Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. İmamoğlu: Bu seçimin sonucu yarın bağlanacak
 2. Yıldırım: Oylar sandıkta iç edilmiştir
 3. YSK CHP'nin itirazını kabul etti, Maltepe'de sadece kalan sandıklar sayılacak
 4. Ocak ayında işsizlik yüzde 14,7 ile son 10 yılın zirvesine çıktı, genç işsizliği yüzde 26,7 oldu
 5. Bütçe açığı yılın ilk üç ayında 36,2 milyar liraya ulaştı, bütçe açığı/GSYH oranı son 8 yılın zirvesine çıktı

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Galatasaray: Derbinin hakemi taraflı kararlarıyla sonuca doğrudan tesir etti, VAR kayıtları açıklansın

  Galatasaray Spor Kulübü, dün Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe ile oynanan derbide hakemin verdiği kararlara tepki göstererek Video Yardımcı Hakem (VAR) kayıtlarının incelenmesini istedi.

  Sarı-kırmızılı takımın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, "Derbinin hakemi Ali Palabıyık, basiretsiz ve taraflı kararlarıyla maçın sonucuna doğrudan tesir etmiştir" denildi.

  Twtter'da '#VARkayıtları açıklansın' etiketi en çok paylaşılanlar arasında başı çekti.

  Türkiye Futbol Federasyonu ve ilgili kurullar nezdinde girişimler başlatıldığını duyuran Galatasaray, Twitter'dan derbideki pozisyonlarla ilgili bir de video paylaştı:

  View more on twitter
  Quote Message: VAR sisteminin uygulandığı bazı ülkelerde olduğu gibi VAR kayıtlarının açıklanmasını da Türkiye Futbol Federasyonu’ndan bir kez daha talep ediyoruz. Saha içinde ve saha dışında kurulan tuzaklara, iftiralara rağmen, şampiyonluk yürüyüşümüz kararlılıkla devam etmektedir. " from Galatasaray Spor Kulübü
  Galatasaray Spor Kulübü

  Fenerbahçe ise 1 saat önce resmi hesabından şu mesajı paylaşmıştı:

  View more on twitter
 2. İmamoğlu: Bu seçimin sonucu yarın bağlanacak

  Ekrem İmamoğlu
  Image caption: Ekrem İmamoğlu

  Bakırköy'de halka hitap eden Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu'na, CHP'nin Maltepe'de yeniden sayımla ilgili itirazını kabulü için teşekkür etti.

  İmamoğlu, "Yarın sayım işi biter. Bu seçimin sonucu yarın bağlanacak" dedi.

  Quote Message: Yüksek Seçim Kurulu bu süreçte kararını en hızlı şekilde vererek demokrasimize, birliğimize, beraberliğimize hizmet etmelidir. Yüksek Seçim Kurulu'na güveniyoruz. Tarihi sorumluluğunu sadece ve sadece hatırlatıyoruz."
  Quote Message: Bu ne ilk, ne de son seçimdir. Cesaretin varsa bizi geçmeye çalışırsın. Bir dahaki seçim çok çalışırsan bu millet belki sana oy verir. " from Ekrem İmamoğlu
  Ekrem İmamoğlu
 3. Bütçe açığı yılın ilk üç ayında 36,2 milyar liraya ulaştı, bütçe açığı/GSYH oranı son 8 yılın zirvesine çıktı

  Merkezi yönetim bütçesi, Mart ayında 24,5 milyar lira, Ocak-Mart döneminde 36,2 milyar lira açık verdi.

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mart 2019'a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

  Buna göre, Mart'ta bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artarak 54,4 milyar lira, bütçe giderleri yüzde 15,2 artarak 78,8 milyar lira oldu.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 4. S&P: Albayrak'ın açıkladığı refom paketi TL'ye olan güveni yeniden tesis etmek için yeterli değil

  Kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin gelişmekte olan ülkeler kredi notu üst düzey analisti Frank Gill, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçen hafta açıkladığı 2019 yılı reform paketinin Türk hanehalkları ve yabancı yatırımcıların TL'ye olan güvenini yeniden tesis etmek için yeterli olmayacağını belirtti.

  Reuters'ın haberine göre Gill, "Yabancı yatırımcılar ve Türk hanehalkları için asıl soru, TL'nin hala yatırım yapılabilir bir para birimi olup olmadığı. Bu reform paketinin bu soruya yanıt verdiğini düşünmüyoruz" dedi.

  S&P bu ayın başında Türkiye'nin kredi notunun mevcut durumda düşürülme riski olmadığını ancak Türk lirasındaki daha fazla değer kaybının Türk şirketleri ve bankaları için "çok, çok kötü haber" olacağını belirtmişti.

