladı.
 3. AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Arzumuz İstanbul'da seçim sonuçlarının net şekilde billurlaşması
 4. İBB Başkanı Mevlüt Uysal: Büyükçekmece'de AK Parti'ye oy verdiği kolayca tespit edilen 4500 kişi seçmen listesinden düşürülmüş
 5. CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu: İstanbul'da İmamoğlu ve rakibi arasında 15 bin 119 oy fark var
 6. Albayrak: İhracata dayalı bir ekonomiyi tesis edeceğiz, güven veren yargı sistemi olacak
 7. Kılıçdaroğlu: YSK alacağı kararla ya Türkiye'yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye'yi kaosa sürükleyecektir
 8. Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Bahçeli ile görüştü. Görüşme yarım saat sürdü.
 9. AKP, Büyükçekmece'de seçim tekrarı için olağanüstü itiraz dilekçesini verdi

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. İmamoğlu: 24 Haziran 2018 ile 31 Mart 2019 seçimlerinde Büyükçekmece'deki seçmen sayısı farkı 2300 civarında

  ekrem imamoğlu

  CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, AKP'nin "usulsüz seçmen kaydı yapıldığı" iddiasıyla seçimin iptalini istediği Büyükçekmece'deki seçmen sayısının, 24 Haziran 2018 seçimleri ile 31 Mart 2019 seçimleri arasında yaklaşık 2 bin 300 arttığını belirtti.

  İmamoğlu Büyükçekmece ilçesi ile ilgili iddialarla ilgili olarak, katıldığı Halk TV, KRT ve TELE 1 ortak yayında açıklamalarda bulundu.

  Quote Message: Büyükçekmece’nin seçmen verilerinden bahsetmemiz lazım. Hani deniyor ya 20 küsur bin seçmen hareketliliği var. Öyle bir zihinlere nakşetmek istiyorlar ki, sanki Büyükçekmece’de bir anda 20-25bin seçmen hareketi olmuş gibi bir tarifle insanların zihinlerini bulandırmaya çalışıyorlar. Seçim tarihi 7 Haziran 2015- seçmen sayısı 158 bin 611. 1 Kasım 2015 – seçmen sayısı 161 699 yani arada 6 ay var, 6 ayda bile burada 3 bini üzerinde seçmen sayısı artmış. 24 Haziran 2018'de Büyükçekmece’nin seçmen sayısı 172351. Kullanılan oy 151331, geçerli oy 149138. 31 Mart sçeiminde görüyoruz ki seçmen sayısı 174661’e çıkıyor tam 9 ay sonraki seçimde. Aradaki fark 2300 civarında. Kullanılan oy 148 bine düşüyor. Gerçeli oy da 144733. Yani bırakın artmayı, düşüyor."
  Quote Message: YSK Başkanı çok net 'taşınmış oy ya da hayali oy diye bir şey yoktur, biz listelerimizden eminiz' diye açıklaması var Şubat ayında. Büyükçekmece aynı zamanda nüfusuna göre nüfus hareketliliğinde 30. sıralarda. Aynı nüfusa sahip Çekmeköy'de, Sancaktepe'de daha yoğun nüfus hareketleri var, AK Parti'nin kazandığı iki ilçeden bahsediyorum. Eğer dikkat çekici olan nüfus hareketleriyse..."
 2. Van'da gösteri yasağı

  YSK'nın KHK kararının ardından Van Valiliği Çarşamba gece geç saatlerde açıkladığı karar ile kentte her türlü gösteri, yürüyüş, miting, toplantı, açlık grevi, çadır kurma, oturma eylemleri gibi etkinlikleri 7 gün süreyle yasakladı.

  Van'ın Tuşba, Edremit ve Çaldıran beldelerine belediye başkanı seçilen adaylar KHK ile daha önce kamudaki görevlerinden ihraç edilen isimler arasında.

