Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Rabia Naz Vatan'ın ölümü: AKP'den Meclis'e şüpheli çocuk ölümleriyle ilgili araştırma önergesi

  tbmm

  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümü ile ilgili Meclis araştırması istedi.

  AKP İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli ve bir grup milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergede,12 Nisan 2018'de Rabia Naz Vatan'ın ölümü ile şüpheli çocuk ölümlerinin yeniden gündeme geldiği belirtilerek, “benzer olaylardaki süreçlerin tüm yönleriyle araştırılması” istendi.

  Önergede şu ifadeler yer aldı:

  "Özellikle şüpheli çocuk ölümleri kamuoyunda derin yaralar açmakta ve geleceğimizin teminatı olan çocukların her türlü hak ve hukukunun korunması noktasında hassasiyet gösteren bizleri de derinden üzmektedir. Geçmişte çocuk haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmış ve bu doğrultuda Türkiye Büyük Millet Meclisinde araştırma komisyonları kurulmuştur.

  "Şüpheli çocuk ölümlerinin ve Rabia Naz Vatan’ın ölümü ve benzeri olaylardaki süreçlerin tüm yönleri ile araştırılıp, kamu vicdanını tatmin edecek ve kamusal bilgi talebini karşılayacak şekilde şeffaflığa kavuşturulması, kendini koruyamayacak durumdaki çocuklara ilişkin kayıp, cinayet olaylarının ve şüpheli çocuk ölümlerinin toplumsal nedenlerinin araştırılması, insani, siyasi ve toplumsal olarak yapılması gereken hususların tespit edilmesi amacıyla Anayasanın 98'inci ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104'üncü ve 105'inci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz."

  Komisyon ne yapacak?

  Önergenin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Önergenin kabul edilmesiyle, Meclis'te araştırma komisyonu kurulacak.

  Komisyon, Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili yerinde inceleme yapabilecek, üzerinde gizlilik kararı olmamak kaydıyla, tanıklarla görüşebilecek, gerekli belgeleri ilgili kurumlardan isteyebilecek.

 2. İBB veri tabanı: İdare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı ne diyor?

  logo

  Mahkemenin ara kararına göre, İBB'nin bu işlemi yapabilmek için veri tabanı ve altyapı kopyalama işleminine neden ihtiyaç duyulduğunu açıklaması isteniyor.

  Oy birliğiyle verilen kararda, İBB'den söz konusu işlemle ilgili idari bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını, adli suç duyurusunda bulunup bulunulmadığının da açıklanması, gerektiği takdirde ilgili belgelerin de mahkemeye sunulması talep ediliyor.

  İBB, henüz kendilerine bir tebligat ulaşmadığını, gerekli adımları tebligatı aldıktan sonra atacaklarını açıkladı.

 3. İBB Başkanlığı: Tebligat yapılınca gereği yapılacaktır

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan mahkemenin belediye veri tabanının kopyalanması işlemi için verdiği yürütmeyi durdurma kararına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

  Açıklamada, Resmi tebligat yapılınca gereği yapılacaktır" dendi:

  Quote Message: Değerli basın mensupları; Bazı basın yayın organlarında İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 18.04.2019 tarihli genelgesi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verildiği görülmüştür. Kurumumuza henüz bu yönde bir resmi tebligat yapılmamıştır. Resmi tebligat yapılınca gereği yapılacaktır."
 4. BAE casusu oldukları öne sürülen 2 kişi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi

  Cemal Kaşıkçı
  Image caption: İki şüphelinin Cemal Kaşıkçı cinayeti ile bağlantısı olduğundan şüpheleniliyor.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, BAE ajanı oldukları öne sürülen ve İstanbul'da yakalanan 2 kişinin "siyasi ve askeri casusluk" ile "uluslararası casusluk" suçlarından tutuklanmalarını istedi.

  Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, şüphelilerden birinin Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinden birkaç gün sonra Türkiye'ye geldiğini, diğer şüphelinin de arkadaşına yardım etmek için daha sonra Türkiye'ye geldiğini söyledi.

  Haberin detayları sayfamızda:

 5. Mahkeme'den İmamoğlu'nun İBB veri tabanlarının kopyalanması işlemi için "yürütmeyi durdurma" kararı

  mevlüt uysal ve ekrem imamoğlu

  İstanbul 4.İdare Mahkemesi, İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşların veri tabanlarının incelenmesi ve kopyalanması işlemi ile ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

  CHP'li eski milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, Twitter hesabından mahkeme kararının bir kopyasını, "Nedir bu panik? AKP hani 'yargı vesayetine karşıydı?" notuyla paylaştı.

  Belgede imzası bulunan isimler, AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Kalaycı ve İBB İmar Komisyonu Başkanı Güngören Belediye Meclis Üyesi Yüksek Akyol.

  View more on twitter
  View more on twitter
 6. CHP'li Özel'den Soma davasında tahliyeye tepki: Karar içimizi yaktı

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasına ilişkin davanın sanığı, 15 yıl hapis cezasına mahkum edilen Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın dün akşam tahliye edilmesine tepki gösterdi.

  Özel yaptığı yazılı açıklamada "Bu tahliye kararıyla hepimizin içini yakmış, 301 şehidimizin de kemiklerini sızlatmışlardır" dedi.

  Özel'in açıklaması şöyle devam etti:

  Quote Message: Bugüne kadar neredeyse alınması gereken hiçbir tedbir alınmamıştır. Ne yazık ki yer altına inen madenciler 5 yıl önce ne kadar tehlikedeyse, bugün de aynı tehlikedeler. Soma'da ve tüm Türkiye'de madenciler hala ölüme iniyorlar. Kaza yaşandığında ve daha sonrasında, sorumlular için 301'er kez müebbet hapis cezasından bahsedilmesine karşın 11 Temmuz 2018'deki karar duruşmasında verilen cezalar yeterli görülmemiştir. O gün 15 yıl cezaya çarptırılan Can Gürkan, dün yapılan bir hesaplamayla tahliye edilmiştir. Biz de bir hesap yaptık. Kazanın yaşandığı şirketin sahibi Can Gürkan, yaşamını yitiren her bir madenci için yalnızca 5 gün cezaevinde kalmıştır."
 7. Anadolu Ajansı: BAE istihbaratı için çalıştıkları öne sürülen iki kişi casusluk şüphesiyle İstanbul'da gözaltına alındı

  Arşiv fotoğrafı

  Anadolu Ajansı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) istihbaratıyla bağlantılı oldukları söylenen iki kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

  Ajansa göre, şüphelilerin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkisinin olup olmadığı araştırılıyor.

  Kaşıkçı geçen yıl İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülmüş, cesedi ise bulunamamıştı.

  Cinayetin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın emriyle gerçekleştiği öne sürülmüş, Riyad ise bu suçlamaları reddetmişti.

 8. İmamoğlu: Daha birçok tedbirimiz olacak

  Ekrem İmamoğlu, CHP'li meclis üyeleriyle bir araya geldi.

  Belediye binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, İBB verilerinin incelenmesi yönündeki genelgesi için "Bu sadece İstanbul'un hafızasını kamu içerisinde hukuka uygun bir şekilde muhafaza etme talimatıdır" değerlendirmesinde bulundu.

