Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. AKP, İstanbul İl Seçim Kurulu'na başvurdu: İtiraz sonuçlanmadan mazbata verilmesin
 2. İmamoğlu: İstanbul İl Seçim Kurulu'nun 16 milyon insanın mazbatasını bize teslim etmesi şarttır
 3. AKP YSK'ya başvurdu, İstanbul'da seçimlerin iptalini ve yenilenmesini istedi
 4. CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'ndan AKP'ye tepki: Yalan söylemeye devam ediyorlar
 5. YSK, MHP'nin Iğdır'da seçimlerin yenilenmesine ilişkin olağanüstü itirazını reddetti

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. İçişleri Bakanı Soylu: Türkiye’deki seçim sistemi dünyadaki hiçbir ülkede olmadığı kadar sağlam

  Soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yerel seçimde İstanbul’da görev yapan 62 bin sandık görevlisinin 19 bininin kamu görevlisi olmamasının tam kanunsuzluk hali olduğunu söyledi.

  HaberTürk televizyonuna telefonla bağlanan Soylu, “İlçe seçim kurulları kendi inisiyatifleriyle 19 bin kamu görevlisi olmayan kişiyi atamış” dedi ve ekledi:

  “Türkiye’deki seçim sistemi dünyadaki hiçbir ülkede olmadığı kadar sağlam. Ama içerde bir kapının anahtarını başka birisine verdiyseniz bu kontrol edilemez bir noktaya gelir.

  “Oyların tümünün sayılması konusunda AK Parti’nin itirazı var, YSK reddetti. Sandıkların tamamı sayılmış olsa kimsenin itirazı söz konusu olmazdı.”

 2. Maltepe'de yeniden sayım bitti, CHPliler 'mazbatayı beklediklerini' söylüyor

  CHP İstanbul İl Başkan Canan Kaftancıoğlu ve CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Twitter hesaplarından Maltepe'de yeniden sayımın bittiğini duyurdu.

  BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Seyit Torun, "Birleştirme tutanakları imzalanıp İl Seçim Kurulu'na teslim edilecek. Bu gece birleştirme tutanaklarını imzalamayı tamamlamayı planlıyoruz. Yarın en kısa zamanda da İl Seçim Kurulu'na başvurup mazbatayı almayı planlıyoruz" dedi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 3. AKP'nin İstanbul seçimlerinin iptali için yaptığı olağanüstü itiraz dilekçesinde neler var?

  BBC Türkçe'den Ayşe Sayın, AKP'nin İstanbul'da seçimlerin iptali ve yenilenmesi için YSK'ya sunduğu dilekçeye ulaştı.

  Dilekçenin içeriği ve itiraz gerekçeleri için TIKLAYIN.

  View more on twitter
 4. AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz: Organize bir çalışma var

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Habertürk kanalının TekeTek programında İstanbul seçimlerine ilişkin yapılan olağanüstü itiraza dair açıklamalarda bulundu.

  Yavuz'un sözlerinin bir kısmı şöyle:

