Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Beyaz Show'a telefonla bağlanarak yaptığı konuşma yüzünden 15 ay hapis cezası alan öğretmen Ayşe Çelik cezaevine girdi

  2016 yılında Beyaz Show'a telefonla bağlanarak yaptığı konuşma yüzünden 15 ay hapis cezası alan Ayşe Çelik, cezasının infazı için bugün cezaevine girdi.

  Çelik'in cezası daha önce üç defa ertelenmişti.

  Ayşe Çelik'in avukatı Mahsuni Karaman, Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvurunun bir an önce değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

  Beyaz Show'un 2016 yılında yayımlanan bir bölümünde öğretmen olduğunu söyleyen Ayşe Çelik programa telefonla bağlanmış ve "Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar ekranlarda çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın [...] Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın" demişti.

  Yaşanan olay üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı hem Ayşe Çelik hem de Beyazıt Öztürk hakkında "Terör örgütü propagandası yaptıkları" iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

  Ayşe Çelik, geçen yıl 20 Nisan'da 6 aylık kızı ile Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne girmiş ve 4 Mayıs'ta tahliye edilmişti. Cezası 31 Ekim tarihine ertelenmişti.

  View more on twitter
  View more on twitter
  Ayşe Çelik
 2. ÖSYM'nin eski başkanı Ali Demir, adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

  DHA'nın haberine göre Ankara merkezli 7 ildeki Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirilen ÖSYM'nin eski başkanı Ali Demir, adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Demir, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilmişti.

 3. Binali Yıldırım'dan 'mazbata' açıklaması: Kararın hayır getirmesini temenni ediyorum; demokrasi ve hukuk işlemiş, körüklenen gerilimin gereksizliği görülmüştür

  31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Binali Yıldırım, bir açıklama yaptı.

  Quote Message: İstanbul seçiminde süreç işlemiş, İl Seçim Kurulu mazbatayı Sayın İmamoğlu’na vermiştir. Kararın hayır getirmesini temenni ediyorum. Demokrasi ve hukuk işlemiş; körüklenen gerilimin gereksizliği görülmüştür. Partimiz hukuki haklarını kullanmaya devam ediyor. Son söz YSK’nındır.
  Binali Yıldırım
  View more on twitter
 4. ÖSYM'nin eski başkanı Ali Demir, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi

  DHA'nın haberine göre Ankara merkezli 7 ildeki Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirilen ÖSYM'nin eski başkanı Ali Demir, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

  Ali Demir
 5. HDP, İmamoğlu'nu tebrik etti: AKP’nin halk iradesini gasp etmeye yönelik 17 gündür sürdürdüğü hukuksuzluğun bir kısmı son buldu; İstanbul hakkı olanı aldı

  View more on twitter
 6. İmamoğlu: Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok, nimetlerini paylaşmak var

  Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasının önündeki otobüste bir konuşma gerçekleştirdi.