  Valilik, "31 Mart sonrası yaşanması muhtemel olayların önüne geçmek ve provakatif olayları engellemek amacıyla" 11 ile 17 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacak olan her türlü gösteri, yürüyüş, oturma eylemleri, miting gibi etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

  Valilik açıklamasında karara gerekçe olarak "31 Mart 2019 Pazar günü ülke genelinde Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimleri yapılmış, söz konusu seçim sonuçlarının açıklanması akabinde yasal itiraz süreci başlamış ve ilimizde de söz konusu itiraz sürecinin uzaması nedeniyle, ilimizde ve bazı ilçelerimizde seçimi kazanan adaylara mazbataları verilememiş olduğundan sürecin vatandaşlar arasında gerginliğe sebep olduğu, ayrıca sürecin PKK/KCK Terör örgütü ve müzahir çevrelerce provoke edilmeye çalışılarak vatandaşlarımızın sokak ve yaygın şiddet hareketlerine kanalize edilmeye çalışıldığı değerlendirilmekte olup, bu kapsamda çeşitli kanallar üzerinden de toplanma çağrıları yapıldığı bilinmektedir" ifadelerini kullandı.

 3. YSK'nın KHK'lı belediye başkanları kararı Doğanşehir başvurusuna mı dayanıyor?

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  Yüksek Seçim Kurulu, KHK'lı belediye başkanları kararının gerekçesini henüz kamuoyuna açıklamış değil. Ancak kurul benzer bir kararı Malatya'nın Doğanşehir ilçesindeki bir muhtarlık seçimine ilişkin verdi.

  BBC Türkçe'nin edindiği o kararda, muhtarlık seçimini kazanan KHK'lı adaya mazbata verilmemesine hükmediliyor.

  YSK, Hüseyin Arslan isimli adaya mazbata vermeme kararını 692 ve 697 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelere dayandırıyor:

  Quote Message: 692 ve 697 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler gereğince kamu görevinden çıkartılan kişilerin mahkumiyet kararı aranmaksızın bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyeceklerinden Hüseyin Arslan’a mazbata verilemeyeceğine, seçilme yeterliliğini taşıyan ve Hüseyin Arslan’dan sonra en çok oy alan kişiye mazbata verilmesi gerektiğine YSK tarafından karar verildi.”

  YSK ayrıca gerekçeli kararında, HSK’nın 31 Ağustos 2016’da aldığı kararla Arslan’ın hakimlik mesleğinden çıkarıldığına ve Arslan’ın sanık olarak yargılandığı bir dava bulunduğuna yer verdi.

  Oybirliği ile alınan gerekçeli karara göre Kadılı Mahallesi’nde mazbatayı Arslan değil, seçimlerde ikinci olan aday alacak.

  YSK ayrıca, seçim sonuçları kesinleşse bile ‘tam hukuksuzluk’ hallerinin YSK tarafından her zaman incelenebileceğini vurguladı.

  YSK'nın KHK kararı
 4. YSK, KHK'lı başkanlara 'mazbata vermeme kararı aldı'

  Yüksek Seçim Kurulu, haklarında Kanun Hükmünde Kararname ile işlem yapılmış olup 31 Mart seçimlerinde başkan seçilenlere mazbatalarının vermeme kararı aldı.

  YSK kaynaklarının BBC Türkçe'ye doğruladığı karara göre, başkan seçilen KHK'lı kişiler yerine ikinci sıradaki adaylar mazbata alacak.

  HDP Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi ve Batman Milletvekili Mehmet Tiryaki, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada partisinin kazandığı birçok belediyede AKP'nin itirazları nedeniyle mazbataların verilmediğini söylemişti.

  Tiryaki, sayıları net olmamakla birlikte 7 belediye için bu tür itirazlar yapıldığını açıklamıştı.

  AKP Mardin İl Teşkilatı, belediye başkanı seçilen Ahmet Türk'ün "KHK" ile görevden alındığını, bu nedenle mazbatanın seçimde ikinci sırada yer alan AKP adayı Mehmet Vejdi Kahraman'a verilmesini istiyordu.

  YSK
 5. CHP: Artvin Yusufeli ilçesinde seçim tekrarlanıyor

  CHP’nin Belediye Başkan adayı Barış Demirci yaptığı açıklamada, Artvin’in Yusufeli ilçesinde seçimlerin yenilenmesi kararının alındığını bildirdi.