  Quote Message: İlçe seçim kurulu bu listenin dışına çıkarak da listeler toparlamış. Engeli hal olanları bulunduruyor, il dışından veriyor veremez, ilçe dışından alamaz. KHK ile ihraç edilenler var. Kanun dışına çıktığını söylememiz mümkün değil midir? Ben diyorum ki, bu işte organize bir çalışma var. Biz diyoruz ki, birileri, CHP'yi suçlamıyorum. CHP'nin duruşu anlamıyla eleştiriyorum. Bir kısım eller seçimden önce başlayarak sandık başkanları üzerinden bir operasyon yürüttüler adeta. Operasyon kelimesi biraz fazla ama. Büyükçekmece bir örnektir. İhraç edilenler, ilkokul mezunu, sıradan mezunlar, kamu görevlisi olmayanlar var. Sandık kurulu başkanlarından başladı bu iş, seçim kurulu müdürleri mi, seçim kurulundan birileri mi?"
  Quote Message: Türkiye Cumhuriyeti devletinde siyasi tarihimizde bu derece şüphenin, şaibenin, İstanbul seçimlerine münhasıran söylüyorum başka bir seçim yok. Bizim görevlimiz her yerde var. Belgeler değiştirilmiş, imzasız boş belgeler var. Bunlar başka bir yerde planlandı ve yapıldı."
  Quote Message: Bu sayım döküm cetvelidir. Seçimlerin belkemiğini oluşturur. İlk etapta hazırlanırken barkotludur. YSK o sayfadan alınır. Daha oy pusulaları okunurken sandık kurulu üyesi iki kişi eline alır, sandık kurulu başkanı okur işaretlemeye başlanır. İkisi arasında problem varsa üçüncü bir sayım daha yapılır. Öyle sayım dökümü var ki, yüzlerce binlerce, mühür, imza, isim, rakam yok. Bunu sandığın başında değil giderken başka yerde yaptı."
  Quote Message: İlçesi belli, altlığında sandık sandık belli. 5 bin 388 mühürsüz. 684 imzasız, 214 boş, 498 eksik. Şimdi biz sadece kısıklıdaki rakama odaklanacağız, diyeceğiz ki bu rakam toplamıyor. Velev ki öyle olmasa bile mesele sadece bu kısımdan ibaret değil ki. Biz bunlara tam kanunsuzluk demeyecek ise, bunlar iptal nedeni olmayacaksa ne olacak? Bir sistem bizim işimizi kolaylaştırdı, sonuçta siyasi hayatımızdaki en büyük kanunsuzluğun, usulsüzlüğün önüne geçmiş olacağız."
  Quote Message: Maddi hatalarda 8 bin üzerinde bir düzeltilme yapıldı. Biz sadece 8 bin maddi hatayı düzelttik. Geçersiz oylardan 5 bin 594 düzeltildi. Sonra da bütün sandıkların yüzde 10'u sayıldı, düzeltildi. Geldiğimiz noktada 16 bin 884 oy AK Parti lehine, 2 bin CHP lehine yazıldı. Her bir kalemde yüzde 85 AK Parti'nin aleyhine yazıldığını gördük. Yüzde 11 CHP aleyhine yapılmış. Bütün oylarda sorun var."
  Ali İhsan Yavuz
 5. CHPli Kaftancıoğlu: Maltepe'de olağanüstü durum yok

  Maltepe’de ilçe seçim kurullarının kararıyla sadece geçersiz oyların sayıldığı 32 sandığın da tümününün sayılmasına karar verildi. Bu eklenen sandıklarla birlikte toplamda sayımı yapılmayan yaklaşık 20 civarında sandık kaldığı belirtiliyor.

  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da "Maltepe'de gece sayım bitecek" mesajı paylaştı.

  View more on twitter
 6. Seçimlerin iptal edildiği Denizli'nin Honaz ilçesine Vali Yardımcısı atandı

  Denizli’nin Honaz ilçesinde, AKP’nin YSK’ya itirazı sonucu seçimlerin iptal edilmesi nedeniyle Honaz Belediye Başkanlığı’na Vali Yardımcısı Turan Atlamaz atandı. Atlamaz, 2 Haziran Pazar gününe kadar bu görevi sürdürecek.

  Turan Atlamaz
 7. İmamoğlu: İstanbul İl Seçim Kurulu'nun 16 milyon insanın mazbatasını bize teslim etmesi şarttır

  Ekrem İmamoğlu
  Image caption: Ekrem İmamoğlu

  AKP'nin İstanbul'da seçim sonuçlarıyla ilgili itiraz resmen sonuçlanmadan mazbata verilmemesi için İl Seçim Kurulu'na başvurmasının ardından, Ekrem İmamoğlu Şişli'de halka hitap etti.