  Albayrak
 5. Diyarbakır'da Recep Hantaş'ın vurularak öldürülmesiyle ilgili bir polis tutuklandı

  Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde bulunan Sümer Park'ta 14 Nisan tarihi gece saatlerinde Recep Hantaş'ın polis tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili olarak bir polis tutuklandı.

  Diyarbakır Valiliği, konuyla ilgili, "Yüzleri maskeli 2 şahsın girdiği yönünde alınan 155 ihbarına istinaden ekiplerimizce park içerisinde yapılan araştırma sırasında 2 şahsın görevlilerimizin üzerine doğru koşarak gelmesi üzerine "dur" ihtarı yapılmış, ihtara uyan R.Y. isimli şüpheli şahıs teslim olmuş ancak diğer şüpheli şahıs R.H. kaçmaya devam etmiş, durması için uyarı atışı yapılmış ancak şüpheli şahıs durmamış ve vurularak etkisiz hale getirilmiştir." açıklamasında bulundu.

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen iki polisten birinin tutuklandığı belirtildi.

  Diyarbakır Valiliği tarafından idari tahkikat başlatıldı.

  View more on twitter
  Quote Message: Katledilen gencin cenazesi abisine teşhis ettirildikten sonra, ailesi dışında kimsenin cenaze törenine katılmasına izin verilmeden defnedilmiştir. Aile bireyleri yaptıkları açıklamada, çocukları üzerindeki polis tacizinin süreklilik arz ettiğini, polisin sürekli GBT yapıp, “siz teröristsiniz, siyasi şeylere girmeyin, hırsızlık yapın, bu tür işlere karışan arkadaşlarınızı söyleyin, biz sizi koruruz” şeklinde baskı yaptığını beyan etmiştir. Polis ajanlaştıramadığı genci göz göre göre katletmiştir.
  Quote Message: Bu cinayet, bölgede kolluğun işlediği ilk keyfi cinayet değildir. Özellikle Süleyman Soylu döneminde işkence, yargısız infaz, insan hakları ihlali ve kötü muamele suçlarını işleyen kolluk güçlerinin tamamı yaptıkları fiillerden ötürü adeta ödüllendirilmektedir. Olayın sıcaklığı esnasında göstermelik açığa alma işlemi gerçekleşmekte, sonrasında failler göreve iade edilmektedir. İnsanlığa karşı işlenen bu suçların üstü örtülmeye çalışılmaktadır. from Ayşe Acar Başaran Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü, Batman Milletvekili
  Ayşe Acar BaşaranHukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü, Batman Milletvekili
 6. ODTÜ Rektörlüğü: Bahar Şenliği 24, 25, 26 Nisan 2019 tarihlerinde sosyal medyadan desteklerini belirten değerli sanatçılarımızın da katkıları ile gerçekleşecek

  ODTÜ Rektörlüğü, daha önce iptal edildiğini duyurduğu 33. Bahar Şenliği'nin yapılmasına karar verildiğini öğrencilere attığı mail ile duyurdu.

  Quote Message: 12 Nisan 2019 tarihinde 33. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği hakkında size gönderdiğimiz bilgilendirme mesajında yer aldığı gibi, Şenlik üniversitemiz tarafından iptal edilmemiş olup, Şenliğin geleneksel (öğrenciler tarafından, öğrenciler için yapılan) teması ile yapılması önerilmiştir.
  Quote Message: Üniversitemiz tarafından önerilen Şenlik teması; ODTÜ öğrencilerinin potansiyelini ve üniversitemizin uluslararası boyutunu öne çıkaran, ticari amaç gütmeyen, öğrenci topluluklarının katkıları ile gerçekleştirilecek şekilde planlanmıştır. Üniversitemizin yaptığı bu öneri, ilgili topluluğun değerlendirmesi durumunda desteklenecek ve ivedilikle ilgili makamlara resmi izin başvurusu yapılacaktır.
  Quote Message: 33. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği’nin gerçekleşmesi durumunda pek çok değerli sanatçı ve kişi gönüllü destek ve katılımını beyan etmiştir. Bundan büyük memnuniyet duyduğumuzu belirtir, teşekkür ederiz.
  Quote Message: 33. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği’nin 24, 25, 26 Nisan 2019 tarihlerinde, yukarıda önerilen çerçevede ve mekanlarda, sosyal medyadan desteklerini belirten değerli sanatçılarımızın da katkıları ile zenginleştirilerek gerçekleşmesini yürekten temenni ederiz. from ODTÜ Rektörlüğü
  ODTÜ Rektörlüğü
  ODTÜ
 7. ODTÜ'de her yıl bahar şenliğini düzenleyen Uluslararası Gençlik Topluluğu: Şenliği olmasını istediğimiz şekildeki versiyonunu (topluluklarla üzerinde ortaklaştığımız) yönetime sunduk; bugün içerisinde görüşüp haber vereceklerini belirttiler

  ODTÜ'deki Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT), iptal edilen bahar şenliğiyle ilgili bir açıklama yaptı.

  ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada, "Öncelikle biz şenlikleri iptal etmedik. Tam aksine biz UGT'li öğrencilerle Devrim Stadı konserleri de dahil her konuda anlaştık. Ancak sonra bu grup LGBT, Marksist, Aşırı Sol, HDP gruplarla toplantı yapıp bu karardan vazgeçtiler. Tüm alanları istediler." demişti.

  Ankara'da bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, bu yıl 33'üncüsü yapılması planlanan Uluslararası Bahar Şenliği'ni iptal etmişti.

  Bu kararın açıklanmasının ardından çok sayıda sanatçı organizasyona destek mesajı yayımlamıştı.

  ODTÜ'nün önemli gelenekleri arasında gösterilen Bahar Şenliği, her yıl Uluslararası Gençlik Topluluğu (UGT) tarafından düzenleniyor ve dört gün sürüyordu.

  View more on twitter
 8. İmamoğlu'ndan Yıldırım'a yanıt: Kendi iddialarını bile anlatamaması bıkkınlığının göstergesidir

  Binali Yıldırım

  Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım'ın basın toplantısında yaptığı açıklamaları değerlendiriyor.

  Quote Message: (Binali Yıldırım'ın basın toplantısındaki açıklamaları) 2 saat boyunca televizyonları işgal eden rakibimiz, somut bir usülsüzlük ya da aykırılığı anlattı mı, ya da siz bir şey anladınız mı? Sormam gereken sorular var: Beni acelecilikle suçluyor ama rakibimiz tam bir yıldırım hızıyla 3870 oyla 22:30 gibi 'seçimi ben kazandım' dedi. 13-14 bin sayısını küçümsüyorlar ya...Acelecilik. Görmemişlik yaptık diye beni suçluyor, seçimden yarım gün sonra 'Gönül belediyeciliği kazandı' diye afiş asan ben olsaydım, görmemiş ben olurdum."
  Quote Message: Rakibimizin anlatmak istediklerine ben katkı sunacağım. Kendi iddialarını bile anlatamaması Sayın Yıldırım'ın bıkkınlığının göstergesidir. Üç başlıkta usülsüzlük olduğunu iddia ediyorlar. Bir kere seçmen listeleri ile ilgili iddialar seçim öncesi döneme aittir. Sayın bakanlar çıktılar, 'Türkiye dünyanın en güvenilir seçim sistemine sahip' dediler, seçim kurulu da 'hayali seçmen yoktur' diye teminat verdi. "
  Quote Message: YSK bütün oyların sayılması talebini reddetti. İkna edici gerekçe ve kanıt olmadığı için reddetti. Konu kapanmıştır. Sayın Yıldırım'ın seçimi mundar ilan etmesi çok net söylüyorum hukuğa saygısızlıktır, kazanamadığı bir seçimi murdar ilan etme gayretkeşliğidir İki saatlik konuşma içerisinde bu kadar tezatı ben bir arada görmedim. "
  Quote Message: Binali Bey 'neden geçersiz oylar benim lehime artmaktadır?' diye soruyor, 'Oylarımız sandıkta iç edilmiştir' diyor. Binali Bey kendi akıl yürütmesini kanıt zannediyor. Yıldırım'ınki büyük bir kibirdir, kaybetme hazımsızlığının da ibaresidir."
  Quote Message: YSK'yı maça giderek nasıl baskı altında tutarım, futbolu takip eden birisi olarak anlamış değilim. "
  Quote Message: (Maltepe'de oy sayımı) Üç hakimin imzasıyla olayı çıkaranlar tek tek yazılmış, resmi belge. 'Olay çıkaran CHP' diyor. Sayımı biz engellemiyoruz , belgesi burada. Muhalif olanlar kim, hangi partiye ait, belli. YSK'ya da kararı için teşekkür ediyoruz. "
  Quote Message: (YSK'nın Maltepe kararı) YSK, Maltepe'de yapılan sayımları kabul etti, bundan sonraki sayımların da daha hızlı yapılması için ilçe seçim kuruluna yetki verdiğini biliyorum Rakibimizin adına orada bulunan sandık kurulu üyeleri, böyle bir kararın alınmasında iş birliği yaptılar, YSK, dün alınan kararın yanlış olduğunu netleştirmiş oldu, mutluyuz. "
 9. Maltepe'de oy sayımı: YSK'nın son kararı ne anlama geliyor?

  sandık

  Maltepe'deki 1. ve 2. ilçe seçim kurulu, oy sayımı süresince getirilen ilave kurulların sayımlarının iptaline ve bu oyların yeniden sayımına karar vermişti. Bu da yaklaşık 400 sandığın üçüncü kez sayılması anlamına geliyordu.