  Quote Message: Az laf çok iş diyorsunuz, harika. İyi ki varsınız. Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, insanlarımızı herkesi selamlıyorum. Bu şehrin inançlarını selamlıyorum, Müslümanlarını, Sünnilerini, Alevilerini selamlıyorum, Hristiyanlarını, Ermenilerini, Rumlarını selamlıyorum. Hoş geldin İstanbul! Asla vazgeçmedik. Haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik. Barıştan, demokrasiden vazgeçmedik, bu dünyada evrensele giden değerlerden vazgeçmedik.
  Quote Message: Güzel hemşehrilerim bu güzel şehrin ve ülkenin kurucu değerlerinden vazgeçmedik. Cumhuriyet’ten vazgeçmedik. Bu millete olan inancımızdan vazgeçmedik. Mustafa Kemal Atatürk’ten vazgeçmedik. Allah’ıma bu şehri yönetme şansını bana tanıdığı için şükrediyorum. Ben kendimi bu şehrin bebeklerine, çocuklarına, gençlerine, kadınlarına, insanlarına adayacağım, hepinize söz veriyorum.
  Quote Message: Artık kıyıda köşede kalan yok, artık kaymak tabakası, varoşu yok. Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok. Nimetlerini paylaşmak var, bu şehrin güzelliklerini paylaşmak var. Bu şehrin mazlumu olmayacak, ezilmişi olmayacak.
  Quote Message: Ben herkese hizmet edeceğim, CHP’lilere, İYİ Parti’lilere, Ak Parti’lilere, MHP’lilere, HDP’lilere Saadet Parti’lilere hizmet edeceğim. Bu şehir için herkes teminat olacak. Ben hiçbir insanımı, hemşehrimi ayırt etmeyeceğim. Çocuklarımın huzurunda söz veriyorum, bu şehrin çocukları benim çocuklarım. Bu şehir kadın dostu bir şehir olacak.
  Quote Message: Çuvalların başında bekleyen demokrasi nöbetçilerine teşekkür ediyorum. Bu sürece katkı sunan ve hiçbir şekilde başından ayrılmayan genel başkan yardımcılarına, milletvekillerine, grup vekillerine teşekkür ediyorum. Benim partim, beni yetiştiren, bugüne getiren, beni bu şekilde sizlerle tanıştıran, buluşturan CHP’ye teşekkür ediyorum. Partimin genel başkanına, benim yanımda sımsıkı duran Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Aynı şekilde benim bu sürecime tüm içten duygularıyla katkı sunan, ittifakımız olan ve yanımda her zaman dimdik duran İYİ Parti’ye teşekkür ediyorum. Çok kıymetli Meral Akşener’e teşekkür ediyorum. Hem Canan Hanım hem Buğra Bey’e teşekkür ediyorum.
  Quote Message: Bu şehrin güzel işlerle buluşması için çok çalışmamız lazım. Her birinizin emeğine birikimine tecrübesine mutlak ihtiyacımız var. Size katılımcılık vaat ediyorum. Size şeffaflık vaat ediyorum. Size dünyanın en demokrat belediye başkanlığını vaat ediyorum. Çok çalışmamız lazım. Bugün görevi teslim aldık, görev 16 milyon insan tarafından verildi. Biz bugün nasıl görevi teslim aldıysak günün birinde mutlaka bir başkasına layıkıyla teslim etmek isteriz. İhanet etmeden bu şehri koruyarak, doğasına, havasına, her şeyine sahip çıkarak emanet alıp emanet edeceğiz. Benden önce bu şehre katkı sunmuş, emek vermiş, tüm belediye başkanlarına şükranlarımı ve minnetlerimi sunuyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, hayatta olanlara Allah uzun ömür versin. Her gördüğünüz insana gülerek İstanbul’a yeni bir başlangıç geldi deyin. O pırıl pırıl gencimiz bana söyledi ya, yumruğunu sıkarak dedi ya, “Ekrem Abi her şey çok güzel olacak”, işte bu inançla evinize gidin.
  Ekrem İmamoğlu
 7. Son dakikaEkrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasında belediye başkanlığı görevini teslim aldı

  Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasında belediye başkanlığı görevi ve mührünü Mevlüt Uysal'dan teslim aldı.

  İmamoğlu
 8. İmamoğlu belediye başkanlığı görevini aldı, İBB önünde binlerce kişi var

  Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  İBB önünde binlerce insan bekliyor

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun devir teslim töreni için Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde. BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici takip ediyor:

  "İBB binasının önünde binlerce kişi var. Yoğun kadın katılımı dikkat çekiyor. Gelenlerin çoğunun ellerde Türk bayrakları ve kalpaklı Mustafa Kemal Atatürk figürlü Türk bayrakları var. Bekleyenler, otobüsten çalınan şarkılara eşlik ediyor, tempo tutuyor."

  İmamoğlu'nun görevi Mevlüt Uysal'dan devralmasının ardından otobüsten halka seslenmesi bekleniyor.

 9. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener İmamoğlu'nu tebrik etti

  Ekrem İmamoğlu ve Meral Akşener

  Akşener, Twitter hesabından yayımladığı açıklamada İmamoğlu için "17 gündür yapılan masa oyunlarına boyun eğmemiş ve milletimizin oyunu namus kabul edip, sonuna kadar savunmuştur." dedi.

  View more on twitter
 10. İmamoğlu: Şehrimizde yaşayanların huzuru ve mutluluğu için bir an önce bu süreçlerle ilgili net ifadelerini ilgili kurullardan bekliyoruz

  İmamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, Mevlüt Uysal’dan görevi devralacağı devir teslim töreni öncesinde konuştu.

  İmamoğlu, devir teslim töreni sonrasında belediye binasının önünde halka sesleneceğini duyurdu, “Cumartesi ya da Pazar günü süreci anlatacağımız bir buluşmayı da sizlerle paylaşacağız, en geç yarın olacak” dedi.