  Ekrem İmamoğlu, "Bu akşam sayım bitiyor. İstanbul İl Seçim Kurulu'nun kanun gereği tutanağımızı netleştirip 16 milyon insanın mazbatasını bize teslim etmesi şarttır" dedi.

  İmamoğlu, "Ben kimsenin hakkını yemedim, 16 milyon insanın hakkını da yedirmeyeceğim” diye konuştu.

  Quote Message: Bir gün kaldı kalmadı ama ben size söyleyeyim: Seçimi kazandık. Daha güzeli şu: 16 milyon İstanbullu kazandı from Ekrem İmamoğlu
  Ekrem İmamoğlu
  Quote Message: Ben bugün ekranda çantaları görünce zannettim ki makam sahibi olan insanlar pılını pırtını topladı bir yere gidiyorlar. Meğerse o çantalarıyla itirazı götürüyormuş. Bu çantalarla beraber daha önce adliyeye gidenleri hatırlıyorsunuz. Vatanseverlerimizin canına mal olan o kumpası hazırlayan anlayışı hatırlıyorsunuz değil mi? İşte o çantayı taşıyan kişiler aynı kafa. Ama bu millet bu kumpasa gelmedi, gelmeyecek. from Ekrem İmamoğlu
  Ekrem İmamoğlu
 8. Son dakikaMHP'nin Iğdır'da seçimlerin yenilenmesine ilişkin olağanüstü itirazı reddedildi

  MHP'nin Iğdır’da seçimlerin yenilenmesine ilişkin olağanüstü itirazı, Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

  HDP'nin 2014'te kazandığı 11 belediyeden kayyum atanmayan tek belediye Iğdır'dı.

  31 Mart seçimlerinde Iğdır'da oyların %50,10'unu alan HDP'li Yaşar Akkuş mazbatasını dün aldı.

  Oyların yüzde 46,65'ini alan MHPli Cumhur İttifakı adayı Yaşar Tezel ise ikincis sırada kaldı. Tezel, usulsüzlük yapıldığını savunup sonuca itiraz etmişti.

 9. AKP, İstanbul'da itiraz sonuçlanmadan mazbata verilmemesi için İl Seçim Kurulu'na başvurdu

  AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, başvurunun ardından açıklamalarda bulundu.

  Şenocak şunları söyledi:

  "Kanunun bize vermiş olduğu hakka dayanarak, İl Seçim Kurulu'na vermiş olduğumuz dilekçedeki sonucu belirleyene kadar, buradaki tüm sonuçlar açıklanana kadar mazbatanın düzenlenmemesi konusunda itirazımızı gerçekleştirdik.”

  “Maltepe'de sayım devam ediyor. Bunun ne zaman biteceği tam olarak belli değil ama birleştirme tutanağının neticeye bağlanma ihtimaline karşı, biz de şeffaf şekilde yönetilebilmesi anlamında bizim itirazımızın sonucu görülene kadar kanunun bize vermiş olduğu hakkı da kullanma adına mazbatanın bu süreç içerisinde düzenlenmemesini talep ettik.”

  oy sayımı
 10. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan, avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun darp edilmesi iddiasıyla ilgili açıklama

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edildiği iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.

  Başsavcılığın açıklamasında Sürenoğlu’nun "Cumhurbaşkanı'nın bulunduğu araca doğru koşarak hakaretlerde bulunduğu" ifade edildi.

  Savcılık açıklamasında şöyle denildi:

  "13.04.2019 günü Çırağan Caddesi üzerinde seyreden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına ait konvoyunun geçişi sırasında, haberlere konu şahsın, 13.04.2019 tarihli yakalama tutanağı içeriğine göre 'Cumhurbaşkanının bulunduğu araca doğru koşarak hakaretlerde bulunduğuna' dair iddialar ve tespitler üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımızca gözaltı kararı verilmiş, şüpheli sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır.