  Ancak CHP, süreci çok uzatacağı gerekçesiyle sayımların iptali yönündeki kararın iptalini istemişti.

  YSK, bu talebi değerlendirdi ve bu sandıkların iptali yönündeki kararı kaldırdı.

  Söz konusu 400 sandık yeniden sayılmayacak.

  Yalnızca kalan 163 sandık sayılacak.

  Bu da sürecin kısalması anlamına gelecek.

  Maltepe'de yeniden sayım: Son durum ne?

 10. Son dakikaYSK, Maltepe'de tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdı

  Anadolu Ajansı (AA), YSK'nın Maltepe'de ilçe seçim kurullarının tüm oy sayımlarının iptali yönündeki kararını kaldırdığını, kalan sandıkların sayımının devam edeceğini bildirdi.

  YSK'nın Maltepe İlçe Seçim Kurulu'na yeni sayım kurulu oluşturma yetkisi de verdiği belirtildi.

  Gazeteci ve eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkaraş da Twitter'dan yaptığı paylaşımda "YSK Maltepe'de şu ana kadar sayılan sandıkların geçerli sayılmasına karar verdi" dedi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 11. Kıdem tazminatında yapılması planlanan değişiklikler ne?

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen hafta açıkladığı reform paketinde Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve kıdem tazminatında değişiklikler yapılacağını açıklamıştı.

  NTV, Sabah ve Hürriyet gibi basın kuruluşlarında bugün bu değişikliklerin ne olacağına dair çeşitli haberler yer aldı.

  Buna göre Albayrak duyurulan yeni sistem için işçi ve işveren tarafıyla bu hafta ilk toplantıyı gerçekleştirecek.

  Sistemde yapılması öngörülen değişiklikler ise şöyle:

  • Yüzde 8 olan kıdem tazminatı alanların oranının yüzde 100'e çıkması, çalışanın düşük kıdemle çalışmasının önlenmesi hedefleniyor. Yeni işe girenlerde Kıdem Tazminatı Fonu'na katılım zorunlu, eski çalışanda ise isteğe bağlı olması görüşü ön plana çıkıyor.
  • Her çalışanın bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi bir hesabı olacak. Prim kesintileri bu hesapta birikecek. Devlet kontrolünde olacak bu hesapların bireysel emeklilik şirketlerince işletilmesi konusu üzerinde çalışılacak.
  • Yeni düzenlemeyle birlikte istifa edenin de kıdem tazminatı alması planlanıyor. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek. Birikim Fon'da kaldığı sürece nemalanacak. Yeni sistemde kaç yıl süreyle fonda biriken paraya dokunulmayacağı tartışılacak.
  • Kıdem alabilmek için istifanın haklı nedene dayanması zorunlu olmayacak. İşten ayrılma, yeni işe geçişte aynı hesap üzerinden kıdem devam edecek.
  Kıdem tazminatı
  View more on twitter
 12. Binali Yıldırım: Farkın benim lehime azalması oyların sandıkta iç edildiğini gösteriyor

  AKP’nin İstanbul büyükşehir belediye başkanı adayı Binali Yıldırım bir basın toplantısı düzenliyor.

  Yıldırım, "İstanbul seçimi yenilenirse yeniden aday olur musunuz?" sorusuna ise "Süreci YSK yönetiyor dolayısıyla YSK’nın vereceği kararlar ortada yokken böyle bir süreç yaşanmamışken böyle bir öngörüde bulunmak anlam ifade etmez. Bekleyelim, YSK kararından sonra herkes yol haritasını belirleyecek. Mazbatayı YSK kime verirse başkan odur." cevabını verdi.