  Demirci, 10 Nisan akşamı sosyal medya hesabından paylaştığı video ile Yusufeli'nde seçimlerin yenileceğini duyurdu.

  Seçim 2 Haziran'da tekrarlanacak.

  Artvin'in Yusufeli ilçesinde kesinleşmeyen sonuçlara göre, dört oy farkla AKP'nin adayı Eyüp Aytekin seçimi kazanmıştı.

  CHP beş oy pusulasının kayıp olduğu, iki oy pusulasının haksız yere yakıldığı ve mühürsüz bir oy zarfı bulunduğu gerekçesiyle itirazda bulunmuştu.

  CHP Artvin İl Sekreteri İlyas ŞahinBBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada CHP'nin YSK'daki temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu'nun kendilerini arayarak seçim tekrarı kararını bildirdiğini söyledi.

 6. Ömer Çelik: Arzumuz İstanbul'da seçim sonuçlarının net şekilde billurlaşması

  Ömer Çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul'daki yerel seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Büyük bir seçmen kitlesinin olduğu İstanbul'da seçimde berraklık sağlanması gerekiyor. Arkadaşlarımız tüm ilçelerde yeniden sayım talebinde bulundu. Ancak YSK kabul etmedi. Bunun reddedilmiş olması insanların kafasındaki şüpheyi kaldırmadı. Kaos büyüdü" dedi.

  "Vatandaşın iradesinin net bir şekilde tecelli etmesi gerektiğini" söyleyen Çelik, "Arzumuz İstanbul'da seçim sonuçlarının net bir şekilde billurlaşması ve sonuçların berrak bir şekilde ortaya çıkmasıdır." diye konuştu.

  'İtirazlar seçim sürecinin bir parçası'

  "Başvurduğumuz yollardan hiçbirisi bugün icat edilmiş yollardan değildir. Meşru itiraz süreçlerini sürdürürken, sürekli olarak bize meşru haklarınızı kullanmayın, bu sayımlardan vazgeçin denmesinin manası nedir?" diye soran Çelik, "Kanun koyucu niçin itirazları seçim sürecinin bir haline getirmiş? Şimdiki durumları ön görmüş. Pek çok belge, bilgi var, bunlar YSK’ya aktarılıyor" ifadelerini kullandı.

  'YSK'yı tehdit ediyorsunuz'

  Ömer Çelik "Daha düne kadar YSK’yı tehdit ediyorsunuz diyorlardı. Şimdi utanmayacaklar mı? YSK bizim başvurumuzu reddetti. YSK’yı tehdit eden kimmiş?" diye soran AKP Sözcüsü, "Medya organlarının başındaki ailelerini tehdit edenler, AA’yı eleştirebilirsiniz, genel müdürünü, ailesini tehdit ederseniz; Medya organlarını da eleştirebilirsiniz, o kişilerin soy adlarını vererek, şahısları hedef göstererek, medya organlarının başındaki ailelerin soyadlarını vererek böyle bir iş yaparsanız bu olsa olsa nefret suçuna girer." diye konuştu.

 7. CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, AKP'nin YSK temsilcisinin Ocak ayındaki açıklamasının yer aldığı videoyu paylaştı: Hayali seçmen mümkün değil

  İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın AKP'li seçmenlerin listelerden düşürüldüğü, sahte seçmenler getirildiğine yönelik Büyükçekmece eksenli iddialarını dile getirmesi sonrası, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Yüksek Seçim Kurulu AK Parti Temsilcisi Recep Özel'in seçim öncesi AHaber'e yaptığı açıklamaların videosunu paylaştı.

  Söz konusu AHaber haberinde, Recep Özel, seçmen listelerinin askıya çıktığı tarihte dile getirilen "hayali seçmen iddiaları" ile ilgili olarak "mağlubiyete kılıf hazırlandığını" savunuyor.

  Özel, söz konusu haberde, "vatandaşlık numarası ile hayali seçmen olayının mümkün olmadığını" açıklıyor.

  Recep Özel aynı konuşmasında, itiraz için sürenin listelerin askıya çıktığı 13 günlük süre olduğunu da belirtiyor.