  Quote Message: Bugün mazbatamızı İstanbul İl Seçim Kurulu’ndan teslim aldık. Çok onur duyuyorum, mutluyum, guruluyum. Öncelikle şunu ifade edeyim, ben bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım. Hiç kimsenin birbirinden farkı olmaksızın hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü olmaksızın tüm hemşehrilerim adına devralmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Asla vagzeçmediğimiz değerlerimiz var. Haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik. Toplumun demokrasiye olan inancından ve buna dönük mücadelesinden asla vazgeçmedik. Çok net ifade ediyorum bu şehirde yaşayan insanların sevgisiyle oluşturduğu saygısıyla oluşturduğu o birlik ve beraberlik duygusundan asla vazgeçmedik. Kimsenin hakkını yemedik ve asla bu şehirde yaşayan 16 milyon insanın da hakkını yedirtmeyiz dedik.
  Quote Message: Günün sonunda il seçim kurulunun birleştirme tutanağıyla beraber mazbatamızı aldık, sorumluluğumuzn bilincindeyiz, bu kentin ihityaçlarını bilyioruz. Bu şehirde yaşayan herkesin taleplerini biliyoruz ve hizmet etmeye hemen, hızlıca başlayacağız. İstanbul büyükşehir belediyesinin tüm alanları şeffaf bir biçimde halkına, insanına bugün itibariyle açılmıştır, açılacaktır. Bu şehrin yönetimini yürüten bu güzel kentin belediyesinin koridorları, makamları ve bu belediyede çalışan herkes bir kişiye, bir gruba ya da bir partiye hizmete değil 16 milyon insanına hizmet etmeye bugün itibariyle başlamıştır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.
  Quote Message: Şunu ifade edeyim bu an itibariyle devam eden süreçlerin bunun farkındayız. Elbette ki şehrimizi yaşayanların huzuru ve mutluluğu için bir an önce bu süreçlerle ilgili net ifadelerini ilgili kurullardan elbette ki bekliyoruz bizim zihnimiz vicdanımız çok net. 16 milyon hemşehrimizin de aynı şekilde çok net. Dolayısıyla bu sürecin de netleşmesiyle 17 gündür devam eden ve bugün sona eren belirsizliğin daha sonraki günlerde tartışma noktalarının da bertaraf edilmesi adına elbette ki ilgili kurulları en hassas ve en hızlı şekilde süreci tamamlamalarını bekliyorum.
  Quote Message: Sıra bizde. Aynı titizlikle bu şehrin binlerce yıllık tarihine, maneviyatına, doğasına, insanına saygıyı, bu kente özeni ana prensip edinerek yol haritamızı oluşturduk. Tüm evrensel doğrularla, tüm insanların maneviyatını, yaşam biçimini koruyarak yol yürüyeceğimizi hem bildiriyor hem hepinizin huzurunda söz veriyorum.
  Quote Message:
 11. HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü: Bu başarıda HDP'nin payı yaşamsaldı

  Ertuğrul Kürkçü

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını aldığı sırada Twitter'da paylaştığı mesajda "AKP’nin Ankara, Adana, Mersin, Antalya, Diyarbakır, Van, Mardin, Kars’tan sonra İstanbul’daki yenilgisi de kesinleşti. Faşizm ve diktatörlüğü gerileten bu başarıda Batı’da büyük merkezlerde aday çıkarmayarak muhalefetin tek adayda birleşmesini sağlayan HDP’nin payı yaşamsaldı." dedi.

  View more on twitter
 12. Kılıçdaroğlu: Bu başarı, birlikte yaşamak isteyen milyonların başarısıdır

  Kemal Kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbata almasını televizyondan izledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Kılıçdaroğlu’nun ilk yorumunu twitter’dan bir videoyla paylaştı.

  “Çok mutluyum, huzurluyum, duyguluyum. Büyük bir başarı elde ettik. Türkiye için, çocuklarımız için, onların geleceği için, demokrasimiz için, hep birlikte huzur içinde yaşamak için bu başarı bu topluma hizmet etmek için yola çıkan insanların başarısıdır. Bu başarı, birlikte yaşamak isteyen milyonların başarısıdır. Mutluluüğumu ancak böyle anlatabiliyorum. Milletvekili arkadaşlarım, Merkez Yönetim Kurulu’nda görev alan başkan yardımcısı arkadaşlarımız, grup başkanvekilleri, CHP’nin bütün personeli gecesini gündüzüne katarak çalıştı, çabaladı ve güzel bir sonuç elde ettik. Türkiye’ye hayırlı olsun diyorum.”