  Quote Message: Ortaya çıkan şaibeler ve yolsuzluklar gibi anormalliklerin gündeme geldiğini hep beraber gördük. Seçimleri ikiye ayırmak gerekir. Birincisi seçim günü yapılan idari işlemler, ikincisi de seçim sonrası itirazların değerlendirildiği yargısal süreç. Bu süreç şu an itibariyle devam ediyor. Gerek Ak Parti gerek diğer partiler çeşitli yerlerde itirazlarda bulundu. 2014 seçimlerinde Ak Parti, 84 itiraz yapmış, 77’si reddedilmiş. CHP, 45 itiraz yapmış, 41’i reddedilmiş. Toplamda 191 Türkiye genelinde seçimlere itiraz olmuş, 19’u kabul görmüş. 2019 seçimlerinde toplam 522 itiraz var, 13’ü kabul edilmiş, 24’ü kısmen kabul edilmiş. Herkes itiraz hakkını kullanmış, kullanmaya devam ediyor.
  Quote Message: İtiraz süreci seçim kültürümüzde her seçimde olmuştur, ilk itiraz seçimlere 1946’da olmuş. İtiraz kültürü CHP’ye yabancı değildir, bugün bu tahammülsüzlük anlaşılır değildir. Biz hukukun peşindeyiz. Vatandaşın verdiği oyun sandıkta iç edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz, bunu da kısmen başardık. Başta 29 bin olarak açıklanan rakamlar 12 bin seviyesine gerilemiştir. İki aday birbirine yakın oy aldığı halde neden aradaki fark benim lehime artmaktadır? Yanlışlık varsa her iki aday için de olması icap eder ve sandıktaki düzeltmelere ihtiyaç kalmaz. Bu oyların sandıkta iç edildiğini gösteriyor. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmış, bunlar bizim tespit ettiklerimiz. CHP bütün oyların sayılmasına izin verse mutlaka bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı, bu fark kapanacaktı.
  Quote Message: Seçimin bu hale dönüşmesi tatsız bir şey. İstanbul’u yönetecek başkanın şaibeler ve sakatlanmış seçim sonuçlarıyla başkan olması pek hoş bir şey olmaz. Başkanın güçlü şekilde görev yapması, İstanbulluların hak ettiği şekilde yönetmesi beklenmektedir. Biz başından beri hukuk vurgusu yapıyoruz. Seçim hakim teminatındadır diyoruz. Şu anda da işleyen süreç bundan ibarettir. Seçimle ilgili itirazları tamamen YSK yönetmektedir. Bizim bazı taleplerimizi reddetmiştir, bir kısmını kabul etmiştir. Neticede bir sona yaklaşmış bulunuyoruz. Maltepe’deki sayım da tamamlandığında bu süreç tamamen bitmiş olacak, böylece YSK bir karara varmış olacak.
  Quote Message: Bu noktada şunu anlayabilmiş değilim, bir tahammülsüzlük var ortada. Seçimi kazandık, verin mazbatayı, kardeşim bunun kararını sen mi vereceksin? Seçim kazanıldığının kararını veren yer YSK’dır. Bugün böyle verilmiş bir karar var mıdır? Belediye başkanıyım diye bastırırsan, Anıtkabir defterine böyle imza atarsan, sokaklarda miting yaparsan YSK’nın kararını etkilemekten başka ne iş yaparsın? Hukuk devletinde baskılarla hakimleri etkilemek mümkün değil. Hakimler hukuka göre karar verir, hakimler kararlarıyla konuşur. Hepimize düşen sonucu beklemektir. Dış ülkelere mesaj göndermek, dış ülkelerin baskı yapmasını sağlamak milletimizin canını sıkmaktadır. Sayın İmamoğlu’na değerli rakibime bu gibi tecrübesiz davranışlara son vermesini tavsiye ediyorum. Şaibeler oy hırsızlıklarıyla sınırlı değil, daha birçok yanlışlık ver. Mesela Büyükçekmece’deki olay.
  Binali Yıldırım
  Quote Message: Sahtekârlığın son kullanma tarihi olmaz. Sahtekârlık başta yapılmışsa sonuna kadar devam eder. Bu tıbbi ilaç değil, seçmenin oyunu çalmak milada tabi değildir. Bunu da İstanbullu’nun takdirine sunuyorum. Seçimlerin bu şekile gelmesini körükleyen rakip adaydır, yoksa bu itiraz süreçleri her dönemde olmuştur. Sükûnet içinde olmuş ve karar verilmiştir. İki örnek var, biri Mansur Yavaş diğeri Ekrem İmamoğlu. Yavaş, yavaş bir şekilde beklemiş, belgeyi aldıktan sonra görevine başlamıştır. Sorumluluk taşımak bu, devlet umuru bu. Keşke İmamoğlu da bunu yapsaydı. Bu seçim başlı başına murdar olmuş bir seçimdir, murdar bir etin de kavurması olmaz.
  Quote Message: Bize insanlar üç yerine iki pusula verildiğini söylüyor bazı sandıklarda. Bu da üzerinde durulması gereken önemli bir konudur, bu işin baştan organize edildiğini, planlandığını ortaya koyan bir şüphedir, bunun da dikkate alınması gerekmektedir. Onlarca delilden bahsedebiliriz, usulsüzlükten, özensizlikten bahsedebiliriz, bunların elimizde numuneleri var.
  Quote Message: Bu seçimde organize bir kötülük yaşanmıştır. Seçimden sonra bizi yüzlerce insan aradı, bunu da ilk defa paylaşıyorum, sandıklarda üç tane pusula verilmesi gerekirken iki pusula verildiğini hep söylüyor insanlar. İlçe belediye başkanı adayına pusulası, belediye meclis üyesi adayının pusulası, büyükşehir adayının pusulası verilmiyor bazı sandıklarda. Bu da üzerinde durulması gereken önemli bir konudur, bu işin baştan organize edildiğini, planlandığını ortaya koyan bir şüphedir, bunun da dikkate alınması gerekmektedir. Onlarca delilden bahsedebiliriz, usulsüzlükten, özensizlikten bahsedebiliriz, bunların elimizde numuneleri var.
 13. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak: "İktidarın derdi rantı üzerinden siyaset yapmaya alıştığı İstanbul’u bırakmamak, devletin çalışanlarına ürettirdiği sahte kâğıtlarla sandıkta kaybettiği seçimi masa başında çalmak"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İstanbul'daki seçimlerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