  View more on twitter
  Quote Message: Daha birçok tedbirimiz olacak. Bunlar mahalli düzeyde olabilir. İnsan kaynakları tespiti düzeyinde olabilir. İştirakler düzeyinde olabilir. Şu an tek tek bunları sıralamaya vakit yetmez. Zira uzman ekiplerimiz çalışıyor. Basına sızıyor, görüyorum. Çok da önemli değil. Belki sızmaması gerekir ama bizim için şeffaflık ana prensip olduğu için orada bir şey yok. Sadece İstanbul'un hafızasını kamu içerisinde hukuka uygun bir şekilde muhafaza etme talimatıdır." from Ekrem İmamoğlu
  Ekrem İmamoğlu
 9. Yıldırım: İmamoğlu'na 'hayırlı olsun' dedim, YSK'ya itiraz süreci devam ediyor

  binali yıldırım

  Binali Yıldırım cuma namazı sonrası gazetecilere konuşan Yıldırım, İmamoğlu'na sosyal medya mesajıyla "hayırlı olsun" dediğini., AKP'nin seçim sonuçlarıyla ilgili itiraz sürecinin ise YSK'da devam ettiğini söyledi.

  Yıldırım, İBB'nin veri inceleme hamlesine ilişkin "Belediye başkanı kurumla ilgili inceleme yaptırabilir. Ama çalışanları şüpheli gibi görmekten uzak durmalı" yorumunda bulundu:

  Quote Message: Ben ülkeme bugüne kadar çeşitli sorumlulukları alarak hizmet ettim. Konumun ne olursa olsun hizmet etmeye devam edeceğim. Ben halihazırda İzmir milletvekiliyim, sorumluluğum devam ediyor." from Binali Yıldırım
  Binali Yıldırım
 10. Erdoğan'ın tweetleri sonrası Dolar/TL kuru 5,80'in altına indi

  tl

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerel seçim tartışmalarının geride bırakılması ve ana gündem maddelerine odaklanılması yönündeki tweetleri sonrası, Dolar /TL kuru 5,80'in altına indi.

 11. Çorlu tren kazası: Adliye önünde 'adalet nöbeti' başladı

  ADALET NÖBETİ

  Çorlu'da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasında yakınlarını kaybedenle, kazanın gerçek sorumlularının gizlendiğini söyleyerek Çorlu Adliyesi önünde Adalet Nöbeti'ne başladı.

  Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, siyasetçiler, bürokratlar, TCDD'nin üst yönetimi yer alan kişiler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına hükmetmişti. Tren şefi Hüseyin Kahraman, makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

  Tren kazasında kızını kaybeden Gürkan Köse grup adına okunan basın açıklamasının videosunu Twitter hesabından paylaştı.

  Quote Message: En alt düzeydeki 4 kişi dışında tüm sorumlular hakkında takipsizlik kararı verilmiştir. Takipsizlik kararı acımıza bir acı daha ekledi. Bu karar gerçek sorumluları gizleme, aklama anlamına gelir. Bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz. Hukuka ve vicdana aykırı bu kararın kaldırılacağı güne kadar her gün Çorlu Adliyesi önünde taleplerimizi haykıracağız, bu işin arkasını bırakmayacağız."
  View more on twitter

  BBC Türkçe, tren kazasının ardından 9 yaşındaki oğlunu kaybeden Mısra Öz ile konuşmuştu:

  View more on youtube
 12. İBB: Amaç verilerin kayıt altına alınması; kurum dışına bilgi çıkarılmayacak

  İBB logo

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), belediyenin veri tabanının kopyalanması yönündeki yetkilendirme yazısının yarattığı tartışma ardından bir açıklama yayımladı.

  Açıklamada, kararla verilerin tutanakla kayıt altına alınmasının amaçlandığı, kurum dışına bilgi çıkarılmasının da söz konusu olmadığı belirtildi.

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Perşembe günü Teftiş Kurulu Başkanlığı'na gönderdiği yazılı talimatta şu ifade yer aldı:

  “Belediyemiz Müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak Belediyemiz çalışanlarından ve/veya dışarıdan belirlenecek üç uzman ile Belediyemiz ve bağlı kuruluşlarının elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmiştir.”

  Karar, kamuoyunda tartışma yarattı.