  "Şüpheli hakkındaki bu soruşturma ile birlikte şüphelinin kötü muameleye uğradığına ilişkin iddiaları da Cumhuriyet Başsavcılığımızca re'sen soruşturulmaktadır."

  Avukat Sürenoğlu, Cumartesi gecesi Çırağan Sarayı’nda Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edildiğini iddia etmişti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahitlik yaptığı Demirören ve Kalyon gruplarının Çırağan Sarayı'ndaki düğünü sırasında, Çırağan Caddesi’nin trafiğe kapatılması nedeniyle otobüsten inen avukatın, güvenlik için orada bulunan polislere yolun kapatılma nedenini sorduğu, Cumhurbaşkanlığı korumalarının ise Sürenoğlu'nu Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla koruma aracına alıp orada darp ettiği iddia ediliyor.

  Sertuğ Sürenoğlu
 11. CHP'den AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal ve yenilenmesine ilişkin YSK başvurusuna tepki

  AKP'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal ve yenilenmesine ilişkin YSK'ya yaptığı başvurunun ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter'dan paylaştığı bir mesajla tepki gösterdi.

  Kaftancıoğlu, "Yalan söylemeye devam ediyorlar hala. Maddi hataları hile diye yutturmaya çalışanların yalanına somut bir örnek Birleştirme tutanağı fark:24.045 Maddi Hatalardan sonra fark 20.388 Şu an ki YSK fark: 13.827 Söyledikleri 16.884 oy nerede??" diye sordu.

  View more on twitter

  CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal ise Twitter'da yaptığı açıklamada, olağanüstü itirazın zamanında yapılmadığını ifade etti.

  "Seçim sonuçlarına Olağanüstü itiraz süresi yedi gündür.Bu süre 1 Nisan 2019 tarihinde il birleştirme tutanağının düzenlendiği tarihte başlar.Akp’nin bugünkü olağanüstü itirazı ,süresinde değildir hukuk kırıntısı varsa süre yönünden itirazın reddi gerekmektedir.İşte Kanun maddesi"

  View more on twitter
 12. Son dakikaAli İhsan Yavuz: İstanbul seçimlerinin iptali için belgeleri YSK'ya sunduk

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerine ilişkin iptal ve yenilenme başvurusu için üç bavul dolusu belgeyi YSK'ya sunduklarını söyledi.

  Quote Message: İBB seçimlerinin iptali ve yenilenmesine ilişkin olağanüstü itirazda bulunmak üzere geldik ve belgeleri YSK'ya sunduk.
  Quote Message: YSK 28 bin farkla CHP’nin lehine seçim bittiğine dair açıklamada bulunmuştu. CHP 29 bin oy ile ifade etmişti. AK Parti de özellikle İstanbul il başkanımız 3870 oy farkıyla AK Parti’nin seçimleri aldığını dile getirmişti. Bunun üzerine rakamlar her bir yerden ayrı görününce ve bizim kendi kayıtlarımıza göre de çelişki fark edince biz meselenin takipçisi olmak üzere İstanbul’a gittik."
  Quote Message: Hemen bu farkın ve çelişkinin neden olduğunu araştırmaya başladık. Seçim sonuçlarını SAS diye tanımladığımız, sonuç alım sistemi olarak ifade ettiğimiz bir sistem üzerinden Türkiye’de en hızlı şekilde sonuçları elde etmek, elde ederken de lehimize aleyhimize hataları fark etmek üzere sistem kurgulamıştık. Bunun çok daha güçlü yazılımlarla güçlendirildiğini ifade etmiştik."

  İki aday arasındaki farkın 13 bin 900’e indiğini belirten Yavuz şöyle devam etti.