  Quote Message: Oyların hızlı sayılmasını engellemek için AKP ve MHP temsilcileri akıl almaz yollara başvuruyor. Hatta işi sayım yerinde kavga ve karmaşa yaratma noktasına getiriyorlar. Hâkimler de bunu tutanaklara geçirdi. Şimdi soruyorum, 1 Nisan sabahı oylar yeniden sayılsın diye ortalığı birbirine katanlar ne oldu da bu oyların sayılmasını engelliyor? Bunların derdinin oyların sayılması olmadığı çok net gözüküyor. Maltepe’de sayım gecikmeye başlayınca bizim talebimizle sayım terminal sayısı 2’den 12’ye çıkarılmıştı ve bu terminallerde yeniden sayım hakim ve parti temsilcilerinin denetimi ve gözetimi altında yapılıyordu. Ancak AKP ve MHP’nin derdi yeniden sayım değil, süreci uzatmak. Bu yüzden YSK temsilcileri bunu aksatmak için dün akşam yine çaba içindeler. Terminallerdeki sayımın durdurulmasını ve yapılmış olan sayımın yeniden yapılmasını talep ettiler. 400 kadar sandıkta sayım yapılmış, bunu görmezden gelin, bunu yeniden sayalım dediler.
  Quote Message: İlçe seçim kurulu tarafından Maltepe’de alınan karara bakıyoruz nasıl alınmış diye memur üyeler AKP ve MHP’li üyelerle birleşmişler, 5’e karşı 2 oyla bu kararı almışlar. Şimdi burada bir şey hatırlatmak istiyorum, oy sandıklarında şöyle böyle usulsüzlük yapıldı diyorlardı, sandık kurulları da böyle oluşuyor işte. Memurlar iktidar partileriyle hareket ediyor, dolayısıyla bugüne kadar öne sürülen sandıklarda o şu bu yapıldı hile yapıldı iddialarının hiçbiri doğru değil.
  Quote Message: Maltepe’de yeniden sayılması istenen halihazırda sayılmış olan 400 kadar sandık vardır. Bunların yeniden sayılmasını istemek işi yokuşa sürmektir. Saray ittifakının gerçek hedefinin oyların sayılması olmadığını ortaya koymaktadır. Şimdi de biz itirazımızı yaptık, kurul bugün kararımızı görüşecek. İktidar oyların sayılmasını istemiyor. İktidarın derdi rantı üzerinden siyaset yapmaya alıştığı İstanbul’u bırakmamak. İktidarın derdi İstanbul seçimlerini bahane ederek ekonomik krizi unutturmak. Devletin çalışanlarına ürettirdiği sahte kâğıtlarla sandıkta kaybettiği seçimi masa başında çalmaktır.
  Quote Message: Oy namustur dokundurtmayız, kazandığımız seçimi de kimseye çaldırtmayız. İstanbul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’dur, nokta. YSK da daha fazla iktidarın şımarıklığına izin vermemelidir. Bu husus ekonomik krizi daha da derinleştirmektedir. Hata yapmayın, bir an önce şu İstanbul seçimlerini gündemden çekin. Bu tür belirsizliklere artık ekonominin hali kalmamıştır.
  Faiz Öztrak
 14. Ekrem İmamoğlu: “Beni kulübün yetkilisi aradı, bu konuda tehdit unsurları var, maça gelmesi doğru değildir dedi. Kamuya bu süreci açıklayacak olan kulüp yetkilisini arayan kişidir”

  CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu, Esenler Kazım Karabekir Mahallesi semt pazarına yaptığı ziyaret sırasında gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

  İmamoğlu, yazar Nagehan Alçı'nın kaleme aldığı, hafta sonu derbi maçlarına gitmemesi için kulüp yetkililerini bir bakanın aradığı iddialarına yanıt verdi.

