Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Cumhuriyet davasında ceza alan 7 kişi cezaevine girdi

  Avukat Akın Atalay, Cumhuriyet davasında ceza alan 7 kişinin yeniden cezaevine girdiğini açıkladı.

  View more on twitter
 2. Sıla-Ahmet Kural davasında gerekçeli karar: Yaralama suçunun oluştuğuna şüphe yok, Kural'ın 'alkollüydük' beyanı ikrar niteliğinde

  Sıla
  Image caption: Şarkıcı Sıla "Sessiz kalarak kendime, bu ülkenin kadınlarına ve şiddete karşı duran herkese ihanet edeceğimi biliyordum" sözleriyle Kural'dan şiddet gördüğünü sosyal medya hesabından açıklamıştı.

  Mahkeme, şarkıcı Sıla'nın şiddet, tehdit ve hakaretle suçladığı Ahmet Kural'a verilen 1 yıl 4 ay 20 günlük hapis cezasının gerekçeli kararını açıkladı.

  Gerekçeli kararda Kural'ın Sıla Gençoğlu'nu yaraladığı ve tanık beyanına göre Sıla'yı öldürmekle tehdit ettiği ve hakaret ettiği belirtildi.

  Kural'ın üzerine atılı 'yaralama' suçunun maddi ve manevi unsurları itibariyle oluştuğundan şüphe duyulmayacağı da gerekçeli kararda yer aldı.

  Kararda ayrıca, Kural'ın savunmasındaki "O sırada ikimiz de alkollüydük. İkimiz de birbirimizin kollarından tutup birbirimizi sarstığımız oldu" şeklinde beyanlarının ise yaralama suçuna yönelik ikrar (dolaylı anlatım) niteliğinde olduğu kaydedildi.

 3. İBB, İmamoğlu'nun veri kopyalama işlemini durdurdu

  istanbul büyükşehir belediyesi

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İBB veri tabanı kayıtlarının kopyalanmasına yönelik işlemini durdurduklarını açıkladı.

  İstanbul 4. İdare Mahkemesi, ara kararında veri tabanı ve altyapı kopyalama işleminine neden ihtiyaç duyulduğunun açıklamasını talep etmiş, söz konusu işlem için yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

  Bugün mahkeme yürütmeyi durdurma kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi için bu işlemin durdurulduğunu duyurdu:

  Quote Message: Her ne kadar hukuki gerekçeleri yerinde bulmasak da mahkemenin yürütmeyi durdurma kararında belirtilen hususların yerine getirilmesi ve teftiş kurulu başkanlığımızın, yeniden değerlendirilmesi konusundaki görüşlerine iştirak edilmesine karar verilmiştir."
  Quote Message: Akabinde gerek görülmesi halinde idari mahkemenin yürütmeyi durdurma kararında belirtilen içeriğe ilişkin çerçeve ve teftiş kurulu başkanlığımız tarafından belirlenen içeriğe ilişkin çerçeve dikkate alınarak, yeni bir işlem tesisi düşünülebilecektir."
 4. AYM Başkanı Arslan: Önümüzdeki dönemde verilecek kararların ağırlığını OHAL KHK’ları ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleri oluşturacak

  Zühtü Arslan

  Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 57'nci kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan AYM Başkanı Zühtü Arslan, "Yeni sistemin en önemli kurumu, tabir yerindeyse 'alametifarikası' Cumhurbaşkanlığı kararnameleridir" dedi.

  Arslan, Cumhurbaşkanı kararnamelerinin anayasallık denetiminin, denetleme ve dengeleme mekanizması bakımından hayati derecede önemli olduğunu vurguladı.

  Arslan, son 2 yılda iptal davalarının sayısının hızlı bir yükseliş gösterdiğini bildirerek şunları söyledi:

  "Mevcut iptal davalarının yaklaşık yüzde 70'i kanunlaşan olağanüstü hal kanun hükmünde kararnameleri ile Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinden oluşmaktadır. Şu anda Mahkemenin önünde anayasallık denetimi yapılacak olan 21 Cumhurbaşkanlığı kararnamesi bulunmaktadır. Bu istatistiklerin de ortaya koyduğu üzere, önümüzdeki dönemde norm denetiminde verilecek kararların ağırlığını kanunlaşan OHAL KHK'ları ile Cumhurbaşkanlığı kararnameleri oluşturacaktır. Belirtmek gerekir ki, itiraz başvurularının aksine, iptal 22 davasına konu olan kanun ya da kararnameler çok sayıda kuralı içerdiğinden bu davaların hazırlık ve karar süreci çok daha uzun olmaktadır."

 5. Cumhuriyet davasında ceza alan sekiz kişinin yeniden cezaevine girmesi bekleniyor

  Cumhuriyet

  Cumhuriyet gazetesi davasında ceza alan sekiz kişi cezaevine giriyor.

  İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi Güray Öz, Önder Çelik, Musa Kart, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör, Bülent Utku ve Emre İper’in cezalarının kesinleşme kararını bugün infaz savcılığına gönderdi.

  Kadri Gürsel dışındaki eski Cumhuriyet çalışanları İzmit Adliyesi’ne giderek teslim oldu. Eski Cumhuriyet çalışanlarının, infaz işlemlerinin ardından bugün Kandıra Cezaevine gönderilmeleri bekleniyor.

 6. ‘Kozmik Oda’da aramaya izin veren hakim ve savcıların davasında hapis cezaları

  Yargıtay

  Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast planı olduğuna yönelik bir iddianın ardından 2009’da Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndaki “Kozmik Oda’nın” aranması hakkında açılan davada, o dönemki soruşturmada yer alan hakim ve savcılara hapis cezası verildi.

  Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülen duruşmada, “Kozmik Oda soruşturmasını” yürüten eski savcı Mustafa Bilgili "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri temin etmek" suçundan 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, 5 yıl 10 aya indirildi.

  Bilgili'ye ayrıca "FETÖ'ye üye olmak" suçundan 9 yıl hapis cezası verildi, “terör suçlarında” cezanın yarı oranında artırılmasını öngören kanun uyarınca ceza 13 yıl 6 aya çıkarıldı, ardından indirim uygulanarak 11 yıl 3 aya indirildi.

  Mustafa Bilgili'nin, "görevde yetkiyi kötüye kullanma", "verileri yok etmeme" suçlarından ise "suç işleme kastı bulunmadığı" gerekçesiyle beraatine hükmedildi.

  Eski hakim Halil İbrahim Kütük’e 8 yıl 9 ay, eski hakim Nihal Uslu’ya da 9 yıl hapis cezası verildi.

  Tutuksuz sanık Abdullah Bahçeci ise beraat etti.

 7. HDP Milletvekili Beştaş, işkence davasında beraat eden polisler hakkında soru önergesi verdi

  İşkence iddiası sonrası fotoğraf
  Image caption: Olayın ardından işkenceye uğradıklarını söyleyen köylülerin fotoğrafları sosyal medyada paylaşılmıştı

  HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Van’da Gevaş İlçe Emniyet Müdürlüğüne düzenlenen roketatarlı saldırı sonrası 9 Haziran 2017 tarihinde mantar toplamaktan dönerken gözaltına alınan dört kişiye işkence edildiği iddiasıyla açılan davada yargılanan tek polisin beraat etmesi üzerine TBMM’de soru önergesi verdi.

  Olayın ardından BBC Türkçe'nin ulaştığı, 5 gün gözaltında tutulan üç kişinin avukatı Servet Haznedar, müvekkillerinin gördükleri işkencenin vücutlarında yol açtığı tahribatla ilgili olarak Van Adli Tıp Kurumu'ndan raporlarını aldıklarını ve Van Cumhuriyet Savcılığı'nın kendiliğinden işkence ile ilgili suç duyurusunda bulunacağını söylemişti.

  Köylüler kendilerine işkence uyguladıklarını öne sürdükleri yedi polisi teşhis etmiş, sonrasında yalnızca bir polis hakkında “Basit yaralama, zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” suçlarından dava açılmıştı.

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle verilen önergede 15 soru yer aldı.

  Bunlardan bazıları şöyle:

  • Söz konusu işkence iddiaları ve bu iddialara ilişkin açılan davadan Bakanlık olarak bilginiz var mı?
  • Köylülerin polisler tarafından ağır şekilde işkenceye maruz bırakılması ve bunun tüm delillerle sabit olmasına rağmen sadece tek bir polis hakkında dava açılması ve akabinde de polisin kameraya yansıyan görüntülerin “aydınlık olmaması” gerekçesiyle tahliye edilmesi hukuka ve hakkaniyete uyun mudur?
  • Mahkeme, bilirkişi raporunda da işkencenin açıkça tespit edilmesine rağmen, neden yurttaşa işkence eden polisi beraat ettirmiştir?
  • Bakanlık olarak kanun yararına bozma talebiniz olacak mı?
  • Bakanlık birimleri neden davaya müdahil olmamıştır? Bundan sonraki aşamada müdahil olunacak mıdır?
 8. İstanbul Güngören’de ortaokulda deney sırasında patlama: Bir öğretmen yaralandı

  Güngören Tozkoparan Ortaokulu

  Güngören'de bir okulda deney sırasında patlama meydana geldi. Patlamada bir öğretmen ellerinden yaralandı.

  DHA’nın haberine göre Güngören Tozkoparan Ortaokulu'nda bulunan laboratuvarda saat 12.00 sıralarında deterjan ve gıda boyası malzemelerini kullanarak köpük çıkartma deneyi sırasında kullanılan pet şişe basınçtan şişerek patladı.