  Quote Message: İşin içinde organize usulsüzlük, tam bir seçim yolsuzluğu var. Bunları ortadan kaldırmanın yolu 298 sayılı yasanın 130. maddesinden ilhamla YSK’ya gelmektir... Bütün itirazları karara bağlama yetkisi YSK’ya aittir.
  Quote Message: Oyların sadece yüzde 10’u sayıldı. Kalanına ilçe seçim kurulları müsaade etmedi. İl seçim kurulu ve YSK’ya geldik. YSK da oyların tamamının sayılmasına müsaade etmedi. Ama ortada bir şüphe var ve gideremedik açıkçası. Daha tüm oyların yüzde 10’u sayılmışken, bu fark 13 bin 900’lere indi. Biz iddia ediyoruz, bunların tamamı sayılsaydı, şüpheleri ortadan kaldıracak adımlar atılsaydı bizim rakamlar gerçekti. Ve lehimize sonuçlanacaktı.
  Ali İhsan Yavuz
 13. AKP'den İstanbul için Olağanüstü İtiraz başvurusu

  AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz Twitter'dan şu mesajı paylaştı: "Birazdan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin İPTALİ ve YENİLENMESİ talepli Olağanüstü İtirazımızı Yüksek Seçim Kuruluna sunmuş olacağız inşallah."

  View more on twitter
 14. Gaziantep’te Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yerel yönetimde uygulanacak

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk kez Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yerel yönetimde uygulama kararı aldı.

  DHA’nin haberine göre yeni yönetim sistemi kapsamında genel sekreter yardımcılıkları kaldırıldı, 28 daire başkanlığı 18’e indirildi, dair başkanlıklarına bağlı 98 olan müdürlük sayısı 69’a düşürüldü.

  Haberde, uygulamanın daha hızlı ve etkili hizmet verilmesi ve tasarrufa gidilmesinin amaçlandığı belirtiliyor.

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yeni uygulamayla ilgili şunları söyledi:

  Quote Message: Seçim beyannamesinde vatandaşa verdiğimiz sözü tutabilmemiz için kurumsal kapasitemizde yapısal dönüşüme gitmemiz gerekiyordu. Özellikle vatandaş odaklı, hızlı, aktif yeni bir metodolojiye gidiyoruz, interaktif bir modelle birimleri birleştiriyoruz. 28 birimi, 18’e düşürerek, şube müdürlüklerinde ciddi bir küçülmeye giderek, daha verimli, daha hızlı, daha aktif, 2 milyon vatandaşın yaşam kalitesini ilgilendirecek yeni bir modele geçiyoruz. from Fatma Şahin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı
  Fatma ŞahinGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı
  Quote Message: Bu model şu an başkanlık modelinin yerelde ilk modeli olacak. Belediye olarak bu konuda gerekli tüm çalışmaları yaptık. ‘Benim de bu şehirle ilgili bir sözüm var’ diyen herkesi içerisine alan politika kurulları modelini hayata geçiriyoruz. Kurullardan çıkan çalışmaları yapılandıracağız. Yeni sistemle birlikte ciddi bir tasarruf sağlıyoruz. Bütçe yönetimi, insan kaynağı, bilgi ve zaman yönetimi açısından yeni model, bizi daha da hızlandıracak. Hem rekabet etme gücümüzü artıracağız, hem yerel kalkınma ve yerel demokrasiyi ustalık dönemimize taşıyacağız. Gazianteplilerin yüksek bir beklentisi var, bizden hizmet odaklı, çözüm odaklı, proje odaklı çalışma bekliyor." from Fatma Şahin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı
  Fatma ŞahinGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı
  Fatma Şahin
 15. Niğde'de yaklaşık 1300 kişi hastanelik oldu, valilik açıklama yaptı

  Niğde hastane

  Niğde'de bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle 3 gün içerisinde yaklaşık 1300 kişi sağlık kuruluşlarına başvurdu. Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne pazar gününden bu yana bulantı, kusma ve ishal şikâyetlerinin artması üzerine Valilik inceleme başlattı.