  Karara tepki gösterenler, bunun bilgilerin kamu dışındaki kişilerin eline geçip devletin güvenliğini tehdit edeceğini, ayrıca İBB Başkanı’nın böyle bir talimat yetkisinin olmadığını öne sürdü.

  Tepkiler üzerine İBB tarafından bugün yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

  Quote Message: İlgi yazıyla amaçlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bağlı Kuruluşların elektronik veri tabanı ve alt yapılarının Yedeklerinin ve Log kayıtlarının, Bilgi Güvenliği Standartlarına uygun olarak, 31.12.2018, 31.03.2019 ve 18.04.2019 tarihli olmak üzere, Büyükşehir Belediyesinin dijital arşivinde tutanak ile kayıt altına alınması ve İBB veri merkezinde muhafaza edilmesi olup kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılması söz konusu değildir. “Bütün iş ve işlemler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde; ilgi yazı ile görevlendirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Müfettişlerinin başkanlığında yapılacak olup İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında mevcut yetkilendirilmiş bulunan kişilerin nezaretinde gerçekleştirilecektir.”
 13. İBB Başkanı İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tweetlerinden ikisini Twitter hesabında beğendi

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Twitter hesabından yaptığı açıklamalardan ikisini kendi Twitter hesabında beğendi.

  Ekrem İmamoğlu'nun Twitter sayfası
  Image caption: Ekrem İmamoğlu'nun Twitter sayfası
 14. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim tartışmalarını geride bırakarak başta ekonomi ve güvenlik olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır

  Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'dan paylaştığı mesajında seçim gündemi geride bırakılarak ekonomi ve güvenlik gibi "asıl gündem" maddelerine odaklanılması çağrısında bulundu.

  View more on twitter
  View more on twitter

  Erdoğan dün yaptığı açıklamada da "Seçim döneminde yaşanan tartışmalar artık sona ermiş, herkes işine yoğunlaşmıştır. Seçim kanunumuz çerçevesinde yapılan hak arama mücadeleleri demokrasinin bir gereğidir. YSK noktayı koyduğu zaman bizim için de süreç biter" demişti.

  İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını alması sonrası gözler YSK'nın üzerinde. Kurul, İstanbul seçiminin iptali ve yenilenmesi istemiyle yapılan olağanüstü itiraz başvurusuyla ilgili kararını verecek.

 15. İmamoğlu'ndan İBB çalışanlarına mektup: İstanbul'a eğitim ve istihdam olanaklarının arttığı, havası temiz, suyu berrak bir kent borçluyuz

  imamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından İBB çalışanlarına mektup yazdı.

  Quote Message: Değerli emektaşlarım, belediyemizi yönetirken emeği ve emekçiyi her daim baş tacı edeceğimden hiç kuşkunuz olmasın. Unutmayın ki bana değil, daima İstanbul’a hizmet edeceksiniz. Siyasi görüşünüz veya yaşam tarzınız beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren tek şey, emeğiniz ve çalışma azminizdir.
  Quote Message: İstanbul halkına sevgi, huzur ve refahın hakim olduğu, eğitim ve istihdam olanaklarının artıp işsizliğin ve yoksulluğun azaldığı, erişilebilir, tabiatı kucaklayan, havası temiz, suyu berrak bir kent borçluyuz. Borcumuzu ödemek için var gücümüzle çalışacağız. İstanbul’un kadınları, gençleri, yaşlıları, engellileri için birlikte çalışacağız! Herkese eşit hizmet götüreceğiz ama çocuklarımıza iltimas geçeceğiz. "
 16. Çavuşoğlu'ndan S-400 ve F-35'lerle ilgili açıklama: ABD'ye ortak komisyon kurmayı teklif ettik

  Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 savunma sistemlerinin F35'lerin sistemine girebileceği iddiaları sonrası Washington'a ortak bir komisyon kurmayı teklif ettiklerini, ABD'den henüz bir cevap gelmediğini söyledi.