  View more on twitter
 8. CHP Milletvekili Karabat: Büyükçekmece'ye Mevlüt Uysal'a yakın isimler taşındı

  View more on twitter

  CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Büyükçekmece'deki seçmen taşıma iddialarına Twitter hesabından yanıt verdi. "Büyükçekmece üzerinden İstanbul seçimlerinin iptali için algı yaratılıyor" diyen Karabat, "Büyükçekmece'de olan seçmen hareketlerinde dikkat çeken hareketler ve isimler söz konusu. "Mesela Büyükçekmece'ye Fatih'ten ve Başakşehir'den gelen seçmenler söz konusu. Bu seçmenler arasında AKP'ye yakın isimler var." dedi.

  Karabat, "Seçmen listelerinin askıya çıktığı 4 Ocak 2019 tarihinde Büyükçekmece seçmen listelerine Nurettin Ertemel, Hüseyin Sevim ve Kaan Şahin gibi isimler eklendi. Bu isimler geçmişte Mevlüt Uysal'ın da yönetimin de yer aldığı Sıcak Yuva Vakfı'nın hala yönetiminde bulunan isimler. Bu isimler Mevlüt Uysal Başakşehir Belediye Başkanı iken biri belediye başkan yardımcısı, diğeri Başakşehir Spor Yönetim Kurulu Üyesi, diğeri de Fatih'te Kızılay Yönetim Kurulu üyesi. İsimlere internetten araştırıldığında rahatlıkla bu bilgi teyit edilebilir." mesajını paylaştı." mesajını paylaştı.

  'Mevlüt Uysal'a yakın isimlerin kaydı taşındı'

  Özgür Kartabat ayrıca, "Mevlüt Uysal'a bu kadar yakın olan isimler, ne hikmetse 4 Ocak 2019 tarihinde Büyükçekmece’de aynı adrese taşınmışlar. Söz konusu adreste kayıtlı 11 seçmen görünüyor! Birisi Bakırköy’den, biri Başakşehir’den diğeri de Fatih’ten gelmiş görünüyor." ifdaelerini kullandı.

  CHP milletvekili "Bizlerin seçmen hareketlerini takip etmeyeceğimizi düşünmüş olacaklar ki aynı adrese böylesi isimleri yığmakta sakınca görmemişler. "Kişi, kendinden bilir işi" diye bir söz var CHP'yi seçmen taşımakla itham edenlerin neden bu kadar gürültü çıkardıkları daha iyi anlaşılıyor." diye de konuştu.

 9. Adana-Kozan'da mazbata, en çok ikinci oyu alan Saadet Partili adaya verilecek

  Nihat Atlı

  Yüksek Seçim Kurulu MHPden Kozan Belediye Başkanı Nihat Atlı'nın seçilme yeterliliğine sahip olmadığına karar vermesinden sonra, mazbatayı Atlı'dan sonra en çok oyu alan Saadet Partisi'nin adayı Kazım Özgan'a verme kararı aldı.

  Nihat Atlı'nın belediye başkanlığı, "seçilme yeterliliğine sahip olmadığı" gerekçesiyle düşürülmüş, MHP Saadet Partisi’nin başvurusu üzerine alınan karar için MHP, YSK'ya itirazda bulunmuştu.

  Atlı'nın bir cinayetten 20 yıl ağır hapis, küçük yaşta kızı alıkoyma, yaralama, azmettirme, ruhsatsız tabanca, organize çete suçundan hapis cezası aldığı ve dosyanın Yargıtay'da beklediği belirtiliyordu.

 10. İBB Belediye Başkanı Mevlüt Uysal: Büyükçekmece'de AK Parti'ye oy verdiği kolayca tespit edilen 4500 kişi seçmen listesinden düşürülmüş

  Mevlüt Uysal

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKP'nin Büyükçekmece Belediye Başkanı Adayı Mevlüt Uysal, Büyükçekmece'de AKP'ye oy verdikleri kolayca tespit edilen 4500 kişinin seçmen listelerinden düşüldüğünü iddia etti.