  Fen Bilgisi öğretmeni Tuğba S. sağ el bileğinden hafif yaralanırken, derste bulunan öğrenciler sesten etkilendi. Okula sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. İlk müdahalesi yapılan öğretmen ambulansla hastaneye kaldırılırken, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Öte yandan okul önünde bekleyen sağlık ekipleri tarafından patlama sırasında laboratuvarda olan öğrencilerin sağlık durumları kontrol edildi. Öğrencilerden bazıları tedbir amacıyla hastaneye kaldırıldı.

 9. İzmir Urla’da askeri eğitim sırasında patlama: Bir asker yaşamını yitirdi

  Asker cenazesi
  Image caption: Arşiv fotoğrafı

  İzmir'in Urla ilçesindeki askeri birlikte eğitim sırasında yaşanan patlamada bir asker yaşamını yitirdi, bir asker de yaralandı.

  Yaralı asker Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı.

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı “İzmir’de SAT Özel İhtisas Kursunda tahrip eğitimi esnasında meydana gelen kaza sonucu bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş,bir kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır” ifadeleri yer aldı.

 10. İstanbul Valiliği 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasına izin vermedi

  Taksim
  Image caption: Taksim Meydanı altı yıldır 1 Mayıs'lara bariyerlerin ardından giriyor

  1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’ndan kutlanması için yapılan başvuru İstanbul Valiliği tarafından reddedildi.

  Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Türk Tabipleri Birliği 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak için İstanbul Valiliği’ne başvuruda bulunmuştu.

  Konuyla ilgili TBMM'de konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay "Bu keyfi yasaklamayı kınıyorum. Taksim, emekçilerin mücadele ve kazanımlarının hafızasıdır. Taksim alanı emekçilere yasaklanmamalıdır, yasaklanamaz" dedi.

  1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına en son 2012 yılında izin verilmişti. Üç yıl üst üste izin verilen Taksim Meydanı, 2013’ten itibaren 1 Mayıslara kapalı bulunuyor.

  2013’ten beri her yıl meydanda kutlama yapmak isteyenlerle onları engellemek için görevlendirilen kolluk kuvvetleri arasında gerilimler yaşanıyor.

 11. Son dakikaMerkez Bankası yüzde 24 olan politika faizini değiştirmedi

  merkez bankası

  Merkez Bankası yüzde 24 olan politika faizini sabit tutma kararı aldı.

  Merkez Bankası'nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  "Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

  "İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir."

 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Anzak Günü mesajı: Ortak acıları barışın aracına dönüştürme konusunda Çanakkale örnek olmalı

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 Nisan Anzak Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

  "Çanakkale Kara Savaşları'nın 104'üncü yıl dönümünde, bu topraklarda vatanlarını ve şereflerini savunan yüz binlerce askerimizi, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle yad ediyorum. Bugün Çanakkale Savaşları’nda can veren her milletten tüm askerleri anıyoruz” diyen Erdoğan, mesajına şöyle devam etti:

  “Ortak acıları, yeni düşmanlıklar üretme değil; dostluğun, sevginin, barışın aracı haline dönüştürme konusunda Çanakkale’nin tüm toplumlara örnek olmasını temenni ediyorum. Anzak Günü münasebetiyle ülkemizde bulunan misafirlerimiz aracılığıyla tüm dünyaya barış çağrılarımızı yineliyoruz.

  "Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analara verdiği 'Evlatlarınız bizim bağrımızda huzur içindedir. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuştur' mesajına hep birlikte sahip çıkıyoruz.”

 13. Son dakikaİçişleri Bakanı Soylu: Küçükçekmece’deki cinsel istismarın faili yakalandı

  Soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Küçükçekmece’de beş yaşında bir kızı istismar etmekle suçlanan zanlının yakalandığını açıkladı.

  Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soylu, olayın başından beri aileye destek verdiklerini, kızın babasıyla konuşarak geçmiş olsun dediğini söyledi ve ekledi:

  “Faili yakalayacağımızı söyledim.

  “Şükürler olsun, arkadaşlarımız henüz açıklamayı yapmamışlarsa, önümüzdeki dakikalarda yapacaklardır, failin yakalandığı bilgisi bende var.”

  View more on youtube
 14. Trabzon Havalimanı, pist onarımı için sekiz saatliğine kapatıldı

  Trabzon Havalimanı'nın pisti

  Trabzon Havalimanı, pistinde oluşan eğimin onarılması için sekiz saatliğine uçuşlara kapatıldı.

  DHA’ya göre yılda 29 bin uçağın iniş ve kalkış gerçekleştirdiği havalimanının 400. metresinde 30 metrekarelik bir alanda eğim oluştu.