  View more on twitter
 13. Büyükşehir binasında Ekrem İmamoğlu bekleniyor

  İstanbul Saraçhane'deki Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasında Ekrem İmamoğlu'nun devir teslim töreni için, medya mensuplarının bekleyişi sürüyor.

  BBC Türkçe muhabiri Esra Yalçınalp izliyor.

  Yapılan anonsta devir-teslimin sade bir tören olacağı, sadece milletvekilleri, belediye başkanları ve il meclis üyelerinin katılacağı belirtildi.

  Saraçhane
 14. İmamoğlu mazbatasını aldı

  Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldı.

  Mazbatasını almasının ardından İstanbul İl Seçim Kurulu'nun bulunduğu Çağlayan Adliyesi'nden, Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasına doğru yola çıktı.

  Saraçhane'deki devir teslim töreni 18.00'de.

 15. Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almak üzere İstanbul İl Seçim Kurulu'nda. Devir teslim töreni Saraçhane'de 18.00'de

  Ekrem İmamoğlu

  Resmi olmayan sonuçlara göre CHP'den İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almak üzere İstanbul İl Seçim Kurulu'nun bulunduğu Çağlayan Adliyesi'nde.

  CHP'li milletvekilleri ve il yöneticileri ile İYİ Partililer de Çağlayan Adliyesi'nde Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almasını bekliyor

  Saat 18.00'de Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasında tevir teslim töreni olacak.

  İmamoğlu, mazbatasını alacağını Twitter hesabı üzerinden de duyurdu:

  View more on twitter
 16. Türk lirası değer kazanıyor

  Türk lirası

  İmamoğlu’na mazbatasının verileceği haberlerinin ardından Türk lirası değer kazanmaya başladı. TL’nin ABD doları karşısındaki kazancı yüzde 1’i buldu. Dolar/TL kuru 5,72 seviyesinin altına indi.

 17. İstanbul İl Seçim Kurulu, AKP'nin tutanaklarla ilgili itirazını reddetti

  İstanbul il birleştirme tutanakları

  Maltepe'deki yeniden sayımın sona ermesinin ardından birleştirme tutanakları il seçim kuruluna gönderilmiş; AKP birleştirme tutanaklarının usulüne uygun düzenlenmediği gerekçesiyle İstanbul İl Seçim Kurulu'na iptal başvurusu yapmıştı.

  AKP'nin iptal baivurusu reddedildi.

  Eski CHP milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, Twitter hesabından, Maltepe'de sona eren yeniden sayımın ardından il seçim kuruluna gönderilen birleştirme tutanağını paylaştı.

  View more on twitter

  31 Mart'ta yapılan yerel seçimleri ardından İstanbul'un tüm ilçelerinde geçersiz oyların, bazılarında ise tüm oyların yeniden sayımına karar verilmişti. Maltepe, İstanbul'da oy sayımının devam ettiği son ilçeydi.

  Maltepe'deki sayım işleminin sona ermesi İstanbul seçimlerinin sonucunun kesinleşmesi için de kritik önem taşıyor.

 18. Son dakikaCHP: Ekrem İmamoğlu mazbatasını 16:00'da alacak

  CHP İl Başkanlığı, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını TSİ 16:00'da Çağlayan Adliyesi'nde alacağını açıkladı.

  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter hesabından mazbatayı almak için yolda oldukları mesajını paylaştı.

  View more on twitter
 19. Kaftancıoğlu'dan 'ıslak imza' yanıtı: Tüm ıslak imzalı tutanakları birlikte inceleyebiliriz

  Islak imza tutanakları

  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancoğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un ıslak imzalı tutanakların CHP'nin elinde olmadığına dair iddialarına Twitter üzerinden cevap verdi:

  View more on twitter

  Yavuz, çarşamba günü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında ”İddia ediyorum CHP’nin elinde ıslak imzalı seçim sonuç tutanağı yok. Bir sistem kurduklarını açıkladılar neden bu sistemden hiç veri paylaşmadılar?” demişti.