  "Seçmen listesinden düşürülen 4500 civarında seçmen olduğunu" söyleyen Uysal, bunların "1500’ünün AKP üyesi olduğunu ve 541 üyeye ulaşım bilgileri değiştiği için ulaşılamadığını" anlattı.

  Uysal, "kaydı düşürülen diğer 3 bin 92 seçmenin de de bakıldığı zaman, isim ve soyadları tarandığında AKP'ye oy verdiği kolayca tespit edilenler" olduğunu savundu ve "AK Parti’ye oy verenlerin seçmen listesinden düşürülmesi şeklinde yapılmış." ifadelerini kullandı.

  "24 Haziran'a göre seçmen listesinde sadece 2 bin 100 civarında artış olsa da yüzde itibariyle Türkiye'nin hiç bir yerinde olmayan bir seçmen hareketi yaşandığını" vurgulayan Uysal, "8 ay içinde toplam 172 bin 351 seçmenden 11 bin 954'ünün kayıtlardan düşürüldüğünü ve bunlar arasında ölenlerin, yurtdışına çıkanların, askere gidenlerin ve il dışına gidenlerin de olduğunu" belirtti.

  Mevlüt Uysal, bunun dışında hiçbir yerde seçmen olamayan, 14 bin 264 seçmenin de yeni kayıt yaptırıldığını anlattı ve "Toplamda yaklaşık 26-27 bine yakın seçmen hareketi olmuş." dedi.

  Uysal "26 binlik bir seçmen hareketini bir kişinin yapabilmesi mümkün değil. Organize şekilde yapılması gerekiyor. Adrese dayalı kayıt sistemi çıktıktan sonra seçmen listelerinin güncellenmesi bir vatandaşın bir yere nüfus kaydını alabilmesi ancak belediyeden alınan numarataj sistemi üzerindeki adrese kayıtla mümkün olur." diye konuştu.

 11. CHP, Ekrem İmamoğlu'na mazbatasının verilmesi için İl Seçim Kurulu'na başvurdu

  CHP İstanbul İl Teşkilatı, MYK üyeleri ve bir grup milletvekili, Çağlayan Adliyesi'ndeki İl Seçim Kurulu'na başvurarak, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının verilmesini istedi.

  İl Başkanı Canan Kaftancığlu, sandıkların yüzde 97.2'sinin sayıldığını "İmamoğlu'nun mazbatasının verilmesini, umarım, son kez hatırlatıyoruz" dedi.

  Kaftancığlu, AKP'nin dile getirdiği organize usulsüzlük ve örgüt iddiaları için ise "Bu seçimlerin arkasında örgüt var deniyor ya, evet, Cumhuriyet Halk Partisi örgütü var" dedi.

  View more on twitter
 12. Erdoğan: FETÖ mensuplarını kurumlarımızdan tam olarak temizleyemedik

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankarara'da Emniyet Teşkilatı'nın 174'ncü kuruluş yıldönümünde yaptığı açıklamada, "FETÖ ihanet çetesi mensuplarını kurumlarımızdan tam olarak temizleyebildiğimizi düşünmüyorum" dedi.

  15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişiminde bombalanan ve 44 polisin hayatını kaybettiği Gölbaşı Özel Harekat binasının yeniden açılışında konuşan Erdoğan, "Bunları tespit etmek güç, bukalemun gibi her ortama uyarak ayakta durmaya çalışıyor." dedi.

  AKP yönetimi, Gülen yapılanması ile ilgili son olarak İstanbul seçimleri ekseninde bir takım iddiaları dile getirmişti.

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un sandık başkanları arasında Gülen yapılanması içinden olanlar var mı sorusunu gündeme getirmesi sonrası, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yapılan şikayetler var, bizim görevimiz yapılan şikayetleri değerlendirmek durumundayız. Tespitlerimiz var" demişti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan
 13. CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu: İstanbul'da İmamoğlu ve rakibi arasında 15 bin 119 oy fark var

  Canan Kaftancıoğlu

  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul'da Ekrem İmamoğlu ve rakibi arasında 15 bin 119 oy farkı olduğunu açıkladı.