  Eğitimin iniş ve kalkışlarda risk yaratması nedeniyle başlatılan tamir çalışmalarının TSİ 18.00’de tamamlanması ve havalimanının tekrar uçuşlara açılması planlanıyor.

  Trabzon Havalimanı'ndan İstanbul, Ankara ve Adana’ya her gün; İzmir, Antalya, Bursa Yenişehir ve Kocaeli havalimanlarına ise haftada birkaç kez sefer düzenleniyor. Dış hatlarda da Riyad, Düsseldorf ve El Kasım havalimanlarına ise haftada toplam 4 sefer gerçekleştiriliyor.

 15. TCMB net uluslararası rezervleri geçen hafta 1,54 milyar dolar azalışla 26,9 milyar dolar oldu

  TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) verilerine göre, 19 Nisan ile biten hafta itibari ile net uluslararası rezervler 1,54 milyar dolar azalışla 26,873 milyar dolara geriledi.

  Rezervler bir önceki hafta 28,44 milyar dolar olmuştu.

  TCMB
 16. Zonguldak merkezli üç ilde Gülen yapılanması operasyonu: Beş gözaltı

  Gözaltı

  Gülen yapılanmasına yönelik Zonguldak merkezli 3 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 5 kişi gözaltına alındı.

  DHA’nın haberine göre Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, zanlıların ardışık arama ve kripto şifreleme yöntemlerini kullanarak haberleştikleri tespit edildi.

  Bunun üzerine Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Zonguldak’ın Ereğli ilçesi ile Ankara ve Karabük’te eş zamanlı operasyon yaptı.

  Operasyonda mahrem imam olduğu öne sürülen bir kişi, bir muvazzaf asker, KHK ile ihraç edilmiş bir askeri personel ile birer avukat ve tekniker gözaltına alındı.

 17. Garanti Bankası adını değiştireceğini açıkladı

  Garanti

  Garanti Bankası, adını değiştirerek Garanti BBVA ismiyle faaliyet yürüteceğini açıkladı.

  BBVA, Garanti’nin yüzde 49,85’ini elinde bulunduruyor. Şirket daha önce General Electric ve Doğuş Grubu’nda bulunan hisseleri satın almıştı.

  Meksika, Arjantin, ABD ve Peru’da da bankaları bulunan BBVA, tüm bankaların BBVA adıyla faaliyet göstermesine karar vermişti.

  Garanti’nin yıl içinde logosunu da değiştirmesi bekleniyor.

 18. Anketler: Merkez Bankası’nın faiz oranında değişikliğe gitmesi beklenmiyor

  TCMB

  Merkez Bankası bugün faiz oranını görüşecek.

  14.00’te açıklanması beklenen karar öncesinde yapılan anketlerde faizde herhangi bir değişiklik beklenmediği görülüyor.

  Bloomberg HT Araştırma’nın 17 kurumla yaptığı ve bugün açıkladığı ankette faiz oranında bir değişiklik beklenmediği fakat yıl sonuna kadar politika faizinin yüzde 24’ten 20’ye inmesinin beklendiği görülüyor.

  Reuters da 5 Nisan’da yayınladığı ankette faizde bir değişiklik beklenmediği ve Temmuz ayından itibaren faiz indirimine başlanabileceği yer alıyordu.

 19. İTÜ Meteoroloji’den Prof. Toros: Çöl tozu etkisi hafta sonuna kadar Türkiye’nin batısında etkili olacak

  Çöl tozu otomobillerin üzerinde birikti
  Image caption: Çöl tozu otomobillerin üzerinde birikti

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, Türkiye’nin batısını etkileyen çöl tozunun bugün İstanbul’da daha da etkili olmasının beklendiğini söyledi.

  Anadolu Ajansı’na konuşan Toros, “Avrupa genelinde görülen çöl tozu etkisi hafta sonuna kadar ülkemizin batı kesimlerinde yer yer etkin olarak hissedilecek. Gece, bağıl nem miktarının artmasıyla araçlar üzerinde de görülebilecek” dedi.

 20. Türk lirası güne değer kaybıyla başladı, 2019'daki en düşük seviyesini gördü

  TL ve dolar

  Son günlerde değer kaybeden Türk lirası, bugüne de aynı eğilimle başladı.

  TSİ 09.15 itibarıyla dolar 5,8916, euro 6,5832, sterlin ise 7,6157 TL seviyesinden işlem görüyor.

  Böylece TL diğer para birimlerine karşı 2019'daki en düşük seviyesine geriledi.

  Ekonomistler ve piyasa uzmanları, TL’de yaşanan değer kaybı için üç temek gerekçe gösteriyor:

  ABD Doları TL'nin yanı sıra diğer gelişen ülke para birimleri karşısında da güçleniyor.

  Reuters haber ajansı, ABD'de açıklanan yeni konut satışları verisinin Mart ayında 1,5 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının Dolar'a alım getirdiğini aktarıyor.