  Habertürk yazarı ve gazeteci Nagehan Alçı, bugünkü köşe yazısında CHP'nin İstanbul büyükşehir belediye başkanı adayı Ekrem İmamoğlu'nun kendisini aradığını kaleme almıştı.

  Alçı, yaptığı telefon konuşmasında İmamoğlu'nun hafta sonu derbi maçlarına gitmemesi için Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerine bir bakandan tehdit telefonu geldiğine yönelik sözlerine yer vermişti.

  Quote Message: Tek derdiniz İstanbul’daki seçim sonuçlanmasın, sonuçlanmayınca ne elde edeceksiniz? Seçimden endişe eden bizdik, süreçten endişe eden bizdik, seçimlerin adil olması konusunda tereddüt eden bizdik; siz tüm yetkililer sahaya çıktınız devlet tüm önlemleri aldı, endişe etmeyin dediniz. YSK bu konuda son noktayı koymak zorundadır, artık bizim güvenimizi sarsmaya başlamıştır bu süreç. YSK vazifelidir, milli bir sorumluluğu vardır. Ya demokrasi sürecine katkı sunacaklar ya da çok kötü bir iz bırakacaklar.
  Quote Message: Son yılların en barışçı maçını izledik. Hem de Fenerbahçe ve Galatasaray maçında, insanlar bize sadece sevgi ve coşku gösterisinde bulundular. Bunu gören çok sayıda insan amigoluk yapar, ama ben bu durumdan tevazu ve mahcubiyet çıkardım. Görev ve sorumluluk duygumu artırır işime bakarım. Beni bir kulübün yetkilisi aradı, bu konuda tehdit unsurları var, maça gelmesi doğru değildir. Ben de dedim ki hayır kardeşim, eğer böyle bir süreç varsa sorumlusu siz değilsiniz, orası kamuya açık bir alan, benim maça gitmeme kimse engel olamaz, eğer bir sorun tespiti varsa beni arasın. Şimdi siz benden bunun ismini açıklamamı bekliyorsunuz, ben açıklamam, kendisi yaptığı şeyi açıklasın, ben cevabını veririm. Kamuya bunu açıklayacak olan kulüp yetkilisini arayan kişidir. Niye yaptığını açıklasın, ben cevabımı veririm. Daha fazla da açıklama yapmam, ben bu maçlara gitmeye devam edeceğim. Ben bu milletin oy vererek seçtiği belediye başkanıyım. from Ekrem İmamoğlu
  Ekrem İmamoğlu
  Periscope
 15. İstanbul Maltepe'de oyların yeniden sayımına başlandı

  İstanbul Maltepe'de 400 sandıkta yapılan oy sayımının tekrarlanması kararının ardından bu sabah 12 sandık kurulu yerine 2 kurulla sayım yeniden başladı. Toplamda 576 sandık sayılacak.

  Gazeteci Barış Yarkadaş ise CHP'nin oyların yeniden sayımına yaptığı itirazın bu sabah YSK toplantısında ele alınacağını söyledi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 16. Genç işsizliği Ocak ayında yüzde 26,7 ile rekor kırdı, ekonomistler nasıl yorumladı?

  Bugün TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarına göre genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı yıllık 6,8 puanlık artış ile yüzde 26,7 oldu.

  Bu rakam, TÜİK'in internet sitesinde bulunan veri tabanında yer alan verisetlerinin sorgulanabildiği 2005 yılı itibariyle en yüksek orana işaret ediyor.

  Bloomberg haber ajansından Fercan Yalınkılıç ise bu oranın 1988 yılından beri açıklanan yarı yıllık ve çeyreklik verilere göre de en yüksek seviye olduğunu aktardı.

  Genç işsizlik veri
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 17. Yazar Nagehan Alçı: "Ekrem İmamoğlu beni aradı, derbi maçlarına gitmemesi için bir bakandan Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerine tehdit telefonu geldiğini söyledi"

  Habertürk yazarı ve gazeteci Nagehan Alçı, bugünkü köşe yazısında CHP'nin İstanbul büyükşehir belediye başkanı adayı Ekrem İmamoğlu'nun kendisini aradığını kaleme aldı.

  Alçı, yaptığı telefon konuşmasında İmamoğlu'nun hafta sonu derbi maçlarına gitmemesi için Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerine bir bakandan tehdit telefonu geldiğine yönelik sözlerine yer verdi.

  Alçı'ya göre İmamoğlu telefon konuşmasında, "Kulüpleri arayıp tehdit ettiler Nagehan Hanım. Hem Beşiktaş’a, hem Fenerbahçe’ye İmamoğlu maça gelmesin diye telefon açıldı.” sözlerini sarf etti.