  Kaftancıoğlu "Şu an itibariyle İstanbul'da 31 bin 186 sandığın 30 bin 242'si sayılmış durumda. İstanbul'un, Pendik, Esenyurt, Avcılar ve Maltepe ilçelerinde sayımlar devam etmekte. Bugün birkaç saat içinde bitecek. Maltepe ilçesindeki sayımlar MHP'nin başvurularıyla yavaşlatılıyor." dedi.

  Büyükçekmece'deki tartışmalara da değinen Kaftancıoğlu, "Normalde seçim takvimine göre 17 ocak ile 31 ocak tarihleri arasında seçmen listeleri askıya çıkar, itirazlar yapılır, başvurular yapılır. 31 ocak tarihi itibariyle seçmen listeleri kesinşeşir. Bu seçimde de böyle oldu. İstanbul'un 39 ilçesinde de yığma, taşıma seçmen itirazları yaptık. 19 bin 502 seçmene itiraz ettik CHP olarak. 5 bin 862 seçmenin kaydı durduruldu bu itirazlarımızla. 13 bin 680 itirazımız reddedildi. O gün Büyükçekmece'ye dair de bizim itirazlarımız vardı. biz ve AKP tarafından yasal süreç içinde 3 bin seçmene itiraz edildi. 745 seçmenin kaydı donduruldu, sonrasında da listeler kesinleşti." diye konuştu.

  Bu arada Kaftancıoğlu'yla birlikte, 81 ildeki CHP İl başkanları, açıklama yaparak YSK'ya çağrıda bulundu. İl Başkanları Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı 7 maddelik çağrıyı tekrarladı.

  Kılıçdaroğlu'nun çağrısı şöyleydi;

  1. YSK yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır.
  2. YSK seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır.
  3. YSK iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır.
  4. YSK demokrasi değil seçimsiz Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır.
  5. YSK hukukun üstünlüğü mü yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu buna açık ve net cevap vermek zorundadır.
  6. YSK'da hakimler mi var yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var?
  7. İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu, alacağı bir kararla ya Türkiye'yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye'yi kaosa sürükleyecektir.''
 14. Ankara-Batıkent'te köpeklerin zehirlenmesi soruşturmasında 3 gözaltı

  Sokak köpekleri

  Ankara-Batıkent'te 13 köpeğin et verilerek zehirlenmesiyle ilgili soruşturmada 3 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

 15. Erdoğan ve Bahçeli seçim sonrası ilk görüşmelerini yaptı

  Bahceli ve Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimden sonraki ilk görüşmelerini yaptı. Basına kapalı gerçekleşen ve yarım saat süren görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

 16. Muhalefetten Albayrak'ın açıklamalarına eleştiri: "Taksitli reform olmaz"

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ekonomi paketi sunumuna muhalefetten eleştiriler geldi. CHP'nin Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak "Tasitli reform olmaz" derken, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ "Demokrasi ve hukukun olmadığı yerde, hangi yapısal reformdan bahsediyorsunuz?" diye sordu.

  View more on twitter
  View more on twitter
 17. Albayrak: İhracata dayalı bir ekonomiyi tesis edeceğiz, güven veren yargı sistemi olacak