  Türkiye-Polonya-Romanya dışişleri bakanlarının üçlü toplantısı sonrası ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

  Quote Message: S-400 ile ilgili bazı iddialar ortaya atılıyor. F35'lerin sistemine girerek F35'in sistemini alabileceği söyleniyor. Biz bu iddiaları gerçekçi bulmuyoruz. En son Washington ziyaretimizde de Amerikalı muhataplarımıza bir teklifte bulunduk: Gelin ortak komisyon kurulsun, NATO da işin içinde olsun ve uzmanlardan oluşsun."
  Quote Message: NATO'nun (S400 konusunda) endişelerini dikkate almamız lazım. Türkiye'nin dikkate almadığını söylemek doğru değil. Her zaman hassasız. Suriye'nin üzerinde birçok ABD ve İsrail F-35 savaş uçakları uçuyor. Endişeleri gidermek için bir ortak çalışma grubu kuralım dedik ancak ABD'den henüz bir cevap gelmedi." from Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı
  Mevlüt ÇavuşoğluDışişleri Bakanı
 17. Google'dan 73. doğum günü için Duygu Asena doodle'ı

  duygu asena doodleı

  Kadın hakları konusundaki çalışmaları ve “Kadının adı yok” gibi eserleriyle sayesinde kadınlar-ertkek eşitliği tartışmasında önemli rol oynayan gazeteci-yazar Duygu Asena, 73 yıl önce bugün doğdu.

  Google, Temmuz 2007’de yaşamını yitiren Asena'yı anmak için bir Doodle hazırladı.

  1999 yılında BBC Türkçe radyosunun yaptığı söyleşide 'Türkiye'de kadın olmayı' anlatmıştı:

  View more on youtube
 18. Anadolu Ajansı'nın denetimi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na verildi

  AA logo

  Anadolu Ajansı'nın (AA) denetimi, ajansın yöneticilerinin ataması ve faaliyet, bütçe, insan kaynakları yönetimi, Cumburbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na verildi.

  İletişim başkanlığı teşkilatına ilişkin cumhurbaşkanlığı kararnamesinde yapılan değişiklik bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

  kararname
 19. Soma davası: Tahliye edilen Can Gürkan yeniden maden işletebilecek

  soma

  301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasına ilişkin davanın sanığı, 15 yıl hapis cezasına mahkum edilen Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, dün akşam tahliye edildi.

  Can Gürkan'ın babası, Soma Kömürleri A.Ş. Holding Başkanı Alp Gürkan ise beraat etti.

  Gerekçeli karara mağdur ailelerin avukatları tepki gösterdi.

  Ailelerin avukatlarından Can Atalay, karar sonucu Gürkan’ın yeniden maden işletmesine ilişkin yasağın da kalktığını açıkladı:

  Quote Message: Bu kararla birlikte yüzlerce insan yeniden ölüme gönderilebilecek. 301 işçinin katli basit bir kaza gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bu hukuk dışı karara karşı herkesi sesini yükseltmeye çağırıyoruz” from Can Atalay Avukat
  Can AtalayAvukat
  can gürkan

  Soma'da madenci olmak: Tütünden, madene; oradan mezara

 20. Dolar/TL son işlem gününe yükselişle başladı

  dolar lira

  Dolar/TL kuru günü güne %0,50 yükselişle 5,82 seviyesinden başladı

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını alacağı haberleriyle kur 5,71'e kadar gerilemiş, Financial Times gazetesinde yer alan Merkez Bankası'nın rezervlerine ilişkin haberler sonrası 5,85'e kadar yükselmişti.

  Avrupa ve ABD'de Paskalya tatilinin başlaması nedeniyle bugün piyasalar kapalı.

  Bu yüzden Türkiye'deki işlemlerde de hacmin düşük olması bekleniyor.

  Financial Times: Türkiye, Merkez Bankası rezervlerini güçlendirmek için milyarlarca dolarlık kısa vadeli borç kullanıyor