  Konuyla ilgili Niğde Valiliği’nin yaptığı açıklama şöyle:

  "14.04.2019 Pazar gününden bu yana bulantı-kusma ve ishal şikâyetleri nedeniyle sağlık kurumlarımıza başvurularda bir artış olduğu gözlemlenmiştir.

  Valiliğimiz tarafından gerekli incelemeler ivedilikle başlatılmış olup rutinde düzenli olarak yapılan içme suyu analiz sonuçlarında her herhangi bir soruna rastlanılmamakla birlikte, yaşanan vakalar üzerine güncel su numuneleri alınarak tahlile gönderilmiştir.

  Güncel alınan su numunelerinin çıkan tahlil sonuçları netleşince kamuoyu ile paylaşılacaktır.

  Diğer taraftan sağlık kuruluşlarımızda hastalarımıza muayene ve tedavi sürecinde gerekli her türlü tedbir alınmış olup; içme sularında da tedbir amaçlı klorlama seviyesi artırılmıştır.

  Mevcut durumun içinde bulunduğumuz mevsimsel koşullar, yağış durumlarına bağlı olarak daha çok bulaştırıcılığı yüksek virüslerden kaynaklandığı tahmin edilmekle birlikte vatandaşlarımızın Valiliğimizce yapılacak açıklamaların dışında çıkan haberlere itibar etmemesi ve koruyucu amaçlı el hijyenine dikkat etmeleri gerekmektedir."

  View more on twitter
 16. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’den Kılıçdaroğlu'na ziyaret

  Tunç Soyer ve Kemal Kılıçdaroğlu

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti.

  Soyer’e ziyaretinde CHP’li ilçe belediye başkanları da eşlik etti.

  Görüşme TBMM’de CHP Başkanlığı’ndaki toplantı salonunda gerçekleşti.

  Soyer ve beraberindeki heyetin daha sonra İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etmesi bekleniyor.

 17. YSK, Keskin ilçesinde İYİ Parti'den seçilen belediye başkanının mazbatasını iptal etti

  oy pusulası

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimlerin yenilenmesi kararı alınan Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde az oy farkıyla seçimi kazanan ve mazbatasını alan İYİ Parti'li belediye başkanının mazbatasının iptaline karar verdi.

  AKP’nin YSK temsilcisi Recep Özel, Keskin İlçe Seçim Kurulunun İYİ Parti adayına düzenlediği mazbatanın, seçimlerin yenilenmesine karar verildiği için iptalinin istendiğini söyledi.

  İYİ Parti adayı Necati Alsancak 1806 oy, AKP adayı Dede Yıldırım ise 1799 oy almıştı. AKP, seçimin iptali için YSK'ye başvurmuştu.

  İtirazı görüşen YSK, ilçede kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek, bunun sonucu etkilemesi nedeniyle seçimlerin iptaline hükmetmişti. Keskin ilçesinde seçimler, 2 Haziran'da yenilenecek.

  Kararın, seçimin yenilenmesine karar verilen tüm merkezler açısından emsal olacağı belirtildi.

 18. Maltepe'de oy sayımı devam ediyor, terminal sayısı 2’den 6'ya çıkarıldı

  oy sayımı

  İstanbul’un Maltepe ilçesinde oy sayma işlemi devam ediyor. Toplam 1089 sandıktan 110 kadar sandıkta sayılma işlemi devam ederken, sayım yapan terminal sayısı 2'den 6'ya çıkarıldı.

  İstanbul'da yerel seçimlerin ardından oy sayımının hala sürdüğü tek ilçe olan Maltepe’de, oy sayımı 100'den fazla sandıkta usule ilişkin tartışmalar eşliğinde sürüyor. Sayımın ne zaman tamamlanacağı ise henüz netleşmedi.

  Maltepe'de toplam 1089 sandıkta tüm oyların yeniden sayılması kararı uyarınca şu ana kadar 900'den fazla sandıkta ikinci kez sayım işlemi tamamlandı. Kalan 110 civarındaki sandıkta ise sayım işlemlerine sabah saatlerinde yeniden başlandı.