  Berat Albayrak
  Quote Message: Reformların başında finansal sektör geliyor, onun altındaki de ilk başlık bankacılık sektörü olacak. Kamu bankalarına toplam 20 milyar TL Devlet İç Borçlanma Senedi verilecek. Özel bankaların ihtiyaç halinde hazır tuttukları yeniden sermayelendirme planları çerçevesinde sermayeleri artırılacak.
  Quote Message: Bu adımları hayata geçirecek güçlü bir iradaye ve uzun bir zamana sahibiz. Türbülans döneminde sağladığımız başarılı dengelenme süreci, AK Parti'nin 17 yıllık iktidarı bu adımları hayata geçireceğimizin teminatıdır.
  Quote Message: Dengelenme süreci boyunca temettü dağıtmanın ve yöneticilere yapılan nakdi prim ödemeleri sonlandırılacak. Ulusal veri merkezi kurulacak. Kamu bankalarını bilançoları çok daha dirençli hale getirilecek. Özel bankalarımız yeniden sermayelendirme adımlarını zaten yürütüyorlar.
  Quote Message: Bireysel emeklilik sistemi yeniden yapılandırılacak. Etkin bir tasarruf sistemi oluşturulacak tüm paydaşların katılımı ile kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecek. Kıdem tazminatı fonu ile BES'in entegrasyonu sağlanacak. Emeklilik sisteminin reforme edilmesi en önemli yapısal reformlardan birini oluşturmaktadır. YEP kapsamında emeklilik sisteminin reforme edilmesi en önemli konulardan birini oluşturacak. Vatandaşlar emekli olunca 'Nasıl geçinirim' diye düşünmeyecekler. Sigortacılık denetleme ve düzenleme kurumu hayata geçirilecek. Sigortalanmayan sektörlerin sigortalanmasına imkan sağlayacağız.
  Quote Message: Gıda enflasyonu en önemli sorunların başında gıda geliyor. Bu konuda en önemli adımımız tarımda milli birlik projesi olacak. Mayıs ayında tüm kamuoyu ile paylaşılacak. Üretici ve tüketici arasında değer zinciri sağlanacak. Mevsimsel dalgalanmada enflasyonla mücadelede önemli yer tutan taze sebze meyvede Sera AŞ kurulacak. İlk etapta 2 bin hektar sera inşa edilecek. Hal yasası ve gıda regülasyonuyla üretici ve kooperatiflerin hal içindeki payı artırılacak.
  Quote Message: Gelirlerimizi daha da artırmak için toplumun genelini etkilemeyen, yüksek gelir gruplarının daha adil vergilendirilmesini sağlayacak ve enflasyona etkisi minumum olacak bazı adımlar hayata geçecek Mükellef hakları icra kurulu kurulacak Vergi dönüşümü en önemli reformlardan biri olacak, detaylarını bu yıl içinde geniş kapsamlı sunum ile sunacağımız çalışmanın hazırlıkları sürüyor Yüksek geliri daha adil şekilde vergilendireceğiz Yeni vergi mimarimizde istisna ve muafiyetleri azaltacağız, kurumlar vergisini daha rekabetçi noktaya taşıyacağız.
  Quote Message: Ulaşmak istediğimiz sürdürülebilir büyüme ve istihdam hedefi olacak. İhracata dayalı bir ekonomiyi tesis edeceğiz. İhracat-üretim stratejik planlamasında 7 stratejik sektör enerji, maden, petrokimya, ilaç, turizm, otomotiv ve bilişim. Varlık Fonu stratejik sektörlere yatırım planlaması yapacak. Kayıtlı istihdamı teşvik, kayıtdışılılıkla mücadele reform sürecine katkı sağlayacak.
  Quote Message: Bir diğer reform alanımız yargı alanı. Yargı reformunun vizyonu, güven veren ve erişebilir bir adalet sistemi olacaktır. Hukuk ve ekonomi birbirini tamamlayan iki önemli alandır. Uzun vadeli yatırımlar, öngörülübelir hukuk pratiğine yakından bağlıdır. Yargı reformu strateji belgesinin güncellenmesi çalışması devam ediyor.
 18. Kılıçdaroğlu: YSK alacağı kararla ya Türkiye'yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye'yi kaosa sürükleyecektir

  Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akxener

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener ile düzenlediği basın toplantısının ardından, ''Yüksek Seçim Kurulu (YSK), alacağı bir kararla ya Türkiye'yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye'yi kaosa sürükleyecektir'' dedi.

  ''Türkiye İstanbul seçimlerine kilitlenmiş durumda. Çok acı bir olay. Seçim yapıldı itirazlar yapıldı. Şimdi biz bu seçimi nasıl iptal ettirebilirizin arayışı içindeler. Demokrasiden uzaklaşıyoruz." diyen CHP lideri YSK tekrar toplanıyor, 7 madde halinde YSK'yı göreve çağıracağım." ifadelerini kullandı.