  Alçı, Cumartesi günü kaleme aldığı yazısında ise İmamoğlu'nun bu maçlara gitmemesi gerektiğini dile getirmişti.

  Alçı'nın yazısı şu şekilde:

  "Kısacası Ekrem İmamoğlu hem cumartesi günkü Beşiktaş-Başakşehir hem de dünkü Fenerbahçe-Galatasaray maçına gitmemesi için kulüplere telefon gittiğini söylüyor.

  Yazının başına oturduğumda bu çarpıcı iddia ile ilgili herhangi bir yanlış anlama olmaması için İmamoğlu’nu bu kez ben aradım ve yeniden sordum:

  “Ekrem Bey, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerine, kendiniz ile ilgili maçlara gitmemeniz için tehdit telefonları geldiğini söylediniz. Bunu yazacağım, doğru anlamışım, değil mi?”

  “Evet, doğru” dedi. “Kimdendi bu iddia ettiğiniz telefonlar, isim verebilirsiniz” deyince “Bir bakandan diyorum şimdilik daha fazla bir şey demiyorum” yanıtını aldım.

  Belli ki İmamoğlu cephesine kendilerine bu tarzda telefon geldiğini söyleyen bizzat Beşiktaş ve Fenerbehçe’nin yöneticileri. Yoksa kendilerinin böyle bir telefona şahit olmaları teknik olarak imkansız."

  İmamoğlu
 18. Ocak ayında işsizlik yüzde 14,7 ile son 10 yılın zirvesine çıktı, genç işsizliği yüzde 26,7 oldu

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Ocak ayında işsizlik yıllık 3,9 puanlık artış ile yüzde 14,7 oldu.

  Bu veri son 10 yılın en yüksek rakamına işaret ediyor. En son olarak Mart 2009'da işsizlik yine yüzde 14,7 gelmişti.

  Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişi oldu.

  Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı ise yıllık 6,8 puanlık artış yüzde 26,7 oldu.

  İşsizlik
 19. Cumhuriyet gazetesi, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nün üniversite öğrencilerine yönelik 'gizli fişleme raporu' oluşturduğunu öne sürdü

  Cumhuriyet gazetesi, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nün üniversite öğrencilerine yönelik oluşturduğu 'fişleme raporuna' ulaştığını öne sürdü.

  Gazetenin haberinde şu ifadeler yer aldı:

  "Üniversitelere gönderilen “gizli” fişleme raporunda, haklarında kesinleşmiş yargı kararı olmayan öğrenciler için üniversiteden atmaya varan cezalar verilmesi istendiği ortaya çıktı.

  "Emniyet’in 2017 yılında başlattığı soruşturma 2018-2019 öğretim yılında üniversitelere taşındı. Ankara, Kırıkkale, İstanbul, Bartın, Balıkesir ve Eskişehir’deki üniversitelerdeki öğrenciler hakkında Ankara’da katıldıkları basın açıklamaları işaret edilerek başlatılan “terör örgütü propagandası” soruşturması gerekçesi ile “İdari İşlem” başlıklı yazı gönderildi.

  "Öğrencilerin kimlik numaraları, isimleri, üniversiteleri ve okudukları bölümlerin yer aldığı “Gizli” damgalı belgeleri üniversitelere gönderen Emniyet, yargı sürecinin tamamlanmamasına karşın öğrencilere ceza verilmesini istedi.

  "Emniyet’in ceza verilmesini istediği “Öğrenci disiplin işleri” başlıklı kanun maddesinin kapsamını “anarşik veya ideolojik olaylara katılan veya bu olayları tahrik ve teşvik eden öğrencilere; eylem başka bir suçu oluştursa bile ayrıca uyarma, kınama, bir haftadan bir aya kadar veya bir veya iki yarıyıl için kurumdan uzaklaştırma veya yükseköğretim kurumundan çıkarma cezaları verilir” ifadeleri oluşturdu.

  "Üniversitelerden idari işlem yapmasını isteyen Emniyet, bilgi olarak YÖK Başkanlığı’nın yanı sıra aynı yazıyı isim listesi ile 6 şehirdeki Kredi Yurtlar Kurum İl Müdürlüğü’ne gönderdi.

  "Kanun kapsamında cezaların öğrencinin dosyasına ve siciline işlenmesi öngörülürken, yazının yurt müdürlüklerine gönderilerek işlem yapılması talebi, öğrencilerin burslarının kesilmesi ve yurtlardan çıkarılması talebine dönüştü."

  ODTÜ'de 2013 yılında kampüsten otoyol geçirileceği için düzenlenen eylem
  Image caption: ODTÜ'de 2013 yılında kampüsten otoyol geçirileceği için düzenlenen eylem