  View more on twitter
 19. Gazeteci Hasan Cemal'e 'terör örgütü propagandası' suçundan 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi

  Hasan Cemal

  Yazdığı bir köşe yazısı nedeniyle yargılanan gazeteci Hasan Cemal hakkında savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Gazeteci Cemal'in, "Terör örgütü propagandası yapma" suçundan 1 yıl 10 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

  İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci celseye, tutuksuz yargılanan Hasan Cemal, avukatı Fikret İlkiz ile katıldı. Duruşmada savcı Hasan Adalı, esas hakkındaki mütalaasını bildirdi.

  Mütalaada, sanık Hasan Cemal'in 4 Aralık 2015 tarihinde T24 adlı sitede "Silvan'dan: Bizi acılara ve ölümlere o kadar alıştırdılar ki…" başlıklı köşe yazısında, silahlı terör örgütü PKK'nın şehir yapılanmasının cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yaptığı belirtildi.

  Mütalaada, sanık Cemal'in daha önce 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde de "Örgüt propagandası" suçundan ceza aldığı, ancak o cezanın kesinleşmesi nedeniyle bu davaların birleştirilmesinin hukuken mümkün olmadığı ifade edilerek 1 yıl 10 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

  Cemal'in avukatı İlkiz, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre istedi. Mahkeme heyeti, son savunma için duruşmayı 7 Mayıs’a erteledi.

 20. TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan avukat Sürenoğlu'nun darp edilmesi iddialarına tepki: 'Bu işin peşini asla bırakmayacağız'

  Avukat Sertuğ Sürenoğlu

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nun Cumartesi gecesi Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edildiği iddialarına sosyal medya paylaşımlarıyla tepki gösterdi.

  Twitter ve Facebook’ta paylaştığı mesajda Feyzioğlu şunları söyledi:

  “Fotoğrafa iyi bakın. Gözü patlamış, kafa travması geçirmiş bu genç bir Türk vatandaşı. Aynı zamanda avukat. Ona bunu yapanlar ise Devletimizin polis üniforması giydirdiği, polisliğin yüz karası 3-5 kabadayı. Korumak için yemin ettikleri topluma, devlete acımasızca zarar verdi bunlar. Sonra bir savcı, tuttu kafası gözü patlatılmış bu vatandaşı tutuklamaya sevk etti! Bir hakim çıktı, tutuklamaya içi el vermedi, yine de bir şey yaptım demek için evden çıkmasını yasakladı. İnsaf. İnsaf! Polis üniforması giymiş, belindeki devletin silahını kabadayılık için kullanan suçlular ise serbestçe dışarıda. Yazıklar olsun. Biz bu işin peşini asla bırakmayacağız. Asla!!”

  Muğla Barosu'na kayıtlı avukat Sürenoğlu, Cumartesi günü Çırağan Sarayı’nda Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edildiğini iddia etmişti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahitlik yaptığı Demirören ve Kalyon gruplarının Çırağan Sarayı'ndaki düğünü sırasında, Çırağan Caddesi’nin trafiğe kapatılması nedeniyle otobüsten inen avukatın, güvenlik için orada bulunan polislere yolun kapatılma nedenini sorduğu, Cumhurbaşkanlığı korumalarının ise Sürenoğlu'nu Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla koruma aracına alıp orada darp ettiği iddia ediliyor.

  Önce nöbetçi savcılığa, oradan da Cumhurbaşkanı'na hakaret suçunu işlediği gerekçe gösterilerek tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen Sürenoğlu, çıkarıldığı mahkemede Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından hazırlanan tutanağı işkence altında imzaladığını belirtti. Avukat, ev hapsi kararıyla adli kontrol işlemine tabi tutuldu.

  View more on twitter