  Kılıçdaroğlu'nun 7 maddelik çağrısı şöyle;

  1. YSK yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır.
  2. YSK seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır.
  3. YSK iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır.
  4. YSK demokrasi değil seçimsiz Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır.
  5. YSK hukukun üstünlüğü mü yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu buna açık ve net cevap vermek zorundadır.
  6. YSK'da hakimler mi var yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var?
  7. İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu, alacağı bir kararla ya Türkiye'yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye'yi kaosa sürükleyecektir.''

  Akşener: Bostan korkuluğu muydunuz?

  İYİ Parti lideri Meral Akşener ise, "17 yıldır seçim yapılıyor bu ülkede ve iddianız hep Türkiye'de sandık güvenliği muhteşem oldu. AK Parti kazandığında muhteşem karşısında bir başka siyasi partinin adayı kazandığı zaman da hile var" dedi.

  Akşener ayrıca, "Temel problem eğer sandık güvenliğini sağlayamamışsanız suçlusu sizsiniz. Bostan korkuluğu muydunuz? 3 ay ikamet etme zorunluluğu olan yasadaki zorunluluğu siz kaldırdınız. İstanbul seçimlerinde Binali Yıldırım 2 oyla kazanmış olsaydı biz bunları konuşuyor olacak mıydık? ifadelerini kullandı.

 19. Çavuşoğlu: AB, yerel seçimlerde taraf tutmasın

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'ne yerel seçimlerde taraf tutmamaları çağrısında bulundu. NTV televizyonunun canlı yayınına katılan Dışişleri Bakanı, herhangi bir partinin seçim sonuçlarına itirazını gayrı demokratik bulmanın doğru olmadığını vurguladı.

  Quote Message: Seçime katılım oranına bakıldığında hiçbir ülkede bu düzeyde katılım yok. Avrupa Konseyi seçimlerin demokratik olduğuna vurgu yaptı. Halkımız tercih ettiği adaylara oyunu özgürce verdi. İtirazların olması doğal. İstanbul'da aradaki farkın çok az olması ve şaibelerin tespit edilmesinden dolayı itirazlar oldu. Herhangi bir partinin seçim sonuçlarına yönelik itirazını gayri demokratik bulmak doğru değil. Yeniden sayımın herkesin huzurunda olması gerekiyor ve böyle de oluyor. Sonuçları beklemek ve nihai karara saygı duymak gerekiyor. YSK hangi kararı verirse ona da herkes uymak durumundadır.
  Quote Message: AB'nin açıklamalarını objektif görmüyoruz. Ufak tefek bazı mahallerde olaylar oldu ama genel anlamda demokratik ve şeffaf bir seçim oldu. Oyların yeniden sayılması demokratik sürecin parçasıdır. AB'nin sorumlu bir şekilde açıklama yapması gerekiyor. Seçim sürecinde taraf tutmaları önceden ters teptiği için taraf tutamadılar. Şimdi de taraf tutmasınlar.
  Quote Message: ABD ziyaretimiz faydalı geçti. S-400'ü neden almak zorunda olduğumuzu açıkladıktan sonra böyle olduğunu bilmiyorduk dediler. ABD'nin satmadığını ve Türkiye'nin bir yerden karşılamak zorunda olduğunu söyledik. Bunları anlatmamız lazım. İkincisi NATO üyesi bazı ülkelerde S-300'ler var. NATO üyeliğiyle çelişmez. Söz söyleyecek kişi NATO Genel Sekreteri'dir. Herhangi bir NATO üyesinin istediği savunma sistemini alabileceğini söyledi. Bunu bu noktaya getirmek çok yanlış. Türkiye'nin NATO üyeliğini sorgulamak yanlış. from .
  .
  Quote Message: S-400'lere acil ihtiyacımız var, neden kullanılmayalım. Bu kadar parayı kozmetik bir ürün için vermiyoruz ki. Patriot vereceklerinin garantisi yok. Pompeo'nun kendisine de sordum, 'Patriot satma garantisi veriyor musunuz' diye 'Hayır' dedi. Pence'in 'Türkiye teklifimizi reddetti' açıklaması da doğru değil. ABD patriot satarsa alırız ama satmazsa ikinci bir S-400 ya da başka bir hava savunma sistemi alabiliriz.